31 października 2015 - Pamiętajmy i o Nich

Jutro, jak robimy to od wieków udamy się na spotkanie z naszymi bliskimi, którzy odeszli do innego świata i nie ma ich już wśród nas.
W takiej chwili nie zapominajmy o innych cmentarzach, na których leżą byli świdniczanie, mieszkańcy tego samego miasta, jego budowniczowie.
Choć kolejne władze od lat 60 ubiegłego wieku uznają sprawę za zamkniętą, bo tak dla nich wygodnie, to zmarli czy to się komu podoba czy nie, nadal tam spoczywają. Obecne parki, które skrywają wiele grobów, to fragment między ulicami Armii Krajowej i ulicą Kolejową oraz mały park w przejściu naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 315 przy ulicy Sprzymierzeńców, a schodkami prowadzącymi do Parku Centralnego.
Jeśli władze są obojętne na wymienione wyżej fakty to przynajmniej - my świdniczanie zachowując w tych miejscach powagę i ciszę uszanujmy spoczywających tam zmarłych.


31 października 2015 - Gala Jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca "Jubilat"

Już w najbliższy piątek, 6 listopada o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się Nadzwyczajna Gala Jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca "Jubilat". Spotkanie będzie świetną okazją do wspomnień, podziękowań a także prezentacji najbardziej widowiskowych tańców tego zespołu oraz zaproszonych Gości specjalnych. Jednym z współorganizatorów jest Świdnicka Orkiestra Kameralna, która od lat aktywnie współpracuje z innymi świdnickimi zespołami.
Koncert dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Świdnica.


31 października 2015 - Halloween Party na basenie

Ośrodek Sportu i Rekreacji Świebodzice zaprasza na wyjątkową imprezę pod znakiem Halloween. Każdy, kto w sobotę 31 października, przyjdzie w przebraniu do Wodnego Centrum Rekreacji, będzie mógł zakupić bilet w cenie dwóch złotych za godzinę.
W programie jest wiele atrakcji: gry i zabawy w wodzie, nauka pływania, konkursy z nagrodami, a także "straszny wystrój" - wystawa prac konkursowych. Wstęp do strefy saun będzie bezpłatny. Halloween party potrwa w godzinach 19:00-22:00.


31 października 2015 - Konkurs Ruchu Drogowego

29 października w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Ruchu Drogowym. Uczestniczyły w nim trzyosobowe drużyny z siedmiu świdnickich szkół na poziomie klas I-III. Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci do poznawania podstawowych informacji na temat przepisów w tym zakresie.
Prócz kwestii związanych bezpośrednio z zachowaniem bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, dzieci od najmłodszych lat, poznają normy i zasady regulujące te zagadnienia   . . . czytaj więcej


31 października 2015 - Bezpłatne przejazdy środkami transportu miejskiego

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy, podjętą w dniu 25 września br. - 1 listopada każdemu przysługuje uprawnienie do bezpłatnych przejazdów środkami transportu miejskiego. W okresie Wszystkich Świętych natężenie ruchu jest bardzo duże, dlatego też prosimy odwiedzających cmentarze o skorzystanie w tym dniu z komunikacji miejskiej.


31 października 2015 - Oddaj krew w Dzień Zaduszny

Zapraszamy mieszkańców miasta do udziału w zbiórce krwi, która odbędzie się w poniedziałek, 2 listopada, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13. Krew będzie można oddać w godzinach 10:00-14:00.
Pod koniec akcji na krwiodawców czeka losowanie niespodzianki, ufundowanej przez firmę Tester.
Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów: Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Klubu Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach oraz Miejskiego Domu Kultury.


31 października 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej "Darbor CUP'2015"

Ruszyły zapisy do trzynastej edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Darbor CUP'2015". Na zapisy drużyn chętnych do udziału w rozgrywkach czekamy do 9 listopada, a pierwszą kolejkę planujemy na piątek 13 listopada. Sponsor tytularny ligi w sezonie 2015/2016 ufundował nagrody finansowe dla najlepszych ośmiu drużyn w lidze. Łączna pula nagród finansowych to 3450 złotych. Oprócz tego organizator rozgrywek ufundował nagrody rzeczowe dla drużyn i wybranych zawodników.
regulamin rozgrywek zobacz - karta zgłoszenia zobacz - zgoda rodziców zobacz


31 października 2015 - Lodowisko w początkowych dniach listopada

W niedzielę 1 listopada - w dniu Wszystkich Świętych lodowisko świdnickie będzie nieczynne. 7 listopada (sobota) w związku z odbywającym się w tym dniu Półmaratonem Świdnickim na ślizgawki zapraszamy dopiero od godziny 17.00. Wszystkie uciążliwości zrekompensowane zostaną otwarciem obiektu w środę 11 listopada (Dzień Niepodległości). Podobnie jak w soboty i niedzielę lodowisko będzie wówczas czynne już od godziny 8.00. Pierwsza ślizgawka - promocyjna (120 minut w cenie jednego biletu), a kolejne rozpoczną się o 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30 i 20.00.
W tym sezonie lodowisko przy ulicy Śląskiej w Świdnicy otwarte zostało szybciej niż przed rokiem, już 25 października. W pierwszym dniu ze ślizgawek skorzystała rekordowa liczba około 1200 oób.


31 października 2015 - "VIII Bieg Niepodległości"

11 listopada w Świdnicy odbędzie się "VIII Bieg Niepodległości". Chętni wystartują z Rynku obok Wieży Ratuszowej o godzinie 12:00 i będą mieli do pokonania cztery okrążenia o łącznej długości pięciu tysięcy metrów biegnąc ulicami: Rynek, Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek.
Na trasę proszeni są też chodziarze Nordic Walking. Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w godzinach 9.30 - 11.30 w Holu Teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury Dla uczestników przygotowano tysiąc pamiątkowych koszulek i tyle samo medali.
Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy nagrody. Losowanie nagród przewiduje się w godzinach 13.00-13.30


31 października 2015 - Decyzja w sprawie współpracy polsko-czeskiej

Marcinowiccy radni podjęli uchwałę w sprawie podpisania porozumienia o współpracy partnerskiej z czeską gminą Luzany. Decyzja, która przybliża gminę Marcinowice do pozyskania pierwszego zagranicznego partnera, została podjęta na sesji Rady Gminy 28 października. Porozumienie zmierza do realizacji wspólnych przedsięwzięć m.in. w dziedzinie kultury, edukacji, ochrony zdrowia, ochrony przeciwpożarowej, które partnerzy zamierzają zrealizować m.in. w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. - Współpraca partnerska z gminą czeską pozwoli nie tylko na stworzenie możliwości wzajemnych kontaktów między mieszkańcami obu gmin, ale daje podstawę do ubiegania się o pieniądze na inwestycje - mówi wójt Władysław Gołębiowski.


30 października 2015 - Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania z twórcami - to wszystko czeka na publiczność podczas Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Pierwsza edycja nowego wydarzenia na filmowej mapie Polski odbędzie się między 11 a 15 listopada tego roku.
Spektrum będzie dla polskich widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - Unijne miliony na żłobki i kluby dziecięce

Nowość w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Dolnego Śląska. Unijne pieniądze przeznaczone są na rozwój lub wyposażenie żłobków, klubów malucha i innych form, które zagwarantują opiekę dzieciom do trzeciego roku życia. W ogłoszonych niedawno przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy konkursach do pozyskania jest blisko 27,4 miliona złotych.
- Nabory skierowane są do wszystkich zainteresowanych utworzeniem bądź rozwojem żłobków i klubów dziecięcych. Z dotacji będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, fundacje i stowarzyszenia, samorządy, placówki oświatowe i inne organizacje, które chcą się podjąć tego działania   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - Od 16 listopada ważne zmiany w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego

Zdajemy sobie sprawę, że wizyta w urzędzie często wiąże się z tym, że musimy wziąć wolne w pracy a z powodu długiej kolejki drobna wizyta przeradza się w siedzenie w poczekalni i nerwowe oczekiwanie na swoją kolej - mówi Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz. Chcąc ułatwić klientom załatwianie spraw w urzędzie oraz idąc z duchem czasu Wydział Komunikacji wprowadza elektroniczny system umawiania się na wizytę.
Dzięki temu systemowi możemy umówić się na wizytę konkretnego dnia i na konkretną godzinę - dodaje Sabina Cebula Dyrektor Wydziału Komunikacji   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - Droga w Pszennie już gotowa

Zakończyły się prace przy budowie drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Pszennie. Po drodze w Komorowie, to druga inwestycja w gminie Świdnica realizowana przy udziale środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w ramach ochrony i rekultywacji gruntów rolnych.
Koszt inwestycji wyniósł blisko pół miliona złotych w tym dofinansowane z UMWD w ramach ochrony i rekultywacji gruntów rolnych stanowi kwotę 239 tysięcy złotych. W ramach zadania przebudowana została droga gminna na odcinku 1140 metrów, od zjazdu z drogi krajowej nr 35 do ulicy Akacjowej   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - Wojewódzki Turniej Talentów Siatkarskich

W dniach 25-26 października klasy sportowe Gimnazjum nr 3 w Świdnicy objęte programem SOS, brały udział w Wojewódzkim Turnieju Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w Twardogórze. Turniej S.O.S. odbywał się pod patronatem Ministerstwa Sportu oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
W zawodach wzięły udział drużyny SOS-u z trzech dolnośląskich ośrodków - Wrocławia, Głogowa oraz Świdnicy. Dziewczęta z klas pierwszej i drugiej zajęły drugie miejsca, a z klasy trzecie - trzecie w swojej kategorii wiekowej   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - XIV Świdnicki Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

Już po raz czternasty 28 października w Szkole Podstawowej nr 105 spotkali się uczestnicy Świdnickiego Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Klas IV-VI. Celem tego konkursu jest propagowanie właściwych nawyków ortograficznych oraz integracja świdnickiej społeczności uczniowskiej.
Każdą szkołą reprezentowało trzech uczniów, którzy pisali przygotowane przez organizatorów dyktando. Następnie losowo wyłonieni nauczyciele sprawdzili je i wytypowali zwycięzców. Najlepszymi z najlepszych okazali się   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - Otrzymali "Wyprawkę szkolną"

315 uczniów ze Świdnicy objętych zostało pomocą finansową w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 roku "Wyprawka szkolna". Otrzymali oni dofinansowanie na zakup podręczników do użytku szkolnego. Na ten cel miasto otrzymało blisko 80 tysięcy złotych dotacji z budżetu Wojewody Dolnośląskiego.
Świdnica, jako realizator Rządowego programu pomocy uczniom w 2015 roku "Wyprawka szkolna" rozpoczęło wypłaty dofinansowań na zakup podręczników dla uprawnionych uczniów klas III SP (kryterium dochodowe) oraz uczniów świdnickich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - "Wieczory Świdnickie" - Koncert "Ufam Tobie"

Miłośników muzyki i Biblii zapraszamy w niedzielę 8 listopada do Katedry Świdnickiej na Koncert Psalmów w wykonaniu chrześcijańskiej wokalistki jazzowej Małgorzaty Hutek z czołowym polskim jazzowym kwartetem smyczkowym Atom String Quartet ("Fryderyk 2012" w kategorii jazzowy fonograficzny debiut roku") oraz Nikolą Kołodziejczykiem, ("Fryderyk 2015" w kategorii fonograficzny debiut roku).
Muzycy jazzowi z Małgorzatą Hutek przedstawią w Świdnicy styl klasycyzujący   . . . czytaj więcej


30 października 2015 - Badania mammograficzne dla mieszkanek gminy Marcinowice

Już trzeciego listopada wszystkie panie od 50 do 69 roku życia (rocznik 1946-1965) mogą bezpłatnie przebadać swoje piersi w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.
Badania będą przeprowadzane w mammobusie w godzinach 9.00-12.00 - ulokowanym na parkingu Urzędu Gminy Marcinowice przy ulicy Juliana Tuwima 2. Mammobus dzięki swojej mobilności dojeżdża on do miejscowości, w których nie ma stacjonarnego sprzętu mammograficznego, stwarzając mieszkającym tam kobietom często jedyną możliwość skorzystania z badań i w wielu przypadkach pozwalając uniknąć komplikacji związanych z rakiem piersi. Na badania należy się zarejestrować telefonicznie pod numerami: 58/325-76-02 lub 58/325-76-05.


30 października 2015 - Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej podczas Wszystkich Świętych

W celu udogodnienia mieszkańcom dojazdu na groby bliskich, wprowadza się następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:
listopada (niedziela): autobusy linii 50 i 52 jeździć będą dwukrotnie częściej niż wg rozkładu jak dla dni powszednich: w godzinach 6.30-8.30 odjazdy co ok. 20 minut, w godzinach 16.00-19.00 odjazdy co ok. 20 minut, w godzinach 8.30-16.00 odjazdy co ok. 15 minut, w godzinach 19.00-21.00 odjazdy co ok. 30 minut
autobusy linii 6 jeździć będą wg rozkładu jak w sobotę   . . . czytaj więcej


29 października 2015 - Ludzi mordowano w Auschwitz nie zaś w Oświęcimiu!

Czy mordowani byli wieźniowie z obozu w Oświęcimiu? Otóż nie, po stokroć nie! Mordowani byli wieźniowie z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Miasta, leżącego wówczas w Generalnej Gubernii stanowiacej w czasie wojny część Wielkiej Rzyszy Niemieckiej.
Dlaczego zatem czcimy ofiary obozu Oświęcimskiego? A przecież w Świdnicy taką ulicę mamy. To błąd, błąd tym wiekszy, że w czasach wściekłych ataków na Polskę, wykorzystują ten fakt do własnych celów wszelkiej maści pseudo historycy, ludzie pokroju Jana Tomasza Grossa, którzy wrzeszcząc wściekle mówią o "Polskich Obozach Śmierci" i oskarżają Polaków o zbrodnie   . . . czytaj więcej


29 października 2015 - Ostrożnie z wycinką i przycinką drzew

Wycięcie drzewa, a także jego pielęgnacja na własnej posesji podlega obostrzeniom prawnym. 24 października do Straży Miejskiej w Świdnicy wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące postępowania z drzewami rosnącymi przy posesjach. Powiadomienia pokazują diametralnie różne podejście właścicieli do zagadnienia.
W pierwszym przypadku chodziło o podjęcie stosownych działań, lub udzielenie porad odnośnie drzewa rosnącego blisko lokalu, którego korzenie powodują podnoszenie płyt chodnikowych. W tym przypadku poinformowano zgłaszającego o procedurze postępowania   . . . czytaj więcej


29 października 2015 - Zamknięty fragment ulicy Rolniczej

W związku z budową obiektu handlowego przy ulicy Rolniczej oraz koniecznością przebudowy układu drogowego, 29 października zamknięty został fragment tej ulicy na odcinku od ulicy Kopernika do ulicy Piotra Skargi.
W ramach przewidzianych prac wykonany zostanie nowy odcinek kanalizacji deszczowej, zmieniona zostanie konstrukcja jezdni oraz dobudowany zostanie chodnik na długości obiektu handlowego   . . . czytaj więcej


29 października 2015 - Wszystkich Świętych w Świdnicy - zmiany w organizacji ruchu

Od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicach świdnickich cmentarzy.
W rejonie cmentarza przy ulicy Słowiańskiej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się na jezdni. Dopuszczone będzie parkowanie pojazdów na trawie, na poboczu po stronie przeciwnej do cmentarza.
Podobnie sytuacja wyglądać będzie przy ulicy Bobrzańskiej, tam również parkować będzie można tylko na poboczu. Świdniczanie będą mogli dojść na cmentarz przy ulicy Brzozowej od strony parkingu przy ulicy Śląskiej lub ulicą Brzozową. Dla dojeżdżających autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przystanki zlokalizowane są przy ulicy Pionierów oraz jeden tymczasowy przy ulicy Zielonej (przystanek przeniesiony z ulicy Przyjaźni)   . . . czytaj więcej


29 października 2015 - Radni wypowiedzieli się w sprawie herbu gminy

Wiadomo już, jaki herb gminy Marcinowice chciałaby widzieć w przyszłości większość radnych. Spotkanie w tej sprawie odbyło się 28 października, tuż po sesji Rady Gminy.
Autorami projektu herbu oraz jego opisu heraldycznego jest Robert Fidura, współwłaściciel firmy Serwis Heraldyczny, która ma duże doświadczenie w tych kwestiach i która została wyłoniona w drodze zapytania ofertowego. Poszukując charakterystycznych motywów mogących stanowić symbolikę herbu, dotarli do dokumentów, według których większość, bo 10 z 19 wsi należących do gminy od XIII do XIX wieku stanowiła własność zakonu kanoników regularnych św. Augustyna na Piasku   . . . czytaj więcej


29 października 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16

Rusza Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16. Organizatorem rozgrywek jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Pierwsza kolejka rozgrywek rusza 21 listopada. Zgłoszenia drużyn biorących udział w poprzednim sezonie należy dokonać do 18 listopada 2015 roku, nowo powstałe drużyny do 16 listopada 2015 roku. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W tym terminie do organizatora należy dostarczyć wypełniony >>> formularz zgłoszeniowy oraz >>> oświadczenie dla niepełnoletnich   . . . czytaj więcej


28 października 2015 - Wywalczyła nagrodę

Marta Kurzeja została laureatką Ogólnopolskiego konkursu muzyczno - literackiego. 24 października w Obornickim Ośrodku Kultury odbyła się XIX edycja Ogólnopolskich Spotkań z Muzyką i Literaturą. Wydarzenie ma formę konkursową, w której obowiązują trzy kategorie: recytacja, poezja śpiewana i piosenka estradowa.
W konkursie wzięło udział czworo uczestników Studia Piosenki prowadzonego przez Mirosława Jabłońskiego w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Byli to: Aleksandra Szpak, Marta Kurzeja, Wiktoria Pękała oraz Małgorzata Dworecka. W kategorii Poezji śpiewanej jury pod przewodnictwem Justyny Szafran przyznało II miejsce Marcie Kurzeja. Wykonała ona piosenkę "Anioły" z repertuaru Piotra Roguckiego.


28 października 2015 - Nowy Komendant Straży Miejskiej w Świdnicy

W wyniku przeprowadzonego konkursu na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej w Świdnicy wybrano Jana Łętowskiego, który z dniem dzisiejszym przejmuje pełnienie obowiązków.
Jan Łętowski posiada wykształcenie wyższe oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania firmą oraz new public management. Pracuje w Straży Miejskiej w Świdnicy od 1991 roku, najpierw w Referacie Prewencji, następnie w Sekcji Służby Dyżurnej, w latach 1999-2011 pełnił także obowiązki rzecznika prasowego Komendy Straży Miejskiej w Świdnicy, a od 2011 był zastępcą komendanta   . . . czytaj więcej


28 października 2015 - Lodowisko w początkowych dniach listopada

W niedzielę 1 listopada - w dniu Wszystkich Świętych lodowisko świdnickie będzie nieczynne. 7 listopada (sobota) w związku z odbywającym się w tym dniu Półmaratonem Świdnickim na ślizgawki zapraszamy dopiero od godziny 17.00. Wszystkie uciążliwości zrekompensowane zostaną otwarciem obiektu w środę 11 listopada (Dzień Niepodległości). Podobnie jak w soboty i niedzielę lodowisko będzie wówczas czynne już od godziny 8.00. Pierwsza ślizgawka - promocyjna (120 minut w cenie jednego biletu), a kolejne rozpoczną się o 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30 i 20.00.
W tym sezonie lodowisko przy ulicy Śląskiej w Świdnicy otwarte zostało szybciej niż przed rokiem, już 25 października. W pierwszym dniu ze ślizgawek skorzystała rekordowa liczba około 1200 oób.


28 października 2015 - Rozpoczynają się prace nad GPR

Rada Miejska na sesji w dniu 27 października podjęła uchwałę o przystąpieniu do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Świebodzice na lata 2015-2020. Przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji jest niezbędne do ubiegania się o wsparcie ze środków funduszy strukturalnych oraz budżetu państwa w perspektywie 2014-2020 na realizację procesu rewitalizacji w gminie, tzn. wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych.
Potrzeba rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich jest wynikiem nawarstwiania się przez dziesięciolecia wielu zaniedbań, jak również gwałtownych zmian społeczno-gospodarczych wywołanych w roku 1989 transformacją ustrojową   . . . czytaj więcej


28 października 2015 - Spotkania dla chętnych na fundusze z RPO

Ponad czterysta osób wzięło udział w ostatnich spotkaniach informacyjnych związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.
Kolejne zaplanowano we Wrocławiu, Wałbrzychu i Jeleniej Górze.
Ze specjalnych spotkań mogą skorzystać wszyscy zainteresowani pozyskaniem unijnych funduszy. A mają one związek z ogłoszonymi niedawno sześcioma konkursami, w ramach których do pozyskania jest ponad 121 milionów złotych. Dotyczą również tematów związanych z kolejnymi konkursami, które na bieżąco ogłasza Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy   . . . czytaj więcej


28 października 2015 - Polsko - ukraińska przygoda w Przesiece

W dniach 12-23 października młodzież Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy uczestniczyła w projekcie, którego celem było wzajemne poznanie się młodych Polaków i Ukraińców, wymiana wiedzy na temat swoich miast, kultury, tradycji oraz poznawanie języka sąsiadów. Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Carpe Diem otrzymało środki na realizacje projektu pn. Inny - Podobny - A może taki sam? w ramach polsko - ukraińskiej wymiany młodzieżowej.
Projekt był finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz wspierany przez Miasto Świdnica   . . . czytaj więcej


28 października 2015 - "VIII Bieg Niepodległości"

11 listopada w Świdnicy odbędzie się "VIII Bieg Niepodległości". Chętni wystartują z Rynku obok Wieży Ratuszowej o godzinie 12:00 i będą mieli do pokonania cztery okrążenia o łącznej długości pięciu tysięcy metrów biegnąc ulicami: Rynek, Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek.
Na trasę proszeni są też chodziarze Nordic Walking. Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w godzinach 9.30 - 11.30 w Holu Teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury Dla uczestników przygotowano tysiąc pamiątkowych koszulek i tyle samo medali.
Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy nagrody. Losowanie nagród przewiduje się w godzinach 13.00-13.30


27 października 2015 - Pierwsze posiedzenie Rady Sportu

W poniedziałek, 26 października odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Sportu. Podczas inauguracyjnego spotkania jednogłośnie wybrano przewodniczącą rady - Elżbietę Gaszyńską oraz sekretarza - Dariusza Stachurskiego.
Prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska przybliżyła plany inwestycji sportowych oraz oczekiwania w stosunku do rady. Podjęto rozmowy na temat planu pracy na przyszłość i ustalono datę kolejnego spotkania. Zebrani przedstawiciele świdnickiego sportu zadeklarowali swoją pracę na rzecz całego środowiska   . . . czytaj więcej


27 października 2015 - Bezpłatne przejazdy środkami transportu miejskiego

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Świdnicy, podjętą w dniu 25 września br. - 1 listopada każdemu przysługuje uprawnienie do bezpłatnych przejazdów środkami transportu miejskiego. W okresie Wszystkich Świętych natężenie ruchu jest bardzo duże, dlatego też prosimy odwiedzających cmentarze o skorzystanie w tym dniu z komunikacji miejskiej.


27 października 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej "Darbor CUP'2015"

Ruszyły zapisy do trzynastej edycji Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej "Darbor CUP'2015". Na zapisy drużyn chętnych do udziału w rozgrywkach czekamy do 9 listopada, a pierwszą kolejkę planujemy na piątek 13 listopada. Sponsor tytularny ligi w sezonie 2015/2016 ufundował nagrody finansowe dla najlepszych ośmiu drużyn w lidze. Łączna pula nagród finansowych to 3450 złotych. Oprócz tego organizator rozgrywek ufundował nagrody rzeczowe dla drużyn i wybranych zawodników.
regulamin rozgrywek zobacz - karta zgłoszenia zobacz - zgoda rodziców zobacz


26 października 2015 - Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej podczas Wszystkich Świętych

W celu udogodnienia mieszkańcom dojazdu na groby bliskich, wprowadza się następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:
listopada (niedziela): autobusy linii 50 i 52 jeździć będą dwukrotnie częściej niż wg rozkładu jak dla dni powszednich: w godzinach 6.30-8.30 odjazdy co ok. 20 minut, w godzinach 16.00-19.00 odjazdy co ok. 20 minut, w godzinach 8.30-16.00 odjazdy co ok. 15 minut, w godzinach 19.00-21.00 odjazdy co ok. 30 minut
autobusy linii 6 jeździć będą wg rozkładu jak w sobotę   . . . czytaj więcej


26 października 2015 - Młodzi, utalentowani pisarze

Młodzież nie interesuje się literaturą? Nie czyta książek, nie dyskutuje o ulubionych autorach, nie próbuje własnych sił w pisaniu powieści? Świebodziczanie zdecydowanie przeciwstawiają się tym powszechnie panującym opiniom, a dowodem na to jest konkurs na opowiadanie fantasy, w którym wystartowało ponad 40 młodych twórców.
Wręczenie nagród w konkursie odbyło się w czwartek, 22 października, w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Nagrody i wyróżnienia wręczono w dwóch kategoriach, dzięki pozyskaniu sponsorów zwycięzcy mogli otrzymać m. in. tablety i czytniki e-booków   . . . czytaj więcej


26 października 2015 - Przed nami Święto Zmarłych

W rozpoczynającym się właśnie tygodniu strażnicy miejscy w Świebodzicach będą prowadzić działania w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Działania rozpoczną się w piątek, 30 października potrwają do późnych godzin wieczornych 1 listopada.
- Strażnicy miejscy będą zwracać uwagę na aktualną sytuację na parkingach wokół nekropolii oraz czuwać nad bezpieczeństwem kierujących pojazdami. Funkcjonariusze będą również udzielać informacji o dostępnych miejscach parkingowych - wyjaśnia Łukasz Gil, Komendant Straży Miejskiej w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


25 października 2015 - "Wieczory Świdnickie" - Koncert "Ufam Tobie"

Miłośników muzyki i Biblii zapraszamy w niedzielę 8 listopada do Katedry Świdnickiej na Koncert Psalmów w wykonaniu chrześcijańskiej wokalistki jazzowej Małgorzaty Hutek z czołowym polskim jazzowym kwartetem smyczkowym Atom String Quartet ("Fryderyk 2012" w kategorii jazzowy fonograficzny debiut roku") oraz Nikolą Kołodziejczykiem, ("Fryderyk 2015" w kategorii fonograficzny debiut roku).
Muzycy jazzowi z Małgorzatą Hutek przedstawią w Świdnicy styl klasycyzujący   . . . czytaj więcej


25 października 2015 - Badania mammograficzne dla mieszkanek gminy Marcinowice

Już trzeciego listopada wszystkie panie od 50 do 69 roku życia (rocznik 1946-1965) mogą bezpłatnie przebadać swoje piersi w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.
Badania będą przeprowadzane w mammobusie w godzinach 9.00-12.00 - ulokowanym na parkingu Urzędu Gminy Marcinowice przy ulicy Juliana Tuwima 2. Mammobus dzięki swojej mobilności dojeżdża on do miejscowości, w których nie ma stacjonarnego sprzętu mammograficznego, stwarzając mieszkającym tam kobietom często jedyną możliwość skorzystania z badań i w wielu przypadkach pozwalając uniknąć komplikacji związanych z rakiem piersi. Na badania należy się zarejestrować telefonicznie pod numerami: 58/325-76-02 lub 58/325-76-05.


25 października 2015 - Jednobramkowe zwycięstwo

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica odniosła jednobramkowe zwycięstwo. Mecz czternastej kolejki zakończył się wynikiem Polonia-Stal Świdnica - Foto-Higiena Gać 1:0.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 32. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Na drugim miejscu z jednym punktem mniej znajduje się Miedź II Legnica.
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 18. punktów awansowała na 14. miejsce. Następne spotkanie Formacja Port 2000 Mostki - Polonia-Stal Świdnica 31 października o godzinie 14:00


25 października 2015 - IV liga piłki nożnej

W dwunastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: BKS Bobrzanie Bolesławiec - Sokół Wielka Lipa 0:9, GKS Kobierzyce - Polonia Trzebnica 13:2, Chrobry II Głogów - Włókniarz Mirsk 3:2, Pogoń Oleśnica - Olimpia Kowary 1:4, Lotnik Jeżów Sudecki - Granica Bogatynia 2:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Bielawianka Bielawa 2:0. Wyniki zespołów z naszego powiatu: Zjednoczeni Żarów - Orkan Szczedrzykowice 1:4 i Piast Nowa Ruda - AKS Strzegom 2:0
W następnej kolejce spotkają się AKS Strzegom - Pogoń Oleśnica i Polonia Trzebnica - Zjednoczeni Żarów   . . . czytaj więcej


25 października 2015 - Klasa okręgowa

W jedenastej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Polonia Bystrzyca Kłodzka - Grom Witków 4:3, Skalnik Czarny Bór - Zryw Gola Świdnicka 4:2, Unia Bardo - Karolina Jaworzyna Śląska 3:0, Sudety Dziećmorowice - LKS Bystrzyca Górna 1:2, Victoria Tuszyn - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 2:1, Victoria Świebodzice - Zdrój Jedlina Zdrój 2:0, Polonia-Stal II Świdnica - Nysa Kłodzko 1:0, Unia Złoty Stok - Iskra Jaszkowa Dolna 1:0   . . . czytaj więcej


25 października 2015 - Porażka w Świdnicy

Wczoraj, w piątej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki przegrały w trzech setach z siatkarkami z Katowic. MKS Świdnica - Sokół 43 AZS AWF Katowice 0:3 w setach 20:25, 18:25, 23:25.
Pozostałe wyniki: KS AJD Częstochowianka Częstochowa - PLKS Pszczyna 0:3, Sokół Radzionków - MKS Kalisz 0:3. AEP Olimpia Jawor - AZS Opole 2:3, TKS Tychy - KS Polonia Łaziska Górne 3:1. W tabeli prowadzi PLKS Pszczyna mając trzynaście punktów przed AZS Opole z 11. punktami. MKS Świdnica z 4. punktami zajmuje dziewiąte miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają w Jaworze 31 października.


24 października 2015 - Ta liga nie dla Świdnicy

W spotkaniu siódmej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem wysoko przegrali w Wolsztynie. Wolsztyniak Wolsztyn - ŚKPR Świdnica 29:15. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 12. punktów. Dziesięć punktów ma także drugi zespół rozgrywek Wybrzeże Gdańsk. Trzecie miejsce zajmuje Real Astromal Leszno z 9. punktami. 31 października świdniczanie zagraja "u siebie" z liderem - Warmia Traveland Olsztyn. Mecz rozpocznie się o godzinie 18:00.


23 października 2015 - Wszystkich Świętych w Świdnicy - zmiany w organizacji ruchu

Od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicach świdnickich cmentarzy.
W rejonie cmentarza przy ulicy Słowiańskiej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się na jezdni. Dopuszczone będzie parkowanie pojazdów na trawie, na poboczu po stronie przeciwnej do cmentarza.
Podobnie sytuacja wyglądać będzie przy ulicy Bobrzańskiej, tam również parkować będzie można tylko na poboczu. Świdniczanie będą mogli dojść na cmentarz przy ulicy Brzozowej od strony parkingu przy ulicy Śląskiej lub ulicą Brzozową. Dla dojeżdżających autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przystanki zlokalizowane są przy ulicy Pionierów oraz jeden tymczasowy przy ulicy Zielonej (przystanek przeniesiony z ulicy Przyjaźni)   . . . czytaj więcej


23 października 2015 - Małgorzata Łaszuk w elitarnym gronie zdobywców Korony Maratonów Polskich

Kraków, Warszawa, Dębno, Wrocław i Poznań. Pokonanie królewskiego dystansu czyli 42 km 195 m w tych pięciu miastach, w ciągu dwóch lat, gwarantuje zdobycie Korony Polskich Maratonów.
Wyczyn ten udał się niedawno urzędniczce ze świdnickiego Urzędu Miejskiego, Małgorzacie Łaszuk. Dostała się ona do elitarnego grona posiadaczy Korony Maratonów Polskich, jako druga kobieta spośród 6 świdnickich zdobywców. Właściciele "korony" otrzymują honorową odznakę członkowską oraz okolicznościowy dyplom potwierdzony własnoręcznymi podpisami dyrektorów wszystkich wymienionych maratonów   . . . czytaj więcej


23 października 2015 - Zaawansowane prace przy budowie ronda

26 października wprowadzony zostanie trzeci etap prac przy budowie ronda na drodze krajowej nr 35 w Świdnicy. Planowane jest przeniesienie ruchu drogowego ulicy Zamenhofa na stronę przy stacji paliw i obiekcie handlowym. Wtedy wykonana będzie już połowa ronda i dwa pasy ruchu oraz część skrzyżowania z ulicą Marii Skołodowskiej-Curie.
Na ten dzień planowane jest także osiągnięcie przejezdności przez skrzyżowanie z ulicą Emilii Plater, po utwardzonym fragmencie skrzyżowania, w kierunku ulicy Marcinkowskiego. Zakończenie wszystkich prac drogowych zaplanowano na dzień 25 listopada.


23 października 2015 - Umowa partnerstwa miast Strzegom-Horice podpisana

21 października br. w czeskich Horicach odbyła się uroczystość podpisania umowy o współpracy pomiędzy samorządami miasta Horice i gminą Strzegom. Aktu podpisania umowy dokonali: starosta Horic - Ales Svoboda i burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta.
Trwające od roku rozmowy o partnerstwie naszych miast i wzajemne wizyty na różnego typu uroczystościach odbywających się w obu miastach, zaowocowały we wrześniu br. Oba miasta podczas sesji swoich Rad Miejskich podjęły uchwały w sprawie podjęcia współpracy partnerskiej miasta Horic i gminy Strzegom. Finał rozmów odbył się w Horicach 21 października br. w sali obrad miejscowego ratusza   . . . czytaj więcej


23 października 2015 - DZT Service otwiera kotłownię w Świebodzicach

22 października br. miało miejsce uroczyste otwarcie kotłowni miałowej na Osiedlu Sudeckim w Świebodzicach. Dzięki modernizacjom przeprowadzonym przez nowego właściciela - firmę DZT Service, obiekt jest jedną z najbardziej nowoczesnych kotłowni w Polsce.
W uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz Świebodzic, przedstawicie lokalnych samorządów i zarządców wspólnot mieszkaniowych oraz firm, które były zaangażowane w proces jej modernizacji. Kotłownia położona przy ulicy Pułaskiego 10 na terenie Osiedla Sudeckiego została zakupiona przez DZT Service w marcu tego roku   . . . czytaj więcej


22 października 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16

Rusza Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16. Organizatorem rozgrywek jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Pierwsza kolejka rozgrywek rusza 21 listopada. Zgłoszenia drużyn biorących udział w poprzednim sezonie należy dokonać do 18 listopada 2015 roku, nowo powstałe drużyny do 16 listopada 2015 roku. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W tym terminie do organizatora należy dostarczyć wypełniony >>> formularz zgłoszeniowy oraz >>> oświadczenie dla niepełnoletnich   . . . czytaj więcej


22 października 2015 - Język obcy to nie problem - praca, a do tego darmowy kurs języka niemieckiego

Na darmowy kurs językowy mogą liczyć Dolnoślązacy, którzy znajdą zatrudnienie u niemieckiego pracodawcy. Do finału zmierza specjalny projekt "Komunikacja drogą do sukcesu", realizowany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, w ramach działań Eures-TriRegio.
Z darmowego kursu mogą skorzystać mieszkańcy województwa dolnośląskiego, zainteresowani pracą na terenie Niemiec, którzy znają język niemiecki na poziomie podstawowym. Praca niemal od ręki dostępna jest w dwóch niemieckich firmach Sepona i Dremo   . . . czytaj więcej


22 października 2015 - "Przyjazna Gmina 2015 - Samorząd 25-lecia"

Świdnica znalazła się w gronie laureatów Specjalnej Edycji Programu "Przyjazna Gmina 2015 - Samorząd 25-lecia", w kategorii gmina miejska o charakterze przemysłowo-handlowym (do 100 tysięcy mieszkańców). Organizatorem konkursu jest redakcja "Forum Biznesu" i "Biznes Trendy".
Laureaci otrzymają licencję na nieodpłatne wykorzystywanie tytułu i logotypu "Przyjazna Gmina" przez okres jednego roku od przyznania nagrody, pomoc w promocji gminy i nagłośnieniu wydarzenia oraz uczestnictwo w elitarnym Klubie Liderów "Przyjaznych Gmin".


21 października 2015 - Najgorętszy tydzień aktywności plakacisty wyborczego

W ostatnim tygodniu kampanii wyborczej wszyscy zauważamy dużą ilość spoglądających na nas twarzy kandydatów na posłów i senatorów, ze słupów ogłoszeniowych, płotów i innych tego typu miejsc. Każdy chce być "naklejony'' w jak najlepszym miejscu, widocznym i uczęszczanym.
I w tym momencie musimy ostrzec tych, którzy zrywają lub zaklejają plakaty konkurencji, albo wieszają je w miejscach niedozwolonych. Wszystkie te czyny są zabronione prawnie   . . . czytaj więcej


21 października 2015 - "VIII Bieg Niepodległości"

11 listopada w Świdnicy odbędzie się "VIII Bieg Niepodległości". Chętni wystartują z Rynku obok Wieży Ratuszowej o godzinie 12:00 i będą mieli do pokonania cztery okrążenia o łącznej długości pięciu tysięcy metrów biegnąc po ulicach: Rynek, Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek.
Na trasę proszeni są też chodziarze Nordic Walking. Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w godzinach 9.30 - 11.30 w Holu Teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury Dla uczestników przygotowano tysiąc pamiątkowych koszulek i tyle samo medali.
Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy nagrody. Losowanie nagród przewiduje się w godzinach 13.00-13.30


21 października 2015 - Świdniczanie znają Kresy jak własną kieszeń

Za nami III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Lwowie i Kresach Południowo - Wschodnich. W tym roku do Świdnicy jako gość specjalny konkursu przyjechał aktor Wojciech Habela, laureat muzycznych plebiscytów z lwowskim repertuarem.
16 października w sali Sudeckiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Lwowie i Kresach Południowo-Wschodnich. Jego organizatorem było Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


21 października 2015 - Zapraszamy wystawców na Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy

Pierwsze przymrozki już za nami, rozpoczynamy więc przygotowania do Świdnickiej Kolędy 2015. Tradycyjnie głównym elementem wydarzenia będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i kupujących.
Jarmark będzie trwał od 11 do 22 grudnia. Do dyspozycji wystawców oddajemy 46 stanowisk w drewnianych domkach wystawienniczych, które staną na świdnickim Rynku. Wszystkich zainteresowanych wystawieniem do sprzedaży swoich produktów, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem imprezy   . . . czytaj więcej


20 października 2015 - Będzie wzajemna współpraca

Jak już informowaliśmy, LKS Stragona otrzymała prawo organizacji Mistrzostw Europy Seniorów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, które odbędą się w 2017 roku.
W piątek, 16 października br. list intencyjny ws. wzajemnej współpracy i pomocy przy organizacji ME podpisali: członek zarządu województwa dolnośląskiego - Jerzy Michalak, dyrektor zawodów - Marcin Konarski oraz burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta. Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w obecności zaproszonych gości, radnych Radny Miejskiej oraz mediów   . . . czytaj więcej


20 października 2015 - Znamy laureatów zDolnego Śląska - są też Świebodzice

Kapituła Dolnośląskiej Rady Wspierania Uzdolnień przyznała stypendia na rok szkolny 2015/2016 w ramach XV edycji konkursu Programu Stypendialnego "zDolny Śląsk" oraz XIII dolnośląskiej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Stypendia "zDolny Śląsk" otrzymują 54 osoby a stypendia na pierwszy rok studiów - siedem osób.
Roczne stypendia w kwocie od 2500 złotych do 5000 złotych trafią do młodych ludzi (uczniów i absolwentów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) z 19 powiatów i trzech największych miast Dolnego Śląska   . . . czytaj więcej


20 października 2015 - Z Wrocławia do Paryża . . . Pucharu Świata Amatorów w Tańcach Standardowych

17 października we Wrocławiu odbył się turniej Pucharu Świata Amatorów w Tańcach Standardowych, Grand Prix Polski oraz Mistrzostwa Wrocławia w hali Orbita. Świdniczanie Pani Ania i Tomasz Wojasowie starowali na gali wieczornej w młodszej kategorii wiekowej seniorów, tj. 30-35+ open standard.
Rywalizowali z cała czołówką - medalistami i Mistrzami Polski z młodszych kategorii. Półfinały zatańczyli do muzyki na żywo granej przez Orkiestrę Wrocławską, kwalifikując się do finału. W finale wytańczyli pierwsze miejsce i zgłoszeni zostali na Mistrzostwa Świata w Tańcach Standardowych do Paryża, które odbędą się w grudniu 2015 roku.


20 października 2015 - Wpięcie do "małej" obwodnicy Świdnicy

Dobiegła końca przebudowa 700 metrowego odcinka drogi gminnej od ronda w Słotwinie do osiedla Arkadia w Komorowie, która jest częścią tzw. "małej" obwodnicy Świdnicy. 21 października (środa) o godzinie 14.30 odbędzie się uroczyste przekazanie drogi do użytku.
Budowa drogi Komorów - Słotwina realizowana była na odcinku jednego kilometra i obejmowała odcinek od skrzyżowania z drogą powiatową w Komorowie do włączenia do ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382. Wpięcie drogi gminnej do istniejącego układu komunikacyjnego przy rondzie w Słotwinie zwiększy bezpieczeństwo, poprawi komfort poruszających się po drogach, a przede wszystkim uruchomi i uatrakcyjni tereny inwestycyjne - mówi wójt Teresa Mazurek. Wartość wykonanych prac wyniosła blisko 2dwa miliony złotych.


20 października 2015 - Koncerty Zaduszne Zespołu wokalnego Sakhioba

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na IV Świdnickie Koncerty Zaduszne Zespołu wokalnego Sakhioba (Gruzja). W niedzielę 25 października w Katedrze Świdnickiej św. Stanisława i Wacława o godzinie 19.00 muzyka cerkiewna, na którą wstęp jest wolny. W sobotę 31 października w Teatrze Miejskim o godzinie 18.00 - gruzińska muzyka ludowa, bilety.
Cerkiew św. Mikołaja na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego zaprasza w poniedziałek, 2 listopada na godzinę 17.00. muzyka cerkiewna. Wstęp wolny, mile widziane ofiary na cerkiew. Oprócz koncertów zespół weźmie udział w nabożeństwach w cerkwi 25 października i 1 listopada o godzinie 10.00.


20 października 2015 - Nowe place zabaw w Świdnicy

Kończy się realizacja kolejnych zadań, które zostały wybrane przez mieszkańców w ramach II edycji budżetu obywatelskiego.
Powstają trzy nowe place zabaw, tj. zespół rekreacyjny "Kasztanowy Zakątek" na placu Wojska Polskiego, plac zabaw w parku im. Generała Władysława Sikorskiego i plac zabaw w centrum tzw. "Plastra miodu" na Zawiszowie. To inwestycje za realizacje których odpowiada wyłoniona w przetargu firma "Moje bambino" z Łodzi. Koszt prac wynosi 320 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


20 października 2015 - Na podwójnym gazie

Rajd na motorze, pod prąd w stanie nietrzeźwości mógł skończyć się tragicznie nie tylko dla nieodpowiedzialnego kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.
50-letni mieszkaniec gminy Żarów 19 października około godziny 5:00 jechał na motorowerze ulicą Trybunalską w Świdnicy. Bez kasku, niezgodnie z kierunkiem jazdy i jak się później okazało bez jakichkolwiek dokumentów. Na szczęście w tej okolicy przemieszczał się patrol Straży Miejskiej   . . . czytaj więcej


19 października 2015 - Badania mammograficzne dla mieszkanek gminy Marcinowice

Już trzeciego listopada wszystkie panie od 50 do 69 roku życia (rocznik 1946-1965) mogą bezpłatnie przebadać swoje piersi w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.
Badania będą przeprowadzane w mammobusie w godzinach 9.00-12.00 - ulokowanym na parkingu Urzędu Gminy Marcinowice przy ulicy Juliana Tuwima 2. Mammobus dzięki swojej mobilności dojeżdża on do miejscowości, w których nie ma stacjonarnego sprzętu mammograficznego, stwarzając mieszkającym tam kobietom często jedyną możliwość skorzystania z badań i w wielu przypadkach pozwalając uniknąć komplikacji związanych z rakiem piersi. Na badania należy się zarejestrować telefonicznie pod numerami: 58/325-76-02 lub 58/325-76-05.


19 października 2015 - "Światło Nauki" we Wrocławiu

50-osobowa grupa uczniów gimnazjum nr 1 ze Świdnicy wzięła udział w interaktywnej lekcji fizyki pt. "Światło Nauki" w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pracownicy instytutu przygotowali dla młodzieży zestaw ciekawych doświadczeń z zakresu optyki. Lekcja miała na celu poszerzenie wiedzy w sposób ciekawy i inspirujący, rozwój nabytych w szkole umiejętności, rozbudzenie zainteresowania przedmiotem, a także zachęcenie do samodzielnego eksperymentowania   . . . czytaj więcej


19 października 2015 - Współpraca z Czechami nabiera tempa

Z roboczą wizytą w czeskiej gminie Luzany przebywała 15 października delegacja gminy Marcinowice na czele wójtem Władysławem Gołębiowski. Celem spotkania było ustalenie zasad współpracy oraz wspólnych przedsięwzięć, które partnerzy zamierzają zrealizować m.in. w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska.
- Nawiązanie współpracy partnerskiej z gminą czeską pozwoli nie tylko na stworzenie możliwości wzajemnych kontaktów między mieszkańcami obu gmin, ale daje podstawę do ubiegania się o środki na inwestycje - mówi wójt Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


19 października 2015 - "Zabytki Ziemi Świdnickiej" w fotografii

W piątek, 16 października 2015 roku w wieży ratuszowej miało miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego "Zabytki Ziemi Świdnickiej" zorganizowanego przez Muzeum Dawnego Kupiectwa, Lokalną Organizację Turystyczną "Księstwo Świdnicko-Jaworskie" i Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.
Konkurs zdominowali uczniowie Gimnazjum nr 3. Pierwszą nagrodę zdobył uczeń tej szkoły Norbert Bal za pracę pt. "Mrowiny - pałac". Laureatem drugiej nagrody jest Adrian Augustyn z Gimnazjum Społecznego za pracę "Maria Kunic na tle Muzeum Dawnego Kupiectwa"   . . . czytaj więcej


19 października 2015 - Ślizgawka na otwarcie sezonu

Utrzymanie cen z poprzednich lat i wcześniejsze rozpoczęcie sezonu - te wiadomości powinny ucieszyć gości świdnickiego lodowiska. Można już zacząć ostrzyć łyżwy. Pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji przygotowują obiekt do zimowej eksploatacji.
Na pierwszą ślizgawkę zapraszamy w niedzielę 25 października na godzinę 8.00 - informuje Jan Czałkiewicz, p.o. dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy. To dokładnie cztery dni szybciej niż przed rokiem. W poprzednim sezonie można było ślizgać się od 29 października do 15 marca   . . . czytaj więcej


18 października 2015 - The Red Baron Documents

Producenci filmowi Moers Media z Hamburga w ostatnich dniach kwietnia tego roku przebywali w Świdnicy gdzie przygotowywali materiał do filmu dokumentalnego zatytułowanego - The Red Baron Documents. W Filmie występują między innymi - historyk dr Joachim Castan z Niemiec i świdniczanin - Prezes "Red Baron Foundation" Jerzy Gaszyński. Film jest już gotowy i w najbliższym czasie ukaże się w telewizjach Arte oraz ZDF.
Producenci z Niemiec są realizatorami interesujących filmów dokumentalnych dla telewizji takich jak: arte, National Geographic, ZDF, Die Geo-Reportage, NDR i kilku innych   . . . czytaj więcej


18 października 2015 - Lechia górą

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica udała sie na spotkanie do pobliskiego Dzierżoniowa. Mecz trzynastej kolejki zakończył się wynikiem Lechia Dzierżoniów - Polonia-Stal Świdnica 3:1.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 28. punktami prowadzi Miedź II Legnica. Na drugim miejscu z taka samą ilością punktów lecz z jednym meczem mniej znajduje się Górnik Wałbrzych. Zatem po rozegraniu zaległego spotkania lider rozgrywek może się zmienić.
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 15. punktów plasuje się na 14. miejscu. Następne spotkanie Polonia-Stal Świdnica rozegra na stadionie przy ulicy Śląskiej. 24 października o godzinie 15:00 spotkanie Polonia-Stal Świdnica - Foto-Higiena Gać.


18 października 2015 - IV liga piłki nożnej

W jedenastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Granica Bogatynia - BKS Bobrzanie Bolesławiec 5:2, Sokół Wielka Lipa - Orkan Szczedrzykowice 5:0, Polonia Trzebnica - Orzeł Ząbkowice Śląskie 4:1, Olimpia Kowary - Piast Nowa Ruda 3:0, Włókniarz Mirsk - Lotnik Jeżów Sudecki 1:1, Bielawianka Bielawa - Pogoń Oleśnica 0:0. Wyniki zespołów z naszego powiatu: AKS Strzegom - Chrobry II Głogów 1:1 oraz GKS Kobierzyce - Zjednoczeni Żarów 4:1
24 października o godzinie 15:00 spotkanie Piast Nowa Ruda - AKS Strzegom i 25 października o godzinie 15:00 Zjednoczeni Żarów - Orkan Szczedrzykowice   . . . czytaj więcej


18 października 2015 - Klasa okręgowa

W dziesiątej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Grom Witków - Victoria Tuszyn 6:2, LKS Bystrzyca Górna - Skalnik Czarny Bór 6:1, Zryw Gola Świdnicka - Polonia-Stal II Świdnica 5:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Unia Bardo 0:5, Zdrój Jedlina Zdrój - Unia Złoty Stok 4:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Sudety Dziećmorowice 2:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Victoria Świebodzice 0:2, Nysa Kłodzko - Polonia Bystrzyca Kłodzka 2:0   . . . czytaj więcej


17 października 2015 - Weź udział w Narodowej Loterii Paragonowej

Samochody Opel Insignia i Astra oraz nowoczesne laptopy i ipady czekają na uczestników pierwszej w Polsce loterii paragonowej, która ruszyła 1 października 2015 roku. Najnowsza akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów zachęca Polaków do wydawania i brania paragonów fiskalnych oraz ma im uświadomić, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym.
Aby wziąć udział w loterii, wystarczy mieć ukończone 18 lat i paragon fiskalny na minimum 10 zł oraz zarejestrować go na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl   . . . czytaj więcej


17 października 2015 - Liga zbyt mocna dla Świdnicy

W spotkaniu szóstej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali na własnym boisku zespołem z Leszna. ŚKPR Świdnica - Real Astromal Leszno 23 : 28. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 10. punktów. Dziesięć punktów ma także drugi zespół rozgrywek Wybrzeże Gdańsk. Trzecie miejsce zajmuje Polski Cukier Pomezania Malbork z 9. punktami. 24 października świdniczanie zagraja w Wolsztynie z Wolsztyniakiem Wolsztyn.


17 października 2015 - Mini Piłka Nożna

Piłkarze Szkoły Podstawowej numer 6 ze Świdnicy idą jak burza w rozgrywkach Mini Piłki Nożnej w ramach "Współzawodnictwa Szkolnego 2015-2016". Po zwycięskiej rywalizacji w mieście (29 września) i powiecie (12 października) bez problemów pokonali swoich kolejnych przeciwników w rozgrywkach rejonu wałbrzyskiego, który rozegrane zostały 16 października na boisku Szkoły Podstawowej numer 6.
Świdniczanie najpierw bardzo gładko wygrali z SP Kowalowa 12:-0 by w trzecim spotkaniu pokonać 6:1 chłopców z SP 28 z Wałbrzycha   . . . czytaj więcej


16 października 2015 - Prawie "dziesiątka"

Mimo odstraszającej aury, deszczu i chłodu aż 21 osób oddało krew w krwiobusie, który przez kilka godzin parkował w centrum miasta. Mobilna zbiórka krwi odbyła się w czwartek, 15 października.
Nie zawiedli stali krwiodawcy, ale kilka osób po raz pierwszy wzięło udział w akcji. - Decyzję podjąłem spontanicznie, przechodziłem po prostu obok, zobaczyłem ambulans, no i jestem - powiedział nam jeden z krwiodawców. Dzięki takim osobom podczas każdej zbiórki w naszym mieście udaje się zebrać od kilku do kilkunastu litrów bezcennego leku   . . . czytaj więcej


16 października 2015 - Międzynarodowy Dzień Mediacji

Straż Miejska w Świdnicy wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Mediacji. 15 października w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33 odbyło się spotkanie "Mediacja szansą dla zmian" w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji.
W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele służb odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo publiczne. Straż Miejską w Świdnicy reprezentowała strażniczka insp. Grażyna Czerska-Paszkowska   . . . czytaj więcej


16 października 2015 - Pasowanie na ucznia

W czwartek, 15 października w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia pod hasłem "Podróż w cudowny świat nauki".
Ślubowanie złożyło 81 uczniów z czterech klas pierwszych w obecności dyrektora szkoły Małgorzaty Pielach, dyrektora Lidii Bosak, rodziców, zaproszonych gości i starszych kolegów. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności zdobyte w pierwszym miesiącu nauki. Śpiewały piosenki, recytowały wiersze i matematyczne wyliczanki   . . . czytaj więcej


16 października 2015 - Sprawdź dokładnie umowę

Na co zwracać uwagę, jak weryfikować dane firmy, jakie dokumenty przygotować, słowem jak przygotować się do wyjazdu za granicę - o tym rozmawiano podczas kolejnego już spotkania z Europejskimi Służbami Zatrudnienia Eures.
Warsztaty dla osób poszukujących pracy w Unii Europejskiej zorganizował Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Świebodzicach oraz Powiatowy Urząd Pracy Filia w Świebodzicach. Spotkanie odbyło się w czwartek, 15 października, w Miejskim Domu Kultury   . . . czytaj więcej


16 października 2015 - Konkurs "Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza" Edycja 2015

Konkurs "Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza" Edycja 2015 - ogłoszono listę nominowanych.
24 firmy i samorządy, spośród 201 zgłoszonych na Konkurs, znalazły się w finale XII edycji Konkursu "Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza", będącego najbardziej prestiżowym wyróżnieniem biznesowym i gospodarczym na Dolnym Śląsku. Dzisiaj została ogłoszona lista kandydatów do nagród, które zostaną rozdane 26 października. Wśró kandydujących nie ma nikogo z ziemi świdnickiej   . . . czytaj więcej


15 października 2015 - Zapraszamy wystawców na Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy

Pierwsze przymrozki już za nami, rozpoczynamy więc przygotowania do Świdnickiej Kolędy 2015. Tradycyjnie głównym elementem wydarzenia będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i kupujących.
Jarmark będzie trwał od 11 do 22 grudnia. Do dyspozycji wystawców oddajemy 46 stanowisk w drewnianych domkach wystawienniczych, które staną na świdnickim Rynku. Wszystkich zainteresowanych wystawieniem do sprzedaży swoich produktów, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem imprezy   . . . czytaj więcej


15 października 2015 - Radość juniorów i seniorów w Pszennie

Edukacja to wychowanie, a w każdym z tych etapów ważni są nie tylko nauczyciele i rodzice, ale i dziadkowie - mówił Tadeusz Szarwaryn, podczas spotkania inaugurującego projekt "Aktywny Senior - Uśmiechnięty Junior".
Projekt adresowany jest do uczniów klas I-III i członków ich rodzin. Szczególny nacisk będzie położony na aktywizację pokolenia seniorów. Seniorzy zostaną włączeni w ofertę opiekuńczo ­ edukacyjno - kulturalną szkoły. Wszystkie podjęte w ramach projektu działania międzypokoleniowe wzbogacą relacje i będą przeciwdziałały izolacji osób starszych   . . . czytaj więcej


15 października 2015 - Biją rekord w ratowaniu życia

W najbliższy piątek (16 października) w samo południe w całej Polsce podjęta zostanie półgodzinna próba pobicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach obchodów "Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca".
W akcji biorą udział Świebodzice - aż cztery szkoły będą uczestniczyć w biciu rekordu   . . . czytaj więcej


14 października 2015 - Rada Sportu powołana

Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska dokonała wyboru Rady Sportu na najbliższą kadencję.
Nowa rada będzie zespołem o charakterze opiniodawczym i konsultacyjnym. Do jej zadań należeć będzie w szczególności opiniowanie strategii rozwoju Gminy Świdnica w zakresie kultury fizycznej, budżetu miasta w części dotyczącej sportu, projektowanie programów rozwoju bazy sportowej, uchwał dotyczących rozwoju kultury fizycznej na jej terenie i tworzenie wniosków dotyczących przyznania stypendiów, nagród i wyróżnień zawodnikom i trenerom ze stowarzyszeń sportowych   . . . czytaj więcej


14 października 2015 - Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji Narodowej, to czas, kiedy swoje święto obchodzą wszyscy Ci, którzy na co dzień stają przed trudnym zadaniem jakim jest przekazanie wiedzy.
W tym dniu życzenia i gratulacje dla 220 nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty złożyła wójt gminy Teresa Mazurek.
W tym roku wójt gminy Świdnica przyznała 21 nagród na łączną kwotę 54,5 tysięcy złotych. Na terenie gminy funkcjonują dwa przedszkola, pięć szkół podstawowych, trzy placówki gimnazjalne oraz szkolne schronisko młodzieżowe.


14 października 2015 - Koncerty Zaduszne Zespołu wokalnego Sakhioba

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy zaprasza na IV Świdnickie Koncerty Zaduszne Zespołu wokalnego Sakhioba (Gruzja). W niedzielę 25 października w Katedrze Świdnickiej św. Stanisława i Wacława o godzinie 19.00 muzyka cerkiewna, na którą wstęp jest wolny. W sobotę 31 października w Teatrze Miejskim o godzinie 18.00 - gruzińska muzyka ludowa, bilety.
Cerkiew św. Mikołaja na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego zaprasza w poniedziałek, 2 listopada na godzinę 17.00. muzyka cerkiewna. Wstęp wolny, mile widziane ofiary na cerkiew. Oprócz koncertów zespół weźmie udział w nabożeństwach w cerkwi 25 października i 1 listopada o godzinie 10.00.


14 października 2015 - Żółty jesienny liść

Spadające z drzew liście to nieodłączny element jesieni. Spadające na ziemię tworzą przepiękne dywany, ale nie wszędzie mogą one leżeć. Na ulicach i chodnikach stanowią zagrożenie, zwłaszcza mokre i wilgotne liście, na których bardzo łatwo się poślizgnąć i zrobić sobie krzywdę.
Dlatego też Straż Miejska apeluje do właścicieli prywatnych posesji, osób posiadających wynajęte nieruchomości oraz innych podmiotów władających nieruchomościami o obowiązku utrzymania czystości i usunięcia liści z chodników przylegających do posesji   . . . czytaj więcej


14 października 2015 - Otwarte Mistrzostwa Judo w Żarowie

Młodzi judocy z polskich i zagranicznych klubów sportowych po raz szósty zawalczą w Otwartych Mistrzostwach Judo rozgrywanych w Żarowie. Sportowy turniej, podobnie jak w poprzednich latach połączony zostanie z obchodami jubileuszu XIV-lecia żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park".
Tegoroczną edycję Honorowym Patronatem obejmie Ambasada Japonii. - Nasza dyscyplina sportowa zyskała wielu sympatyków. A Żarów jest tego najlepszym przykładem. Tutaj trenują nawet przedszkolaki   . . . czytaj więcej


14 października 2015 - Zostań wolontariuszem I Międzynarodowego Półmaratonu Świdnickiego

Organizatorzy I Międzynarodowego Półmaratonu Świdnickiego, który odbędzie się 7 listopada br., poszukują młodych ludzi - wolontariuszy, gotowych do wspólnego stworzenia imprezy sportowej o najwyższym poziomie.
Entuzjazm, zaangażowanie, satysfakcja z szybkiego rozwiązywania problemów i zdolność łączenia niełatwej pracy z pozytywnymi emocjami oraz odpowiedzialność, to nieodłączne cechy dobrego wolontariusza   . . . czytaj więcej


14 października 2015 - Ostatnia chwila na zgłoszenia

Śpiewać każdy może, jeden lepiej, a drugi? A drugi może to sprawdzić z mikrofonem na scenie. Trwają zapisy do XXIV Przeglądu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej "Na Szlaku".
W konkursie, który adresowany jest do dzieci i młodzieży, mogą wziąć udział zarówno soliści jak i zespoły muzyczne. Najważniejszym kryterium udziału w przeglądzie jest dobór repertuaru, który musi odpowiadać charakterowi konkursu. Tematem wiodącym piosenki powinna być więc ekologia lub szeroko pojęta turystyka   . . . czytaj więcej


13 października 2015 - Strzegom October Festival - wielka impreza z gwiazdorską obsadą

W tym tygodniu w Strzegomiu zostaną rozegrane międzynarodowe i krajowe zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Strzegom October Festival. Impreza kończąca sezon w Ośrodku Jeździecki Stragona w Morawie imponuje ilością zgłoszeń oraz gwiazdorską obsadą. Strzegom October Festival to nowe wydarzenie w sportowym kalendarzu Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie. W tym roku zawody zostaną rozegrane po raz pierwszy.
W programie cztery konkursy międzynarodowe, na listach startowych 250 koni - 170 w konkursach międzynarodowych i 80 w krajowych   . . . czytaj więcej


13 października 2015 - Rajd Mechanika 2015

Tegoroczna jesień na dobre zadomowiła się w górach - przekonali się o tym uczestnicy pieszego rajdu, który zawitał w minionym tygodniu w Góry Kamienne. 140 uczestników, łącznie 25 przebytych kilometrów, ostatnie promienie słońca, wspaniałe widoki - tak w kilku słowach można podsumować dwudniowy wyjazd uczniów i nauczycieli z "Mechanika".
Rajd Mechanika ma w kalendarzu imprez Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy swoje stałe miejsce. Co roku odbywają się wyjazdy w okoliczne góry, gdzie podczas pieszych wędrówek można aktywnie i miło spędzić czas   . . . czytaj więcej


13 października 2015 - Podwójna ślizgawka na otwarcie sezonu

Utrzymanie cen z poprzednich lat i wcześniejsze rozpoczęcie sezonu - te wiadomości powinny ucieszyć gości świdnickiego lodowiska. Można już zacząć ostrzyć łyżwy. Pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji przygotowują obiekt do zimowej eksploatacji.
- W najbliższą niedzielę zamierzamy uruchomić agregaty, w poniedziałek rozpoczniemy wylewanie wody i mrożenie tafli, a na pierwszą ślizgawkę zapraszamy w niedzielę 25 października na godzinę 8.00 - informuje Jan Czałkiewicz, p.o. dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy   . . . czytaj więcej


13 października 2015 - Świdnicka młodzież podbija niebo

Latawce, Dmuchawce, Wiatr - młodzi modelarze wysyłają sygnał zwycięstwa w świat. Rewelacyjnie spisali się podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w zawodach latawców, które odbyły się w Piławie Górnej. To potwierdzenie świetnej formy, którą MDK zaprezentował 10 dni temu na Międzynarodowych Mistrzostwach.
Przypomnijmy, że 3 października na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy odbyły się tradycyjne zawody latawców "Drakonalia 2015", w których uczestnicy stanęli do rywalizacji w dwóch kategoriach (latawców płaskich i skrzynkowych)   . . . czytaj więcej


13 października 2015 - Punkt Poboru Krwi - Ambulans

Od listopada 2015 roku akcje poboru krwi w Świdnicy odbywać się będą w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi - Ambulansie - w czwartki w godzinach 8.30 - 13.00 przed Dworcem PKP przy ulicy Dworcowej 1. Nie będzie już akcji poboru krwi w NZOZ "Medyk" przy ulicy Gdyńskiej.
Zapraszamy wszystkich dorosłych i zdrowych mieszkańców Świdnicy i okolic do ratowania zdrowia i życia ludzi chorych poprzez dar krwi. Krew to lek bezcenny, którego źródłem jest wyłącznie zdrowy człowiek.


12 października 2015 - Konkurs "Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza" Edycja 2015

Konkurs "Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza" Edycja 2015 - ogłoszono listę nominowanych.
24 firmy i samorządy, spośród 201 zgłoszonych na Konkurs, znalazły się w finale XII edycji Konkursu "Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza", będącego najbardziej prestiżowym wyróżnieniem biznesowym i gospodarczym na Dolnym Śląsku. Dzisiaj została ogłoszona lista kandydatów do nagród, które zostaną rozdane 26 października. Wśró kandydujących nie ma nikogo z ziemi świdnickiej   . . . czytaj więcej


12 października 2015 - Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży

Od 12 do 25 października realizowany będzie projekt pod nazwą "Inny podobny a może taki sam?". Sfinansowany został on ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży - w wysokości 29 800 złotych oraz z budżetu Gminy Miasto Świdnica - w wysokości 4 500 złotych. Program koordynować będzie Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Carpe Diem w partnerstwie z Urzędem Miejskim.
Adresatami projektu jest młodzież w wieku od 12 do 15 lat, ze Świdnicy i naszego miasta partnerskiego Iwano-Frankowsk z Ukrainy   . . . czytaj więcej


12 października 2015 - Świętowali z przyjaciółmi z Waldbröl

3 października to ważne święto narodowe naszych zachodnich sąsiadów. Na zaproszenie partnerskiego miasta Waldbröl delegacja samorządowców ze Świebodzic wzięła udział w obchodach 25. rocznicy zjednoczenia Niemiec.
W skład delegacji weszli radni Rady Miejskiej w Świebodzicach: Piotr Krzyśpiak, Jacek Żygłowicz, przedstawicielka Towarzystwa Partnerstwa Miast Renata Kaczmarek oraz pracownik Urzędu Miejskiego, tłumacz, Marzena Korona-Kruk   . . . czytaj więcej


12 października 2015 - Trening systemu ostrzegania

Wojewoda Dolnośląski informuje, że w dniach 13-15 października odbędzie się trening systemu powszechnego ostrzegania o zagrożeniach uderzeniami z powietrza polegający na uruchomieniu akustycznych sygnałów ostrzegawczych. Trening odbywać się będzie w ramach ćwiczeń pod kryptonimem Renegade/Sarex-15/II.
Scenariusz ćwiczeń jest następujący. Z Warszawy wylatuje statek powietrzny, który pozorować będzie zagrożenie z powietrza   . . . czytaj więcej


12 października 2015 - Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

Do 21 października trwa ogólnopolski etap konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że do ścisłego finału zakwalifikował się wieniec autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich z Lutomi Dolnej >>> zobacz
Od 1 października na portalu www.mojekgw.pl rozpoczęło się "Wielkie Kłosowanie". Każdy użytkownik będzie mógł oddać "kłos" (głos) na ulubiony, wyjątkowy i według niego najpiękniejszy wieniec dożynkowy   . . . czytaj więcej


12 października 2015 - Gminny Program Rewitalizacji

Gmina Świebodzice przygotowuje się do stworzenia Gminnego Programu Rewitalizacji. Pierwsze spotkanie poświęcone tej tematyce, z udziałem przedstawicieli jednostek organizacyjnych i kierowników wydziałów Urzędu Miejskiego, odbyło się w czwartek 8 października.
Uczestnicy spotkania otrzymali wskazówki, w jakim kierunku będą odbywały się prace, z jakich dziedzin będą potrzebne wskaźniki do tworzenia programu rewitalizacji i nad czym w najbliższych miesiącach będą pracować   . . . czytaj więcej


12 października 2015 - Spotkanie na Osiedlu Zawiszów

Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy Krzysztof Niziołek zapraszają mieszkańców Osiedla Zawiszów na spotkanie, które odbędzie się w piątek 16 października 2015 roku o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy przy ulicy Galla Anonima 1.
Podczas spotkania przedstawiony zostanie zakres inwestycji, jakie są i będą realizowane na Osiedlu Zawiszów w najbliższych latach oraz nowe zasady kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Będzie to doskonała okazja do rozmowy o potrzebach i pomysłach mieszkańców, związanych z funkcjonowaniem miasta, jak i dzielnicy.


11 października 2015 - Pogrom w Świdnicy

Wczoraj, w trzeciej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki zostały rozgromione w spotkaniu z siatkarkami z Kalisza. MKS Świdnica - MKS Kalisz 0:3 w setach 14:25, 7:25, 9:25. Wynik spotkania odzwierciedla różnicę jaka dzieli zespoły uczestniczące w tych samych rozgrywkach.
Pozostałe wyniki: Sokół Radzionków - KS Polonia Łaziska Górne 3:1, Sokół 43 AZS AWF Katowice - AZS Opole 0:3, KS AJD Częstochowianka Częstochowa - TKS Tychy 3:0, MKS Zorza Wodzisław Śląski - PLKS Pszczyna 0:3. W tabeli prowadzi PLKS Pszczyna mając osiem punktów przed AZS Opole z 6. punktami.   . . . czytaj więcej


11 października 2015 - Bramka w Świdnicy

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica podejmowała zespół Piasta Karnin. Mecz dwunastej kolejki zakończył się wynikiem Polonia-Stal Świdnica - Piast Karnin 1:0.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 28. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Drugie miejsce z 25. punktami zajmuje Miedź II Legnica.
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 15. punktów plasuje się na 11. miejscu. Następne spotkanie Polonia-Stal Świdnica rozegra w Dzierżoniowie 17 października o godzinie 15:00 z Lechią Dzierżoniów.


11 października 2015 - IV liga piłki nożnej

W dziesiątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Orkan Szczedrzykowice - Granica Bogatynia 3:0, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Włókniarz Mirsk 1:2, Chrobry II Głogów - Olimpia Kowary 0:1, Piast Nowa Ruda - Bielawianka Bielawa 1:2, Pogoń Oleśnica - Polonia Trzebnica 4:1, Orzeł Ząbkowice Śląskie - GKS Kobierzyce 1:0. Oba zespoły z naszego powiatu przegrały swoje spotkania: Lotnik Jeżów Sudecki - AKS Strzegom 4:1 i Zjednoczeni Żarów - Sokół Wielka Lipa 0:1
17 października o godzinie 15:00 spotkanie GKS Kobierzyce - Zjednoczeni Żarów i AKS Strzegom - Chrobry II Głogów   . . . czytaj więcej


11 października 2015 - Klasa okręgowa

W dziewiątej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Skalnik Czarny Bór - Karolina Jaworzyna Śląska 2:7, Nysa Kłodzko - Grom Witków 6:1, Polonia-Stal II Świdnica - LKS Bystrzyca Górna 2:2, Polonia Bystrzyca Kłodzka - Zryw Gola Świdnicka 0:3, Victoria Świebodzice - Victoria Tuszyn 2:0, Sudety Dziećmorowice - Iskra Jaszkowa Dolna 3:1, Unia Bardo - Zdrój Jedlina Zdrój 3:0, Unia Złoty Stok - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 2:0   . . . czytaj więcej


10 października 2015 - Przeciwnik zbyt wymagający

W spotkaniu piątej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali na wyjeździe z zespołem czołówki rozgrywek. Meble Wójcik Elbląg - ŚKPR Świdnica 37:21. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Wybrzeże Gdańsk przed, Warmią Traveland Olsztyn i Meblami Wójcik Elbląg - wszystkie zespoły zgromadziły po osiem punktów. 17 października świdniczanie zagraja u siebie z Realem Astromal Leszno.


10 października 2015 - W elitarnym gronie stypendystów Ministra Edukacji Narodowej

Konrad Szwarc, tegoroczny absolwent liceum ze Świebodzic, został stypendystą Ministra Edukacji Narodowej za wybitnie osiągnięcia naukowe. Stypendium Ministra Edukacji Narodowej to wyjątkowa forma nagrody, to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przyznawane jest za wyniki w nauce i osiągnięcia na innych płaszczyznach.
Stypendium Ministra Edukacji Narodowej mogą otrzymać zwycięzcy olimpiad międzynarodowych, laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad lub konkursów na pracę naukową, a także uczniowie realizujący indywidualny tok nauki i uzyskujący najwyższe wyniki, bądź realizujący indywidualny tok studiów   . . . czytaj więcej


10 października 2015 - Odwiedziny w "Mechaniku"

Już po raz czwarty w Świdnickim Mechaniku gościli nauczyciele i uczniowie z partnerskiej szkoły z Gelsenkirchen. Tym razem przybyła 14 osobowa grupa młodzieży z trzema opiekunami: Claudią Bage, Zenobią Rahmfeld i Christphem Hense. Jak co roku program wymiany uczniowskiej był bardzo bogaty i obfitował w wiele atrakcji. Przez dwa dni uczniowie w grupach polsko-niemieckich konstruowali elektroniczna kostkę do gry pod okiem nauczyciela Christopha Hense.
Wspólnie z Niemcami uczniowie z Mechanika odwiedzili kompleks podziemny - Riese w Głuszycy, zdobyli Wielką Sowę, poznali historię tajemniczego Kręgu z Krzyżowej i Obozu Pracy Gross-Rosen   . . . czytaj więcej


9 października 2015 - Targi pracy zakończone, ostatnia szansa na wsparcie on-line

Ponad 1.800 osób wzięło udział w IX Transgranicznych Targach Pracy w Zgorzelcu oraz w Świdnicy. Zakończone niedawno przedsięwzięcie to kilkudziesięciu wystawców i 1,5 tysiąca miejsc pracy. Jeszcze dziś była szansa na elektroniczne złożenie aplikacji do pracodawców.
Wtorkowe (6 października) Transgraniczne Targi Informacyjno-Rekrutacyjne, w Zgorzelcu już po raz dziewiąty zgromadziły blisko 60 wystawców i 1,2 tysiąca odwiedzających   . . . czytaj więcej


9 października 2015 - "Książki naszych marzeń" w świdnickich podstawówkach

Sześć szkół podstawowych ze Świdnicy otrzymało dofinansowanie w ramach rządowego programu "Książki naszych marzeń".
Są to: Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Szkoła Podstawowa nr 105, Szkoła Podstawowa nr 315 im. Jana Pawła II. Każda z nich otrzymała po 2 713 złotych   . . . czytaj więcej


9 października 2015 - Zostań wolontariuszem I Międzynarodowego Półmaratonu Świdnickiego

Organizatorzy I Międzynarodowego Półmaratonu Świdnickiego, który odbędzie się 7 listopada br., poszukują młodych ludzi - wolontariuszy, gotowych do wspólnego stworzenia imprezy sportowej o najwyższym poziomie.
Entuzjazm, zaangażowanie, satysfakcja z szybkiego rozwiązywania problemów i zdolność łączenia niełatwej pracy z pozytywnymi emocjami oraz odpowiedzialność, to nieodłączne cechy dobrego wolontariusza   . . . czytaj więcej


9 października 2015 - Wyjątkowa wystawa - 70 lat Termetu

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, dokumentującej 70 lat istnienia jednego z najbardziej rozpoznawalnych zakładów przemysłowych w Świebodzicach. Wystawa jest jednym z elementów obchodów jubileuszu. Otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek, 12 października, o godzinie 9:00 w holu odrestaurowanego dworca PKP.
Będzie można zobaczyć m. in. archiwalną dokumentację, zdjęcia, kroniki; asortyment produkowany na przestrzeni 70 lat oraz plansze ilustrujące działalność firmy, urządzenia obecnie produkowane itp.   . . . czytaj więcej


9 października 2015 - Sprawdzian szóstoklasistów z . . . rodzicami

Wczoraj, 8 października w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbył się niecodzienny sprawdzian. Szóstoklasiści zmierzyli się z zadaniami z matematyki i z języka polskiego, ale tym razem wspierali ich rodzice.
Celem tego sprawdzianu było poczucie przez opiekunów atmosfery samego sprawdzianu, stresu, jaki przeżywają ich dzieci i dostrzeżenie trudności, z jakimi borykają się szóstoklasiści. Dzieci i ich rodzice spisali się na medal. Stanęli na wysokości zadania i wykonali przygotowane zadania.


9 października 2015 - Zbadaj się bezpłatnie

W dniach 12-13 października (poniedziałek-wtorek) na terenie Świebodzic będą przeprowadzone bezpłatne badania mammograficzne.
Mammobus firmy Lux Med zaparkuje przy Miejskim Ośrodku Zdrowia na Alejach Lipowych. Diagnostyka będzie się odbywać w godzinach 9:00-17:00, rejestracja pod numerem telefonu 801 080 007 lub 58 666 24 44.


8 października 2015 - Bryczki w Morawie

W piątek w Ośrodku Jeździeckim Stragona rozpoczynają się Mistrzostwa Polski Młodych Koni i Krajowe Zawody w powożeniu zaprzęgami jedno i parokonnymi. Na starcie zawodów w dniach 9-11 października stanie blisko trzydzieści zaprzęgów.
W piątek powożeniowcy będą rywalizować w konkursie ujeżdżenia. W sobotę w programie jest próba terenowa - maraton. Rywalizację zakończy w niedzielę konkurs zręczności   . . . czytaj więcej


8 października 2015 - Koszulka Pawła Fajdka wylicytowana

Całe dwieście złotych - taka była cena wywoławcza koszulki Pawła Fajdka tegorocznego mistrza świata w rzucie młotem, która została wystawiona na specjalnej aukcji przez mieszkańców Wierzbnej.
Początkowo licytacja miała odbyć się podczas gminnych dożynek w Wierzbnej, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę mieszkańcy wsi postanowili zorganizować zbiórkę pieniędzy w nieco inny sposób. - Licytacja z pewnością nie zakończyłaby się takim sukcesem, jak miało to miejsce na portalu Allegro   . . . czytaj więcej


8 października 2015 - Pierwszy krok do przebudowy stadionu

Siedem firm z całej Polski złożyło swoje oferty na wykonanie projektu przebudowy stadionu miejskiego na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji poznaliśmy 6 października. Projekt powstanie do 18 stycznia przyszłego roku.
Projekt ma zakładać między innymi przebudowę części istniejącego ogrodzenia ustawionego wzdłuż torowiska kolejowego na odcinku od skarpy, na której znajduje się trybuna do ulicy Sportowej, przebudowę rurociągu od sieci wodociągowej czy przebudowę kanalizacji deszczowej   . . . czytaj więcej


8 października 2015 - Kolejna droga uroczyście otwarta

Dzięki dotacji z budżetu województwa dolnośląskiego na zadanie rekultywacyjne powstała droga dojazdowa do gruntów rolnych Biała - Szczepanów. Droga ta jest drogą strategiczną, ponieważ w razie powodzi stanowi drogę ewakuacyjną dla mieszkańców Szczepanowa. Otwarto ją uroczyście 5 października. - W ramach prac, powstał odcinek drogi o długości 1,450 km i szerokości 3 metrów - wylicza Stanisław Leń, zastępca wójta gminy Marcinowice. Wartość całej inwestycji wyniosła 363 tysiące złotych.
- Droga umożliwi w czasie ewentualnej powodzi na dojazd pogotowia ratunkowego, straży, policji do odciętej od świata połowy wsi - mówi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.


8 października 2015 - Punkt Poboru Krwi - Ambulans

Od listopada 2015 roku akcje poboru krwi w Świdnicy odbywać się będą w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi - Ambulansie - w czwartki w godzinach 8.30 - 13.00 przed Dworcem PKP przy ulicy Dworcowej 1. Nie będzie już akcji poboru krwi w NZOZ "Medyk" przy ulicy Gdyńskiej.
Zapraszamy wszystkich dorosłych i zdrowych mieszkańców Świdnicy i okolic do ratowania zdrowia i życia ludzi chorych poprzez dar krwi. Krew to lek bezcenny, którego źródłem jest wyłącznie zdrowy człowiek.


7 października 2015 - "Złota czwórka" gościła u prezydent miasta

Dzisiaj prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska gościła czwórkę akrobatów z klubu MKS Polonia Świdnica: Doriana Pasa, Szymona Pasa, Jana Sochę i Szymona Bentkowskiego wraz z trenerem Piotrem Pasem.
Prezydent złożyła sportowcom gratulacje w związku ze zdobyciem złotego medalu na tegorocznych Mistrzostwach Polski Juniorów w akrobatyce sportowej oraz udanego występu na Mistrzostwach Świata. Podziękowała za ciężką pracę oraz promocję miasta Świdnicy   . . . czytaj więcej


7 października 2015 - Wodna gotowa, Strefowa w połowie

Tak oczekiwany przez mieszkańców chodnik w Cierniach został oddany do użytku. Prace prowadzone były od lipca, a objęły budowę chodnika oraz wjazdów na posesję przy ulicy Wodnej (droga powiatowa nr 2914D), na odcinku od skrzyżowania z ulicą Strzegomską do skrzyżowania z ulicą Zieloną. Powstało 288 metrów wygodnego ciągu pieszego.
Chodnik wykonała Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego, ale w kosztach realizacji tej inwestycji partycypowała Gmina Świebodzice - udział miasta to ponad 45 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


7 października 2015 - Będą mieli boisko

W ubiegłym roku mieszkańcy Borowa (gmina Dobromierz) zadecydowali o przeznaczeniu części środków z funduszu sołeckiego 2015 na zagospodarowanie i modernizację boiska sportowego, które znajduje się przy świetlicy wiejskiej.
Dzieci i młodzież z tego sołectwa zawsze bardzo chętnie i licznie uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach, zarówno sportowych, jak i artystycznych. Teren przy świetlicy wraz z placem zabaw i zmodernizowanym boiskiem stanowić będzie centrum rekreacyjne sołectwa. W ramach prac przygotowawczych ekipa techniczna Urzędu Gminy wykonała roboty rozbiórkowe starej i zniszczonej nawierzchni asfaltowej oraz wykopy. Koszt prac budowy to ponad 11 tysięcy złotych.


6 października 2015 - Szkolenie dla przedsiębiorców

W poniedziałek, 12 października o godzinie 14.00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy odbędzie się spotkanie, na które zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą modernizować swoje firmy ze wsparciem unijnym.
22 gminy z naszego regionu zawarły porozumienie, aby na naszym obszarze lepiej wykorzystać środki z Unii Europejskiej. Będą tu realizowane Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Wałbrzyskiej (ZIT AW). Budżet ZIT AW na lata 2015-2020 wynosi blisko miliard złotych   . . . czytaj więcej


6 października 2015 - Turniej Tańca Grand Prix Polski

O W sobotę 3 października świdniccy pasjonaci tańca Państwo Ania i Tomasz Wojas wzięli udział w Turnieju Tańca Grand Prix Polski Poprawa Cup w Kobylej Górze.
Pięknie poprowadziła go Iwona Pavlović, znana z telewizji jako jurorka Tańca z Gwiazdami.
Państwo Wojas w swojej kategorii wywalczyli pierwsze miejsce.


6 października 2015 - Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

Do 21 października trwa ogólnopolski etap konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że do ścisłego finału zakwalifikował się wieniec autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich z Lutomi Dolnej >>> zobacz
Od 1 października na portalu www.mojekgw.pl rozpoczęło się "Wielkie Kłosowanie". Każdy użytkownik będzie mógł oddać "kłos" (głos) na ulubiony, wyjątkowy i według niego najpiękniejszy wieniec dożynkowy   . . . czytaj więcej


6 października 2015 - Są fundusze na remont kładki w Szczepanowie

25 tysięcy złotych pozyskała gmina Marcinowice z budżetu województwa w ramach programu Odnowa Wsi Dolnośląskiej. Fundusze zostaną przeznaczone na remont kładki na rzece Czarna Woda w Szczepanowie wraz z deptakiem.
Przypomnijmy, że tamtejszy główny most łączący wieś wymaga całkowitej przebudowy. Dlatego też pierwszym etapem jest najpierw remont kładki. - Nie zaczniemy remontu mostu w Szczepanowie, zanim nie wyremontujemy kładki, bo jeśli nie będzie możliwości korzystania z niej, pół wsi nie będzie mogło dostać się do swoich domów - mówi wójt Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


6 października 2015 - Tu jest jak w Narnii

40 uczestników, w tym najmłodsza, 5-latka, wzięło udział w pierwszym w tym roku szkolnym Dziecięcym Rajdzie. Dzieci wraz z opiekunami przeszły 26 kilometrów poznając uroki Gór Stołowych.
3 października 2015 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Świdnicy na 2-dniową wycieczkę wyjechała 31-osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami i rodzicami. Uczestnikami wyprawy byli podopieczni koła "ToTuToTam" działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy oraz Grupa Włóczykije ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


6 października 2015 - Powiat Świdnicki z Galerią Świdnicką

Powiat Świdnicki wraz z Galerią Świdnicką zapraszają w dniu 10 października (sobota) w godzinach od 13.00 do 18.00 do Galerii Świdnickiej przy ulicy Westerplatte 29 na specjalistyczne badania ostrości wzroku i słuchu, porady dietetyka wraz z analizą składu masy ciała i wieku metabolicznego, porady lekarza rodzinnego w zakresie postępowania z osteoporozą, ocena zmian skórnych przez lekarza dermatologa, wykrywanie wad postawy, szczególnie u dzieci i młodzieży, badanie poziomu cukru i cholesterolu, pomiar ciśnienia tętniczego, spirometria, masaż relaksacyjny twarzy i dłoni oraz na stoisko profilaktyki raka piersi i jajnika   . . . czytaj więcej


6 października 2015 - Nowe alejki na żarowskim cmentarzu

O Na żarowskim cmentarzu komunalnym powstaną kolejne nowe alejki. Dotychczasową nieutwardzoną nawierzchnię zastąpi nowa z kostki betonowej.
Podłoże betonowe będzie dobrym zabezpieczeniem przed błotem, powstającym w trakcie opadów deszczu.
Nowe alejki cmentarne powstaną w nowej części cmentarza, a więc tam, gdzie brakowało utwardzonych przejść.


5 października 2015 - Wirtualny spacer po Świdnicy

Zapraszamy na wirtualny spacer po Świdnicy. Punkty widokowe w sześciu lokalizacjach w mieście, tj. w Rynku, przy Kościele Pokoju, w okolicach Katedry, nad zalewem Witoszówka, na placu Grunwaldzkim i przy ulicy Bystrzyckiej.
Tabliczki z kodami QR wirtualnych punktów widokowych, dzięki którym można obejrzeć panoramy na swoim urządzeniu przenośnym umieszczono, na Wieży Ratuszowej, Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Rynku, Centrum Przesiadkowym oraz na tablicy informacyjnej zlokalizowanej przy świdnickiej Katedrze   . . . czytaj więcej


5 października 2015 - Obchody Światowego Dnia Seniora

O Dzienny Dom "Senior-Wigor" w Świdnicy oraz Rada Seniorów zapraszają serdecznie na cykl imprez w ramach Wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Seniora w Świdnicy 2015. Uroczystości odbędą się w dniach 7-9 października.
W tych dniach odbywać się bedą koncerty, grile, spotkania, potańcówki, wystąpi także "Kapela Czerniakowska" a na świdnickim Rynku - Barwna Defilada Uśmiechu.
13 października przygotowano całodniowa wycieczke do Skalnego Miasta Adrspach. Szczegóły na plakacie >>> zobacz


5 października 2015 - Trwają zapisy do II edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości

Do 11 października gimnazja z całej Polski mogą zgłaszać uczniów do II edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości. Jest o co walczyć. Najlepsi zawodnicy zostaną zaproszeni na elitarne warsztaty z tworzenia start-upów i otrzymają cenne nagrody rzeczowe.
Gimnazjalna Olimpiada Przedsiębiorczości to ogólnopolski trzyetapowy konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii   . . . czytaj więcej


5 października 2015 - Targi pracy w Zgorzelcu i Świdnicy

Oferty pracy w firmach z Niemiec, Czech i Polski będą mieli do dyspozycji Dolnoślązacy podczas Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych.
- Transgraniczne targi rekrutacyjne organizujemy już po raz dziewiąty. To ogromne przedsięwzięcie, które ma na celu prezentację mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy w Polsce lub u naszych sąsiadów po czeskiej i niemieckiej stronie. Innym celem targów jest również możliwość edukacji w kwestii rynku pracy, czy też poznania zasad prowadzenia działalności gospodarczej po trzech stronach granicy - wylicza atuty targów Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy   . . . czytaj więcej


4 października 2015 - Punkt w Pszczynie

Wczoraj, w drugiej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki uległy w Pszczynie zespołowi PLKS Pszczyna w pięciu setach. PLKS Pszczyna - MKS Świdnica 3:2 w setach 22:25, 25:14, 25:18, 20:25, 15:11.
Pozostałe wyniki: MKS Kalisz - Olimpia Jawor 1:3, AZS Opole - Częstochowianka Częstochowa 3:0, Polonia Łaziska Górne - Zorza Wodzisław Śląski 3:1, TKS Tychy - Sokół Radzionków 2:3. W tabeli prowadzi PLKS Pszczyna mając pięć punktów przed MKS Świdnica z 4. punktami. Tabela może ulec zmianie ponieważ trzeci i czwarty zespół mają zaległe spotkanie. W następnej kolejce, 10 pażdziernika świdniczanki podejmą w Świdnicy MKS Kalisz.


4 października 2015 - Bez bramek

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica zmierzyła się w Jeleniej Górze z Karkonoszami. Mecz jedenastej kolejki zakończył się wynikiem Karkonosze Jelenia Góra - Polonia-Stal Świdnica 0:0 .
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 25. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Drugie miejsce z 22. punktami zajmuje Miedź II Legnica.
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 12. punktów plasuje się na 15. miejscu. Następne spotkanie Polonia-Stal Świdnica rozegra w Świdnicy 10 października o godzinie 15:00 z Piastem Karnin.


4 października 2014 - Zabrakło sił

W spotkaniu czwartej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali na własnym parkiecie ze szczypiornistami z Gdyni. ŚKPR Świdnica - Spójnia Gdynia 17:24. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Sokół Browar Kościerzyna z siedmioma punktami przed Wybrzeżem Gdańsk, Warmią Traveland Olsztyn i Meblami Wójcik Elbląg - wszystkie zespoły maja po sześć punktów. 10 października świdniczanie udadzą się na spotkanie z Meblami Wójcik Elbląg.


4 października 2015 - IV liga piłki nożnej

W dziewiątej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Włókniarz Mirsk - Orkan Szczedrzykowice 1:6, Polonia Trzebnica - Piast Nowa Ruda 1:4, Olimpia Kowary - Lotnik Jeżów Sudecki 2:1, GKS Kobierzyce - Pogoń Oleśnica 1:2, Granica Bogatynia - Sokół Wielka Lipa 0:2, Bielawianka Bielawa - Chrobry II Głogów 0:2. Oba zespoły z naszego powiatu grały ze zmiennym szczęściem: AKS Strzegom - BKS Bobrzanie Bolesławiec 1:0 i Orzeł Ząbkowice Śląskie - Zjednoczeni Żarów 4:1
10 października o godzinie 16:00 spotkanie Lotnik Jeżów Sudecki - AKS Strzegom. 11 października o godzinie 15:00 spotkanie Zjednoczeni Żarów - Sokół Wielka Lipa   . . . czytaj więcej


4 października 2015 - Klasa okręgowa

W ósmej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Zdrój Jedlina Zdrój - Sudety Dziećmorowice 6:0, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Unia Bardo 2:3, Victoria Tuszyn - Unia Złoty Stok 3:1, Grom Witków - Victoria Świebodzice 0:3, LKS Bystrzyca Górna - Polonia Bystrzyca Kłodzka 2:1, Zryw Gola Świdnicka - Nysa Kłodzko 1:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Polonia-Stal II Świdnica 1:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Skalnik Czarny Bór 1:1   . . . czytaj więcej


3 października 2015 - Edyta Górniak wystąpi w Hali Stulecia - bilety

Koncert Edyty Górniak we Wrocławiu 8 października 2015 o godzinie 19.00 Edyta Górniak wystąpi w Hali Stulecia, gościnnie wystąpią Ewa Farna, Mieczysław Szcześniak, Glaca z zespołu Sweet Noise.
Edyta Górniak, największa gwiazda polskiej estrady, w tym roku obchodzi 25-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji zaplanowała wydanie nowej, długo oczekiwanej płyty oraz trasę koncertową "Love 2 Love", pierwszą od 15 lat, na miarę światowych produkcji. Wydarzenie jakiego w Polsce jeszcze nie było, przy każdym koncercie będzie pracować 150 osób   . . . czytaj więcej


3 października 2015 - Spotkanie na Osiedlu Młodych

Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy Krzysztof Niziołek zapraszają mieszkańców Osiedla Młodych na spotkanie, które odbędzie się w piątek 9 października o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy ulicy Marcinkowskiego 4-6.
Podczas spotkania przedstawiony zostanie zakres inwestycji, jakie są i będą realizowane na Osiedlu Młodych w najbliższych latach oraz nowe zasady kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego   . . . czytaj więcej


3 października 2015 - Mobilny Punkt Informacyjny

Zapraszamy mieszkańców Świdnicy i okolic do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie wsparcia z funduszy europejskich. W ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego, dyżur pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
W trakcie dyżuru każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się, czy planowane przedsięwzięcie kwalifikuje się do dofinansowania z funduszy europejskich. Pracownicy PIFE przedstawią zasady pozyskania preferencyjnych pożyczek, finansowanych ze środków europejskich, aktualnie dostępnych na rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej   . . . czytaj więcej


2 października 2015 - Punkt Poboru Krwi - Ambulans

Od listopada 2015 roku akcje poboru krwi w Świdnicy odbywać się będą w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi - Ambulansie - w czwartki w godzinach 8.30 - 13.00 przed Dworcem PKP przy ulicy Dworcowej 1. Nie będzie już akcji poboru krwi w NZOZ "Medyk" przy ulicy Gdyńskiej.
Zapraszamy wszystkich dorosłych i zdrowych mieszkańców Świdnicy i okolic do ratowania zdrowia i życia ludzi chorych poprzez dar krwi. Krew to lek bezcenny, którego źródłem jest wyłącznie zdrowy człowiek.


2 października 2015 - Gratulacje dla Termetu

Już 70 lat są wizytówką Świebodzic - gazowe podgrzewacze wody i piece c.o. marki Termet (kiedyś Predom-Termet) wisiały przed laty w każdy polskim domu, a dziś są obecne na wielu rynkach zagranicznych.
Świebodzicki Termet SA jest czołowym producentem gazowych urządzeń grzewczych w Polsce - kotłów gazowych różnego typu, podgrzewaczy wody oraz rozwiązań solarnych. Firma świętuje właśnie okrągły jubileusz. Przygotowano z tej okazji liczne uroczystości oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym   . . . czytaj więcej


2 października 2015 - Wyśpiewali pierwsze miejsce

Każdego roku witając astronomiczną jesień zespoły śpiewacze oraz chóry z całej Polski spotykają się w Międzyzdrojach, by prezentować swoją twórczość mieszkańcom oraz turystom, którzy wypoczywają w tym mieście. Śpiew i muzykę ludową słychać między innymi na głównej promenadzie, w parku przed pomnikiem Fryderyka Chopina oraz na Placu Neptuna. Imprezę rozpoczyna wspólnie odtańczony przez wszystkie przybyłe zespoły polonez pod Molo.
We wrześniowych spotkaniach SAS w 2015 roku uczestniczyły 32 zespoły z całej Polski, które konkurowały w dwóch kategoriach   . . . czytaj więcej


2 października 2015 - Październik to miesiąc walki z rakiem piersi - badania Strzegom i Świebodzice

Masz 40 - 75 lat. Zgłoś się na bezpłatną mammografię. Wyjątkowa możliwość dla pań niekwalifikujących się do badania w ramach Programu finansowanego przez NFZ.
W roku 2014 w mammobusach LUX MED Diagnostyka przebadało się około 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzają około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań. "Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi   . . . czytaj więcej


1 października 2015 - Zmiana organizacji ruchu

Zakończono główne prace związane z przebudową ulicy Wałbrzyskiej na odcinku pomiędzy ulicą Mickiewicza i ulicą Leśną. Na tym fragmencie drogi wykonano przebudowę jej konstrukcji, zamieniono dotychczasową nawierzchnię z kostki kamiennej na masy asfaltowe.
Droga ta zostanie otwarta w piątek, 2 października w godzinach popołudniowych. Teraz trwają jeszcze ostatnie prace porządkowe. W związku z tym zlikwidowane zostaną trasy objazdowe poprowadzone ulicami Armii Krajowej, Głowackiego, Niecałą, Wschodnią i Leśną   . . . czytaj więcej


1 października 2015 - Miliony dla Dolnego Śląska

Unijne fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego przyśpieszają. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ogłosił nabory wniosków na realizację projektów zmierzających do aktywizacji zawodowej i społecznej Dolnoślązaków. W tym rozdaniu do rozdysponowania jest ponad 120 milionów złotych.
To kolejne fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, które uruchomił DWUP. Już w sierpniu ponad 36 milionów złotych przekazano do Powiatowych Urzędów Pracy na pomoc bezrobotnym i wsparcie przedsiębiorczości   . . . czytaj więcej


1 października 2015 - Zasiądą w sądach

29 września 2015 roku decyzją Rady Gminy Świdnica wybrani zostali ławnicy do Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Świdnicy na kadencję 2016-2019.
Ławnikiem może być wybrany ten, kto: posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończył 30 lat, jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku, nie przekroczył 70 lat, jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika, posiada co najmniej wykształcenie średnie   . . . czytaj więcej


1 października 2015 - Powiat Świdnicki z Galerią Świdnicką

Powiat Świdnicki wraz z Galerią Świdnicką zapraszają w dniu 10 października (sobota) w godzinach od 13.00 do 18.00 do Galerii Świdnickiej przy ulicy Westerplatte 29 na specjalistyczne badania ostrości wzroku i słuchu, porady dietetyka wraz z analizą składu masy ciała i wieku metabolicznego, porady lekarza rodzinnego w zakresie postępowania z osteoporozą, ocena zmian skórnych przez lekarza dermatologa, wykrywanie wad postawy, szczególnie u dzieci i młodzieży, badanie poziomu cukru i cholesterolu, pomiar ciśnienia tętniczego, spirometria, masaż relaksacyjny twarzy i dłoni oraz na stoisko profilaktyki raka piersi i jajnika   . . . czytaj więcej


1 października 2015 - Pokonali Zagłębie II Lubin

W ostatnim spotkaniu, rozegranym 30 września Polonia-Stal Świdnica zmierzyła się w Świdnicy z Zagłębiem II Lubin. Mecz zakończył się wynikiem Polonia-Stal Świdnica - Zagłębie II Lubin 2:1.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 24. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Drugie miejsce z 21. punktami zajmuje Miedź II Legnica..
Polonia-Stal Świdnica po dziesięciu spotkaniach zajmuje 13. miejsce mając 11. punktów. Następne spotkanie Polonia-Stal Świdnica rozegra w Jeleniej Górze 4 października o godzinie 12:00 gdzie zmierzy się z zespołem Karkonoszy Jelenia Góra


1 października 2015 - Dokonałi wyboru 92 ławników

25 września 2015 roku Rada Miejska w Świdnicy dokonała wyboru 92 ławników na kadencję 2016-2019.
Lista ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy Wydziału Rodzinnego i Nieletnich: Braniecka Małgorzata, Czyż Krystyna, Figurska Marta Adrianna, Haraźna Maria, Nowaczyńska Luiza, Pietrzak-Rok Joanna Krystyna, Rakus Maria Krystyna.
Lista ławników do Sądu Rejonowego w Świdnicy Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych: Czech Janina, Gawlik Stanisława, Laprus-Marcuta Barbara Jolanta   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma