31 grudnia 2015 - Polonia-Stal po raz drugi

W środę w Świdnicy zakończył się czterodniowy turniej piłkarski Silesian Winter Cup. W ostatnim turnieju kategorii U 11 o puchar Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zwyciężyła Polonia-Stal Świdnica. Drużyna trenerów Mariusza Krupczaka i Sebastiana Ratajczaka poszła tropem zespołu U 9, który triumfował w poniedziałek.
Świdniczanie przez cały turniej grali dość równo. Jedyna wpadka przydarzyła im się w ostatnim meczu fazy grupowej. Przegrana z Górnikiem Nowe Miasto Wałbrzych nie miała jednak większego znaczenia, gdyż awans do półfinału zapewnili sobie już po czterech spotkaniach   . . . czytaj więcej


31 grudnia 2015 - Finanse na 2016 rok

Blisko 62 miliony 292 tysiące złotych po stronie dochodów, ponad 65 milionów złotych po stronie wydatków. Deficyt gminy do planowanych dochodów szacuje się na poziomie 4,5 %, co daje kwotę 2 miliony 788 tysięcy złotych - to budżet gminy Świdnica na 2016 rok, przyjęty jednogłośnie przez radnych Rady Gminy Świdnica VII kadencji.
We wtorek, 29 grudnia, radni gminy Świdnica podjęli najważniejszą uchwałę w ciągu roku, czyli uchwałę budżetową. Po wcześniejszym zapoznaniu się z projektem budżetu w czasie posiedzeń komisji tematycznych, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na rok 2016   . . . czytaj więcej


30 grudnia 2015 - Uwiecznią "wiekopomne wydarzenie"

W związku z zakończeniem przebudowy drogi gminnej w Świdnicy od 17 grudnia na ulicy Sikorskiego powrócił ruch dwukierunkowy. Kierowcy jeżdżą nową drogą już blisko dwa tygodnie ale władzy to w niczym nie przeszkadza. Każda okazja jest dobra aby fotoreporterzy i kamery operatorów mogły uwiecznić to "wiekopomne wydarzenie" dlatego też władza 4 stycznia będzie z uśmiechem na ustach uroczyście ciąć wstążki.
Zakres prac na tym odcinku drogi obejmował: przebudowę ulicy Generała Władysława Sikorskiego wraz ze skrzyżowaniami ulic bocznych, pętlą autobusową, przepustem nad Potokiem Jabłoniec oraz kontynuację jej przebiegu na terenie Gminy Świdnica wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Nad Potokiem. Łączny koszt zadania wyniósł blisko 4 miliony 343 tysiące złotych.


30 grudnia 2015 - Trzeci puchar pojechał na Śląsk

Sparta Zabrze sięgnęła po zwycięstwo w trzecim dniu rozgrywanego w Świdnicy 12. Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Winter Cup.
We wtorek, 29 grudnia w hali na osiedlu Zawiszów o puchar fundowany przez Bank Zachodni WBK rywalizowali piłkarze kategorii U 10. Młodzi zabrzanie wywalczyli też dwa z trzech wyróżnień indywidualnych. Sparta od początku turnieju prezentowała się znakomicie, ale triumf w Świdnicy nie przyszedł jej wcale tak łatwo. Z grupy wyszła z drugiego miejsca, bo na szczyt swoich umiejętności wznieśli się piłkarze Polonii Wrocław. Po kapitalnym meczu Ślązacy ulegli 0:1   . . . czytaj więcej


30 grudnia 2015 - Praca wakacyjna w Niemczech - już czas na zgłoszenia

Minimum 8,50 euro na godzinę za pracę w przemyśle, hotelarstwie, gastronomii lub 7,90 euro w rolnictwie - tyle mogą zarobić studenci, podczas wakacyjnej pracy w Niemczech. Właśnie trwa rekrutacja zainteresowanych. Trzeba się pospieszyć, bo zgłoszenia przyjmowane są tylko do 12 stycznia 2016 roku, a liczba miejsc jest ograniczona.
Studentów do pracy podczas wakacji szukają niemieccy pracodawcy, a rekrutację prowadzi Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. - Oferta od lat kierowana jest do Polski z Federalnego Urzędu Pracy (ZAV) w Bonn i już bardzo wielu studentów z niej skorzystało   . . . czytaj więcej


30 grudnia 2015 - Rozpoczyna funkcjonować system darmowej pomocy prawnej

Od początku roku 2016 na terenie całej Polski rozpoczyna funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona będzie na terenie Urzędu Gminy Świdnica od poniedziałku do piątku, w wyznaczonych godzinach. Pomoc prawna nie obejmuje spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i prowadzenia działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia. W Powiecie Świdnickim punkty pomocy będą działać: Punkt przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy, w którym nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni   . . . czytaj więcej


29 grudnia 2015 - Pod dyktando Polonii-Stali

Bezapelacyjnym zwycięstwem młodych graczy Polonii-Stali Świdnica zakończył się drugi turniej rozgrywanego w Świdnicy 12. Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Winter Cup. W poniedziałek, 28 grudnia w hali na osiedlu Zawiszów o puchar fundowany przez Galerię Świdnicką rywalizowali piłkarze kategorii U 9. Drugie miejsce przypadło Zagłębiu Lubin, a trzecie UKP Zielona Góra.
Świdniczanie prowadzeni przez Przemysława Malczyka wygrali wszystkie swoje mecze. Biało-zieloni między innymi dwukrotnie pokonali po 3:0 Zagłębie Lubin - najpierw w grupie, a następnie w finale. Najtrudniejszym bojem okazał się dla biało-zielonych pojedynek półfinałowy   . . . czytaj więcej


29 grudnia 2015 - Świąteczne paczki żywnościowe

Jak co roku w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobromierzu rozdawał świateczne paczek. Wszyscy podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymali również skierowanie do Banku Żywności w Świdnicy.
Pomocą żywnościową objęto 180 rodzin dotkniętych ubóstwem, w szczególności z powodu bezrobocia, wielodzietności, a także rodzin niepełnych, osób samotnych, chorych i niepełnosprawnych. Każda rodzina, będąca pod opieką pomocą ośrodka, otrzymała również zasiłek pieniężny.


29 grudnia 2015 - Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

Bartosz Sulima, uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu został stypendystą Prezesa Rady Ministrów. Licealista otrzymał wyróżnienie za najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2014/2015 i osiągnięcia w olimpiadach i konkursach.
Bartosz jest uczniem trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego o profilu matematyczno-fizycznym. Interesuje się historią, szczególnie okresem pierwszej i drugiej wojny światowej, polityką, ekonomią, a także grami komputerowymi i e-sportem. Po zdaniu matury planuje studiować na Politechnice Wrocławskiej.


29 grudnia 2015 - Kolejne odwiedziny w Hrusovie

W dniach 13-14 grudnia 2015 r. z wizytą studyjną w malowniczym i gościnnym Hrusovie na Słowacji przebywał Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach Łukasz Kwadrans.
Podczas pobytu wziął udział w tamtejszym jarmarku świątecznym, a także spotkał się z władzami gminy: Starostą Ing. Pavlem Bendíkiem, Sekretarzem Gminy Márią Augustínová i współpracownikami.
Podczas rozmów ponownie poruszono możliwości współpracy i partnerstwa w różnych obszarach funkcjonowania obu samorządów. Podpisany został również list intencyjny o współpracy i podejmowaniu dalszych działań w kierunku partnerstwa gmin   . . . czytaj więcej


28 grudnia 2015 - Pierwszy puchar dla Zagłębia

Na bardzo wysokim poziomie stał pierwszy turniej rozgrywanego w Świdnicy 12. Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego Silesian Winter Cup. W niedzielę, 27 grudnia w hali na osiedlu Zawiszów o puchar fundowany przez firmę Enwar rywalizowali piłkarze kategorii U 8. W kolejnych dniach zagrają zawodnicy z kategorii U 9, U 10 i U 11.
Piłkarze z Lubina niezbyt dobrze weszli w turniej i po trzech meczach mieli na koncie tylko cztery punkty. Okazałe zwycięstwa w dwóch meczach kończących fazę grupową pozwoliły im jednak nabrać wiary we własne możliwości. W decydujących spotkaniach młodzi lubinianie zachowali zimną krew. I w półfinale i w finale o ich zwycięstwach decydowały konkursy rzutów karnych   . . . czytaj więcej


28 grudnia 2015 - Jest promesa na lotnisko

To był wymarzony, przedświąteczny prezent dla członków Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach i Gminy Świebodzice. 23 grudnia Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał promesę na lotnisko w Świebodzicach. Promesa to nic innego, jak pozwolenie na założenie lotniska publicznego.
To kolejny, znaczący krok do utworzenia lotniska w Świebodzicach. - Starania o wydanie promesy trwały kilka lat, sama decyzja środowiskowa trwała aż dwa lata, bo przyrodnicy wnikliwie badali migracje tutejszych ptaków czy siedliska nietoperzy - mówi Grzegorz Glegoła, Prezes TLŚ   . . . czytaj więcej


28 grudnia 2015 - Mistrzowski sezon Krysiaka

Z tytułem Drugich Wicemistrzów Polski w 4N sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski kończą Paweł Krysiak i Paweł Gacek. Załoga, która do startów powróciła po ponad 2-letniej przerwie, tegoroczne starty podsumowuje, czując niedosyt sportowej walki.
- Najlepiej wspominam Rajd Świdnicki-Krause, w którym wywalczyliśmy zwycięstwo w klasie. W trakcie rajdowej rywalizacji, niestety trapiły nas awarie i zmienialiśmy samochód. To wszystko oddaliło naszą szansę na najwyższe miejsce na podium - mówi Paweł Krysiak, kierowca ze Strzegomia, reprezentujący barwy Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej   . . . czytaj więcej


28 grudnia 2015 - Przywitaj Nowy Rok na wystrzałowej zabawie w Rynku

31 grudnia zapraszamy mieszkańców Świebodzic do wspólnego spędzenia Sylwestrowej nocy pod ratuszem. Od godziny 22:30, rozpoczną się zabawy taneczne z udziałem Tomasza Jaszewskiego, finalisty Grand Prix Polski, posiadającego międzynarodową klasę taneczną "S" w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Będzie także karaoke pod gwiazdami, muzyka na żywo i wystrzałowe konkursy z nagrodami.
O północy noworoczne życzenia złoży wszystkim burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. Strzelą korki od szampanów, a niebo rozświetli widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Imprezę poprowadzi doświadczony prezenter radiowy Jacek Czwojdziński.


27 grudnia 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Ostatnia przed świętami, szósta kolejka rozgrywek nie przyniosła zmian w układzie tabeli. Lider Osiedle i Przyjaciel łatwo ograło Gimnazjum Junior. Choć w tym meczu był bez bramki Marcin Stolarz (Gimnazjum) to nadal prowadzi w kwalifikacji najlepszego strzelca. Ebueee długo się męczyło z Znajomymi Fryzjera ale ostatecznie wygrało 8:3. Po bardzo zaciętym pojedynku Venus przegrywa z Darborem jedną bramką.
Wyniki spotkań: Gimnazjum Junior - Osiedle i Przyjaciele 5:10 (2:5), Ebueee Ehee - Znajomi Fryzjera 8:3 (2:2), Venus Nowice - Darbor Bolesławice 7:8 (4:4)   . . . czytaj więcej


24 grudnia 2015 - Jarmarczny chuligan - Chcąc się popisać nie przewidział, że . . .

23. grudnia około godziny 4:00 świdnicki Rynek. Operator monitoringu miejskiego zauważa grupę młodych ludzi, którzy przemieszczają się pierzeją, gdzie znajdują się stoiska po zakończonym już Jarmarku Bożonarodzeniowym.
W pewnym momencie młody mężczyzna bierze rozpęd i biegnie w kierunku jednego ze straganów kopiąc w jego boczną ściankę. Nie przewidział, że ten element jest ruchomy i jego noga ugrzęzła pod płytą, z której wykonana jest ściana. Dopiero pomoc kompana pozwoliła na jej uwolnienie. Młodzieniec, oprócz nadszarpniętej dumy i pewnie też mięśni, został przez strażnika przykładnie ukarany mandatem karnym w wysokości sto złotych bowiem czyn ten miał charakter chuligański.


23 grudnia 2015 - Od stycznia w Świebodzicach własna komunikacja

Bilety w dotychczasowych cenach, rozkład jazdy także bez większych korekt - nowa komunikacja miejska rusza 1 stycznia 2016 roku. Można już kupić bilety. Na razie są sprzedawane w kasie ZGK Świebodzice przy ulicy Strzegomskiej 30, w godzinach 7:30-15:00), od 1 stycznia będzie je można nabyć także u kierowców, a później w innych punktach na terenie miasta.
- Można w ten sposób nabyć również bilety miesięczne na okaziciela - wyjaśnia Kacper Nogajczyk, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach. - Oczywiści, poszukujemy także punktów, które chciałyby włączyć się w dystrybucję biletów na terenie całego miasta (kioski, sklepy itp.) Prowizja od tej sprzedaży wynosi 5%   . . . czytaj więcej


23 grudnia 2015 - Warto pomagać innym

W okresie ostatnich kilku tygodni poprzedzających Święta Narodzenia Pańskiego w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym miał miejsce prawdziwy zryw otwierania serc dla innych. Uczniowie szkoły z zaangażowaniem włączyli się w kilka akcji pomocy potrzebującym wykazując się empatią, wrażliwością i zrozumieniem dla słabszych i uboższych.
"Szlachetna Paczka" jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy już od 15 lat przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. Do "Szlachetnej Paczki" włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn   . . . czytaj więcej


23 grudnia 2015 - Świąteczne spotkanie z mieszkańcami

Jak co roku w Świebodzicach zorganizowana została wieczerza wigilijna dla ubogich. Do wspólnej kolacji w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji zasiadło około 200 osób. Po odśpiewanej kolędzie rozpoczęło się składanie życzeń i dzielenie opłatkiem, a następnie wszyscy zasiedli do stołu, by skosztować tradycyjnych, bożonarodzeniowych potraw: barszczu z uszkami, ryby, pierogów czy makowca. O świąteczny akcent muzyczny zadbał zespół Akord, który wykonał najpopularniejsze, polskie kolędy.
Po posiłku mieszkańcy otrzymali paczki świąteczne, przygotowane przez samorząd. Znalazły się w nich wędliny, kurczak i wiele innych produktów. Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował czterysta paczek.


22 grudnia 2015 - Najładniej przystrojony i oświetlony balkon oraz posesja

W tegorocznym konkursie na najładniej przystrojoną i oświetloną posesję oraz balkon przyznano następujące nagrody: w kategorii domów dwa pierwsze miejsca przypadły: Małgorzacie Malak oraz Mieczysławie Stępień.
Nagrodami są kupony premiowe Sodexo Pass o wartości trzysta złotych. Drugiego miejsca nie przyznano. Dwa trzecie miejsca: Gabriela Nowogrodzka i Teresa Kuracińska.
Nagrodami są kupony premiowe Sodexo Pass o wartości sto złotych. W kategorii balkonów pierwsze miejsce zdobył Mariusz Skóra, otrzymał kupon premiowy Sodexo Pass o wartości trzystu złotych   . . . czytaj więcej


22 grudnia 2015 - Nowy radny w Radzie Miejskiej

Marek Gąsior jest nowym radnym Rady Miejskiej w Świebodzicach. Uroczyste ślubowanie radny złożył na sesji w dniu 21 grudnia. Marek Gąsior zajął miejsce Krystiana Wołoszyna, który po powołaniu na Zastępcę Burmistrza Miasta złożył mandat. Marek Gąsior nie jest nowicjuszem w samorządzie, był już radnym w kadencji 2006-2010. Pracuje w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Świebodzicach.
Prywatnie radny Marek Gąsior jest bratem obecnej Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.


22 grudnia 2015 - Strzegom 2015 - pracowity sezon

Sezon 2015 był jak dotychczas najbardziej intensywnym w historii strzegomskich zawodów. Zorganizowaliśmy 15 imprez rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej w czterech dyscyplinach jeździeckich: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, wkkw i powożenie. W Morawie wystartowało przeszło tysiąc koni. Największe i najwyższe rangą były oczywiście zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Sporo zmian zaszło również na samym hipodromie.
W 2015 roku Strzegom gościł pięć międzynarodowych imprez we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego: Majówka (1-3 maja 2015), Strzegom Horse Trials (24-28 czerwca 2015), Mistrzostwa Europy Młodych Jeźdźców (27-30 sierpnia 2015), Strzegom Autumn Show (18-20 września 2015) i Strzegom October Festival (15-18 października 2015)   . . . czytaj więcej


22 grudnia 2015 - Występują ze Związku Wodociągów i Kanalizacji

Świebodzice nie będą członkiem Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Na sesji Rady Miejskiej w dniu 21 grudnia Rada jednogłośnie podjęła uchwałę o wystąpieniu ze Związku. Krok taki podyktowany jest faktem, iż Związek nie realizuje na terenie Gminy Świebodzice obligatoryjnego zadania, jakim jest dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków dla wszystkich odbiorców (Związek odbiera ścieki, natomiast głównym dostawcą wody dla miasta jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Świebodzicach).
WZWiK nie ma możliwości technicznych, by móc te obowiązki realizować (nie posiada chociażby pełnej instalacji wodociągowej na terenie gminy), nie ma więc uzasadnienia, by gmina nadal w Związku pozostawała   . . . czytaj więcej


21 grudnia 2015 - Modernizacja oświetlenia

Zakończył się montaż nowych lamp przy ulicy Riedla. Powstało czternaście punktów świetlnych na słupach aluminiowych w oprawach sodowych. Stare oświetlenie z lat 80-tych było mocno wyeksploatowane, a nośniki betonowe skruszały i nie gwarantowały bezpieczeństwa użytkowania.
Wymiana starego oświetlenia to także odpowiedź na liczne wnioski mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa i słabej widoczności w tym rejonie miasta. Koszt robót to blisko 129 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


21 grudnia 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

Po pięciu kolejkach Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup komplet zwycięstw zachowała już tylko jedna drużyna, Wektor Świdnica. Sensacyjnej porażki doznali czterokrotni zwycięzcy rozgrywek KKZ Zaskoczeni Żarów. Diablo Team pokonał wyżej notowanego rywala 14:4.
Warto gromadzić jak największą ilość punktów, gdyż w sezonie 2015/16 po rozegraniu wszystkich spotkań, pierwsza czwórka w tabeli rozegra dodatkowa kolejkę, która zadecyduje o wygranej w całych rozgrywkach. Po 5. kolejce pierwszą czwórkę tworzą: Wektor Świdnica, Auto-Shop Żarów, Diablo Team oraz Zryw Łażany   . . . czytaj więcej


21 grudnia 2015 - Parking prawie gotowy

Powoli kończy się budowa nowego parkingu przy ulicy Krasińskiego w Żarowie. Nowe miejsca postojowe, które tutaj powstały, choć trochę zmienią sam wygląd estetyczny tego miejsca. Zburzony został również stary murek, który od dawna straszył swoim wyglądem.
Teraz trzeba będzie tylko poczekać na drugi etap rewitalizacji tego terenu. A ten może nastąpić całkiem niebawem, tuż po otrzymaniu przyznanych już środków finansowych z Aglomeracji Wałbrzyskiej   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2015 - Zaskakujące zwycięstwo

Wczoraj, 19 grudnia w dwunastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki wygrały niespodziewanie na wyjeździe, MKS Kalisz - MKS Świdnica 1:3 w setach 25:20, 21:25, 18:25, 22:25.
Pozostałe wyniki: PLKS Pszczyna - Zorza Wodzisław Śląski 3:0, AZS Opole - Sokół 43 AZS AWF Katowice 3:1, Polonia Łaziska Górne - Sokół Radzionków 1:3, TKS Tychy - Częstochowianka Częstochowa 3:2. W tabeli prowadzi AZS Opole z 35. punktami.   . . . czytaj więcej


20 grudnia 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W najciekawszym meczu 5 kolejki Darbor pokonuje po dramatycznej końcówce Ebueee 7:5. Pierwsze punkty zdobyła młodzież z Gimnazjum Junior wygrywając z Znajomymi Fryzjera 5:4. Liderujące w tabeli Osiedle i Przyjaciele bez problemów ogrywa Perlaże 9:3. Kolejne cztery trafienia zaliczył Marcin Stolarz (Gimnazjum) i z 14 bramkami prowadzi w kwalifikacji strzelców.
Darbor Bolesławice - Ebueee Ehee 7:5 (1:3), Znajomi Fryzjera - Gimnazjum Junior 4:5 (2:4) Osiedle i Przyjaciele - Perlaże 9:3 (3:1)   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2015 - Silesian Winter Cup. Zimowe granie w międzynarodowej obsadzie

48 zespołów z Polski i Czech, cztery turnieje i aż 152 mecze. Tak w liczbach prezentuje się dwunasta edycja piłkarskiego turnieju halowego Silesian Winter Cup.
Tradycyjnie w przerwie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem hala na osiedlu Zawiszów w Świdnicy zatętni sportowymi emocjami. Zespoły U 9, U 10, U 11 staną w szranki zawodów, w których główne trofea sponsorują: firma Enwar, Galeria Świdnicka, BZ WBK i Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Głównym organizatorem trwającego od 27 do 30 grudnia w hali na osiedlu Zawiszów turnieju jest Gryf Świdnica   . . . czytaj więcej


19 grudnia 2015 - Szczepanów ma nowy mostek i deptak

Mostek na potoku Czarna Woda w Szczepanowie został uroczyście otwarty 16 grudnia. Przejście to podnosi także estetykę wsi, bowiem mostkowi towarzyszy piękny deptak, został zrealizowany dzięki dotacji pozyskanej w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi i funduszom z budżetu gminy Marcinowice.
Zbudowana została konstrukcja mocniejsza od swojej poprzedniczki, kładki która podczas powodzi została zniszczona. Nośność nowego mostku wynosi 3,5 tony. Wartość prac to około 130 tysięcy złotych. Przejściu towarzyszy deptak długości stu metrów i szerokości 2,5 metra, na którym zamontowano lampy solarne, ławki oraz kosz na śmieci


19 grudnia 2015 - Nakrywanie stołu może być sztuką i świetną zabawą

Planowanie kolacji czy obiadu nie powinno kończyć się na samym gotowaniu. Aranżacja stołu, czyli dobór zastawy, sztućców czy elementów dekoracyjnych jest równie ważną częścią uroczystości. Wszystko musi ze sobą współgrać, tworzyć jedną całość, która zachwyci najpierw oko, potem rzecz jasna podniebienie.
16 grudnia odbył się szkolny konkurs sztuki dekoracji stołów zorganizowany przez nauczyciela informatyki i zajęć technicznych panią mgr Beatę Samoraj. Do konkursu przystąpiło siedem zespołów klasowych. Każdy zespół składał się z dwóch uczniów   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2015 - Świąteczne zmiany w komunikacji miejskiej

W okresie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Świdnicy.
24 oraz 31 grudnia autobusy Miejskiego Pprzedsiębiorstwa Komunikacyjnego będą kursowały do godziny 18:00, według rozkładu jazdy jak w dni robocze. 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia autobusy będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy, jak obowiązuje w dni świąteczne.


18 grudnia 2015 - Lodowisko i basen na święta i Nowy Rok

W okresie świąteczno-noworocznym ulegną zmianie godziny funkcjonowania lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej i basenu krytego przy ulicy Równej.
Lodowisko - 24 grudnia czynne będzie do godziny 12.00 (ostatnia ślizgawka rozpocznie się o godzinie 11.00), 25 grudnia lodowisko będzie nieczynne.
26 grudnia - czynne od godziny 12.30   . . . czytaj więcej


18 grudnia 2015 - Zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Marcinowicach - z której strażacy zwykle wyjeżdżają, by gasić ogień - stała się tym razem miejscem, w którym ogień przyjmowano. Nie był to jednak ogień zwykły, lecz Betlejemskie Światło Pokoju, które przebyło długą drogę z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do gminy Marcinowice.
Ten międzynarodowy znak pokoju, przekazywany sobie z rąk do rąk od 28 lat przez skautów z całego świata trafił do mieszkańców gminy dzięki harcerzom z hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Świdnicy   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2015 - Electolux rozbuduje zakład w Świdnicy

Co najmniej 100 nowych miejsc pracy utworzy międzynarodowy koncern Electrolux w Świdnicy. Firma planuje do końca grudnia 2018 roku rozbudować już istniejący zakład. Inwestycja szacowana jest na 45 milionów złotych. Electrolux to światowy lider branży AGD, który w Świdnicy produkuje sprzęt gospodarstwa domowego.
W Zamku Książ odbyła się szczególna uroczystość związana z wręczeniem dla siedmiu inwestorów zezwoleń na prowadzenie działalności w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wśród nich kolejne, bo już piąte pozwolenie odebrał dyrektor zakładu Electrolux, Piotr Kuś   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2015 - Karty do Banku Żywności

Karty do Banku Żywności, pomoc w zakresie dożywiania, paczki żywnościowe dla osób oraz rodzin i dzieci z centrów profilaktyczno-sportowych, zakup opału - to tylko jedne z wielu form świątecznego wsparcia dla podopiecznych korzystających na co dzień z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Świdnica. Przez cały rok proponujemy naszym podopiecznym różnorodne formy pomocy. Tylko w ostatnim miesiącu tego roku ośrodek wypłacił dla sześćdziesiąt rodzin zasiłki celowe na zakup żywności na kwotę 7400 złotych oraz wsparł siedemdziesiąt rodzin paczkami żywnościowymi na kwotę 8400 złotych   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2015 - Spotkanie z kierownictwem firmy Nifco

Władze Świdnicy spotkały się z kierownictwem firmy Nifco w związku z listem, który wysłali do Urzedu Miejskiego pracownicy, zaniepokojeni faktem zatrudniania w fabryce osób narodowości ukraińskiej. W spotkaniu uczestniczyli Rafał Prończuk Wiceprezes Nifco oraz Paweł Pieniążek HR Manager.
Na początku 2015 roku firma Nifco zatrudniała około 240 pracowników, w tej chwili jest ich ponad 600. Wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich kilu miesięcy wyniósł prawie 400 osób. Wiązało się to z uruchomieniem przez zakład nowej hali produkcyjnej i pozyskaniem przez firmę nowych kontraktów   . . . czytaj więcej


17 grudnia 2015 - Pierwsza eSesja Rady Miejskiej w Strzegomiu

Pierwsza eSesja Rady Miejskiej w Strzegomiu odbyła się 16 grudnia br. Jak wyjaśnia Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, eSesja to system informatyczny wspomagający kompleksową obsługę pracy rady.
Podstawowym narzędziem pracy radnego jest tablet, który zawiera w sobie wszystkie materiały niezbędne radnemu w pracy, a więc uchwały na każde posiedzenie rady, podstawowe przepisy niezbędne w pracy radnego, nowości samorządowe itp. Ważną zaletą tego programu jest budowa modułowa. - Papierowy obieg dokumentów został zastąpiony obiegiem elektronicznym   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2015 - Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji z lat 1956-1989

15 grudnia, w Sali Sesyjnej Rady Miasta Wrocławia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Paweł Ukielski.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2015 - 400 osób usiądzie do wspólnego stołu

W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia czyli w środę, 23 grudnia, władze Świebodzic, duchowni, radni i wielu zaproszonych gości na czele z Biskupem Świdnickim Ignacym Decem połamią się opłatkiem z najbardziej potrzebującymi mieszkańcami miasta.
Tradycyjna wigilia dla osób samotnych, będących w trudnej sytuacji, chorych odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacja Świebodzice.
Około godziny 11.00 w hali odbędzie się świąteczne spotkanie   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2015 - Wrocławski port uruchomił nowe rękawy lotnicze

Są już zamontowane i korzystają z nich pasażerowie. Dwa nowe rękawy lotnicze stanęły obok dwóch wcześniejszych. Do tej pory lotnisko obsługiwało z ich wykorzystaniem średnio co trzecią operację. Teraz możliwości operacyjne lotniska się zwiększą. To szczególnie istotne w okresach wzmożonego ruchu.
Nowe rękawy wyprodukowała firma MT z Hiszpanii. Są już zamontowane do pomostów przy gate'ach nr 3 i 5 terminalu wrocławskiego lotniska - obok wcześniejszych - nr 2 i 4. Rękawy lotnicze zapewniają wygodę i bezpieczeństwo podczas wejścia na pokład samolotu i zejścia do terminalu   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2015 - Krajowy Fundusz Szkoleniowy "odmraża" umysły Dolnoślązaków

Blisko 11 milionów złotych na kursy, szkolenia i studia będą mieć do dyspozycji w 2016 roku dolnośląscy pracodawcy. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy już za kilka dni rusza ze specjalną kampanią informacyjną pod hasłem "Nie zamrażaj umysłu".
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to specjalny limit finansowy przeznaczony dla pracodawców na wsparcie kadr. W 2015 roku pieniądze były adresowane do osób, które miały minimum 45 lat. Powiatowe Urzędy Pracy wykorzystają do końca roku ponad 10 milionów złotych limitu oraz ponad 2 miliony złotych z rezerwy   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2015 - Nie ma świąt bez muzyki i tradycji

Wypełnione czerwienią, złotem, prezentami i dźwiękami - święta to wyjątkowy czas, w którym tradycja gra pierwsze skrzypce. Właśnie na takie święta zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, który przygotował specjalny, uroczysty koncert kolęd. Przed publicznością wystąpią młode gwiazdy tańca i muzyki dawnej. Będzie to okazja do poznania polskiej i czeskiej kultury sprzed wieków.
Taniec i muzyka dawna to pasje, które nie należą do najbardziej popularnych wśród dzieci i młodzieży   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2015 - Świąteczny Jarmark w Pfeffenhausen

12 i 13 grudnia kilkuosobowa delegacja z gminy Jaworzyna Śląska uczestniczyła w Jarmarku Bożonarodzeniowym, organizowanym tradycyjnie w okresie przedświątecznym w gminie partnerskiej Pfeffenhausen, w Niemczech.
Tym razem gminę reprezentowali przedstawiciele sołectwa Bagieniec. Jak co roku mieszkańcy naszej gminy promowali polskie oraz regionalne wyroby, takie jak: żur w chlebie, barszcz czerwony z uszkami, wyśmienite ciasta, polskie wędliny, a także serwowany na gorąco likier "Krupnik"   . . . czytaj więcej


16 grudnia 2015 - Świąteczna zbiórka krwi

Żarowianie jak zwykle nie zawiedli. 57 zarejestrowanych dawców i 25 litrów oddanej krwi to efekt świątecznej zbiórki krwi, która odbyła się we wtorek, 15 grudnia w żarowskim Zespole Szkół. Uczestnicy świątecznej akcji mieli okazję podarować wyjątkowy prezent komuś, kto naprawdę go potrzebował.
- Nie ma lepszego świątecznego prezentu niż ten, który wszystkim potrzebującym ofiarowali mieszkańcy naszej gminy. Żarów tradycyjnie był niezawodny. I tego się trzymajmy. Od wielu już lat akcjom inicjowanym przez krwiodawców przyświeca hasło "Krew jest darem życia". Było ono również mottem świątecznej akcji - mówi Czesław Giemza prezes żarowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi.


15 grudnia 2015 - Zakończenie robót drogowych

W związku z zakończeniem przebudowy drogi gminnej w czwartek 17 grudnia na ulicy Sikorskiego powróci ruch dwukierunkowy.
Przebudowana została ulica Generała Władysława Sikorskiego w granicach administracyjnych miasta Świdnicy wraz ze skrzyżowaniami ulic bocznych, pętlą autobusową, przepustem nad Potokiem Jabłoniec oraz kontynuację jej przebiegu na terenie Gminy Świdnica wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Nad Potokiem. Prace kosztowały ponad 4,3 miliona złotych   . . . czytaj więcej


15 grudnia 2015 - Wybrał za małe drzewo

Dzisiaj grudnia około godziny 9:00 młody człowiek postanowił zaspokoić pragnienie piwem pomimo, że jest to zakazane w miejscach publicznych. Miejscem zdarzenia był park Ułanów, nieopodal popularnego punktu handlowego.
Mężczyzna na widok patrolu strażniczek miejskich postanowił schować się za drzewo. Niestety wybrał za chude drzewo i cały proceder spożywania alkoholu nie umknął czujnym funkcjonariuszkom. W tym miejscu często dochodzi do zakłócania porządku publicznego, a przechodzący parkiem Świdniczanie zgłaszają strażnikom obawy o swoje bezpieczeństwo. Wobec mężczyzny zostało wszczęte postępowanie w sprawie o wykroczenie. Na sprawcę nałożony został mandat karny w kwocie stu złotych.


15 grudnia 2015 - Zostań strażnikiem miejskim

Trwa nabór na stanowisko aplikanta w Straży Miejskiej w Świebodzicach. Aby zostać strażnikiem, trzeba mieć ukończone 21 lat, posiadać pełnię praw publicznych, minimum roczny staż pracy, wykształcenie co najmniej średnie. Osoba, ubiegająca się o to stanowisko, nie może mieć na koncie konfliktów z prawem.
Przyszły strażnik miejski powinien być komunikatywny, odpowiedzialny i odporny na stres. Oferty należy składać lub nadsyłać w terminie do 23 grudnia, do godziny 12:00, do sekretariatu Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, Rynek 1, 58-160 Świebodzice (liczy się data wpływu do Urzędu Miejskiego).


15 grudnia 2015 - Świąteczny nastrój w Urzędzie Miejskim

Dzieci ze świdnickich przedszkoli nr 16 i 6 oraz ze szkół podstawowych nr 4 i 8 odwiedziły dzisiaj Urząd Miejski w Świdnicy, aby ubrać choinki.
Przedszkolaki i uczniowie przynieśli ze sobą ozdoby, które samodzielnie wykonali na zajęciach plastycznych i technicznych. Na świątecznych drzewkach zostały powieszone anioły, gwiazdy i kokardy. Nie zabrakło też ręcznie zdobionych bombek oraz kolorowych papierowych łańcuchów. Pierwsze z drzewek podziwiać można na parterze, przy wejściu do urzędu. Druga choinka stanęła w gabinecie prezydent miasta. Kolejne znajdują się w sali narad USC oraz na I piętrze urzędu obok Biura Rady Miejskiej.


15 grudnia 2015 - Pozytywne myślenie nie ma wieku

Grupa blisko 50 pań w wieku 50 i 60+ ze Świebodzic wzięła udział w projekcie "Senior=Aktywny obywatel", realizowanym wspólnie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach oraz Fundację Integracji Społecznej PROM.
- To były fantastyczne miesiące, które nas zintegrowały, zmotywowały do działania i dały potężną dawkę energii. Teraz chcemy zachęcić innych, by wyszli z domu i przyłączyli się do nas. Pomysłów nam nie zabraknie - mówią uczestniczki projektu. W poniedziałek, 14 grudnia, spotkały się z władzami miasta i swoimi "opiekunami" na podsumowaniu działań   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2015 - Świąteczny jarmark zaprasza do niedzieli

W niedzielę, 13 grudnia, rozpoczął się w naszym mieście Jarmark Bożonarodzeniowy. Przez cały najbliższy tydzień, do 20 grudnia, w drewnianych domkach, stojących w Rynku, będzie się można zaopatrzyć w świąteczne wiktuały, ozdoby choinkowe, ręcznie wypiekane pierniki, zakopiańskie papcie, drewniane rzeźby, ale także żywą choinkę i wiele innych artykułów.
Atrakcją otwarcia świątecznego kiermaszu były zwierzęta w zagrodzie, które można było pogłaskać, występy dzieci ze świebodzickich szkół, a także pokaz kulinarny w wykonaniu finalisty 4. edycji programu MasterChef i na wieczorny finał - pokaz teatru ognia. Jarmark wystartował zgodnie z zapowiedziami czyli o 13:30   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

Wczoraj, 13 grudnia rozegrana została trzecia kolejka Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup 2015/16.
Rezultaty trzeciej kolejki spotkań: Auto-Shop Żarów - Cannabis 5:0 (1:0), Diablo Team - Electrolux Żarów 15:2 (7:1), Darbor Bolesławice - KKZ Zaskoczeni Żarów 2:4 (0:4), Olwers Gold Team - Zryw Łażany 2:4 (1:2), Turbokozaki - Wektor Świdnica 1:10 (0:4), AMS Świdnica - Nocny Team 4:3 (1:0), FC Absolwenci - Majami Young Bojz 5:2 (1:1).


14 grudnia 2015 - Przy ognisku o sporcie. Zapraszamy na Sportową Kolędę

Przy dźwiękach świątecznych melodii, z kubeczkiem barszczyku i pieczoną przy ognisku kiełbaską, środowisko świdnickich sportowców, działaczy i kibiców spotka się na organizowanej przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji "Sportowej Kolędzie". Na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie zapraszamy 18 grudnia o godzinie 18.00 na plac przed lodowiskiem przy ulicy Śląskiej 35.
Organizowana od 2011 roku "Sportowa Kolęda" stała się naturalną okazją do przedświątecznego spotkania ludzi sportu, złożenia sobie życzeń, podsumowania mijającego roku oraz snucia planów na przyszłość   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2015 - Zabierz do domu światło z Betlejem

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy w historii gminy Marcinowice zawita do jej mieszkańców. Światełko przywiozą świdniccy harcerze 17 grudnia, a do 23 grudnia ten święty ogień będą mogli wziąć do domu wszyscy, którzy tego zapragną.
Betlejemskie Światło Pokoju co roku odpalane jest jedną malutką świeczką z płomienia w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Płomień niesiony przez skautów z całego świata w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2015 - Kończysz 50 lat? Zyskujesz przywilej od NFZ

Urodziła się Pani w roku 1966? Od tego roku przysługuje Pani bezpłatne badanie mammograficzne, refundowane przez NFZ, realizowane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi! Nie czekaj na zaproszenie, zarejestruj się już teraz. Masz wątpliwość, czy badanie mammograficzne jest konieczne?
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia   . . . czytaj więcej


14 grudnia 2015 - Odblaskowa Świdnicka Kolęda

Niezmiennie od kilku lat Świdnicka Kolęda wraz z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym obfituje w wiele atrakcji dla mieszkańców. W tym roku po raz pierwszy Straż Miejska włączyła się z akcją " W blasku odblasków", która okazała się bardzo udanym przedsięwzięciem. W sobotę 11 grudnia o godzinie 12.00 w świdnickim Rynku pojawiła się strażniczka Monika Wiśniewka na swojej klaczy Rosie.
Wraz z kierownikiem Referatu Prewencji Markiem Fiłonowiczem i dodatkowym patrolem strażników rozdawali dzieciom odblaskowe opaski i słodycze. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi najmłodszych Świdniczan na zalety noszenia odblasków   . . . czytaj więcej


13 grudnia 2015 - Zaskakujące zwycięstwo

Wczoraj, w trzynastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki przed własną publicznościa pokonały wyżej notowane siatkarki z Pszczyny. MKS Świdnica - PLKS Pszczyna 3:1 w setach 25:22, 17:25, 26:24, 28:26.
Pozostałe wyniki: Zorza Wodzisław Śląski - Polonia Łaziska Górne 2:3, Częstochowianka Częstochowa - AZS Opole 0:3, Olimpia Jawor - MKS Kalisz 2:3, Sokół Radzionków - TKS Tychy 3:1. W tabeli prowadzi AZS Opole z 32. punktami. Na drugim miejscu jest AEP Olimpia Jawor mając 23. punkty. Trzecie miejsce zajmuje PLKS Pszczyna z 22. punktami. MKS Świdnica z 15. punktami zajmuje ósme miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają 19 grudnia w Kaliszu z czwartym zespołem tych rozgrywek.


13 grudnia 2015 - Bez niespodzianki

W meczu trzynastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Wybrzeże Gdańsk pewnie wygrało w Świdnicy ze zdziesiątkowanym przez kontuzję ŚKPR-em. Ekipa Damiana Wleklaka i Marcina Lijewskiego zwyciężyła różnicą czternastu bramek. ŚKPR Świdnica - Wybrzeże Gdańsk 21 : 35. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 24. punkty. Dwadzieścia punktów w dwunastu spotkaniach zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Wybrzeże Gdańsk zajmuje z 18. punktami trzecie miejsce. Rozgrywki drugiej rundy rozpczną się dla świdniczan 6. lutego meczem z Pomezanią Malbork.


13 grudnia 2015 - III - dolnośląska liga siatkówki mężczyzn

W rozegranej wczoraj dziewiątej kolejce spotkań III dolnośląskiej ligi siatkówki mężczyzn padły następujące wyniki: UKS PCO-Volley Żarów - MUKS Ikar Legnica 3:0 w setach 25:17, 25:21, 25:13, Klub Siatkarski Jelenia Góra - KS Sudety Kamienna Góra 3:1 w setach 25:23, 25:23, 24:26, 25:23, BTS Elektros Bolesławiec - KKS Ren-But Złotoryja 3:0 w setach 25:13, 25:17, 25:17.
W rozgrywkach prowadzi BTS Elektros Bolesławiec z 24. punktami przed UKS PCO-Volley Żarów 21. punktów. MUKS Ikar Legnica zgromadził 18. punktów. Na kolejnych miejscach są KS Sudety Kamienna Góra z 11. punktami. Cztery punkty ma KKS Ren-But Złotoryja a Klub Siatkarski Jelenia Góra na ostatnim miejscu 3. punkty.


12 grudnia 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Po zwycięstwie nad Znajomymi 11:7 Osiedle i Przyjaciele powróciło na fotel lidera. Venus Nowice długo męczył się z Gimnazjum by ostatecznie rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść. Marcin Stolarz (Gimnazjum) dzięki czterem bramkom w tym meczu wychodzi na prowadzenie w klasyfikacji strzelców z dorobkiem 10 bramek.
W derbach Bolesławic Darbor lepszy od Perlaże.
Wyniki czwartej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2015 - Magia Świąt w Dreźnie

Jarmarki Bożonarodzeniowe to nie tylko okazja do przedświątecznych zakupów łakoci, ozdób choinkowych i prezentów, ale także niezwykła okazja by poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Seniorzy z Grodziszcza, wspólnie z mieszkańcami kilku sołectw z gminy Świdnica postanowili w minioną sobotę udać się do Drezna, na najstarszy i jeden z największych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych.
Przez cały rok skrzętnie gromadziliśmy środki finansowe, aby wyjechać do Drezna i poczuć niepowtarzalny klimat, który każdego pozytywnie nastroi przed zbliżającymi się świętami   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2015 - Narada sołtysów o prawie budowlanym, e-inclusion i bieżących sprawach gminy

Kolejna narada wójta z sołtysami gminnych wsi odbyła się 9 grudnia. Jak zwykle, wypełniona była ważnymi dla mieszkańców sprawami.
W regularnych spotkaniach, które wójt Władysław Gołębiowski wprowadził rozpoczynając kadencję, uczestniczą specjalni goście, którzy służą wsparciem i radą w rozwiązywaniu bieżących problemów. Tym razem takim gościem był Antoni Pobihon, dyrektor Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Opowiedział sołtysom o wymaganiach dotyczących budynków mieszkalnych i gospodarczych, a także odpowiadał na liczne pytania dotyczące nowego prawa budowlanego   . . . czytaj więcej


11 grudnia 2015 - Obcokrajowiec na wycieraczce

Coraz częściej bezdomne osoby, w tym również obcokrajowcy, poszukują schronienia na korytarzach otwartych kamienic. Takie zgłoszenie wpłynęło do Dyżurnego Straży Miejskiej 11 grudnia około godziny 8.45. Obcokrajowiec narodowości ukraińskiej ulokował się na korytarzu jednej z bram przy ulicy 1-go Maja w Świdnicy.
Zgłaszająca poinformowała przybyły na miejsce patrol, że kilkakrotnie już zwracała uwagę śpiącemu mężczyźnie, ale ten nie chciał opuścić klatki schodowej. Obawia się wraz ze swoją rodziną o swoje bezpieczeństwo, bo jak stwierdziła "nie wiadomo, co takiemu przyjdzie do głowy"   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2015 - 13. miejsce w Paryżu

W dniach od 4 do 6 grudnia odbyły się w Paryżu Mistrzostwa Świata WDC 2015 w Disneyland Resort Paris. Można krótko powiedzieć: najlepsi sędziowie (wielokrotni mistrzowie Świata i Europy), najlepsza muzyka i najlepsze tancerki i tancerze. Taka zresztą argumentacja rozbrzmiewała przed każdym blokiem tanecznym, jednym dodawała pewności, innym uginała nogi, nikogo nie pozostawiała obojętnym.
W Paryżu w Mistrzostwach Świata WDC w turnieju wzięli udział jako reprezentanci Polski Państwo Anna i Tomasz Wojasowie, aktualni Mistrzowie Polski w Tańcach Standardowych w kategorii senior ower 40   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2015 - Nowe wiaty przystankowe

Trwa montaż wiat przystankowych, które zastąpią stare, wysłużone już konstrukcje. Do końca roku, m.in. po zakończeniu inwestycji drogowych w mieście (przy ulicy Sikorskiego, Zamenhofa). Będą to wiaty o wysokim standardzie, wyposażone we wiatrołap, podświetlane, zaopatrzone w kosze na śmieci z daszkiem oraz przyjazne tablice rozkładowe.
Koszt ich zakupu wraz z montażem i oznakowaniem to 281 tysięcy złotych. Wiaty zostaną zamontowane w następujących lokalizacjach: plac Grunwaldzki (po obu stronach), ulica Zamenhofa - okolice Intermarche-Kaufland oraz nowa lokalizacja, alei Niepodległości, ulica Stefana Wyszyńskiego, ulica Sikorskiego, ulica E. Plater.   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2015 - Domki już czekają

To już naprawdę ostatnie odliczanie. W najbliższą niedzielę, 13 grudnia, rozpoczyna się ośmiodniowy, pełen atrakcji, Jarmark Bożonarodzeniowy w Świebodzicach. Zapraszamy na uroczyste otwarcie o godzinie 13:30.
Drewniane, stylowe domki czekają na Państwa od zachodniej pierzei Rynku, a w swoim wnętrzu będą już wkrótce odkrywać mnóstwo świątecznych specjałów, m. in. regionalne wyroby spożywcze, pierogi, grzane wino, piękne dekoracje i prezenty pod choinkę, świąteczne anioły i wiele innych produktów. Będą także do nabycia żywe choinki   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2015 - A to Heca w Radiu Wrocław

Gminne zespoły śpiewacze znane są nie tylko w gminie Świdnica. Swój talent prezentują od gór po morze, skrzętnie pielęgnując tradycje ludowe. Od stycznia 2016 r. słuchacze Polskiego Radia Wrocław będą mogli ocenić talent muzyczny kolejnego zespołu śpiewaczego. Tym razem "A to Hecy" z Pszenna, głosując na utwory w liście przebojów ludowych Radia Wrocław.
Lista Przebojów Ludowych Radia Wrocław to program, który prezentuje zespoły ludowe z Dolnego Śląska. Od 2004 roku program ma formułę listy przebojów ludowych. Każdego roku ma trzy edycje tego programu, które kończą się nagraniem płyty zwycięskiemu zespołowi   . . . czytaj więcej


10 grudnia 2015 - Nowa strategia prawie gotowa

Na finiszu są prace związane z opracowaniem projektu Strategii Rozwoju Gminy Marcinowice na lata 2015-2023. Strategia to dokument priorytetowy, wytyczający kierunki rozwoju i cele do osiągnięcia dla gminy.
- Jest to jeden z najważniejszych dokumentów dla naszej gminy - mówi wójt Władysław Gołębiowski. - Naszą intencją jest takie zbudowanie strategii, aby gmina Marcinowice mogła w maksymalnym stopniu skorzystać ze wszystkich dostępnych instrumentów wsparcia. Za przygotowanie tego jednego z najważniejszych dokumentów odpowiada specjalnie powołany przez wójta zespół w składzie   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2015 - Sezon 2015 dobiega końca

W sezonie 2015 w barwach klubu LKS Stragona startowało 26 zawodników: jeden młodzik, siedmioro juniorów młodszych, siedmioro juniorów, dwoje młodych jeźdźców i dziewięcioro seniorów. Zawodnicy odnosili sukcesy na zawodach rangi ogólnopolskiej i regionalnej, reprezentowali również barwy Polski na arenie międzynarodowej.
W 2015 roku w Ośrodku Jeździeckim zorganizowanych zostało aż 15 imprez - rangi międzynarodowej, ogólnopolskiej i regionalnej w czterech dyscyplinach - ujeżdżenie, skoki, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego i powożenie   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2015 - Będzie przebudowa dworca kolejowego w Żarowie

Żarowski dworzec kolejowy od wielu już lat straszy swoim wyglądem. Dodatkowo miejsce to jest notorycznie niszczone i dewastowane. Nie jest to dobra wizytówka miasta. Obiekt jednak jest własnością Polskich Kolei Państwowej, co oznacza, że gmina nie może przystąpić do remontu, nie będąc jego właścicielem. Pojawiło się jednak światełko w tunelu i być może budynek dworca odzyska w końcu dawny blask.
Zarząd PKP podpisał list intencyjny, w którym zobowiązał się do wspólnej realizacji projektu przebudowy dworca kolejowego w Żarowie. To pierwszy tak konkretny krok w sprawie realizacji tej inwestycji   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2015 - Nieodpłatna pomoc prawna

Zarząd Powiatu Świdnickiego, na posiedzeniu 8 grudnia, rozstrzygnął konkurs dla organizacji pozarządowych z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Od 1 stycznia 2016 roku na terenie całego kraju powstanie ponad 1500 punktów, w których profesjonaliści będą świadczyć pomoc prawną. Ogólnopolski system zagwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i zniweluje zbyt często występującą w naszym kraju barierę finansową do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej.
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2015 - Mikołajkowy prezent dla schroniska

Świebodzice od lat współpracują z Ośrodkiem Pomocy dla Zwierząt Niechcianych i Porzuconych - kiedyś w Uciechowie, obecnie w Gilowie (gmina Niemcza). Placówka znalazła nowy dom dla wielu porzuconych psiaków, w tym także ze Świebodzic. Z okazji Mikołajek pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego zawieźli psiakom trochę upominków.
Były to przede wszystkim smycze, bardzo przydatne w sytuacji, gdy piesek idzie do adopcji. Upominki przekazała Krystyna Górczyńska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2015 - Nowe połączenie z wrocławskiego lotniska

Tanie linie Wizz Air zapowiedziały uruchomienie nowego połączenia z Wrocławia do Birmingham. Pierwszy samolot wystartuje w marcu. Loty będą realizowane dwa razy w tygodniu: w poniedziałki oraz piątki.
Już w marcu 2016 roku siatka połączeń wrocławskiego lotniska zostanie wzbogacona o kolejny kierunek. Pasażerowie bezpośrednio ze stolicy Dolnego Śląska dostaną się do Birmingham w Anglii, a podróż zajmie nieco ponad dwie godziny. Nowe połączenie wprowadzą do oferty tanie linie lotnicze Wizz Air. - Birmingham znakomicie uzupełni rozkład lotów wrocławskiego lotniska oraz linii Wizz Air, które oferują zarówno połączenia na Wyspy Brytyjskie, jak też inne atrakcyjne kierunki europejskie - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2015 - Mieszkańcy zainteresowani energią słoneczną

Ponad stu mieszkańców zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, wzięła udział w zorganizowanym w środę, 2 grudnia, w Miejskim Domu Kultury spotkaniu dotyczącym projektu, o którego realizację wnioskuje Gmina Świebodzice. Przedsięwzięcie dotyczyć ma produkcji i dystrybucji energii za pomocą ogniw fotowoltaicznych, czyli tzw. baterii słonecznych.
Spotkanie, miało na celu przybliżenie zasad aplikowania i realizacji projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020   . . . czytaj więcej


9 grudnia 2015 - ŚKPR kontra dziesięciokrotny mistrz Polski

Wyjątkowo w piątek (11 grudnia) kolejny mecz o punkty rozegraja piłkarze ręczni Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej. O godzinie 18.30 w hali na osiedlu Zawiszów Szare Wilki podejmą spadkowicza z PGNiG Superligi, Wybrzeże Gdańsk.
Mimo kłopotów kadrowych forma ŚKPR-u wydaje się w ostatnich tygodniach zwyżkować. Nie ma wątpliwości, że czeka nas bardzo ciekawe spotkanie, a dodatkowym smaczkiem jest klasa rywala. Wybrzeże to dziesięciokrotny mistrz Polski i chociaż od ostatniego złota minęło czternaście lat, to marka jest wciąż ta sama   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2015 - Przy ognisku o sporcie. Zapraszamy na Sportową Kolędę

Przy dźwiękach świątecznych melodii, z kubeczkiem barszczyku i pieczoną przy ognisku kiełbaską, środowisko świdnickich sportowców, działaczy i kibiców spotka się na organizowanej przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji "Sportowej Kolędzie". Na to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie zapraszamy 18 grudnia o godzinie 18.00 na plac przed lodowiskiem przy ulicy Śląskiej 35.
Organizowana od 2011 roku "Sportowa Kolęda" stała się naturalną okazją do przedświątecznego spotkania ludzi sportu, złożenia sobie życzeń, podsumowania mijającego roku oraz snucia planów na przyszłość   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2015 - Konkurs na przystrojony i oświetlony dom i balkon

Prezydent Miasta Świdnicy zaprasza świdniczan do udziału w tegorocznej edycji konkursu na najładniej przystrojony i oświetlony dom i balkon. Celem konkursu jest podniesienie estetyki miasta w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Mogą w nim wziąć udział wszyscy świdniczanie, którzy w sposób szczególny upiększą swój dom, balkon, bramę, czy też ogród.
Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy, będą przyjmowane do 20 grudnia w pokoju 303 Urzędu Miejskiego w Świdnicy lub pod numerem telefonu: 74 856-28-98, albo drogą e-mailową na adres: a.gorgon@um.swidnica.pl   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2015 - Nowe firmy w Żarowie

Do dziewięciu zakładów funkcjonujących obecnie na terenie żarowskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" niebawem dołączą dwa nowe zakłady. Firma ILP, która produkować będzie części i akcesoria do pojazdów silnikowych zadeklarowała zatrudnienie 32 nowych pracowników.
Inwestycja, zgodnie z deklaracjami ma się zakończyć najpóźniej do 30 czerwca 2018 roku. Drugi zakład firmy KCP, który ma być producentem odlewów z metali lekkich ma powstać najpóźniej do 31 grudnia 2017 roku. W nowych zakładzie zatrudnienie znajdzie 40 osób   . . . czytaj więcej


8 grudnia 2015 - Bezpieczne na drodze dziecko to widoczne dziecko

Takie właśnie motto przyświeca inicjatywie z jaką wyszła świdnicka formacja Straży Miejskiej. Nie lada okazją do przeprowadzenia akcji z nią związanej będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, który już za parę dni, za sprawą Urzędu Miejskiego w Świdnicy, będzie gościł w Rynku. Oprócz wielu przygotowanych atrakcji jest i ta przygotowana przez strażników miejskich.
12 grudnia o godzinie 12:00 w pełnym rynsztunku i umundurowaniu, na swoim koniu, klaczy o imieniu "Rosa", wjedzie do Rynku strażniczka Monika.
Pewnie już wszyscy wiedzą, że jest ona miłośniczką zwierząt, bardzo zaangażowaną w niesieniu im pomocy   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2015 - Minister wylądował

Rządowy śmigłowiec W-3 Sokół z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem wylądował w sobotni ranek na świebodzickim lotnisku. Nasze lotnisko zostało wybrane przez wojsko po to, by minister mógł dotrzeć na uroczystości w Zamku Książ, związane z 50. rocznicą słynnego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.
Inicjatorem obchodów tego wydarzenia była Diecezja Świdnicka. Śmigłowiec 1. Bazy Lotnictwa Transportowego usiadł na trawiastej płycie lotniska w sobotę, 5 grudnia, tuż przed godziną 10   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2015 - Bezpłatne konsultacje na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne konsultacje indywidualne w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego.
W dniu 10 grudnia w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2015 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

5 grudnia rozegrana została druga kolejka Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup 2015/16.
Rezultaty drugiej kolejki spotkań: Zryw Łażany - Turbokozaki 10:2 (2:1), Wektor Świdnica - AMS Świdnica 6:4 (5:2), Nocny Team - Diablo Team 1:7 (1:1), Majami young bojz - Olwers Gold Team 0:10 (0:4), KKZ Zaskoczeni Żarów - FC Absolwenci 6:5 (2:1), Electrolux Żarów - AUTO-SHOP Żarów 0:2 (0:2), Cannabis - Darbor Bolesławice 3:4 (2:2).


7 grudnia 2015 - Świebodzickie Mikołajki 2015

Mikołaje, Bałwanek, Renifer i inne, bajkowe stwory opanowały w sobotę, 5 grudnia, świebodzicki Rynek. Były prezenty, słodkości, śpiewanie piosenek, a nawet śnieg! A największym hitem okazał się ogromny, podświetlany miś, który stanął tuż obok wejścia do ratusza i będzie z pewnością najbardziej obleganą przez dzieci, świąteczną ozdobą w centrum miasta.
Mikołajki przyciągnęły do Rynku mnóstwo maluchów i nieco starszych dzieci z rodzicami i dziadkami. Mimo wietrznej pogody wszyscy świetnie się bawili w towarzystwie bajkowych postaci i oczywiście Świętych Mikołajów, spacerujących i rozdających zebranym cukierki   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2015 - Nim wstanie świt - Osiedle Młodych pod kontrolą strażników miejskich

Świdnicka Straż Miejska, jak już wspominaliśmy wcześniej, zintensyfikowała kontrole miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do spożywania alkoholu, a gdzie jest to zabronione.
I tak w minionym tygodniu, nadzorem objęty został teren Osiedla Młodych, a szczególnie rejon u zbiegu ulic Waryńskiego, Wyszyńskiego i ulicy Bema.
W efekcie działań, kilkakrotnie ujawniono przypadki zakłócania porządku publicznego z udziałem osób spożywających ostentacyjnie alkohol   . . . czytaj więcej


7 grudnia 2015 - Turniej Mikolajkowy

W sobotę 4 grudnia odbył się kolejny 8 już raz Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej tym razem był to Memoriał Zenona Parkitnego wieloletniego kibica piłki halowej w Jaworzynie Śląskiej. Jak co roku turniej cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno drużyn jak i kibiców.
Do walki o główną nagrodę (puchar i trzysta złotych ufundowane przez firmę Darbor z Bolesławic Dariusza Borodziuka) zgłosiło się osiem drużyn w tym jedna żeńska, które zostały podzielone na dwie grupy po cztery zespoły   . . . czytaj więcej


6 grudnia 2015 - Pokonały Polonię z Łazisk

Wczoraj, w jedenastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki wygrały spotkanie na wyjeździe w Łaziskach. Polonia Łaziska Górne - MKS Świdnica 1:3 w setach 25:21, 19:25, 20:25, 19:25.
Pozostałe wyniki: PLKS Pszczyna - Olimpia Jawor 0:3, Częstochowianka Częstochowa - Sokół Radzionków 3:0, TKS Tychy - Zorza Wodzisław Śląski 3:0, MKS Kalisz - Sokół 43 AZS AWF Katowice 2:3. W tabeli prowadzi AZS Opole z 29. punktami. Na drugim miejscu jest AEP Olimpia Jawor mająca 22. punkty. Trzecie miejsce zajmuje PLKS Pszczyna mająca także 22. punkty. MKS Świdnica z 12. punktami zajmuje nadal ósme miejsce.
Następny mecz świdniczanki zagrają 12 grudnia w Świdnicy z trzecim zespołem rozgrywek - PLKS Pszczyna.


5 grudnia 2015 - Zamykają tabelę

W meczu dwunastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem przegrali w Kościerzynie. Sokół Browar Kościerzyna - ŚKPR Świdnica 33 : 28. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli ostatnie, czternaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 22. punkty. Osiemnaście punktów w jedenastu spotkaniach zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Real Astromal Leszno zajmuje z 17. punktami trzecie miejsce. 12 grudnia spotkanie ŚKPR Świdnica - Wybrzeże Gdańsk.


5 grudnia 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Dotychczasowy lider Darbor przegrywa z broniącym tytułu Mistrza Osiedlem i spada na czwarte miejsce w tabeli, wykorzystuje to Ebueee, które bez problemu wygrywa z Gimnazjum. Kolejne zwycięstwo zalicza Perlaże wygrywając z Venusem strzelając bramkę w ostatniej minucie meczu. Najwięcej bramek w tej kolejce zdobył Bartek Bucki - cztery i dzięki tym trafieniom wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji strzelców. W tej kolejce padły 33 bramki. Wyniki trzeciej kolejki spotkań Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2015 - "Teatru na Bruku" wystąpi w Bystrzycy Górnej

To już piąte spotkanie z artystami "Teatru na Bruku" z Wrocławia. W najbliższy wtorek, 8 grudnia w świetlicy w Bystrzycy Górnej odbędzie się spektakl zatytułowany "Historia Dolnego Śląska za Czecha". Wstęp wolny.
"Teatru na Bruku" - formacja artystyczna Stowarzyszenia "Artyści Na Bruku" założona w 1992 roku przez Bogdana Michalewskiego (aktora, reżysera, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie filia Wrocławiu z 1983 roku) i Marka Oliwę (reżysera, aktora, absolwenta PWST w Krakowie z 1984 roku)   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2015 - Świdnica walczy z AIDS

Demonstracja i czerwone wstążeczki - tak edukowano Świdniczan na temat zagrożeń i uprzedzeń dotyczących AIDS.
1 grudnia w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy zrealizował plenerowe działania profilaktyczne pod tytułem "Rock przeciw AIDS". Ich punktem kluczowym był happening "Razem przeciw AIDS", który na świdnickim Rynku zorganizowały grupy taneczne i teatralne. Do działań włączyły się również Starostwo Powiatowe w Świdnicy i Powiatowa Stacja SANEPID w Świdnicy a także uczestnicy literackiego i plastycznego konkursu   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2015 - Zwolnienia wchodzą do sieci

Od początku 2016 roku lekarze będą mogli zamienić papier na komputer. Elektronicznie wystawione zwolnienie to ułatwienie dla pacjenta, zakładu pracy i samego lekarza. Od razu po wystawieniu zwolnienie automatycznie przekazywane będzie do ZUS. Natomiast do pracodawcy pacjenta trafi wersja elektroniczna, jeśli ten będzie miał założony swój profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych).
Nie oznacza to jednak, że od tej daty znikną dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te będzie można stosować do końca 2017 roku   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2015 - Święty Mikołaj zawitał do Żarowa

Ponad 160 najmłodszych mieszkańców gminy Żarów zostało obdarowanych świątecznymi prezentami. A wszystko dzięki pomocnikom Świętego Mikołaja, których w ramach akcji "Drogowskaz dla Świętego Mikołaja" znalazł żarowski Ośrodek Pomocy Społecznej.
- Świętego Mikołaja udało się nam znaleźć w żarowskim Urzędzie Miejskim, wśród radnych Rady Miejskiej, gimnazjum im. Jana Pawła II, Ośrodku Pomocy Społecznej, bibliotece publicznej, Gminnym Centrum Kultury i Sportu, Szkole Podstawowej w Żarowie, Mrowinach, Zastrużu i Imbramowicach, Bajkowym Przedszkolu, Komisariacie Policji, firmie Daicel Safety Systems Europe, firmie Nova, Piekarnia Jutrzenka Kazimierz Kozłowski   . . . czytaj więcej


4 grudnia 2015 - Mieszkańcy zainteresowani energią słoneczną

Ponad stu mieszkańców zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii, wzięła udział w zorganizowanym w środę, 2 grudnia, w Miejskim Domu Kultury spotkaniu dotyczącym projektu, o którego realizację wnioskuje Gmina Świebodzice. Przedsięwzięcie dotyczyć ma produkcji i dystrybucji energii za pomocą ogniw fotowoltaicznych, czyli tzw. baterii słonecznych.
Spotkanie, miało na celu przybliżenie zasad aplikowania i realizacji projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2015 - Trzeci sektor na Dolnym Śląsku będzie mocniejszy

Ponad 16 milionów złotych na pobudzenie aktywności sektora organizacji pozarządowych oraz ekonomii społecznej przeznaczy Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy z unijnych funduszy. W trwającym właśnie konkursie pięć ośrodków ubiega się o pieniądze pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Fundusze przeznaczone zostaną na tworzenie nowych podmiotów, a także lepsze funkcjonowanie już działających. Unijne wsparcie zostanie wydane na doradztwo, szkolenia, warsztaty, pomoc w tworzeniu przedsiębiorstw społecznych, czy też wsparcie finansowe, organizacyjne i wiele więcej   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2015 - Suchą nogą przez cmentarz

Dzięki corocznym remontom żarowski cmentarz komunalny nabiera zupełnie innego wyglądu. Odwiedzający groby swoich bliskich już nie skarżą się na błotniste dróżki, które pojawiały się, gdy tylko popadał deszcz. Sytuacja zmieniła się, gdy na cmentarzu w Żarowie powstały nowe alejki, które nie tylko zmieniły wygląd tego miejsca, ale poprawiły również komfort.
W tym roku powstały kolejne alejki cmentarne, wyłożone nową kostką betonową. Powstały one głównie w nowej części cmentarza, a więc tam, gdzie brakowało utwardzonych miejsc   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2015 - Negatywni bohaterowie nagrań

1 grudnia około godziny 23:00 operator monitoringu wizyjnego Straży Miejskiej zwrócił uwagę na grupę trzech mężczyzn.
Przebywali na przystanku autobusowym przy placu Grunwaldzkim. Kiedy, opuszczali to miejsce, jeden z nich, jak się później okazało, dwudziestosześcioletni mieszkaniec Świdnicy postanowił zmierzyć się z koszem na śmieci. Wyszarpał z niego wkład i rzucił nim w pobliskie krzaki. Po krótkim czasie został ujęty przez strażników i ukarany mandatem w kwocie stu złotych. Przypominamy, że gdyby temu młodemu człowiekowi przyszło do głowy rzucić koszem na jezdnię, konsekwencje mogłyby być o wiele dotkliwsze.
W takim przypadku czynność taka może być zakwalifikowana jako przestępstwo, a kara za taki czyn byłaby niewspółmiernie wyższa.


3 grudnia 2015 - Stabilny wzrost na wrocławskim lotnisku

W listopadzie Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 159 tysięcy pasażerów, czyli o 2,2% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Największy wzrost odnotowali przewoźnicy niskokosztowi, łącznie o 15,6%. Popularnością cieszy się wiele tras zarówno na południe Europy, jak i na Wyspy Brytyjskie.
W listopadzie 2015 nadal dużą popularnością cieszyły się kierunki południowe. W porównaniu do listopada 2014 na przykład na trasie do Mediolanu (Bergamo) przybyło 14,1% pasażerów, 8,7% do Bolonii, 7,3% do Paryża, a 4,8% do Barcelony (Girony)   . . . czytaj więcej


3 grudnia 2015 - Narkotyki w reklamówce

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy prowadząc na terenie Strzegomia działania przeciwko przestępczości narkotykowej, na podstawie uzyskanej informacji, zatrzymali mężczyznę, który posiadał przy sobie 50 gramów środków odurzających.
Narkotyki znajdowały się w reklamówce, dodatkowo owinięte były w folię.
Przeprowadzone na testerze narkotykowym badania wykazały, że zabezpieczony susz to marihuana, z której można uzyskać 250 porcji handlowych.
Zatrzymany mężczyzna to 30 - letni mieszkaniec Strzegomia   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2015 - Nie ma świąt bez muzyki i tradycji

Wypełnione czerwienią, złotem, prezentami i dźwiękami - święta to wyjątkowy czas, w którym tradycja gra pierwsze skrzypce. Właśnie na takie święta zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, który przygotował specjalny, uroczysty koncert kolęd. Przed publicznością wystąpią młode gwiazdy tańca i muzyki dawnej. Będzie to okazja do poznania polskiej i czeskiej kultury sprzed wieków.
Taniec i muzyka dawna to pasje, które nie należą do najbardziej popularnych wśród dzieci i młodzieży   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2015 - Mali z wielkim sercem

Szkolne Kółko Wolontariuszy "Pomocne Strzelczyki" powstało w listopadzie w Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach. To wyraz troski o wrażliwość na drugiego człowieka i kształtowanie postaw altruistycznych.
- Inicjatywa jest skierowana do dzieci, które chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać inicjatywy charytatywne i kulturalne - mówi Joanna Mazanka, dyrektor SP w Strzelcach. - Okazało się, że w szkole nie brakuje uczniów o szczodrym sercu   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2015 - Powiatowy Konkurs wiedzy o HIV/AIDS

Oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy oraz Starostwo Powiatowe w Świdnicy kolejny raz zorganizowało Powiatowy Konkurs wiedzy o HIV/AIDS.
W zmaganiach udział wzięło 13 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu świdnickiego. Młodzież zmagała się z pytaniami opracowanymi przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy na temat dróg zakażeń HIV, zachorowań na AIDS, oraz uzasadniała wybrane sytuacje z codziennego życia związane z osobami żyjącymi z HIV   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2015 - Świąteczne dekoracje w mieście

W niedzielą, 6 grudnia w Świdnicy rozbłyśnie świąteczne oświetlenie. W tym roku dekoracji świątecznych będzie o wiele więcej niż w latach ubiegłych. Dodatkowo wypożyczonych zostanie 109 sztuk bożonarodzeniowych ozdób do zawieszenia na słupach oraz dekoracja świetlna fontanny na placu św. Małgorzaty. Dekoracje na słupach, oprócz miejsc w których wisiały w ubiegłym roku, pojawią się także m.in. na placu św. Małgorzaty, ulicy Sikorskiego obok parku, ulicy Franciszkańskiej, ulicy Bohaterów Getta, części ulicy Kopernika, rondzie przy Galerii Świdnickiej.
Bożonarodzeniowa choinka stanie również na placu Wolności. Nowe zdobienia świetlne zawisną na choince w Rynku oraz na choince na placu Jana Pawła II.


2 grudnia 2015 - Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej

Jak co roku, w okresie przedświątecznym organizujemy Mikołajkowy Turniej Piłki Halowej, który zostanie rozegrany 5 grudnia w sali sportowej przy ulicy Powstańców 12. Podobnie jak w poprzedniej edycji, impreza zostanie rozegrana jako memoriał Zenona Parkitnego, wieloletniego wiernego kibica rozgrywek piłki nożnej i halowej w Gminie Jaworzyna Ślaska.
Do udziału w turnieju organizator zaprasza drużyny składające się z maksymalnie 10 osób powyżej 16 roku życia   . . . czytaj więcej


2 grudnia 2015 - Piotr Rubik i przyjaciele "Karuzela z marzeniami"

Mikołajkowy koncert "Karuzela z marzeniami" to wspaniałe widowisko dla całej rodziny. Piotr Rubik i jego "Mali giganci" zabiorą cię w podróż, w której pierwsze skrzypce grają najpiękniejsze dziecięce marzenia. Zabierzemy cię do świata fantazji po którym oprowadzi Was przewodnik - Cezary Pazura.
Na scenie wystąpią utalentowani wokaliści, których poznaliście w programie TVN: Olivia Wieczorek, Alicja Rega, Amelia Dubanowska i Filip Okoński. Artystom towarzyszyć będą tancerze z Małych Gigantów i 70-cio osobowy chór dziecięcy z Wrocławia   . . . czytaj więcej


1 grudnia 2015 - Świdnicki camping laureatem konkursu "Mister Camping 2015"

W konkursie na najlepszy camping w Polsce "Mister Camping 2015", organizowanym przez Polską Federację Campingu i Caravaningu we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Polską Organizację Turystyczną, świdnicki camping zajął III miejsce.
Ocenie konkursowej podlegał m.in. stan zagospodarowania i wyposażenie campingu, bezpieczeństwo pobytu, czystość i porządek oraz jakość obsługi turystów. Uwzględniane były również opinie turystów krajowych i zagranicznych o campingu   . . . czytaj więcej


1 grudnia 2015 - Parking do remontu

Tuż przy ośrodku zdrowia przy ulicy Krasińskiego w Żarowie powstaje nowy parking. Prace remontowe właśnie się rozpoczęły i obejmować będą również przebudowę głównego wjazdu. Wraz z budową nowego parkingu zburzony zostanie także stary murek, który już od dawna straszył swoim wyglądem.
Remont parkingu pochłonie prawie 45 tysięcy złotych wydatkowanych z budżetu gminy Żarów. - Mieszkańcy narzekali na brak miejsc parkingowych przy ulicy Krasińskiego w Żarowie, gdzie znajduje się ośrodek zdrowia Pemed   . . . czytaj więcej


1 grudnia 2015 - Strzegomska Barbórka

Tradycyjny przemarsz wokół strzegomskiego Rynku zainaugurował tegoroczne uroczystości barbórkowe. Druga część Barbórki, odbytej 27 listopada br., miała miejsce w sali Strzegomskiego Centrum Kultury II. Organizatorem gminnych obchodów - tak jak w latach poprzednich - było Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu.
Przemarsz górników i przedstawicieli branży kamieniarskiej nastąpił przy akompaniamencie orkiestry dętej, która nadała piątkowej uroczystości odświętny i podniosły charakter   . . . czytaj więcej


1 grudnia 2015 - Spotkanie informacyjne

Urząd Miejski w Świdnicy i firma InServices z Wrocławia zapraszają przedsiębiorców i mieszkańców Świdnicy oraz okolic, którzy planują pozyskać dotację z Unii Europejskiej, do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pt. "Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020 - najważniejsze programy oraz jak pozyskać środki na rozwój i otwarcie działalności gospodarczej".
Spotkanie odbędzie się w środę, 2 grudnia o godzinie 10.00 w sali narad USC Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 47. Poprowadzi je wykwalifikowany trener, ekspert z firmy InServices, Grzegorz Szafrański   . . . czytaj więcej


1 grudnia 2015 - Nie poddają się

Pomimo próśb i ostrzeżeń nadal jest spożywany alkohol na terenie pasażu handlowego przy ulicy Ks. Jadwigi Śląskiej w Świdnicy. Miejsce cieszy się dużą popularnością. Udowadniają to kontrole strażników.
W minionym tygodniu dwukrotnie nałożono mandaty na spożywających tam alkohol. 25 listopada w godzinach wieczornych ukarano notorycznie łamiącego zakaz mężczyznę. Natomiast 28 listopada kontrola przyniosła następny stu złotowy mandat.
Poranne godziny obserwacji pasażu potwierdziły istnienie problemu, niezależnie od pory dnia.


1 grudnia 2015 - I Zabawa Mikołajkowa

Piątego grudnia Stowarzyszenie Świdnickich Mam organizuje I Zabawę Mikołajkową. Zapisy trwają od 25 listopada pod nr telefonu 669 053 870 - liczba miejsc jest ograniczona. Przewidujemy, że bawić się będzie 50-60 dzieci. Wstęp jest wolny - obowiązują jedynie zapisy, a paczki rodzice przynoszą ze sobą (koniecznie podpisane z imieniem i nazwiskiem).
Będą tańce, hulańce i zabawy, a rodzice będą mogli zaopatrzyć się w coś słodkiego oraz napić się kawy lub herbaty. Nie ma granicy wiekowej, zabawa jest dla tych wszystkich, którzy wierzą i czekają na Św. Mikołaja


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała