30 września 2015 - Wrócili z Kazachstanu do swojej Ojczyzny

Spełniły się ich najskrytsze marzenia. Wrócili do swojej Ojczyzny, do kraju swoich przodków. - Dzięki Bogu, że my mogli wstąpić na tę ziemię - dziękowała ze łzami w oczach Uliana Malinowska, która w sobotę, 26 września przyjechała do Żarowa ze swoim mężem Kazimierzem i pięcioletnim wnukiem Wladimirem.
Są repatriantami z Kazachstanu, którzy po wielu latach tułaczki powrócili na polskie ziemie. Trzyosobowa rodzina z Kazachstanu otrzymała od władz miasta tymczasowe mieszkanie, a od sponsorów pościel i inne drobiazgi do nowego miejsca   . . . czytaj więcej


30 września 2015 - Widowiskowe rekonstrukcje historycznych bitew

W sobotę, 3 października zapraszamy wszystkich miłośników dużych widowisk plenerowych na "Rekonstrukcje historycznych bitew". Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00 inscenizacją bitwy na Fleszy Jawornickiej w parku przy ulicy Sikorskiego. O godzinie 11.00 wojska przemaszerują na świdnicki Rynek, gdzie nastąpi prezentacja historycznych regimentów, odbędzie się apel i salwa honorowa.
W obozie wojskowym, który ulokowany będzie na terenie campingu przy ulicy Śląskiej, w godzinach od 14.00 do 15.30 miłośnicy historii obejrzeć będą mogli pokazy życia obozowego, musztry i broni wszystkich grup rekonstrukcyjnych. Dla najmłodszych zorganizowane zostaną konkursy i zabawy. Druga inscenizacja bitwy zaprezentowana zostanie o godzinie 16.00 na Fleszy Nowomłyńskiej, przy alei Brzozowej.


30 września 2015 - Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Strzelcach

Martyna Dworniczak otrzymała nagrodę główną w jednym z konkursów plastycznych organizowanych w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Uczennica klasy II Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach otrzymała nagrodę główną w konkursie "Warto pomagać". Był nią rower.
- Dziewczynka wykonała pracę z plasteliny, na której przedstawiła cztery sposoby pomagania innym osobom w trudnych dla nich sytuacjach - opisuje Joanna Mazanka, dyrektor szkoły. - Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza nagroda Martynki w konkursach zewnętrznych, choć pierwsza na skalę ogólnopolską   . . . czytaj więcej


30 września 2015 - Czytali w Witoszowie Dolnym

Od 13 lat z inicjatywy Polskiej Izby Książki, 29 września w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tego dnia w szkole rozbrzmiewały ulubione i popularne fragmenty książek, a uczniowie z przyjemnością przenosili się w świat przygód podziwianych bohaterów.
Teksty, które wybrzmiały podczas niecodziennych lekcji, były dla słuchających i czytających miłymi chwilami relaksu i obcowania z kulturą żywego słowa. Spotkania przy książce stały się okazją do podkreślenia licznych zalet czytania, wymiany czytelniczych doświadczeń i dobrej zabawy   . . . czytaj więcej


30 września 2015 - Internetowa wyszukiwarka grobów już niedługo w Świdnicy

Internetowa wyszukiwarka grobów i osób pochowanych na świdnickich cmentarzach komunalnych będzie dostępna dla użytkowników przed 1 listopada br. Firma Art Look, po wcześniejszej inwentaryzacji cmentarzy uruchomi wyszukiwarkę Grobonet. Koszt realizacji inwestycji to 63 tysiące złotych.
Na cmentarzach pojawią się także tablice z planami nekropolii, co dodatkowo ułatwi odnalezienie grobów. Aplikacja Grobonet to niezwykle praktyczne narzędzie, umożliwiające wyszukanie miejsca pochowania osoby zmarłej z poziomu przeglądarki internetowej   . . . czytaj więcej


30 września 2015 - Trwają zapisy do II edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości

Do 11 października gimnazja z całej Polski mogą zgłaszać uczniów do II edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości. Jest o co walczyć. Najlepsi zawodnicy zostaną zaproszeni na elitarne warsztaty z tworzenia start-upów i otrzymają cenne nagrody rzeczowe.
Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości to ogólnopolski trzyetapowy konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii   . . . czytaj więcej


30 września 2015 - Targi pracy w Zgorzelcu i Świdnicy

Oferty pracy w firmach z Niemiec, Czech i Polski będą mieli do dyspozycji Dolnoślązacy podczas Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych.
- Transgraniczne targi rekrutacyjne organizujemy już po raz dziewiąty. To ogromne przedsięwzięcie, które ma na celu prezentację mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy w Polsce lub u naszych sąsiadów po czeskiej i niemieckiej stronie. Innym celem targów jest również możliwość edukacji w kwestii rynku pracy, czy też poznania zasad prowadzenia działalności gospodarczej po trzech stronach granicy - wylicza atuty targów Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy   . . . czytaj więcej


29 września 2015 - Wyniki zbiórki krwi i rejestracji dawców szpiku kostnego

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyła się zbiórka krwi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz zapisy dla potencjalnych dawców szpiku prowadzone przez fundację DKMS "Wspólnie przeciw białaczce".
Z zamiarem oddania krwi zgłosiło się 37 osób, z czego po badaniu lekarskim do pobrania zakwalifikowało się 24 świdniczan. Udało się zebrać 10,8 litra życiodajnego płynu. Zgłosiło się też 14 potencjalnych dawców szpiku.


29 września 2015 - Kolejne dotacje na remonty zabytków

Siedem podmiotów otrzymało dotacje celowe z budżetu miasta na finansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych na łączną kwotę ponad 300 tysięcy złotych. To efekt drugiego w tym roku naboru wniosków o przyznanie dotacji.
Po pierwszym naborze wniosków składanych do 6 marca br. udzielono dotacji 12 podmiotom na kwotę ponad 1,5 miliona złotych. W kolejnym dofinansowanie otrzymały cztery wspólnoty mieszkaniowe, Parafia katedralna pw. św. Stanisława B.M. i św. Wacława M. w Świdnicy oraz Naczelna Organizacja Techniczna i Pan Johannes Faron, właściciel zabytkowej kamienicy   . . . czytaj więcej


29 września 2015 - Podziękowanie za ocalenie życia

Miłym akcentem rozpoczęła się 28 września XI sesja Rady Miejskiej Świebodzic. Na salę posiedzeń wjechały dwa potężne, obwiązane kokardą pudła, które za chwilkę powędrowały do rąk dwójki świebodzickich policjantów. Prezent za bohaterską postawę otrzymali - sierżant Karolina Bar i sierżant Piotr Witka.
Gratulacje usłyszał także obecny na sali Komendant Komisariatu Policji w Świebodzicach nadkom. Piotr Galicki. Funkcjonariusze uratowali kobietę, która usiłowała sobie odebrać życie. Miało to miejsce podczas weekendowej służby patrolowej, finansowanej przez samorząd.


29 września 2015 - Tytuł Honorowego Obywatela Gminy przyznany

Małgorzata Herda, wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzelcach, zostanie pierwszym w historii gminy Marcinowice laureatem tytułu Honorowego Obywatela Gminy. Decyzję tę podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Gminy 25 września. Możliwość nadawania tego oraz innych tytułów wprowadził zmieniony statut gminy.
Pierwsza laureatka tego zaszczytnego tytułu jest zawodowo związana z gminą Marcinowice od 1 września 1970 roku   . . . czytaj więcej


29 września 2015 - Zmiany w opłatach za odpady

Od 1 stycznia świebodziczanie będą wnosić opłaty za śmieci albo bezpośrednio do zarządców nieruchomości, albo do magistratu. Stawka będzie także mniejsza o dwa grosze. Uchwała w tej sprawie została podjęta na sesji 28 września.
Zmiany mają miejsce z koniecznością dostosowania stawek do przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym. Stąd potrzeba wyrównania stawki do pełnych "dziesiątek groszy" - stawka będzie wynosić 12,90 zł od osoby (obecnie wynosi 12,92 zł)   . . . czytaj więcej


29 września 2015 - Lider ekologii

24 września uczennice Gimnazjum nr 3: Paulina Rybarczyk i Aleksandra Miezgiel uczestniczyły w V Dolnośląskiej Konferencji Edukacji Ekologicznej, która odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Było to podsumowanie działań ekologicznych realizowanych przez szkoły i przedszkola Dolnego Śląska. Dla Gimnazjum nr 3 wyjątkowe, ponieważ odebrało ono przyznane wyróżnienie za działalność podejmowaną w ramach Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój "Ziemia dla Wszystkich" oraz Certyfikat Szkoły Promującej Ekorozwój.
Szkoła była jedynym, oprócz Gimnazjum z Kostomłotów, która otrzymała tytuł Lidera, nagrodzonym gimnazjum z Dolnego Śląska.


29 września 2015 - Aglomeracja Wałbrzyska

W poniedziałek, 28 września w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Sterującego Aglomeracji Wałbrzyskiej. Najważniejszą decyzją przybyłych prezydentów, burmistrzów i wójtów było przyjęcie Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, niezbędnej do tego, aby poszczególne gminy i podmioty mogły aplikować o środki unijne, przyznawane Aglomeracji w perspektywie 2014 - 2020.
Przypomnijmy, ze do czterech powiatów, które zdecydowały się przystąpić do Aglomeracji Wałbrzyskiej trafi około 900 milionów złotych unijnych dotacji   . . . czytaj więcej


28 września 2015 - Prace na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęła się budowa parkingu na 66 miejsc postojowych. Parking powstaje obok hali lodowiska, a jej wykonawcą jest firma ze Świdnicy.
Teren, na którym do tej pory zaparkować można było samochód w sąsiedztwie hali lodowiska, zostanie przebudowany. Powstaną tam nowe miejsca postojowe z nawierzchni wykonanej z kostki betonowej, uporządkowana zostanie także najbliższa okolica parkingu   . . . czytaj więcej


28 września 2015 - Pamiętają o swoich korzeniach

W atmosferze niezwykłej życzliwości, ciepła i przyjaźni przebiegał w dniach 25-27 września w Strzegomiu IV Polonijny Zjazd Strzegomian. Zakończone w ostatnią niedzielę uroczystości były wydarzeniem bez precedensu w najnowszej historii gminy.
IV Polonijny Zjazd Strzegomian to kontynuacja wspaniałej idei, który powstała w 2012 roku na kontynencie północnoamerykańskim - w Kanadzie. Mieszkająca tam Polonia postanowiła w sposób szczególny uczcić 770. rocznicę nadania praw miejskich Strzegomiowi i zorganizowała I Kanadyjsko-Amerykański Zjazd Strzegomian   . . . czytaj więcej


28 września 2015 - Wesoło, ciepło i z ziemniakiem w tle

Dopisało wszystko - świetna pogoda, frekwencja i dobre humory, do czego z pewnością przyczynili się organizatorzy, którzy w tym roku przygotowali naprawdę moc atrakcji. Doroczne Święto Ziemniaka znów okazało się wyjątkową imprezą rodzinną. Bawiono się aż w trzech miejscach.
Na placu Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych na Osiedlu Piastowskim, na boiskach Szkoły Podstawowej nr 3 i 4. Dzieci przyprowadziły na Święto Ziemniaka swoich rodziców i dziadków i wszyscy razem miło spędzili sobotę na wspólnych zabawach, konkursach, pieczeniu i dekorowaniu ziemniaków, były występy uczniów, pokazy taneczne, ziemniaczana zumba, dmuchańce i wiele innych atrakcji   . . . czytaj więcej


28 września 2015 - Zapal oświetlenie sms-em

Oświetlenie skateparku przy ulicy Palna Droga uruchomić można poprzez wysłanie sms-a o treści "skatepark" na numer telefonu 500 400 407. Uruchomienie oświetlenia obiektu jest możliwe od momentu włączenia się oświetlenia ulicznego, do godziny 22.00. Użytkownicy ponoszą jedynie koszt wysłania jednego sms-a, za energię elektryczną płaci miasto.
Jeden sms to jedna godzina pracy oświetlenia. Takie rozwiązanie to dla gminy oszczędność energii.
Zachęcamy więc amatorów jazdy na deskorolkach, rolkach, czy też bmx-ach do korzystania z obiektu po zmroku.


28 września 2015 - Październik to miesiąc walki z rakiem piersi - badania Strzegom i Świebodzice

Masz 40 - 75 lat. Zgłoś się na bezpłatną mammografię. Wyjątkowa możliwość dla pań niekwalifikujących się do badania w ramach Programu finansowanego przez NFZ.
W roku 2014 w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań. "Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi   . . . czytaj więcej


28 września 2015 - Seniorzy świętowali

Rozśpiewany i kolorowy korowód zespołów folklorystycznych, który przemaszerował w sobotnie popołudnie ulicami miasta, wzbudził spore zainteresowanie. Wielu mieszkańców z zaciekawieniem wyglądało przez okno lub zatrzymywało się na ulicy. Cóż to za wydarzenie? - To II Senioralia czyli wspólne śpiewanie i grillowanie zorganizowane przez świebodzicki oddział Polskiego Związku emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Wszystko zaczęło się w Parku Miejskim - tu spotkali się uczestnicy tegorocznych Senioralii, by najpierw wspólnie przemaszerować ulicami miasta, a potem zaprosić do zabawy już wszystkich mieszkańców w parku   . . . czytaj więcej


27 września 2015 - Piast Żmigród pogromcą świdniczan

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica zmierzyła się w Żmigrodzie z Piastem. Mecz zakonczył się wynikiem Piast Żmigród - Polonia-Stal Świdnica 5:2.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 21. punktami prowadzi Miedź II Legnica. Drugie miejsce z takim samym dorobkiem punktowym zajmuje Górnik Wałbrzych.
Polonia-Stal Świdnica po ośmiu spotkaniach zajmuje 15. miejsce mając 8. punktów. Następne spotkanie Polonia-Stal Świdnica rozegra w Świdnicy 30 września o godzinie 16:00 z Zagłębiem II Lubin.


27 września 2015 - IV liga piłki nożnej

W ósmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Sokół Wielka Lipa - Włókniarz Mirsk 5:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Pogoń Oleśnica 2:4, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Olimpia Kowary 2:3, Chrobry II Głogów - Polonia Trzebnica 3:1, Piast Nowa Ruda - GKS Kobierzyce 0:3, Lotnik Jeżów Sudecki - Bielawianka Bielawa 1:1. Oba zespoły z naszego powiatu grały ze zmiennym szczęściem: Zjednoczeni Żarów - Granicę Bogatynia 3:2 i Orkan Szczedrzykowice - AKS Strzegom 2:1
3 października o godzinie 15:00 spotkania: Orzeł Ząbkowice Śląskie - Zjednoczeni Żarów i AKS Strzegom - BKS Bobrzanie Bolesławiec.   . . . czytaj więcej


27 września 2015 - Klasa okręgowa

W siódmej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Zryw Gola Świdnicka - Grom Witków 3:3, Nysa Kłodzko - LKS Bystrzyca Górna 3:1, Polonia Bystrzyca Kłodzka - Karolina Jaworzyna Śląska 1:3, Unia Złoty Stok - Victoria Świebodzice 0:2, Polonia-Stal II Świdnica - Iskra Jaszkowa Dolna 1:1, Sudety Dziećmorowice - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 1:4, Skalnik Czarny Bór - Zdrój Jedlina Zdrój 1:3, Unia Bardo - Victoria Tuszyn 2:0   . . . czytaj więcej


27 września 2015 - Udany start

Wczoraj, w pierwszej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet świdniczanki pokonały we własnej sali w czterech setach drużynę Polonii Łaziska Górne. MKS Świdnica - Polonia Łaziska Górne 3:1 w setach 25:20, 23:25, 25:20, 25:19.
Pozostałe wyniki: Sokół 43 AZS AWF Katowice - MKS Kalisz 3:1, Olimpia Jawor - PLKS Pszczyna 1:3, Zorza Wodzisław Śląski - TKS Tychy 2:3, Sokół Radzionków - Częstochowianka Częstochowa 2:3. W tabeli prowadzi PLKS Pszczyna majac trzy punkty przed MKS Świdnica również z 3. punktami. W następnej kolejce, 3 pażdziernika świdniczanki jadą do Pszczyny na spotkanie z PLKS Pszczyną.


26 września 2014 - Pogrom w Poznaniu

W spotkaniu trzeciej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni nie byli wstanie zdobyć punktów w meczu z MKS Poznań. Poznaniacy okazali się zbyt mocni dla świdniczan. MKS Poznań - ŚKPR Świdnica 30:18. Świdnicki zespół zajmuje dziewiąte miejsce. Pozycja ta ulegnie zmianie po rozegraniu zaległych spotkań przez rywali.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" w tej chwili prowadzi Sokół Browar Kościerzyna przed Polski Cukier Pomezania Malbork.


25 września 2015 - Turniej Piłki Nożnej o Puchar Lucka

Już w najbliższą sobotę 26 września Wirki po raz kolejny staną się miejscem rywalizacji drużyn w turnieju piłkarskim, tym razem o Puchar Lucka. Turniej przeznaczony jest dla drużyn składających się z zawodników w wieku 16-20 lat z gminy Marcinowice i nie tylko. Wśród zawodników zostaną wybrani najlepszy bramkarz, król strzelców oraz najlepszy zawodnik.
Równolegle do turnieju w tym samym miejscu odbędzie się Dzień Pieczonego Ziemniaka z licznymi atrakcjami i pysznym smakowitym swojskim jadłem. Początek o godzinie 15.00 na orliku w Wirkach.


25 września 2015 - Trwają zapisy do II edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości

Do 11 października gimnazja z całej Polski mogą zgłaszać uczniów do II edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości. Jest o co walczyć. Najlepsi zawodnicy zostaną zaproszeni na elitarne warsztaty z tworzenia start-upów i otrzymają cenne nagrody rzeczowe.
Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości to ogólnopolski trzyetapowy konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii   . . . czytaj więcej


25 września 2015 - Spotkanie w Warszawie

23 września w Sali Amsterdamskiej Stadionu Narodowego w Warszawie odbyło się spotkanie podsumowujące trzyletnią działalność Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Na zaproszenie Polskiego Związku Piłki Siatkowej i działaczy SOS, w tym Waldemara Wspaniałego i Zbigniewa Krzyżanowskiego, do stolicy zjechali wszyscy dyrektorzy Szkół Siatkarskich Ośrodków Szkolnych oraz samorządowcy.
Świdnicę reprezentowali Zygmunt Worsa - wicestarosta powiatu świdnickiego, Renata Jończyk - kierownik nadzoru pedagogicznego Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi w Świdnicy oraz Krzysztof Osiak - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy   . . . czytaj więcej


25 września 2015 - IV Polonijny Zjazd Strzegomian

W dniach 25-27 września w Strzegomiu odbywa się IV Polonijny Zjazd Strzegomian. To wydarzenie bez precedensu w najnowszej historii gminy.
Dotychczasowe trzy edycje tego przedsięwzięcia miały miejsce na kontynencie północnoamerykańskim, w Kanadzie. Pomysł organizacji Kanadyjsko-Amerykańskiego Zjazdu Strzegomian powstał w 2012 roku, gdy Strzegom obchodził 770-lecie nadania praw miejskich. W tym roku postanowiono, że zjazd odbędzie się w Strzegomiu   . . . czytaj więcej


25 września 2015 - Festyny w Gminie Marcinowice

Rodzinny Festyn Parafialny odbędzie się w niedzielę 27 września na terenie zielonym przy kościele w Marcinowicach. Organizatorzy zaplanowali wspólną zabawę przy swojskim jedzeniu, loterię fantową oraz atrakcje dla dzieci. Impreza rozpocznie się po mszy świętej, którą zaplanowano na godzinę 13.00.
Katolicka Szkoła Podstawowa w Wirach, tamtejszy kościół parafialny oraz Gminny Ośrodek Kultury zapraszają na wspólne rodzinne spędzenie czasu na boisku przy szkole w najbliższą niedzielę 27 września. Po mszy świętej o godzinie 13.00 zaplanowano rozgrywki sportowe, pojawią się animatorzy zabaw dla dzieci, a na każdego będą czekać smakołyki przygotowane przez mieszkańców.


24 września 2015 - Trzykilometrowy odcinek drogi gminnej

W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w miejscowościach Zawiszów-Sulisławice-Wiśniowa kończy się remont blisko trzykilometrowego odcinka drogi gminnej. Wartość całego przedsięwzięcia wyniosi około 857,5 tysiąca złotych z tego blisko połowa to dotacja z budżetu państwa.
Remont drogi gminnej realizowany jest również przy współpracy z powiatem świdnickim, na podstawie zawartego porozumienia i przekazanej kwoty w wysokości 10 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


24 września 2015 - Bądź MMS - młody, mobilny, samodzielny

Wniosek Gminy Świebodzice dotyczący mobilności ponadnarodowej z programu IDA (POWER), przeszedł właśnie pozytywnie ocenę formalną i został skierowany do oceny merytorycznej. Jest więc spora szansa, że grupa mieszkańców miasta będzie mogła skorzystać ze staży zawodowych w Niemczech.
W ramach projektu przygotowanego w partnerstwie z Sudecką Izbą Przemysłowo-Handlową, Fundacją Krzyżowa oraz partnerem z Niemiec GRONE (Dolna Saksonia), do końca grudnia 2017 roku zostanie zaktywizowanie 56 osób z grupy NEET, w tym osoby niepełnosprawne   . . . czytaj więcej


24 września 2015 - RAM - nauka decydowania

Już czas. Jeśli masz powyżej 13 lat i czujesz, że rozpiera Cię energia, że chcesz coś robić wartościowego, stworzyć coś nowego lub po prostu sprawdzić się w dziedzinie, której jeszcze nie nazwałeś - już czas. Wzywamy do działania obecnych i przyszłych podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. RAM rozpoczyna nową kadencję.
RAM, czyli Rada Aktywnej Młodzieży, to organ, który już od wielu lat istnieje przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Podstawowym celem RAM jest inicjowanie nowych projektów realizowanych przez MDK   . . . czytaj więcej


24 września 2015 - Targi pracy w Zgorzelcu i Świdnicy

Oferty pracy w firmach z Niemiec, Czech i Polski będą mieli do dyspozycji Dolnoślązacy podczas Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych.
- Transgraniczne targi rekrutacyjne organizujemy już po raz dziewiąty. To ogromne przedsięwzięcie, które ma na celu prezentację mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy w Polsce lub u naszych sąsiadów po czeskiej i niemieckiej stronie. Innym celem targów jest również możliwość edukacji w kwestii rynku pracy, czy też poznania zasad prowadzenia działalności gospodarczej po trzech stronach granicy - wylicza atuty targów Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy   . . . czytaj więcej


24 września 2015 - Oddaj krew i zostań dawcą szpiku

29 września w godzinach od 10.00 do 13.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się zbiórka krwi połączona z rejestracją dawców szpiku. Krew zbierana będzie z pomocą specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha. Zapisy dla potencjalnych dawców szpiku prowadzić będzie fundacja DKMS "Wspólnie przeciw białaczce".
Na miejscu, tak jak podczas oddawania krwi w centrum, zostaniemy przebadani, a po oddaniu krwi możemy liczyć na słodki upominek i zaświadczenie o dniu wolnym od pracy   . . . czytaj więcej


23 września 2015 - RST funduje stypendia dla najlepszych

Czterech studentów Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej otrzyma stypendia ufundowane przez firmę RST, producenta oprogramowania ze Świdnicy. - Dla nas to pomysł na wsparcie kształcenia nowych kadr w branży IT, dla młodych ludzi - szansa, by zamiast martwić się o byt, mogli skoncentrować się na nauce, pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu nowych umiejętności - mówi Piotr Bar, dyrektor świdnickiego oddziału RST.
Przed rokiem RST oraz WST-E podpisały list intencyjny w sprawie współpracy   . . . czytaj więcej


23 września 2015 - W gronie laureatów

Miasto Świdnica znalazło się w gronie laureatów Specjalnej Edycji Programu "Przyjazna Gmina 2015 - Samorząd 25-lecia", w kategorii gmina miejska o charakterze przemysłowo-handlowym (do 100 tysięcy mieszkańców). Organizatorem konkursu jest redakcja "Forum Biznesu" i "Biznes Trendy".
Program ma na celu wyłonienie najlepszych samorządów w Polsce, wskazanie kierunków rozwoju, a także promocję gmin w zakresie gospodarczym, społecznym, ekologicznym, turystyczno-przyrodniczym i historyczno-kulturowym   . . . czytaj więcej


23 września 2015 - Troje młodych jurorów przyznało swoją nagrodę

Kacper Poradzisz z gimnazjum nr 1 w Świdnicy, Jakub Chrobot z Warszawy i Karolina Graczyk z Łęczycy znaleźli się w Jury Młodych 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Wyjazd na festiwal uczniowie wywalczyli autorskimi recenzjami i wideorecenzjami zgłoszonymi na konkurs "Skrytykuj". Kacper, uczeń trzeciej klasy, swoje wnikliwe spojrzenie na kino łączy z elokwencją i niesamowitą kreatywnością. Troje młodych jurorów przyznało swoją nagrodę reżyserowi jednego z 18 filmów, które pokazane zostały w Konkursie Głównym gdyńskiego Festiwalu   . . . czytaj więcej


23 września 2015 - Październik to miesiąc walki z rakiem piersi - badania Strzegom i Świebodzice

Masz 40 - 75 lat. Zgłoś się na bezpłatną mammografię. Wyjątkowa możliwość dla pań niekwalifikujących się do badania w ramach Programu finansowanego przez NFZ.
W roku 2014 w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań. "Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi   . . . czytaj więcej


23 września 2015 - Zabytkowy wagon dotarł do Jaworzyny Śląskiej

Zabytkowy wagon z Wałbrzycha dotarł do Jaworzyny Śląskiej na gminną bocznicę Jaworzyna Śląska - Pastuchów. Wcześniej członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej wraz z innymi wolontariuszami musieli z ogromnym wysiłkiem przygotować wagon do przewiezienia go do Jaworzyny Śląskiej. A w Jaworzynie przygotować dla niego miejsce.
Stowarzyszenie dotarło do fabrycznych rysunków wagonu oraz producenta, którego jest firma StEG Simmering Austria. Wagon został zbudowany w roku 1904   . . . czytaj więcej


22 września 2015 - Kultura dostępna dla "seniora"

W ramach ogólnopolskiej akcji "60+kultura" organizowanej w tym roku pod hasłem "Pierwszy weekend jesieni, weekendem seniora z kulturą" Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy serdecznie zaprasza w dniach 26 - 27 września br. (sobota-niedziela) w godzinach 11.00 - 17.00.
W tych dniach seniorzy będą mogli bezpłatnie obejrzeć, oprócz wystawy stałej, najnowszą wystawę czasową "Copernicana ze zbioru Pawła Sobotko". Kampania "60+Kultura" jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania   . . . czytaj więcej


22 września 2015 - Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych

Tegoroczne Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych były wyjątkowe z wielu względów. Przede wszystkim cieszy frekwencja. Pobity został kolejny rekord ilość zawodników. W Żarowie nad szachownicami pochyliło się 166 adeptów tej dyscypliny sportu. Uzyskano wiele norm na kategorię szachową.
Największą grupę uczestników stanowili najmłodsi szachiści, co dobrze wróży tej dyscyplinie sportowej. Mistrzostwa w Żarowie rozgrywano w grupach z podziałem ze względu na wiek. Zawodnicy rozgrywali dwudniowe rozgrywki na dystansie 9 rund granych tempem 60 minut na zawodnika   . . . czytaj więcej


22 września 2015 - Wystawa Copernicana

Copernicana to przedmioty związane z Mikołajem Kopernikiem, które na wystawie w świdnickim Muzeum pochodzą ze zbiorów olsztyńskiego kolekcjonera. Paweł Sobotko jest prawnikiem, pracownikiem Instytutu Geodezji i członkiem Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Od dziecka interesował się astronomią, w szkole podstawowej i średniej brał udział w konkursach i seminariach astronomicznych, jest również autorem kilku publikacji o tematyce kopernikowskiej, m.in. O zaćmieniach Słońca i Księżyca obserwowanych przez Mikołaja Kopernika opublikowanej w Kwartalniku Historii Nauki i Techniki (1991 roku).   . . . czytaj więcej


22 września 2015 - Historie i pasje Dolnoślązaków na wystawie

W sześciu dolnośląskich miastach zagości nietypowa wystawa. Od 23 września do 12 października w Świdnicy, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie, Oleśnicy i Wrocławiu będzie można poznać historię 20. Dolnoślązaków - uczestników Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którzy zmienili swoje życie. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy wdrażał część programu o wartości ponad 1,8 miliarda złotych.
Wystawy to element promocji konkretnych efektów, które przyniosła realizacja PO KL na terenie Dolnego Śląska   . . . czytaj więcej


22 września 2015 - Handel zniczami i kwiatami

Wnioski w sprawie udostępnienia miejsc do handlu zniczami i kwiatami w dniach od 26 października do 2 listopada na terenie miasta Świdnicy przy alei Brzozowej, ulicy Łukasińskiego oraz ulicy Słowiańskiej można składać do 16 października br. w pokoju nr 1 Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Po upływie tego terminu nie będą one przyjmowane, a niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu miejsc.
Przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek zgłoszeniowy uczestnictwa w losowaniu miejsc do handlu   . . . czytaj więcej


22 września 2015 - Spotkanie Naczelnika Urzędu Skarbowego z przedsiębiorcami

16 września odbyło się spotkanie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świdnicy ze świdnickimi przedsiębiorcami. Ideą spotkania była rozmowa o zmianach w administracji podatkowej i prawie podatkowym.
Naczelnik Urzędu Skarbowego - Tomasz Feledyn przypomniał o zmianach wprowadzonych w bieżącym roku dotyczących m.in. Krajowej Informacji Podatkowej, czy udogodnienia dla podatników w postaci możliwości sprawdzenia na stronie https://pfr.mf.gov.pl/_/ statusu podmiotu w podatku VAT. Pan Feledyn omówił również nowe rozwiązania wdrażane przez Administrację Podatkową w ramach Systemu Obsługi i Wsparcia Podatnika tj. centrum obsługi i asystent podatnika   . . . czytaj więcej


21 września 2015 - Miasta Trutnov i Świdnica

Gala Przedsiębiorczości "Świdnicki Gryf 2015", która odbyła się w piątek 18 września, była ostatnim elementem trwającego dwa lata polsko - czeskiego projektu pn. "Miasta Trutnov i Świdnica wspierają przedsiębiorczość".
W tym roku statuetkę Gryfa w kategoriach Najlepsza Firma Transgraniczna i Wybitna Osobowość Pogranicza otrzymali: firma Grund oraz Ivan Adamec. Frma Grund - działa od 1990 roku, produkuje chodniki do łazienek, maty antypoślizgowe, zasłony prysznicowe i różne akcesoria łazienkowe. Należy w tej dziedzinie do światowej czołówki   . . . czytaj więcej


21 września 2015 - Kurs pierwszej pomocy dla urzędników

We wtorek, 22 września, pracownicy Urzędu Miejskiego zostaną przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy. Sześciogodzinne zajęcia będą miały przede wszystkim charakter praktyczny. Ich organizatorem jest Polski Czerwony Krzyż w Świdnicy. Jest to szkolenie bezpłatne.
Każdy z uczestników w trakcie kursu będzie miał możliwość w sposób praktyczny przećwiczyć wiedzę, którą wcześniej przedstawi instruktor. Zakres zachorowań i urazów będzie szeroko omawiany. Zajęcia praktyczne odbywać się będą zarówno na ludziach i na manekinach   . . . czytaj więcej


21 września 2015 - Turniej Mikstów

Był prawdziwym przyjacielem sportu i wiernym kibicem wszystkich świdnickich drużyn, zawodników i zawodniczek. Mowa oczywiście o Wiesławie Kułakowskim.
W rocznicę jego tragicznej śmierci Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub, którego był założycielem postanowili zorganizować po raz pierwszy Turniej Mikstów w tenisie ziemnym aby uczcić jego pamięć. O tym jak sympatyczną i znaną postacią był Wiesław świadczyła ilość zgłoszonych drużyn i przybyłych kibiców   . . . czytaj więcej


20 września 2015 - Michał Dworczyk - okręg wałbrzyski

Listy kandydatów do parlamentu zarejestrowane. Kampania wyborcza ruszyła. 18 września w sali Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury mogliśmy poznać lidera listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wałbrzyskim - Michała Dworczyka. Kandydatowi w spotkaniu towarzyszył owacyjnie witany gość specjalny - Antoni Macierewicz Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Pan Antoni przedstawił dotychczasową działalność Michała Dworczyka oraz odniósł się do sytuacji gospodarczej w kraju i spraw uchodźców. Przedstawiciele lokalnych struktur z okręgu wałbrzyskiego w swoich wystąpieniach zadeklarowali poparcie dla Michała Dworczyka i pomoc w wyborach   . . . czytaj więcej


20 września 2015 - Górnicy zbyt mocni

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica zmierzyła się w Świdnicy z Górnikiem Wałbrzych i uległa 1:2.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 20. punktami prowadzi Miedź II Legnica. Drugie miejsce z 18. punktami zajmuje Górnik Wałbrzych.
Polonia-Stal Świdnica po ośmiu spotkaniach zajmuje 14. miejsce mając 8. punktów. Na następne spotkanie Polonia-Stal Świdnica jedzie do Żmigrodu gdzie zagra z Piastem Żmigród (dziewiąte miejsce i 12. punktów).


20 września 2015 - IV liga piłki nożnej

W siódmej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: GKS Kobierzyce - Chrobry II Głogów 5:2, Bielawianka Bielawa - BKS Bobrzanie Bolesławiec 4:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Piast Nowa Ruda 3:0, Polonia Trzebnica - Lotnik Jeżów Sudecki 3:0, Włókniarz Mirsk - Granica Bogatynia 0:2, Olimpia Kowary - Orkan Szczedrzykowice 0:0. Oba zespoły z naszego powiatu przegrały swoje spotkania: AKS Strzegom - Sokół Wielka Lipa 0:2 i Zjednoczeni Żarów - Pogoń Oleśnica 1:3
W następnej kolejce mecze Zjednoczeni Żarów - Granica Bogatynia oraz Orkan Szczedrzykowice - AKS Strzegom   . . . czytaj więcej


20 września 2015 - Klasa okręgowa

W szóstej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: LKS Bystrzyca Górna - Zryw Gola Świdnicka 3:3, Grom Witków - Unia Złoty Stok 0:3, Zdrój Jedlina Zdrój - Polonia-Stal II Świdnica 2:2, Victoria Świebodzice - Unia Bardo 1:0, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Skalnik Czarny Bór 5:0, Victoria Tuszyn - Sudety Dziećmorowice 3:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Polonia Bystrzyca Kłodzka 3:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Nysa Kłodzko 2:1   . . . czytaj więcej


19 września 2015 - "Umiem pływać"

Ruszyła kolejna edycja projektu "Umiem pływać". Jej realizatorem na terenie województwa dolnośląskiego jest Dolnośląska Federacja Sportu. Program realizowany jest ze środków finansowych Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Z programu powszechnej nauki pływania "Umiem pływać" skorzysta 45 uczniów klas I - III ze świdnickich szkół podstawowych nr 6, 8 i 105. Udział w projekcie jest nieodpłatny, obejmie 20 godzin lekcyjnych nauki pływania, które odbywać się będą od września do grudnia br. Zajęcia realizowane będą jako pozalekcyjne i pozaszkolne dwa razy w tygodniu na basenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Równej 9.


19 września 2015 - Oświetlenie drogowe

Każdego roku rozbudowywane jest w gminie Świdnica oświetlenie drogowe. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczonych zostało 260 tysięcy złotych.
W 2014 roku w ramach środków przeznaczonych na modernizację oświetlenia w gminie opracowano mapy do celów projektowych, projekt sieci oświetlenia drogowego w Witoszowie Dolnym, Witoszowie Górnym, Grodziszczu, Wieruszowie, Mokrzeszowie. Zapłacono za wykonanie oświetlenia drogowego w Wilkowie, Pszennie, Pogorzale, Witoszowie Dolnym, Grodziszczu, Bojanicach i za nadzór nad robotami elektrycznymi   . . . czytaj więcej


19 września 2015 - Będą obradować

Dziesiąta w tej kadencji sesja Rady Gminy Marcinowice odbędzie się 25 września. Wśród projektów uchwał są m.in.: projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Marcinowice Małgorzacie Herdzie, wieloletniej dyrektorce Szkoły Podstawowej w Strzelcach, projekt uchwały w sprawie powołania zespołu ds. opiniowania kandydatów na ławników sądów powszechnych w Świdnicy, projekt uchwały w sprawie uznania za bezzasadną skargę na wójta gminy, w sprawie nadania nazwy ulicy w Marcinowicach czy w sprawie udzielenia dotacji celowej w gminie Wałbrzych.
Sesja rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali narad Urzędu Gminy Marcinowice.


18 września 2015 - Rowerowe święto już w poniedziałek

Rowerowe święto startuje w poniedziałek, 21 września. Będzie obowiązkowy przejazd rowerzystów ulicami miasta, konkursy dla dzieci, znakowanie dwuśladów, miasteczko ruchu drogowego i dwa szczególnie warte podkreślenia wydarzenia: premierowy pokaz nowych autobusów miejskich - będzie można zajrzeć do środka, usiąść w fotelach i podpytać specjalistów o techniczne nowinki.
A dla miłośników piłki nożnej niesamowity pokaz freestyle football w wykonaniu mistrza Świata Pawła Skóry. Zapraszamy na Rynek o godzinie 10:00, bawimy się wspólnie do południa. Zabierzcie ze sobą rowery.


18 września 2015 - Samorządowy Informator SMS

2495 osób jest zarejestrowanych w Samorządowym Informatorze SMS działającym od kilku lat w Świdnicy. Na swoje telefony komórkowe mieszkańcy otrzymują ważne informacje, dotyczące tego, co dzieje się w mieście.
Są to zarówno ostrzeżenia przed zagrożeniami, jak i zaproszenia na ciekawe imprezy. To również informacje dla przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych.
Świdniczanie mogą korzystać z ośmiu serwisów informacyjnych   . . . czytaj więcej


18 września 2015 - Oddaj krew i zostań dawcą szpiku

29 września w godzinach od 10.00 do 13.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się zbiórka krwi połączona z rejestracją dawców szpiku. Krew zbierana będzie z pomocą specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha. Zapisy dla potencjalnych dawców szpiku prowadzić będzie fundacja DKMS "Wspólnie przeciw białaczce".
Na miejscu, tak jak podczas oddawania krwi w centrum, zostaniemy przebadani, a po oddaniu krwi możemy liczyć na słodki upominek i zaświadczenie o dniu wolnym od pracy   . . . czytaj więcej


18 września 2015 - Wysypisko budzi sprzeciw mieszkańców

Władze Świdnicy skierowały list do Ministra Ochrony Środowiska - Macieja Grabowskiego oraz Wojewody Dolnośląskiego - Tomasza Smolarza, z prośbą o pomoc w likwidacji nielegalnego wysypiska odpadów, które istnieje w mieście od 2013 roku.
Na działce, której właścicielem jest skarb państwa, firma z Warszawy zgromadziła bardzo dużą ilość różnego rodzaju odpadów. Zarówno czynności administracyjne właściwych w sprawie organów, jak i postępowanie prokuratorskie nie przyniosły na razie żadnych pozytywnych efektów   . . . czytaj więcej


18 września 2015 - Targi pracy w Zgorzelcu i Świdnicy

Oferty pracy w firmach z Niemiec, Czech i Polski będą mieli do dyspozycji Dolnoślązacy podczas Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych.
- Transgraniczne targi rekrutacyjne organizujemy już po raz dziewiąty. To ogromne przedsięwzięcie, które ma na celu prezentację mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy w Polsce lub u naszych sąsiadów po czeskiej i niemieckiej stronie. Innym celem targów jest również możliwość edukacji w kwestii rynku pracy, czy też poznania zasad prowadzenia działalności gospodarczej po trzech stronach granicy - wylicza atuty targów Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy   . . . czytaj więcej


17 września 2015 - Strzegom Autumn Show

Dzisiaj w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie rozpoczyna się kolejna duża impreza we wszestronnym konkursie konia wierzchowego: międzynarodowe zawody - Strzegom Autumn Show oraz Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Na liście zgłoszonych zawodników nie zabrakło oczywiście topowych europejskich zawodników, jak Dir Schrade - świeżo upieczony drużynowy Mistrz Europy.
Rywalizację rozpocznie o godzinie 14.00 prezentacja koni 4-letnich na Trójkącie, po nim w programie jest jeszcze przegląd koni 5 i 6-letnich. Zawody potrwają do niedzieli   . . . czytaj więcej


17 września 2015 - Święto Województwa Dolnośląskiego

Jedyny taki dzień w roku, jedyny taki region, jedyni tacy ludzie - Dolny Śląsk i jego mieszkańcy. To właśnie ich święto obchodzić będziemy już w tę niedzielę - 19 września, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice. Zaczynamy o 10.30, kończymy późnym wieczorem, wstęp oczywiście bezpłatny.
Tegoroczne Święto Województwa Dolnośląskiego odbywać się będzie pod hasłem czterech żywiołów. Ziemia, woda, powietrze, ogień - to podstawy z których czerpiemy i na których się opieramy. Zaproponujemy więc smaki uzyskane z ziemi - wielkie gotowanie w wykonaniu Zbigniewa Koźlika z użyciem regionalnych produktów, domki wystawiennicze z bogatą ofertą naturalnych, ekologicznych pyszności z Dolnego Śląska   . . . czytaj więcej


17 września 2015 - Zagraniczni dziennikarze zwiedzili Świdnicę

Świdnica gościła w ostatnich dniach kilkudziesięciu dziennikarzy z całego świata. Dwudniowy press tour odbył się na zaproszenie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z wrocławskim programem artystycznym ESK 2016 oraz prezentacja życia kulturalnego miast Dolnego Śląska.
Dziennikarze nie tylko poznawali uroki i atrakcje turystyczne Wrocławia, ale także spotkali się z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i wdrożenie programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, a także dyrekcją festiwalu Wratislavia Cantans i władzami miasta   . . . czytaj więcej


17 września 2015 - Uporządkujemy przestrzeń

Od 11 września obowiązuje tzw. ustawa krajobrazowa, której celem jest eliminacja chaosu reklamowego z przestrzeni publicznej polskich miast. Świdnica już przystąpiła do tworzenia odpowiedniej uchwały, do której będą musieli się dostosować przedsiębiorcy w ciągu 12 miesięcy okresu przejściowego.
Rady gmin zgodnie z ustawą mogą uchwalać zasady i warunki sytuowania reklam i szyldów na ich terenie. W Świdnicy powołany został specjalny zespół, którego zadaniem będzie opracowanie założeń nowej uchwały, precyzyjnych regulacji oraz podziału miasta na obszary pod względem restrykcji   . . . czytaj więcej


17 września 2015 - Lutomia na Święcie Plonów Województwa Dolnośląskiego

13 września br. Święto Plonów Województwa Dolnośląskiego w Miliczu zgromadziło przedstawicieli samorządu, instytucji rolniczych, polityków oraz rolników z całego województwa. Powiat świdnicki a tym samym gminę Świdnica, z wieńcem dożynkowym symbolizującym koronę reprezentowało 13 pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lutomi Dolnej.
Korowód dożynkowy, podczas którego przedstawiciele dolnośląskich powiatów prezentowali swoje tradycyjne stroje, okazałe wieńce dożynkowe, stary sprzęt rolniczy przemaszerował ulicami Milicza   . . . czytaj więcej


17 września 2015 - Walczmy z wypalaniem traw

Problem płonących traw nie dotyczy tylko gminy Marcinowice, ale w tym roku przybrał szczególnie dużą skalę. Tymczasem ten proceder nie tylko tworzy zagrożenie dla zwierząt i całego ekosystemu, ale także grozi pożarami lasów czy - w skrajnych wypadkach - gospodarstw domowych. Co więcej - generuje wysokie koszty, które ponosimy wszyscy. Każdy wyjazd strażaków do pożaru to konieczność wydatkowania konkretnych pieniędzy z naszych podatków.
Warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które powinni sobie uświadomić wszyscy "oczyszczający" w ten sposób ziemię po letnich zbiorach   . . . czytaj więcej


16 września 2015 - Eko piknik

Piknik ekologiczny połączony ze zbiórką elektrośmieci i makulatury odbędzie się na terenie parkingu Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49. Zapraszamy wszystkich chętnych, a w szczególności całe rodziny z dziećmi do wspólnej zabawy 19 września w godzinach od 12:00 do 16:00.
Podczas pikniku zorganizowane będą gry i konkursy dla dzieci, w których nagrodami będą ekologiczne gadżety oraz sadzonki drzew i krzewów. Poprzez wspólną zabawę najmłodsi dowiedzą się dlaczego warto żyć ekologicznie i co to tak właściwie znaczy być Eko   . . . czytaj więcej


16 września 2015 - Policjanci z Niemiec

15 września kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy spotkało się z delegacją policjantów z Niemiec. Podczas wizyty w jednostce goście zostali zapoznani ze strukturą i funkcjonowaniem świdnickiej komendy. Delegaci dowiedzieli się jak funkcjonuje Wydział Dochodzeniowo-Śledczy, Kryminalny, Prewencji, Ruchu Drogowego oraz Wydział Konwojowy.
Spotkanie z policjantami z innego kraju, było okazją do zapoznania się z pracą polskich służb na gruncie innego porządku prawnego, a także wymiany doświadczeń w zakresie przeciwdziałania przestępczości oraz bezpieczeństwa obywateli Po spotkaniu goście mieli okazję poznać historię Świdnicy, a także zwiedzić Wieżę Ratuszową - ozdobę świdnickiego rynku oraz Kościół Pokoju - zabytek wpisany w 2001 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


15 września 2015 - Strzegom organizatorem Mistrzostw Europy w 2017 roku

W sierpniu 2017 roku w Strzegomiu zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy? Seniorów we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Uroczystość przekazania flagi FEI - Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej odbyła się wczoraj podczas tegorocznych mistrzostw rozgrywanych w szkockim Blair. Strzegom reprezentowali - Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz dyrektor zawodów Marcin Konarski.
Mistrzostwa Europy Seniorów są rozgrywane co dwa lata - w latach nieparzystych   . . . czytaj więcej


15 września 2015 - Jeszcze czystsza Świdnica

Nowa, czytelniejsza strona internetowa, warsztaty tematyczne i wycieczki dla dzieci, regularne zbiórki odpadów wielkogabarytowych i elektrośmieci, a także spotkania w świdnickich przedszkolach z postacią "Błyszczaka" - super bohatera akcji ekologicznej "Czysta Świdnica".
- Mieszkańcy miasta mogą korzystać z nowej, bardziej czytelnej strony internetowej "Czysta Świdnica". Oprócz aktualnych informacji znajdą tam harmonogram odbioru odpadów komunalnych dla poszczególnych ulic, ekoporady, obowiązujące przepisy prawa czy też elektroniczne deklaracje - mówi Tomasz Jaworski, dyrektor Wydziału Gospodarki Odpadami   . . . czytaj więcej


15 września 2015 - Koncert Charytatywny "Opera Night"

20 września w Jedlinie-Zdroju odbędzie się Koncert Charytatywny na rzecz remontu kościoła przy ulicy Jana Pawła II. Koncert pt. "Opera Night" zainspirowany jest muzyką ze "srebrnych ekranów". Jego celem jest przedstawienie głosów operowych w sposób elastyczny, przybliżając sztukę operową szerokiemu spektrum publiczności poprzez nietypowe aranżacje.
Koncert składa się z trzech części: I część: kompozycje sakralne, II część: Arie i duety operowe oraz liryka wokalna   . . . czytaj więcej


15 września 2015 - Anna Dymna z wizytą w "Sercu"

Znana i lubiana aktorka, Anna Dymna odwiedziła siedzibę Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych "Serce" w Świdnicy. Wizyta odbyła się przy okazji trwającego w mieście wydarzenia "Czas na Teatr-Teatr na czasie", w którym aktorzy z Teatru Starego z Krakowa brali udział.
Po budynku stowarzyszenia aktorkę oprowadzała jego prezes Iwona Maciejewska oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, na której to zaproszenie odbyła się wizyta w "Sercu"   . . . czytaj więcej


14 września 2015 - Jaworzyna Śląska - Pastuchów wypadek kolejowy

12 września na gminnej bocznicy kolejowej Jaworzyna Śląska - Pastuchów odbyła się druga edycja wydarzenia o nazwie "Inscenizacja Wypadku Kolejowego" Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem publiczności.
Według szczegółowo opracowanego scenariusza na torach ustawiono uszkodzony samochód osobowy marki Ford. Następnie, w ściśle kontrolowanych warunkach, doprowadzono do kolizji pociągu z samochodem stojącym na torach. W samochodzie znajdowały się dwie osoby, które na skutek uderzenia doznały rozległych obrażeń   . . . czytaj więcej


14 września 2015 - Święto tych, którzy przetrwali

17 września to wyjątkowa data - Dzień Sybiraka, upamiętniający jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski, czyli masowe wywózki rodaków na Syberię w czasie II wojny światowej. Szacuje się, że w 1940 roku w wyniku zmasowanej akcji NKWD na Syberię trafiło ponad 1 mln Polaków, zamieszkujących Kresy Wschodnie.
W tym roku mija 75. rocznica tych tragicznych zdarzeń. W Świebodzicach wciąż żyje i angażuje w sprawy miasta duża grupa Sybiraków, którzy przeżyli gehennę zsyłki, i mieli szczęście powrócić do kraju   . . . czytaj więcej


14 września 2015 - Nowa droga po 70 latach

70 lat czekali mieszkańcy Goli Świdnickiej na budowę drogi w tej miejscowości. Doczekali się. Uroczysty odbiór drogi powiatowej na odcinku Gola Świdnicka - Krasków odbył się 14 września.
Inwestycję prowadził powiat świdnicki. Zadanie warte ponad milion pięćdziesiąt tysięcy złotych zostało w 80 proc. sfinansowane z funduszy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przyznanych w ramach promesy, którą otrzymało Starostwo Powiatowe na usuwanie skutków powodzi, natomiast pozostałe 20 procent pochodziło z budżetu gminy Marcinowice   . . . czytaj więcej


14 września 2015 - Tramwajem do Książa

Dwa dni, osiem kursów, nieprzebrane ilości pozytywnych wrażeń i tyle samo uśmiechów - takim bilansem zamknęła się premierowa akcja Gminy Świebodzice i Stada Ogierów Książ, w ramach której w ostatni weekend - 12 i 13 września - świebodzicki rynek i książańską stadninę skomunikował tramwaj konny.
Trasa przejazdu przebiegała spod ratusza, przez ulicę Wałbrzyską, Bramę Lwów i dalej przez "Trakt Książański" do Stada Ogierów Książ, gdzie podróżujący mogli liczyć na przystanek i darmowe zwiedzanie stadniny wraz z przylegającym kompleksem stajni i ujeżdżalni, co stanowiło dodatkową atrakcję weekendowej akcji   . . . czytaj więcej


14 września 2015 - "Czas na teatr"

11 września w ramach projektu "Czas na teatr" uczniowie Gimnazjum nr 1 w Świdnicy mieli okazję spotkać się z aktorem Teatru Starego, Błżejem Peszkiem. Na poczatku Pan Błażej opowiedział o życiu aktora, o cieniach i blaskach tego zawodu, o swojej najlepszej i najgorszej roli.
Powiedział również jakie najwazniejsze cechy powinien mieć aktor. Drugą częścią spotkania były warsztaty. Pan Peszek pokazał jak rozgrzać i rozluźnić się przed występem, jak rozruszać mięsnie twarzy bez mówienia. Pod koniec były podziękowania i oraz zdjęcia i wpisy do kroniki szkolnej.


13 września 2015 - Zaskoczyli i wygrali

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica zmierzyła się w meczu wyjazdowym z wyżej notowanym zespołem Ilanki Rzepin i . . . zaskoczyli wszystkich zwycięstwem 0:3.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 17. punktami prowadzi Miedź II Legnica. Ślęza Wrocław zajmuje drugie miejsce także z 17. punktami.
Polonia-Stal Świdnica po siedmiu spotkaniach zajmuje 14. miejsce mając 8. punktów. Następny mecz Polonia-Stal Świdnica - Górnik Wałbrzych (piąte miejsce i 12. punktów) - 19 września o godzinie 14:00


13 września 2015 - IV liga piłki nożnej

W szóstej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Lotnik Jeżów Sudecki - GKS Kobierzyce 1:6, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Polonia Trzebnica 1:3, Chrobry II Głogów - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:3, Sokół Wielka Lipa - Olimpia Kowary 2:1, Orkan Szczedrzykowice - Bielawianka Bielawa 1:1, Piast Nowa Ruda - Pogoń Oleśnica 0:0. Zjednoczeni Żarów - Włókniarz Mirsk 6:0 i Granica Bogatynia - AKS Strzegom 2:1
W następnej kolejce mecze Pogoń Oleśnica - Zjednoczeni Żarów oraz AKS Strzegom - Sokół Wielka Lipa   . . . czytaj więcej


13 września 2015 - Klasa okręgowa

W piątej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: LKS Bystrzyca Górna - Grom Witków 7:2, Zryw Gola Świdnicka - Karolina Jaworzyna Śląska 5:2, Sudety Dziećmorowice - Victoria Świebodzice 0:5, Polonia-Stal II Świdnica - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:1, Polonia Bystrzyca Kłodzka - Zdrój Jedlina Zdrój 2:2, Unia Bardo - Unia Złoty Stok 2:1, Nysa Kłodzko - Iskra Jaszkowa Dolna 2:0, Skalnik Czarny Bór - Victoria Tuszyn 1:1   . . . czytaj więcej


12 września 2015 - Zakończyli rywalizacje sportową

Sportowcy z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy sukcesem zakończyli rywalizacje sportową w roku szkolnym 2014/2015.
Na 345. gimnazjów rywalizujących w różnych dyscyplinach szkoła świdnicka uplasowała się na siódmym miejscu. Wszystkie sześć szkół przed gimnazjalistami świdnickimi to szkoły o profilu sportowym (Lubin, Bolesławiec, Zgorzelec, Polkowice, Wałbrzych i Wrocław).
Dla szkoły to duży sukces, gdyż w gimnazjum nie ma nawet klas sportowych.


12 września 2015 - Krwiodawcy znów pomogli

Świebodziccy krwiodawcy znów dali wyraz swojej wielkoduszności. Podczas zbiórki, która odbyła się w sali Miejskiego Domu Kultury, we wtorek 8 września, udział wzięło 26 osób, z czego aż 21 zostało zakwalifikowanych do oddania krwi.
W efekcie zbiórki udało się zebrać 10 litrów bezcennego leku. To ważne, zwłaszcza, że po okresie wakacji, kiedy to statystycznie częściej dochodzi do nieszczęśliwych wypadków, zapotrzebowanie na krew wzrasta. Aktywność świebodzickiego środowiska krwiodawców doceniona została przez panią Teresę Kamińską, kierownika ds. promocji krwiodawstwa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


11 września 2015 - Targi pracy w Zgorzelcu i Świdnicy

Oferty pracy w firmach z Niemiec, Czech i Polski będą mieli do dyspozycji Dolnoślązacy podczas Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych.
- Transgraniczne targi rekrutacyjne organizujemy już po raz dziewiąty. To ogromne przedsięwzięcie, które ma na celu prezentację mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy w Polsce lub u naszych sąsiadów po czeskiej i niemieckiej stronie. Innym celem targów jest również możliwość edukacji w kwestii rynku pracy, czy też poznania zasad prowadzenia działalności gospodarczej po trzech stronach granicy - wylicza atuty targów Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy   . . . czytaj więcej


11 września 2015 - Pieniądze na ząbki

Tydzień temu został oficjalnie oddany do użytku trzeci gabinet stomatologiczny, przy centrum oświatowym w Lutomi Dolnej. Wczoraj podczas XIII sesji Rady Gminy, radni podjęli uchwałę przyjmującą "Program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych w gminie Świdnica". Na ten cel zostanie przeznaczonych 40 tysięcy złotych.
Tym samym we wszystkich trzech centrach oświatowych - Witoszowie Dolnym, Pszennie oraz Lutomi Dolnej nasze dzieci i młodzież mają zapewniony dostęp do usług stomatologicznych   . . . czytaj więcej


11 września 2015 - "Złoty Pociąg, wypadek kolejowy"

Już jutro odbędzie się II edycja Inscenizacji Wypadku Kolejowego na przejeździe kolejowym. Inscenizacja ma charakter realistyczny tak, aby podnieść świadomość, jakie zagrożenie stanowi nieodpowiedzialne zachowania przy przekraczaniu skrzyżowań drogowo - kolejowych.
12 września na jednym z przejazdów kolejowych na gminnej bocznicy Jaworzyna Śląska - Pastuchów przy ulicy Spółdzielczej o godzinie 15:00 dojdzie do uszkodzenia pojazdu drogowego, w który uderzy pociąg. Świadkowie wydarzenia wezwą służby ratunkowe, które przystąpią do akcji ratunkowej   . . . czytaj więcej


11 września 2015 - Zagrają w bule

Na żarowskim bulodromie już jutro, 12 września spotkają się zawodnicy, aby rywalizować w Mistrzostwach Żarowa w bule. Wśród sportowców nie zabraknie reprezentantów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, radnych Rady Miejskiej, młodych radnych z Młodzieżowej Rady Miejskiej i pracowników Urzędu Miejskiego w Żarowie.
Zawody rozpoczną się o godzinie 10.00 rano na bulodromie przy ulicy Piastowskiej w Żarowie. Do kibicowania wszystkich mieszkańców Żarowa zapraszają organizatorzy spotkania, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku   . . . czytaj więcej


11 września 2015 - Z sołtysami o bezpieczeństwie

Specjalna narada z sołtysami gminy Marcinowice odbyła się 4 września. Poświęcona była niemal w całości bezpieczeństwu na terenie wsi, a jej gośćmi byli komendant powiatowy policji w Świdnicy inspektor Krzysztof Niziołek, Piotr Król, dzielnicowy gminy Marcinowice, oraz Przemysław Siwiak, przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji.
Podczas narady omówiono sprawy zapewnienia mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa na terenie poszczególnych wsi, a także kwestie bezpieczeństwa na drogach przebiegających przez gminę, zwłaszcza mającej złą sławę drogi krajowej nr 35   . . . czytaj więcej


10 września 2015 - Awantura w Pacynkowie - darmowy spektakl w Starej Szopie

Na przedstawienie dla najmłodszych o miłości i przyjaźni zaprasza Stara Szopa w Świdnicy - już na niedzielę, 13 września. Spektakl zaprezentuje Teatr Bajka z Wałbrzycha. Wstęp wolny.
- W świecie pacynek wszystko może się zdarzyć, zwłaszcza gdy samotne i zazdrosne Pacydło czai się w pobliżu. Jest to historia gdzie dzieci z widowni decydują, o przebiegu wydarzeń. Śpiewają słoneczku, kierują chmurką, rozmawiają z panem Walizką - mówi Bożena Oleszkiewicz, aktorka i lalkarka z Teatru Bajka z Wałbrzycha   . . . czytaj więcej


10 września 2015 - Zmiana organizacji ruchu

Od 14 września do 16 października zamknięte zostanie skrzyżowanie ulicy Emilii Plater z ulicą Karola Marcinkowskiego i ulicą Józefa Piłsudskiego. W tym czasie realizowana będzie wymiana konstrukcji drogi po uprzednim przebudowaniu kanalizacji deszczowej i sieci gazowej. Równocześnie odbywać się będzie budowa nowego oświetlenia.
Mieszkańcy ulicy Józefa Piłsudskiego będą mogli dojechać do domów z dwóch kierunków, czyli z drogi krajowej nr 35 od ulicy Ludwika Zamenhofa oraz ulicą Wróblewskiego   . . . czytaj więcej


10 września 2015 - Nowa wystawa w Żarowskiej Izbie Historycznej

Żarowska Izba Historyczna i Muzeum KL Gross-Rosen serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych na wystawę "AL Riese - filie KL Gross-Rosen w Górach Sowich". Wystawę będzie można odwiedzić w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ulicy Armii Krajowej 40 już od 4 października. Fotografie i dokumenty, które prezentowane będą na wystawie pochodzą z archiwum Muzeum Gross-Rosen.
Na wystawę organizatorzy zapraszają w dniach od 4 października do 28 lutego 2016 roku. Wstęp jest bezpłatny.


9 września 2015 - Oddaj krew i zostań dawcą szpiku

29 września w godzinach od 10.00 do 13.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się zbiórka krwi połączona z rejestracją dawców szpiku. Krew zbierana będzie z pomocą specjalistów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha. Zapisy dla potencjalnych dawców szpiku prowadzić będzie fundacja DKMS "Wspólnie przeciw białaczce".
Na miejscu, tak jak podczas oddawania krwi w centrum, zostaniemy przebadani, a po oddaniu krwi możemy liczyć na słodki upominek i zaświadczenie o dniu wolnym od pracy   . . . czytaj więcej


9 września 2015 - Sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej

Wspólne sprzątanie Fleszy Nowomłyńskiej zaplanowano na sobotę, 12 września. Wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy w godzinach od 10.00 do 14.00.
Spotykamy się przy alei Brzozowej (łąka przy parkingu na ulicy Śląskiej). Akcja skierowana jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wspólnie chcą zadbać o porządek w okolicy historycznego fortu. Sprzątanie fleszy połączone będzie z prezentacją historycznych regimentów z różnych epok.
Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom sprzęt niezbędny do sprzątania (narzędzie, rękawice, worki), a po pracy posiłek   . . . czytaj więcej


9 września 2015 - "Talerz zdrowia"

1 września weszła w życie ustawa zakazująca sprzedaży w szkolnych sklepikach tzw. śmieciowego jedzenia. Zakazując sprzedaży chipsów i oranżady nie sprawimy, że młodzież zacznie się zdrowiej odżywiać. Powiat Świdnicki, zdając sobie sprawę, że profilaktyka i dobre przykłady znaczą więcej niż zakazy i nakazy, postanowił wdrożyć wśród młodzieży ponadgimnazjalnej projekt profilaktyczno-edukacyjny "Talerz zdrowia".
Ostatnie Targi Zdrowej Żywności "Zdrowie ma smak" pokazały, że moda na zdrowe odżywianie się to nie chwilowa fanaberia i szybko przemijający trend   . . . czytaj więcej


9 września 2015 - I Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki

Fundacja WroActiv oraz samorządy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki i Gmina Świdnica zapraszają do udziału w I Międzynarodowym Półmaratonie Świdnickim, który odbędzie się 7 listopada. Ruszyła rejestracja uczestników na specjalnie stworzonej dla tego wydarzenia stronie internetowej >>> zobacz.
To wielkie wydarzenie biegowe w mieście i gratka dla tych, którzy chcą zmierzyć się z połową królewskiego dystansu jakim bez wątpienia jest pełny maraton   . . . czytaj więcej


8 września 2015 - Powstanie Rada Sportu

W Świdnicy powołana zostanie Rada Sportu jako ciało opiniodawczo - doradcze w sprawach z zakresu kultury fizycznej. W skład dziewięcioosobowej Rady mają wejść przedstawiciele organizacji i instytucji, realizujących zadania w zakresie sportu. Będą oni pełnić swoje funkcje społecznie.
Nowa rada będzie zespołem o charakterze opiniodawczym i konsultacyjnym. Do jej zadań należeć będzie w szczególności opiniowanie strategii rozwoju Gminy Świdnica w zakresie kultury fizycznej   . . . czytaj więcej


8 września 2015 - 1. Tenisowy Turniej Pamięci

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tenis Fan Klub organizują 1. Tenisowy Turniej Pamięci Wiesława Kułakowskiego. Impreza odbędzie się w pierwszą rocznicę tragicznej śmierci znanego nie tylko w świdnickim świecie sportowym działacza, trenera, nauczyciela. W turnieju wezmą udział pary mieszane spośród znajomych i przyjaciół Wiesia. Gry rozpoczniemy o godzinie 10.00 po rozlosowaniu drużyn.
Na godzinę 12.00 przewidziane jest oficjalne otwarcie, po którym delegacja tenisistów złoży wiązankę kwiatów na grobie   . . . czytaj więcej


8 września 2015 - Do Książa tramwajem

Lublin ma swoje trolejbusy, Zakopane fiakrów, a Wrocław kolejkę gondolową. Już niedługo także Świebodzice mogą doczekać się alternatywnego środka transportu, który stanie się lokalną atrakcją turystyczną. Mowa o tzw. konnych tramwajach, których premierowe kursy zaplanowano na połowę września.
Już w dniach 12. oraz 13. września mieszkańcy Świebodzic będą mieć możliwość przejazdu tramwajem konnym ze świebodzickiego Rynku do Książa. Trasa przejazdu przebiegać będzie spod ratusza, przez ulicę Wałbrzyską, Bramę Lwów i dalej przez "Trakt Książański" do Stada Ogierów Książ   . . . czytaj więcej


7 września 2015 - Nigdy więcej wojny

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, które odbyły się w niedzielę, 6 września br. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, miały podniosły i wyjątkowy charakter.
Głównie ze względu na obecność znamienitych gości i odsłonięcie specjalnej tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej.
Po oficjalnych przemówieniach mocno zabrzmiał Apel Poległych, który został odczytany przez strzegomskich licznie zgromadzonych harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej   . . . czytaj więcej


7 września 2015 - Koncert Charytatywny "Opera Night"

20 września w Jedlinie-Zdroju odbędzie się Koncert Charytatywny na rzecz remontu kościoła przy ulicy Jana Pawła II. Koncert pt. "Opera Night" zainspirowany jest muzyką ze "srebrnych ekranów". Jego celem jest przedstawienie głosów operowych w sposób elastyczny, przybliżając sztukę operową szerokiemu spektrum publiczności poprzez nietypowe aranżacje.
Koncert składa się z trzech części: I część: kompozycje sakralne, II część: Arie i duety operowe oraz liryka wokalna   . . . czytaj więcej


7 września 2015 - Świętowali w Nowym Jaworowie

5 września odbyło się Święto Plonów w Gminie Jaworzyna Ślaska. Gospodarzami uroczystości była społeczność sołectwa Nowy Jaworów.
Tradycyjny chleb dożynkowy na ręce Burmistrza Jaworzyny Śląskiej - Grzegorza Grzegorzewicza - przekazała starościna tegorocznych Dożynek - Danuta Paprota. Burmistrz podziękował wszystkim rolnikom za ich pracę i włożony w nią trud.
Do podziękowań władz gminy przyłączyli się obecni na Dożynkach parlamentarzyści   . . . czytaj więcej


6 września 2015 - Przegrali i spadli

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica zmierzyła się w Świdnicy z wyżej notowanym Śląskiem II Wrocław i jak można się domyślać mecz zakończył się wynikiem: Polonia-Stal Świdnica - Śląsk II Wrocław 2:3.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 15. punktami prowadzi KS Polkowice. Miedź II Legnica zajmuje z 14. punktami drugie miejsce.
Polonia-Stal Świdnica po sześciu spotkaniach zajmuje 15. miejsce mając 5. punktów. Następny mecz Ilanka Rzepin - Polonia-Stal Świdnica 12 września.


6 września 2015 - IV liga piłki nożnej

W piątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: GKS Kobierzyce - BKS Bobrzanie Bolesławiec 4:1, Chrobry II Głogów - Pogoń Oleśnica 2:3, Polonia Trzebnica - Orkan Szczedrzykowice 1:3, Bielawianka Bielawa - Sokół Wielka Lipa 1:3, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Lotnik Jeżów Sudecki 2:1, Olimpia Kowary - Granica Bogatynia 1:0. AKS Strzegom - Włókniarz Mirsk 2:0 i Piast Nowa Ruda - Zjednoczeni Żarów 0:3
W następnej kolejce mecze Zjednoczeni Żarów - Włókniarz Mirsk oraz Granica Bogatynia - AKS Strzegom   . . . czytaj więcej


6 września 2015 - Klasa okręgowa

W czwartej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Grom Witków - Unia Bardo 2:6, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Polonia Bystrzyca Kłodzka 4:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Nysa Kłodzko 4:0, Victoria Tuszyn - Polonia-Stal II Świdnica 1:3, Iskra Jaszkowa Dolna - Zryw Gola Świdnicka 2:2, Unia Złoty, Stok - Sudety Dziećmorowice 1:2, Victoria Świebodzice - Skalnik Czarny Bór mecz przerwany przy stanie 3:0, Karolina Jaworzyna Śląska - LKS Bystrzyca Górna 1:1   . . . czytaj więcej


5 września 2015 - Nowe estetyczne wiaty

Jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2015/2016 w Jugowej i w Borowie, zamontowano nowe wiaty przystankowe, z których mogą korzystać zarówno uczniowie oczekujący na autobus szkolny, jak i pozostali mieszkańcy.
Nowa drewniana wiata w Jugowej zastąpiła poprzednią starą i wysłużoną, natomiast w Borowie jest pierwszą wiatą na tzw. Zyglągu.
Wiaty będą zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nie tylko młodzież dojeżdżającą do szkół, ale także oczekujących na przewóz pasażerów komunikacji zbiorowej.


5 września 2015 - Wykonali wspaniałą pracę w Rogoźnicy

Park w Rogoźnicy został oczyszczony, a dorodne samosiejki usunięte. Choć wcześniej park był mało dostępny, to dziś zaprasza do rekreacji i wypoczynku, ukazując ukryte w chaszczach piękno natury.
Trzy miesiące trwały prace przy porządkowaniu parku w Rogoźnicy. Działanie społeczne podjęto w celu przywrócenia mu pierwotnego wyglądu i właściwej funkcji rekreacyjno - wypoczynkowej.
Pomysłodawcami prac porządkowych byli członkowie Stowarzyszenia "Nasza Wieś" Rogoźnica na czele z prezesem - Eugeniuszem Ciołkiem   . . . czytaj więcej


5 września 2015 - Szukamy azbestu

10 września na terenie Świebodzice przeprowadzona zostanie inwentaryzacja budynków, zawierających niebezpieczny dla zdrowia azbestu. Taka weryfikacja umożliwi samorządowi ubieganie się o pieniądze zewnętrzne na dofinansowanie kosztów usuwania odpadów azbestowych.
Inwentaryzację przeprowadzać będą upoważnieni pracownicy firmy Laboratorium Wiedzy, z siedzibą w Rudniku nad Sanem przy ulicy Targowej 42   . . . czytaj więcej


5 września 2015 - "Kamienna Rzeźba 2015"

12 września w Strzegomiu odbędą sie Zawody Kulturystyczne Mężczyzn "Kamienna Rzeźba 2015". Zawody strzegomskie są eliminacja do Arnold Classic Europe. Rywalizacja kulturystów rozpocznie się o godzinie 12:00 w Sali Widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego 36. Wstęp dla chcących obejrzeć zawody jest bezpłatny.
Organizatorem imprezy jest Klub Sportowy "Start" Strzegom a współorganizatorami PZKFITS w Warszawie, Strzegomskie Centrum Kultury oraz OSiR Strzegom.


5 września 2015 - Dożynki gminne w Wierzbnej

Rolnicy z gminy Żarów uczczą zakończenie tegorocznych żniw w niedzielę, 6 września. Gminne Dożynki w tym roku odbędą się w Wierzbnej i to właśnie tam, w pierwszą niedzielę września mieszkańcy podziękują za udane zbiory.
Wspólnie z organizatorami, mieszkańcy Wierzbnej przygotują dla wszystkich uczestników rozmaite atrakcje a wśród nich między innymi przejście korowodu, obrzęd przekazania chleba, turniej wsi czy zabawa taneczna.


4 września 2015 - Zmiany w organizacji ruchu

Od poniedziałku, 7 września zostanie wprowadzony II etap prac przy ulicy Zamenhofa, obejmujący w głównej mierze wyłączenie z ruchu jezdni południowej. Ruch odbywał się będzie po wykonanym poszerzeniu wraz z pasem ruchu jezdni północnej.
W etapie IIa będzie przebudowywana cała jezdnia wraz z wykonaniem kolektora deszczowego, połową ronda i chodnikami dla pieszych. Zamknięte zostanie skrzyżowanie od strony ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
Przystanek autobusowy przy stacji Shell zostanie przeniesiony na pętlę przy ulicy Emilii Plater   . . . czytaj więcej


4 września 2015 - Trzeci gabinet stomatologiczny

Trzeci gabinet stomatologiczny staje się faktem - mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek podczas uroczystego otwarcia gabinetu, tym razem przy centrum oświatowym w Lutomi Dolnej. Tylko w ostatnich dwóch latach na darmową profilaktykę stomatologiczną przeznaczyliśmy blisko 50 tysięcy złotych z budżetu gminy, kierując nasze działania przede wszystkim do wszystkich uczniów szkół podstawowych.
W ciągu ostatnich sześciu lat dzięki studentom Akademii Medycznej we Wrocławiu prowadziliśmy badania przesiewowe w zakresie profilaktyki stomatologicznej i stanu uzębienia naszych dzieci   . . . czytaj więcej


3 września 2015 - Puchar Gordona Bennetta

W tegorocznych zawodach długodystansowych balonów gazowych o Puchar Gordona Bennetta mających rangę mistrzostw świata odbywających się w dniach 27 sierpnia - 4 września biorą udział także dwie ekipy z Polski jedna w składzie Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk (Świdnica) oraz druga załoga w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański.
Zawody odbywają się już po raz pięćdziesiąty dziewiąty, a Polacy biorą w nich udział już po raz dwudziesty szósty.
Balon POL1, z polską załogą w składzie Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk wylądował koło Ciechanowca, po przebyciu 1972,24 kilometrów zajmując w klasyfikacji piątą pozycję   . . . czytaj więcej


3 września 2015 - Sołtysi o bezpieczeństwie

Narada z sołtysami poświęcona bezpieczeństwu w gminie Marcinowice odbędzie się w najbliższy piątek 4 września. Zaproszenie na nią przyjęli komendant powiatowy policji w Świdnicy inspektor Krzysztof Niziołek, kierownik Posterunku Policji w Marcinowicach aspirant Jan Piskor oraz przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji.
Zostaną omówione sprawy zapewnienia mieszkańcom wsi poczucia bezpieczeństwa, a także kwestie bezpieczeństwa na drogach przebiegających przez gminę, zwłaszcza mającej złą sławę drogi krajowej nr 35.


3 września 2015 - Parking w remoncie

Zniszczony parking przy ulicy Ogrodowej w Żarowie doczekał się remontu. Kierowcy będą mogli zostawiać tutaj swoje samochody bez obawy o uszkodzenie zawieszenia. Znikną dziury i błoto, które pojawiało się przy złych warunkach atmosferycznych, a rodzice, którzy odbierają swoje dzieci ze szkoły przy ulicy Ogrodowej zaparkują na nowym utwardzonym miejscu.
Wraz z remontem parkingu przy żarowskiej podstawówce na ulicy Ogrodowej w Żarowie trwa również budowa nowego chodnika   . . . czytaj więcej


3 września 2015 - Turniej piłkarski o Puchar Wójta za nami

Sześć drużyn wzięło udział w Turnieju o Puchar Wójta Gminy Marcinowice, który odbył się 29 sierpnia na orliku w Szczepanowie.Zwycięskie trofeum zdobyła drużyna FC Kątki, która po emocjonującym spotkaniu finałowym pokonała zespół FC Barca dopiero w rzutach karnych 3:2 - w regulaminowym czasie gry był remis 1:1. Dziękujemy wszystkim drużynom za sportową rywalizację oraz grę w duchu fair play.
Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. FC Kątki, 2. FC Barca, 3. Wirujące Krokodyle, 4. FC Viaderco, 5. FC Mi Się Nie Chce, 6. Laserowe Dzidy


3 września 2015 - "Złoty Pociąg, wypadek kolejowy"

Już za dwa tygodnie odbędzie się II edycja Inscenizacji Wypadku Kolejowego na przejeździe kolejowym. Inscenizacja ma charakter realistyczny tak, aby podnieść świadomość, jakie zagrożenie stanowi nieodpowiedzialne zachowania przy przekraczaniu skrzyżowań drogowo - kolejowych.
12 września na jednym z przejazdów kolejowych na gminnej bocznicy Jaworzyna Śląska - Pastuchów przy ulicy Spółdzielczej o godzinie 15:00 dojdzie do uszkodzenia pojazdu drogowego, w który uderzy pociąg. Świadkowie wydarzenia wezwą służby ratunkowe, które przystąpią do akcji ratunkowej   . . . czytaj więcej


2 września 2015 - Jeszcze masz czas - stypendium "zDolny Śląsk"

Nabór wniosków w Konkursie Stypendialnym "zDolny Śląsk" przedłużony zostaje do 10 września 2015. O pięćdziesiąt rocznych stypendiów w wysokości od 2500 - 3500 złotych mogą walczyć uzdolnieni Dolnoślązacy, z sukcesami naukowymi, artystycznymi, sportowymi lub . . . społecznymi.
Fundacja Edukacji Międzynarodowej - organizator konkursu stypendialnego - zdecydowała się na przedłużenie terminu naboru wniosków, aby dać szansę wielu uczniom, którzy późno dowiedzieli się o konkursie lub dopiero niedawno wrócili z wakacji   . . . czytaj więcej


2 września 2015 - Mobilny Punkt Informacyjny

Zapraszamy mieszkańców Świdnicy i okolic do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie wsparcia z funduszy europejskich. W ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego, dyżur pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się, czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do dofinansowania z funduszy europejskich   . . . czytaj więcej


2 września 2015 - Zaproszenie do Muzeum Gross-Rosen

Tak jak co roku zapraszamy na uroczystości upamiętniające kolejną rocznicę agresji Niemiec na Polskę. Odbędą się one 6 września br. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy - początek o godzinie 12.00.
W programie między innymi okolicznościowe przemówienia, złożenie wieńców i kwiatów oraz zwiedzanie wystaw. Zbiórka uczestników na placu przed muzeum o godzinie 11.45.
Organizatorem uroczystości są: Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Muzeum Gross-Rosen.


1 września 2015 - Mistrzostwa Polski i Puchar Polski

W najbliższy weekend w Ośrodku Jeździeckim Stragona odbędzie się kolejna duża impreza - Mistrzostwa Polski i Puchar Polski.
Tym razem rywalizować będą najmłodsi adepci jeździectwa na kucach w skokach przez przeszkody. W zawodach wystartuje blisko dwieście kucyków z całej Polski.
Szczegółowy program imprezy: czwartek, 3 września 2015
godzina 14.00 - losowanie kolejności startu - wszystkie grupy   . . . czytaj więcej


1 września 2015 - Nagrody dla najzdolniejszych

31 sierpnia, w Szkole Specjalnej w Świdnicy, odbyła się skromna uroczystość, podczas której nagrodzono najzdolniejszych uczniów z placówek oświatowych podległych powiatowi. Nagrodzono 162 uczniów, którzy w roku szkolnym 2014/2015 uzyskali najlepsze wyniki na egzaminie maturalnym, byli finalistami olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz osiągnęli szczególne sukcesy sportowe.
Dzisiaj chcielibyśmy nagrodzić tych z Was, którzy reprezentowali nasz powiat na olimpiadach sportowych i przedmiotowych oraz najzdolniejszych maturzystów w ubiegłym roku szkolnym   . . . czytaj więcej


1 września 2015 - Żarowianie wspólnie pożegnali wakacje

Konkursy, sportowe turnieje, występy artystyczne i dobra wspólna zabawa. A w finale mistrzostwa gry w bule, które tradycyjnie prowadzili studenci z żarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Moc atrakcji towarzyszył podczas pikniku z okazji zakończenia lata. Na scenie zaprezentowali się Krukowianie, Żarowianie i Senyor-Rici, a do tańca przygrywał zespół Anmaro i DJ Peqtus.
Nie zabrakło wspólnych zabaw dla najmłodszych. Czekały na nich dmuchańce, malowanie twarzy w "salonie" Elżbiety Kulas i sportowe turnieje przygotowane przez organizatorów imprezy Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz TKKF "Chemik"   . . . czytaj więcej


1 września 2015 - I Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki

Fundacja WroActiv oraz samorządy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki i Gmina Świdnica zapraszają do udziału w I Międzynarodowym Półmaratonie Świdnickim, który odbędzie się 7 listopada. Ruszyła rejestracja uczestników na specjalnie stworzonej dla tego wydarzenia stronie internetowej >>> zobacz.
To wielkie wydarzenie biegowe w mieście i gratka dla tych, którzy chcą zmierzyć się z połową królewskiego dystansu jakim bez wątpienia jest pełny maraton   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała