30 listopada 2015 - Kolejna zbiórka elektrośmieci

Na sobotę, 5 grudnia zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz akumulatorów. Podczas ostatniej akcji zebrano 1500 kg elektro-odpadów
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godzinach 9.00-17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy (ulica Armii Krajowej 49). Akcję organizuje firma AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Oprócz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parking przed Urzędem będzie można przynieść także akumulatory   . . . czytaj więcej


30 listopada 2015 - Dzieci z Dolnego Śląska wysłały wiadomość do przyszłości

Blisko 3000 uczniów zgłosiło swoje reklamy społeczne promujące wiedzę o żywieniu w konkursie Tesco dla Szkół - "Przyszłość na talerzu". Dzieci z województwa dolnośląskiego stworzyły filmy i plakaty, które nie tylko zachęcają do zdrowego żywienia, ale też. ratują świat.
Teraz od decyzji internautów będzie zależeć, która szkoła w województwie dolnośląskim zdobędzie nagrodę. Głosowanie na prace trwa od 1 do 14 grudnia. Z Powiatu Świdnickiego w konkursie biorą udział: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie oraz Szkoła podstawowa im.Anny Jenke w Mrowinach   . . . czytaj więcej


30 listopada 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

W sobotę ruszyły rozgrywki Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup 2015/16.
Pierwsza kolejka obfitowała w sporą ilość strzelonych bramek. Wyniki spotkań: KKZ Zaskoczeni Żarów - Majami Jong Bojz 17:2 (8:1), FC Absolwenci - Cannabis 2:7 (0:3), Darbor Bolesławice - Electrolux 2:2 (1:2), Auto-Shop Żarów - Nocny Team 14:1 (4:1), Diablo Team - Wektor Świdnica 5:11 (2:6), AMS Świdnica - Zryw Łażany 3:4 (1:1), Turbokozaki - Olevers Gold Team 0:8 (0:3).


29 listopada 2015 - Zaskakujące zwycięstwo

Wczoraj, w dziesiątej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki wygrały spotkanie na wyjeździe, TKS Tychy - MKS Świdnica 2:3 w setach 25:23, 23:25, 25:21, 16:25, 13:15.
Pozostałe wyniki: Sokół Radzionków - AZS Opole 0:3, Polonia Łaziska Górne - Olimpia Jawor 1:3, PLKS Pszczyna - Sokół 43 AZS AWF Katowice 0:3, Częstochowianka Częstochowa - Zorza Wodzisław Śląski 3:2 . W tabeli prowadzi AZS Opole z 29. punktami. Na drugim miejscu jest PLKS Pszczyna mająca 22. punkty. Trzecie miejsce zajmuje AEP Olimpia Jawor mając 19. punktów. MKS Świdnica z 9. punktami zajmuje ósme miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają 5 grudnia w Łaziskach Górnych z Polonią, ostatnim zespołem rozgrywek.


29 listopada 2015 - III - dolnośląska liga siatkówki mężczyzn

W rozegranej wczoraj siódmej kolejce spotkań III dolnośląskiej ligi siatkówki mężczyzn padły następujące wyniki: UKS PCO-Volley Żarów - Klub Siatkarski Jelenia Góra 3:0 w setach 31:29, 25:12, 25:17, BTS Elektros Bolesławiec - KS Sudety Kamienna Góra 3:0 w setach 25: 16, 25:18, 25:22, MUKS Ikar Legnica - KKS Ren-But Złotoryja 3:0 w setach 25:14, 25:21, 26:24.
W rozgrywkach prowadzi BTS Elektros Bolesławiec z 19. punktami przed MUKS Ikar Legnica, który zgromadził 16. punktów. Na kolejnych miejscach są UKS PCO-Volley Żarów 15. punktów. KS Sudety Kamienna Góra z 11. punktów. Cztery punkty ma KKS Ren-But Złotoryja a Klub Siatkarski Jelenia Góra na ostatnim miejscu 2. punkty.


29 listopada 2015 - Bez niespodzianki

W meczu jedenastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem przegrali w Świdnicy. ŚKPR Świdnica - MKS Kalisz 26:35. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 20. punktów. Szesnaście punktów w dziesięciu spotkaniach zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Spójnia Gdańsk zajmuje z 15. punktami trzecie miejsce. 5 grudnia mecz Sokół Browar Kościerzyna - ŚKPR Świdnica.


28 listopada 2015 - Jednobramkowe zwycięstwo

W ostatnim spotkaniu tego roku mecz Budowlani Lubsko - Polonia-Stal Świdnica nie odbył się i został przeniesiony na przyszły rok.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 41. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Na drugim miejscu z jednym punktem mniej znajduje się KS Polkowice. Miedź II Legnica z 37. punktami zajmuje trzecie miejsce.
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 22. punkty zakończyła tegoroczne rozgrywki na 10. miejsco. Następne spotkanie w przyszłym roku, Polonia-Stal Świdnica zagra u siebie ze Ślęzą Wrocław.


28 listopada 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Darbor po zwycięstwie z Gimnazjum Junior 6:4 wskoczył na pozycję lidera. Pierwsze zwycięstwo w lidze drugiej drużyny z Bolesławic Perlaże, która pokonała Znajomych Fryzjera 9:6. W hicie kolejki Ebueee Ehee zremisowało z remisowało po bardzo zaciętym meczu z Venusem 4:4.
Najlepszym strzelcem kolejki okazał się Bartek Bucki z Perlaże strzelec pięć bramek. W tej kolejce padły 33 bramki. Wyniki drugiej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej   . . . czytaj więcej


28 listopada 2015 - "Anioły i demony"

26 listopada po raz ósmy odbył się Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej w Zespole Szkół Mechanicznych, który przebiegał pod hasłem "Anioły i demony".
W imprezie wzięli udział uczniowie z ośmiu szkół ponadgimnazalnych powiatu świdnickiego. Temat przewodni, "Anioły i demony", szeroko rozumiany może poruszać rozmaite kwestie dotyczące naszego życia, aniołów i demonów tkwiących w nas samych i konsekwencji przewagi jednych nad drugimi. Podczas tegorocznego Wieczoru usłyszeliśmy utwory prezentujące wielorakie ujęcie tematu, zawierające elementy zarówno bardzo poważne, filozoficzne lub psychologiczne oraz lżejsze, mówiące o opiece dobrych aniołów lub o demonach chcących ich pokonać   . . . czytaj więcej


27 listopada 2015 - Szopka Bożonarodzeniowa - startuje konkurs

Już po raz drugi młodsi i starsi artyści, rzeźbiarze, architekci, projektanci i wizjonerzy będą mieli okazję do zaprezentowania swojego talentu. Rusza konkurs na "Świdnicką Szopkę Bożonarodzeniową".
Wszyscy zainteresowani udziałem w konkursie mogą składać swoje prace od 26 listopada 2015 r. do 3 grudnia. Według regulaminu, forma pracy powinna być przestrzenna i nawiązywać do szopki krakowskiej. Organizatorzy, czyli Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy nie nałożyli na wykonawców żadnych ograniczeń związanych z wykorzystaniem elementów do budowy szopki   . . . czytaj więcej


27 listopada 2015 - Akcja Edukacyjna "Moja EKOjczyzna"

W akcji edukacyjnej wzięło udział ponad 300 uczniów z VI klas szkół podstawowych i pierwszych klas szkół gimnazjalnych z gminy Świdnica.
W ciągu 17 dni zorganizowane zostały trzy trzydniowe cykle dla szkół podstawowych oraz cztery dwudniowe cykle dla szkół gimnazjalnych. W trakcie wycieczek i warsztatów ekologicznych uczniowie odwiedzili: elektrownię wodną w Lubachowie, oczyszczalnię ścieków w Krzyżowej, Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów w Świdnicy, Stację Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa w Świdnicy, szkółkę leśną w Bojanicach oraz wzięli udział w warsztatach w Rezerwacie Przyrody Jeziorko Daisy i w Domu Ogrodnika w Krzyżowej - mówi Agnieszka Wójcik, kierownik Działu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Świdnica.   . . . czytaj więcej


26 listopada 2015 - Gmina ma pierwszego zagranicznego partnera

Akt o wzajemnej współpracy między gminą Marcinowice a gminą Luzany w Republice Czeskiej podpisano uroczyście 24 listopada. - Droga do tego nie była zbyt długa i nie była zbyt trudna - mówi Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice. - Ale obie strony z radością dążyły do tego, by współpracę nawiązać - dodaje.
Na ten moment gmina czekała od lat, stąd uroczysta oprawa spotkania i atrakcje przygotowane dla gości zza południowej granicy. Wśród nich byli Martin Mitlöhner, starosta gminy Luzany, Hana Štěrbová, starosta miasta Pecka, a zarazem prezes Mikroregionu Lazenskiego, z którym gmina Marcinowice również nawiąże współpracę, oraz Jana Kučerová, radna gminy Luzany   . . . czytaj więcej


26 listopada 2015 - Żłobek jak z bajki

Maluszki i ich rodzice będą zachwyceni - nowy Żłobek Miejski nr 2 to po prostu coś pięknego. Kolorowe meble i dywany, na ścianach wesołe naklejki ze zwierzątkami, mnóstwo zabawek rozwijających funkcje poznawcze.
A wszystko to w jasnych, pełnych światła pomieszczeniach, w których opiekę już od 1 grudnia znajdzie 22 maluszków. Najmłodszy szkrab ma 14 miesięcy.
Nowy żłobek to jedna z wielu ważnych społecznie inwestycji, zrealizowanych w Gminie Świebodzice w mijającym roku   . . . czytaj więcej


26 listopada 2015 - Artystyczne warsztaty seniorów czyli adwentowe wieńce

Warsztaty florystyczne mają zaliczone na szóstkę, a w planach są jeszcze słodkie spotkania przy pieczeniu pierników i tworzeniu świątecznych dekoracji i upominków. Mowa o seniorach z Grodziszcza, którzy jedno z wieczornych spotkań postanowili spędzić, przygotowując adwentowe wieńce.
Uczestnicy warsztatów florystycznych przynieśli ze sobą zielone gałązki świerkowe i świece, a pozostałe artykuły dekoracyjne sfinansowało Stowarzyszenie "Sztafeta Pokoleń". W spotkaniu udział wzięli seniorzy i nie tylko, którzy z ogromnym zaangażowaniem korzystali z fachowych porad udzielanych przy dekorowaniu adwentowego wieńca   . . . czytaj więcej


26 listopada 2015 - Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej

Jak co roku, w okresie przedświątecznym organizujemy Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej, który zostanie rozegrany 5 grudnia w sali sportowej przy ulicy Powstańców 12. Podobnie jak w poprzedniej edycji, impreza zostanie rozegrana jako memoriał Zenona Parkitnego, wieloletniego wiernego kibica rozgrywek piłki nożnej i halowej w Gminie Jaworzyna Ślaska.
Do udziału w turnieju organizator zaprasza drużyny składające się z maksymalnie 10 osób powyżej 16 roku życia   . . . czytaj więcej


26 listopada 2015 - Dwa kilogramy na własny użytek

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach prowadząc czynności związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej uzyskali informację o nielegalnej uprawie konopii tzw."indyjskich" przez 23-letniego mieszkańca Świebodzic.
Policjanci działając wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej, w garażu ujawnili dwa kilogramy zielonego suszu. Po przeprowadzeniu badań na testerze narkotykowym okazało się, że zabezpieczony w garażu susz to marihuana, z której można uzyskać aż 10 tysięcy porcji handlowych. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Jak wyjaśnił narkotyki posiadał na własny użytek   . . . czytaj więcej


26 listopada 2015 - "Od ziarenka do bochenka"

Każdy, kto zobaczy to unikatowe miejsce jest pod wielkim wrażeniem. Bo zabytkowy młyn w Siedlimowicach wzbudza zainteresowanie nie tylko lokalnych mieszkańców. Miejsce to często odwiedzają również dzieci, które z bliska mogą zobaczyć, jak wygląda produkcja mąki.
Ostatnio zabytkowy młyn w Siedlimowicach odwiedzili uczniowie oraz przedszkolaki Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach. Jako że szkoła realizuje cykl edukacyjny "Od ziarenka do bochenka" dzieci sprawdzały proces produkcji mąki, od ziarna do gotowego produktu   . . . czytaj więcej


25 listopada 2015 - Miasto na starych pocztówkach

Ukazało się właśnie kolejne wydawnictwo prezentujące oblicze miasta sprzed wieków. To pięknie zilustrowany i wysmakowany graficznie album starych pocztówek, stanowiących retrospekcję losów miasta sprzed 1945 roku.
Pocztówki pochodzą z bogatych zbiorów świebodziczanina, Pana Waldemara Krynickiego. Znajdziemy w albumie m. in. pocztówkę prezentującą rynek i ratusz przed wielkim pożarem w 1774 roku, widokówki na których utrwalono Rynek, ulice przylegające, ale także obiekty, których dziś już nie ma   . . . czytaj więcej


25 listopada 2015 - Efekty rewitalizacji świdnickich kamienic

Widać już pierwsze efekty rewitalizacji świdnickich kamienic, których zarządcy podjęli się remontów elewacji i dachów przy wsparciu finansowym miasta. W tym roku Świdnica przeznaczyła na renowację zabytków ponad 1,8 miliona złotych, czyli trzy razy więcej niż w poprzednich latach.
Z pomocy finansowej z budżetu miasta skorzystało 19 podmiotów, w tym przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe. Część z nich wciąż prowadzi prace remontowe swoich obiektów m.in. kamienice przy ulicy Łukowej, ulicy Grodzkiej 6-8 i 12 czy Rynek 31   . . . czytaj więcej


25 listopada 2015 - Zabawa integracyjna

24 listopada br. w Restauracji "Stragona" w Strzegomiu odbyła się impreza integracyjna, w której uczestniczyli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wałbrzychu, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy, a także wolontariusze z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. Organizatorami tej niepowtarzalnej imprezy był WTZ w Strzegomiu.
Wśród gości byli m. in.: burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta, zastępca burmistrza - Wiesław Witkowski oraz naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu - Lucyna Krzak   . . . czytaj więcej


25 listopada 2015 - Sesja z podziękowaniami

Wręczeniem upominków i gratulacji rozpoczęła się XIV sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach, która odbyła się we wtorek 24 listopada. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans postanowili w uroczysty sposób podziękować trojgu mieszkańcom naszego miasta za wyjątkowe osiągnięcia.
Dwójka uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 otrzymała gratulacje za zdobycie stypendium w ramach programu zDolny Ślązak. Ola Obajtek i Maciek Jachym są pierwszymi stypendystami ze Świebodzic w 15-letniej historii przyznawania stypendiów   . . . czytaj więcej


25 listopada 2015 - Piotr Rubik i przyjaciele "Karuzela z marzeniami"

Mikołajkowy koncert "Karuzela z marzeniami" to wspaniałe widowisko dla całej rodziny. Piotr Rubik i jego "Mali giganci" zabiorą cię w podróż, w której pierwsze skrzypce grają najpiękniejsze dziecięce marzenia. Zabierzemy cię do świata fantazji po którym oprowadzi Was przewodnik - Cezary Pazura.
Na scenie wystąpią utalentowani wokaliści, których poznaliście w programie TVN: Olivia Wieczorek, Alicja Rega, Amelia Dubanowska i Filip Okoński. Artystom towarzyszyć będą tancerze z Małych Gigantów i 70-cio osobowy chór dziecięcy z Wrocławia   . . . czytaj więcej


24 listopada 2015 - "Jutro Jest... wtedy pochylisz się nad sobą"

To tytuł recitalu, którego autorem i wykonawcą jest Jarosław Wajk - polski wokalista, autor tekstów i kompozytor. W latach dziewięćdziesiątych związany był z grupą Oddział Zamknięty, legendą polskiej sceny muzycznej. Zaśpiewał kilkaset koncertów w Polsce i za granicą.
Współpracował z takimi zespołami jak: Dżem czy Daab. Ma na swym koncie kilka płyt. Jarosław Wajk jest człowiekiem, który grając w rockowym zespole szybko odniósł sukces, ale jednocześnie spadł na dno   . . . czytaj więcej


24 listopada 2015 - "Biały Orlik" zaprasza

Jak nas poinformował dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu - Grzegorz Luszawski, strzegomskie lodowisko jest już gotowe do użytkowania. Montaż obiektu rozpoczął się 2 listopada, w poprzednim tygodniu wykonywane były ostatnie prace m. in. ustawianie band wokół lodowiska.
Inauguracja "Białego Orlika" nastąpi w piątek, 4 grudnia o godzinie 11.00. - Zapraszam, jak co roku, wszystkie osoby, które uwielbiają jazdę na łyżwach. Cennik korzystania z lodowiska jest niezmieniony   . . . czytaj więcej


24 listopada 2015 - Spotkanie informacyjne

Urząd Miejski w Świdnicy i firma InServices z Wrocławia zapraszają przedsiębiorców i mieszkańców Świdnicy oraz okolic, którzy planują pozyskać dotację z Unii Europejskiej, do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pt. "Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020 - najważniejsze programy oraz jak pozyskać środki na rozwój i otwarcie działalności gospodarczej".
Spotkanie odbędzie się w środę, 2 grudnia o godzinie 10.00 w sali narad USC Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47. Poprowadzi je wykwalifikowany trener, ekspert z firmy InServices, Grzegorz Szafrański   . . . czytaj więcej


24 listopada 2015 - Złoto po raz drugi dla schroniska

Szkolne Schronisko po raz drugi z rzędu zdobyło złote wyróżnienie przyznane podczas 55. Ogólnopolskiego Konkursu Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych, Komisja Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych wyróżniła 65 schronisk młodzieżowych: 57 schronisk całorocznych i osiem schronisk sezonowych.
W kategorii schronisk całorocznych przyznano: 40 złotych wyróżnień, 14 srebrnych i 3 brązowe. Natomiast w kategorii schronisk sezonowych przyznano: pięć złotych wyróżnień, dwa srebrne i jeden brązowy   . . . czytaj więcej


24 listopada 2015 - Muay Thai Open Poland

Dwanaście walk w karcie głównej i trzy przedwalki. Tysiące wyprowadzonych ciosów, słynne już latające łokcie i szybujące kolana, hektolitry potu i niezmierzona ilość emocji na trybunach - takim bilansem można podsumować zorganizowaną w Świebodzicach - w niedzielę 22 listopada - galę Muay Thai Open Poland.
Gala zorganizowana przez Stowarzyszenie Bona Fide, KO GYM Świebodzice, Mariusza Cieślińskiego oraz OSiR Świebodzice sp. z o. o. ściągnęła do hali sportowo-widowiskowej liczną widownię   . . . czytaj więcej


24 listopada 2015 - I Zabawa Mikołajkowa

Piątego grudnia Stowarzyszenie Świdnickich Mam organizuje I Zabawę Mikołajkową. Zapisy ruszają 25 listopada od godziny 8:00 pod nr telefonu 669 053 870 - liczba miejsc jest ograniczona. Przewidujemy, że bawić się będzie 50-60 dzieci. Wstęp jest wolny - obowiązują jedynie zapisy, a paczki rodzice przynoszą ze sobą (koniecznie podpisane z imieniem i nazwiskiem).
Będą tańce, hulańce i zabawy, a rodzice będą mogli zaopatrzyć się w coś słodkiego oraz napić się kawy lub herbaty. Nie ma granicy wiekowej, zabawa jest dla tych wszystkich, którzy wierzą i czekają na Św. Mikołaja


24 listopada 2015 - Tym razem się nie udało

23 listopada około godziny 9:00 strażnicy miejscy jadąc ulicą Ofiar Oświęcimskich zauważyli jak duży pies, trzymany na smyczy przez swojego opiekuna, załatwia potrzebę fizjologiczną bezpośrednio na chodniku. Właściciel nie był zainteresowany tym, co i gdzie zrobił jego pupil, bezrefleksyjnie odszedł z miejsca. W trakcie interwencji przyznał się, że zlekceważył obowiązek sprzątania po swoim psie. Na zwróconą uwagę posprzątał jednak za wykroczenie otrzymał mandat karny w wysokości 250 złotych.
Przypominamy, że obowiązek taki nakładają na właścicielach czworonogów przepisy. Sprzątając po pupilach przyczyniamy się do poprawy czystości.


24 listopada 2015 - Kuba z MasterChefa ugotuje

Macie Państwo ochotę na tagliatelle z gorgonzolą i orzechami? A może waniliowe gofry z jabłkiem, migdałami i cynamonem?
Jeśli tak - zapraszamy serdecznie w środę, 25 listopada, do Miejskiego Domu Kultury na godzinę 17:00. Tymi pysznymi daniami oraz ciekawymi opowieściami zza kulis programu MasterChef uraczy nas Kuba Łukaszonek, finalista 4. edycji tego kulinarnego show, bloger kulinarny, pasjonat gotowania i pozytywnie zakręcony, młody człowiek   . . . czytaj więcej


23 listopada 2015 - Już wkrótce otwarcie

Już w grudniu swoją działalność rozpocznie Dzienny Dom Pobytu "Senior-Wigor", którego siedziba znajduje się w Strzegomiu przy ulicy Armii Krajowej 23. Aktualnie trwa remont pomieszczeń tej placówki.
Uczestnikami zajęć w Dziennym Domu Pobytu mogą być nieaktywni zawodowo mieszkańcy gminy Strzegom w wieku 60+, którzy ze względu na wiek, samotność lub niepełnosprawność wymagają wsparcia w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. W Dziennym Domu Pobytu "Senior - Wigor" opiekę znajdzie 30 osób   . . . czytaj więcej


23 listopada 2015 - "Pan Błyszczak" odwiedzi świdnickie przedszkola

"Pan Błyszczak i segregacja odpadów" to program edukacyjny, który będzie realizowany w najbliższym tygodniu w świdnickich przedszkolach. Mali ekolodzy będą uczyli się jak segregować odpady, między innymi podczas zabawy polegającej na budowaniu kolorowych kontenerów z gigantycznych klocków.
Nad wszystkim będzie czuwał "Pan Błyszczak", bohater akcji "Czysta Świdnica", który opowie dzieciom o korzyściach płynących z recyclingu dla naszego środowiska.


23 listopada 2015 - First minute na lato 2016 - dostępne z Wrocławia

Nowości w Grecji i Hiszpanii oraz zniżki nawet do 40%. Biura podróży rozpoczęły już sprzedaż ofert na lato 2016 z wylotem z Wrocławia. Czarterowe lato rusza od połowy kwietnia.
Jakie nowości na lato 2016 z wylotem z Wrocławia znalazły się w ofercie biur podróży? To dwie greckie wyspy - Thassos i Lefkada, a także dwa kierunki hiszpańskie - Alicante i Barcelona (El Prat). - Grecja i Hiszpania już od kilku sezonów są bardzo popularne wśród podróżnych   . . . czytaj więcej


23 listopada 2015 - Na przystanku też nie wolno

Zdziwieni byli dwaj mężczyźni, kiedy strażnicy poinformowali ich, że na przystanku też nie można spożywać alkoholu. W sobotni poranek 21 listopada strażnicy podjęli interwencję wobec dwóch mężczyzn spożywających alkohol na przystanku autobusowym przy ulicy Kopernika. Miejsce to, podobnie jak wiele innych wskazanych przez mieszkańców Osiedla Zarzecze, gdzie spożywany jest alkohol i zakłócany spokój publiczny, podlega w ostatnim czasie kontrolom Straży Miejskiej w Świdnicy.
Mężczyźni po upomnieniu przez strażników przeprosili za swoje zachowanie i opuścili przystanek.


23 listopada 2015 - Konsultacje w sprawie żwirowni zakończone

Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz prezentują mieszkańcom swoje plany dotyczące m.in. inwestycji lub innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na ich codzienne życie. Konsultacje nie ograniczają się jednak tylko do przedstawienia planów, ale także do wysłuchania opinii na ich temat, ich modyfikowania i informowania o ostatecznej decyzji.
Konsultacje społeczne to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio skutki proponowanych przez administrację działań   . . . czytaj więcej


23 listopada 2015 - Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK

Od 22 do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. To czas, kiedy w sposób szczególny warto przypominać o ludziach, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym, dzieląc się tym, co najcenniejsze - życiem.
Świebodziccy krwiodawcy to grupa, która sukcesywnie się powiększa i chce aktywizować innych już od najmłodszych lat. Obchody Dni Krwiodawstwa Świebodzice zaakcentowały sobotnim spotkaniem, 21 listopada, w Miejskim Domu Kultury. Gości i krwiodawców witała gorąco Katarzyna Młynarkiewicz, nowa prezes świebodzickiego Klubu Honorowych Dawców Krwi   . . . czytaj więcej


22 listopada 2015 - Radio Sudety 24

9 listopada br. uruchomione zostało nowe medium w regionie - Radio Sudety 24.
Radio to jest internetową rozgłośnią radiową o lokalnym charakterze, promującą wydarzenia społeczno-kulturalne z obszaru: Strzegomia, Świdnicy, Dzierżoniowa, Świebodzic, Pieszyc, Bielawy, Żarowa, Świebodzic. Twarzami a raczej głosami radia są miedzy innymi: Adrian Pietraszek - znany z radia Wałbrzych - Złote Przeboje, Sudety, Zet Gold, Dariusz Fior - znany z radia Sudety, Zet Gold, Jacek Trynkiewicz - znany z radia BRW, Złote Przeboje, Traffic, Sudety, Zet Gold, Polskie Radio Londyn oraz Leonard Jakuszczonek - znany z radia BRW - RMF MAXXX, Sudety, Zet Gold, Kaszebe


22 listopada 2015 - Zacięte spotkanie

Wczoraj, w dziewiątej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki przegrały nieznacznie spotkanie z wyżej notowanym przeciwnikiem MKS Świdnica - Częstochowianka Częstochowa 2:3 w setach 21:25, 24:26, 25:19, 25:22, 13:15.
Pozostałe wyniki: Zorza Wodzisław Śląski - Sokół Radzionków 1:3, AZS Opole - MKS Kalisz 3:0, Olimpia Jawor - TKS Tychy 3:0, Sokół 43 AZS AWF Katowice - Polonia Łaziska Górne 3:0, PLKS Pszczyna pauzuje. W tabeli prowadzi AZS Opole z 26. punktami. Na drugim miejscu jest PLKS Pszczyna mająca 22. punkty. MKS Świdnica z 7. punktami zajmuje nadal dziewiąte miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają 28 listopada w Tychach a rywalem będzie zespół TKS Tychy.


22 listopada 2015 - Ostatni zespół rozgrywek

W spotkaniu dziesiątej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem przegrali z ostatnim zespołem rozgrywek i zamienili się miejscami w tabeli. Mueller MKS Grudziądz - ŚKPR Świdnica 30 : 29. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli ostatnie, czternaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 18. punktów. Czternaście punktów zgromadził drugi zespół rozgrywek Wybrzeże Gdańsk. Trzecie miejsce zajmują Meble Wójcik Elbląg także z 14. punktami. 28 listopada mecz ostatniej drużyny rozgrywek ŚKPR Świdnica z ósmym MKS Kalisz.


22 listopada 2015 - Szkolny Tydzień Czytania

W dniach od 23 do 27 listopada w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy trwać będzie Szkolny Tydzień Czytania. W tych dniach nauczyciele oraz zaproszeni goście będą czytali książki wybrane z listy Fundacji "Cała Polska czyta dzieciom".
W tym roku zaproszenie do udziału w Szkolnym Tygodniu Czytania przyjęli: Piotr Pamuła - komendant hufca ZHP w Świdnicy, Anna Pietrzak - pracownik Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej, Fryderyk Kwiatek - sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, ks. Roman Tomaszczuk - dyrektor świdnickiej edycji Gościa Niedzielnego, Bożena Kuźma - wicedyrektor ŚOK   . . . czytaj więcej


22 listopada 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Pierwsza kolejka Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej za nami, nie było w niej niespodzianek wygrała czołowa trójka z poprzedniego sezonu Osiedle i Przyjaciele, Ebueee Ehee oraz Darbor. W pierwszej kolejce padły 34 bramki a najlepiej trafiał Michał Gradowicz (Ebuee), który pokonał bramkarza przeciwników 4 razy.
Wyniki spotkań: Ebueee Ehee - Perlaże 8:6 (5:3), Venus Nowice - Osiedle i Przyjaciele 2:7 (0:3), Darbor - Znajomi Fryzjera 6:5 (3:3). Gimnazjum Junior pauzuje   . . . czytaj więcej


22 listopada 2015 - III - dolnośląska liga siatkówki mężczyzn

W rozegranej wczoraj szóstej kolejce spotkań III dolnośląskiej ligi siatkówki mężczyzn padły następujące wyniki: BTS Elektros Bolesławiec - UKS PCO-Volley Żarów 3:0 w setach 25:18, 25:14, 25:15, KS Sudety Kamienna Góra - KKS Ren-But Złotoryja 3:2 w setach 25:21, 15:25, 18:25, 28:26, 15:13, Klub Siatkarski Jelenia Góra - MUKS Ikar Legnica 0:3 w setach 20:25, 23:25, 10:25.
W rozgrywkach z 15. punktami prowadzi BTS Elektros Bolesławiec przed MUKS Ikar Legnica i UKS PCO-Volley Żarów, oba zespoły maja po 12. punktów   . . . czytaj więcej


22 listopada 2015 - Podział punktów

W ostatnim spotkaniu w Brzegu Dolnym Polonia-Stal Świdnica zdobyła jeden punkt remisując z gospodarzami. Mecz osiemnastej kolejki KP Brzeg Dolny - Polonia-Stal Świdnica 2:2.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 38. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Na drugim miejscu znajduje się KS Polkowice z 37. punktami. Na trzecim miejscu jest Lechia Dzierżoniów mająca 35. punktów. Miedź II Legnica i Ślęza Wrocław zgromadziły po 34. punkty.
Polonia-Stal Świdnica mając 22. punkty zajmuje 10. miejsce w tabeli rozgrywek. Następne spotkanie świdniczanie rozegrają 28 listopada z Budowlanymi w Lubsku.


22 listopada 2015 - IV liga piłki nożnej

W szesnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Granica Bogatynia - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:4, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Chrobry II Głogów 1:4, Włókniarz Mirsk - GKS Kobierzyce 3:0, Orkan Szczedrzykowice - Piast Nowa Ruda 3:0, Olimpia Kowary - Bielawianka Bielawa 1:0, mecz Pogoni Oleśnica z Sokołem Wielka Lipa został odwołany.
Wyniki zespołów z naszego powiatu: AKS Strzegom - Polonia Trzebnica 1:0 i Zjednoczeni Żarów - Lotnik Jeżów Sudecki 2:3   . . . czytaj więcej


22 listopada 2015 - Klasa okręgowa

W piętnastej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Victoria Świebodzice - Zryw Gola Świdnicka 2:0, Skalnik Czarny Bór - Grom Witków 2:6, Victoria Tuszyn - LKS Bystrzyca Górna 1:2, Sudety Dziećmorowice - Polonia-Stal II Świdnica 3:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Karolina Jaworzyna Śląska 0:1, Unia Złoty Stok - Nysa Kłodzko 1:0, Zdrój Jedlina Zdrój - Iskra Jaszkowa Dolna 4:2, Unia Bardo - Polonia Bystrzyca Kłodzka 2:0   . . . czytaj więcej


21 listopada 2015 - Pół miliona złotych na inwestycje

Świdnica wykorzystuje środki zewnętrzne ze źródeł ministerialnych. Pozyskała kwotę blisko 262 tysiące złotych w ramach Programu Maluch dla Miejskiego Żłobka Nr 1 oraz kwotę 229 tysiące złotych w ramach Programu Senior-Wigor dla Dziennego Domu Senior-Wigor. W obu jednostkach aktualnie trwają prace remontowe.
W żłobku dokonano adaptacji pomieszczeń pralni na sale dla nowej grupy dzieci. Dzięki temu uzyskano 15 dodatkowych miejsc żłobkowych, powstało także pięć nowych miejsc pracy. Obecnie z usług Żłobka Miejskiego nr 1 korzysta 100 dzieci   . . . czytaj więcej


21 listopada 2015 - Piotr Rubik i przyjaciele "Karuzela z marzeniami"

Mikołajkowy koncert "Karuzela z marzeniami" to wspaniałe widowisko dla całej rodziny. Piotr Rubik i jego "Mali giganci" zabiorą cię w podróż, w której pierwsze skrzypce grają najpiękniejsze dziecięce marzenia. Zabierzemy cię do świata fantazji po którym oprowadzi Was przewodnik - Cezary Pazura.
Na scenie wystąpią utalentowani wokaliści, których poznaliście w programie TVN: Olivia Wieczorek, Alicja Rega, Amelia Dubanowska i Filip Okoński. Artystom towarzyszyć będą tancerze z Małych Gigantów i 70-cio osobowy chór dziecięcy z Wrocławia   . . . czytaj więcej


20 listopada 2015 - Wspierają budowę przydomowych oczyszczalni

Gmina Świdnica wywiązując się z zadań własnych, do których należy m.in. kanalizowanie, usuwanie i oczyszczanie ścieków komunalnych, od 2008 roku stwarza mieszkańcom gminy dogodne warunki dofinansowania budowy indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków.
Docelowo przyczynia się to do szybszego uporządkowania gospodarki ściekowej w gminie Świdnica.
Od 2008 roku na terenie gminy Świdnica realizowany jest gminny program dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków   . . . czytaj więcej


20 listopada 2015 - Dyktando 2015

Weronika Kobos - 8 błędów ortograficznych, 6 interpunkcyjnych, Jarosław Graca - 2 błędy ortograficzne,. Oto tegoroczni Mistrzowie Ortografii Świebodzic w kategorii młodzież i dorośli. Zmagania z zasadami naszej niełatwej pisowni odbyły się w czwartek,19 listopada. Była to już czwarta edycja Świebodzickiego Dyktanda. Organizatorem zabawy był jak zawsze Publiczny Zespół Szkół Integracyjnych, a patronem honorowym i fundatorem głównych nagród czyli mistrzowskich piór - Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz   . . . czytaj więcej


20 listopada 2015 - Plac budowy stał się okolicznym śmietniskiem

17 listopada strażnicy miejscy, wykonując kontrolę przy zbiegu placu Drzymały i ulicy Stawki odkryli teren, który stał się śmietniskiem dla osób chcących pozbyć się niechcianych sprzętów domowych. Brak ogrodzenia stanowił bezpośrednie zagrożenie dla osób, w szczególności dzieci, które w niekontrolowany sposób mogły się przedostać na niebezpieczny teren.
Głębokie wykopy, bowiem plac stanowi teren budowy, stanowić mogą duże zagrożenie dla życia bądź zdrowia ludzi, którzy korzystają w tym miejscu z przejścia "na skróty" do ulicy Lipowej   . . . czytaj więcej


20 listopada 2015 - Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego

16 listopada w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. W ceremonii udział wzięła wójt gminy Teresa Mazurek, wyróżniona Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.
Z rąk wojewody odznaczenia państwowe odebrały osoby, których postawa i praca stanowią wzór do naśladowania. W imieniu Prezydenta RP Wojewoda Tomasz Smolarz miał zaszczyt wręczyć: Złoty, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi   . . . czytaj więcej


19 listopada 2015 - Praktyki i staże? Przedsiębiorcy mówią "tak"

Pracodawcy chcą zatrudniać na praktyki i staże. Dobrze oceniają współpracę z urzędami pracy i chętnie korzystają z dofinansowania - tak wynika z najnowszych badań przygotowanych na zlecenie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Firmy chętnie korzystają również z dofinansowania i chwalą sobie praktykantów oraz stażystów. Mają też swoje uwagi. Wkrótce ma zostać opublikowana pełna baza pracodawców, którzy w najbliższych dwóch latach będą poszukiwali dodatkowych rąk do pracy   . . . czytaj więcej


19 listopada 2015 - Aktywne działania gminnej biblioteki

Dyskusyjny Klub Książki powstaje z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej z Marcinowicach zs. w Wirach. Placówka zaprasza wszystkimi pasjonatów czytania na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w Szczepanowie 3 grudnia o godzinie 17.30.
Dzięki staraniom biblioteki, której dyrektorem jest Maria Wasilewska, do gminy zawitają artyści teatru "Maska" z Krakowa ze spektaklem teatralnym "Skradzione mądrości". Przedstawienie odbędzie 23 listopada w trzech placówkach gminy - Szkole Podstawowej w Strzelcach, Zespole Szkół w Marcinowicach oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Wirach. Strzelcach, Zespole Szkół w Marcinowicach oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Wirach.


19 listopada 2015 - Widowisko sportów walki Muay Thai Open Poland

Stowarzyszenie Bona Fide Świebodzice, OSiR Świebodzice i KO GYM Świebodzice zapraszają na widowisko sportów walki Muay Thai Open Poland, podczas którego wystąpią zawodnicy z Polski, Niemiec i Białorusi. Zawody odbędą się w hali sportowo-widowiskowej w Świebodzicach, ich początek zaplanowano na godzinę 15:00.
Przedsięwzięcie organizowane jest jako towarzyski międzynarodowy mecz muay-thai, jednak, pomimo że zawodnicy nie będą rywalizowali w ringu o pasy, tytuły i rankingowe pukty   . . . czytaj więcej


19 listopada 2015 - Spotkanie informacyjne

Urząd Miejski w Świdnicy i firma InServices z Wrocławia zapraszają przedsiębiorców i mieszkańców Świdnicy oraz okolic, którzy planują pozyskać dotację z Unii Europejskiej, do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pt. "Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020 - najważniejsze programy oraz jak pozyskać środki na rozwój i otwarcie działalności gospodarczej".
Spotkanie odbędzie się w środę, 2 grudnia o godzinie 10.00 w sali narad USC Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47. Poprowadzi je wykwalifikowany trener, ekspert z firmy InServices, Grzegorz Szafrański   . . . czytaj więcej


18 listopada 2015 - Wojskowa współpraca ze Strzegomiem

Rozwijanie współpracy na rzecz obronności państwa, kształtowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego, ceremonialne zabezpieczenie uroczystości państwowych i wojskowych, a także wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotycznym - to tylko niektóre aspekty porozumienia podpisanego 6 listopada br. pomiędzy Gminą Strzegom a 10 Wrocławskim Pułkiem Dowodzenia.
Podpisanie porozumienia z 10. Wrocławskim Pułkiem Dowodzenia ma również olbrzymie znaczenie dla klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu   . . . czytaj więcej


18 listopada 2015 - Kawalerowie Maltańscy ponownie w Świdnicy

W dniach 12-15 listopada w Powiecie Świdnickim przebywała pięcioosobowa delegacja Kawalerów Maltańskich z Biberach w składzie Walter Hänle Zastępca Przewodniczącego Powiatowego, Gerhard Prestle Delegat ds. Świdnicy, Albert Schmid Referent Finansowy, Gerhard Sproll oraz Franz Frank.
W ramach wizyty odbyły się spotkania w placówkach, które od lat są wspierane przez Maltańczyków: Domu Dziecka w Świdnicy, Towarzystwie Pomocy im. Św. Brata Alberta w Świdnicy, Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie oraz Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świdnicy   . . . czytaj więcej


18 listopada 2015 - Wystawa "Legenda tamtej Wigilii"

Wystawa "Legenda tamtej Wigilii - Boże Narodzenie 1944 w KL Gross-Rosen" poprzez korespondencję więźniów oraz fragmenty ich wspomnień opowiada o Świętach w obozie koncentracyjnym. Jest to opowieść o przetrwaniu, smutku, tęsknocie i nadziei.
Wystawę ze zbiorów własnych przygotowało Muzeum Gross-Rosen. Jest to kolejna ekspozycja organizowana w ramach współpracy Żarowskiej Izby Historycznej i Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wystawę obejrzeć będzie można w dniach 29 listopada - 7 luty 2016 roku, w godzinach otwarcia.


18 listopada 2015 - Stypendia w dziedzinie kultury

Zgodnie z podjętą przez Radę Miejską w Świdnicy do 30 listopada br. można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Zgodnie z przyjętym regulaminem, stypendium może otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki: wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami, zamieszkuje w Świdnicy.
Z >>> wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie   . . . czytaj więcej


18 listopada 2015 - Startuje "Darbor CUP' 2015"

Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej "Darbor CUP'2015" startuje w najbliższy piątek, 20 listopada.
W tegorocznych rozgrywkach weźmie udział 7 drużyn. Po przeprowadzeniu losowania drużyn, przedstawiamy pary pierwszej kolejki:
UKS Gimnazjum - pauza, godzina 18:00 Ebuee Ehee - Perlaże, godzina 18:40 Venus Nowice - Osiedle i Przyjaciele, godzina 19:20 Darbor Bolesławice - Znajomi Fryzjera.


17 listopada 2015 - Goście z Biberach z wizytą

W ubiegłym tygodniu Świdnicę odwiedzili goście z partnerskiego miasta Biberach.
Z roboczą wizytą, dotyczącą przygotowań obchodów 25-lecia partnerstwa, przyjechała trzyosobowa delegacja Sabine Engelhardt - Kulturamt Biberach (Naczelnik Wydziału Kultury UM Biberach), Ludger Semmelmann - Partnerschaftsverein Biberach (Towarzystwo Partnerstwa Miast Biberach - przewodniczący Komisji ds. Świdnicy) oraz Siegfried Kopf - Amtsleiter des Hochbauamtes (Architekt i Naczelnik Wydziały Budownictwa UM Biberach)   . . . czytaj więcej


17 listopada 2015 - Zadyma

Spalanie odpadów i nieczystości w przydomowych ogródkach jest zabronione. Złe nawyki, bezrefleksyjne działanie lub brak wyobraźni były prawdopodobnie przyczyną popełnienia wykroczenia na ulicy Równej 14 listopada.
Około godziny 11:00 z prośbą o podcięcie interwencji w sprawie występującego dużego zadymienia w tym rejonie skierowała się do strażników mieszkanka Świdnicy. Po przybyciu we wskazane miejsce funkcjonariusze stwierdzili, że w przydomowym ogródku spalane są różnego rodzaju śmieci i nieczystości   . . . czytaj więcej


17 listopada 2015 - Remont sygnalizacji świetlnych

Od 16 do 30 listopada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadza remont sygnalizacji świetlnych oraz zmiany programów sygnalizacji w ciągu drogi krajowej nr 35 w Świdnicy, na skrzyżowaniach z następującymi ulicami: Riedla - Ofiar Oświęcimskich, Kunic, Sikorskiego, Łukasińskiego, Łączna - Stęczyńskiego, Przemysłowa.
W ramach remontu wykonana będzie m.in. wymiana starych słupów do sygnalizatorów na przejściach dla pieszych oraz montaż znaków pionowych typu F-11   . . . czytaj więcej


17 listopada 2015 - Regionalny i lokalny wymiar polskiej polityki zagranicznej

17 listopada w Starostwie Powiatowym w Świdnicy przedstawiciele młodzieży z powiatu Świdnickiego wzięli udział w konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Semper Avanti, która została przeprowadzona w ramach projektu: "Regionalny i lokalny wymiar polskiej polityki zagranicznej - GLOKAL".
Celem projektu jest zwiększenie wiedzy z zakresu polityki zagranicznej wśród młodych Dolnoślązaków oraz umożliwienie nawiązania dialogu młodzieży z przedstawicielami władz, biznesu i kultury   . . . czytaj więcej


17 listopada 2015 - 17 lat pomocy maltańskiej

W czwartek, 12 listopada w Świdnicy gościli Kawalerowie Maltańscy z partnerskiego Biberach. Do Świdnicy przyjechali Walter Hänle - Stv. Kreisbeauftragter (zastępca przewodniczącego Powiatu Kreis Biberach), Gerhard Prestle - Schweidnitzbeauftragter (delegat ds. Świdnicy), Albert Schmid - Finanzreferent (referent finansowy), Gerhard Sproll - Malteser (Kawaler Maltański) oraz Franz Frank - Malteser (Kawaler Maltański).
Maltańczycy od 1997 roku systematycznie i regularnie wspierają dzieci ze świdnickich domów dziecka   . . . czytaj więcej


16 listopada 2015 - Poznaliśmy zwycięzców

W wyremontowanej świetlicy wiejskiej w Olszanach 13 listopada rozstrzygnięto tegoroczną edycję niezwykle lubianego i popularnego konkursu "Estetyka zagrody wiejskiej i ogródków przydomowych położonych na terenach sołectw gminy Strzegom".
W sumie w konkursie wzięło udział 45 uczestników w dwóch kategoriach: zagroda wiejska - 16 osób i ogródki przydomowe - 29 osób.
W kategorii zagroda wiejska - nagrodzeni:
pierwsze miejsce - nagroda w wysokości 700 złotych Michał Starak - Olszany   . . . czytaj więcej


16 listopada 2015 - Dyktando po raz czwarty

W najbliższy czwartek, 19 listopada, miłośnicy ortografii będą mieli okazję już po raz czwarty zmierzyć się z niełatwymi zasadami polskiej pisowni podczas IV Dyktanda Miejskiego o Pióro Burmistrza Świebodzic.
Wielkie pisanie rozpocznie się o godzinie 17:00 w Publicznym Zespole Szkół Integracyjnych. Uczestnicy będą podzieleni na dwie kategorii wiekowe: młodzież i dorośli, ale wszyscy piszą ten sam tekst dyktanda. Laureatów poznamy jeszcze tego samego wieczoru. Lista zgłoszeń jest już zamknięta.


16 listopada 2015 - 1300 porcji marihuany w reklamówce

Policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Mężczyzna, to 30 - letni mieszkaniec tego miasta. Funkcjonariusze zabezpieczyli środki odurzające, z których można było uzyskać blisko 1300 porcji handlowych. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.
Do zatrzymania doszło na jednej z ulic Świebodzic. Patrolujący ten rejon policjanci uzyskali informację, że jeden z mieszkańców miasta może posiadać przy sobie środki odurzające. Funkcjonariusze zauważyli młodego mężczyznę z reklamówką, który na ich widok zaczął się nerwowo zachowywać, a nagle odwrócił się i podjął próbę ucieczki. Po krótkim pościgu 30-latek został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu. Powód jego zachowania szybko się wyjaśnił   . . . czytaj więcej


15 listopada 2015 - IV liga piłki nożnej

W pietnastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Olimpia Kowary - Polonia Trzebnica 7:1, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Lotnik Jeżów Sudecki 0:5, Sokół Wielka Lipa - Piast Nowa Ruda 3:3, Włókniarz Mirsk - Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:3, Granica Bogatynia - Pogoń Oleśnica 2:1, Orkan Szczedrzykowice - Chrobry II Głogów 1:0.
Wyniki zespołów z naszego powiatu: AKS Strzegom - GKS Kobierzyce 1:0 i Bielawianka Bielawa - Zjednoczeni Żarów 1:0   . . . czytaj więcej


15 listopada 2015 - Klasa okręgowa

W czternastej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Polonia-Stal II Świdnica - Skalnik Czarny Bór 7:2, Karolina Jaworzyna Śląska - Victoria Tuszyn 3:1, Zryw Gola Świdnicka - Unia Złoty Stok 1:3, Grom Witków - Zdrój Jedlina Zdrój 0:3, LKS Bystrzyca Górna - Victoria Świebodzice 1:0, Nysa Kłodzko - Unia Bardo 1:3, Polonia Bystrzyca Kłodzka - Sudety Dziećmorowice 2:2, Iskra Jaszkowa Dolna - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 2:1   . . . czytaj więcej


15 listopada 2015 - Porażka z Sokołem

Wczoraj, w ósmej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki przegrały spotkanie na wyjeździe, Sokół Radzionków - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:19, 25:17, 25:18.
Pozostałe wyniki: KS AJD Częstochowianka Częstochowa - AEP Olimpia Jawor 0:3, TKS Tychy Sokół 43 - AZS AWF Katowice 2:3, MKS Zorza Wodzisław - Śląski AZS Opole 1:3, PLKS Pszczyna - MKS Kalisz 3:1. W tabeli prowadzi AZS Opole z 23. punktami i jednym rozegranym spotkaniem mniej. Na drugim miejscu jest PLKS Pszczyna mająca 22. punkty. MKS Świdnica z 6. punktami zajmuje dziewiąte miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają 21 listopada w Świdnicy a rywalem będzie zespół KS AJD Częstochowianka Częstochowa.


15 listopada 2015 - Bez niespodzianki

W spotkaniu dziewiątej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem przegrali w Płocku. Orlen Wisła II Płock - ŚKPR Świdnica 28:23. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z dwoma punktami i nic nie wskazuje by miejsce to miało się poprawić.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 16. punktów. Dwanaście punktów zgromadził drugi zespół rozgrywek Wybrzeże Gdańsk. Trzecie miejsce zajmują Meble Wójcik Elbląg także z 12. punktami. 21 listopada mecz ostatniej drużyny rozgrywek Mueller MKS Grudziądz z przedostatnim ŚKPR Świdnica.


15 listopada 2015 - III - dolnośląska liga siatkówki mężczyzn

W rozegranej wczoraj piątej kolejce spotkań III dolnośląskiej ligi siatkówki mężczyzn padły następujące wyniki: KS Sudety Kamienna Góra - UKS PCO-Volley Żarów 1:3 w setach 23:25, 25:22, 20:25, 19:25, BTS Elektros Bolesławiec - MUKS Ikar Legnica 3:0 w setach 25:18, 25:21, 25:22, Klub Siatkarski Jelenia Góra - KKS Ren-But Złotoryja 1:3 w setach 21:25, 25:23, 23:25, 18:25 .
W rozgrywkach prowadzi BTS Elektros Bolesławiec przed UKS PCO-Volley Żarów, oba zespoły maja po 12. punktów. Na kolejnych miejscach są MUKS Ikar Legnica i KS Sudety Kamienna Góra z 9. punktami. Trzy punkty ma KKS Ren-But Złotoryja a Klub Siatkarski Jelenia Góra na ostatnim miejscu bez punktów.


14 listopada 2015 - V Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

Już piąty raz w Narodowe Święto Niepodległości szachiści walczyli w Świdnicy o szable Piłsudskiego. W tegorocznej edycji Turnieju wzięło udział 120 osób, czyli o jedną więcej niż przed rokiem, a tyle samo, co dwa lata temu. W tym roku rywalizowano w następujących grupach turniejowych: grupa A - dorośli i juniorzy do 18 lat (39 uczestników), grupa B - juniorzy do 10 i do 14 lat (32 uczestników), grupa C - juniorzy do 8 lat (49 uczestników).
W grupie A drugi raz z rzędu zwyciężył Paweł Gulik (WKS Kopernik). Drugie miejsce zajął Maciej Stelmaszuk, a trzecie Bogdan Żminda (obydwaj z MGLKS Parnas Oława).   . . . czytaj więcej


14 listopada 2015 - Bez punktów

W ostatnim spotkaniu w Gorzowie Wielkopolskim Polonia-Stal Świdnica nie sprostała gospodarzom. Mecz siedemnastej kolejki zakończył się wynikiem KS Stilon Gorzów Wielkopolski - Polonia-Stal Świdnica 2:0.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 38. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Na drugim miejscu znajduje się Miedź II Legnica majaca 34. punkty. Również 34. punkty zgromadził trzeci zespół rozgrywek - KS Polkowice
Polonia-Stal Świdnica mając 21. punktów spadła na 10. miejsce w tabeli rozgrywek. Następne spotkanie świdniczanie rozegrają z KP Brzeg Dolny.


14 listopada 2015 - Rocznik Świebodzicki 2014

To już piąty raz, gdy w ręce Czytelników trafia Rocznik Świebodzicki. Tym razem dzięki współpracy zespołu redakcyjnego miesięcznika "Dzieje Miasta" oraz Urzędu Miejskiego w Świebodzicach światło dzienne ujrzał wolumin poświęcony wydarzeniom roku 2014.
Każdy, kto sięgnie po najnowsze wydawnictwo poświęcone naszemu miastu, poza kronikarskim zapisem wydarzeń mających miejsce w 2014 r., będzie mógł dodatkowo przeczytać interesujące artykuły na temat m.in. legendarnego nauczyciela Franza Muehlenpfordta, funkcjonującej niegdyś w Świebodzicach fabryki pierników czy historii Ochotniczej Straży Pożarnej   . . . czytaj więcej


13 listopada 2015 - Wystawa malarstwa Zyty BukRA

Niezwykła wystawa jednego malarza. Dwie kolekcje pod tytułem "Prapoczątek" oraz "Pióro Fenixa" Niesamowite kolory w 3D oraz miniatury obrazów w obrazach. Fantastyczne postacie ukryte w tysiącach miniatur, gdzie sztuka malowana jest duszą. Inspiracje, wyobraźnia, kreatywność i intuicja.
A wszystko to do zobaczenia na przestrzeni pięciu pięter Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Żywe obrazy autorstwa Zyty BukRA to największa kolekcja obrazów na Dolnym Śląsku o jakiej wiemy. Zapraszamy codziennie w godzinach otwarcia wieży - od 10.00 do 18.00.
Na wernisaż zapraszamy w poniedziałek 16 listopada o godzinie 17.00 do Wieży Ratuszowej.


13 listopada 2015 - "Śląsk" w Witoszowie Dolnym

11 listopada władze samorządowe, radni, delegacje, zaproszeni goście i przybyli mieszkańcy gminy wspólnie uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W tym dniu wójt gminy wręczyła najważniejsze tytuły przyznane przez Radę Gminy Świdnica: Honorowy Obywatel Gminy oraz Zasłużony dla Gminy Świdnica.
Główne uroczystości odbyły się na hali sportowej w Witoszowie Dolnym. Gośćmi uroczystości byli między innymi przedstawiciele delegacji z zaprzyjaźnionego miasta Adrii we Włoszech oraz konsul honorowa Republiki Włoskiej Monika Kwiatosz   . . . czytaj więcej


13 listopada 2015 - 65 lat świebodzickich filatelistów

Polski Związek Filatelistów Koło nr 1 w Świebodzicach im. Pionierów Świebodzickiej Filatelistyki świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia istnienia. Koło w Świebodzicach jest najstarszym w Polsce. Z tej okazji miłośnicy filatelistyki organizują II Sympozjum Filatelistyczne, które odbędzie się w niedzielę, 15 listopada, w Miejskim Domu Kultury.
W programie spotkania jest wręczenie okolicznościowych odznaczeń, a także interesujące wystąpienia członków PZF   . . . czytaj więcej


13 listopada 2015 - I Gminny Konkurs Historyczny

Po raz pierwszy w gminie Marcinowice obchodzono Narodowe Święto Niepodległości, i to od razu wyjątkowo. Publiczne Gimnazjum w Marcinowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury przygotowały I Gminny Konkurs Historyczny, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum. Konkurs odbył się 10 listopada.
Zadaniem uczestników były odpowiedzi na pytania związane z ważnymi wydarzeniami z historii Polski, sławnymi Polakami, młodzież sprawdzała też swój słuch muzyczny wypisując puszczane głośno znane polskie pieśni   . . . czytaj więcej


13 listopada 2015 - Umieją już czytać, lecz czy rozumieją?

W takim właśnie kontekście, w godzinach porannych strażnicy miejscy zadawali pytanie dzieciom podążającym do Szkoły Podstawowej nr 6 od strony Osiedla Zarzecze.
Dzień wcześniej jedna z mieszkanek tego rejonu zgłosiła problem dotyczący niebezpiecznych sytuacji do jakich dochodzi na trakcie przemarszu dzieci do szkoły. Otóż na ul. Wodnej przy skrzyżowaniu z ulicą Nadbrzeżną prowadzony jest remont infrastruktury drogowej przez co piesi aby ominąć przeszkodę muszą wkroczyć na jezdnię, tak też czynią dzieci. Natężenie ruchu pojazdów w tym czasie jest bardzo duże   . . . czytaj więcej


12 listopada 2015 - Spotkanie z mieszkańcami osiedla Zarzecze i dzielnicy Kolonia

Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz Komendant Powiatowy Policji w Świdnicy Krzysztof Niziołek zapraszają mieszkańców osiedla Zarzecze i dzielnicy Kolonia na spotkanie, które odbędzie się w piątek, 20 listopada 2015 roku o godzinie 17.00 w Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy przy ulicy Jodłowej 21.
Podczas spotkania przedstawiony zostanie zakres inwestycji, jakie są i będą realizowane na w tej części miasta w najbliższych latach oraz nowe zasady kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego   . . . czytaj więcej


12 listopada 2015 - Sto złotych poszło z dymem

Palenie papierosów to kosztowna przyjemność, a przekonał się o tym osiemnastoletni mieszkaniec Świdnicy. 6 listopada o godzinie 18:50 podczas kontroli Centrum Przesiadkowego w Świdnicy strażnicy podjęli interwencje w stosunku do mężczyzny, który palił papierosa w miejscu do tego nieprzeznaczonym, za to wykrocznie został ukarany mandatem w wysokości stu złotych.
Palenie szkodzi zdrowiu, tak jest napisane na wszystkich opakowaniach papierosów i każdy, kto pali, wie, ile to kosztuje, ale pamiętajmy, że palący bardzo często zapominają o normach społecznych, które ich obowiązują   . . . czytaj więcej


12 listopada 2015 - Stypendia w dziedzinie kultury

Zgodnie z podjętą przez Radę Miejską w Świdnicy do 30 listopada br. można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Zgodnie z przyjętym regulaminem, stypendium może otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki: wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami, zamieszkuje w Świdnicy.
Z >>> wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie   . . . czytaj więcej


12 listopada 2015 - Uroczystości patriotyczne w Strzegomiu

Strzegomianie 11 listopada obchodzili 97. rocznicę odzyskania niepodległości. Były to chwile pełne wzruszeń i refleksji nad obecnym kształtem naszej ojczyzny. Ważnym momentem obchodów był przemarsz uczestników uroczystości ulicami Strzegomia pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z bohaterów wydarzeń sprzed blisko 100 lat. Korowodowi towarzyszyła Orkiestra Dęta Gminy Miłkowice.
Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta podkreślał w swoim przemówieniu, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach oraz o ich zasługach dla Polski   . . . czytaj więcej


12 listopada 2015 - Narodowo i lokalnie - 11 listopada w Świebodzicach

Obchody Święta Niepodległości w Świebodzicach od lat mają specyficzny charakter. Oprócz uroczystości religijno-patriotycznych w kościele Św. Mikołaja i pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, zawsze uczczenie tej ważnej rocznicy ma także wydźwięk lokalny, świebodzicki.
Tak było i 11 listopada 2015 roku. Obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uświetniło otwarcie II Wystawy Zegarów Gustava Beckera - najsłynniejszego świebodzickiego zegarmistrza. Odbył się także IV Bieg Niepodległości. Pod tablicą upamiętniającą Marszałka Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty   . . . czytaj więcej


12 listopada 2015 - Pięknie i patriotycznie

Drugą część strzegomskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości zdominował program patriotyczny w wykonaniu amatorskich grup artystycznych, wręczenie honorowych tytułów "Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej" i "Młody Aktywny Strzegomianin" oraz koncert niekwestionowanej gwiazdy polskiej sceny muzycznej - Haliny Kunickiej.
Na deskach Strzegomskiego Centrum Kultury wystąpili: ZF "Kostrzanie", Józef Kuźma, zespół wokalno - muzyczny "Retro", instruktorzy muzyczni SCK - Katarzyna Borys i Piotr Pilzak oraz młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących   . . . czytaj więcej


12 listopada 2015 - Ponad tysiąc osób w Biegu Niepodległości

Kapryśna, deszczowa pogoda nie zniechęciła mieszkańców chcących rekreacyjnym biegiem uczcić 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W świdnickim Rynku było radośnie, biało-czerwono i bardzo tłoczno. Do ósmej edycji organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Biegu Niepodległości - Świdnica 2015 zapisała się rekordowa grupa 1056 uczestników.
To blisko 100 więcej niż przed rokiem. Kolejnych 300-400 osób pobiegło nie zważając na brak swojego nazwiska na liście zgłoszeń. Długość jednego okrążenia wynosiła 1250 metrów. Każdy sam decydował ile pokona okrążeń. Bieg miał charakter rekreacyjny, nie liczył się czas, zajęte miejsce i pokonany dystans   . . . czytaj więcej


10 listopada 2015 - Gminne obchody Święta Niepodległości

Gminne obchody Święta Niepodległości, odbędą się 11 listopada o godzinie 16.00 w hali sportowej w Witoszowie Dolnym. W tym dniu wójt gminy wręczy najważniejsze tytuły przyznane przez Radę Gminy Świdnica: Honorowy Obywatel Gminy oraz Zasłużony dla Gminy Świdnica.
11 listopada o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Świętą mieszkańcy Parafii w Bystrzycy Górnej upamiętnią 97. rocznicę odzyskania Niepodległości. Następnym punktem obchodów tego Święta będzie wspólne śniadanie patriotyczne. godzina 10.00 - Śniadanie patriotyczne - świetlica w Bystrzycy Górnej. Spektakl Teatrzyku Obrzędowego Tradycja pt. "Ku Chwale Ojczyzny"   . . . czytaj więcej


10 listopada 2015 - Stacje "PSI pakiet" w Świdnicy

W najbliższych dniach w Świdnicy montowane będą stacje "PSI pakiet". Miasto za kwotę 33 148,50 zł zakupiło 35 sztuk funkcjonalnych urządzeń z ekologicznymi workami i pojemnikami na psie odchody. Dostawcą stacji jest firma Auch Studio z siedzibą we Wrocławiu.
Systemy na psie odchody zastąpią obecnie stosowane na terenie miasta skrytki na papierowe torebki do sprzątania psich nieczystości, które spotykały się z dość dużą krytyką ze strony użytkowników. Właściciele psów zgłaszali swoje uwagi, że często przy próbie wyjęcia jednej torebki pozostałe wypadały, a przy opadach deszczu torebki były zamoczone   . . . czytaj więcej


10 listopada 2015 - Narkotyki

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności może grozić trzem mieszkańcom powiatu wałbrzyskiego, którzy wspólnie w wynajmowanym mieszkaniu w Świebodzicach posiadali ponad kilogram amfetaminy i kilkadziesiąt gramów marihuany.
Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy zatrzymali do kontroli drogowej samochód którym jechała 20-letnia kobieta i dwaj mężczyźni w wieku 21 oraz 24 lat. W pojeździe policjanci ujawnili susz koloru zielonego oraz biały proszek.
Jak się okazało po przebadaniu na testerze narkotykowym zabezpieczone substancje to mariuhana i amfetamina   . . . czytaj więcej


9 listopada 2015 - Futbol amerykański w Świdnicy

Futbol amerykański to dynamiczny sport, który przyciąga w Polsce i Europie coraz więcej sympatyków. Większość dużych miast w Polsce posiada już swoją drużynę - nadchodzi czas na Świdnicę. W Polsce rozgrywane już są cztery poziomy rozgrywek futbolu amerykańskiego, a oprócz tego dwa poziomy rozgrywek dla juniorów i to wszystko w przeciągu 10 lat istnienia futbolu w Polsce.
Już 28 listopada o godzinie 18.00 na boisku "Orlika" Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy przy ulicy Marcinkowskiego odbędzie się pierwszy trening rekrutacyjny   . . . czytaj więcej


9 listopada 2015 - Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbnej ma 70 lat

Wyjątkowy jubileusz w sobotę, 7 listopada obchodziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbnej, której historia sięga 1945 roku. Obchody 70-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej były nie tylko okazją do przypomnienia historii jednostki. Na pamiątkę tej historycznej chwili druhowie z Wierzbnej otrzymali kluczyki do wozu strażackiego Volvo, który do tej pory był użytkowany przez strażaków z Żarowa.
- Początki były bardzo trudne. Zorganizowana Straż Pożarna w Wierzbnej nie posiadała sikawki ani żadnego sprzętu do obrony przed pożarem, prócz francuskiej drabiny zepsutej i bez podwozia   . . . czytaj więcej


9 listopada 2015 - Stop dopalaczom

Strażnicy miejscy włączają się w nurt działań profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używania nowych środków psychoaktywnych - tzw. dopalaczy. 2 listopada 2015 roku o godzinie 9.00 w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ulicy Westerplatte 47 odbyło się szkolenie poświęcone "dopalaczom".
Organizatorem był Urząd Miasta w Świdnicy, a tematem "Dopalacze - nowe zjawisko na scenie środków psychoaktywnych w Polsce i Europie - aktualny stan zjawiska 2015"   . . . czytaj więcej


9 listopada 2015 - Zatańczyli dla chorej Julii

Mieszkańcy gminy Żarów po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serca. Podczas zumby, zorganizowanej w żarowskim Gminnym Centrum Kultury i Sportu w sobotę, 7 listopada Żarowianie zbierali pieniądze na leczenie sześcioletniej Julii Malik, która choruje na rzadką chorobę genetyczną Zespół Angelmanna.
Trzygodzinny maraton zumby dla chorej dziewczynki zatańczyło ponad sto zainteresowanych osób. - To fantastycznie, że wspólnie możemy pomóc Julii, przy okazji dobrze się bawiąc. Zumba to radosny taniec i chyba dlatego jest coraz bardziej popularniejsza   . . . czytaj więcej


9 listopada 2015 - Szkolenie dla organizacji

17 listopada (wtorek), w godzinach 9:00-15:00, w sali narad Urzędu Miejskiego w Świebodzicach odbędzie się szkolenie dla organizacji pozarządowych dotyczące prawidłowego wypełniania druków ofert i sprawozdań z dotacji, otrzymanych z budżetu gminy.
Szkolenie jest bezpłatne, poprowadzą je trenerki z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu. Więcej informacji: telefon 74 666 95 71, e-mail: tomasz.merchut@swiebodzice.pl


8 listopada 2015 - Punkty w Kątach

W ostatnim spotkaniu w Świdnicy Polonia-Stal Świdnica pokonała zespół z Kątów Wrocławskich. Mecz szesnastej kolejki zakończył się wynikiem Polonia-Stal Świdnica - KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 2:0.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 38. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Na drugim miejscu znajduje się Miedź II Legnica majaca 34. punkty. Również 34. punkty zgromadził trzeci zespół rozgrywek - KS Polkowice
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 21. punktów awansowała na 10. miejsce. Następne spotkanie KS Stilon Gorzów Wielkopolski - Polonia-Stal Świdnica 14 listopada o godzinie 14:00


8 listopada 2015 - Klasa okręgowa

W dwunastej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Polonia Bystrzyca Kłodzka - Polonia-Stal II Świdnica 2:2, Grom Witków - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 2:1, LKS Bystrzyca Górna - Unia Bardo 1:2, Zryw Gola Świdnicka - Sudety Dziećmorowice 2:0, Karolina Jaworzyna Śląska - Unia Złoty Stok 0:2, Zdrój Jedlina Zdrój - Victoria Tuszyn 0:2, Nysa Kłodzko - Skalnik Czarny Bór 2:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Victoria Świebodzice 1:1   . . . czytaj więcej


8 listopada 2015 - Śniadanie daje moc

6 listopada w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy dziewięć klas przyłączyło się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego na temat zasad zdrowego odżywiania: "Śniadanie daje moc". Uczniowie przed przystąpieniem do pracy poznali piramidę prawidłowego żywienia. Następnie po dokładnym umyciu rąk, ochoczo przystąpili do samodzielnego przygotowywania zdrowego i pysznego śniadania.
Dzieci podczas robienia śniadania miały do wykorzystania: pieczywo ciemne i jasne, masło, sery białe i żółte, jajka, wędliny i najróżniejsze warzywa między innymi   . . . czytaj więcej


8 listopada 2015 - Magia Świąt na Rynku

Już niebawem ulice miast zamigocą świątecznymi iluminacjami, a większości z Państwa udzieli się wyjątkowy klimat Bożego Narodzenia. Wpisując się w ten nastrojowy czas na świebodzickim rynku w dniach 13-20 grudnia. w godzinach 11:00-18:00 odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia odwiedzający będą mogli nabyć od wystawców różnorodne wyroby odwołujące się swą tematyką do okresu świątecznego. Na dwunastu stanowiskach przygotowanych w stylowych drewnianych domkach, nie zabraknie więc tradycyjnych choinkowych ozdób i stroików, świątecznych pyszności, ceramiki, a także produktów lokalnych wytwórców   . . . czytaj więcej


8 listopada 2015 - Porażka w Opolu

Wczoraj, w siódmej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki przegrały spotkanie w Opolu w trzech setach. AZS Opole - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:16, 25:10, 25:12 .
Pozostałe wyniki: TKS Tychy MKS Kalisz 0:3, KS Polonia Łaziska Górne PLKS Pszczyna 0:3, MKS Zorza Wodzisław Śląski AEP Olimpia Jawor 1:3, Sokół Radzionków Sokół 43 AZS AWF Katowice 3:2. W tabeli prowadzi PLKS Pszczyna mając 19. punktów przed AZS Opole z 17. punktami i jednym rozegranym spotkaniem mniej. MKS Świdnica z 4. punktami zajmuje dziesiąte, przedostatnie miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają 11 listopada w Świdnicy a rywalem będzie zespół MKS Zorza Wodzisław Śląski.


8 listopada 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16

Rusza Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16. Organizatorem rozgrywek jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Pierwsza kolejka rozgrywek rusza 21 listopada. Zgłoszenia drużyn biorących udział w poprzednim sezonie należy dokonać do 18 listopada 2015 roku, nowo powstałe drużyny do 16 listopada 2015 roku. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W tym terminie do organizatora należy dostarczyć wypełniony >>> formularz zgłoszeniowy oraz >>> oświadczenie dla niepełnoletnich   . . . czytaj więcej


7 listopada 2015 - IV liga piłki nożnej

W trzynastej kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Włókniarz Mirsk - Piast Nowa Ruda 4:2, Sokół Wielka Lipa - Lotnik Jeżów Sudecki 4:1, Olimpia Kowary - Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:0, Bielawianka Bielawa - GKS Kobierzyce 1:2, Granica Bogatynia - Chrobry II Głogów 1:0. Wyniki zespołów z naszego powiatu: AKS Strzegom - Pogoń Oleśnica 1:0 i Polonia Trzebnica - Zjednoczeni Żarów 8:0
W następnej kolejce, 11 listopada spotkają się Zjednoczeni Żarów - BKS Bobrzanie Bolesławiec oraz Orzeł Ząbkowice Śląskie - AKS Strzegom   . . . czytaj więcej


7 listopada 2015 - III - dolnośląska liga siatkówki mężczyzn

W rozegranej dzisiaj czwartej kolejce spotkań III dolnośląskiej ligi siatkówki mężczyzn padły następujące wyniki: KS Sudety Kamienna Góra - Klub Siatkarski Jelenia Góra 3:1 w setach 25:22, 25:18, 21:25, 25:21, KKS Ren-But Złotoryja - BTS Elektros Bolesławiec 1:3 w setach 25:23, 17:25, 11:25, 20:25, MUKS Ikar Legnica - UKS PCO-Volley Żarów 3:0 w setach 25:18, 25:18, 25:18.
W rozgrywkach prowadzi MUKS Ikar Legnica przed UKS PCO-Volley Żarów, BTS Elektros Bolesławiec i KS Sudety Kamienna Góra.
Wszystkie te zespoły maja po 9. punktów


6 listopada 2015 - Świętować będą jubileusze pożycia małżeńskiego

W najbliższą sobotę, 7 listopada o godzinie 11.00 w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbędą się uroczystości jubileuszowe ośmiu par małżeńskich.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez Prezydenta RP zostanie odznaczonych sześć par ze Świdnicy, jedna para z terenu gminy Świdnica oraz jedna para z gminy Marcinowice.
W szacownym gronie jubilatów znajdują się dwie pary, które świętować będą diamentowe gody, czyli 60 rocznicę ślubu   . . . czytaj więcej


6 listopada 2015 - Nagrali piosenkę o tolerancji

Grupa świebodzickiej młodzieży brała udział w międzynarodowy projekcie, propagującym idee tolerancji i wielokulturowości współczesnego świata. Młodzi muzycy kilka dni spędzili w Lipsku, gdzie wzięli udział w warsztatach muzycznych i panelach dyskusyjnych. Po powrocie spotkali się z burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem, by podzielić się wrażeniami i podarować płytę z nagraniem własnego utworu.
Spotkanie odbyło się w środę, 4 listopada, w sali posiedzeń ratusza. Oprócz młodych ludzi wzięła w nim udział także dyrektor MDK Agnieszka Gielata oraz opiekunowie uczestników projektu: Bartosz i Wiktor Wawrzkowicz   . . . czytaj więcej


6 listopada 2015 - Straż Miejska w szkole

"Używki - konsekwencje prawne i nie tylko" na taki temat strażnik Straży Miejskiej ze Świdnicy Jacek Budziszewski przeprowadził pogadankę z uczniami klasy szóstej szkoły numer 315 w Świdnicy.
Spotkanie odbyło się 4 listopada i były na nim omawiane między innymi skutki próbowania zakazanych środków przez nieletnich. W tym samym dniu i w tej samej szkole odbyły się jeszcze dwa spotkania z klasą czwartą i piątą. W tym przypadku tematami rozmów było przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową, oraz prawa ucznia, z czego wynikają i jak z nich korzystać.


6 listopada 2015 - W Bronowie coraz ładniej

Dobiegły końca prace związane z budową chodnika z kostki granitowej przed świetlicą wiejską w Bronowie w Gminie Dobromierz. Zadanie zostało sfinansowane ze środków funduszu sołeckiego na rok 2015. Inwestycja wpłynie pozytywnie nie tylko na estetykę terenu, a także podniesie komfort jego użytkowania. Z każdym kolejnym zadaniem wykonanym w ramach funduszu sołeckiego opoprawiają się warunki życia mieszkańców.
Fundusz pozwala realizować wiele cennych inicjatyw oraz wspiera rozwój wiejskich społeczności. Daje możliwość współdecydowania przez mieszkańców o ich najbliższym otoczeniu, a to właśnie oni znają najważniejsze potrzeby sołectwa.


6 listopada 2015 - Pogotowie Zabawkowe

Tego jeszcze nie było. Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy po raz kolejny zaskakuje. Koło robotyki uruchomiła właśnie pierwsze w Polsce bezpłatne pogotowie zabawkowe! Tu nie ma znaczenia, czy zabawka jest ubezpieczona, czy nie.
Nie ma znaczenia jej kolor, kraj pochodzenia, czy nawet przekonania wyrażane w wygłaszanych komunikatach. Jedynym kryterium dopuszczenia do badań jest "tętno", czyli wszczepiona elektronika. Podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury zgodzą się na hospitalizację każdego rodzaju zabawki, która posiada w sobie jakąkolwiek część elektroniczną   . . . czytaj więcej


5 listopada 2015 - Ogólnopolski Tydzień Karier

3 listopada w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Karier odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas III Gimnazjum nr 3 w Świdnicy z doradcami zawodowymi z Młodzieżowego Centrum Kariery w Świdnicy oraz z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu, którego tematem było "przyszłość w waszych rękach - jak mądrze pomóc dziecku".
Wszystkich wskazówek wysłuchano z ogromnym zainteresowaniem, co dowodzi konieczności kontynuowania tego typu spotkań dla rodziców.
"Wiem, że mogę liczyć na pomoc. W szkole jest ktoś, kto pomoże mojemu dziecku dokonać trafnego wyboru   . . . czytaj więcej


5 listopada 2015 - Stypendia w dziedzinie kultury

Zgodnie z podjętą przez Radę Miejską w Świdnicy do 30 listopada br. można składać wnioski o stypendia w dziedzinie kultury. Zgodnie z przyjętym regulaminem, stypendium może otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki: wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, opieki nad zabytkami, zamieszkuje w Świdnicy.
Z >>> wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie   . . . czytaj więcej


5 listopada 2015 - Święto pod znakiem zegarów

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w naszym mieście zapowiadają się niezwykle ciekawie. Oprócz tradycyjnych uroczystości pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego świebodziczanie będą mogli także wziąć udział w Biegu Niepodległości i marszu nordic walking. Po południu zaplanowano otwarcie II Wystawy Zegarów Gustava Beckera - najsłynniejszego świebodzickiego zegarmistrza.
Narodowe Święto Niepodległości zaczynamy świętować już o godzinie 10:00 - wtedy to już po raz czwarty wystartuje Bieg Niepodległości, organizowany przez OSiR Świebodzice   . . . czytaj więcej


5 listopada 2015 - Świdniczanie z Zarzecza chcą spokoju

Mieszkańcy Osiedla Zarzecze mają dość przystankowych pijaczków, libacji alkoholowych i załatwiania potrzeb fizjologicznych pod ich balkonami.
Straż Miejska w Świdnicy podjęła wzmożone kontrole w tzw. miejscach strachu na Osiedlu Zarzecze. Powód do tego dały zgłoszenia mieszkańców tej części miasta, którzy coraz częściej informują strażników o uciążliwościach występujących w ich najbliższym otoczeniu, w ich miejscu zamieszkania.
Jednym z takich miejsc jest zaplecze pawilonów handlowych przy ulicy Kopernika   . . . czytaj więcej


5 listopada 2015 - Zaniemówiliśmy . . .

Świat dziecka to suma wrażeń i emocji zbieranych codziennie razem ze wspomnieniami. Świat dziecka radosnego to świadomość, że jest się docenianym i bierze się udział w wydarzeniach wyjątkowych. Lekcja, wycieczka, czy też wystawa, to dobra okazja do kolekcjonowania przez dzieci przyjemnych przeżyć.
Podopieczni z pracowni modelarskiej i pracowni "Agrafka" Młodzieżowego Domu Kultury wrócili z uzupełnionym atlasem emocjonujących wspomnień z Międzynarodowej wystawy modeli z Czech. Tak wyjazd wspomina jeden z jej uczestników   . . . czytaj więcej


5 listopada 2015 - Gala Jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca "Jubilat"

Już w najbliższy piątek, 6 listopada o godzinie 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się Nadzwyczajna Gala Jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca "Jubilat". Spotkanie będzie świetną okazją do wspomnień, podziękowań a także prezentacji najbardziej widowiskowych tańców tego zespołu oraz zaproszonych Gości specjalnych. Jednym z współorganizatorów jest Świdnicka Orkiestra Kameralna, która od lat aktywnie współpracuje z innymi świdnickimi zespołami.
Koncert dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Świdnica.


5 listopada 2015 - "VIII Bieg Niepodległości"

11 listopada w Świdnicy odbędzie się "VIII Bieg Niepodległości". Chętni wystartują z Rynku obok Wieży Ratuszowej o godzinie 12:00 i będą mieli do pokonania cztery okrążenia o łącznej długości pięciu tysięcy metrów biegnąc ulicami: Rynek, Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek.
Na trasę proszeni są też chodziarze Nordic Walking. Zapisy chętnych do udziału w biegu przyjmowane będą w godzinach 9.30 - 11.30 w Holu Teatru Świdnickiego Ośrodka Kultury Dla uczestników przygotowano tysiąc pamiątkowych koszulek i tyle samo medali.
Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy nagrody. Losowanie nagród przewiduje się w godzinach 13.00-13.30


4 listopada 2015 - Konkurs dla Organizacji Pozarządowych NGO

Zarząd Powiatu Świdnickiego, na posiedzeniu 3 listopada, podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w 2016 roku.
Do pobrania, wzór ofert na realizację zadania publicznego >>> zobacz oraz uchwała Zarządu wraz ze szczegółami ogłoszenia >>> zobacz


4 listopada 2015 - Curling, short track i... hokej na rolkach

Wiele wskazuje, że w najbliższych latach Świdnica będzie współgospodarzem dwóch dużych imprez sportowych. W lutym przyszłego roku odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, natomiast w lipcu 2017 roku zawody World Games czyli igrzyska sportów nieolimpijskich.
Areną obu wydarzeń będzie hala lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zaangażowanie Świdnicy w zimową OOM jest już przesądzone. Gospodarzem olimpijskich zmagań w 2016 roku jest Dolny Śląsk   . . . czytaj więcej


4 listopada 2015 - Szkolenie dla organizacji

17 listopada (wtorek), w godzinach 9:00-15:00, w sali narad Urzędu Miejskiego w Świebodzicach odbędzie się szkolenie dla organizacji pozarządowych dotyczące prawidłowego wypełniania druków ofert i sprawozdań z dotacji, otrzymanych z budżetu gminy.
Szkolenie jest bezpłatne, poprowadzą je trenerki z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Wałbrzychu. Więcej informacji: telefon 74 666 95 71, e-mail: tomasz.merchut@swiebodzice.pl


4 listopada 2015 - Zdrowe śniadanie w Strzelcach na miarę rekordu Guinnessa

Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach - uczniowie, rodzice i nauczyciele przymierza się do pobicia rekordu Guinnessa, szykując i jedząc. śniadanie.
Szkoła bierze udział w programie "Śniadanie daje moc". Dodatkowo już w najbliższy piątek 6 listopada 92 osoby z klas 0-3 o godzinie 10.00 przystąpią do ogólnopolskiego bicia rekordu "Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania - wiele lokalizacji"   . . . czytaj więcej


4 listopada 2015 - Atak szału - zwidy w języku niemieckim

28 października o godzinie 12:35 ekspedientka jednego z punktów handlowych przy ulicy Wałbrzyskiej w Świdnicy zgłosiła dyżurnemu Straży Miejskiej, że do jej sklepu wtargnął człowiek, który wszedł na zaplecze w poszukiwaniu wyimaginowanego mężczyzny. Po czym wyszedł przed lokal i dziwnie się zachowuje.
Natychmiast skierowani tam strażnicy rozpoznali znanego im z wcześniejszych interwencji bezdomnego, który był bardzo pobudzony, agresywny, nie reagował na wydawane polecenia. Co najciekawsze mówił tylko po niemiecku i nie dał się przekonać do nawiązania rozmowy w ojczystym języku. Funkcjonariusze przewieźli mężczyznę do pogotowia ratunkowego, gdzie po przebadaniu został skierowany do szpitala w Wałbrzychu.


4 listopada 2015 - Ruszyło tanie połączenie na Teneryfę

Dzisiaj, 4 listopada pierwszy samolot linii Ryanair odleciał z Wrocławia na największą z Wysp Kanaryjskich. Bilety na ten lot od dawna były już wyprzedane. Teneryfa może się okazać przebojem zimowej siatki połączeń wrocławskiego lotniska.
Dorota Nowak okazała się pierwszą pasażerką, która weszła na pokład samolotu linii Ryanair lecącego z Wrocławia na Teneryfę. Podróżowała z mężem i - jak sama mówi - od kilku lat czekała na to połączenie. Do tej pory na Wyspy Kanaryjskie podróżowali z innych lotnisk   . . . czytaj więcej


3 listopada 2015 - Krew na Zaduszki

19 spośród 23 osób oddało krew podczas poniedziałkowej zbiórki krwi w Miejskim Domu Kultury. Dzięki temu pozyskano 9 litrów bezcennego leku. Tradycją stacjonarnych zbiórek jest losowanie wśród krwiodawców nagrody-niespodzianki. Tym razem ufundowała ją firma Tester. Blender powędrował do rąk Pani Beaty Kuzery - gratulujemy. Wszyscy krwiodawcy mogli także liczyć na słodkości ze Śnieżki, ciepłe napoje i gadżety.
A ostatnie w tym roku krwiobranie zaplanowane jest po świętach - 29 grudnia, także w MDK. Serdecznie zapraszamy, tym razem nagrodę przygotowuje sklep TESCO. Organizatorami akcji byli: Urząd Miejski, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Klub Honorowych Dawców Krwi w naszym mieście oraz Miejski Dom Kultury.


3 listopada 2015 - "Wieczory Świdnickie" - Koncert "Ufam Tobie"

Miłośników muzyki i Biblii zapraszamy w niedzielę 8 listopada do Katedry Świdnickiej na Koncert Psalmów w wykonaniu chrześcijańskiej wokalistki jazzowej Małgorzaty Hutek z czołowym polskim jazzowym kwartetem smyczkowym Atom String Quartet ("Fryderyk 2012" w kategorii jazzowy fonograficzny debiut roku") oraz Nikolą Kołodziejczykiem, ("Fryderyk 2015" w kategorii fonograficzny debiut roku).
Muzycy jazzowi z Małgorzatą Hutek przedstawią w Świdnicy styl klasycyzujący   . . . czytaj więcej


3 listopada 2015 - Azbest zinwentaryzowany

Gotowy jest już zaktualizowany dokument pod nazwą Program usuwania azbestu z terenu Gminy Świebodzice. Dokument pozwoli na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych na usuwanie szkodliwych materiałów.
Z analizy wynika, że na terenie Świebodzic znajduje się 175 obiektów, zawierających azbest - głównie chodzi o eternit wykorzystywany jako pokrycie dachowe. Inwentaryzacja i opracowanie szczegółowych wytycznych w zakresie usuwania szkodliwej substancji jest niezbędne do aplikowania o środki krajowe. Treść dokumentu >>> zobacz


3 listopada 2015 - Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum

Przedpremierowe i premierowe pokazy filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania z twórcami - to wszystko czeka na publiczność podczas Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum. Pierwsza edycja nowego wydarzenia na filmowej mapie Polski odbędzie się między 11 a 15 listopada tego roku.
Spektrum będzie dla polskich widzów wyjątkową okazją, by w kameralnej atmosferze malowniczej Świdnicy zobaczyć najgorętsze tytuły międzynarodowych festiwali zanim trafią one do kinowej dystrybucji   . . . czytaj więcej


3 listopada 2015 - Zatańcz i pomóż Julii

Jest radosną i pełną energii dziewczynką. Ma wiele pasji i mnóstwo marzeń. W maju skończyła sześć lat. Julia Malik, mieszkanka Żarowa cierpi na rzadką chorobę genetyczną Zespół Angelmanna, który cechuje się bardzo słabą równowagą, napadami padaczki i brakiem mowy.
Dziewczynka już do końca życia musi być rehabilitowana. Uczęszcza na zajęcia logopedyczne, integrację sensoryczną i turnusy rehabilitacyjne, co wiąże się z dodatkowymi kosztami finansowymi. Aby pomóc rodzicom i dziewczynce w walce z chorobą w Żarowie odbędzie się charytatywny maraton zumby. - Maraton poprowadzą wyszkoleni i profesjonalni instruktorzy z Dzierżoniowa, Mietkowa, Żar, Wałbrzycha, Świebodzic, Strzegomia i Jeleniej Góry   . . . czytaj więcej


2 listopada 2015 - Świdnica - Gminą Recyklingu

Wybrano laureatów XVI edycji Konkursu "Przeglądu Komunalnego" o Puchar Recyklingu. Miasto Świdnica otrzymało wyróżnienie w kategorii Gmina Recyklingu.
Podczas finału konkursu, który odbył się 27 października w Poznaniu, nagrodę w imieniu miasta odebrał dyrektor Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego - Tomasz Jaworski. Konkurs ten, to jedyne w Polsce przedsięwzięcie, w którym w sposób kompleksowy i bezwzględnie obiektywny ocenia się selektywną zbiórkę odpadów i służące temu działania edukacyjne   . . . czytaj więcej


2 listopada 2015 - Magia Świąt na Rynku

Już niebawem ulice miast zamigocą świątecznymi iluminacjami, a większości z Państwa udzieli się wyjątkowy klimat Bożego Narodzenia. Wpisując się w ten nastrojowy czas na świebodzickim rynku w dniach 13-20 grudnia. w godzinach 11:00-18:00 odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia odwiedzający będą mogli nabyć od wystawców różnorodne wyroby odwołujące się swą tematyką do okresu świątecznego. Na dwunastu stanowiskach przygotowanych w stylowych drewnianych domkach, nie zabraknie więc tradycyjnych choinkowych ozdób i stroików, świątecznych pyszności, ceramiki, a także produktów lokalnych wytwórców   . . . czytaj więcej


2 listopada 2015 - Zaprojektuj logo Świdnicy - stolicy dziecięcych marzeń

Urząd Miejski w Świdnicy oraz Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków, zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na projekt logo Świdnicy - stolicy dziecięcych marzeń.
Konkurs organizowany jest w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta Świdnicy. Prace mogą być realizowane oraz zgłaszane indywidualnie lub zespołowo. Konkurs ma charakter otwarty, dwuetapowy - w pierwszym etapie uczniowie składają prace w swoich szkołach   . . . czytaj więcej


2 listopada 2015 - Półmaraton Świdnicki

W I RST Półmaratonie Świdnickim wystartuje aż 1200 biegaczy, w tym zawodnicy z Kenii, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy czy Węgier. W organizację tego wyjątkowego wydarzenia włączyła się Fundacja "Wroactiv", miasto i gmina Świdnica, powiat świdnicki oraz sponsor tytularny - firma RST. Wielkie świdnickie bieganie rozpocznie się 7 listopada.
Główny bieg wystartuje o godzinie 11.00 ze świdnickiego Rynku. Trasa przebiegać będzie ulicami Kotlarską, Muzealną, Komunardów, Ks. Bolka Świdnickiego, Łukasińskiego, Gdyńską, Parkową, Saperów, Rzeźniczą, Mieszka I, Miłego Dnia, Śląską, Przyjaźni, Kraszowicką i dalej przez miejscowości Opoczka, Bojanice, Burkatów, Bystrzyna Dolna, z powrotem ulicami Przyjaźni, Zieloną   . . . czytaj więcej


2 listopada 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16

Rusza Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup sezon 2015/16. Organizatorem rozgrywek jest Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Pierwsza kolejka rozgrywek rusza 21 listopada. Zgłoszenia drużyn biorących udział w poprzednim sezonie należy dokonać do 18 listopada 2015 roku, nowo powstałe drużyny do 16 listopada 2015 roku. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W tym terminie do organizatora należy dostarczyć wypełniony >>> formularz zgłoszeniowy oraz >>> oświadczenie dla niepełnoletnich   . . . czytaj więcej


1 listopada 2015 - Przegrali z Formacją

W ostatnim spotkaniu Polonia-Stal Świdnica zanotowała porażkę. Mecz piętnastej kolejki zakończył się wynikiem: Formacja Port 2000 Mostki - Polonia-Stal Świdnica 2:0.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 35. punktami prowadzi Górnik Wałbrzych. Na drugim miejscu z jednym punktem mniej, znajduje się Miedź II Legnica. Trzecie miejsce należy do KS Polkowice, który ma 31. punktów.
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 18. punktów zajmuje 10. miejsce. Następne spotkanie Polonia-Stal Świdnica - KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie 8 listopada o godzinie 13:30.


1 listopada 2015 - Pogrom w Świdnicy

W spotkaniu ósmej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem rozgromieni zostali na własnym parkiecie. ŚKPR Świdnica - Warmia Traveland Olsztyn 20:40. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z dwoma punktami i nic nie wskazuje by miejsce to miało się poprawić.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 14. punktów. Dwanaście punktów zgromadził drugi zespół rozgrywek Wybrzeże Gdańsk. Trzecie miejsce zajmują Meble Wójcik Elbląg z 10. punktami. 14 listopada mecz Orlen Wisła II Płock - ŚKPR Świdnica.


1 listopada 2015 - Porażka w Świdnicy

Wczoraj, w szóstej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki przegrały spotkanie w Jaworze w trzech setach. AEP Olimpia Jawor - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:16, 25:17, 25:12.
Pozostałe wyniki: PLKS Pszczyna - TKS Tychy 3:0, AZS Opole - KS Polonia Łaziska Górne 3:0, MKS Kalisz - KS AJD Częstochowianka Częstochowa 3:0, Sokół 43 AZS AWF Katowice - MKS Zorza Wodzisław Śląski 1:3. W tabeli prowadzi PLKS Pszczyna mając szesnaście punktów przed AZS Opole z 14. punktami i jednym rozegranym spotkaniem mniej. MKS Świdnica z 4. punktami zajmuje dziesiąte, przedostatnie miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają 7 listopada w Świdnicy a rywalem będzie zespół AZS Opole.


1 listopada 2015 - Straż miejska - interwencje

W ubiegłym tygodniu świdnicka Straż Miejska interweniowała: 23 października - godzina 10:35 prośba o podjęcie działań w związku z zadymieniem, do którego doszło w rejonie ulicy Wrocławskiej. Funkcjonariusze ustalili, gdzie i co jest źródłem czarnego dymu, nałożyli na sprawcę mandat w kwocie 100 złotych. Jak już wcześniej wspominaliśmy spalanie nieczystości w taki sposób jest zabronione.
24 października - godzina 23:05 zgłoszenie o dwóch dużych psach biegających luzem po ulicy Wałbrzyskiej. Wysłani na miejsce strażnicy ustalili, z której posesji uciekły i powiadomili opiekuna. Psy zostały złapane, ich właściciel pouczony, zobowiązał się dokładnie sprawdzać dostęp do swojej posesji   . . . czytaj więcej


25 czerwca 2019 - Łucji, Witolda, Wilhelma