31 stycznia 2016 - Konsultacje dla przedsiębiorców

Pozyskiwanie środków unijnych z przeznaczeniem na wsparcie i rozwój innowacyjności produktowej i procesowej firm było tematem konsultacji, przeprowadzonych przez firmę InServices w świebodzickim magistracie.
Drugie już spotkanie z doświadczonymi konsultantami z dziedziny pozyskiwania funduszy strukturalnych było możliwe dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miejskim. Konsultacje odbyły się w środę, 27 stycznia. Skorzystało z nich 10 przedsiębiorców.


31 stycznia 2016 - Przedszkole gminne coraz bliżej

Zmiany w budżecie przybliżające gminę Marcinowice do wybudowania na jej terenie pierwszego publicznego przedszkola podjęli radni podczas pierwszej w tym roku sesji 22 stycznia.
Planowana przez wójta Władysława Gołębiowskiego od początku kadencji budowa przedszkola gminnego w Marcinowicach ma się odbyć z udziałem środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej, do której należy gmina. Zgodnie ze zmienioną podczas wspomnianej sesji Wieloletnią Prognozą Finansową w latach 2016-2018 gmina zaplanowała na ten cel ponad trzy miliony złotych   . . . czytaj więcej


31 stycznia 2016 - III ligi siatkówki mężczyzn

W rozgrywkach III ligi siatkówki mężczyzn w spotkaniach w grupie o miejsca 1-9 padły następujące wyniki: UKS PCO - Volley Żarów - ULKS Opal Kudowa Zdrój 3:1 w setach 25:22, 15:25, 25:12, 25:22, BTS Elektros Bolesławiec - MUKS "Ziemia Milicka" Milicz 3:2 w setach 21:25, 21:25, 25:11, 25:22, 15:11, MUKS Ikar Legnica - PKPS Siatkarz Bierutów 1:3 w setach 21:25, 15:25. 25:13, 13:25, ZTS Ząbkowice Śląskie - MKS Pogoń Góra 3:0 w setach 25:15, 25:12, 25:18.
6 lutego UKS PCO - Volley Żarów spotka się z KS Gwardią Wrocław   . . . czytaj więcej


31 stycznia 2016 - Kawiarenka Integracyjna już po raz trzynasty

Dni Integracji w Publicznym Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi mają już naprawdę długą tradycję. Od trzynastu lat na przełomie grudnia i stycznia w szkole odbywa się wiele ciekawych wydarzeń, których wspólnym mianownikiem jest właśnie idea integracji.
W ramach różnych działań i wydarzeń artystycznych spotykają się ludzie, którym ta idea jest bliska z racji pasji życiowej, misji społecznej, ale też z racji przynależności do środowiska, w którym integracja jest codziennością   . . . czytaj więcej


30 stycznia 2016 - Nowy prezes świdnickich kupców

Najstarsza nieprzerwanie działająca organizacja biznesowa w Polsce ma nowego prezesa. Edward Szywała, członek założyciel Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich i swoista ikona organizacji, przekazał władze na ręce Andrzeja Panasa.
Nowy prezes został wybrany jednogłośnie podczas Walnego Zebrania członków stowarzyszenia, które odbyło się 27 stycznia. Nowy prezes, stojący na czele zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, swoją funkcję pełnił będzie przez dwa lata.


30 stycznia 2016 - Dotacja na opracowanie programu rewitalizacji

Zgodnie z decyzją Sejmiku Województwa Dolnośląskiego miasto Świdnica otrzyma dotację w wysokości blisko 117,5 tysiąca złotych na opracowanie programu rewitalizacji. Fundusze otrzymano w ramach konkursu zorganizowanego przez Województwo Dolnośląskie oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Oprócz wsparcia finansowego Świdnica otrzyma także pomoc merytoryczną w procesie opracowania programu rewitalizacji, stanowiącego podstawę do ubiegania się o dotację z funduszy Unii Europejskiej. Podobnie jak wszystkie gminy w Polsce, jesteśmy na etapie tworzenia dokumentu pozwalającego na zabieganie o pieniądze do roku 2020. Ogłoszenie konkursu nastąpi we wrześniu 2016 roku.


30 stycznia 2016 - Gmina pomaga pozyskać fundusze na ochronę zabytków

Wspólny wniosek parafii z gminy Marcinowice o dotację na ochronę zabytków pomagają przygotować księżom urzędnicy. W miniony poniedziałek 25 stycznia na spotkaniu z księżmi został wyłoniony lider, który będzie koordynował prace nad wnioskiem. Został nim ks. Marcin Czchowski, proboszcz parafii w Strzelcach Świdnickich.
Sprawą żywo zainteresowani są nie tylko księża, ale też parafianie, stąd wsparcie gminy w przygotowywaniu potrzebnych dokumentów. - Gmina nie ma obowiązku się o to starać, ale te pieniądze są i po prostu trzeba po nie sięgnąć - wyjaśnia wójt Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


30 stycznia 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Venus Nowice nie traci nadziei na wywalczenie miejsca w czołowej czwórce, po ostatnim zwycięstwie z Gimnazjum Junior drużyna z Nowic zbliżyła się do Perlaże. Najgroźniejszy rywal Nowiczan, Perlaże przegrał natomiast w derbach Bolesławic z liderem tabeli Darborem. Trwa zacięta rywalizacja o tytuł króla strzelców ligi.
Wyniki spotkań: Gimnazjum Junior - Venus Nowice 5:13 (3:7), Perlaże - Darbor Bolesławice 4:8 (1:3), Osiedle i Przyjaciele - Znajomi Fryzjera 11:1 (4:0). W tabeli rozgrywek prowadzi Darbor Bolesławice zdobywając 24. punkty. Osiedle i Przyjaciele z 19. punktami   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2016 - Rok 2016 w Stragonie zapowiada się bardzo ciekawie

Sezon 2016 rusza w Morawie już na początku kwietnia, a skończy się dopiero w październiku. Rozegranych zostanie aż czternaście imprez w czterech dyscyplinach: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego oraz powożenie.
Najwięcej imprez będzie, tradycyjnie już, w WKKW - aż siedem - cztery międzynarodowe i trzy krajowe. Sezon w Morawie otworzą Zawody Krajowe w WKKW w pierwszy weekend kwietnia, a zamkną międzynarodowe w WKKW zawody Strzegom October Festival w połowie października   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2016 - Jak dym z komina

26 stycznia o godzinie 7:00 kolejne z wielu zgłoszeń jakie otrzymuje Świdnicka Straż Miejska w ostatnim okresie, dotyczy zadymienia spowodowanego spalaniem niedozwolonych materiałów. Tym razem interwencja miała miejsce na ulicy Matejki, gdzie w piecu miały być palone śmieci i plastiki.
Przybyli na miejsce strażnicy ustalili źródło zadymienia i poddali kontroli co jest spalane. Mieszkaniec lokalu wskazał strażnikom, którzy naocznie potwierdzili, że wsadem do pieca jest dozwolony surowiec, węgiel   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2016 - "Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2016 - Kongres Odnowy Wsi za nami

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się pierwszy Kongres Odnowy Wsi, który odbył się 27 stycznia br. w Strzegomskim Centrum Kultury II. Wzięły w nim udział Grupy Odnowy Wsi wraz ze swoimi liderami z gminy oraz zaproszeni goście. W trakcie środowego spotkania odbyły się wykłady i prelekcje, a w przerwach pomiędzy nimi uczestnicy kongresu mogli degustować niezwykle efektowne i smaczne potrawy przygotowane przez nasze wsie.
Z interesującym wykładem wystąpił Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida", który omówił zagadnienie związane z funkcjonowaniem tzw. wiosek tematycznych na terenie naszego kraju i za granicą   . . . czytaj więcej


29 stycznia 2016 - Bariery ochronne przy Pełcznicy

Poprawiło się bezpieczeństwo zwłaszcza osób pieszych, poruszających się drogą gminną w Cierniach, na wysokości nr 105. Na odcinku około 190 metrów zamontowane zostały bariery ochronne, oddzielające bezpośrednie sąsiedztwo rzeki od pobocza drogi. W tym miejscu nie ma chodnika, sama jezdnia jest bardzo wąska, co powodowało, że idący poboczem piesi byli niejednokrotnie niemal "spychani" do rzeki przez mijające się auta.
Bariery zdecydowanie poprawiły bezpieczeństwo głównie pieszych. Zostały zamontowane na trzech odcinkach, o łącznej długości około 190 metrów. Koszt wykonania tego zadania to 51,4 tysiąca złotych. Prace zostały wykonane na zlecenie gminy, w odpowiedzi na liczne wnioski mieszkańców w tej sprawie.


28 stycznia 2016 - Ważne dla pasażerów

Przypominamy mieszkańcom, korzystającym z miejskiej komunikacji, o podstawowych zasadach związanych z korzystaniem z nowych autobusów.
Po pierwsze - pamiętajmy o tym, aby po wejściu do pojazdu skasować bilety. Wiele osób z przyzwyczajenia, kupując bilet przyjmuje to za formę uiszczenia opłaty za przejazd - ponieważ tak funkcjonowało to u poprzedniego przewoźnika. Obecnie zakupiony bilet należy skasować, w przeciwnym razie podczas kontroli możemy zapłacić mandat. Wszyscy posiadacze kart płatniczych mogą zapłacić za przejazd zbliżeniowo - wystarczy zbliżyć kartę do czytnika przy kasowniku (oznaczenie "zbliż kartę")   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2016 - Większy "Delfinek"

Gmina Strzegom przewiduje powiększenie małej, przyszkolnej krytej pływalni "Dolnośląski Delfinek" o brodzik do zabaw dla dzieci ze ślizgawką wewnętrzną oraz niewielki kompleks odnowy biologicznej, w skład którego wejdą: sauna sucha i mokra oraz sauna infrared na podczerwień oraz jacuzzi.
Kryta pływalnia zostanie zlokalizowana przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu. Mała kryta pływalnia "Delfinek" będzie posiadać 4-torową nieckę basenową o wymiarach 8,5 x 16,67 metra i głębokości od 0,9 do 1,35 metra   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2016 - Kolejny zagraniczny partner gminy

Do podpisania aktu partnerskiego z kolejnym zagranicznym partnerem szykuje się gmina Marcinowice. Tym razem partnerem będzie Mikroregion Lazensky w Republice Czeskiej. To pokłosie pierwszej umowy z zagranicznym partnerem - gminą Luzany.
Przypomnijmy, że prezes Mikroregionu Lazenskiego Hana Štěrbová była członkiem delegacji czeskiej, która przyjechała do Marcinowic na uroczystość podpisania aktu o współpracy między obiema gminami. Przy okazji opowiedziała o tym składającym się z 22 gmin regionie położonym u podnóża Karkonoszy. - Nasz mikroregion ma wiele walorów krajobrazowych i turystycznych, ale najbardziej znany jest z występujących tu licznie ciepłych źródeł - mówiła   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2016 - Wnioski na usuwanie azbestu

Jeszcze tylko do końca stycznia można składać wnioski na usuwanie wyrobów zawierających azbest w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
W ubiegłorocznej edycji programu, do której przystąpiło 33 mieszkańców, zebrano na terenie gminy Marcinowice i zutylizowano aż 57,7 ton tej szkodliwej substancji. Osoby przystępujące do programu mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 85% ze środków WFOŚiGW oraz NFOŚiGW, jednak nie więcej niż 800 złotych za tonę usuniętych odpadów. Warunki przystąpienia do kolejnej edycji są następujące   . . . czytaj więcej


28 stycznia 2016 - Przyjmujemy wnioski o dofinansowanie żłobków i klubów dziecięcych

Urząd Miejski przyjmuje już wnioski o udzielenie dotacji celowej na rok 2016 dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Gminy Miasta Świdnicy, wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez Prezydenta Miasta Świdnicy lub podmiotów zatrudniających dziennych opiekunów zarejestrowanych w wykazie dziennych opiekunów prowadzonym przez Prezydenta Miasta Świdnicy.
Planowany czas udzielania dofinansowania to okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku. Wysokość dotacji wyniesie 1,25 złotego za godzinę opieki nad dzieckiem   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2016 - Czekały na remont kilkadziesiąt lat

Mający swój niepowtarzalny klimat obiekt hali sportowej przy ulicy Pionierów w Świdnicy obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Pamięta medale mistrzostw Polski siatkarek Polonii, skoki mistrza świata w akrobatyce sportowej Andrzeja Garstki czy z najnowszej historii drużynowe mistrzostw Polski bokserów z 1998 roku.
Obecnie hala służy przede wszystkim młodzieży szkolnej, siatkarkom, akrobatom, bokserom czy amatorskim drużynom koszykówki i siatkówki. Wciąż odbywają się w niej zawody rangi wojewódzkiej czy ogólnopolskiej. Jedną z pięt achillesowych obiektu był stan toalet, które na remont czekały kilkadziesiąt lat.   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2016 - Ponad 700 tysięcy złotych dla organizacji

Tyle w 2016 roku Gmina Świebodzice przeznaczy na wsparcie dla stowarzyszeń, organizacji i klubów sportowych na organizacje w zajęć sportowych dla dzieci, przedsięwzięć kulturalnych, edukację czy pomoc społeczną.
W piątek, 22 stycznia, rozstrzygnięto II etap konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej; ochrony i promocji zdrowia; kultury, sztuki oraz ochrony dziedzictwa narodowego; nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania oraz pomocy społecznej.


27 stycznia 2016 - Ferie z Gminą Świdnica

1 lutego w kolejnych czterech województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Wśród nich jest województwo dolnośląskie i gmina Świdnica. Bogatą ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży wypoczywającej w miejscu swojego zamieszkania przygotowały w tym roku gminne jednostki organizacyjne. Do organizacji zimowego wypoczynku włączył się także Gminny Ludowy Klub Sportowy.
Łączny koszt planowanych zajęć i przedsięwzięć wyniesie ponad 30 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


27 stycznia 2016 - Występ kabaretu "K2"

Miłośników dobrej zabawy i wybornego humoru zapraszamy na występ kabaretu "K2", który odbędzie się 13 lutego w obiekcie wielofunkcyjnym na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Kabaret "K2" z Zielonej Góry tworzą Barciś (Bartosz Klauziński) i Mimi (Michał Zenkner). Na scenie prezentują dynamiczne skecze, bawiące widza, będące przetworzoną do granic absurdu obserwacją naszej rzeczywistości. Zdobyli już kilkanaście ogólnopolskich nagród festiwalowych. Występ rozpocznie się o godzinie 17:00.
Bilety wstępu można nabyć w Sekretariacie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Cena biletów nabytych w przedsprzedaży to 15 złotych, bezpośrednio przed występem 20 złotych.


26 stycznia 2016 - Ferie w mieście

Ferie dla uczniów z województwa dolnośląskiego zaczną się 1 lutego. I dla tych, którzy nigdzie nie wyjeżdżają, wcale nie muszą być one nudne, bo przygotowana została bardzo różnorodna oferta zajęć sportowych, artystycznych i edukacyjnych.
Specjalny program atrakcji na te dwa tygodnie przygotował Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Lodowisko przy ulicy Śląskiej będzie czynne codziennie od godziny 8.00 do 21.00. Pierwsze ślizgawki będą trwały aż dwie godziny, przy czym goście zapłacą tylko za godzinę jazdy na łyżwach   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2016 - Rajd Arado ponownie na Dolnym Śląsku

Największe w Polsce wydarzenie o charakterze historyczno-edukacyjnym, nagrodzony przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego jako największe wydarzenie turystyczne regionu w roku 2015, Rajd Arado ponownie odwiedzi Dolny Śląsk. Ponad 30 historycznych pojazdów wojskowych i ok. 200 rekonstruktorów w mundurach i uniformach z czasów II wojny światowej między 29 kwietnia a 3 maja ruszy w Karkonosze, by już czwarty rok z rzędu zmierzyć się z tajemnicami południowo-zachodnich rubieży naszego kraju.
W tym roku tematem przewodnim Rajdu Arado będzie z jednej strony poszukiwanie dolnośląskiego złota, w tym słynnego, ukrytego gdzieś w Sudetach depozytu wrocławskiego   . . . czytaj więcej


26 stycznia 2016 - O funduszach unijnych dla przedsiębiorców

Gmina Świebodzice oraz firma InServices z Wrocławia zapraszają przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z terenu naszego miasta do udziału w bezpłatnych konsultacjach, których tematem będzie pozyskiwanie środków unijnych z przeznaczeniem na wsparcie i rozwój innowacyjności produktowej i procesowej firm.
Spotkanie z doświadczonymi konsultantami z dziedziny pozyskiwania funduszy strukturalnych odbędzie się 27 stycznia (środa), w godzinach 13:00 - 16:00, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, Rynek 1   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2016 - Wsie z pomysłem

27 stycznia o godzinie 15.00 w Strzegomskim Centrum Kultury II przy ulicy Paderewskiego rozpocznie się Kongres Odnowy Wsi Gminy Strzegom. W trakcie trzygodzinnego kongresu odbędzie się szereg ciekawych prelekcji i wykładów. Nie zabraknie oczywiście prezentacji sołectw i degustacji produktów lokalnych przygotowanych przez wsie naszej gminy.
- Głównym celem spotkania jest pokazanie nowego oblicza i specyfiki współczesnej wsi oraz pobudzenie integracji i aktywności obywatelskiej społeczności lokalnych. W kongresie wezmą udział Grupy Odnowy Wsi wraz ze swoimi liderami z naszej gminy - informuje Ewelina Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2016 - Łupem padło kilkanaście wyciętych drzew

Problem nielegalnego wycinania drzew ujawnił się zaraz po nowym roku. W tym też okresie strażnicy miejscy zauważyli pierwsze ścięte drzewo nieopodal ulicy Księdza Dionizego Barana w obszarze tzw. "Hycla". Od tamtego czasu postanowili obserwować to miejsce, poprzez wzmożone patrolowanie, oraz przy użyciu urządzenia, tak zwanej "foto pułapki". Mimo starań przybywało wyciętych drzew, a sprawcy sprytnie wymykali się przed przybyciem patrolu.
23 stycznia około godziny 14:30 strażnik dostrzegł dwóch mężczyzn, którzy piłą spalinową wycinali następne drzewo   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2016 - XII Tradycje Stołu Wielkanocnego

Więcej wystawców, więcej atrakcji, bogatsza i ciekawsza oferta - tak zapowiada się XII już edycja Tradycji Stołu Wielkanocnego, która jak co roku, odbędzie się w Niedzielę Palmową 20 marca.
Na imprezę zapraszane są co roku miasta i powiaty partnerskie gminy Marcinowice i powiatu świdnickiego z Polski i zagranicy. Tym razem do Jicina (Czechy), powiatu łowickiego, powiatu kartuskiego, powiatu tatrzańskiego dołączą nowi partnerzy gminy Marcinowice - czeska gmina Luzany oraz mikroregion Lazenski, także z Republiki Czeskiej. Organizatorami imprezy są gmina Marcinowice, powiat świdnicki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach   . . . czytaj więcej


25 stycznia 2016 - Najlepsi sportowcy 2015 roku

Są utalentowani i pełni samozaparcia. Ich największą pasją jest sport i to w tej dyscyplinie odnoszą znaczące sukcesy. Swoją postawą udowadniają, że dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy można dojść do pełni sukcesu. Najlepsi zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi podczas spotkania noworocznego w piątek, 22 stycznia zostali nagrodzeni i otrzymali odznaczenia "Sportowych Indywidualności gminy Żarów".
Za wybitne osiągnięcia sportowe burmistrz Leszek Michalak uhonorował w tym roku Pawła Fajdka w kategorii zawodowiec, Paulinę Kądziołka w kategorii zawodnik amator senior, Oliwera Hanca w kategorii zawodnik amator junior oraz Ewelinę Blusiewicz w kategorii trener   . . . czytaj więcej


24 stycznia 2016 - Nagrody i wyróżnienia za wyniki sportowe

Zapraszamy do składania wniosków o przyznanie nagród i wyróżnień za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej za 2015 rok.
Nagrody i wyróżnienia mogą być przyznane za osiągnięte wyniki sportowe dla zawodników - mieszkańców Świdnicy lub członków klubu sportowego, podmiotu prowadzącego w innej formie działalność sportową, mających siedzibę na terenie Świdnicy, nagrody dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w klubach i podmiotach prowadzących w innej formie działalność sportową, mających siedzibę na terenie Świdnicy, nagrody i wyróżnienia dla trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej, biorąc pod uwagę znaczenie tych osiągnięć dla społeczności świdnickiej   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2016 - Kolejna porażka świdniczanek

Dzisiaj, 23 stycznia w osiemnastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki nie sprostały w spotkaniu w Świdnicy siatkarkom z Opola. Mecz zkończył się w trzech setach. MKS Świdnica - AZS Opole 0:3 w setach 10:25, 13:25, 26:28.
Pozostałe wyniki: Olimpia Jawor - Zorza Wodzisław Śląski 3:0, Sokół 43 AZS AWF Katowice - Sokół Radzionków 3:1, PLKS Pszczyna - Polonia Łaziska Górne 3:0, MKS Kalisz - TKS Tychy 3:0. W tabeli prowadzi AZS Opole z 35. punktami   . . . czytaj więcej


23 stycznia 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Nie ma już drużyny bez porażki w tegorocznych rozgrywkach Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej ostatnią taką drużyną jest zespół Osiedle i Przyjaciele, które poległo z Darborem Bolesławice.
Do końca sezonu zasadniczego pozostały już tylko cztery kolejki, zapewnie będzie ciekawie.
Ebueee Ehee - Gimnazjum Junior 9:4 (2:2), Darbor Bolesławice - Osiedle i Przyjaciele 7:5 (0:2), Venus Nowice - Perlaże 6:9 (2:5). W tabeli rozgrywek prowadzi Darbor Bolesławice z 21. punktami   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2016 - Pieniądze na oczyszczalnie

Gogołów, Wieruszów, Sulisławice, Pogorzała, Krzczonów - mieszkańcy tych sołectw mogą w tym roku ubiegać się o dotacje celowe na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, lub szczelnych zbiorników bezodpływowych. Radni podczas XX sesji Rady Gminy Świdnica jednogłośnie przyjęli uchwałę umożliwiającą mieszkańcom w/w miejscowości ubieganie się o dotacje. W tym roku na cel zostanie przeznaczonych 300 tysięcy złotych. Program dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków realizowany jest w naszej gminie od 2008 roku.
Na przestrzeni ostatnich 7 lat udzielono 182 dofinansowania na łączna kwotę dwa miliony złotych.   . . . czytaj więcej


22 stycznia 2016 - Ucieczka przed odpowiedzialnością

22 stycznia, o godzinie 9:20 Straż Miejska w Świdnicy została poinformowana, że na klatce schodowej przy ulicy Westerplatte 22 przebywa prawdopodobnie bezdomny mężczyzna. Przybyli na miejsce funkcjonariusze fakt ten potwierdzili.
Dopiero przy sprawdzaniu personaliów byłego mieszkańca gminy Dzierżoniów okazało się, że jest on poszukiwany w związku z niezgłoszeniem się do odbywania kary.
Z jego wyjaśnień wynikało, że specjalnie przybył do naszego miasta, aby uniknąć zatrzymania. Mężczyzna został przekazany Policji.


22 stycznia 2016 - Plany i studium

Podczas sesji uchwalone zostały dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego a także ważna uchwała, dotycząca przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
Wiele zapisów tego dokumentu zdezaktualizowało się, a w międzyczasie przybyło również aktów prawnych, które w istotny sposób wpływają na zapisy zawarte w studium (m. in. ustawa o odpadach, rewitalizacji, itp.


21 stycznia 2016 - Wyróżnienie dla lodowiska

Lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zostało laureatem 63. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska. Głosami Czytelników "Gazety Wrocławskiej" wyróżniono lodowisko w kategorii "Obiekt sportowy roku".
Uroczysta Gala Dolnośląskiego Sportu, na której rozstrzygnięto plebiscyt odbyła się 11 stycznia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, ale certyfikat potwierdzający wyróżnienie dotarł do ŚOSiR-u na początku tygodnia.
W swojej kategorii lodowisko zajęło siódme miejsce   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2016 - Budowa basenu na finiszu

Wygląda na to, że już za kilka miesięcy Żarowianie będą mogli korzystać z wodnych atrakcji, których nie zabraknie na żarowskim basenie.
Budowa pływalni zmierza już ku końcowi. Przed ekipą budowlaną jeszcze tylko prace wykończeniowe, które obecnie trwają wewnątrz budynku basenowego. I najważniejsze, montaż specjalistycznych urządzeń wodnych, który prawdopodobnie rozpocznie się pod koniec lutego. Dziś to nie to samo miejsce, co przed kilkoma miesiącami. Robi wielkie wrażenie. - Główne prace budowlane mamy już dawno za sobą. W tej chwili podwieszamy sufit na hali basenowej, a w następnej kolejności ekipa budowlana pracować będzie przy sufitach w pomieszczaniach sanitarnych, szatni i głównym holu   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2016 - Wnioski na usuwanie azbestu

Jeszcze tylko do końca stycznia można składać wnioski na usuwanie wyrobów zawierających azbest w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
W ubiegłorocznej edycji programu, do której przystąpiło 33 mieszkańców, zebrano na terenie gminy Marcinowice i zutylizowano aż 57,7 ton tej szkodliwej substancji. Osoby przystępujące do programu mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 85% ze środków WFOŚiGW oraz NFOŚiGW, jednak nie więcej niż 800 złotych za tonę usuniętych odpadów. Warunki przystąpienia do kolejnej edycji są następujące   . . . czytaj więcej


21 stycznia 2016 - Jak co roku pobiegną mimo pogody...

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji popularyzując biegi masowe organizuje kolejną edycją Biegu Noworocznego. Tym razem bieg odbędzie się 24 stycznia 2016 roku w Parku Centralnym przy ulicy Pionierów. Biegać będziemy w ośmiu kategoriach wiekowych: od Skrzatów (przedszkolaków) do Nestorów. Starty przewidziane są na godzinę 12.00 - biegi dzieci oraz na 13.00 - biegi główne.
Zapisy prowadzone będą w godzinach 10.00-11.45 w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów 29. Wpisowe wynosi 10 złotych dla dorosłych (kategorie - Senior, Oldboy, Nestor). Dzieci i młodzież bez wpisowego.


21 stycznia 2016 - Doceniono emocje Świdniczan

Podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy zostali wyróżnieni w Ogólnopolskim Konkursie "Emocje w słowach i obrazach".
16 stycznia w Młodzieżowym Domy Kultury w Krakowie, który był organizatorem wydarzenia, odbyły się dwa finały w ramach głównego projektu: "Ogólnopolski Konkurs Literacki Piórem Malowane" oraz "Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Emocje". Łącznie do oceny jury wpłynęło kilkaset prac. Pracownię plastyczną z MDK w Świdnicy reprezentowało osiem osób, prace literackie przesłało natomiast troje uczestników zajęć teatralnych Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2016 - Koniec prac na ulicy Wałbrzyskiej

W związku z zakończeniem robót mostowych na potoku Witoszówka, w piątek, 22 stycznia po godzinie 12.00 zostanie dopuszczony do ruchu odcinek ulicy Wałbrzyskiej od ronda w kierunku Wałbrzycha.
Podczas przebudowy skrzyżowania ulic Wałbrzyskiej i Polnej Drogi wykonano rozbiórkę i budowę nowego mostu, a także budowę: ronda, chodnika o nawierzchni z kostki betonowej, ścieżki rowerowej o nawierzchni asfaltowej, kanalizacji deszczowej oraz przebudowę: sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i sieci teletechnicznej, remont nawierzchni jezdni oraz budowę i przebudowę oświetlenia. Kosz całości tych prac wynosi około cztery miliony 155 tysięcy złotych.


20 stycznia 2016 - Krwiodawcy za darmo, rodziny za połowę

Podczas XVI Sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach w dniu 19 stycznia podjęta została uchwała wprowadzająca nowe ulgi na przejazdy komunikacją miejską. Krwiodawcy a także osoby, które są dawcami np. szpiku, uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów. Wraca także bilet rodzinny, wynikający z zastosowania Karty Dużej Rodziny.
Na mocy uchwały Rady Miejskiej wprowadzone zostały bezpłatne przejazdy dla zasłużonych krwiodawców. - Chodzi o osoby, które oddały - w przypadku mężczyzn ponad 6 litrów, w przypadku kobiet - ponad pięć litrów krwi - wyjaśnia burmistrz Bogdan Kożuchowicz   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2016 - Zbuduj robota

Może będzie wykonywał proste komendy, może będzie zmierzał w ściśle wskazanym kierunku, może będzie wydawał dźwięki? Może! Każdy może sam wymyślić a potem stworzyć osobistego robota. Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy ogłasza zapisy na Warsztaty z Robotyki. Pracownia Robotyki, która działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, nie boi się stawiać ambitnych planów przed swoimi podopiecznymi.
Dzieci najpierw zbudowały latającego drona, a teraz mają szansę skonstruować sztuczną inteligencję. Ta pasja zaraża co raz więcej osób zafascynowanych możliwościami młodych konstruktorów   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2016 - Zostań członkiem Świebodzickiej Rady Seniorów

W grudniu 2015 roku uchwałą Rady Miejskiej w Świebodzicach powołana została Świebodzicka Rada Seniorów. Ma być to organ doradczy i konsultacyjny dla władz samorządowych, zajmujący się problemami środowisk seniorów w naszym mieście.
Rada składać się będzie z 15 członków. Właśnie rozpoczął się nabór. Jakie należy spełnić warunki? Członkami Świebodzickiej Rady Seniorów mogą zostać przedstawiciele seniorów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zrzeszających osoby starsze, a także działających na rzecz osób starszych. Ostatecznego wyboru ŚRS spośród wszystkich zgłoszonych kandydatur dokona Rada Miejska w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


20 stycznia 2016 - Przyjmujemy wnioski o dofinansowanie żłobków i klubów dziecięcych

Urząd Miejski przyjmuje już wnioski o udzielenie dotacji celowej na rok 2016 dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie Gminy Miasta Świdnicy, wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez Prezydenta Miasta Świdnicy lub podmiotów zatrudniających dziennych opiekunów zarejestrowanych w wykazie dziennych opiekunów prowadzonym przez Prezydenta Miasta Świdnicy.
Planowany czas udzielania dofinansowania to okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 roku. Wysokość dotacji wyniesie 1,25 złotego za godzinę opieki nad dzieckiem   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2016 - Specjaliści poszukiwani do pracy - za kurs języka niemieckiego zapłaci pracodawca

Niemiecka firma Piening Montage poszukuje: stolarzy do wykończenia wnętrz jachtów, monterów instalacji sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych, hydraulików, elektryków i serwisantów. To sprawdzony przedsiębiorca, z którym Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) już wielokrotnie realizowały projekty rekrutacyjne w przeszłości. Pracę mogą znaleźć w sumie 73 osoby, a stawki za godzinę pracy wyniosą 10-13 euro   . . . czytaj więcej


19 stycznia 2016 - Mirosław Jabłoński z koncertem Jacka Kaczmarskiego

22 stycznia (piątek) w godzinach 18:00 - 19:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej 18 odbędzie się Koncert w wykonaniu Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego.
Koncert poświecony będzie bardowi Solidarności, antykomunistycznej opozycji - Jackowi Kaczmarskiemu. Koncert jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się od wielu lat.


19 stycznia 2016 - Występ kabaretu "K2"

Miłośników dobrej zabawy i wybornego humoru zapraszamy na występ kabaretu "K2", który odbędzie się 13 lutego w obiekcie wielofunkcyjnym na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Kabaret "K2" z Zielonej Góry tworzą Barciś (Bartosz Klauziński) i Mimi (Michał Zenkner). Na scenie prezentują dynamiczne skecze, bawiące widza, będące przetworzoną do granic absurdu obserwacją naszej rzeczywistości. Zdobyli już kilkanaście ogólnopolskich nagród festiwalowych. Występ rozpocznie się o godzinie 17:00.
Bilety wstępu można nabyć w Sekretariacie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Cena biletów nabytych w przedsprzedaży to 15 złotych, bezpośrednio przed występem 20 złotych.


18 stycznia 2016 - Rozbudują Electrolux

Władze miasta Świdnicy spotkały się z zarządem oraz pracownikami firmy Electrolux. Spotkanie dotyczyło planów inwestycyjnych przedsiębiorstwa, które planuje do końca 2016 roku rozbudować fabrykę, a także warunków zatrudnienia i pracy osób w zakładzie oraz planów współpracy miasta z koncernem.
Electrolux to jeden z największych dostawców urządzeń do zastosowań domowych jak i profesjonalnych na świecie. Sprzedaje ponad 40 milionów produktów każdego roku do odbiorców w ponad 150 krajach. Jest producentem m.in. pralek, zmywarek, lodówek, odkurzaczy i kuchenek pod markami takimi jak: Electrolux, AEG, Zanussi, Eureka, Faure i Frigidair   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2016 - Strefowa gotowa

Inwestorzy mogą już od początku roku korzystać z nowego odcinka ulicy Strefowej, komunikującej tereny aktywizacji przemysłowej i Podstrefy Świebodzice Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". W 2013 roku powstała pierwsza część tej drogi, wiodąca od ulicy Strzegomskiej do zakładu Segepo; w 2015 roku miasto wykonało II etap - odcinek, który połączył się z ulicą Lotniczą. Całość ulicy Strefowej tworzy teraz charakterystyczną literkę L.
Zakres prac był bardzo duży, bo dotyczył zarówno budowy nawierzchni i chodników, jak i całej infrastruktury podziemnej. Wartość całego zadania to 3 miliony złotych, z czego I etap - 883 tysiące złotych II etap - 2,2 miliona złotych   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2016 - Żarowska Liga Futsalu Electrolux Cup

W rozegranej siódmej i ósmej kolejce spotkań Żarowskiej Ligi Futsalu Electrolux Cup 2015/16 padły następujące wyniki.
16 stycznia (sobota) - 7 kolejka Electrolux Cup:- Majami young bojz - Nocny Team 1:7 (1:3), Electrolux Żarów - Wektor Świdnica 4:11 (2:6), Darbor Bolesławice - AMS Świdnica 2:1 (2:0), FC Absolwenci - Turbokozaki 8:4 (2:2), Auto-Shop Żarów - Diablo Team 2:3 (1:1), KKZ Zaskoczeni Żarów - Olwers Gold Team 1:4 (1:1), Cannabis - Zryw Łażany 4:5 (0:2).
17 stycznia (niedziela) - 8 kolejka Electrolux Cup: AMS Świdnica - FC Absolwenci 3:3 (2:2), Turbokozaki - KKZ Zaskoczeni Żarów 4:10 (1:4), Wektor Świdnica - Nocny Team 8:3 (3:1), Zryw Łażany - Electrolux Żarów 4:1 (1:1), Olwers Gold Team - Cannabis 5:4 (2:2), Diablo Team - Darbor Bolesławice 1:4 (1:2), Auto-Shop Żarów - Majami young bojz 5:0 walkower.


18 stycznia 2016 - O funduszach unijnych dla przedsiębiorców

Gmina Świebodzice oraz firma InServices z Wrocławia zapraszają przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw z terenu naszego miasta do udziału w bezpłatnych konsultacjach, których tematem będzie pozyskiwanie środków unijnych z przeznaczeniem na wsparcie i rozwój innowacyjności produktowej i procesowej firm.
Spotkanie z doświadczonymi konsultantami z dziedziny pozyskiwania funduszy strukturalnych odbędzie się 27 stycznia (środa), w godzinach 13:00 - 16:00, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Świebodzicach, Rynek 1   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2016 - 2500 sztuk "Kopert życia"

Urząd Miejski przygotował dla świdniczan 2500 sztuk "Kopert życia". "Koperta życia" - to akcja skierowana do osób przewlekle chorych, starszych, niepełnosprawnych lub samotnych. Polega ona na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach, kontaktach do najbliższych oraz danych osobowych. Pakiet ten należy przechowywać w lodówce, na której trzeba przykleić naklejkę - "Tu jest koperta życia".
"Koperta życia" to karta informacyjna pacjenta, którą osoba biorąca udział w akcji powinna wypełnić rzeczywistymi i aktualnymi danymi o swoim stanie zdrowia   . . . czytaj więcej


18 stycznia 2016 - Mistrzostwach Polski w Biegu na Rakietach Śnieżnych

Dopadła Cię zimowa stagnacja? Dzień krótki odebrał radość życia? Brazylijski serial już nie cieszy jak kiedyś? Mamy na to ratunek! Już 14 lutego, w święto zakochanych, bierz sympatię pod pachę i ruszaj w śnieżne ostępy Gór Bystrzyckich, gdzie odbywać się będzie już po raz czwarty impreza inna niż wszystkie.
Gdy słońce stanie w zenicie, rzesza śmiałków, którym nie straszny mróz i mordercze podmuchy lodowego wiatru, ruszy niczym pociąg Pendolino ze stacji Warszawa Wschodnia, na ośnieżony trakt, by sięgnąć po laury, zaszczyty i oklaski w jedynych, niepowtarzalnych Mistrzostwach Polski w Biegu na Rakietach Śnieżnych   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2016 - Pociąg specjalny "riese"

24 stycznia zapraszamy do udziału w inaugurującym sezon muzealnym pociągu specjalnym "riese" na trasie Jaworzyna Śląska - Głuszyca - Jaworzyna Śląska. Wyprawa pociągiem "riese" to nie tylko przejazd w zabytkowych (pochodzących z 1928 roku) wagonach prowadzonych przez lokomotywę parową TKt48-18, ale także możliwość do zmierzenia się z jedną największych tajemnic Dolnego Śląska - kompleksem "riese" w Górach Sowich.
W skład wyprawy wchodzi przejazd historycznym składem, przejazd autokarem ze stacji w Głuszycy do Podziemnego Miasta (i z powrotem)   . . . czytaj więcej


17 stycznia 2016 - Porażka w Katowicach

Wczoraj, 16 stycznia w szesnastej kolejce rozgrywek drugiej ligi siatkówki kobiet, świdniczanki przegrały w trzech setach spotkanie w Katowicach.
Sokół 43 AZS AWF Katowice - MKS Świdnica 3:0 w setach 25:12, 27:25, 25:15.
Pozostałe wyniki: Częstochowianka Częstochowa - PLKS Pszczyna 0:3, AZS Opole - Olimpia Jawor 3:1, Polonia Łaziska Górne - TKS Tychy 0:3, MKS Kalisz - Sokół Radzionków 3:2. W tabeli prowadzi AZS Opole z 41. punktami   . . . czytaj więcej


16 stycznia 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Wysoką wygraną zespołu Venus Nowice nad Ebueee Ehee rozpoczęła się 9 kolejka Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej. W spotkaniu padło 25 bramek. W drugim meczu Darbor Bolesławice nie dał szans drużynie Gimnazjum Junior a w meczu kończącym kolejkę Znajomi Fryzjera przegrywają nieznacznie z Perlaże.
Wyniki spotkań: Venus Nowice - Ebueee Ehee 22:3 (11:1), Darbor Bolesławice - Gimnazjum Junior 11:5 (7:3), Znajomi Fryzjera - Perlaż 3:4 (2:1). W tabeli rozgrywek prowadzi Osiedle i Przyjaciele z 19. punktami   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2016 - Tłumy gości z całego świata

Prestiżowe wyróżnienia i coraz większa liczba turystów, nawet z najbardziej odległych zakątków globu. Dom Wycieczkowy i Kemping nr 231 Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mają za sobą kolejny udany rok, z rekordową liczbą gości i noclegów.
Polacy, Ukraińcy, Niemcy, Holendrzy, Duńczycy, Węgrzy, Szwedzi, Norwegowie, Chorwaci, Hiszpanie, Włosi, Rumuni, Amerykanie a nawet Kenijczycy - w sumie przedstawiciele dwudziestu trzech nacji z trzech kontynentów zdecydowało się skorzystać z oferty noclegowej ŚOSiR-u w 2015 roku   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2016 - Sala w Bystrzycy Górnej

Nawet zimowa pogoda nie przeszkadza w pracach budowlanych przy Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej, gdzie powstaje jednokondygnacyjna sala sportowa. Wartość inwestycji szacowana jest na 2,53 miliona. Obiekt wykonany zostanie w technologii tradycyjnej i składał się będzie z sali gimnastycznej z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaplecza higieniczno sanitarnego, administracyjnego i magazynowego, łącznika z budynkiem szkoły.
Będzie to pełnowymiarowa sala gimnastyczna, mieszczącą boisko do gry w koszykówkę o łącznej powierzchni użytkowej blisko 910 m2   . . . czytaj więcej


15 stycznia 2016 - Awansowała do etapu centralnego

13 stycznia odbył się diecezjalny etap XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej z motywem przewodnim: "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń". Miał postać testu pisemnego, który trwał 45 minut i obejmował zagadnienia z etapu szkolnego i diecezjalnego.
Do etapu centralnego awansowały trzy osoby, które uzyskały najlepszy wynik. Wśród nich znalazła się Marzena Kania ze świdnickiego "Kasprowicza", zajmując drugie miejsce. Pozostałe laureatki etapu diecezjalnego to wałbrzyszanki. Etap centralny odbędzie się na początku kwietnia w Łowiczu. Opiekunem Olimpiady jest Piotr Chlastawa.


15 stycznia 2016 - Kolejna sesja Rady Gminy

Pierwsza w tym roku sesja Rady Gminy Marcinowice odbędzie się 22 stycznia o godzinie 10.00 w siedzibie Urzędu Gminy.
Wśród projektów uchwał, którymi zajmą się radni, są m.in. uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi mienie komunalne gminy Marcinowice oraz uchwała w sprawie dokonania zmian w budżecie gminy na 2016 rok.


14 stycznia 2016 - Młodzi mają pomysły na biznes

Zakończył się realizowany przez Fundusz Regionu Wałbrzyskiego rządowy program "Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie II", w ramach którego FRW udzielił pożyczek na kwotę blisko 9 milionów złotych. Od grudnia 2014 roku na terenie województwa dolnośląskiego i lubuskiego powstało aż 130 nowych firm.
Osoba chcąca założyć działalność gospodarczą miała możliwość pozyskania na ten cel nawet 81 tysięcy złotych niskooprocentowanej pożyczki. Funkcjonujące już firmy mogły ubiegać się o pożyczkę w wysokości 24 tysiące złotych na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2016 - Mamy złote i srebrne medale

Do Świdnicy dotarły trzy złote medale, które w prestiżowym, międzynarodowym konkursie wywalczyli podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.
Ponad 5,5 tysiąca prac wpłynęło na 10. Międzynarodowe Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Sileziany 2015". Konkurs ten ma prestiżowy charakter i odbywa się co dwa lata wzbudzając zawsze ogromne zainteresowanie. Wśród uczestników znaleźli się młodzi artyści z 14 państw: Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Irlandii, Kuby, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. Dlaczego "Sileziany" są tak popularne? Ponieważ oceniane prace muszą być wykonane technikami, które są bardzo rzadko używane   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2016 - Nagrody i wyróżnienia za wyniki sportowe

Zapraszamy do składania wniosków o przyznanie nagród i wyróżnień za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej za 2015 rok.
Nagrody i wyróżnienia mogą być przyznane za osiągnięte wyniki sportowe dla zawodników - mieszkańców Świdnicy lub członków klubu sportowego, podmiotu prowadzącego w innej formie działalność sportową, mających siedzibę na terenie Świdnicy, nagrody dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w klubach i podmiotach prowadzących w innej formie działalność sportową, mających siedzibę na terenie Świdnicy, nagrody i wyróżnienia dla trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej, biorąc pod uwagę znaczenie tych osiągnięć dla społeczności świdnickiej   . . . czytaj więcej


14 stycznia 2016 - Jak co roku pobiegną mimo pogody...

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji popularyzując biegi masowe organizuje kolejną edycją Biegu Noworocznego. Tym razem bieg odbędzie się 24 stycznia 2016 roku w Parku Centralnym przy ulicy Pionierów. Biegać będziemy w ośmiu kategoriach wiekowych: od Skrzatów (przedszkolaków) do Nestorów. Starty przewidziane są na godzinę 12.00 - biegi dzieci oraz na 13.00 - biegi główne.
Zapisy prowadzone będą w godzinach 10.00-11.45 w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów 29. Wpisowe wynosi 10 złotych dla dorosłych (kategorie - Senior, Oldboy, Nestor). Dzieci i młodzież bez wpisowego.


13 stycznia 2015 - Bezpłatne wi-fi do końca 2016 roku

Przez cały najbliższy rok będzie można nadal korzystać z bezpłatnego dostępu do sieci wi-fi w obrębie świebodzickiego Rynku. To efekt współpracy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach z firmą Allegro, która dostarcza hot spot.
W ubiegłym roku świebodziczanie mogli skorzystać z przygotowanego przez Allegro kina letniego, które zostało bardzo doprze przyjęte, a także cieszyć się właśnie bezpłatnym internetem. Ta dobra współpraca będzie kontynuowana. W ubiegłym tygodniu po raz kolejny gościliśmy w Świebodzicach ekipę Allegro.
Przez trzy dni, tuż obok ratusza, można było napotkać charakterystyczny, pomarańczowy kiosk, w którym świebodziczanie mogli nagrać swoje życzenia noworoczne, w zamian otrzymując kupon w wysokości 20 złotych na zakupy za pośrednictwem tej największej platformy handlowej w Polsce.


13 stycznia 2015 - Najlepszy Sportowiec i Trener Dolnego Śląska . . .

11 stycznia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu został rozstrzygnięty 63 Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska. Jest to jeden z najstarszych plebiscytów sportowych w Polsce, zaraz po plebiscycie "Przeglądu Sportowego".
W tym roku po raz pierwszy laureatów wybierano aż w 10 kategoriach. W kategorii klasa sportowa roku III miejsce zdobyła klasa 3b piłkarzy ręcznych z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Natomiast w pierwszej trójce w kategorii najlepszy nauczyciel wychowania fizycznego znalazło się aż dwóch trenerów naszego Gimnazjum   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2015 - Sołtysi o budżecie

Pierwsza w tym roku kalendarzowym narada sołtysów poświęcona była omówieniu przedsięwzięć, przewidzianych do realizacji w ramach tegorocznego funduszu sołeckiego na 2016 rok oraz inwestycji gminnych.
Najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie planuje się na inwestycje związane z gminną infrastrukturą kanalizacyjną, drogową, sportową, oświatową. Zgodnie ze Strategią Rozwoju Gminy oraz Wieloletnią Prognozą Finansową zaplanowano dalsze kanalizowanie wraz z budową przydomowych oczyszczalni, budowę kolejnych dróg, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, budowę obiektu sportowego (krytej pływalni), budowę sali gimnastycznej   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2015 - Chciał zaistnieć, lecz tego się nie spodziewał

12 stycznia około godziny 20:00 na ulicy Łukowej w Świdnicy operator monitoringu Straży Miejskiej zwrócił uwagę na trzech młodych mężczyzn wychodzących z Rynku. Jeden z nich zatrzymał się przy jednej z witryn sklepowych, wyjął z kieszeni marker i bezrefleksyjnie popisał nim parapet.
W związku z tym, że tego typu zachowanie prowadzi do zniszczenia mienia, a ponadto szpeci odrestaurowane kamienice i wpływa na pogorszenie estetyki miasta podjęta została natychmiastowa reakcja. Na ulicy Wałbrzyskiej, czekali na niego strażnicy. Młodzieniec za to wykroczenie ukarany został wysoką grzywną   . . . czytaj więcej


13 stycznia 2015 - Ferie w mieście - trwają zapisy

1 lutego rozpoczyna się zimowa przerwa w nauce dla uczniów naszego województwa. Oferta ferii w mieście jest już gotowa, a szczególnie interesująco zapowiadają się zajęcia zorganizowane przez Miejski Dom Kultury w Świebodzicach.
Tegoroczne ferie z MDK będą bardzo wyjazdowe, dzieci odwiedzą wiele ciekawych miejsc m. in. Dom Pachnący Chlebem w Raszowie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze; zajrzą do TVP Wrocław, gdzie będą mogli obejrzeć studia telewizyjne i zobaczyć pracę dziennikarzy. Oprócz tego obowiązkowe wyjazdy na sanki do Andrzejówki i Rzeczki, a także wizyty w Wodnym Centrum Rekreacji   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - Wiemy kto pomoże młodym Dolnoślązakom bez pracy

24 instytucje zajmą się pomocą dla młodych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ogłosił już listę rankingową podmiotów, których projekty zostały najlepiej ocenione.
W ramach konkursu złożono w sumie 248 wniosków. Po pierwszej ocenie w grze o unijne wsparcie pozostało 176 wniosków. Finalnie dofinansowanie otrzymają 24 instytucje. Zrealizują one projekty warte 31,2 miliona złotych, a w tym 29,68 2 miliona złotych otrzymają w formie unijnego dofinansowania. - To pomoc dla młodych mieszkańców Dolnego Śląska, którzy nie muszą być zarejestrowani w urzędach pracy   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - Kolejne spotkanie - program "Kawka"

W czwartek, 14 stycznia o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy odbędzie się spotkanie dotyczące przyłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, w ramach programu "Kawka". Pracownicy Urzędu Miejskiego oraz Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej przedstawią zasady programu, koszty związane z przedsięwzięciem, terminy realizacji zadania oraz wynikające z tego korzyści.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych świdniczan, którzy niewielkim kosztem chcą wymienić ogrzewanie węglowe na sieciowe z ciepłowni Zawiszów i tym samym przyczynić się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście   . . . czytaj więcej


12 stycznia 2015 - "Lafarge" dla Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

15 stycznia 2016 roku firma "Lafarge" ze Starego Jawora, zajmująca się na co dzień produkcją materiałów budowalanych, przekaże Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej lokomotywę spalinową 409Da. Lokomotywa przetransportowana zostanie samochodem ciężarowym.
Pojazd szynowy nie jest już użytkowany na terenie przeładowni "Lafarge", dlatego zarząd firmy zadecydował o przekazaniu go w formie darowizny na rzecz Muzeum w Jaworzynie Śląskiej.
Lokomotywa wyprodukowana przez firmę Zastal z Zielonej Góry zasili zbiory Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, jako sprawna lokomotywa do celów ekspozycyjnych i manewrowych   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2015 - Mistrzowie Sportu Motorowego, sędziowie i działacze

Mistrzowie Sportu Motorowego, sędziowie i działacze Polskiego Związku Motorowego na Dolnym Śląsku, a także partnerzy i sponsorzy spotkali się w sobotę, 9 stycznia w Zamku Książ, aby podsumować sezon 2015. W uroczystej gali uczestniczyło blisko dwieście osób. - Miniony rok owocował we wspaniałe sukcesy naszych zawodników. Trzeba podkreślić też, że na naszym terenie odbyło się wiele prestiżowych imprez - podkreśla Prezes Zarządu Okręgowego we Wrocławiu Bogusław Piątek.
Uroczyste zakończenie sezonu w sportach motorowych na Dolnym Śląsku, przygotowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego we Wrocławiu już po raz trzeci odbyło się w Wałbrzychu w Zamku Książ w Sali Maksymiliana   . . . czytaj więcej


11 stycznia 2015 - Zbiórka krwi w Jaworzynie Śląskiej

Jutro, 12 stycznia w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się zbiórka krwi, którą przeprowadzą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Osoby zainteresowane udziałem w zbiórce proszone są o stawienie się z dowodem osobistym w SOKiBP w godzinach od 9:30 do 13:30. Terminy kolejnych zbiórek krwi, które odbędą się w SOKiBP w 2016 roku: 15 marca, 17 maja, 12 lipca, 13 września, 15 listopada.


11 stycznia 2015 - Ryzyko duże, jednakże pragnienie silniejsze

Przekonał się o tym patrol Straży Miejskiej patrolujący Osiedle Młodych. Ósmego stycznia około godziny 12:15 strażnicy poddawali kontroli ulicę Ludwika Waryńskiego, szczególnie tereny przy obiektach, gdzie sprzedawany jest alkohol.
Przy jednym z nich spotkali mężczyznę spożywającego wyskokowy trunek. Interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu karnego.
Systematyczne kontrole miejsc zagrożonych spożywaniem alkoholu przynoszą oczekiwany skutek, na widok strażników niektórzy pozostawiają niedopity alkohol i uciekają   . . . czytaj więcej


10 stycznia 2015 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

W ósmej kolejce Jaworzyńskiej Amatorskiej Lidze Piłki Halowej sypneło niespodziankami. Zarówno lider jak i druga drużyna straciły punkty. Osiedle i Przyjaciele tylko zremisowało z Venus Nowice a Znajomi Fryzjera nieoczekiwanie pokonali Darbor Bolesławice.
Wyniki spotkań: Znajomi Fryzjera - Darbor Bolesławice 9:4 (2:2), Osiedle i Przyjaciele - Venus Nowice 4:4 (2:1), Perlaże - Ebueee Ehee 4:6 (1:1). W tabeli rozgrywek po ósmej kolejce prowadzi Osiedle i Przyjaciele z 19. punktami   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2016 - Studentka z Kolumbii w Strzegomiu

Już po raz drugi uczniowie Zespołu Szkół w Strzegomiu wzięli udział w zajęciach językowo-kulturoznawczych prowadzonych przez studentów z zagranicy. Poszukiwanie nowych metod nauczania języka angielskiego zaowocowało zaproszeniem do Strzegomia kolumbijskiej studentki, Laury Muriel Texidor. W ramach programu "PLN IT", prowadzonego przez organizację "aiesec", możliwe było zorganizowanie tygodniowych warsztatów języka angielskiego.
W zeszłorocznej edycji zajęcia z uczniami były prowadzone przez studentkę z Australii. Laura Muriel-studentka dziennikarstwa z Kolumbii (Universidad Del Norte w Barranquillii) wraz z anglistkami Renatą Mikołajewicz-Gołąb i Renatą Świderską, prowadziła bardzo ciekawe zajęcia, będące wzbogaceniem programu szkolnego   . . . czytaj więcej


8 stycznia 2016 - Walczymy z azbestem

Gmina Dobromierz przygotowuje się do złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie prac polegających na demontażu, zbieraniu, transportowaniu i utylizacji azbestu z posesji mieszkańców w 2016 roku.
Od początku trwania projektu, czyli od 2011 roku w gminie Dobromierz zutylizowano 190 ton wyrobów azbestowych, a w bazie pozostało jeszcze blisko 350 ton. Właściciele nieruchomości, na których nadal znajduje się azbest, chętni do usunięcia niebezpiecznego materiału, proszeni są o złożenie wniosku 31 stycznia 2016 roku >>> pobierz. Informujemy, że składane w poprzednich latach informacje o wyrobach zawierających azbest nie są traktowane jako wniosek o jego usunięcie   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2016 - Jak co roku pobiegną mimo pogody...

Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji popularyzując biegi masowe organizuje kolejną edycją Biegu Noworocznego. Tym razem bieg odbędzie się 24 stycznia 2016 roku w Parku Centralnym przy ulicy Pionierów. Biegać będziemy w ośmiu kategoriach wiekowych: od Skrzatów (przedszkolaków) do Nestorów. Starty przewidziane są na godzinę 12.00 - biegi dzieci oraz na 13.00 - biegi główne.
Zapisy prowadzone będą w godzinach 10.00-11.45 w Hali Sportowej przy ulicy Pionierów 29. Wpisowe wynosi 10 złotych dla dorosłych (kategorie - Senior, Oldboy, Nestor). Dzieci i młodzież bez wpisowego.


7 stycznia 2016 - Orszak Trzech Króli w Strzegomiu zachwycił

Przebrane dzieci wraz z Ojcami Rycerzami trzykrotnie okrążyły Rynek, przyprowadzając kolejnych Królów - Kacpra z Europy (w jego rolę wcielił się Józef Gromiec), Melchiora z Azji (Ryszard Żmijewski) i Baltazara z Afryki (Tomasz Marczak). W międzyczasie zostały odegrane scenki teatralne, w których uczestniczyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu, Gimnazjum nr 2 oraz dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2.
Na zakończenie Królowie złożyli pokłon i wręczyli dary: złoto, kadzidło i mirrę Świętej Rodzinie. Dodajmy, że uroku orszakowi dodawały piękne stroje, w które przebrane były dzieci i ich ojcowie. Chłopcy mieli miecz, pelerynkę, koronę i tarczę. Dziewczynki - pelerynkę, toczek na głowę i koronę, a ojcowie - szkaplerz rycerski, miecz, tarczę i koronę.


7 stycznia 2016 - Diabełki, anioły i królowie

Radosny, wielobarwnym i rodzinny Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Świebodzic w środę, 6 stycznia - w święto Trzech Króli. Monarchowie złożyli pokłon Dzieciątku, a uczestniczący w przemarszu świebodziczanie śpiewali kolędy i wędrowali całymi rodzinami z Rynku do Parku Miejskiego.
Po kilku kolędach, odśpiewanych na schodach ratusza przez zespół Akord, uczestnicy przeszli z Rynku do Parku Miejskiego, a po drodze młodzież ze świebodzickich szkół przygotowała zabawne scenki - np. kuszenie kiełbaskami z grilla przy kościele pw. Św. Piotra i Pawła, obrzucanie cukierkami przy kościele pw. Św. Mikołaja; dzieci z Domu Pomocy Społecznej i Szkoły Specjalnej przedstawiły walkę dobra ze złem (wygrały oczywiście aniołki)   . . . czytaj więcej


7 stycznia 2016 - W Trzech Króli na Łukowej

Prószący śnieg i przenikliwy chłód nie zniechęciły do ulicznej libacji. Trzech obcojęzycznych obywateli w świąteczny poranek 6 stycznia w Świdnicy na ulicy Łukowej urządziło sobie imprezę alkoholową, nie zważając na fakt, że stoją na środku ulicy i . . . wprost pod kamerą monitoringu miejskiego.
Ich zachowanie wprawiało w zakłopotanie i bojaźń przechodzących tamtędy ludzi, którzy szerokim łukiem próbowali omijać spożywających piwo i utrudniających przejście mężczyzn. W chwilę później dwaj z nich oddalili się, natomiast trzeci "najwytrwalszy" kontynuował opróżnianie puszki, mimo iż siarczysty mróz nie zachęcał do takiego zachowania   . . . czytaj więcej


5 stycznia 2016 - Dotacja z Funduszu Dopłat

Świdnica otrzyma bezzwrotną dotację ze środków Funduszu Dopłat - rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Bank Gospodarstwa Krajowego, prowadzący obsługę tego programu, poinformował, iż złożone przez miasto wnioski na budowę budynku z 24 lokalami socjalnymi przy ulicy Robotniczej oraz remont i modernizację sześciu lokali socjalnych przy placu Ludowym, ulicy Westerplatte i Pułaskiego, spełniają wymagania formalne kwalifikujące gminę do otrzymania finansowego wsparcia. Dofinansowanie to wynieść może maksymalnie od 30 do 50% kosztów przedsięwzięcia, w zależności od rodzaju inwestycji.
Bank przedstawi teraz wykaz dokumentów i określi warunki, na jakich umowa o udzielenie finansowego wsparcia, może być zawarta.


5 stycznia 2016 - Wyższe diety dla sołtysów

Sołtysi w gminie Marcinowice będą mieć od tego roku wyższe diety. Za swoją pracę na rzecz wsi otrzymają miesięcznie po 250 złotych. Decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas ostatniej w 2015 roku sesji Rady Gminy.
- Minęło kilka lat, koszty rosną, sołtysi nie mają ani służbowych telefonów komórkowych, ani żadnych innych przywilejów, dlatego z inicjatywy wójta przygotowany został projekt uchwały o podniesieniu wysokości diety do 250 złotych - tłumaczyła na sesji 29 grudnia Anna Urbańska, kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy Marcinowice.


5 stycznia 2016 - Regionalny plan z setkami milionów dla Dolnoślązaków

Ponad 400 milionów złotych tylko w 2016 roku trafi na dolnośląski rynek pracy. Tak wynika z Regionalnego planu działania na rzecz zatrudnienia na 2016 r. Właśnie kończą się konsultacje projektu dokumentu, który według planu jeszcze w styczniu może przyjąć zarząd województwa dolnośląskiego. Mimo, że stopa bezrobocia w województwie jest rekordowo niska, to do zrobienia jest jeszcze sporo.
Stopa bezrobocia na Dolnym Śląsku - według ostatnich danych - spadła do 8,5%, a w skali kraju jest to 9,6%. - W ostatnich latach podjęliśmy wiele działań na rzecz zwalczania bezrobocia, które jeszcze przeszło 2 lata temu wynosiło 15%   . . . czytaj więcej


5 stycznia 2016 - Strategia Rozwoju Gminy Marcinowice na lata 2015-2023 gotowa

Jeden z najważniejszych dokumentów - Strategię Rozwoju Gminy Marcinowice na lata 2015-2023 - przyjęli radni podczas sesji 29 grudnia. Strategia wytycza kierunki rozwoju i cele do osiągnięcia dla gminy. Powstała dzięki pracy powołanego przez wójta zespołu kierowanego przez sekretarz gminy Alicję Synowską przy konsultacji z mieszkańcami gminy i radnymi. - Jest to jeden z najważniejszych dokumentów dla naszej gminy - mówi wójt Władysław Gołębiowski. - Naszą intencją było takie zbudowanie strategii, aby gmina Marcinowice mogła w maksymalnym stopniu skorzystać ze wszystkich dostępnych instrumentów wsparcia.
Za przygotowanie tego dokumentu odpowiadał powołany przez wójta zespół. - Strategia będzie modernizowana co dwa lata, więc co dwa lata będziemy Państwu przedkładać sprawozdania - mówiła radnym podczas sesji Alicja Synowska.


4 stycznia 2016 - Strzegom hucznie powitał 2016 rok

Mimo niskiej temperatury powietrza mieszkańcy naszego miasta kolejny raz powitali Nowy Rok na strzegomskim Rynku. Zabawa trwała cztery godziny.
Strzegomska impreza sylwestrowa obchodziła w tym roku mały jubileusz, ponieważ odbyła się już po raz piąty. O dobrą atmosferę zadbał zespół Ramolsi, który zagrał największe przeboje z lat 70, 80, 90-tych ubiegłego wieku. O północy niebo nad Strzegomiem rozbłysło tysiącem zimnych ogni, a mieszkańcy zaczęli składać sobie nawzajem życzenia. Tak jak w latach ubiegłych, sporą atrakcją była mega loteria z nagrodami. Jej uczestnikami były osoby, które wymieniały puste butelki na losy. Do wygrania były tym razem: telewizor, dwie kuchenki mikrofalowe, suszarka do włosów i żelazko.


4 stycznia 2016 - Gmina bogatsza o kolejnych mieszkańców

Dynamika przyrostu mieszkańców w gminie Świdnica trwa nieprzerwanie od 9 lat. Tylko na koniec grudnia 2015 roku ilość stałych mieszkańców gminy wyniosła 16740. To o 122 nowych osób w porównaniu z rokiem 2014, a z 2006 to aż o 1234 nowych mieszkańców.
Według danych z biura meldunkowego Urzędu Gminy Świdnica na koniec 31 grudnia 2015 roku liczba zameldowanych wynosiła 16740, ilość mieszkańców czasowych 334, uprawnionych do głosowania 13499. Na przestrzeni całego 2015 roku odnotowano 168 zgonów i 149 urodzeń (79 chłopców, 70 dziewczynek)   . . . czytaj więcej


4 stycznia 2016 - Szampany, życzenia, tańce i pokaz fajerwerków

Były strzelające szampany, życzenia, tańce i pokaz fajerwerków. Po raz kolejny setki świebodziczan przywitały Nowy Rok podczas Sylwestra Miejskiego, zorganizowanego w Rynku Świebodzickim.
Już od godziny 22:30 pod ratuszem zbierały się grupki mieszkańców, bo sylwestrowa zabawa zaczęła się nieco wcześniej niż zwykle. Do nauki tańca zapraszał Tomasz Jaszewski, posiadający międzynarodową klasę taneczną "S". Uczestnicy zabawy w lot chwycili prostą choreografię, którą później wszyscy sylwestrowicze odtworzyli na powitanie 2016 roku   . . . czytaj więcej


4 stycznia 2016 - Drogie miejsce dla nieupoważnionych

Obligatoryjne pięć punktów karnych i mandat 500 złotych to kara jaką musi ponieś ten, kto w nieuprawniony sposób korzysta z miejsca parkingowego przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej.
Drugiego styczna mieszkaniec Osiedla Młodych zgłosił, że jako inwalida nie ma możliwości zaparkowania swojego samochodu w takim właśnie miejscu, przy ulicy Dąbrowskiego. Strażnicy ustalili, że właściciel pojazdu zaparkowanego na kopercie, mieszka nieopodal. Udali się pod wskazany adres i okazało się, że nie posiada stosownych uprawnień do parkowania w tym miejscu. Mało tego, w styczniu ubiegłego roku karany był za takie wykroczenie, popełnione dokładnie w tym samym miejscu. Również i teraz postępowanie zakończono nałożeniem na niego mandatu.


2 stycznia 2016 - Osiedle i Przyjaciele Mistrzem

Pierwszą rundę na fotelu lidera zakończyło Osiedle i Przyjacie, które wygrało wszystkie 6 spotkań i zasłużenie prowadzi w ligowej tabeli.
W dzisiejszej kolejce Osiedle wysoko ograło Ebueee choć do przerwy prowadziło tylko 2:0. Nadal bez punktu pozostają Znajomi Fryzjera, którzy przegrali kolejny mecz tym razem przegrali z Nowickim Venusem. Perlażę długo męczyło się z Gimnazjum Junior by ostatecznie wygrać jedną bramką. W klasyfikacji strzelców nadal prowadzi Marcin Stolarz, który dołożył kolejne cztery bramki i ma już ich 18 na swoim koncie   . . . czytaj więcej


2 stycznia 2016 - Od stycznia w Świebodzicach własna komunikacja

Bilety w dotychczasowych cenach, rozkład jazdy także bez większych korekt - nowa komunikacja miejska ruszyła 1 stycznia 2016 roku. Można już kupić bilety. Na razie są sprzedawane w kasie ZGK Świebodzice przy ulicy Strzegomskiej 30, w godzinach 7:30-15:00), od 1 stycznia będzie je można nabyć także u kierowców, a później w innych punktach na terenie miasta.
- Można w ten sposób nabyć również bilety miesięczne na okaziciela - wyjaśnia Kacper Nogajczyk, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świebodzicach. - Oczywiści, poszukujemy także punktów, które chciałyby włączyć się w dystrybucję biletów na terenie całego miasta (kioski, sklepy itp.) Prowizja od tej sprzedaży wynosi 5%   . . . czytaj więcej


1 stycznia 2016 - Sylwestrowa bójka

Tuż po godzinie 23 w sylwestrową noc operator monitoringu miejskiego w Straży Miejskiej w Świdnicy zaobserwował bójkę młodych osób w okolicy skrzyżowania ulicy 1-go Maja i ulicy Bohaterów Getta. Poróżnieni uczestnicy zabawy nie zważając na nadjeżdżające pojazdy toczyli walkę na środku jezdni, okładając się nawzajem pięściami. Swoim zachowaniem stworzyli bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.
Natychmiast podjęto wspólne działania z patrolem policji. Sprawcy zostali zatrzymani i doprowadzeni do Komendy Powiatowej Policji.


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała