31 sierpnia 2015 - Kolejny etap prac

W środę, 2 września rozpoczyna się kolejny etap prac przy ulicy Wałbrzyskiej. Wyłączony zostanie z ruchu odcinek drogi od ulicy Słowiańskiej do skrzyżowania ulic Wałbrzyska Kochanowskiego, Polna Droga. Zdemontowany zostanie istniejący most nad potokiem Witoszówka oraz rozpoczną się prace drogowe.
Trasa objazdów dla tej fazy uwzględnia istniejące oznakowanie objazdowe dla zamkniętego obecnie odcinka Wałbrzyskiej od Leśnej do Mickiewicza oraz wyznacza dodatkowe trasy objazdowe, głownie prowadzone ulicą Polna Droga - Kochanowskiego   . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2015 - IX Targi Zdrowej Żywności za nami

Kilkudziesięciu wystawców z Polski, oraz goście z Czech, tłumy przy stoiskach, kolejki do badań. Tak w wielkim skrócie można podsumować zakończone w ten weekend kolejne Targi Zdrowej Żywności. Sery kozie, krowie i owcze, pieczywo żytnie i razowe na zakwasie, tradycyjne wyroby wędliniarskie, przyprawy ziołowe, przetwory owocowo-warzywne, oleje, miody, wina, nalewki i miody pitne.
To tylko część bogatego asortymentu zaprezentowanego podczas targów   . . . czytaj więcej


31 sierpnia 2015 - Dożynki w Kłaczynie

W sobotę, 29 sierpnia, gminne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie od przejścia barwnego korowodu misternie wyplecionych wieńców, ze wszystkich gminnych sołectw, na teren boiska sportowego w Kłaczynie.
Ceremonii dożynkowej przewodniczyli starosta i starościna, a funkcje te pełnili mieszkańcy Kłaczyny: Małgorzata Chryplewicz i Stanisław Wieczerzak, którzy przekazali bochen chleba na ręce wójta Jerzego Ulbina. Gospodarz gminy podziękował za złożony symbol pokoju i dziękczynienia za plony   . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2015 - Will Furlong mistrzem Europy

Reprezentant Wielkiej Brytanii, Will Furlong na koniu Livingstone zwyciężył w Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego rozgrywanych na Hipodromie w Morawie pod Strzegomiem. Najwyższą lokatę wśród polskich jeźdźców zajął Michał Knap.
20-letni Brytyjczyk pozycję lidera zapewnił sobie znakomitym występem w konkursie ujeżdżenia. Udany przejazd crossu i bezbłędny parkuru potwierdziły jego doskonałą formę i ostatecznie z wynikiem 34,70 pkt. karnych zdobył złoty medal   . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2015 - Bez punktów w Świdnicy

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica przegrała na "własnym boisku" z Miedzią II Legnica 1:2, która po tym zwycięstwie objęła prowadzenie w rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej za 10. punktami. Takim samym stosunkiem 1:2 Ślęza Wrocław pokonała Budowlanych Lubsko i z taką samą ilością punktów zajmuje drugie miejsce.
Polonia-Stal Świdnica po czterech spotkaniach zajmuje 12. miejsce mając 5. punktów.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra w Polkowicach z trzecią drużyną tych rozgrywek.


30 sierpnia 2015 - Przygoda z Judo

Zapraszamy na przygodę z Judo dla najmłodszych dzieci roczników 2010. Zajęcia rozpoczną się od 2. września (środa). Dziecko uczestnicząc w zajęciach będzie rozwijało się prawidłowo, uzyska ponadprzeciętną sprawność fizyczną, opanuje umiejętność bezpiecznego padania . . . świetnie się przy tym bawiąc. Na judo, nigdy nie jest za późno.
Zapraszamy również dzieci ze starszych roczników oraz młodzież.
Więcej informacji u trenera Bartka pod numerem telefonu: 603 33 00 31


30 sierpnia 2015 - IV liga piłki nożnej

W czwartej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Sokół Wielka Lipa - Polonia Trzebnica 4:1, Włókniarz Mirsk - Olimpia Kowary 0:4, Orkan Szczedrzykowice - GKS Kobierzyce 4:0, Chrobry II Głogów - Piast Nowa Ruda 3:0, Lotnik Jeżów Sudecki - Pogoń Oleśnica 1:1, Granica Bogatynia - Bielawianka Bielawa 1:0, spotkanie pomiędzy BKS Bobrzanie Bolesławiec a Orłem Ząbkowice Śląskie odbędzie się w późniejszym terminie. Zjednoczeni Żarów - AKS Strzegom podzielili się punktami - 2:2
W następnej kolejce mecze Piast Nowa Ruda - Zjednoczeni Żarów i AKS Strzegom - Włókniarz Mirsk   . . . czytaj więcej


30 sierpnia 2015 - Klasa okręgowa

W trzeciej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Zryw Gola Świdnicka - Zdrój Jedlina Zdrój 4:4, LKS Bystrzyca Górna - Iskra Jaszkowa Dolna 5:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Grom Witków 4:1, Polonia-Stal II Świdnica - Victoria Świebodzice 1:0, Sudety Dziećmorowice - Unia Bardo 5:9, Skalnik Czarny Bór - Unia Złoty Stok 4:1, Polonia Bystrzyca Kłodzka - Victoria Tuszyn 1:2, Nysa Kłodzko - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 0:1. W tabeli rozgrywek prowadzi LKS Bystrzyca Górna sześć punktów przed Unią Bardo 7. punktów.


29 sierpnia 2015 - Próba terenowa okazała się bardzo wymagająca

Prowadzenie w rozgrywanych w Morawie Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. nadal utrzymuje Brytyjczyk, Will Furlong. Michał Knap jest na 19. miejscu.
Will Furlong na koniu Livingstone po bardzo udanym przejeździe crossu, z niewielkim przekroczeniem normy czasu, uzyskał wynik 34,70 pkt. i utrzymał status leadera. Podobnie jak jego rodaczka Sophie Beaty na 16-letnim wałachu Stanly, nie oddała pozycji wywalczonej w próbie ujeżdżenia i z wynikiem 39,10 zajmuje drugą lokatę   . . . czytaj więcej


29 sierpnia 2015 - Transport szkolny także dla mieszkańców

Sposób na poprawę jakości transportu publicznego na terenie gminy Marcinowice znalazły władze gminy. Od 1 września firma Polbus, na podstawie podpisanej właśnie umowy, zajmie się dowozem uczniów do szkół gminnych. Jednocześnie, w miarę wolnych miejsc, będą tymi autobusami mogli przemieszczać się także inni mieszkańcy gminy, oczywiście wykupując bilet.
- Udało nam się porozumieć z przewoźnikiem i zawrzeć taką opcję w umowie - mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy. - Mam nadzieję, że to przynajmniej w części rozwiąże istniejący na terenie naszej gminy problem z transportem.


29 sierpnia 2015 - Nowe wiaty przystankowe

Estetyczne i nowoczesne wiaty przystankowe zostały zamontowane na kilku przystankach w mieście - na ulicy Świdnickiej (przy dawnej rzeźni), na pętli przy ulicy Długiej, w Alejach Lipowych przy skrzyżowaniu z ulicą Kolejową oraz na ulicy Kamiennogórskiej.
Wiaty zakupiła gmina za kwotę 14 tysięcy złotych, a zamontował je Zakład Gospodarki K omunalnej Świebodzice sp. z o.o.


28 sierpnia 2015 - Szukamy azbestu

10 września na terenie Świebodzice przeprowadzona zostanie inwentaryzacja budynków, zawierających niebezpieczny dla zdrowia azbestu. Taka weryfikacja umożliwi samorządowi ubieganie się o pieniądze zewnętrzne na dofinansowanie kosztów usuwania odpadów azbestowych.
Inwentaryzację przeprowadzać będą upoważnieni pracownicy firmy Laboratorium Wiedzy, z siedzibą w Rudniku nad Sanem przy ulicy Targowej 42   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2015 - Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców: Will Furlong przełamał dominację amazonek

W zakończonej dziś próbie ujeżdżenia Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, rozgrywanych na hipodromie w Morawie nastąpiły przetasowania na pozycjach leaderów.
Reprezentant Wielkiej Brytanii Will Furlong na koniu Livingstone, po doskonałym występie na czworoboku, z wynikiem 32,70 pkt. objął prowadzenie w konkursie.
Dotychczasowa leaderka, Brytyjka Emily King spadała na piątą pozycję   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2015 - "Kamienna Rzeźba 2015"

12 września w Strzegomiu odbędą sie Zawody Kulturystyczne Mężczyzn "Kamienna Rzeźba 2015". Zawody strzegomskie są eliminacja do Arnold Classic Europe. Rywalizacja kulturystów rozpocznie się o godzinie 12:00 w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego 36. Wstęp dla chcących obejrzeć zawody jest bezpłatny.
Organizatorem imprezy jest Klub Sportowy "Start" Strzegom a współorganizatorami PZKFITS w Warszawie, Strzegomskie Centrum Kultury oraz OSiR Strzegom.


28 sierpnia 2015 - W ostatni weekend wakacji zapraszamy na wycieczki po mieście

W najbliższą sobotę, 29 sierpnia zapraszamy na ostatnią już podczas tegorocznych wakacji, wycieczkę z cyklu "Z mamą i tatą odkrywam Świdnicę".
Raz, dwa, trzy, dzisiaj postraszymy my! - tym razem będzie to wieczorny spacer po mieście pełen mrocznych opowieści, zagadkowych historii i odrobiny czarów. Dzieci poszukają świdnickiego potwora, nazywanego "królem węży", zobaczą pokaz teatru cieni i spróbują rozwiązać zagadkę starożytnego Sfinksa   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2015 - Świebodzice znów oddają krew

W czwartek, 27 sierpnia, odbyła się w Świebodzicach kolejna, udana zbiórka krwi. Tym razem organizatorem był wałbrzyski oddział PCK oraz Grupa Muszkieterów.
Na hasło "Zbieramy krew dla Polski" odpowiedziało 30 osób, z czego krew oddały 22 osoby.
Zebrano 11 litrów krwi. - Jako koordynator akcji pragnę podziękować kierownictwu Intermarche i Bricomarche, za przygotowanie wydarzenia oraz zapewnienie poczęstunku - mówi Andrzej Nowicki, kierownik Delegatury PCK w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


28 sierpnia 2015 - Dożynki gminne w Wierzbnej

Rolnicy z gminy Żarów uczczą zakończenie tegorocznych żniw w niedzielę, 6 września. Gminne Dożynki w tym roku odbędą się w Wierzbnej i to właśnie tam, w pierwszą niedzielę września mieszkańcy podziękują za udane zbiory.
Wspólnie z organizatorami, mieszkańcy Wierzbnej przygotują dla wszystkich uczestników rozmaite atrakcje a wśród nich między innymi przejście korowodu, obrzęd przekazania chleba, turniej wsi czy zabawa taneczna.


28 sierpnia 2015 - Dożynki pełne atrakcji

Mnóstwo gości, wielu wystawców, ogrom atrakcji, a przede wszystkim wspaniała zabawa - tak można podsumować tegoroczne Święto Plonów, które odbyło się 23 sierpnia w Mysłakowie.
Jak każde dożynki, zaczęły się uroczystą mszą w kościele pw. św. Katarzyny, którą poprowadził proboszcz, ks. Tadeusz Karasiewicz. Po wspólnej modlitwie korowodem dożynkowym prowadzonym przez starostów dożynek Małgorzatę Bech i Stanisława Winiarza wszyscy udali się na boisko, gdzie odbyło się tradycyjne Misterium Chleba, a następnie wójt Władysław Gołębiowski po krótkim przemówieniu dzielił wszystkich chlebem wypieczonym z tegorocznych zbóż   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2015 - Walczą o medale mistrzostw Europy

Zakończyła się pierwsza część próby ujeżdżenia w rozgrywanych w Morawie koło Strzegomia Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Prowadzi Brytyjka Emily King, reprezentant Polski Michał Knap zajmuje 12. miejsce.
Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców w WKKW to najważniejsza jeździecka impreza sezonu w tej kategorii wiekowej (17-21 lat). W zawodach startuje 58 zawodników z 17 krajów, 10 ekip narodowych   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2015 - Inauguracja roku szkolnego

We wtorek, 1 września o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy rozpocznie się uroczysta, miejska inauguracja roku szkolnego 2015/2016. W szkołach podstawowych naukę rozpocznie 3059 uczniów, natomiast w gimnazjach - 1181. W podstawówkach jest to tendencja wzrostowa, natomiast w gimnazjach zaobserwować możemy niewielki spadek liczby uczniów.
Większość dzieci rozpocznie w tym roku naukę w wyremontowanych i odnowionych obiektach   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2015 - Czas na Twój głos w Konkursie

II edycja Konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam" organizowanego przez Bank Zachodni WBK, wchodzi w ostatnią fazę.
Od 31 sierpnia do 6 września każdy Internauta, po kliknięciu na stronę: bzwbk.pl/tumieszkamtuzmieniam będzie mógł wybrać faworyta z 300 wybranych przez Komisję konkursową pomysłów na poprawę jakości życia danej społeczności lokalnej. Trzy wnioski, które będą cieszyć się największym poparciem głosujących, otrzymają dodatkowe granty finansowe w wysokości 2, 3,5 oraz 5 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2015 - Nowe konto bankowe

Od 1 września 2015 roku ulega zmianie obsługa bankowa Gminy Świdnica, którą prowadzić będzie Bank Spółdzielczy w Kobierzycach, filia w Świdnicy.
Wpłaty z tytułu podatków, opłat lokalnych, czynszów, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać na następujący nr rachunku bankowego: 76 9575 0004 0000 1446 2000 0010   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2015 - Dożynki Gminne w Krzyżowej

Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, sołectwo Krzczonów, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zapraszają mieszkańców gminy i wszystkich gości do Krzyżowej, w niedzielę 30 sierpnia. Starostami tegorocznych dożynek będą: Iwona Kaniowska oraz Krzysztof Kowalski z Krzczonowa.
Iwona Kaniowska - mieszkanka Krzczonowa od 1992 roku, mama dwójki dzieci. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 hektarów. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną (rzepak, zboża), jest systematycznie modernizowane i wyposażane w nowoczesny sprzęt rolniczy, korzystając również ze środków unijnych   . . . czytaj więcej


27 sierpnia 2015 - Targi "Zdrowie ma smak"

54 wystawców z całej Polski oraz specjalni goście z Czech. Produkty tradycyjne, bez chemicznych polepszaczy, od lokalnych wytwórców. Po raz IX świdnicki rynek zapełni się wystawcami uczestniczącymi w IX Targach "Zdrowie ma smak".
Z roku na rok przybywa wystawców chcących zaprezentować swoje produkty na naszych targach. Cieszy nas to i niewątpliwie świadczy o tym, że moda na bycie fit, na zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia dotarła do Polski na dobre - mówi Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz   . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2015 - Dworzec autobusowy rozpocznie działanie

Od wtorku, 1 września odprawa podróżnych przeniesiona zostanie na dworzec autobusowy przy ulicy Kolejowej w Świdnicy. W związku z powyższym tymczasowe przystanki komunikacyjne na ulicy Spacerowej ulegną likwidacji.
Jednocześnie informujemy, że odprawy z zachowaniem kierunkowości będą się odbywały w zależności od kierunku, z następujących stanowisk: 1. Dzierżoniów (Kłodzko, Bielawa, Walim, Lutomia) - stanowisko nr 1 i 2   . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2015 - Będzie odlotowo

Zapraszamy mieszkańców naszego regionu na wyjątkowe pożegnanie wakacji, czyli Piknik Lotniczy w Świebodzicach. Lotnicze święto potrwa dwa dni: 29 i 30 sierpnia (sobota, niedziela). Rozpoczynamy zabawę o godzinie 10:00.
Kolejna edycja festynu zapowiada się jak zwykle ciekawie, przygotowano moc atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych uczestników. Czekają nas pokazy sprzętu lotniczego, zawody spadochronowe o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice, wystawa sprzętu militarnego   . . . czytaj więcej


26 sierpnia 2015 - I Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki

Fundacja WroActiv oraz samorządy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki i Gmina Świdnica zapraszają do udziału w I Międzynarodowym Półmaratonie Świdnickim, który odbędzie się 7 listopada. Ruszyła rejestracja uczestników na specjalnie stworzonej dla tego wydarzenia stronie internetowej >>> zobacz.
To wielkie wydarzenie biegowe w mieście i gratka dla tych, którzy chcą zmierzyć się z połową królewskiego dystansu jakim bez wątpienia jest pełny maraton   . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2015 - Narodowy Test Słuchu 2015 w Świdnicy

Świdnica to kolejny przystanek w trasie Narodowego Testu Słuchu 2015, największej w Polsce kampanii profilaktyki chorób słuchu. Słuchobus - mobilne laboratorium badania słuchu, w którym każdy może bezpłatnie zbadać słuch i skorzystać z porad specjalistów, dotrze tam w najbliższą sobotę.
Słuchobus zaparkuje w sobotę, 29 sierpnia na Rynku świdnickim w godzinach 10:00 - 16:00.
Ekipa Narodowego Testu Słuchu wykonuje test dwustopniowy. - Trwający minutę test ecola - przechodzą go wszyscy   . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2015 - Porządkowanie Śródmieścia

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia. Dokument porządkuje i wyznacza zasady kształtowania przestrzeni architektonicznej oraz zieleni ścisłego centrum miasta.
W planie znajdziemy m. in. wytyczne co do stosowania materiałów do remontu elewacji budynków, umieszczania szyldów związanych z działalnością gospodarczą w danym punkcie handlowym czy usługowym - ciekawostką jest fakt, że zgodnie z zapisami planu nie będzie wolno umieszczać reklam na budynkach   . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2015 - Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców już w tym tygodniu

W najbliższy czwartek (27 sierpnia br.) w Morawie rozpoczną się Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców. W zawodach wystartuje 65 zawodników z 18 krajów. Polskę reprezentować będzie trzyosobowy team, w tym reprezentant klub LKS Stragona Strzegom - Szymon Nachotko.
Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego to najważniejsza impreza sezonu w tej kategorii wiekowej (kategoria wiekowa 17-21 lat). Zawody zostaną rozegrane w dniach 27-30 sierpnia na Hipodromie im. 14 Pułku Ułanów Jałowieckich w Morawie   . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2015 - Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej zakończony

Świdnicka para męska najlepsza na zakończenie sezonu w zorganizowanym przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji 3. Otwartym Turnieju Siatkówki Plażowej. Piotr Orzechowski i Michał Pękalski w finale pokonali drużynę z Wrocławia Bartka Jerzyka i Jakuba Rejno.
Wśród pań triumfowały Paulina Sobolewska i Aleksandra Deptuch przed Joanną Rejno i Aleksandrą Kwiecińską. Do zawodów zgłosiło się tym razem dwanaście par męskich i osiem żeńskich, które rywalizowały systemem brazylijskim   . . . czytaj więcej


25 sierpnia 2015 - Pożegnajmy wspólnie wakacje

Konkursami, zabawami, sportowymi turniejami i wspólną zabawą taneczną Żarowianie pożegnają tegoroczne wakacje. Na plenerową imprezę do żarowskiego parku w sobotę, 29 sierpnia zapraszają Gminne Centrum Kultury i Sportu i Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Chemik. - Plenerowo witaliśmy wakacje i w takim samym klimacie je pożegnamy.
Serdecznie zapraszamy na wakacyjny piknik, któremu towarzyszyć będzie moc atrakcji   . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2015 - Pożar, ucierpiało pięć rodzin

W niedzielę, 23 sierpnia br. w wyniku pożaru budynku mieszkalnego we wsi Zawiszów, ucierpiało pięć rodzin. Zwracamy się z apelem do wszystkich chętnych do udzielenia pomocy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Budynek wymaga gruntownego remontu i nie nadaje się do zamieszkania. W związku z powyższym zwracamy się z apelem do firm budowlanych, instytucji i osób prywatnych o udzielenie wsparcia poszkodowanym   . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2015 - Odświeżona "kultura"

Wnętrza Świdnickiego Ośrodka Kultury przechodzą mały remont. Odnowiono podłogę na scenie w sali teatralnej. Na ścianach klatki schodowej bocznego wejścia do ŚOK-u położony został tynk mozaikowy, dzięki czemu zabezpieczono ściany przed zarysowaniami.
W tym tygodniu rozpocznie się wymiana kulis (tzw. tylnej kurtyny). We wrześniu planowana jest też wymiana systemu wystawienniczego w Galerii Fotografii. Ze względu na specyfikę zabytkowego wnętrza system musi być montowany do ścian i skorelowany z oświetleniem. Wnętrze zostanie również wyposażone w sprzęt multimedialny do niewielkich projekcji.


24 sierpnia 2015 - Dolnośląski Delfinek

Jesteśmy coraz bliżej budowy małych pływalni w ramach programu Dolnośląski Delfinek. Znamy już podstawowe założenia, według których projektowane będą te inwestycje. Dziś ruszają również konsultacje z samorządami, a jesienią zostanie ogłoszony konkurs, który wyłoni pierwsze pięć gmin, gdzie powstaną pływalnie. Baseny mają zostać otwarte najpóźniej jesienią 2017 roku.
Program "Dolnośląski Delfinek" zakłada budowę przy szkołach w naszym regionie małych krytych pływalni z czterotorową niecką basenową o wymiarach 8,5 x 16,67 metrów i głębokości od 0,9 do 1,35 metra   . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2015 - Dotacje zasiliły budżet

Zmiany w budżecie to jedna z ważniejszych uchwał pojętych podczas sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach, która odbyła się 24 sierpnia. W wyniku przekazanych gminie dotacji budżet Świebodzic na rok bieżący zwiększył się o kwotę blisko 250 tysięcy złotych.
Wśród dotacji jest m. in. rezerwa części oświatowej subwencji ogólnej - w wysokości 67 tysięcy złotych, a także 96 tysięcy złotych z budżetu państwa na dofinansowanie wypłat zasiłków okresowych. Z kolei 58 tysięcy złotych to dotacja na zasiłki stałe   . . . czytaj więcej


24 sierpnia 2015 - Zabawa w Jaroszowie

Jaroszów był organizatorem tegorocznych dożynek w uznaniu zasług mieszkańców sołectwa za dotychczasowe osiągnięcia w krzewieniu obrzędowości wiejskiej. Funkcję starostów dożynek pełnili Anna Komornicka z Olszan i Krzysztof Kowalczyk z Jaroszowa.
Słoneczna pogoda, na szczęście obyło się bez dokuczliwych upałów, sprawiła, że miejscowy stadion wypełnił się w ostatnią niedzielę po brzegi. Frekwencja dopisała, nic więc dziwnego, że święto plonów w gminie Strzegom miało piękną i godną oprawę   . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2015 - Remis we Wrocławiu

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica zremisowała we Wrocławiu z zespołem Ślęzy Wrocław 1:1. W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej po trzech spotkaniach Polonia-Stal Świdnica zajmuje szóste miejsce mając 5. punktów.
Na prowadzeniu w rozgrywkach z kompletem dziewięciu punktów jest KS Polkowice. Na drugim miejsciu jest Ślęza Wrocław z 7. punktami.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra w Świdnicy z Miedzią II Legnica zajmującą ósme miejsce.


23 sierpnia 2015 - IV liga piłki nożnej

W drugiej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: AKS Strzegom - Bielawianka Bielawa 1:1, Zjednoczeni Żarów - Olimpia Kowary 0:4, Lotnik Jeżów Sudecki - Chrobry II Głogów 4:2, Włókniarz Mirsk - Polonia Trzebnica 3:2, Orkan Szczedrzykowice - Pogoń Oleśnica 2:3, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Piast Nowa Ruda 1:2, Sokół Wielka Lipa - Orzeł Ząbkowice Śląskie, 2:1, Granica Bogatynia - GKS Kobierzyce 1:1.
W następnej kolejce mecz Olimpia Kowary - AKS Strzegom oraz Chrobry II Głogów - Zjednoczeni Żarów   . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2015 - Klasa okręgowa

W drugiej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki spotkań: Victoria Świebodzice - Polonia Bystrzyca Kłodzka 6:0, Grom Witków - Sudety Dziećmorowice 4:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Karolina Jaworzyna Śląska 2:3, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Zryw Gola Świdnicka 3:1, Unia Złoty Stok - Polonia-Stal II Świdnica 2:1, Zdrój Jedlina Zdrój - LKS Bystrzyca Górna 0:1, Unia Bardo - Skalnik Czarny Bór 5:1, Victoria Tuszyn - Nysa Kłodzko 1:3   . . . czytaj więcej


23 sierpnia 2015 - Prosimy o pomoc w tłumaczeniach

W związku z trwającymi pracami nad nową stroną o najsłynniejszym mieszkańcu Świdnicy jakim był Czerwony Baron - Manfred von Richthofen ogłaszamy poszukiwanie osoby lub osób, które zechciałaby nieodpłatnie podjąć się tłumaczenia informacji na język niemiecki. Tekstów w ciągu roku, jak można to zobaczyć na dotychczasowej stronie internetowej jest bardzo niewiele.
"Red Baron Foundation" musi w najbliższym czasie podjąć decyzje czy strona będzie w różnych językach czy też z konieczności ograniczyć ją tylko do języka polskiego. Bardzo liczymy na pomoc w tworzeniu nowej strony. Prosimy chętne osoby o kontakt na adres - fundacja@richthofen.pl


23 sierpnia 2015 - Dożynki gminne w Wierzbnej

Rolnicy z gminy Żarów uczczą zakończenie tegorocznych żniw w niedzielę, 6 września. Gminne Dożynki w tym roku odbędą się w Wierzbnej i to właśnie tam, w pierwszą niedzielę września mieszkańcy podziękują za udane zbiory.
Wspólnie z organizatorami, mieszkańcy Wierzbnej przygotują dla wszystkich uczestników rozmaite atrakcje a wśród nich między innymi przejście korowodu, obrzęd przekazania chleba, turniej wsi czy zabawa taneczna.


22 sierpnia 2015 - Drogi i chodniki w gminie

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w miejscowościach Zawiszów-Sulisławice-Wiśniowa twa remont blisko trzech kilometrów drogi gminnej. Wartość robót wyniesie około 857,5 tysiąca złotych z tego blisko połowa to dotacja z budżetu państwa.
Droga ta posiada szczególne znaczenie dla rozwoju całego powiatu świdnickiego i gminy, ponieważ stanowi dojazd do WSSE "Invest-Park", podstrefa w Świdnicy. W planie zagospodarowania przestrzennego gminy Świdnica, w Sulisławicach pod zabudowę produkcyjno-usługową zostały przeznaczone tereny o powierzchni trzynastu hektarów   . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2015 - Zbudują rondo

Od 24 sierpnia zostanie wprowadzone ograniczenie w ruchu drogowym przy ulicy Zamenhofa (w okolicy budowanego marketu) polegające na zawężeniu jezdni do dwóch pasów ruchu. Pierwszy etap robót obejmie w głównej mierze wykonanie poszerzenia dla kolejnych działań. Przystanek przy stacji Shell zostanie utrzymany w tym samym miejscu, natomiast przystanek po przeciwnej stronie, zostanie przeniesiony na pętlę przy ulicy Emilii Plater.
Po 7 września rozpocznie się drugi etap prac. O kolejnych zmianach w ruchu ulicznym w tej części miasta będziemy informować na bieżąco.


21 sierpnia 2015 - 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach - kobiety - open i mężczyźni - open. Zespoły wystąpią 23 sierpnia w dwuosobowych składach.
Zapisy w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00.
O godzinie 10.00 na boiskach przy ulicy Śląskiej 35 rozpoczną się pierwsze gry. Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - informacje - telefon 74 852 12 62 oraz 607 944 999


21 sierpnia 2015 - Nowe konto bankowe

Od 1 września 2015 roku ulega zmianie obsługa bankowa Gminy Świdnica, którą prowadzić będzie Bank Spółdzielczy w Kobierzycach, filia w Świdnicy.
Wpłaty z tytułu podatków, opłat lokalnych, czynszów, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać na następujący nr rachunku bankowego: 76 9575 0004 0000 1446 2000 0010   . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2015 - Po przebudowie będzie lepiej

Ulica Wałbrzyska została zamknięta na odcinku od ulicy Mickiewicza do ulicy Leśnej. Apelujemy do kierowców, aby zwracali uwagę na nowe oznakowanie oraz objazdy. Planowane jest, że do końca września droga w tym miejscu będzie zamknięta dla ruchu.
Kolejny odcinek ulicy Wałbrzyskiej zamknięty zostanie na przełomie sierpnia i września. Rozpoczną się tam prace związane z budową ronda i przebudową mostu na Potoku Witoszówka.
Droga będzie wyłączona z ruchu do końca listopada. To kolejna po ulicy Sikorskiego duża inwestycja drogowa w naszym mieście realizowana w tym roku.


21 sierpnia 2015 - Konkurs Stypendialny "zDolny Śląsk"

Osobom chcącym starać się o stypendia pozostało jeszcze dwa tygodnie na przygotowanie i przesłanie wniosków. Nabór wniosków w XV jubileuszowej edycji Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk" potrwa do 4 września. Szanse na roczne stypendia mają uczniowie i tegoroczni absolwenci szkół podstawowych (od klas czwartych), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy mogą pochwalić się sukcesami naukowymi, sportowymi lub artystycznymi.
Program Stypendialny "zDolny Śląsk" jest wspólną inicjatywą Fundacji Edukacji Międzynarodowej i Samorządu Województwa Dolnośląskiego, będąc jednym z elementów Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień   . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2015 - Dożynki Gminne w Krzyżowej

Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, sołectwo Krzczonów, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zapraszają mieszkańców gminy i wszystkich gości do Krzyżowej, w niedzielę 30 sierpnia. Starostami tegorocznych dożynek będą: Iwona Kaniowska oraz Krzysztof Kowalski z Krzczonowa.
Iwona Kaniowska - mieszkanka Krzczonowa od 1992 roku, mama dwójki dzieci. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 hektarów. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną (rzepak, zboża), jest systematycznie modernizowane i wyposażane w nowoczesny sprzęt rolniczy, korzystając również ze środków unijnych   . . . czytaj więcej


21 sierpnia 2015 - Targi "Zdrowie ma smak"

54 wystawców z całej Polski oraz specjalni goście z Czech. Produkty tradycyjne, bez chemicznych polepszaczy, od lokalnych wytwórców. Po raz IX świdnicki rynek zapełni się wystawcami uczestniczącymi w IX Targach "Zdrowie ma smak".
Z roku na rok przybywa wystawców chcących zaprezentować swoje produkty na naszych targach. Cieszy nas to i niewątpliwie świadczy o tym, że moda na bycie fit, na zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia dotarła do Polski na dobre - mówi Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz   . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2015 - Złote, lśniące, komfortowe

Świebodziczanie muszą jeszcze kilka miesięcy poczekać, zanim usiądą w wygodnych siedzeniach i klimatyzowanych wnętrzach. Ale nowe autobusy komunikacji miejskiej już są gotowe. W czwartek, 20 sierpnia, przyjechały na oficjalny odbiór.
Trzy Mercedesy Benz model Citaro zaparkowały na placu ZGK Świebodzice w czwartek rano i natychmiast wzbudziły sensację. Auta w kolorze złotym przyciągały wzrok przechodniów i wiele osób pytało z zaciekawieniem, czy to te "nasze" autobusy   . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2015 - Dziś to już nie tajemnica . . .

W sobotę 22 sierpnia o godzinie 11.00 zapraszamy rodziców z dziećmi na drugą edycję warsztatów wakacyjnych pt. Dziś to już nie tajemnica, z pierników zasłynie Świdnica. Tradycyjnie spotykamy się w Rynku pod fontanną z Neptunem.
Podczas zajęć w malowniczej scenerii Kościoła Pokoju poznamy legendę o świdnickich piernikach oraz sami zrobimy pierniki według starej receptury. Będziemy ugniatać, wałkować, wycinać, dekorować. W sobotę zostaniemy prawdziwymi piernikarzami   . . . czytaj więcej


20 sierpnia 2015 - Będą nadawać zaszczytne tytuły

Tytuły Honorowego Obywatela Gminy i Zasłużonego dla Gminy Marcinowice będzie mogła nadawać Rada Gminy na wniosek uprawnionych do tego osób i instytucji. Uchwałę w tej sprawie rada podjęła na sesji 19 sierpnia.
Tytuły mogą być nadawane obywatelom polskim i cudzoziemcom, a także pośmiertnie. Z wnioskiem o nadanie takich tytułów mogą występować wójt gminy, grupa co najmniej pięciu radnych, jednostki organizacyjne gminy, organizacje społeczne, polityczne i stowarzyszenia działające w gminie, grupa co najmniej stu mieszkańców gminy. Uchwała określa m.in. wzór wniosku oraz tryb jego składania i formę nadawania tytułu.


20 sierpnia 2015 - Koloniści już w domu

50-osobowa grupa dzieci ze Świebodzic, wypoczywająca w Mrzeżynie, we wtorek 18 sierpnia wróciła już do domów. Dzieciaki przywiozły wspaniałe wspomnienia i moc wrażeń. Dwutygodniowe kolonie upłynęły im przy pięknej pogodzie i ciekawych wycieczkach.
Wypoczynek dzieci sfinansowała Gmina Świebodzice. Mamy nadzieję, że dwa tygodnie nad pięknym Bałtykiem sprawiły, że dzieci nabrały sił przed zbliżającym się właśnie nowym rokiem szkolnym.


19 sierpnia 2015 - Zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej

W ostatni dzień sierpnia wejdzie w życie usprawniony rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Autobusy przestaną jeździć grupami, poprawi się punktualność kursowania pojazdów Miejskiego Pprzedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wzrośnie liczba połączeń na wielu trasach w mieście, w szczególności w soboty.
Najważniejszą zmianą będzie zastąpienie "ósemek" nową linią numer 1. "Jedynki" pojadą ze Strzelińskiej przez Towarową, Kopernika, Jodłową, Westerplatte, plac Grunwaldzki, ulicami: Muzealną, Ofiar Oświęcimskich, Riedla, Prądzyńskiego do Emilii Plater   . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2015 - Rozwinęli skrzydła . . .

Blisko dwieście tysięcy złotych przekazał w tym roku Fundusz Regionu Wałbrzyskiego na dofinansowanie ponad stu inicjatyw obywatelskich, oświatowych, kulturalnych, sportowych, ochronę zdrowia i środowiska. O bezzwrotne wsparcie mogły starać się stowarzyszenia, kluby sportowe i organizacje pożytku publicznego składając wniosek w siedzibie FRW przy ulicy Limanowskiego 15 w Wałbrzychu.
Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, realizując swoją misję, wspiera nie tylko biznes, ale również cenne inicjatywy społeczne   . . . czytaj więcej


19 sierpnia 2015 - W Strzegomiu będzie nowy hotel

Wkrótce w Strzegomiu planowane jest otwarcie hotelu Villa la Pierre w jednym z budynków dawnej Jednostki Wojskowej. Obiekt nazwę swoją bierze od największego skarbu naszej gminy, kamienia.
Odnowiona elewacja, a także wystrój nawiązujący do historii przeplata się tu z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, dzięki czemu każdy będzie mógł komfortowo wypocząć. W hotelu goście znajdą 23 pokoje, restaurację, salę konferencyjną, bar. Hotel powstał przy wsparciu Unii Europejskiej.


19 sierpnia 2015 - Z wizytą u południowych sąsiadów

Świebodzicki Chór Akord wystąpi na festiwalu folklorystycznym w słowackim Hrušovie. Rozśpiewani emeryci wezmą udział w Hontianskiej Paradzie (21-22 sierpnia), która odbywa się tam już po raz dwudziesty.
A z władzami tamtejszej gminy spotka się Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans. Rozmowy dotyczyć będą m. in. nawiązania stosunków partnerskich.


19 sierpnia 2015 - Atrakcyjna sobota w Szymanowie

Kapryśna pogoda nie była w stanie zepsuć dobrej zabawy mieszkańcom Szymanowa, którzy tradycyjnie 15 sierpnia uczestniczyli w festynie wiejskim, zorganizowanym przez radnego Piotra Ruska, sołtysa Jana Paszkowskiego i radę sołecką przy wsparciu Gminy Dobromierz i Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.
Nie zabrakło atrakcji dla małych i dużych. Dzieci brały udział w konkurencjach przygotowanych i prowadzonych przez GOKSiR. Były gry i zabawy sportowe z ciekawymi nagrodami   . . . czytaj więcej


18 sierpnia 2015 - Nowe miejsca parkingowe w mieście

W Świdnicy powstanie około 70 nowych miejsc postojowych dla samochodów. Budową zajmie się Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, które wykona prace za blisko 171 tysięcy złotych.
Zatoki parkingowe powstaną w różnych częściach miasta i tak przy ulicy Henryka Brodatego przybędą cztery nowe miejsca postojowe, ulica J. Kilińskiego - 35 miejsc, ulica M. Langiewicza - 16 miejsc, ulica Kazimierza Odnowiciela - 12 miejsc oraz ulica I. Prądzyńskiego - trzy miejsca. Roboty budowlane na poszczególnych odcinkach ulic odbywać się będą od sierpnia do października.


18 sierpnia 2015 - Piast stawia na piwną edukację. Słody także ze Strzegomia

Na początku sierpnia rozpoczęła się nowa kampania outdoor'owa marki Piast - "Teraz kultowe są wzory Piastowe." Na billboardach umieszczono specjały Piasta - Chmielowe i Słodowe - z zaakcentowanymi składnikami. Marka zaprasza również do odwiedzenia wystawy we wrocławskim Ratuszu, poświęconej historii lokalnego browarnictwa.
Współuczestnictwo w budowaniu kultury piwnej jest jednym z priorytetów marki Piast   . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2015 - Wałbrzyska od wtorku zamknięta

Od wtorku, 18 sierpnia zamknięta dla ruchu zostanie ulica Wałbrzyska. Związane jest to z rozpoczęciem prac przy budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Wałbrzyska, Polna Droga i Jana Kochanowskiego.
Inwestycja współfinansowana jest przez Województwo Dolnośląskie, Gminę Miasto Świdnica i Powiat Świdnicki na mocy podpisanego w 2014 roku porozumienia. Jej koszt to blisko cztery miliony złotych. Zakłada ona remont nawierzchni jezdni, rozbiórkę mostu i budowę nowego obiektu, stworzenie ronda na skrzyżowaniu ulic Polna Droga, Jana Kochanowskiego, Wałbrzyska, budowę chodników, ścieżki rowerowej, nowego oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej oraz przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej   . . . czytaj więcej


17 sierpnia 2015 - "Lato na korcie"

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej wraz z Radnymi Rady Miejskiej i członkami Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy ZPS "Karolina" sp. z o. o. zapraszają dzieci do wzięcia udziału w tradycyjnym turnieju sportowym pod nazwą "Lato na korcie". 22 sierpnia br. o godzinie 10:00 rozpocznie się turniej piłki nożnej dla dzieci ze szkół podstawowych. Tradycyjnie zawody odbędą się na tzw. "korcie", czyli boisku sportowym przy ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej.
Zapisy drużyn na pół godziny przed rozpoczęciem turniejów. Dzieci, biorące udział w Turnieju powinny posiadać zgodę rodziców na udział w rozgrywkach.


17 sierpnia 2015 - Zatrzymali nietrzeźwego kierowcę autokaru

Policjanci z powiatu świdnickiego otrzymali informację telefoniczną, z której wynikało, że kierujący autobusem rejsowym z pasażerami jedzie prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze namierzyli autokar przy drodze krajowej nr 374 w Strzegomiu i zatrzymali pojazd do kontroli. Okazało się, że 58-letni mężczyzna, który prowadzi pojazd jest nietrzeźwy i ma 2,2 promila alkoholu w organizmie. Ustalono, że kierowca autobusu rejsowego swoją trasę rozpoczął od miejscowości Paczków, a krańcowym przystankiem miała być Legnica.
Przewoźnik na miejsce zdarzenia wysłał innego, trzeźwego kierowcę, który dokończył kurs z pasażerami. Nietrzeźwy kierowca trafił do policyjnego aresztu i usłyszał już zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za czyn którego się dopuścił może mu grozić kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.


17 sierpnia 2015 - Dożynki gminne w Wierzbnej

Rolnicy z gminy Żarów uczczą zakończenie tegorocznych żniw w niedzielę, 6 września. Gminne Dożynki w tym roku odbędą się w Wierzbnej i to właśnie tam, w pierwszą niedzielę września mieszkańcy podziękują za udane zbiory.
Wspólnie z organizatorami, mieszkańcy Wierzbnej przygotują dla wszystkich uczestników rozmaite atrakcje a wśród nich między innymi przejście korowodu, obrzęd przekazania chleba, turniej wsi czy zabawa taneczna.


16 sierpnia 2015 - Świdniczanie pokonali "budowlańców"

W sobotnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica pokonała w Świdnicy zespół Budowlani Lubsko 3:2. W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej po dwóch spotkaniach Polonia-Stal Świdnica wraz z Lechią Dzierżoniów zajmuje trzecie miejsce mając po trzy punkty.
Na prowadzeniu w rozgrywkach z kompletem sześciu punktów jest Ślęza Wrocław, tyle samo punktów ma KS Polkowice.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra z liderem - Ślęzą we Wrocławiu.


16 sierpnia 2015 - IV liga piłki nożnej

W pierwszej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Lotnik Jeżów Sudecki - Zjednoczeni Żarów 2:3, Polonia Trzebnica - AKS Strzegom 1:1, Sokół Wielka Lipa - Pogoń Oleśnica 7:1, GKS Kobierzyce - Włókniarz Mirsk 5:1, Bielawianka Bielawa - Olimpia Kowary 1:3, Chrobry II Głogów - BKS Bobrzanie Bolesławiec 2:0, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Granica Bogatynia 2:0, Piast Nowa Ruda - Orkan Szczedrzykowice 2:0.
W następnej kolejce mecz AKS Strzegom - Bielawianka Bielawa oraz Zjednoczeni Żarów - Olimpia Kowary.   . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2015 - Klasa okręgowa

W pierwszej kolejce spotkań klasy okręgowej zanotowano następujące wyniki: Victoria Tuszyn - Zryw Gola Świdnicka 2:5, LKS Bystrzyca Górna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 4:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Grom Witków 2:2, Polonia-Stal II Świdnica - Unia Bardo 1:1, Nysa Kłodzko - Victoria Świebodzice 0:1, Sudety Dziećmorowice - Skalnik Czarny Bór 4:0, Polonia Bystrzyca Kłodzka - Unia Złoty Stok 0:3, Karolina Jaworzyna Śląska - Zdrój Jedlina Zdrój mecz odwołany.   . . . czytaj więcej


16 sierpnia 2015 - Prosimy o pomoc w tłumaczeniach

W związku z trwającymi pracami nad nową stroną o najsłynniejszym mieszkańcu Świdnicy jakim był Czerwony Baron - Manfred von Richthofen ogłaszamy poszukiwanie osoby lub osób, które zechciałaby nieodpłatnie podjąć się tłumaczenia informacji na język niemiecki. Tekstów w ciągu roku, jak można to zobaczyć na dotychczasowej stronie internetowej jest bardzo niewiele.
"Red Baron Foundation" musi w najbliższym czasie podjąć decyzje czy strona będzie w różnych językach czy też z konieczności ograniczyć ją tylko do języka polskiego.
Bardzo liczymy na pomoc w tworzeniu nowej strony. Prosimy chętne osoby o kontakt na adres - fundacja@richthofen.pl


16 sierpnia 2015 - Zapraszamy na dożynki

Mnóstwo atrakcji dla każdego zaplanowali organizatorzy tegorocznych Dożynek Gminnych, które odbędą się 23 sierpnia w Mysłakowie. Będzie obrzędowo, ludowo i egzotycznie. Nad wszystkim czuwają wójt gminy Władysław Gołębiowski, Gminny Ośrodek Kultury, kierowany od niedawna przez nowego dyrektora Dawida Sobczyka, oraz sołectwo Mysłaków, na czele z radną Iwoną Wiśniewską i sołtys Emanuelą Gerus.
O podniebienia uczestników Święta Plonów zadbają same sołectwa z gminy Marcinowice   . . . czytaj więcej


15 sierpnia 2015 - Zjednoczeni" wracają do IV ligi

Piłkarze Zjednoczonych Żarów ponownie wystąpią w IV lidze dolnośląskiej. Wszystko za sprawą LKS Stary Śleszów, który wycofał się z rozgrywek. Informację o tym wydarzeniu potwierdza Andrzej Kowal, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.
"Wymiana" klubów nie wpłynie na wygląd terminarza rozgrywek, Zjednoczeni będą rozgrywać w mecze w terminach spotkań Starego Śleszowa. Pierwszy mecz odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia. Żarowianie rozegrają spotkanie w Jeżowie Sudeckim, gdzie zmierzą się z miejscowym LKS "Lotnik." Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00. Dzięki "awansowi" Zjednoczonych o klasę wyżej ich miejsce w klasie okręgowej "zajął" Grom Witków.


15 sierpnia 2015 - Żniwa na finiszu

Żniwa w gminie Strzegom dobiegają końca. Upał płynący z nieba nie przeszkodził w dobrych zbiorach, chociaż zebrać zboża z pól nie było lekko. - Żniwa przeszły nam w tym roku wyjątkowo szybko. Plony są dobre i zboże jest dobrej jakości - suche, grube i jasne.
Jednak żniwa były trudne z uwagi na upały - maszyny się przegrzewały, ludzie byli zmęczeni, więc nietrudno było o wypadek. W związku z suszą były też duże zagrożenia - spaliły się dwa hektary zboża w Olszanach - mówi Stanisława Górska, sołtys Olszan i radna Rady Miejskiej w Strzegomiu   . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2015 - Targi "Zdrowie ma smak"

54 wystawców z całej Polski oraz specjalni goście z Czech. Produkty tradycyjne, bez chemicznych polepszaczy, od lokalnych wytwórców. Po raz IX świdnicki rynek zapełni się wystawcami uczestniczącymi w IX Targach "Zdrowie ma smak".
Z roku na rok przybywa wystawców chcących zaprezentować swoje produkty na naszych targach. Cieszy nas to i niewątpliwie świadczy o tym, że moda na bycie fit, na zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia dotarła do Polski na dobre - mówi Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz   . . . czytaj więcej


14 sierpnia 2015 - W plecaku amfetamina

Policjanci Zespołu Kryminalnego z Komisariatu Policji w Świebodzicach prowadząc na terenie miasta działania przeciwko przestępczości narkotykowej zatrzymali młodego mężczyznę, podejrzanego o posiadanie środków odurzających. Podczas dalszych czynności okazało się, że to 28-letni mieszkaniec Świebodzic.
W trakcie przeszukania mężczyzny funkcjonariusze ujawnili w jego plecaku woreczki foliowe z zawartością białego proszku. Badanie przeprowadzone przez policjantów wykazało, że jest to amfetamina w ilości, z której można byłoby uzyskać 310 porcji tego narkotyku   . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2015 - Upał krwiodawcom nie przeszkadza

28 osób stawiło się dziś, 13 sierpnia, na kolejnej zbiórce krwi, tym razem w mobilnym ambulansie, który zaparkował tuż pod ratuszem. Należą im się szczególne słowa podziękowania, bo wysokie temperatury zachęcają raczej do pozostania w domu. Ale nasi wierni krwiodawcy zawsze meldują się na zbiórkach, a dzięki temu Świebodzice są ważnym przystankiem na mapie miast, wspierających krwiodawstwo.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zawiozło do swojego banku ponad 13 litrów bezcennego leku   . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2015 - Miasto Dzieci

Miasto Dzieci to projekt wypoczynku dla dzieci wieku 6-12 lat ze szkół z Gminy Wiejskiej Świdnicy i Miasta Świdnicy.
Udział w tej nietypowej formie półkolonii weźmie blisko 750 dzieci i podobnie jak rok temu odbędzie się ona na zabezpieczonym terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pobyt dzieci zorganizowany zostanie w dwóch turnusach tj. od 18 do 21 sierpnia oraz od 24 do 27 sierpnia. Projekt ten to okazja dla dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych na to, by bawiąc się jednocześnie uczyć   . . . czytaj więcej


13 sierpnia 2015 - 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach - kobiety - open i mężczyźni - open. Zespoły wystąpią 23 sierpnia w dwuosobowych składach.
Zapisy w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00. O godzinie 10.00 na boiskach przy ulicy Śląskiej 35 rozpoczną się pierwsze gry. Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - informacje - telefon 74 852 12 62 oraz 607 944 999


12 sierpnia 2015 - Orzeźwiająca kurtyna

Świebodziczanie od kilku dni mogą znaleźć nieco ochłody w codziennym upale - wystarczy idąc przez Rynek przejść z tyłu ratusza. Stanęła tu kurtyna woda, która ludziom jak i czworonogom oferuje orzeźwiającą mgiełkę.
Wysokie temperatury mają się utrzymać do 20 sierpnia. Pamiętajmy, by w porze największego nasłonecznienia, czyli w godzinach 10:00-17:00 unikać wychodzenia z domu, szczególnie dotyczy to osób starszych i małych dzieci. Spacer z czworonogiem także lepiej zaplanować na wczesne godziny ranne i późnopopołudniowe.


12 sierpnia 2015 - Obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia, o godzinie 12.00 odbędą się w Świdnicy obchody Święta Wojska Polskiego. Uroczystości odbywać sie będą pod Pomnikiem Zwycięstwa na Placu Grunwaldzkim.
Po uroczystościach, około godziny 13.00 uczestnicy w pochodzie przejdą na dalsze uroczystości do Katedry Świdnickiej.
Na uroczystości zaprasza organizator Związek Żołnierzy Wojska Polskiego - Koło Ziemi Świdnickiej.


12 sierpnia 2015 - Oceń lub doceń swój urząd pracy - ruszyły dolnośląskie badania

Ankieterzy działający na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy odwiedzą wszystkie urzędy pracy i ich filie w regionie. Wszystko to za sprawą specjalnych badań, które mają sprawdzić satysfakcję klientów. A te właśnie ruszyły i potrwają do października 2015 roku.
Od sierpnia wykwalifikowani ankieterzy prowadzą wywiady z osobami bezrobotnymi i poszukującymi pracy oraz pracodawcami. W ankiecie weźmie udział dziewięć tysięcy osób w tym 590. pracodawców   . . . czytaj więcej


12 sierpnia 2015 - Sierpniowe krwiobranie - przyjdź i pomóż

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Świebodzic, chcących podzielić się najcenniejszym lekiem - czyli krwią, na zbiórkę w mobilnym ambulansie. Krwiobus zaparkuje pod ratuszem w czwartek, 13 sierpnia. Zbiórka potrwa od godziny 9:00 do 13:00. Jej organizatorami tradycyjnie są: Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Dla krwiodawców przygotowano napoje i owoce, przekazane przez sklep Tesco oraz słodycze od niezawodnej "Śnieżki"   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2015 - Historia motoryzacji w ekskluzywnym wydaniu

14 sierpnia 2015 roku na terenie świdnickiego Rynku zaprezentowane zostaną wyjątkowe pojazdy zabytkowe. Impreza odbywa się w ramach V Zlotu Pojazdów Zabytkowych Motoclassic Wrocław.
MotoClassic Wrocław to marka, którą stworzyli kolekcjonerzy pojazdów zabytkowych z udziałem przedsiębiorców, gwiazd sportu motorowego oraz władz miejskich Wrocławia, Gminy Kobierzyce oraz Województwa Dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2015 - Sierpniowy festyn w Jaskulinie

Piękna i wręcz upalna pogoda, spore zainteresowanie ze strony mieszkańców, liczne atrakcje przygotowane przez organizatorów. Tak w skrócie można opisać piknik rodzinny, który miał miejsce 8 sierpnia br. w Jaskulinie.
Gmina Dobromierz wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji, we współpracy z radnym Teodorem Balokiem i radą sołecką, zagwarantowała wszystkim przybyłym gościom możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2015 - Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum"

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania z twórcami - to wszystko czeka na publiczność podczas Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Pierwsza edycja nowego wydarzenia na filmowej mapie Polski odbędzie się między 11 a 15 listopada tego roku.
Spektrum będzie dla polskich widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2015 - Piknik Rodzinny Solidarności

8 sierpnia w Jaworzynie Śląskiej świętowano przypadającą w tym roku 35 rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność"przy ZPS "Karolina" sp. z o. o. razem z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką Publiczną w Jaworzynie Śląskiej zorganizowali "Piknik Rodzinny Solidarności".
Podczas imprezy odbył się między innymi Turniej Piłki Nożnej, w którym uczestniczyły drużyny: gospodarzy (Komisja Zakładowa NSZZ "S"), MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Służby Zdrowia Ziemi Kłodzkiej, drużyna Samorządowców oraz drugoligowa, piłkarska drużyna kobieca Darboru Bolesławice   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2015 - Amator kobiecej biżuterii

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży złotych łańcuszków. Jak się okazało 36-letni mężczyzna w jednym dniu stał się posiadaczem dwóch złotych łańcuszków wartości około trzech tysięcy złotych. Świebodziczan pozbawił biżuterii dwie kobiety mieszkanki Świebodzic. Podbiegając do nich zrywał z szyi złote łańcuszki i oddalał się z miejsca zdarzenia.
Poszkodowane w wieku 65 i 66 lat o fakcie telefonicznie poinformowały dyżurnego Komisariatu Policji w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


11 sierpnia 2015 - Graby w remoncie

Remont mostu na Strzegomce stwarza obecnie utrudnienia dla mieszkańców Grabów. Ale już za około dwóch miesięcy most będzie przejezdny i bezpieczny dla użytkowników. To nie jedyna inwestycja na Grabach. Przebudowie zostały poddane ulice - Jeleniogórska, Górnicza i Wałbrzyska. Już cieszy oko nowa nawierzchnia asfaltowa łącznika ulicy Wałbrzyskiej, prowadzącego do zakładów przemysłowych.
Równolegle trwa przebudowa nawierzchni ulicy Wałbrzyskiej, prowadzącej do Drogi Krajowej nr 5, co wiąże się z chwilowymi utrudnieniami w ruchu, ale po zakończeniu prac i zbudowaniu chodnika do cmentarza ulica diametralnie zmieni swój wygląd   . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2015 - Batman wylądował w Rynku

Kinomani i miłośnicy relaksu pod gołym niebem powinni być bardzo usatysfakcjonowani. Piątkowy seans filmowy w Rynku dostarczył niezapomnianych wrażeń, a ciepły, letni wieczór idealnie dopełnił wyjątkowej atmosfery.
W piątek, 7 sierpnia, Objazdowe Kino Allegro umożliwiło świebodziczanom spotkanie z Batmanem. Projekcja przygód Człowieka-Nietoperza rozpoczęła się o godzinie 21.30, a "Mroczny Rycerz" zgromadził liczną widownię   . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2015 - Trzy miliony złotych na Pierwszy Biznes

Kolejne trzy miliony złotych Fundusz Regionu Wałbrzyskiego otrzymał od Banku Gospodarstwa Krajowego na kontynuowanie rządowego programu "Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie". W przeciągu ostatnich siedmiu miesięcy, dzięki programowi, powstało aż 90 firm. Do nowo utworzonych przedsiębiorstw trafiło prawie 6 milionów złotych.
Na rozdysponowanie sześciu milionów złotych Fundusz Regionu Wałbrzyskiego miał dwa lata. Środki zostały wyczerpane w ciągu siedmiu miesięcy   . . . czytaj więcej


10 sierpnia 2015 - Żarów i Strzegom pośród "stu"

W 31 numerze tygodnika "Wprost" z 27 lipca, opublikowany został ranking "100 najbardziej efektywnie zarządzanych gmin." Wśród zestawienia gmin miejskich i miejsko - wiejskich, Żarów znalazł się na 87 miejscu.
Spośród gmin Powiatu Świdnickiego w zestawieniu znalazła się jeszcze Gmina Strzegom (na 97 miejscu).
Głównym kryterium służącym do utworzenia rankingu był poziom dochodów własnych i nakładów inwestycyjnych przeliczonych na jednego mieszkańca w dwóch ostatnich latach   . . . czytaj więcej


9 sierpnia 2015 - Prosimy o pomoc w tłumaczeniach

W związku z trwającymi pracami nad nową stroną o najsłynniejszym mieszkańcu Świdnicy jakim był Czerwony Baron - Manfred von Richthofen ogłaszamy poszukiwanie osoby lub osób, które zechciałaby nieodpłatnie podjąć się tłumaczenia informacji na język niemiecki. Tekstów w ciągu roku, jak można to zobaczyć na dotychczasowej stronie internetowej jest bardzo niewiele.
"Red Baron Foundation" musi w najbliższym czasie podjąć decyzje czy strona będzie w różnych językach czy też z konieczności ograniczyć ją tylko do języka polskiego.
Bardzo liczymy na pomoc w tworzeniu nowej strony. Prosimy chętne osoby o kontakt na adres - fundacja@richthofen.pl


9 sierpnia 2015 - Bez bramek na inaugurację rozgrywek

W rozegranych wczoraj i dzisiaj spotkaniach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej Polonia-Stal Świdnica zremisowała w Świdnicy z zespołem KP Brzeg Dolny 0:0. Świdniczanie razem ze swoim rywalem zajmują w rozgrywkach 10. miejsce mając po jednym punkcie.
W tabeli po rozegraniu pierwszego spotkania prowadzi KS Stilon Gorzów Wielkopolski przed Ślęzą Wrocław.
Następny mecz Polonia-Stal Świdnica rozegra w Świdnicy z Budowlanymi Lubsko, które po pierwszej kolejce zajmuje ostatnie miejsce.


8 sierpnia 2015 - Pożegnanie Starosty Matthiasa Wilkesa

W dniach 3-5 sierpnia odbyła się w Świdnicy wizyta partnerska Starosty Powiatu Bergstraße Matthiasa Wilkesa oraz Wernera Breitwiesera Przewodniczącego Rady Powiatu Bergstraße w latach 1985-1989 oraz 2001-2014.
W ramach wizyty w Powiecie Świdnickim goście wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Zarządu Powiatu Świdnickiego oraz Rady Powiatu, przedstawicielami Gmin Świdnica oraz Marcinowice, podczas którego zostały podsumowane działania podejmowane w ramach współpracy między powiatami od momentu podpisania umowy o partnerstwie do dnia dzisiejszego   . . . czytaj więcej


8 sierpnia 2015 - Kolejna droga odebrana

Siódmego sierpnia odbył się odbiór techniczny przebudowanej drogi powiatowej na odcinku Marcinowice - Zebrzydów.
W ramach prac, których wartość wyniosła ponad milion 265 tysięcy złotych, poszerzono drogę, wykonano niezbędne prace rozbiórkowe i zbudowano chodniki. Połowę kosztów poniósł Urząd Wojewódzki, zaś drugą połowę - gmina Marcinowice.


7 sierpnia 2015 - Rekordowe zainteresowanie pomocą dla młodych bez pracy

Dokładnie 248 wniosków na łączną kwotę blisko 300 milionów złotych złożyły instytucje zainteresowane pomocą młodym Dolnoślązakom, którzy nie mają pracy. W piątek, 7 sierpnia Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zakończył ocenę techniczną złożonych niedawno wniosków.
W sumie do rozdysponowania są prawie 33 miliony złotych na pomoc młodym bezrobotnym, którzy nie muszą być zarejestrowani w urzędach pracy. Działania te będą możliwe dzięki unijnemu Programowi Wiedza Edukacja Rozwój   . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2015 - Zapraszamy na dożynki

Mnóstwo atrakcji dla każdego zaplanowali organizatorzy tegorocznych Dożynek Gminnych, które odbędą się 23 sierpnia w Mysłakowie. Będzie obrzędowo, ludowo i egzotycznie. Nad wszystkim czuwają wójt gminy Władysław Gołębiowski, Gminny Ośrodek Kultury, kierowany od niedawna przez nowego dyrektora Dawida Sobczyka, oraz sołectwo Mysłaków, na czele z radną Iwoną Wiśniewską i sołtys Emanuelą Gerus.
O podniebienia uczestników Święta Plonów zadbają same sołectwa z gminy Marcinowice   . . . czytaj więcej


7 sierpnia 2015 - Psy w samochodzie

Dzisiaj około godziny 10:00 świdniccy strażnicy miejscy interweniowali w sprawie zamkniętych psów w samochodzie. Na parkingu sklepu "Netto" przy ulicy Gdyńskiej w zaparkowanym i zamkniętym samochodzie przebywały dwa psy. W jednych tylko drzwiach od strony kierowcy była lekko uchylona szyba. Po około 15 minutach do samochodu podszedł właściciel twierdząc, że był tylko na zakupach.
Niestety przy temperaturze powyżej 30 stopni takie postępowanie jest wykroczeniem a w skrajnych przypadkach przestępstwem. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu, sprawa jest w toku. W postępowaniu przed sądem grozi mu grzywna do pięciu tysięcy złotych.


6 sierpnia 2015 - Ruszyły strategiczne inwestycje wrocławskiego lotniska

Sto milionów złotych - dzięki tym funduszom Port Lotniczy Wrocław będzie jeszcze nowocześniejszy i bardziej przyjazny pasażerom. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane? Przystosowanie lotniska do kategorii drugiej ILS, nowe zaplecze techniczne i dwa dodatkowe rękawy lotnicze. Właśnie ruszył remont drogi startowej i budowa nowego oświetlenia nawigacyjnego.
Prace remontowe drogi startowej prowadzone są nocami w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty   . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2015 - Punkty rozdawania wody do picia

W związku z występującą falą upałów, z którą mamy do czynienia i będziemy mieli przez najbliższe dni, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało rekomendacje działań doraźnych do realizacji przez samorządy wszystkich szczebli.
W nawiązaniu do nich gmina Strzegom również podjęła działania doraźne. We wtorek samochód pożarniczy spryskiwał wodą ulice Strzegomia (rynek i okolice). W dniu dzisiejszym zamontuje się trzy spryskiwacze wodne na terenie miasta oraz urządzi dwa punkty rozdawania napoi   . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2015 - Most w Śmiałowicach - remontu ciąg dalszy

Prace przy remoncie mostu drogowego nad Bystrzycą w Śmiałowicach zostaną wznowione 6 sierpnia. - Wcześniej wykonawca wykonał niezbędne prace rozbiórkowe, a teraz, po krótkiej przerwie, przystępuje do kolejnych prac - mówi Ewa Fiedler-Łeńska.
Śmiałowicki most ucierpiał w wyniku intensywnych opadów deszczu i powodzi w czerwcu 2013 roku. - Jego remont jest bardzo ważny dla mieszkańców - mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice   . . . czytaj więcej


6 sierpnia 2015 - Wakacyjna Szkółka Tenisa Ziemnego

W poniedziałek, 3 sierpnia ruszyły zajęcia Wakacyjnej Szkółki Tenisa Ziemnego, które trwać będą przez cały sierpień.
Zajęcia zorganizowane przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji prowadzone są przez dwóch instruktorów: Łukasza Zięta i Mateusza Kwintę.
Bezpłatne treningi odbywają się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i środy o godzinie 16.00. Zapraszamy chętnych do udziału w szkółce.


5 sierpnia 2015 - Festiwal Kucy w Stragonie już we wrześniu

Cały wrzesień będzie w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie prawdziwym festiwalem dla najmłodszych zawodników oraz ich kucyków i koni. Zawodnicy reprezentujący kluby z całej Polski będą walczyć o medale Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w trzech dyscyplinach: skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu i wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Pierwszy weekend września, 4-6 września dzieci w wieku od 9 do 16 lat będą rywalizować w skokach przez przeszkody.
W ramach każdej konkurencji zawodnicy są podzieleni na grupy, uwzględniające ich wiek oraz wzrost kuców i koni, na których startują   . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2015 - 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na 3. Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej. Zawody rozgrywane będą w dwóch kategoriach - kobiety - open i mężczyźni - open. Zespoły wystąpią 23 sierpnia w dwuosobowych składach.
Zapisy w dniu zawodów w godzinach 9.30-10.00. O godzinie 10.00 na boiskach przy ulicy Śląskiej 35 rozpoczną się pierwsze gry. Organizatorem turnieju jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji - informacje - telefon 74 852 12 62 oraz 607 944 999


5 sierpnia 2015 - Nauczyciele awansowani

Dwie nauczycielki ze szkół gminy Marcinowice osiągnęły w wyniku postępowania egzaminacyjnego, które odbyło się 28 lipca, awans zawodowy.
Po pozytywnie zdanym egzaminie Natalia Kukułka, nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Marcinowicach, oraz Joanna Zawada, nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych w Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach, zyskały stopień nauczyciela mianowanego.


5 sierpnia 2015 - Zumbujemy jeszcze trzy razy

Przypominamy wszystkim miłośnikom aktywności i fitnessu, że jeszcze do końca sierpnia w Parku Miejskim odbywają się wakacyjne zajęcia zumby. W każdą środę o godzinie 19:00 prowadzi je instruktorka Marta Jasińska.
Zakręconych zumbowiczów jest coraz więcej - a wśród nich są i panowie - zatem zachęcamy gorąco do skorzystania z tej bezpłatnej i bardzo atrakcyjnej formy poprawienia kondycji i figury.


5 sierpnia 2015 - 3. Międzynarodowy Festiwal Muzyki w Krzyżowej

Już w przyszłym tygodniu, w Krzyżowej odbędzie się 23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, propagujący ducha przyjaźni i równości. Uczestniczy w nim ponad sto młodych ludzi wraz z nauczycielami z Niemiec, Polski, Łotwy, Rosji i Włoch.
Głównym muzycznym punktem programu będzie koncert nauczycieli akademickich, 8 sierpnia o godzinie 20:30 w Krzyżowej, podczas którego piętnastu muzyków przedstawi siebie i swoje kraje poprzez kameralną muzykę i utwory solowe   . . . czytaj więcej


5 sierpnia 2015 - Mroczny Rycerz już w ten piątek

Jeszcze tylko dwa dni dzielą nas od wyjątkowego wydarzenia - seansu filmowego pod gołym niebem. W piątek, 7 sierpnia, Rynek zamieni się w niecodzienną salę kinową. Przy wschodniej pierzei stanie potężny ekran, a przed nim ustawionych będzie ok. 250 wygodnych leżaków. W tak wspaniałych "okolicznościach przyrody" będziemy mogli zobaczyć film o przygodach Batmana - Mroczny Rycerz.
Objazdowe Kino Allegro to cykl darmowych, weekendowych pokazów letnich, trwających od lipca do września 2015   . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2015 - Sonia Chwirot Mistrzynią Polski

Zwycięstwem Soni Chwirot na klaczy Madera zakończyły się rozgrywane w Morawie Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Srebrny medal wywalczył Michał Knap, brąz Aleksander Kadłubowski.
O tytuł Mistrza Polski walczyło siedmiu zawodników. Już po pierwszej próbie, ujeżdżeniu prowadzenie objęła Sonia Chwirot, startująca w barwach Sopockiego Klubu Jeździeckiego i do samego końca nie dała sobie odebrać złotego medalu   . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2015 - Mcdonalds w Strzegomiu coraz bliżej

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku strzegomianie będą mogli korzystać z nowo wybudowanej restauracji Mcdonalds, zlokalizowanej przy wylocie ze Strzegomia w pobliżu stacji paliw Shell. Dzięki tej inwestycji zatrudnienie może znaleźć nawet do 60 osób.
- Restauracja w Strzegomiu jest planowana na drugą połowę 2016 roku - informuje Patrycja Wysocka z biura prasowego firmy Mcdonalds. Obecnie trwa projektowanie obiektu i to od jego wielkości będzie zależało, ile osób dokładnie znajdzie tam zatrudnienie   . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2015 - Walczą o ukwiecony tytuł

Portal inspirowaninatura.pl już po raz czwarty ogłosił plebiscyt Terra Flower Power - Najpiękniej Ukwiecone Miasto w Polsce. W tegorocznej edycji startują Świebodzice.
Celem zmagań jest wyłonienie i nagrodzenie miejscowości, która w tym roku stworzyła najpiękniejszą dekorację kwiatową swojej przestrzeni. Plebiscyt to również podsumowanie całego roku prac nad tym, by nasza wspólna przestrzeń stawała się bardziej przyjazna   . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2015 - AKS pokazał w Danii klasę

Dużym sukcesem zakończył się start młodzików AKS-u Strzegom (rocznik 2003 i młodsi) w piłkarskim turnieju "Dana Cup", który rozgrywany był w dniach 20-25 lipca br. w duńskim mieście Hjoerring. Podopieczni Jarosława Krzyżanowskiego bez problemu wyszli z grupy eliminacyjnej i odpadli dopiero w ćwierćfinałach.
W kategorii U-12 chłopców wystartowało ok. 80 zespołów - głównie ze Skandynawii, ale też z Brazylii, Peru, Kostaryki, Niemiec i drużyny afrykańskie. Początkowo naszymi rywalami w grupie miały być dwie ekipy z Norwegii i jedna z Danii, jednak w ostatniej chwili organizatorzy zmienili grupę i ostatecznie AKS zagrał z trzema przeciwnikami z Norwegii   . . . czytaj więcej


4 sierpnia 2015 - 6. Nocny Turniej Centrum Masters

Zapraszamy wszystkich miłośników piłki nożnej do udziału w 6. Nocnym Turnieju Centrum Masters.
Pierwszy gwizdek zabrzmi 28 sierpnia na boisku Orlik w Żarowie o godzinie 18:00. Najlepsze drużyny oraz laureaci klasyfikacji indywidualnej zostaną nagrodzeni cennymi nagrodami.
Zgłoszenia przyjmowane są do 26 sierpnia.
Szczegóły na stronie organizatora >>> zobacz


3 sierpnia 2015 - Piknik pod wezwaniem Świętego Krzysztofa

Piękna pogoda, mnóstwo atrakcji - tak było podczas Pikniku Trzeźwościowego "Trzeźwy kierowca, bezpieczna rodzina". Festyn odbył się w sobotę, 1 sierpnia, na stadionie miejskim przy ulicy Rekreacyjnej w Świebodzicach.
Zabawie patronował Św. Krzysztof - opiekun kierowców. Piknik rozpoczął się tradycyjnym poświęceniem pojazdów.
Szczególnie widowiskowy był przejazd motocyklistów z Klubu Riders w Świdnicy, którzy nie żałowali "gazu", a później z chęcią zabierali na przejażdżki najmłodszych uczestników festynu   . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2015 - Świdnicki Festiwal Filmowy "Spektrum"

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania z twórcami - to wszystko czeka na publiczność podczas Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Pierwsza edycja nowego wydarzenia na filmowej mapie Polski odbędzie się między 11 a 15 listopada tego roku.
Spektrum będzie dla polskich widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji   . . . czytaj więcej


3 sierpnia 2015 - X Noc Piżamowa

Jubileuszowa X Noc Piżamowa rozpoczęła się 29 lipca o godzinie 16.00, a skończyła się 30 lipca o godzinie 12.00. Organizatorem tej aktywnej formy spędzania wolnego czasu dla żarowskich milusińskich jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie wspierane przez Żarowskiego Stowarzyszenia "Edukacja".
Dwadzieścia godzin poza domem, to niezapomniany czas, jaki spędzili uczestnicy na zabawach i grach, a także na integrowaniu się w grupach, nie tylko rówieśniczych. Najważniejsze, podczas Nocy Piżamowej jest jednak to, że każdy bez względu na wiek znajdzie swoje miejsce i przyjaciół w grupie. Na 10 urodziny Nocy Piżamowej czekała na dzieci wyjątkowa atrakcja   . . . czytaj więcej


2 sierpnia 2015 - W nagrodę na kolonię do Francji

Z wakacyjnego wypoczynku do Francji jeszcze nie wrócili. Zdążyli jednak przesłać fotografie, po których widać, że te wakacje z pewnością były udane.
Najzdolniejsi uczniowie żarowskiego gimnazjum w nagrodę za dobrą naukę pojechali na dwutygodniową kolonię do Francji. To wspólny pomysł burmistrza Leszka Michalaka i niemieckiego Stowarzyszenia PLuS Europa z miasta partnerskiego Lohmar.
Z zagranicznych atrakcji skorzystało 15 młodych mieszkańców gminy Żarów   . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2015 - Najlepsze półrocze w historii wrocławskiego lotniska

Ponad milion obsłużonych pasażerów i zwiększenie liczby podróżnych o blisko jedną piątą - to wyniki wrocławskiego lotniska z pierwszej połowy 2015 roku. To też czterokrotnie większe tempo wzrostu niż w tym samym okresie 2014 roku. Dane pozwalają prognozować, że port zmierza do kolejnego historycznego sukcesu.
W pierwszej połowie 2015 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło łącznie aż 1,063 mln pasażerów - o 18,4% więcej niż przez pierwsze sześć miesięcy 2014 roku. Stabilny wzrost trwał przez całe półrocze   . . . czytaj więcej


1 sierpnia 2015 - Spotkanie w Marcinowicach

Władysław Gołębiowski - Wójt Gminy Marcinowice zaprasza mieszkańców ulicy Kolejowej i Spółdzielczej w Marcinowicach na spotkanie związane z wprowadzeniem na tych ulicach ruchu jednokierunkowego.
Zbiórka komisji powołanej do rozstrzygnięcia w tej sprawie odbędzie się 6 sierpnia o godzinie 10.00 przy ulicy Kolejowej (na placu przed hurtownią materiałów budowlanych).


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała