29 lutego 2016 -
Wirtualny spacer
Swój wirtualny spacer mają miasta, znaczące muzea i ważne obiekty. Od kilku dni ma go także "Kasprowicz". Dzięki temu szkołę można obejrzeć nie wychodząc z domu. Wystarczy odwiedzić zakładkę pn. "Spacer po szkole" na stronie internetowej www.kasprowiczanie.com i kliknąć zamieszczony tam link. Jednocześnie przypominamy o realnej możliwości zapoznania się ze szkołą, już 19 marca, w trakcie Dnia Otwartego.
Pomysłodawcami i autorami tego ciekawego przedsięwzięcia są "politechnicy" z klasy II p: Kamil Drewnowski, Mateusz Zapotoczny, Karol Michalik, Wojciech Ziębicki i Adrian Pilch. Cała ekipa na foto, razem z koordynującym projekt - Jarosławem Moczulskim. Foto - autorzy projektu
29 lutego 2016 -
Żywa Lekcja Historii
Jutro, 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) od godziny 12:00 w Cinema 3D w Świdnicy odbędzie się IX Żywa Lekcja Historii czyli organizowane przez nauczycieli i uczniów klas mundurowych z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy spotkanie dla młodzieży mające na celu w sposób ciekawy i oryginalny nauczyć młodych ludzi historii.
Po godzinnej lekcji prowadzonej przez uczniów podczas której odbędzie się inscenizacja jednej z akcji oddziału Roja (przygotowana przez Związek Strzelców ze Świdnicy) odbędzie się specjalny, przedpremierowy pokaz filmu "Historia Roja" Jerzego Zalewskiego.
29 lutego 2016 -
Nielegalny pobór prądu
Ceny prądu najwidoczniej zachęcają do szukania "alternatywnych", choć nie zawsze zgodnych z prawem rozwiązań. Swój sposób na niepłacenie rachunków za energię znalazł jeden z mieszkańców ulicy Środkowej w Świdnicy, łamiąc w ten sposób prawo. Więcej już tego jednak nie uczyni, gdyż jego działania zostały zdemaskowane przez strażników miejskich.
W czasie rutynowej kontroli jednej z bram zauważyli i byli świadkami, jak mężczyzna nielegalnie montuje obejście w skrzynce elektrycznej. O zaistniałym fakcie patrol powiadomił Policję, a ta także Pogotowie Energetyczne
. . . czytaj więcej
Należy pamiętać, że w wielu przypadkach nielegalny pobór energii elektrycznej może być częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem elektrycznym nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również sąsiadów.
Dlatego nie bądźmy obojętni na takie zachowania, zgłaszajmy takie przypadki w pierwszej kolejności do zarządcy nieruchomości.
28 lutego 2016 -
Zasiedli do stołu, choć to stół do tenisa
26 lutego około 21:30 mieszkanka ulicy Armii Krajowej powiadomiła Straż Miejską o głośnym zachowaniu i spożywaniu alkoholu przez młodych ludzi przy stole do gry w tenisa na placu między ulicami Armii Krajowej i Bartosza Głowackiego.
Przybyli na miejsce funkcjonariusze stwierdzili, że przy kamiennym stole do gry w tenisa trwa w najlepsze impreza alkoholowa. Część biesiadników na widok strażników postanowiło się ewakuować, na pozostałych, nawet umundurowany funkcjonariusz, nie zrobił szczególnego wrażenia
. . . czytaj więcej
Osoba spożywająca alkohol została ukarana mandatem karnym w wysokości stu złotych. Kilka pozostałych uczestników spotkania zostało pouczonych i poinformowanych o karnych skutkach zakłócania porządku publicznego.
Wszystkie osoby opuściły miejsce biesiady, a okoliczni mieszkańcy w spokoju mogli już spędzić ten piątkowy wieczór.
27 lutego 2016 -
O Czerwonym Baronie w TV Arte
21 kwietnia 2015 roku, przez cały dzień gościła w Świdnicy ekipa niemieckich filmowców z Hamburga. Twórcy z MoersMedia realizujący materiały między innymi dla National Geographic, ZDF czy też ARTE zjawili się w Świdnicy, by nakręcić film dokumentalny o najsłynniejszym lotniku I Wojny Światowej, przez jego przeciwników zwanym Czerwonym Baronem.
Miano to nosił mieszkający w ówczesnej Świdnicy (Schweidnitz) Baron Manfred von Richthofen. Film jest już gotowy do emisji
. . . czytaj więcej
Premiera odbędzie się 1 marca 2016 roku w programie niemieckiej telewizji ARTE. Emisja rozpocznie się o godzinie 21:45. Kolejny raz film wyświetlony zostanie 22 marca o godzinie 17:30 w tym samym programie telewizyjnym.
O słynnym lotniku mówić będzie dr. Joachim Castan - historyk, dokumentalista i pisarz z Osnabrück. Miejsca w mieście związane z Red Baronem i rodziną Richthofenów prezentuje w filmie - świdniczanin Jerzy Gaszyński - Prezes "Red Baron Foundation"
27 lutego 2016 -
Bez niespodzianki
W meczu siedemnastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Spójnia Gdynia - ŚKPR Świdnica 35:27 (16:13). Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z czterema punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 30. punktów. Wybrzeże Gdańsk zajmuje z 27. punktami drugie miejsce. 26. punktów zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Następny mecz szczypiorniści ze Świdnicy rozegrają 5 marca w Świdnicy z KS Meble Wójcik Elbląg .
27 lutego 2016 -
"Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy
1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów
. . . czytaj więcej
Start planujemy na godzinę 12.00, zapisy będą przyjmowanie w dniu imprezy. Po biegu zaprosimy na program artystyczno-patriotyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i III Liceum Ogólnokształcące. Planujemy też ognisko, a harcerze z hufca ZHP Świdnica im. Szarych Szeregów będą częstować grochówką.
Dzięki staraniom organizatorów oraz wsparciu lokalnych samorządów uczestnicy będą zwolnieni z wpisowego. Na pierwszych 450 osób, które zapiszą się na bieg czekać będą pakiety startowe (medal, torba, koszulka, broszury informacyjne). Organizatorzy liczą, że brak wpisowego wpłynie na hojność uczestników w towarzyszącej biegowi kweście. Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przeprowadzi zbiórkę publiczną na pomnik polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość.
Ideą przedsięwzięcia biegowo-edukacyjnego "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W tym roku bieg odbędzie się w 160 miastach. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim "Lalek", ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. "Lalek" został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.
27 lutego 2016 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
Ebueee Ehee i Perlaże w finale ligi. Nie będzie powtórki z poprzedniego sezonu w finale zagrają Ebueee Ehee i Perlaże. O ile wygraną Ebueee z Darborem można było brać pod uwagę to porażkę obrońcy tytułu Osiedla i Przyjaciół w starciu z Perlaże można uznać za sporą niespodziankę. Wcześniej jednak w meczu o miejsca 5-7 Gimnazjum Junior przegrywa gładko ze Znajomymi Fryzjera 3:9 i tym samym Gimnazjum zajęło 7 miejsce a Znajomi powalczą z Venusem Nowice o miejsca 5-6.
Play-off - półfinały Gimnazjum Junior - Znajomi Fryzjera 3:9 (2:1), Darbor Bolesławice - Ebueee Ehee 1:7 (0:3), Osiedle i Przyjaciele - Perlaże 1:2 (0:1). Za tydzień kolejne spotkania i zakończenie sezonu.
26 lutego 2016 -
Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym
Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym odbędą się w Świdnicy. Między 22 a 26 czerwca będą miały miejsce zmagania orlików, juniorów, elity kobiet oraz mężczyzn. Będzie to doskonała rozgrzewka przed igrzyskami olimpijskimi, ponieważ trasa została zaplanowana tak, aby w jak największym stopniu oddawała warunki, które czekać będą na zawodników w Rio de Janeiro.
Rywalizacja rozpocznie się w środę (22 czerwca) jazdą indywidualną na czas. Kolarze i kolarki będą rywalizować na 11-kilometrowej rundzie w Świdnicy, która będzie powtarzana kilka razy, w zależności od kategorii
. . . czytaj więcej
W czwartek (23 czerwca) czeka dzień przerwy. Następnego dnia do rywalizacji powrócą juniorki i orlicy w wyścigu ze startu wspólnego. W sobotę (25 czerwca) na starcie staną juniorzy oraz elita pań, a na zakończenie w niedzielny poranek (26 czerwca) elita mężczyzn. Wszystkie kategorie będą rywalizować na 37-kilometrowej rundzie wokół Świdnicy. Zawodnicy siedmiokrotnie przejadą trasę, na której czekać ich będą dwa podjazdy - Przełęcz Palczyk oraz Modliszów. To oznacza, że elita panów pokona 259 kilometrów i około 3500 metrów przewyższenia.
Zawody tego typu wcześniej organizowane były w niedalekiej Sobótce. Po trzech edycjach postanowiono jednak przenieść je do Świdnicy z kilku powodów.
- Po pierwsze trasa. Chcieliśmy, by oddawała trudnością to, co czeka na kolarzy nieco ponad miesiąc później, na igrzyskach w Rio. I taką pętlę znaleźliśmy właśnie w okolicach Świdnicy. Pomagali ją wytyczać prawdziwi eksperci, między innymi Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego. Jest bardzo trudna - długie wymagające podjazdy i mocne zjazdy. Mam nadzieję, że to pomoże trenerom wybrać zawodniczki i zawodników na igrzyska.
A po drugie - w Świdnicy jest przecież Szkoła Mistrzostwa Sportowego o profilu kolarskim. Znakomita kuźnia talentów. Dość powiedzieć, że jej absolwentem jest Rafał Majka. Należało im się. Mam nadzieję, że uczniowie będą gorąco dopingować swoich idoli. My ze swojej strony zrobimy wszystko, by były to niezapomniane mistrzostwa - mówi Czesław Lang, organizator mistrzostw.
Miasto włączyło się w organizację mistrzostw i wsparło to wydarzenie kwotą 150 tysięcy złotych przy całkowitym budżecie imprezy około 2 milionów złotych.
26 lutego 2016 -
500 plus w Świdnicy
Do realizacji programu 500 plus wyznaczono w Świdnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wniosek o to świadczenie wychowawcze trzeba będzie składać raz do roku. Będzie można to zrobić przez internet lub osobiście. W oddziałach MOPS uruchomione zostaną dodatkowe stanowiska do wydawania i przyjmowania wniosków - przy ulicy Franciszkańskiej (osiem stanowisk), przy ulicy Wałbrzyskiej (jedno stanowisko) i przy ulicy Westerplatte (jedno stanowisko). Przez pierwsze miesiące świdniczanie obsługiwani będą w godzinach od 8.00 do 17.30
. . . czytaj więcej
Wnioski należy składać od 1 kwietnia br. tj. od momentu startu programu. Jeśli wniosek złożony zostanie przed tym terminem, niestety nie zostanie rozpatrzony i wnioskodawca zmuszony będzie złożyć go ponownie.
Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych trzech miesięcy, rodzice dostaną wyrównanie wstecz od 1 kwietnia - pozwoli to uniknąć kolejek i zapewni płynność wypłat. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.
Wnioski będzie można pobrać ze strony http://mops.swidnica.pl
Dostępne one będą we wszystkich oddziałach MOPS, przekazane zostaną także do sekretariatów świdnickich przedszkoli i szkół podstawowych.
26 lutego 2016 -
Jedyna w powiecie
Zwycięstwo w ustnym etapie konkursu zDolny Ślązak wywalczyła 19 stycznia uczennica Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera Aleksandra Galuba z klasy III b. Na salę wchodziła z numerem trzynaście, który okazał się szczęśliwy. Dzięki długiej i ciężkiej pracy oraz pomocy nauczycieli zdolna gimnazjalistka zasłużyła na zwycięstwo, zostając laureatką XV Dolnośląskiego Konkursu Historycznego. Jej nagrodą jest maksymalna liczba punktów oraz zwolnienie z części historycznej egzaminu gimnazjalnego.
Ola jest jedyną finalistką XV Dolnośląskiego Konkursu Historycznego w powiecie świdnickim, a w finale rywalizowała przede wszystkim z uczniami szkół miejskich.
26 lutego 2016 -
XIII edycja Festiwalu Nauki
17 marca 2016 roku po raz kolejny będziemy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej i niezwykle interesującej imprezie w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna, XIII edycja Festiwalu Nauki, który na dobre zagościł w kanonie imprez szkoły.
Tematem przewodnim tegorocznego XIII Festiwalu Nauki jest złoto....czyli "Nie wszystko złoto co się świeci". Temat ten będzie prezentowany przez specjalistów z różnorodnych dziedzin, czasami nawet w sposób bardzo zaskakujący i odkrywczy
. . . czytaj więcej
Swój udział w imprezie potwierdzili:
- prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek z Katedry Geochemii, Mineralogii i Pentrografii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pan profesor będzie miał wykład inauguracyjny pt. "Minerały droższe od złota". Wspomnę też, że pan profesor jako tzw. Visiting profssor wygłosił, między innymi, wykłady na uniwersytetach: Arhus w Danii, Masaryka w Brnie, Menoufia w Egipcie, Nowy Meksyk, USA, oraz wykłady na konferencjach naukowych w Argentynie, Francji, Japonii, Kanadzie, USA, Włoszech. Natomiast w tym roku - na Festiwalu Nauki w "Mechaniku"
- Dr inż. Paweł Zagożdżon z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej przyjedzie do nas z wykładem "Kopalnie złota od starożytnego Egiptu do współczesności",
- Pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych, mgr inż Tadeusz Kandesef i mgr inż .Tomasz Mazur, którzy zaprezentują swój wykład pt." Z wykrywaczem historii w Górach Stołowych"
- Magdalena Woch, Kierownik Działu Turystyki i Kultury zamku Książ, wiceprezes Fundacji Ks. Daisy von Pless - "Skarby Dolnego Śląska - między innymi "złoty pociąg"
- mgr inż. Leopold Stępowski, kierownik obserwatorium PAN w zamku Książ - "Tajemnice i skarby podziemi zamku Książ"
- Mikołaj Sokół, dziennikarz, pasjonat, komentator sportowy, wszechznawca F1, znajomy Roberta Kubicy. Na pytanie jak swoją prezentacją nawiąże do tematu festiwalu, odpowiedział: "to nie będzie trudno, przecież Hamilton jeździ w złotym kasku"
- Krzysztof Pamuła, nauczyciel j. angielskiego, pracownik ZSM, pasjonat sportów motocyklowych i motocykli, zapalony cyklista wystąpi wraz ze swoimi uczniami z prezentacją i pokazem "złotych maszyn".
25 lutego 2016 -
Historia z happy endem
Dzięki umiejętnościom udzielania pierwszej pomocy pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Świdnica uratowały życie klientowi, który stracił przytomność w Urzędzie Gminy Świdnica. Mowa o Agnieszce Plewińskiej, Joannie Poniatowskiej i Anecie Harchala.
Wtorkowe popołudnie, 23 lutego. W tym dniu mieszkaniec Słotwiny dokonywał płatności w kasie urzędu. Z niewyjaśnionych przyczyn nagle stracił przytomność. Niezwłocznie do akcji wkroczyły pracownice ośrodka pomocy społecznej, których biura znajdują się vis a vis kasy, przystępując do reanimacji
. . . czytaj więcej
Po ustaleniu, że mężczyzna nie oddycha i nie jest wyczuwalny puls rozpoczęły masaż serca, aż do przyjazdu zespołu ratowniczego, Pogotowia ratunkowego w Świdnicy, który przejął dalszą reanimację. Po kilkunastu minutach przywrócono czynności oddechowe, a pacjent został przewieziony do szpitala "Latawiec" w Świdnicy.
Jak zgodnie przyznają pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dla nas największą radością jest fakt, że mężczyzna żyje, a nasza wiedza pozyskana z kursów udzielania pierwszej pomocy mogła zostać wykorzystana. O niesamowitym szczęściu może mówić uratowany mieszkaniec ze Słotwiny, bowiem w chwili jego zasłabnięcia obecne były osoby posiadające: dyplom opiekuna medycznego, świeżo ukończony kurs pierwszej pomocy (styczeń 2016 rok) i pracownik socjalny z wykształceniem medycznym. Dzięki tym dziewczynom pacjent żyje - podkreślał z dumą lekarz z zespołu ratunkowego, świdnickiego pogotowia Leszek Krata, który po godzinie od zaistniałego zdarzenia pojawił się w siedzibie Urzędu Gminy aby osobiście podziękować pracownikom socjalnym za podjęte działania ratunkowe.
Udział w kursie nic nie kosztuje i nie boli, a wiedza pozyskana w ten sposób jak się okazuje może uratować życie, dar który nie jest przeliczalny na żadne pieniądze. Tak więc nie bądźmy obojętni w takich sytuacjach, bo jak pokazuje to zdarzenie, to dzięki wcześniejszej reanimacji można uratować życie drugiej osobie - podkreślają zgodnie Agnieszka Plewińska, Joanna Poniatowska i Aneta Harchala.
To była niecodzienna pomoc pracowników socjalnych. Podczas ratowania życia 85 - letniemu mężczyźnie, mieszkańcowi naszej gminy panie wykazały się dużą wiedzą, profesjonalizmem oraz zaangażowaniem. Ani przez chwilę nie wahały się, aby nieść pomoc potrzebującemu tym bardziej, że liczyła się każda sekunda. Kolejne trafne decyzje przez nich podejmowane z całą pewnością przyczyniły się do szczęśliwego zakończenia akcji ratunkowej u którego w miniony wtorek doszło do zatrzymania czynności oddechowych - podkreśla z dumą wójt gminy Teresa Mazurek.
Uroczystość wręczenia dyplomów, gratulacji i podziękowań dla trzech pań z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy odbędzie się jutro, tj. 26 lutego o godzinie 11.00 w sali narad Urzędu Gminy Świdnica podczas XXIV sesji Rady Gminy.
25 lutego 2016 -
Ugość małych artystów w swoim domu
W tegorocznej 7. już edycji Brave Kids uczestniczyć będzie 144 młodych artystów z 20 krajów, leżących na pięciu kontynentach. Projekt obędzie się w dniach 18 czerwca - 3 lipca w czterech polskich miastach. Właśnie ruszył nabór rodzin goszczących - przyjdź na spotkanie informacyjne w swoim mieście i dowiedz się jak ugościć dzieci w ramach Brave Kids.
Brave Kids to spotkanie dzieci i młodzieży z całego świata. W atmosferze przyjaźni i szacunku młodzi artyści w wieku od 8 do 16 lat wspólnie tworzą barwne spektakle, mieniące się różnorodnością kultur i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników
. . . czytaj więcej
Dzieci, które przyjadą do Polski, między 18 czerwca a 3 lipca uczestniczyć będą w warsztatach artystycznych odbywających się równolegle
w czterech polskich miastach: Wrocławiu Warszawie, Wałbrzychu i Przemyślu.
Bardzo ważnym aspektem Brave Kids jest zaangażowanie lokalnej społeczności. Dzieci przyjeżdżające z zagranicy są goszczone przez lokalne rodziny, które nie tylko oferują im miejsce do spania i wyżywienie, ale dzielą z nimi swój czas i oddają serce. Wszyscy otrzymują piękną lekcję otwartości
i wrażliwości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej i dołączyć do grupy Rodzin Brave Kids - przyjdź na spotkanie informacyjne:
Spotkanie w Wałbrzychu 19 marca o godzinie 16.00 w Starej Kopalni - Centrum Nauki i Sztuki przy ulicy Wysockiego 29
Projekt Brave Kids powstał w 2009 roku jako część wrocławskiego Brave Festival - przeciw Wypędzeniom z Kultury. Naszą misją jest umożliwienie spotkania dzieciom z całego świata, aby w atmosferze przyjaźni i szacunku mogły wymieniać się umiejętnościami i doświadczeniami. Efektem wspólnych warsztatów artystycznych są barwne spektakle mieniące się różnorodnością kultur i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników. To również świadectwo, że niezależnie od komplikacji świata dorosłych dzieci o różnym statusie społecznym i materialnym mogą wspólnie działać. Dla widzów to niezapomniane wrażenia artystyczne. Bardzo ważnym aspektem Brave Kids jest włączanie lokalnej społeczności. Dzieci przyjeżdżające z zagranicy są goszczone przez lokalne rodziny. To wspaniała lekcja otwartości i wrażliwości dla obu stron.
Poprzez Brave Kids pragniemy tworzyć zaprzyjaźnioną społeczność dzieci świata, których nie będzie dotykać cierpienie, przemoc, głód, niewolnictwo, osierocenie.
25 lutego 2016 -
Super wynik - 16 litrów
49 osób zarejestrowanych, 36 oddało krew, zebraliśmy ponad 16 litrów bezcennego leku - to fantastyczny wynik zbiórki, która odbyła się w czwartek, 25 lutego, w Świebodzicach.
Rezultat byłby jeszcze lepszy, gdyby nie konieczność zakończenia akcji - byli jeszcze chętnie do oddania krwi, jednak lekarz wykonujący badania potencjalnych dawców musiał pilnie wracać do szpitala. Frekwencja zaskoczyła bardzo pozytywnie członków Klubu Honorowych Dawców Krwi. - Jesteśmy pod wrażeniem takiej ilości krwiodawców, oby tak było zawsze
. . . czytaj więcej
- cieszyła się Katarzyna Młynarkiewicz, prezes świebodzickiego oddziału.
Zbiórka rozpoczęła się o godzinie 9:30, a zakończyła około 13:00. Pod koniec akcji rozlosowaliśmy tradycyjną nagrodę-niespodziankę, ufundowaną tym razem przez firmę Cast sp. j. Ekspres przelewowy trafił do rąk zadowolonego pana Marcina Hołowatego - serdecznie gratulujemy. Słodycze dla wszystkich krwiodawców ufundowała firma Śnieżka-Invest.
I od razu zapraszamy na następne krwiobranie - tym razem w ambulansie, który zaparkuje 8 marca pod ratuszem. Dla wszystkich pań, które zdecydują się w dniu swojego święta - bo to przecież Dzień Kobiet - oddać krew, organizatorzy przygotowują drobny upominek. Gorąco zapraszamy wszystkich, chcących włączyć się w akcję krwiodawstwa, ten piękny gest ratowania ludzkiego życia.
Organizatorami czwartkowej zbiórki byli: Urząd Miejski w Świebodzicach, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Klub Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach oraz Miejski Dom Kultury.
25 lutego 2016 -
Tesco przekaże 80 tysięcy złotych w województwie dolnośląskim
Już 25 lutego rusza I edycja programu "Decydujesz, pomagamy", w którym Tesco wesprze finansowo lokalne społeczności i organizacje pozarządowe z całej Polski. Program swoim zasięgiem obejmie całą Polskę - podzieloną na 160 obszarów. W każdym z nich przyznany zostanie grant w wysokości 5 tysięcy złotych,
a o wyborze zwycięzcy zdecydują sami klienci sieci. W województwie dolnośląskim łączna pula grantów to aż 80 tysięcy złotych.
Dzielnice przyjazne rodzinom, integracyjne place zabaw, kluby naukowe dla dzieci, warsztaty o zdrowym odżywianiu czy zajęcia edukacyjne
. . . czytaj więcej
To tylko kilka propozycji, które można podarować swojej miejscowości. Program "Decydujesz, pomagamy" ma na celu udzielenie wsparcia lokalnym organizacjom i społecznikom, którzy chcą zmienić na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Każdy ma szansę zdobyć dofinansowanie na realizację pomysłów, których do tej pory nie miał szansy wprowadzić w życie, dlatego zgłaszać się mogą zarówno organizacje pozarządowe, jak i grupy nieformalne.
Program swoim zasięgiem obejmie całą Polskę - podzieloną w tym celu na 160 regionów (łącznie ponad 300 miejscowości, w których odbędzie się głosowanie). W każdym z nich przyznany zostanie grant w wysokości 5 tysięcy złotych. O tym, która organizacja otrzyma grant na Dolnym Śląsku, zadecydują mieszkańcy w otwartych głosowaniach, które odbędą się w maju w 35 sklepach sieci Tesco na terenie województwa.
- Klienci są w centrum naszych wszystkich działań. Udowadniamy to także w nowym programie "Decydujesz, pomagamy", gdzie decyzja o tym, które inicjatywy społeczne otrzymają wsparcie, należy właśnie do klientów Tesco, najważniejszych partnerów tego programu - mówi Dawid Morris, prezes Tesco na Europę Środkową. - Szczęśliwe historie nie piszą się same, dlatego wierzymy, że wspólnie możemy napisać niejedno szczęśliwe zakończenie.
Dzięki zaangażowaniu klientów i elastycznym zasadom otwartym także na grupy nieformalne, program jest również odpowiedzią na rosnącą wśród Polaków potrzebę współdecydowania o swoim bliskim otoczeniu. Badanie "Aktywność Społeczna Polaków" ? przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej* - dowodzi, że aż 66% Polaków deklaruje potrzebę angażowania się w pomoc innym. 77% respondentów wierzy, że jednocząc siły, mają większą szansę rozwiązać problemy swojego otoczenia.
- Wiele osób czuje potrzebę wpływania na swoje otoczenie i wprowadzania pozytywnych zmian, ale brakuje im do tego narzędzi. Organizacje pozarządowe czy lokalni liderzy borykają się z brakiem środków finansowych czy możliwości promocji swoich działań - mówi Łucja Krzyżanowska, Przedstawicielka Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", partnera merytorycznego programu. - Dlatego też bardzo cenne są takie inicjatywy jak programy grantowe, które nie tylko zapewniają finansowe wsparcie, ale i jednoczą lokalną społeczność wokół wspólnego celu, pozwalają przełożyć marzenia na działania. Dają tym samym duży zastrzyk energii.
Program "Decydujesz, pomagamy" to kolejna inicjatywa Tesco Polska na rzecz lokalnych społeczności. Firma od lat konsekwentnie angażuje się w działania społeczne prowadząc programy edukacyjne (np. Tesco dla Szkół), promując zdrowy styl życia oraz podejmując wiele inicjatyw społecznych takich jak walka
z marnowaniem żywności czy problemem niedożywienia.
Więcej informacji o programie "Decydujesz, pomagamy" można znaleźć na stronie internetowej: www.tesco.pl/pomagamy
25 lutego 2016 -
Rozmowy o bezpieczeństwie
Bardzo interesujące konsultacje społeczne dotyczące bezpieczeństwa w gminie Marcinowice odbyły się w świetlicy wiejskiej w Marcinowicach 24 lutego. To efekt wcześniejszych ustaleń pomiędzy wójtem gminy Marcinowice a komendantem powiatowym policji w Świdnicy.
Podczas debaty komendant powiatowy policji zapoznał zebranych ze zdarzeniami mającymi miejsce na terenie gminy Marcinowice w okresie od końca stycznia br. do chwili obecnej, które stanowią zagrożenie i powodują straty w mieniu mieszkańców. Komendant podkreślił, że podobne spotkania odbywają się we wszystkich gminach naszego powiatu
. . . czytaj więcej
W ten sposób diagnozowane są potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa. Efektem tego będzie "Mapa zagrożeń powiatu świdnickiego" stanowiąca swoistego rodzaju analizę oraz wskazanie kierunków działań podejmowanych przez policję i inne służby działające w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Naczelnik Wydziału Prewencji KPP Świdnica Adam Mazur zapoznał zebranych z poziomem zagrożeń na terenie gminy Marcinowice w 2015 roku. Analizie poddane zostały: przestępczość kryminalna, gospodarcza, narkotykowa, wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu, obyczajności i użyteczności publicznej, a także wypadki drogowe.
Adam Mazur wyjaśnił, że "Mapa zagrożeń", po przeprowadzeniu konsultacji we wszystkich gminach powiatu świdnickiego, umieszczona zostanie na stronie internetowej KPP Świdnica oraz na stronach internetowych poszczególnych gmin.
Z kolei Jan Piskor, kierownik Posterunku Policji w Marcinowicach, zaznaczył, że podejmowane są wszelkie czynności operacyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Podziękował zebranym za dotychczasową współpracę oraz poprosił o dalsze współdziałanie w tej kwestii.
- Aby poprawić stan bezpieczeństwa na terenie gminy Marcinowice, na najbliższej sesji Rady Gminy poproszę radnych o przekazanie z rezerwy wójta kwoty 22.500 złotych z przeznaczeniem na zakup samochodu policyjnego dla Posterunku Policji w Marcinowicach - zapewnił Władysław Gołębiowski, wójt gminy Marcinowice. - Ponadto sytuację poprawiłby monitoring w każdej wsi. Będę czynił starania w tym celu.
Podczas debaty mieszkańcy zgłosili swoje uwagi i wnioski w kwestii działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i priorytetowych działań policji w zakresie zwalczania przestępczości. Wśród uwag znalazły się takie działania jak: monitoring miejscowości, kontrola ciężkich pojazdów, zabezpieczenie ujęć wodnych, patrolowanie dróg polnych w porze nocnej.
Świdnicka policja zwróciła się z apelem do mieszkańców gminy Marcinowice o to, aby w sytuacji zagrożenia nie podejmowali działań na własną rękę. Podczas debaty ustalono także zasady współpracy pomiędzy społecznością lokalną a pracownikami policji w zakresie informowania o zagrożeniu bezpieczeństwa. Za kilka miesięcy odbędzie się kolejne spotkanie, którego celem będzie podsumowanie działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie gminy.
25 lutego 2016 -
Marzenia i detale
Kolejne wyróżnienia dla świdnickich artystów. Widzieć i pokazywać - to niesamowita sztuka, która charakteryzuje uzdolnionych plastycznie. To sztuka, która charakteryzuje podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. 22 lutego 2016 w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy podsumowano Ogólnopolski Konkurs Plastyczny"Detal w architekturze".
Pracownię plastyczną z MDK w Świdnicy reprezentowało liczne, bo aż dwudziestoosobowe grono uczestników
. . . czytaj więcej
- Nasi uczniowie w swoich pracach przedstawili elementy architektoniczne budowli, czyli portale, kopuły, płaskorzeźby zdobiące fasady budowli - wyjaśnia Joanna Waksmundzka, nauczyciel pracowni plastycznej w MDK w Świdnicy.
Ze specjalnymi wyróżnieniami z Legnicy wróciło sześć adeptek sztuki kreatywnej: Sara Zawisza, Konstancja Kulak, Julia Michalska oraz Ula Walerowicz, która zdobyła nagrodę.
To nie jedyne osiągnięcia zdobyte przez młodych plastyków w ostatnim czasie. Podopieczni Joanny Waksmundzkiej od kilkunastu lat biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Pudełko moich marzeń". W tym roku w jego XVII edycji zostały wyróżnione dwie osoby: Natasza Bieszczad i Alicja Wojnowska. Podsumowanie konkursu odbędzie się 29 lutego 2016 w MDK "Na Pięterku" w Zduńskiej Woli.
24 lutego 2016 -
Bohaterowie odznaczeni
Panowie Tadeusz Widła i Tadeusz Zakrzewski - kombatanci, żołnierze II wojny światowej, Sybiracy, zasłużeni dla kraju ludzie, otrzymali wysokie odznaczenia państwowe, nadane przez Ministra Obrony Narodowej. Uroczysta dekoracja obu weteranów odbyła się podczas XVII Sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach we wtorek, 23 lutego.
Odznaczenia wręczył przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku, podpułkownik Krzysztof Kowalski. Nadanie medali poprzedzone było odczytaniem bogatych i budzących wielki szacunek życiorysów obu panów
. . . czytaj więcej
Starszy sierżant Tadeusz Widła to żołnierz i zesłaniec na Sybir, uczestnik walk wyzwoleńczych w czasie II wojny światowej, jeden z założycieli związku Sybiraków i członek świebodzickiego oddziału tego związku. Członek Zarządu Związku Weteranów i Rezerwistów WP im. 2 Berlińskiego Pułku Piechoty w Wałbrzych, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Zesłańców Sybiru, obecnie popularyzator wśród młodzieży wiedzy historycznej i losów Sybiraków.
Losy starszego szeregowego Tadeusza Zakrzewskiego są podobne, również został zesłany na Sybir, gdzie spędził wiele lat i wrócił do kraju ostatnim transportem repatriacyjnym. Wieloletni członek świebodzickiego Koła Związku Sybiraków, zaangażowany w jego działalność. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski i Krzyżem Zesłańców Sybiru.
24 lutego 2016 -
Mirosław Jabłoński z koncertem Jacka Kaczmarskiego
26 lutego (piątek) o godzinie 17:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy odbędzie się Koncert w wykonaniu Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego.
Koncert poświecony będzie bardowi Solidarności, antykomunistycznej opozycji - Jackowi Kaczmarskiemu. Koncert jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się od wielu lat.
24 lutego 2016 -
Mammobus na Dzień Kobiet
Przypadający w marcu Dzień Kobiet stanowi świetną okazję do zadbania o swoje zdrowie i wykonania profilaktycznej mammografii. Nie czekaj, zarejestruj się już teraz. Masz wątpliwość, czy badanie mammograficzne jest konieczne? Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi.
Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia
. . . czytaj więcej
"Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman z Lux Med Diagnostyka - Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek."
Lux Med Diagnostyka zaprasza panie na bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie, które odbędą się: 7 marca obok Ośrodka Zdrowia, przy Alejach Lipowych 15 w Świebodzicach.
Bezpłatna mammografia dla pań w wieku:
50 - 69 lat
Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
40 - 49 oraz 70 - 75 lat
Badania wykonywane są w ramach Projektu "Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi" współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej Informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl
Na badania w ramach obu programów prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu.
24 lutego 2016 -
Będzie auto dla policji i dodatkowe patrole
85 tysięcy złotych - tyle z budżetu gminy otrzyma Komisariat Policji w Świebodzicach na zakup nowego samochodu. Dodatkowo 10 tysięcy złotych samorząd, jak co roku, przeznaczy na dodatkowe patrole piesze.
Uchwała w tej sprawie została jednogłośnie podjęta na sesji Rady Miejskiej w dniu 23 lutego.
Samorząd Świebodzic od wielu lat systematycznie wspiera miejscową jednostkę policji, przekazując środki na nowy sprzęt - m. in. w 2009 roku gmina przekazała 15 tysięcy złotych a modernizację dyżurki, a w 2010 kwotę 11 tysięcy złotych na zakup laptopów dla dzielnicowych. Od 2010 roku dofinansowywane są patrole ponadnormatywne - średnio jest to kwota 15 tysięcy złotych rocznie.
23 lutego 2016 -
Południowa obwodnica Świdnicy ?
Władze miasta Świdnicy w dalszym ciągu zabiegają o budowę południowej obwodnicy Świdnicy. Pomimo wycofania projektu z oficjalnej listy Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014- 2023, prowadzone są rozmowy w celu jej realizacji. Swoje wsparcie w tej sprawie zadeklarował poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Siemoniak.
O wymienioną inwestycję Gmina Miasto Świdnica zabiega już od 13 lat. Pierwsze kroki w celu jej realizacji podjęto w roku 2001, w porozumieniu z Gminą Wiejską Świdnica oraz Powiatem Świdnickim, zlecono z własnych środków finansowych sporządzenie odpowiednich dokumentów
. . . czytaj więcej
Kilkunastokilometrowa obwodnica pozwoliłaby niemal zupełnie wyeliminować ruch ciężarowy z centrum miasta. Obecnie średnio-dobowy ruch pojazdów w ciągu drogi krajowej nr 35 w obszarze Świdnicy znacznie przewyższa średnią dla sieci dróg krajowych i wynosi blisko 27 tysięcy pojazdów na dobę.
Projekt budowy południowej obwodnicy Świdnicy nie był jedynym omawianym w trakcie spotkania z posłem Tomasze Siemoniakiem. Poruszono także sprawę dofinansowania niezbędnych prac przy renowacji wnętrz Katedry św. Stanisława i św. Wacława.
23 lutego 2016 -
Modernizacja oświetlenia
Zakończył się montaż nowych, energooszczędnych lamp ledowych przy ulicy Bora-Komorowskiego oraz przy ul. Fieldorfa (na odcinku od ulicy Bora-Komorowskiedo do ulicy Okulickiego). Powstało dziewięć punktów świetlnych.
Realizacja tego zadania to odpowiedź na liczne wnioski mieszkańców, dotyczące bezpieczeństwa i słabej widoczności w tym rejonie miasta. Wykonawcą zadania jest firma ze Świdnicy. Koszt robót to blisko 59 tysięcy złotych
. . . czytaj więcej
W najbliższym czasie zapalą się także nowe lampy przy ulicy Dębowej, gdyż pod koniec tygodnia rozpoczną się prace związane z przebudową oświetlenia w tym rejonie miasta.
W tym roku działania związane z modernizacją oświetlenia w mieście będą kontynuowane i obejmą w najbliższym czasie między innymi ulice Kopernika i Sprzymierzeńców.
23 lutego 2016 -
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
Przed nami kolejny "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Jak co roku udział w akcji brać będzie Prokuratura Rejonowa w Świdnicy, która w dniach 22-26 lutego zaprasza na bezpłatne porady prawne, gdzie prokuratorzy będą przyjmować pokrzywdzonych w godzinach 7:30-15:30.
Celem ogólnopolskiej akcji jest udzielanie niezbędnych informacji osobom pokrzywdzonym w zakresie przysługujących im uprawnień jako ofiarom przestępstw. Informacje będą udzielane bezpłatnie w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy przy ulicy Zamkowej 2 (telefon 74/8563660)
23 lutego 2016 -
Promocja kolejnej książki historycznej o Strzegomiu
Duszpasterska Rada Parafialna parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zapraszają na spotkanie promocyjne książki Aloysiusa Schadego zatytułowanej "Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. Piotra i Pawła w Strzegomiu", w tłumaczeniu Amandy Różańskiej.
Promocja odbędzie się 11 marca, o godzinie 17.00, w Sali Herbowej Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu. Na uczestników spotkania czekają niespodzianki.
22 lutego 2016 -
Najlepsi łyżwiarze nagrodzeni
Przy sporym zainteresowaniu kibiców od piątku do niedzieli (19-21 lutego) na lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywały się zawody łyżwiarstwa figurowego w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych "Dolny Śląsk 2016". Świdnickie lodowisko okazało się najszczęśliwsze dla sportowców z Mazowsza.
Łyżwiarze ze stolicy wyjechali z pięcioma medalami (dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy), a dodatkowo triumfowali w klasyfikacji klubów i województw. W zawodach wystartowało 71 zawodników i zawodniczek z siedmiu województw. Rywalizowano w konkurencjach solistek i solistów oraz par tanecznych
. . . czytaj więcej
W ceremonii dekoracji młodych sportowców brali udział: zastępca prezydenta Świdnicy Marek Suwalski, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego Zenon Dagiel, sekretarz PZŁF Ewa Kierzkowska oraz sędzia główny zawodów Jan Wikłacz. Kolejne zawody w ramach OOM odbędą się na lodowisku w Świdnicy od 11 do 13 marca. Tym razem rywalizować będą specjaliści od łyżwiarstwa szybkiego na krótkim torze (short track).
Łyżwiarstwo figurowe
Solistki, juniorki młodsze A
1. Elżbieta Gabryszak (Unia Oświęcim)
2. Aleksandra Rudolf (Axel Toruń)
3. Oliwia Rzepiel (Euro 6 Warszawa)
Solistki, juniorki młodsze B
1. Gabriela Rychter (Ochota Warszawa)
2. Amelia Wojtyńska (Ochota Warszawa)
3. Celina Sudnik (ŁTŁF Łódź)
Soliści, juniorzy młodsi A
1. Ryszard Gurtler (Ochota Warszawa)
2. Miłosz Witkowski (ŁTŁF Łódź)
3. Kamil Peteja (Spin Katowice)
Soliści, juniorzy młodsi B
1. Kamil Witkowski (ŁTŁF Łódź)
2. Piotr Wiśniewski (Axel Toruń)
3. Jakub Lofek (Unia Oświęcim)
Pary taneczne, juniorzy młodsi B
1. Oliwia Borowska/Filip Bojanowski (Stoczniowiec Gdańsk)
2. Julia Gajek/Dawid Kłodziński (Ochota Warszawa)
3. Marta Lewandowska/Jan Lipski (Stoczniowiec Gdańsk)
22 lutego 2016 -
Doroczna odprawa w ratuszu
Mniej rozbojów, więcej ujawnionych przestępstw, szybsze reagowanie na zgłoszenia - takie wyniki swojej pracy przedstawili świebodziccy policjanci podczas dorocznej odprawy, która tradycyjnie odbyła się w ratuszu (19 lutego). W podsumowaniu 2015 roku wzięli udział funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Świebodzicach oraz Komendant Powiatowy Policji insp. Krzysztof Niziołek.
Wyniki pionu prewencji przedstawił Komendant Powiatowy Policji w Świebodzicach nadk. Piotr Galicki, zaś o wynikach sekcji kryminalnej mówił Zastępca Komendanta podinspektor Robert Brożyna
. . . czytaj więcej
W 2015 roku na terenie Świebodzic odnotowano mniej rozbojów - tylko 5, mniej było także kradzieży z włamaniem (31 w 2015 r., 52 w 2014 roku). Więcej zatrzymano nietrzeźwych kierujących (48, podczas gdy w roku 2014 było ich 37).
- Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w wysokości 20 tysięcy złotych na patrole ponadnormatywne, dzięki czemu od maja do listopada w weekendy na terenie miasta było więcej funkcjonariuszy - podkreślał komendant Galicki, dziękując za przekazane środki burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi.
Najbardziej spektakularną akcją policjantów w 2015 roku było uratowanie życia kobiecie, która próbowała je sobie odebrać. Dzięki szybkiej reakcji dwojga funkcjonariuszy, świebodziczanka przeżyła. Policjanci otrzymali nagrody i podziękowania od władz naszego miasta oraz od Komendanta Powiatowego Policji.
Jeśli chodzi o pion kryminalny, w 2015 roku wykrywalność ogólna wyniosła 70,61 %, ujawniono ogółem 406 przestępstw. Najgłośniejsze zdarzenia minionego roku to zabójstwo starszej kobiety - sprawca tego czynu został niedawno skazany na 15 lat więzienia, a także ujawnienie dwóch kg marihuany.
- Wyniki mówią same za siebie, dziękuję w imieniu mieszkańców za państwa służbę, zaangażowanie i dbanie o bezpieczeństwo w mieście - podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - W sposób oczywisty wspieramy dodatkowe patrole, bo dają konkretne efekty i społeczeństwo tego oczekuje. W tym roku wsparcie ze strony samorządu Świebodzic będzie jeszcze bardziej odczuwalne, jesteśmy właśnie przed sesją Rady Miejskiej, na której będzie podjęta uchwała o przekazaniu pieniędzy na zakup samochodu dla naszego komisariatu.
A jak dodał komendant Krzysztof Niziołek, być może samochody dla Świebodzic będą dwa, bo są starania także o fundusze resortowe. - W takim razie, skoro na starym sprzęcie osiągacie czas dojazdu powyżej 6 minut, to na nowym będzie z pewnością poniżej - podsumował żartobliwie burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
Komendant powiatowy Krzysztof Niziołek dziękował burmistrzowi Bogdanowi Kożuchowiczowi i radnym za dobrą współpracę i regularne wsparcie jednostki.
- Zakup nowych samochodów to tak naprawdę zakup dla społeczeństwa, bo dzięki lepszemu sprzętowi możemy skuteczniej pracować - podkreślił na koniec.
22 lutego 2016 -
Głupota i nadmiar siły mogą drogo kosztować
Niedzielny, wczesny poranek 20 lutego godzina 5:12 operator monitoringu wizyjnego miasta ujawnia podejrzane zdarzenie. Obserwuje jak przy skrzyżowaniu ulicy Traugutta z ulicą Wałbrzyską mężczyzna rzuca na jezdnię jakiś przedmiot, widać, że ten jest ciężki, czynność tą wykonuje kilkukrotnie.
Na miejsce zostaje wysłany patrol strażników. Okazuje się, że młody mężczyzna rzucał po jezdni żeliwną kratką studzienki burzowej, która została wyjęta z takiej, znajdującej się przy tym skrzyżowaniu
. . . czytaj więcej
Mężczyzna zostaje ujęty nieopodal miejsca zdarzenia. Za ten niewątpliwie noszący znamiona wybryku chuligańskiego czyn, młody świdniczanin zostaje ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.
Na szczęście dla sprawcy kratka wytrzymała i trafiła na swoje miejsce. W innej sytuacji obciążony by został dodatkowymi kosztami (nowa to koszt około 200 złotych.)
22 lutego 2016 -
Żarowska Prelekcja Historyczna
Pierwsza Żarowska Prelekcja Historyczna już za nami. Licznie zgromadzona w kawiarni Gminnym Centrum Kultury i Sportu publiczność miała niepowtarzalną okazję usłyszeć o legendarnym złotym pociągu oraz tajemnicach i skarbach skrywanych przez Masyw Ślęży. O tych wszystkich ciekawostkach opowiedziała w niepowtarzalny sposób znana podróżniczka i pisarka - Joanna Lamparska.
Nasza dotychczasowa współpraca oparta na wspólnym odkrywaniu tajemnic historii nabiera tempa, a co najważniejsze przyniosła mieszkańcom Żarowa wiele emocji podczas wczorajszego spotkania
. . . czytaj więcej
Drugim tematem Żarowskich Prelekcji był jeniecki system obozowy w okolicy Żarowa. Mało znane fakty oraz bezimienne groby tych, którzy swój udział w II Wojnie Światowej przepłacili niewolą, ciężką pracą i tragiczną śmiercią. Dla wielu Naszych słuchaczy spore zaskoczenie, szok, niedowierzanie a także cenne mailowe informacje i wskazówki przesłane po zakończeniu prelekcji.
W imieniu Joasi Lamparskiej oraz Naszym składamy serdeczne podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich przyjezdnych z pobliskich i odległych stron za tak liczną obecność i "żywe" zainteresowanie tematyką historyczną. Dla was było warto i niebawem spotkamy się ponownie z jeszcze większą dawką historycznych sensacji oraz "nowymi twarzami", które zaprezentują swój dotychczasowy dorobek odkrywczy, twórczość oraz niezwykle interesujące tematy. Do zobaczenia na II Żarowskiej Prelekcji Historycznej.
21 lutego 2016 -
Budynki odnowione i nagrodzone
Przedstawiamy końcowe rozstrzygnięcia kolejnej edycji konkursu "Odnów i Wygraj". Komisja konkursowa wyłoniła laureatów za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury materialnej gminy Strzegom za rok 2015.
Nagrody pieniężne przedstawicielom poszczególnych Wspólnot Mieszkaniowych i właścicielom domków jednorodzinnych zostały wręczone - po raz pierwszy - w trakcie sesji Rady Miejskiej w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu 15 lutego br. Władze samorządowe Strzegomia pogratulowały naszym mieszkańcom, podkreślając że dzięki temu miasto i wsie zmieniają się nie do poznania
. . . czytaj więcej
Konkurs obejmował następujące kategorie budynków: I kategoria - budynki wielorodzinne, II kategoria - budynki jednorodzinne oraz III kategoria - budynki inne niż mieszkalne, wpisane do gminnej ewidencji zabytków, z wyjątkiem wpisanych do rejestru zabytków. W odpowiedzi na konkurs złożonych zostało 14 zgłoszeń: 10 w I kategorii zgłoszeniowej - budynki wielorodzinne i cztery zgłoszenia w II kategorii zgłoszeniowej - budynki jednorodzinne.
Budynki wielorodzinne:
1. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Ks. Prałata Stanisława Siwca 1 w Strzegomiu, nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych
2. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Dolna 1 w Strzegomiu, 35 tysięcy złotych
3. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa Plac Jana Pawła II 4 w Strzegomiu, 30 tysięcy złotych
4. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Dolna 12 w Strzegomiu - 20 tysięcy złotych
4. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Kolejowa 2 w Goczałkowie - 20 tysięcy złotych
4. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Ofiar Katynia 1 w Strzegomiu - 20 tysięcy złotych
4. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Armii Krajowej 2-2A-4 w Strzegomiu - 20 tysięcy złotych
5. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Brzegowa 65 w Strzegomiu - 10 tysięcy złotych
5. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Świdnicka 36 w Strzegomiu - 10 tysięcy złotych
6. miejsce - Wspólnota Mieszkaniowa ulica Rynek 13 w Strzegomiu - 5 tysięcy złotych
Budynki jednorodzinne:
1. miejsce - ulica Rogoźnicka 11 w Goczałkowie - 5 tysięcy złotych
1. miejsce - Jaroszów 116 - 5 tysięcy złotych
2. miejsce - Aleja Wojska Polskiego 6 A w Strzegomiu - 4 tysiące złotych
2. miejsce - ulica Fiołkowa 4 w Strzegomiu - 4 tysiące złotych
Zgłoszenia do udziału w konkursie mogli składać: właściciele, współwłaściciele, zarządy lub zarządcy budynków posiadający budynki nie wpisane do rejestru zabytków, które ze względu na swoje położenie, architekturę albo historię, stanowią cenne obiekty kultury materialnej gminy Strzegom, warte wyróżnienia, upowszechnienia i ochrony.
21 lutego 2016 -
Ufoludki? Kosmici? Ktosie? Nie, to dzieciaki w kosmosie!
16 lutego Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy zorganizowała Drzwi Otwarte Szkoły pod hasłem "Spotkanie w kosmosie". Pomimo niesprzyjającej pogody, licznie przybyli mali goście wraz ze swoimi opiekunami mieli okazję przenieść się w przestrzeń kosmiczną, którą wyczarowali dla nich uczniowie i nauczyciele szkoły.
Taki dzień jest niepowtarzalną okazją do tego, aby dokładnie poznać szkołę - zajrzeć do każdej klasy, skorzystać z porad szkolnego logopedy, pedagoga i psychologa. Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele wyczerpująco odpowiadali na pytania rodziców, dotyczące bazy dydaktycznej oraz oferty edukacyjnej szkoły
. . . czytaj więcej
W tym czasie dzieci brały udział m. in. w zajęciach plastycznych, konstrukcyjnych i muzyczno-ruchowych, warsztatach teatralnych, korzystały z tablic multimedialnych. Oglądały makiety i prezentacje związane z Układem Słonecznym, rozwiązywały quiz wiedzy o kosmosie. Miały możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć w rakiecie kosmicznej oraz spróbowania pysznych ciast, przygotowanych przez rodziców uczniów.
Miłym akcentem, który kończył zwiedzanie szkoły była zamiana punktów zebranych na kartach startowych na upominek. oczywiście rakietę kosmiczną. Mali goście opuszczali nas pełni wrażeń i obiecywali, że wrócą niedługo.
20 lutego 2016 -
Zbudowali roboty
Zainteresowanie warsztatami z robotyki organizowanymi przez Młodzieżowy Dom Kultury przerosło oczekiwania organizatorów. Na zajęcia zgłosiło się czterokrotnie więcej osób niż było miejsc. To niesamowite, jak wielu młodych, fajnych osób, interesuje się techniką i robotyką. Być może tu, w Świdnicy, uda nam się wychować kolejnego konstruktora robota nowej generacji - uśmiecha się Zbigniew Brożbar, inicjator i nauczyciel prowadzący zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Przypomnijmy, że w drugim tygodniu tegorocznych ferii zimowych placówka zorganizowała zajęcia dla dzieci, które chciały poznać zasady rządzące światem mechanicznym
. . . czytaj więcej
Scenariusz zajęć na pierwszy rzut oka wyglądał na bardzo skomplikowany. W poniedziałek dzieci w trakcie wykładów połączonych z prezentacją uczyły się podstaw elektroniki i elementów elektronicznych. Zajęcia przerywane były ćwiczeniami z praktycznej budowy prostych układów elektronicznych.
Wtorek przeznaczony został na podstawy programowania w środowisku arduino w formie prezentacji urozmaiconej przerwami na pisanie programów i budowy prostych układów np. sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach. Środa dedykowana została budowie podwozia robota, które w czwartek młodzi konstruktorzy udoskonalali. W piątek, jako kulminacja tygodnia, przeprowadzano testy i prezentacje.
Efekt końcowy wyszedł fantastyczny. Mamy naprawdę zdolną młodzież, którą należy tylko odpowiednio zainteresować, by samodzielnie poszukiwała drogi rozwoju swoich umiejętności. Cieszę się, że te zajęcia mogły się odbyć i dzisiaj już zachęcam kolejnych zainteresowanych do kontaktu z Młodzieżowym Domem Kultury w Świdnicy w celu rezerwacji miejsca na następną edycję warsztatów, które planujemy zorganizować jeszcze w tym roku - zaprasza Zbigniew Brożbar dodając, że zajęcia odbyły się dzięki wsparciu finansowym Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest - Park".
20 lutego 2016 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
Osiedle i Przyjaciele po wygranej z Ebueee Ehee powróciło na fotel lidera i zostało Mistrzem rundy zasadniczej i w półfinale spotka się z Perlaże , które ograło Gimnazjum Junior. Ebuee uplasowało się na trzecim miejscu i w półfinale zagra z drugim zespołem w tabeli Darborem Bolesławice. Venus Nowice mimo zwycięstwa nad Znajomymi Fryzjera nie zdołali awansować do półfinałów.
Poznaliśmy króla strzelców (bramki z półfinałów nie będą już zaliczane do kwalifikacji) został nim Bartek Bucki z Perlaże, który wyprzedził drugiego w kwalifikacji Marcina Stolarza - Gimnazjum Junior
. . . czytaj więcej
Wyniki ostatniej kolejki: Gimnazjum Junior - Perlaże 2:5 (1:3), Osiedle i Przyjaciele - Ebueee Ehee 5:1 (1:1), Venus Nowice - Znajomi Fryzjera 6:3 (2:1).
W tabeli rozgrywek - Osiedle i Przyjaciele 25. bramek. Darbor Bolesławice z 24. punktami. punktami zajmuje drugie miejsce. Trzecie jest Ebueee Ehee z 22. punktami i wyprzedza Perlaże - 21. punktów. Piąte miejsce zajmuje Venus Nowice z 20. punktami. Gimnazjum Junior ma 9. punktów a na ostatnim miejscu są Znajomi Fryzjera mają i trzy punkty.
Klasyfikacja strzelców: Bartek Bucki z Perlaże - 37. bramek. 31. bramek zdobył Marcin Stolarz (Gimnazjum Junior).
20 lutego 2016 -
"Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy
1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów
. . . czytaj więcej
Start planujemy na godzinę 12.00, zapisy będą przyjmowanie w dniu imprezy. Po biegu zaprosimy na program artystyczno-patriotyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i III Liceum Ogólnokształcące. Planujemy też ognisko, a harcerze z hufca ZHP Świdnica im. Szarych Szeregów będą częstować grochówką.
Dzięki staraniom organizatorów oraz wsparciu lokalnych samorządów uczestnicy będą zwolnieni z wpisowego. Na pierwszych 450 osób, które zapiszą się na bieg czekać będą pakiety startowe (medal, torba, koszulka, broszury informacyjne). Organizatorzy liczą, że brak wpisowego wpłynie na hojność uczestników w towarzyszącej biegowi kweście. Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przeprowadzi zbiórkę publiczną na pomnik polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość.
Ideą przedsięwzięcia biegowo-edukacyjnego "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W tym roku bieg odbędzie się w 160 miastach. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim "Lalek", ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. "Lalek" został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.
19 lutego 2016 -
Łyżwiarze zawładnęli lodowiskiem
Po curlingu przyszedł czas na niezwykle widowiskowe łyżwiarstwo figurowe. Od piątku do niedzieli (19-21 lutego) ponad 70 zawodniczek i zawodników na lodowisku w Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęło rywalizację o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych "Dolny Śląsk 2016". Wstęp na zawody jest wolny.
Podobnie, jak przed kilkoma dniami zmagania sportowców poprzedziła specjalna, olimpijska ceremonia otwarcia. Znicz olimpijski zapaliła zawodniczka z Torunia Agnieszka Rejment
. . . czytaj więcej
Poczet sztandarowy tworzyli: Ryszard Gurtler (mazowieckie), Oliwia Borowska i Filip Bojanowski (oboje pomorskie). W imieniu sędziów i zawodników ślubowanie złożyli: Piotra Nowak i Anna Łukasiak (pomorskie). Tradycyjną sentencję otwierające olimpijskie zmagania wygłosił Zenon Dagiel, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego.
W związku z zawodami do Świdnicy przyjechało wiele znakomitych postaci łyżwiarstwa figurowego, między innymi wielokrotni mistrzowie Polski i Europy, trzykrotni olimpijczycy Dorota i Mariusz Siudkowie.
19 lutego 2016 -
Pierwsze posiedzenie
Ponad 117 tysięcy złotych to dotacja jaką otrzymała Świdnica na przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji. W piątek, 19 lutego odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez Prezydent Miasta Świdnicy, zespołu ds. rewitalizacji. Posiedzenie to zapoczątkowało proces omawiania problemów związanych z rewitalizacją w kontekście społecznym, gospodarczym i infrastrukturalnym.
W naradzie udział wzięli przedstawiciele instytucji kultury i edukacji, służb porządkowych, przedsiębiorcy, radni oraz reprezentanci stowarzyszeń
. . . czytaj więcej
W czasie spotkania, które miało charakter warsztatowy, omawiano problemy społeczne jako fundamenty do opracowania GPR. Wymieniano uwagi i spostrzeżenia dotyczące negatywnych zjawisk występujących w mieście, które mogą rzutować na konkretne plany i projekty w zakresie rewitalizacji.
Podejmowane działania rewitalizacyjne służą zwykle poprawie wyglądu i funkcjonalności danego obszaru. Są to m.in. modernizacje i remonty zabudowy, przestrzeni publicznych i podwórek, działania na rzecz aktywizacji społecznej mieszkańców oraz rozwijanie nowych form działalności gospodarczej, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Ważne jest również zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego oraz nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji.
Wyodrębnienie obszaru, w którym skupione są negatywne zjawiska społeczne, w szczególności takie jak: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji lub kapitału społecznego, niewystarczający poziom uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym będzie podstawą do podjęcia kompleksowych działań rewitalizacyjnych, stanowiących treść Gminnego Programu Rewitalizacji.
19 lutego 2016 -
Franciszek Jóźwik z Pszenna - człowiek z pasją
Urodzony w Szczawnie Zdroju w województwie dolnośląskim. Do 2009 roku mieszkaniec Wałbrzycha, a obecnie mieszkaniec Pszenna. Najważniejsze jest robić to co się kocha, mieć marzenia i je realizować, bez względu na wiek - mówi pan Franciszek, mistrz Dolnego Śląska w jeździe indywidualnej na czas.
Treningi odbywa 5-6 razy w tygodniu, od 3,5 do 4 godzin. Jednak całą przygodę z kolarstwem poprzedziły rozgrywki w piłce nożnej.
Pochodzę z rodziny sportowej, jednak po kontuzji byłem zmuszony zmienić dyscyplinę sportu. Wybrałem kolarstwo i to był strzał w dziesiątkę
. . . czytaj więcej
Pasja szybko przerodziła się w sposób na życie i w tym roku będę obchodzić 30 lecie swojej kariery. Przez ten czas uczestniczyłem w mistrzostwach naszego kraju i licznych imprezach zagranicznych, walcząc o najważniejsze puchary świata i mistrzostwa globu - mówi pan Franciszek.
Jak mówi sam o sobie nie widać, że ma już 62 lata, a wszystko dzięki sportowemu trybu życia. Od dziecka związany ze sportem. W przerwie między treningami dodatkowo chodzę na basen, biegam, jeżdżę na nartach. Największym wsparciem w tym co robię jest dla mnie rodzina i dzięki niej mogę realizować swoje marzenia. Pragnę zaszczepić w dzieciach zacięcie do sportu, jak również zachęcić wszystkich młodych ludzi do czynnego udziału we wszystkich formach spędzania wolnego czasu na czymś innym niż tylko siedzenie przed telewizorem, bądź granie na komputerze. Sport uczy wytrwałości i dążenia do celu - dodaje Franciszek Jóźwik.
Jedynym co nas ogranicza to my, nasza psychika i lęk przed pokonywaniem barier, które są łatwiejsze do przeskoczenia niż nam się wydaje.
18 lutego 2016 -
Kongres Turystyki Polskiej
Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy, który odbędzie się w naszym mieście od 12 do 14 października br. znalazł się na liście projektów rekomendowanych przez komisję konkursową Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki do dofinansowania projektu kwotą 250 tysięcy złotych. Organizatorzy tego wydarzenia rozpoczęli już przygotowania do kongresu.
Celem Kongresu Turystyki Polskiej jest wypracowanie wytycznych dla polityki turystycznej Polski, wskazanie kierunków rozwoju polskiej turystyki na kolejne lata oraz przygotowanie rekomendacji programowych i inicjatyw legislacyjnych, które zostaną skierowane do organów władzy publicznej
. . . czytaj więcej
- ustawodawczej i wykonawczej, dokonanie oceny funkcjonowania sektora usług turystycznych w Polsce oraz stworzenie platformy stałego porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami turystycznymi i organizacjami branżowymi, umożliwiającej integrację środowisk działających na rzecz turystyki.
Kongres to nie tylko spotkania panelistów, debaty i sesje dotyczące turystyki. To także atrakcje dla świdniczan, których i tym razem nie zabraknie. W ubiegłym roku w trakcie Konferencji Przygotowawczej Kongresu Turystyki Polskiej mieszkańcy mieli okazję m.in. wziąć udział w koncercie Grzegorza Hyżego, pokazie kulinarnym Tomasza Jakubiaka, czy grze miejskiej. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. O tym, co znajdzie się w programie wydarzeń towarzyszących imprezie, będziemy informować na bieżąco.
18 lutego 2016 -
Wizytacje w świetlicach wiejskich
17 miejscowości gminy Marcinowice odwiedziła Komisja Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Ośrodek Kultury 16 i 17 lutego. Celem wizytacji było sprawdzenie stanu faktycznego świetlic wiejskich oraz poznać pracę i potrzeby instruktorów prowadzących zajęcia dla dzieci. W każdej miejscowości towarzyszyli im gospodarze świetlic.
Była to okazja do poznania sposobów pracy instruktorów oraz porozmawiania z nimi o liczbie dzieci uczęszczających na zajęcia, problemach wychowawczych i bieżących potrzebach
. . . czytaj więcej
Spotkania potwierdziły ciągłą konieczność inicjowania różnorodnych działań dla dzieci i młodzieży w świetlicach, które dla większości są jedną z niewielu możliwości spędzania wolnego czasu.
Komisje sprawdzały również stan techniczny i warunki, w jakich organizowane są zajęcia świetlicowe i przedsięwzięcia rad sołeckich.
W wyniku wizytacji powstała lista potrzeb w poszczególnych miejscowościach z uwzględnieniem priorytetowych działań w części świetlic. Podsumowanie całej wizyty odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych.
18 lutego 2016 -
Pierwsze medale rozdane
Reprezentanci CCC Warszawa zwyciężyli w turniejach curlingu rozgrywanych w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2016. Wśród dziewcząt zwyciężyła ekipa pod nazwą Minisie, a wśród chłopców Mlekum. Lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od 15 do 17 lutego gościło ponad 40 zawodników, trenerów i sędziów curlingu. Od 19 do 21 lutego w obiekcie rozpocznie się rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym.
W turnieju curlingowym wystąpiły po cztery drużyny dziewcząt i chłopców. W pierwszej fazie rywalizowały systemem każdy z każdym
. . . czytaj więcej
Dwa najlepsze zespoły spotkały się w finale, a zespoły z miejsc 3-4 zagrały o brązowy medal. W rywalizacji dziewcząt najlepsze okazały się Minisie z CCC Warszawa. Ekipa w składzie: Marta Leszczyńska, Natalia Kurnikowska, Daria Chmarra, Karolina Mendes w decydującej grze pokonała Sopot Wa Ku'ta 5:3. Tym samym podopieczne trenerki Karoliny Florek zrewanżowały się sopociankom za przegraną 2:7 w fazie grupowej. Na trzecim stopniu podium stanęły zawodniczki GCC Gdańsk. Czwarta lokata przypadła POS Łódź.
Wśród chłopców bezkonkurencyjna okazała się drużyna Mlekum z CCC Warszawa. Zdecydowanie wygrała wszystkie mecze, a w finale 6:1 rozgromiła inny zespół CCC Warszawa - Kornishony. Zwycięzcy grali w składzie: Filip Chmarra, Filip Twardowski, Rafał Rek, Michał Janowski, trener Rafał Janowski. Brązowe medale wywalczyli zawodnicy Ice Rockets z AZS Gliwice.
CCC Warszawa wygrało klasyfikację klubów, a Mazowsze klasyfikację województw. W ceremonii dekoracji i zakończenia zawodów wzięli udział zastępca prezydent Świdnicy Szymon Chojnowski, prezes Polskiego Związku Curlingu Andrzej Janowski, sędzia główny zawodów Kazimierz Chęć, kierownik działu obiektów ŚOSiR Jan Czałkiewicz oraz Tomasz Mojsa z firmy JAKO Polska. Fundatorami nagród dla sportowców byli: Urząd Miejski w Świdnicy, JAKO Polska i Algida.
Od czwartku do niedzieli w hali lodowiska odbędą się zawody w łyżwiarstwie figurowym. Wstęp wolny.
18 lutego 2016 -
Olimpiada Języka Niemieckiego
Franziska Gillmaier, uczennica klasy 2C I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, zakwalifikowała się do etapu centalnego XXXIX Olimpiady Języka Niemieckiego. Finał odbędzie się w kwietniu, w Poznaniu, a prawo startu w nim wywalczyły sobie tylko trzy osoby z całego Dolnego Śląska.
Franziska na etapie okręgowym olimpiady wykazała się nie tylko świetną znajomością języka niemieckiego, ale również głęboką znajomością zagadnień kultury, geografii i historii krajów niemieckojęzycznych. Opiekunem Franziski jest prof. Bożena Furmankiewicz. Foto I LO
17 lutego 2016 -
"Kawka" rusza w Świdnicy
Miasto podpisało z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę dotacji i pożyczki na realizację programu "kawka" część druga. Przy ulicy Łącznej i Siennej trwają już prace nad budową magistrali ciepłowniczej, która ma doprowadzać ciepło aż do Śródmieścia. Pierwsze przyłączenia będą wykonane już w tym roku.
Program przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście i ograniczenia szkodliwych, rakotwórczych substancji pochodzących z palenisk opalanych paliwem stałym
. . . czytaj więcej
Już niebawem na stronie Urzędu pojawią się druki wniosków o udzielenie dotacji celowej wraz ze wzorem uchwały wspólnoty mieszkaniowej, która ubiegać się będzie o przyznanie środków na wymianę ogrzewania z paliwa stałego na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej. Pierwszym krokiem wspólnot mieszkaniowych jest więc podjęcie uchwały według przygotowanego przez miasto szablonu i złożenie jej wraz z wnioskiem. Natomiast właściciele lokali użytkowych powinni wypełnić wniosek o pomoc de minimis z odpowiednim oświadczeniem, których wzory również będą do pobrania na stronie.
Opracowany przez miasto sposób realizacji przedsięwzięcia pozwala na zwolnienie dotacji z opodatkowania podatkiem dochodowym, zatem jedynym kosztem jaki poniesie właściciel lokalu będzie symboliczne sto złotych oraz dodatkowe sto złotych od wspólnoty mieszkaniowej za wykonane prace w części wspólnej budynku.
Właściciele nieruchomości, którzy dotąd nie zdecydowali się na wzięcie udziału w programie, cały czas mają szansę otrzymać środki finansowe na wymianę ogrzewania poprzez złożenie wniosków w określonym terminie.
Więcej informacji na stronie http://um.swidnica.pl/pages/mieszkancy/czysta-swidnica/program-kawka.php w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy w pokoju 313 oraz pod numerem telefonu 74 856 28 80.
17 lutego 2016 -
Klub LKS Stragona znowu w czołówce
Klub LKS Stragona Strzegom po raz kolejny uplasował się w czołówce polskich klubów wkkw. otrzymał Za sukcesy w sezonie 2015 klub zajął III miejsce w Rankingu Klubów WKKW Polskiego Związku Jeździeckiego. Wyróżnieni zostali również zawodnicy startujący w barwach klubu w sezonie 2015 - Szymon Nachotko w kategorii Młodych Jeźdźców (II miejsce) i Emilia Chmielowska w kategorii Młodzików (II miejsce).
Rozdanie nagród obyło się w podczas corocznej konferencji dyscypliny wkkw w Racocie. Podczas konferencji zostały wręczone również nominacje do Kadry Narodowej. Nominacje do Kadry WKKW Seniorów otrzymał zawodnik LKS Stragona Strzegom - Wiesław Nowak.
17 lutego 2016 -
Stypendia dla najlepszych
Na przełomie lutego i marca w świdnickich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach wypłaconych zostanie 499 stypendiów motywacyjnych za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, za I semestr roku szkolnego 2015/2016. Miasto Świdnica ze środków własnych przeznaczyło na ten cel 49 455 złotych.
Stypendia przyznawane były przez dyrektorów szkół. Szkoły we własnym zakresie różnicowały wysokość indywidualnych stypendiów (w przedziale 50-210 złotych) w zależności od uzyskanej średniej ocen (co najmniej 4,75) oraz rangi osiągnięcia sportowego uzyskanego przez uczniów. Dzieci uzyskujący wysoką średnią ocen i wysokie wyniki sportowe mogą uzyskać stypendia w ramach obu kategorii.
17 lutego 2016 -
Rodzina 500 +
Od kwietnia mają się rozpocząć wypłaty świadczeń z rządowego programu "Rodzina 500 +" , czyli 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Samorządy rozpoczynają przygotowania do tego nowego zadania.
- W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców miasta informuję, że po dzisiejszym podpisaniu przez Prezydenta RP Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci będziemy udzielać wszelkich informacji nt. terminu i miejsca składania wniosków oraz wymaganych dokumentów - mówi Izabela Siekierzyńska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach
. . . czytaj więcej
- Jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach, jako realizator programu, aby udogodnić Państwu składanie wniosków, planuje wydłużyć godziny pracy. Prosimy o cierpliwość i śledzenie na bieżąco informacji na naszych stronach.
Gdy tylko pojawią się stosowne rozporządzenia, ruszy nabór wniosków i wszelka pomoc w tej sprawie. Jeśli będzie taka potrzeba, Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizuje w jedną z sobót w marcu dzień otwarty dla osób, zainteresowanych informacjami o programie. Będzie można wówczas otrzymać także pomoc w wypełnieniu wniosku.
Według wstępnych szacunków w Świebodzicach do skorzystania z programu może być uprawnionych około 1500 rodzin.
17 lutego 2016 -
Netto: wspieramy lokalny biznes
Sieć handlowa Netto oferuje producentom pieczywa oraz mięsa i wędlin unikalne warunki - przedsiębiorcy, którzy chcą wydzierżawić stoiska w wybranych sklepach przez pierwszy kwartał zapłacą za najem symboliczne 50 złotych miesięcznie.
Przez 21 lat obecności w Polsce Netto wypracowało efektywny model współpracy z lokalnymi producentami, oferując w swoich sklepach możliwość prowadzenia własnych stoisk, na których można znaleźć przede wszystkim świeże pieczywo, wyroby cukiernicze, mięso oraz wędliny. Stoiska te obecne są w większości placówek Netto
. . . czytaj więcej
Dzierżawią je znane piekarnie oraz zakłady mięsne w Polsce, m.in jak: Zakłady Piekarskie Oskroba, PHP "Bagietka", czy Madej Wróbel.
W miejscowościach, gdzie jeszcze stoisk nie wynajęto, sieć handlowa oferuje chętnym do współpracy firmom trzymiesięczny okres próbny za symboliczną opłatę. Oferta skierowana jest do producentów pieczywa oraz zakładów mięsnych zainteresowanych wynajęciem stoisk w sklepach Netto, w szczególności z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego. W ramach umowy najemcy otrzymają lokal z podłączeniami do mediów, wyposażony w instalację alarmową. Koszty, jakie ponosi najemca, to adaptacja stoiska, podatek oraz bieżące koszty eksploatacji (zużycie wody i energii elektrycznej, ogrzewanie). Firmy zainteresowane współpracą mogą kontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem Netto, Alicją Pańkowską-Pyź, kierownikiem Działu Nieruchomości, która dostępna jest pod adresem mailowym: app@netto.pl
Aktualnie sieć handlowa współpracuje z ponad 80 producentami, których wyroby można znaleźć na 639 stoiskach w sklepach Netto. Jest to odpowiedź na zapotrzebowania klientów, którzy przywiązują ogromną wagę do produktów przygotowanych zgodnie z tradycyjną recepturą.
- Na bieżąco prowadzimy badania wśród naszych klientów, dzięki czemu wiemy, że są oni szczególnie przywiązani do produktów świeżych, rodzimego pochodzenia - mówi Mariola Skolimowska, PR manager Netto. - Szczególnie cenimy smak polskiego, tradycyjnego pieczywa i wędlin. Dlatego koncept naszej sieci handlowej zakłada obecność stoisk lokalnych producentów w naszych sklepach. W ten sposób wspieramy lokalny biznes i dostarczamy klientom produkty, które lubią najbardziej.
- Na tej współpracy korzystają wszystkie strony - potwierdza Krzysztof Agacki, dyrektor PHP "Bagietka" z Chojnic, które uhonorowane zostało przez "Gazetę Pomorską" tytułem "Najpopularniejszej Piekarni" w regionie. - Netto daje nam możliwość szerokiego dotarcia do klientów, my z kolei powiększamy i uzupełniamy ofertę sieci. W ostatecznym rozrachunku korzysta konsument, otrzymując szeroką ofertę świetnej jakości produktów w bardzo dobrej cenie.
17 lutego 2016 -
Pierwsza Żarowska Prelekcja Historyczna
Gdzie jest złoty pociąg III Rzeszy? Czy naprawdę istnieje? I czy skład ze skarbami mógł zostać ukryty w Wałbrzychu? Wszystkie ciekawostki na temat istnienia złotego pociągu już niebawem w Żarowie zdradzi Jolanta Lamparska znana dziennikarka, podróżniczka i autorka wielu książek o Dolnym Śląsku.
Żarowska Izba Historyczna zaprasza na I Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w piątek, 19 lutego o godzinie 18.00 w kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Piastowskiej 10A w Żarowie
. . . czytaj więcej
W programie spotkania dwie prelekcje: "Legendarny Złoty Pociąg" Joanny Lamparskiej i "Kdo 43 i 1196 - jeniecki system obozowy w okolicy Żarowa" Bogdana Muchy archeologa i specjalisty d/s zbiorów muzealnych w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, opiekuna Żarowskiej Izby Historycznej, autora licznych opracowań z zakresu historii i archeologii gminy Żarów.
17 lutego 2016 -
Czekamy na kurczaczki i baranki
Urząd Miejski w Świebodzicach zaprasza wszystkich mieszkańców Świebodzic oraz okolic do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na kartkę świąteczną pn.: "Wielkanocne Tradycje".
Prace należy składać do 1 marca, w sekretariacie Urzędu Miejskiego, Rynek 1, a także w Wydziale Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego, ulica Świdnicka 7, pokój nr 3 (poniedziałki, środy, czwartki w godzinach 7:30-15:30, wtorki: 7:30-16:00 i piątki: 7:30-15:00) lub nadsyłać pocztą z dopiskiem: konkurs "Wielkanocne Tradycje"
. . . czytaj więcej
Oczywiście, liczy się jak najciekawsza i oryginalna interpretacja hasła zawartego w tytule.
I to nie koniec świątecznych konkursów - zapraszamy także dzieci i młodzież do przygotowania pięknych ozdób wielkanocnych w konkursie na "Najładniejszą ozdobę wielkanocnego stołu". Czekamy zatem na wesołe kurczaczki, baranki, pisanki, koszyczki - słowem wszystko to, co ozdabia świąteczny stół. Wykorzystanie materiałów dowolne.
Prace powinny być złożone w siedzibie organizatora - Urząd Miejski w Świebodzicach, ulica Świdnicka 7, pokój numer 4 lub 2 (Wydział Edukacji i Spraw Społecznych), do dnia 15 marca 2016 roku. Zwycięskie prace w obu konkursach zostaną nagrodzone i zaprezentowane.
16 lutego 2016 -
Olimpiada rozpoczęta
Z olimpijskim ceremoniałem: zapaleniem znicza, przyrzeczeniami zawodników i sędziów oraz Mazurkiem Dąbrowskiego otwarto dzisiaj w Świdnicy zawody curlingu, rozgrywane w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2016.
Na lodowisku przy ulicy Śląskiej rywalizację o medale rozpoczęli zawodniczki i zawodnicy z Warszawy, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Łodzi i Gliwic. W turniejach dziewcząt i chłopców występują po cztery zespoły. Przed pierwszymi meczami odbyła się ceremonia otwarcia zawodów
. . . czytaj więcej
Sportowców prezes Polskiego Związku Curlingu Andrzej Janowski, który również wygłosił tradycyjna sentencję "XXII Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2016 w curlingu uważam za otwartą."
Znicz olimpijski zapalił zawodnik z Łodzi Jan Karolewski. Poczet sztandarowy tworzyli: Victoria Sitkiewicz i Liliana Jasińska (pomorskie) oraz Maksymilian Szewczyk (mazowieckie). W imieniu sędziów i zawodników ślubowanie złożyli: Kazimierz Chęć i Michał Janowski (mazowieckie).
W środę o godzinie 18.00 uroczyste zakończenie zawodów curlingowych. W czwartek odbędą się treningi łyżwiarzy figurowych. Zawody od piątku.
Zmagania młodych sportowców z całej Polski można obserwować na żywo w internecie pod adresem:
http://kamery.dolnet.pl/33-xxii-ogolnopolska-olimpiada-mlodziezy/
Transmisję online zapewnia firma Dolnet Group, właściciel marki limonka.net.pl
Curling
środa, 17 lutego
8.30-18.00 - finały
18.00-19.00 - ceremonia zamknięcia zawodów
Łyżwiarstwo figurowe
piątek, 19 lutego
11.30 - ceremonia otwarcia zawodów
12.00-13.30 - program krótki solistek junior A
13.30-15.00 - program krótki solistów junior A
15.00-16.30 - program krótki solistów junior B
16.30-17.30 - taniec krótki par tanecznych
sobota, 20 lutego
8.30-12.30 - program krótki solistek junior B
12.30-13.30 - taniec dowolny par tanecznych
13.30-15.00 - program dowolny solistek junior A
15.00-16.00 - program dowolny solistów junior A
niedziela, 21 lutego
8.00-12.00 - program dowolny solistek junior B
12.00-13.30 - program dowolny solistek junior B
13.30 - ceremonia zakończenia zawodów
16 lutego 2016 -
Centrum wsi w Mrowinach przejdzie metamorfozę
Nowe oświetlenie, chodnik łączący ulice Wojska Polskiego i Myśliwską z centrum wsi, nowe wiaty przystankowe i witacze. Niebawem centrum wsi w Mrowinach zmieni swój wygląd. Pierwszy etap rewitalizacji tego terenu już się rozpoczął i ścieżka między ulicą Wojska Polskiego a Myśliwską w Mrowinach zyskała nowe oświetlenie.
Na kolejne etapy przebudowy tego terenu trzeba będzie poczekać jeszcze do wiosny. Wspólny projekt mieszkańców wsi z pewnością zaowocuje konkretnymi efektami. - Na tym odcinku zaprojektowaliśmy do montażu dziewięć słupów oświetleniowych, na długości około trzystu metrów
. . . czytaj więcej
Ścieżka została oświetlona i można z niej swobodnie korzystać - mówi Wojciech Wołyniak z firmy ELSTA Stanisław Wołyniak, wykonawca inwestycji.
Słupy oświetleniowe, które zostały zamontowane na ścieżce łączącej ulicę Wojska Polskiego i Myśliwską w Mrowinach to dopiero pierwsza część wspólnego projektu mieszkańców wsi. W planach, i to już niebawem, jest także wyłożenie tego odcinka nową kostką betonową. A w kolejnych etapach kolejne inwestycje, które zmienią wygląd centrum Mrowin. - Chodnik ten będzie połączony z centrum naszej wsi, gdzie w następnym etapie, kostką betonową zostanie także wyłożona zatoka autobusowa. Ale to nie wszystko, co planujemy tam zrealizować. Naszym wspólnym pomysłem jest także dalsza renowacja centrum Mrowin, a więc nowe ławki, chodniki i wiaty przystankowe - dopowiada Roman Konieczny mieszkaniec Mrowin.
Ten etap inwestycji w Mrowinach zamknął się kwotą blisko 52 tysiące złotych i został sfinansowany ze środków budżetu gminy Żarów, w tym funduszu sołeckiego, który w całości wspólną decyzją mieszkańców Mrowin został przeznaczony na realizację tego przedsięwzięcia. Dodatkowe pięć tysięcy złotych do inwestycji dołożyli również mieszkańcy Mrowin, którzy byli organizatorami Turnieju Wsi w Mrowinach.
15 lutego 2016 -
Spotkanie z podróżnikiem - Kanada i USA
Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejne spotkanie z podróżnikiem - Bolesławem Grabowskim. Podczas spotkania będzie można wysłuchać opowieści, obejrzeć fotografie i ciekawe pamiątki z podróży Pana Bolesława do Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Uczestnicy spotkania wysłuchają opowieści o podróży po Ameryce Północnej - o wielkich miastach amerykańskich, Niagarze niezwykłym wodospadzie w Krainie Wielkich Jezior Amerykańskich, o wizycie w szkole amerykańskiej i wiosce indiańskiej. Potężne Góry Skaliste i bezkresne prerie amerykańskie
. . . czytaj więcej
Wioska Minonajtów (Amiszy) i zachwycająca Puszcza Kanadyjska. Wielokulturowość. Nie zabraknie oczywiście ciekawych pamiątek z podróży.
Pan Grabowski jest nie tylko podróżnikiem, ale także nauczycielem geografii. Obieżyświat zwiedził niemal wszystkie kontynenty. Był w Japonii, Australii, Peru, Boliwii, Kanadzie, USA, Indiach, Egipcie, krajach Afryki Środkowej i w wielu krajach europejskich.
Spotkanie odbędzie się 19 lutego (piątek) w Samorządowym Ośrodku Kultury i Bibliotece Publicznej w Jaworznie Śląskiej, a jego początek zaplanowano na godzinę 17:00.
15 lutego 2016 -
Piękni, młodzi, utalentowani
Niesamowity, wspólny koncert w wykonaniu polskiej i niemieckiej młodzieży, podsumował kilkumiesięczny projekt, realizowany przez nasz Miejski Dom Kultury oraz podobną instytucję w Lipsku pod patronatem fundacji Erinnerung Verantwortung Zukunft oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Utalentowani wokaliści, muzycy i tancerze zaprezentowali pełny profesjonalizm, ogromny entuzjazm i naprawdę wysoki poziom.
Chodzi o projekt Songs about life, który realizowany był przez świebodzicki Miejski Dom Kultury i jego odpowiednik w Lipsku
. . . czytaj więcej
We wrześniu grupa młodych świebodziczan gościła przez kilka dni u zachodnich sąsiadów, gdzie nagrali płytę - a 7 lutego grupa młodzieży z Niemiec przyjechała do Świebodzic. W piątek, 12 lutego, w Hotelu Księżyc uczestnicy projektu zaprezentowali fantastyczny, międzynarodowy performance pełen muzyki na żywo, tańca i śpiewu.
Na scenie wystąpili młodzi artyści z Niemiec, Rosji i Wietnamu oraz nasza młodzież. Gośćmi wydarzenia byli Wiktor i Bartosz Wawrzkowicz, Max Mazurek i Ada Piasecka - instruktorzy z MDK oraz Ian Cox, angielski wokalista i muzyk.
Wydarzenie poprowadziły wspólnie: Agnieszka Gielata, dyrektor MDK oraz Jolanta Drywa, opiekunka projektu po stronie niemieckiej. Na widowni zasiedli rodzice utalentowanych młodych ludzi oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Świebodzicach Łukasz Kwadrans, który wszystkim uczestnikom projektu złożył gratulacje a gościom przekazał upominki, przygotowane przez Urząd Miejski w Świebodzicach.
14 lutego 2016 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
Kto zostanie mistrzem rundy zasadniczej? Lider Darbor przegrywa kolejny mecz tym razem z mającym jeszcze nadzieje na półfinał Venusem Nowice. Natomiast Mistrz Osiedle i Przyjaciele oddaje mecz walkowerem z Gimnazjum Junior. Na porażce Darboru i walkowerze Osiedla zyskuje Ebueee Ehee wygrywając dzisiaj ze Znajomymi Fryzjera zbliża się do zwycięstwa w rundzie zasadniczej. Wyniki ostatniej kolejki: Darbor Bolesławice - Venus Nowice 4:8 (2:4), Znajomi Fryzjer - Ebueee Ehee 4:10 (3:5), Osiedle i Przyjaciele - Gimnazjum Junior 0:3 walkower
. . . czytaj więcej
W tabeli rozgrywek prowadzi Darbor Bolesławice z 24. punktami. Osiedle i Przyjaciele z 22. punktami zajmuje drugie miejsce. Trzecie jest Ebueee Ehee również z 22. punktami i wyprzedza Perlaże - 18. punktów. Piąte miejsce zajmuje Venus Nowice z 17. punktami. Gimnazjum Junior ma 9. punktów a na ostatnim miejscu są Znajomi Fryzjera mają i trzy punkty.
Klasyfikacja strzelców: Bartek Bucki z Perlaże - 34. bramki. 30. bramek zdobył ma Marcin Stolarz (Gimnazjum Junior).
14 lutego 2016 -
Remont rozpoczęty
W czwartek, 11 lutego, wykonawca remontu budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego 27 przejął plac budowy i tym samym rozpoczęła się długo oczekiwana modernizacja zabytkowego, neoklasycystycznego obiektu świebodzickiego magistratu. Wartość prac to prawie 2 miliony złotych.
Przed wykonawcą dużo pracy - remont obejmuje kompleksową przebudowę i rozbudowę wraz z termomodernizacją obiektu. Po wykonaniu tych prac budynek będzie bardziej funkcjonalny, przyjazny osobom niepełnosprawnym, poprawi się także jego efektywność energetyczna
. . . czytaj więcej
Prace powinny się zakończyć do 15 grudnia 2016 roku.
W związku z remontem przeniesione zostały wydziały, znajdujące się w budynku: Wydział Finansowo-Budżetowy, Skarbnik Miasta, kasa, podatki, księgowość, (znajdują się obecnie w ratuszu, na parterze), natomiast Wydział Spraw Obywatelskich, Ochrony Ludności i Działalności Gospodarczej funkcjonuje w budynku dworca PKP przy placu Dworcowym 1.
14 lutego 2016 -
"Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy
1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów
. . . czytaj więcej
Start planujemy na godzinę 12.00, zapisy będą przyjmowanie w dniu imprezy. Po biegu zaprosimy na program artystyczno-patriotyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i III Liceum Ogólnokształcące. Planujemy też ognisko, a harcerze z hufca ZHP Świdnica im. Szarych Szeregów będą częstować grochówką.
Dzięki staraniom organizatorów oraz wsparciu lokalnych samorządów uczestnicy będą zwolnieni z wpisowego. Na pierwszych 450 osób, które zapiszą się na bieg czekać będą pakiety startowe (medal, torba, koszulka, broszury informacyjne). Organizatorzy liczą, że brak wpisowego wpłynie na hojność uczestników w towarzyszącej biegowi kweście. Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przeprowadzi zbiórkę publiczną na pomnik polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość.
Ideą przedsięwzięcia biegowo-edukacyjnego "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W tym roku bieg odbędzie się w 160 miastach. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim "Lalek", ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. "Lalek" został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.
13 lutego 2016 -
Pingwinki czekają na najmłodszych
Z sympatycznych pingwinków i misia panda, specjalistycznych chodzików do nauki jazdy na łyżwach od kilku dni mogą korzystać dzieci odwiedzające lodowisko w Świdnicy.
Do końca obecnego sezonu z urządzeń można korzystać za darmo. Lodowisko wzbogaciło się o trzy chodziki. Na zakupy wydano 3800 złotych. Chodziki przeznaczone są dla dzieci do 10 lat, które dopiero uczą się jeździć na łyżwach. Już pierwsze dni pokazały, że jest bardzo duże zainteresowanie ich wypożyczeniem
. . . czytaj więcej
Sezon na lodowisku zakończy się w połowie marca - informuje Jan Czałkiewicz, kierownik działu obiektów Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Z powodu organizacji w Świdnicy zawodów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Od 15 do 21 lutego na lodowisku nie będą odbywały się ogólnodostępne ślizgawki. Od 22 lutego obiekt będzie funkcjonował normalnie.
13 lutego 2016 -
Profile pomocy dla dolnośląskich bezrobotnych
Konkretne profile pomocy przypisywane są osobom bezrobotnym. 95 procent bezrobotnych Dolnoślązaków zakwalifikowano do jednego z trzech profili.
Dzięki temu wiadomo dokładnie jak dużo osób potrzebuje konkretnej pomocy oraz w jakiej są sytuacji. Każda z nich może liczyć na wsparcie w ramach indywidualnej ścieżki działań. Nowy sposób pracy z osobami bezrobotnymi obowiązuje w powiatowych urzędach pracy od niespełna dwóch lat. Został wprowadzony po to, by osoba bezrobotna wiedziała na co dokładnie może liczyć i w jakim czasie uzyska pomoc
. . . czytaj więcej
Dla służb zatrudnienia jest to zaś pełna informacja w jakiej sytuacji są osoby bezrobotne oraz ilu z nich zasila konkretne grupy nieaktywne zawodowo.
- To praktyczne narzędzie, które pozwala określić rzeczywiste potrzeby osób bezrobotnych. Po zgłoszeniu się do rejestracji urząd pracy ma obowiązek ustalenia profilu pomocy, który jest właściwy ze względu na potrzeby oraz konkretne formy pomocy. Przy ustalaniu profilu specjaliści z urzędu pracy dokonują szczegółowej analizy sytuacji osoby bezrobotnej oraz jej szans na rynku pracy. Pod uwagę branych jest bardzo wiele czynników - wylicza Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Do I profilu kwalifikowane są osoby, które dość łatwo znajdą pracę. W drugim znajdują się osoby, które znajdą zatrudnienie dzięki konkretnej pomocy (m.in. otrzymają fundusze na zmianę kwalifikacji, pieniądze na założenie własnej firmy, czy dofinansowanie do miejsca pracy u pracodawcy). Trzeci profil stanowią osoby najbardziej oddalone od rynku pracy, które mają największe trudności ze znalezieniem pracy i to z wielu powodów np. umiejętności, czy też wykształcenia odmiennego od oczekiwań pracodawców, co często jest połączone np. z chorobą bezrobotnego, czy też koniecznością stałego opiekowania się członkami rodziny.
Po ustaleniu profili każdy z bezrobotnych może liczyć na przygotowanie Indywidualnego Planu Działania. Jest on gotowy nie później niż w terminie 60 dni od dnia określenia profilu pomocy.
- IPD to szczegółowa ścieżka działania, która ma pomóc w znalezieni pracy przez osobę bezrobotną, bądź jeśli ma predyspozycje, to do rozpoczęcia własnego biznesu. Każdy przypadek jest inny, dlatego działania standardowe to za mało - dodaje dyrektor Grzebieniak.
Aktualnie na Dolnym Śląsku bez pracy jest blisko 100 tys. osób. Stopa bezrobocia w województwie wynosi 8,6 procenta, a w kraju 9,8 procenta. Dla prawie 95 procent bezrobotnych ustalono profil. W tym do I grupy zakwalifikowano 2,6 procenta osób, w drugiej znajduje się najwięcej, bo 61,5 procenta osób. Trzeci profil stanowi 30,4 procenta bezrobotnych.
Trzy profile konkretnej pomocy:
profil pomocy I - pośrednictwo pracy, a także w uzasadnionych przypadkach poradnictwo zawodowe lub takie formy pomocy, jak: szkolenia, finansowanie kosztów egzaminów i licencji, zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej, bony
profil pomocy II - usługi i instrumenty rynku pracy, działania aktywizacyjne zlecone przez urząd pracy oraz inne formy pomocy z wyłączeniem Programu Aktywizacja i Integracja
profil pomocy III - Program Aktywizacja i Integracja, działania aktywizacyjne zlecone przez urząd pracy, programy specjalne, skierowane do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej zakładanej przez osoby prawne oraz w uzasadnionych przypadkach poradnictwo zawodowe.
Każdy z profili to inne tzw. oddalenie od rynku pracy.
13 lutego 2016 -
Nowa pani strażnik
Justyna Grześkowiak od 1 lutego dołączyła do składu świebodzickiej Straży Miejskiej. To druga kobieta w historii istnienia tutejszej Straży.
Pani Justyna jest świebodziczanką, ma doświadczenie w służbie, przez kilka lat pracowała w wałbrzyskiej Straży Miejskiej. Ma wyższe wykształcenie, jest także żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych.
Po uzupełnieniu wakatu Straż Miejska w Świebodzicach liczy sześć osób - czyli tyle, ile dotychczas. Przypominamy jednocześnie, że siedziba SM mieści się obecnie w pomieszczeniach dworca PKP przy ulicy Plac Dworcowy 1. Ma to związek z remontem budynku urzędu przy ulicy Żeromskiego 27.
11 lutego 2016 -
Poszukiwana Maria Cunitz
Jeśli ciągle masz głowę w chmurach, szukasz w niebie odpowiedzi i zamiast spać wypatrujesz swojej gwiazdy - To Ty! To Ciebie szuka Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. MDK planuje uruchomienie nowej pracowni - pracowni Astronomii i otwiera rekrutację na jej prowadzącego.
- Mają to być niezwykle interesujące zajęcia dla młodych ludzi. Chcemy ich odciągnąć od komputerów i przykuć ich uwagę na ciałach niebieskich. Dlatego właśnie poszukujemy prawdziwego pasjonaty, nie tylko nauczyciela, ale przede wszystkim przewodnika w niezmierzonej przestrzeni Wszechświata - informuje Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy
. . . czytaj więcej
Pracowania może zostać uruchomiona jeszcze w tym roku szkolnym. Wszystko zależy od tego, czy placówce uda się nawiązać współpracę z ciekawym autorytetem w dziedzinie ciał astralnych i jak szybko uda się skompletować niezbędny sprzęt.
- Nowy nauczyciel będzie miał niezwykły przywilej wykreowania pracowni, a więc współdecydowania o jej wyposażeniu w środki dydaktyczne. Marzy nam się luneta, dzięki której młodzi ludzie będą mieli okazję oglądać planety i gwiazdy. Co jeszcze? Czekamy na kontakt od zainteresowanych osób, absolwentów fizyki, astronomii i kierunków pokrewnych - zaprasza dyrektor MDK Świdnica.
Pracownia astronomiczna to odwołanie do jednej z najbardziej charakterystycznych postaci dla Świdnicy, czyli Marii Cunitz, astronomki pochodzącej ze Świdnicy. Pomysłodawcą powstania Koła Młodych Astronomów jest Jan Górski, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Świdnicy.
Aplikacje na stanowisko prowadzącego pracownię można zgłaszać mailowo na bezpośredni adres placówki: mdkswidnica@poczta.onet.pl
11 lutego 2016 -
Targowisko - próba sprzedaży kradzionego towaru
Dzisiaj, 11 lutego o godzinie 10:45 do strażników patrolujących okolice targowiska podbiegła roztrzęsiona kobieta. Mieszkanka Osiedla Młodych poinformowała, że rozpoznała na targowisku przedmioty skradzione z włamania do jej altanki.
Funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane miejsce. Według relacji sprzedających kobieta zrobiła dużo zamieszania, czym spowodowała, że dwóch prawdopodobnie nieletnich natychmiast uciekło pozostawiając cały towar na stoisku
. . . czytaj więcej
Z uzyskanych informacji wynikało że, co jakiś czas do stoiska podchodził starszy mężczyzna, który prawdopodobnie nadzorował sprzedaż. Na miejsce wezwano patrol policji, któremu przekazano sprawę do dalszego postępowania.
W wypadku rozpoznania kradzionych rzeczy nie próbujmy odzyskać ich sami, poszukajmy odpowiednio przygotowanych do tego służb mundurowych lub zgłośmy to niezwłocznie pod bezpłatny numer alarmowy Straży Miejskiej - 986, lub Policji - 997.
11 lutego 2016 -
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - szkolenia
Szkolenia dla rolników, organizowane przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oddział w Świdnicy organizowane są co roku i mają na celu ukazanie nowoczesnej technologii uprawy zbóż. Tym razem spotkanie odbyło się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica.
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu realizuje na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego zadania z zakresu doradztwa rolniczego
. . . czytaj więcej
Podstawowym zadaniem Ośrodka jest doradztwo rolnicze, obejmujące działania w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa domowego, mającego na celu poprawę poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych, wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, a także podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich.
Rolnicy chętnie przychodzą na te szkolenia aby porozmawiać o swoich doświadczeniach, usłyszeć "nowinki" na temat ochrony środowiska, czy maszyn rolniczych. Potwierdzeniem tego jest frekwencja, ponad 60 rolników. Właśnie dzięki maszynom rolniczym są w stanie zwiększyć swoją wydajność oraz produkcję. Dzięki zaproszonym gościom mogą również dowiedzieć się o możliwości skorzystania z preferencyjnych kredytów dzięki którym mogą zmodernizować swój park maszynowy - podkreśla Halina Matlak z DODR w Świdnicy.
10 lutego 2016 -
II część Encyklopedii Świdnicy - już od 15 lutego
Zainteresowanych dziejami naszego miasta zapraszamy do zapisywania się na listę subskrypcyjną II części Encyklopedii Świdnicy.
To niepowtarzalny projekt, który zakłada stworzenie kompleksowej publikacji o dziejach Świdnicy, wybitnych świdniczanach, ważnych datach w historii miasta i wszystkim, co nierozłącznie wiąże się ze Świdnicą. W ramach pierwszej części encyklopedii miłośnicy wiedzy o naszym mieście mieli możliwość skompletowania dwunastu zestawów artykułów.
Osoby, które wpiszą się na listę subskrypcyjną, będą mogły co kilka miesięcy, nieodpłatnie odbierać kolejne karty encyklopedii
. . . czytaj więcej
Pierwszy komplet II części publikacji - segregator, strony przekładkowe oraz pięć pierwszych artykułów, będzie można odbierać już od 15 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Na listę subskrypcyjną Encyklopedii Świdnicy można zapisywać się osobiście, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 18, w czytelni naukowej (pierwsze piętro pokój 202, telefon 74 640 09 37) w godzinach pracy: poniedziałek, wtorek, środa, piątek od 9.00 do 18.00, czwartek od 10.00 do 16.00, sobota od godziny 9.00 do 14.00. Konieczne jest podanie imienia, nazwiska oraz złożenie własnoręcznego podpisu. Jedna osoba może subskrybować jeden egzemplarz encyklopedii. W uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość subskrypcji większej liczby egzemplarzy encyklopedii - prośby z uzasadnieniem, złożone na piśmie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, będą rozpatrywane przez zespół redakcyjny.
Liczba egzemplarzy jest ograniczona - na listę subskrybentów zapisanych zostanie pierwszych 700 osób. Zapraszamy więc serdecznie do kolekcjonowania kompendium o naszej małej ojczyźnie.
10 lutego 2016 -
Zaplanuj edukację i karierę
W marcu odbędzie się już czwarta edycja Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery. Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Po raz kolejny eksperci i doradcy zawodowi podpowiedzą, czym kierować się w wyborze dalszego etapu kształcenia, jak zaplanować karierę zawodową, jak podnosić swoje kwalifikacje czy poruszać się na wymagającym rynku pracy.
Targi odbędą się 17 marca w godzinach 10.00-13.00 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13. Targi organizowane są przez Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Powiatowy Urząd Pracy, Filię w Świebodzicach.
10 lutego 2016 -
Wystawa "Życie pod wodą"
Wystawa "Życie pod wodą", której otwarcie nastąpi 12 lutego o godzinie 18.00 w siedzibie świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa prezentuje zdjęcia będące plonem 33. Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec w Fotografii Podwodnej 2014 "Kamera Louis Boutan". Patron konkursu - Louis Boutan - uważany jest za ojca fotografii podwodnej. W 1893 roku wykonał on pierwsze zdjęcia w głębinach Morza Śródziemnego.
Konkurs fotograficzno-filmowy jest organizowany co dwa lata przez sekcję "mediów wizualnych" Związku Niemieckich Płetwonurków w dwóch kategoriach
. . . czytaj więcej
W pierwszej zdjęcia wykonano w ściśle określonym czasie w Holandii w oddzielonych od Morza Północnego tamami wodach u ujścia Skaldy i jeziora Grevelinden. W drugiej kategorii uczestnicy nie byli ograniczeni co do czasu i miejsca wykonania zdjęć.
Nagrodzone prace zaprezentowano na biennale przygotowywanym we współpracy z Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz. Następnie pokonkursowe zdjęcia można podziwiać na wystawach czasowych, których od 1996 roku przygotowano 10 i eksponowano w 62 różnych lokalizacjach w Niemczech, Szwajcarii, Polsce i Czechach. Obejrzało je łącznie ponad 1,5 mln zwiedzających. Wystawy gościły m.in. w Muzeum Morza w Stralsundzie, Muzeum Historii Naturalnej im. Aleksandra Königa w Bonn i Muzeum im. Senckenberga we Frankfurcie.
Wystawa pokazana w świdnickim Muzeum odwiedzi także Toruń, Gdańsk i Gdynię. To co stanowi o jej wyjątkowości to niezwykle szeroki wachlarz różnorodnych mistrzowskich podwodnych fotografii w naturalnych ekosystemach oceanicznych i morskich, jeziorach i rzekach oraz inscenizowanych w basenach. to Peter Borsch, Peter Brewig, Bernhardt Conrad, Konstantin Killer, Olaf Kreuschner, Thomas Lueken, Gino Meskens, Ludwig Migl, Olaf Reinhardt, Margit Sablowski, Uwe Schmolke, Peter Schultes, Michael Thiel, Armin Trutnau, Willi Westermann, Silvia Weyrauch.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia ekspozycji świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa do 10 kwietnia 2016 roku.
dr Radosław Skowron - kurator wystawy
10 lutego 2016 -
Tak Cię kocham - Walentynkowy Koncert
Już w najbliższy piątek, czyli 12 lutego, w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbędzie się koncert z miłością w roli głównej. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a sam koncert adresowany jest nie tylko do par, ale do wszystkich zakochanych w lirycznych utworach.
Po raz kolejny Studio Piosenki, działające pod kierownictwem Mirosława Jabłońskiego, zaprasza do udziału w walentynkowym wydarzeniu odbiorców i uczestników.
- W tym roku do organizacji włączyła się również Rada Aktywnej Młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy - informuje Mirosław Jabłoński
. . . czytaj więcej
W ramach programu usłyszymy utwory przede wszystkim w języku polskim, będą to klasyki miłosnej, polskiej piosenki m. in.: Ktoś mnie pokochał
- Skaldowie, Serduszko puka w rytmie cha cha - Koterbskiej, Tak Cię kocham - Cisza jak ta, Ten taniec - Renaty Przemyk, Ruchome piaski - Varius
Manx.
- Poza rodzimymi piosenkami, na pewno będzie można usłyszeć angielskie tytuły, np. z repertuaru Adele, czy A. Keys. Przygotowujemy utwory
głównie przy akompaniamencie pianina - dodaje Mirosław Jabłoński. Koncert walentynkowy odbędzie się w piątek 12 lutego o godzinie 17.30. w MDK w Świdnicy przy ulicy Nauczycielskiej.
10 lutego 2016 -
Pierwsza Żarowska Prelekcja Historyczna
Gdzie jest złoty pociąg III Rzeszy? Czy naprawdę istnieje? I czy skład ze skarbami mógł zostać ukryty w Wałbrzychu? Wszystkie ciekawostki na temat istnienia złotego pociągu już niebawem w Żarowie zdradzi Jolanta Lamparska znana dziennikarka, podróżniczka i autorka wielu książek o Dolnym Śląsku.
Żarowska Izba Historyczna zaprasza na I Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w piątek, 19 lutego o godzinie 18.00 w kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Piastowskiej 10A w Żarowie
. . . czytaj więcej
W programie spotkania dwie prelekcje: "Legendarny Złoty Pociąg" Joanny Lamparskiej i "Kdo 43 i 1196 - jeniecki system obozowy w okolicy Żarowa" Bogdana Muchy archeologa i specjalisty d/s zbiorów muzealnych w Gminnym Centrum Kultury i Sportu, opiekuna Żarowskiej Izby Historycznej, autora licznych opracowań z zakresu historii i archeologii gminy Żarów.
10 lutego 2016 -
W Świdnicy zapłonie olimpijski znicz
Blisko trzystu młodych sportowców z całej Polski przyjedzie do Świdnicy rywalizować o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych "Dolny Śląsk 2016". Lodowisko przy ulicy Śląskiej będzie areną zawodów w trzech bardzo widowiskowych konkurencjach: curlingu, łyżwiarstwie figurowym i short-tracku. Wstęp na wszystkie zawody jest wolny.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych sportowych imprez w roku. Gęste sito kwalifikacji sprawia, że do finałowych zawodów kwalifikują się tylko najlepsi z najlepszych młodych sportowców
. . . czytaj więcej
O medale i punkty walczą dla siebie, ale też dla województw, które reprezentują. Wydarzenie ma wyjątkową oprawę. Towarzyszy mu olimpijski ceremoniał z zapaleniem znicza i specjalnym ślubowaniem zawodników, trenerów i sędziów.
Obok Świdnicy, miastami współgospodarzami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych są: Duszniki Zdrój, Stronie Śląskie, Szklarska-Poręba - Jakuszyce, Karpacz, Zieleniec, Jelenia Góra, Oleśnica, Katowice, Tychy, Sanok oraz czeski Harrachov. Nasze miasto gości OOM w SZ już po raz czwarty, ostatni raz w 2010 roku. Powierzenie przez Dolnośląską Federację Sportu współorganizacji aż trzech zawodów jest dowodem uznania i zaufania do władz miasta i gospodarza lodowiska - Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
W poprzednich latach na tafli mogliśmy podziwiać przyszłych olimpijczyków, między innymi łyżwiarkę Annę Rechnio - mówi Jan Czałkiewicz, kierownik działu obiektów ŚOSiR-u. Wstęp na wszystkie zawody jest wolny.
skrócony program zawodów
Curling
wtorek, 16 lutego
8.00-10.00 - eliminacje
10.30-11.00 - ceremonia otwarcia zawodów
12.00-18.00 - eliminacje
środa, 17 lutego
8.00-16.00 - finały
16.00-17.00 - ceremonia zamknięcia zawodów
Łyżwiarstwo figurowe
piątek, 19 lutego
11.30 - ceremonia otwarcia zawodów
12.00-13.30 - program krótki solistek junior A
13.30-15.00 - program krótki solistów junior A
15.00-16.30 - program krótki solistów junior B
16.30-17.30 - taniec krótki par tanecznych
sobota, 20 lutego
8.30-12.30 - program krótki solistek junior B
12.30-13.30 - taniec dowolny par tanecznych
13.30-15.00 - program dowolny solistek junior A
15.00-16.00 - program dowolny solistów junior A
niedziela, 21 lutego
8.00-12.00 - program dowolny solistek junior B
12.00-13.30 - program dowolny solistek junior B
13.30 - ceremonia zakończenia zawodów
program zawodów, aktualności, komunikaty na: www.olimpiadamlodziezy.pl/
10 lutego 2016 -
Zbiórka krwi z niespodzianką
Zapraszamy serdecznie na lutową zbiórkę krwi, która odbędzie się 25 lutego, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13. Tym razem potrwa nieco krócej - od godziny 9:00 do 12:30.
Na naszych krwiodawców czeka losowanie nagrody-niespodzianki, którą ufundowała firma Cast. Cieszymy się, że kolejna, świebodzicka firma dołączyła do grona przedsiębiorstw, wspierających szczytną ideę krwiodawstwa. Losowanie upominku odbędzie się pod koniec akcji.
10 lutego 2016 -
Przebudowa alejek w parkach Kanonierów i Ułanów
W Parku Kanonierów trwają prace remontowe związane z budową alejek. Już niedługo rozpoczną się one także w Parku Ułanów. Koszt tych prac to 260 tysięcy złotych.
W parkach usytuowanych zostanie również trzydzieści nowych ławek oraz trzydzieści koszy na śmieci. Koszt ich zakupu i montażu to kolejne 52 tysiące złotych.
Oprócz tego w Parku Kanonierów za 71 tysięcy złotych przebudowane zostanie oświetlenie. Remont powinien zakończyć się w pierwszej połowie marca.
9 lutego 2016 -
"Spotkanie w kosmosie" w 105-ce
Dyrektor i Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej 2 w Świdnicy, serdecznie zapraszają Pięciolatków, Sześciolatków i Siedmiolatków z rodzicami do uczestnictwa w zabawach pod hasłem "Spotkanie w kosmosie".
Spotkanie odbędzie się 16 lutego (wtorek) w godzinach 14.30-17.00. W programie przewidziano konkursy i zabawy, zwiedzanie szkoły, gry edukacyjne z wykorzystaniem tablic multimedialnych oraz grill. Na każdego uczestnika zabawy czeka miła niespodzianka.
9 lutego 2016 -
Nestlé Polska ufunduje siłownie zewnętrzne dla 16 gmin
W tym roku firma Nestlé S.A. obchodzi swoje 150-lecie. W wartości firmy od zawsze wpisana była troska nie tylko o jakość produktów, ale i o podnoszenie jakości życia konsumentów. Dlatego z okazji jubileuszu firma Nestlé porusza Polaków organizując konkurs dla gmin, w którym do wygrania będzie 16 siłowni terenowych.
Firma Nestlé ma w Polsce długoletnie tradycje propagowania zdrowego stylu życia wśród swoich konsumentów i od lat prowadzi działania społeczne m.in. w miejscowościach, w których znajdują się jej fabryki
. . . czytaj więcej
Dlatego też z okazji swojego 150-lecia postanowiła zorganizować konkurs dla gmin, w którym do wygrania będzie 16 siłowni na świeżym powietrzu.
- W Nestlé kierujemy się przekonaniem, że oprócz nieustannego rozwoju biznesowego firma powinna także dbać o społeczność, w której funkcjonuje. Dlatego też z okazji naszego jubileuszu zdecydowaliśmy się na zorganizowanie konkursu dla gmin, w ramach którego docelowo pomożemy ich mieszkańcom dbać o swoją kondycję fizyczną. W tej akcji bardzo ważna będzie aktywizacja małych społeczności, gdyż to od nich i od ilości oddanych głosów zależeć będzie czy w wybranej lokalizacji powstanie siłownia - mówi Blanka Mellova z Nestlé.
Mechanizm konkursu jest bardzo prosty - do końca marca urzędy gmin mogą zgłosić lokalizacje, w których chciałyby, aby powstały siłownie terenowe. Następnie do końca czerwca przebiegać będzie ogólnopolskie głosowanie. Na podstawie ilości głosów wyłonione zostanie 16 gmin - po jednej z każdego województwa, którym ufundowane będą odpowiednie sprzęty sportowe.
Gminy mogą zgłaszać się do konkursu wysyłając e-mail na adres: gminy@4frame.pl
8 lutego 2016 -
Walentynkowa zbiórka krwi
Zakochane pary w nadchodzące Walentynki mogą spełnić dobry uczynek. Wystarczy odpowiedzieć na apel żarowskiego klubu Honorowych Dawców Krwi, który tuż przed świętem zakochanych organizuje pierwszą w tym roku zbiórkę krwi i podzielić się tym życiodajnym płynem.
Zbiórka krwi zaplanowana została na wtorek, 9 lutego w godzinach 9.00-13.00. Krew będzie można oddawać w żarowskim Zespole Szkół. - Pomysł jest bardzo prosty. Zbliża się dzień św. Walentego, popularne walentynki, święto w wielu przypadkach bardzo komercyjne. Chcemy pokazać młodym zakochanym ludziom, że można dzielić się miłością nie tylko ze sobą nawzajem, ale też z osobami potrzebującymi
. . . czytaj więcej
Oddawanie krwi to nic innego jak oddawanie kawałka siebie, ratowanie ludzkiego życia - podkreśla Czesław Giemza prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Żarowie.
W tym roku żarowski Klub Honorowych Dawców Krwi planuje zorganizować siedem akcji krwiodawstwa. Krew będzie można oddawać w Zespole Szkół przy ulicy Zamkowej 10, Gminnym Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Piastowskiej 10A oraz bibliotece publicznej przy ulicy Piastowskiej 10 w Żarowie. Kolejna taka okazja dopiero na wiosnę, 12 kwietnia.
8 lutego 2016 -
O Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej
6 lutego odbył się kolejny, coroczny Turniej Piłki Halowej Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej. Do rywalizacji o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej stanęły reprezentacje szkół podstawowych z Gminy Jaworzyna Śląska, w zawodach wzięło udział ponad 30 zawodników. Wszystkie mecze sędziował Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej - Ireneusz Besser.
Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, na drugim miejscu uplasowała się "podstawówka" z Pastuchowa, a na trzecim reprezentacja szkoły ze Starego Jaworowa
. . . czytaj więcej
W trakcie imprezy rozegrano też turniej rzutów karnych. Na bramce stanął Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, który popisał się kilkoma efektownymi paradami. W konkursie najlepszym okazał się Antoni Stankiewicz (Pastuchów).
Na zakończenie Turnieju rozdano nagrody, puchary oraz dyplomów i słodkie upominki. Wręczono także nagrody indywidualne dla najlepszego zawodnika - został nim Piotr Cichocki (Jaworzyna Śląska), najlepszego bramkarza - Łukasz Chrząszczewski (Stary Jaworów), nagrodę specjalną otrzymał Wiktor Siemiński (Pastuchów).
8 lutego 2016 -
Pod oknami mieszkańców
Piją, mimo że wiedzą o grożącej za to karze. Z tego założenia wyszło trzech młodych mężczyzn, którzy 5 lutego w godzinach popołudniowych postanowili urządzić imprezę zakrapianą alkoholem. Patrolującym Osiedle Młodych strażnikom nie mógł umknąć widok rozbawionych młodzieńców, którzy głośnym zachowaniem zwracali na siebie uwagę. Zdarzenie miało miejsce między ulicami Waryńskiego a Dąbrowskiego, gdzie często dochodzi do tego typu zakłócania porządku publicznego. Interwencja strażników zakończyła się nałożeniem grzywien na niesfornych mężczyzn
. . . czytaj więcej
Prawdopodobnie coraz dłuższy i cieplejszy dzień zachęca do dłuższego pobytu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, aby nasze zachowanie nie było uciążliwe dla innych i mieściły się w kanonie zachowań prawnych. Głośne imprezy pod czyimś balkonem są na pewno uciążliwe, a szanując innych dajmy im prawo odpocząć w swoim własnym domu.
7 lutego 2016 -
Bez niespodzianki
W meczu czternastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Polski Cukier pewnie wygrał w Świdnicy z ŚKPR-em. ŚKPR Świdnica - Polski Cukier Pomezania Malbork 27:32. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli ostatnie, czternaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 26. punktów. 22. punkty zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Wybrzeże Gdańsk zajmuje z 22. punktami trzecie miejsce. Następny mecz szczypiorniści ze Świdnicy rozegrają 13 lutego w Gdańsku z SMS ZPRP Gdańsk.
7 lutego 2016 -
III ligi siatkówki mężczyzn
W rozgrywkach III ligi siatkówki mężczyzn w spotkaniach w grupie o miejsca 1-9 padły następujące wyniki: UKS PCO-Volley Żarów - KS Gwardia Wrocław 3:0 w setach 25:21, 25:20, 25:16, MUKS "Ziemia Milicka" Milicz - MUKS Ikar Legnica 3:1, w setach 17:25, 25:12, 25:16, 25:18, ULKS Opal Kudowa Zdrój - MKS Pogoń Góra 3:1 w setach 25:10, 25:23, 22:25, 25:17, ZTS Ząbkowice Śląskie - BTS Elektros Bolesławiec 0:3 w setach 20:25, 18:25, 22:25 .
13 lutego UKS PCO - Volley Żarów spotka się PKPS Siatkarz w Bierutowie
. . . czytaj więcej
Wśród zespołów walczących o zwyciestwo w III lidze prowadzi PKPS Siatkarz Bierutów przed siatkarzami z Żarowa. Trzecie miejsce zajmuje BTS Elektros Bolesławiec.
6 lutego 2016 -
Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej
Kolejne porażki dwóch prowadzących zespołów sprawiły że tabela się nieco spłaszczyła. Darbor przegrywa po bardzo dobrym meczu z Ebueee Ehee a Osiele i Przyjaciele nie mogło skompletować składu i zostało rozgromione przez Perlaże. 9 bramek w tym meczu zdobył Bartek Bucki i uciekł w klasyfikacji strzelców na 4 trafienia nad Marcinem Stolarzem. W ostatnim meczu Gimnazjum Junior ponownie ograło Znajomych Fryzjera.
Dwie ostatnie kolejki zapowiadają się naprawdę interesująco ponieważ wszystko jest jeszcze możliwe i jak na razie nie wiadomo z jakich miejsc przystąpią drużyny do fazy play-off
. . . czytaj więcej
Wyniki ostatniej kolejki: Perlaże - Osiedle i Przyjaciele 16:5 (6:1), Gimnazjum Junior - Znajomi Fryzjera 11:6 (5:4), Ebueee Ehee - Darbor Bolesławice 7:4 (2:2).
W tabeli rozgrywek prowadzi Darbor Bolesławice z 24. punktami. Osiedle i Przyjaciele z 22. punktami zajmuje drugie miejsce. Trzecie jest Ebueee Ehee z 19. punktami i wyprzedza Perlaże - 18. punktów. Piąte miejsce zajmuje Venus Nowice z 14. punktami. Gimnazjum Junior ma 6. punktów a na ostatnim miejscu są Znajomi Fryzjera mają i trzy punkty.
Klasyfikacja strzelców: Bartek Bucki z Perlaże - 34. bramki. 30. bramek zdobył ma Marcin Stolarz (Gimnazjum Junior).
5 lutego 2016 -
Przedsiębiorco, nie przegap szansy
Jeszcze tylko do 19 lutego 2016 przedsiębiorcy z Aglomeracji Wałbrzyskiej będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie swojego projektu. Do rozdania jest ponad 44 miliony złotych.
O dofinansowanie projektu mogą starać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy z obszaru 22 gmin tworzących Aglomerację Wałbrzyską. Dofinansowanie otrzymają projekty wspierające innowacyjność produktową i procesową polegającą np. na: wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług, czy też dokonaniu zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług. Nabór wniosków o dofinansowanie projektów rozpoczął się 30 listopada 2015 roku.
5 lutego 2016 -
"Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy
1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów
. . . czytaj więcej
Start planujemy na godzinę 12.00, zapisy będą przyjmowanie w dniu imprezy. Po biegu zaprosimy na program artystyczno-patriotyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i III Liceum Ogólnokształcące. Planujemy też ognisko, a harcerze z hufca ZHP Świdnica im. Szarych Szeregów będą częstować grochówką.
Dzięki staraniom organizatorów oraz wsparciu lokalnych samorządów uczestnicy będą zwolnieni z wpisowego. Na pierwszych 450 osób, które zapiszą się na bieg czekać będą pakiety startowe (medal, torba, koszulka, broszury informacyjne). Organizatorzy liczą, że brak wpisowego wpłynie na hojność uczestników w towarzyszącej biegowi kweście. Młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przeprowadzi zbiórkę publiczną na pomnik polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość.
Ideą przedsięwzięcia biegowo-edukacyjnego "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W tym roku bieg odbędzie się w 160 miastach. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim "Lalek", ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. "Lalek" został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.
5 lutego 2016 -
Za naukę i osiągnięcia sportowe
135 uczniów otrzymało w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.
Największą liczbą stypendystów wśród 6 szkół podstawowych z gminy Świdnica może pochwalić się szkoła w Pszennie, a wśród 3 gimnazjów - również gimnazjum w Pszennie. Kluczem do sukcesu jest m.in. wiedza i wykształcenie. Inwestycja w naukę jest najlepszą inwestycją w przyszłość. Życzę zatem, abyście na zakończenie roku szkolnego zdobyli jeszcze lepsze wyniki - mówi wójt gminy Teresa Mazurek
. . . czytaj więcej
Stypendia mają postać nagród finansowych i wspierają uczniów w ich osiągnięciach. W tym roku szkolnym przyznano łącznie 135 stypendiów (naukowych i sportowych) na łączną kwotę 16200 złotych.
Szkoły podstawowe: stypendia naukowe - 5160 złotych (43 uczniów), stypendia sportowe - 2160 złotych (18 uczniów)
Gimnazja: stypendia naukowe - 5520 złotych (46 uczniów), stypendia sportowe - 3360 złotych (28 uczniów)
4 lutego 2016 -
Spotkanie z komendantami
Ocena inspekcji gotowości operacyjnej ochotniczych straży pożarnych gminy Świdnica w ubiegłym roku oraz plany na 2016 rok, były głównymi tematami dzisiejszego spotkania wójta gminy Teresy Mazurek z prezesami i naczelnikami ośmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Spotkania odbyło się w Witoszowie Dolnym.
Spośród jednostek gminnych OSP aż trzy zostały włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego
. . . czytaj więcej
Każdego roku z budżetu gminy Świdnica na bieżące działanie gminnych ochotniczych straży pożarnych wydano 339 tysięcy złotych, a w tym roku zaplanowano 424 tysiące złotych.
Okresowo modernizowana jest także baza sprzętowa i samochodowa. Od 2012 roku OSP Witoszów ma do dyspozycji nowy samochód strażacki za 600 tysięcy złotych.
Funkcję strażaka ochotnika pełni 195 osób.
4 lutego 2016 -
Rozstrzygnięto konkursy dla organizacji pozarządowych
2 lutego Zarząd Powiatu Świdnickiego rozstrzygnął konkursy, które Powiat Świdnicki ogłosił dla organizacji pozarządowych, działających na jego terenie, z zakresu kultury fizycznej i sportu, ochrony i promocji zdrowia oraz kultury, tradycji i ochrony dóbr kultury na rok 2016.
Na realizację zadań Zarząd Powiatu przeznaczył następujące kwoty: 40 tysięcy złotych - upowszechnianie kultury fizycznej i sportu >>> zobacz, 8 tysięcy złotych - kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji >>> zobacz,
15 tysięcy złotych - ochrona i promocja zdrowia >>> zobacz
4 lutego 2016 -
Występ kabaretu "K2"
Miłośników dobrej zabawy i wybornego humoru zapraszamy na występ kabaretu "K2", który odbędzie się 13 lutego w obiekcie wielofunkcyjnym na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Kabaret "K2" z Zielonej Góry tworzą Barciś (Bartosz Klauziński) i Mimi (Michał Zenkner). Na scenie prezentują dynamiczne skecze, bawiące widza, będące przetworzoną do granic absurdu obserwacją naszej rzeczywistości. Zdobyli już kilkanaście ogólnopolskich nagród festiwalowych. Występ rozpocznie się o godzinie 17:00.
Bilety wstępu można nabyć w Sekretariacie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Cena biletów nabytych w przedsprzedaży to 15 złotych, bezpośrednio przed występem 20 złotych.
4 lutego 2016 -
Półmetek I Turnusu Zimowiska
Nie ma śniegu, nie ma sanek, ale za to jest wiele atrakcji. Minęła połowa pierwszego turnusu Zimowiska organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
W tym roku MDK Świdnica, jak w poprzednich latach, zorganizował dwa turnusy Zimowiska. W każdym z nich bierze udział po 48 dzieci, dla których zaplanowano różnorodne formy aktywności. Poza zajęciami manualnymi, dla uczestników Zimowiska zaplanowano kilka wycieczek, dzięki którym m. in. uczestnicy Zimowiska będą mogli zdobyć odznakę PTTK "Zwiedzam - Poznaję"
. . . czytaj więcej
W poniedziałek dzieci, naprzemiennie w trzech grupach, wzięły udział w warsztatach przeprowadzonych w pracowniach MDK Świdnica. Zajęcia ceramiczne, podczas których wykonywane były medaliony i jajka z gliny, prowadziła Joanna Walerowicz. Tajniki sztuki scenicznego makijażu przekazywała Wioletta Ziobrowska. Natomiast podstaw z szachowych strategii uczył dzieci Wojciech Kowalczuk.
Wtorek zadedykowany został wodnemu wypoczynkowi we wrocławskim Aquaparku. Do trzech opiekunów turnusu, Anny Trzeciak, Joanny Waksmundzkiej i Zbigniewa Brożbara na wycieczce tej dołączyli Mirosław Jabłoński i Dariusz Jaros.
- Podczas trzeciego dnia ferii w dwóch grupach wybraliśmy się na Spacer po Świdnicy. W trakcie tej wycieczki zrealizowaliśmy kilka z obowiązkowych punktów ujętych w regulaminie odznaki "Zwiedzam - Poznaję". Odwiedziliśmy m. in. Muzeum Dawnego Kupiectwa i świdnickie Nadleśnictwo, pomniki i zabytkowe budowle oraz tablice pamiątkowe a także dwa parki - wyjaśnia Zbigniew Brożbar, nauczyciel z MDK Świdnica.
W czwartek dzieci wyjadą na kolejną wycieczkę, tym razem punktem docelowym będzie Zamek Grodno. Natomiast w piątek na sali gimnastycznej w szkole w Witoszowie zostanie zorganizowany Turniej Sportowy, dzieci będą mogły także spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
8 lutego drugi turnus zimowiska rozpocznie się ponownie dniem warsztatowym.
3 lutego 2016 -
Powstają kolejne nisze
Rozpoczęła się budowa muru urnowego na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego. Koszt prac to 129 tysięcy złotych.
Do tej pory na cmentarzu jest 18 miejsc urnowych, które zostały już wykupione, dlatego powstaną kolejne 42 nisze urnowe. Trwa więc wykonanie muru z miejscami pochówków urnowych oraz remont przylegających przęseł muru. Wykonany zostanie także utwardzony placyk i chodnik przy murze, uporządkowany zostanie żwirowy chodnik. Nasadzona zostanie zieleń ozdobna przy murze i wzdłuż alejki. Zgodnie z umową roboty zakończone zostaną do 15 czerwca.
3 lutego 2016 -
Gazeli skok świdnickiej firmy
Skok w górę o osiem miejsc wśród przedsiębiorstw dolnośląskich to duży sukces świdnickiego producenta innowacyjnego oprogramowania RST Software Masters w plebiscycie Gazele Biznesu 2015. Przed rokiem firma, która wówczas po raz pierwszy pojawiła się w rankingu, zajęła 42. miejsce, w tym roku - wskoczyła na 34.
Wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie organizowanym przez "Pulsu Biznesu" jest absolutnie zasłużone. W ciągu tylko jednego roku spółka zanotowała wzrost przychodu na poziomie 148% przy jednoczesnym zwiększeniu zatrudnienia z 70 osób w roku 2014 do 104 osób w roku 2015
. . . czytaj więcej
Gazela Biznesu, którą prezes RST Krzysztof Habowski, odebrał podczas uroczystej gali we Wrocławiu, to nie pierwsza w ostatnich latach nagroda dla prowadzonej przez niego firmy. Tylko w zeszłym roku RST zdobyło statuetkę Świdnickiego Gryfa 2015 w kategorii dynamiczny rozwój firmy (rok wcześniej - ta sama nagroda w kategorii innowacyjność), a także tytuł Najlepszego Pracodawcy 2015 według rankingu Aaon Hewitt.
- Każda nagroda jest dla nas tak samo cenna, bo daje nam namacalne dowody, że idziemy w dobrym kierunku - ocenia Krzysztof Habowski. - Gdybym miał jednak stworzyć swój własny ranking nagród dla RST, chyba byłoby to wyróżnienie tytułem Najlepszego Pracodawcy 2015, bo pracownicy stanowią nasz największy kapitał. Razem chcemy dawać przykład, iż można z przyjemnością iść do pracy i łączyć ją z pasją. Stawiać czoła wyzwaniom i rozwijać swoje umiejętności. Wszystko po to, by tworzyć innowacyjne i użyteczne produkty oraz być dumnym z tego, jak zmieniają świat.
RST - Software Masters to niezwykle dynamicznie rozwijające się w ostatnich latach polskie przedsiębiorstwo tworzące różnego rodzaju aplikacje komputerowe i mobilne. Flagowym produktem jest System Trans.eu - rozwijany w duecie z firmą Logintrans - odpowiada na potrzeby branży transportowej, a obecnie korzysta z niego ponad 30 tysięcy firm w całej Europie. Dzisiejsi udziałowcy, wówczas jeszcze jako młodzi informatycy, zaczynali pod koniec lat 90. XX wieku od prowadzenia kawiarenki internetowej i pisania prostych gier komputerowych. Dzisiaj zatrudniają ponad 100 osób, stawiając jednocześnie na wspieranie rozwoju młodych talentów, inwestując w startupy, takie jak Zeccer.pl (drukarki obsługiwane zdalnie z urządzeń mobilnych za pomocą specjalnej aplikacji), BedBooking (system ułatwiający zarządzanie wynajmem apartamentów i pokoi), TransLab.eu (laboratorium dla studentów) czy Lift-Off.pl (unikatowy akcelerator nowych startupów).
3 lutego 2016 -
Wiózł kradzione drzewno
Dzisiaj, 3 lutego około godziny 9:00 patrol pieszy strażników miejskich zauważył mężczyznę, który idąc ulicą Pionierów pcha przed sobą wózek zapełniony dość dużymi pniami drzewa. Wzbudziło to u nich podejrzenie, że pozyskane zostało nielegalnie. W trakcie czynności wyjaśniających okazało się, że zostało skradzione z Fleszy Nowomłyńskiej, gdzie prowadzona jest wycinka przez właściciela terenu.
Na miejsce wezwano patrol policji, który wspomógł strażników. Szybka akcja doprowadziła do ujęcia sprawcy kradzieży oraz zwrotu zagrabionego mienia.
3 lutego 2016 -
Na początek Pomezania
Po dwóch miesiącach przerwy do walki o ligowe punkty wracają piłkarze ręczni pierwszoligowego ŚKPR-u Świdnica. Na inaugurację rundy rewanżowej w sobotę, 6 lutego Szare Wilki podejmą we własnej hali Pomezanię Polski Cukier Malbork.
Na półmetku rozgrywek świdniczanie mają na koncie tylko dwa punkty i zamykają ligową tabelę. Pomezania z dorobkiem 14 punktów jest siódma. ŚKPR Świdnica - Pomezania Polski Cukier Malbork, sobota, 6 lutego, godzina 18.00 hala na osiedlu Zawiszów.
Bilety siedem złotych normalne, pięć złotych ulgowe dla dzieci i młodzieży do lat 18.
3 lutego 2016 -
VI Szachowe Mistrzostwa Świdnicy
40. szachistów wzięło udział w VI Szachowych Mistrzostwach Świdnicy, które odbyły się 30 stycznia w Klubie Bolko. Mistrzem Świdnicy wśród seniorów został Janusz Kilański, który wyprzedził Krzysztofa Serwina oraz Pawła Bochenka.
Mistrzem miasta do 18 lat został Michał Turek. Drugi był Michał Sroka. Wśród chłopców do 14 lat triumfował Radosław Natanek, który wyprzedził Krystiana Kudelę oraz Huberta Trzosa. Wśród dziewcząt do 10. lat pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Kwiatkowska. Drugie miejsce zdobyła Natalia Głogiewicz, a trzecie Wioleta Bajcer
. . . czytaj więcej
Mistrzem Świdnicy do 10 lat wśród chłopców został Ernest Sojski, który nieznacznie wyprzedził Oskara Perka. Trzecie miejsce zajął Viktor Dushka. Wśród najmłodszych szachistów (do 8 lat) triumfowała Iga Kruk przed Lilianą Jarząbek oraz Wiktorią Ligierko. Wśród chłopców zwyciężył Szymon Augustyniak. Drugi był Hubert Jaworski, a trzeci Igor Śliwowski.
Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najlepsi otrzymali medale oraz karty prezentowe. Nagrody dla juniorów ufundował Urząd Miasta Świdnicy.
Turniej zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy z pomocą Stowarzyszenia Klub Szachowy Gambit MDK Świdnica. Salę Klubu Bolko udostępnił Świdnicki Ośrodek Kultury. Sędziował autor relacji, Marcin Korzekwa.
2 lutego 2016 -
Świebodzice na fali
Na około siedem kilometrów. wzniósł się szybowiec, który wystartował w sobotę rano ze świebodzickiego lotniska. To rekordowa wysokość zważywszy, że standardowo szybowce latają na pułapie 1,5-2 kilometrów. Tego niesamowitego wyczynu dokonał doświadczony pilot szybowcowy i instruktor Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach Jacek Zowczak. Wyczyn jest nie tylko dowodem na ogromne umiejętności i doskonałe wyszkolenie naszych pilotów, ale także dowodzi jednoznacznie, że Świebodzice mają jedne z najlepszych warunków powietrznych do lotów sportowych
. . . czytaj więcej
W tej sytuacji może się okazać, że Świebodzice staną się czwartym, górskim ośrodkiem w Polsce, w którym występuje zjawisko tzw. fali górskiej.
Sobotni wyczyn odbił się szerokim echem w środowisku lotniczym, o Świebodzicach znów mówi się głośno i dobrze, napływają zgłoszenia od pilotów z całej Polski chcących wykonać u nas takie właśnie loty.
- Ten niecodzienny lot potwierdził, że lotnisko w Świebodzicach ma bardzo dobre warunki startu i lądowania - komentuj Grzegorz Glegoła, prezes TLŚ. - Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że nasze warunki startowe są lepsze, niż lotniska w Jeleniej Górze, bo tam musiano przerwać loty ze względu na silny, boczny wiatr.
Sobotni lot trwał ponad cztery godziny, pilot przeleciał ponad 500 kilometrów, na tej wysokości musiał używać aparatury tlenowej i dość grubego kombinezonu - temperatura na zewnątrz wynosiła około -30 stopni Celsjusza.
Co to jest fala górska?
Zjawisko ruchu falowego powietrza powstaje wówczas, kiedy silny wiatr wiejący ze stałą prędkością napotyka na przeszkodę, jaką jest pasmo górskie. Na zawietrznej stronie masywu tworzą się zawirowania, przypominające obracające się młyńskie koło - to rotory.
Ich widoczną oznaką są fractocumulusy, pulsujące wraz z ruchem powietrza. Gwałtowne ruchy pionowe powietrza nierzadko przekraczają 30 m/s, co pozwala na szybkie wznoszenie się szybowców. Loty falowe przy sprzyjających warunkach pozwalają wznieść się nawet do wysokości 10 kilometrów, czyli na wysokość wykorzystywaną przez regularne loty pasażerskie.
2 lutego 2016 -
Bezpieczniej na kolejnym skrzyżowaniu
W Świdnicy zakończyły się prace przy budowie kolejnego ronda. Zakres prac obejmował przebudowę ulicy Wałbrzyskiej na odcinku od mostu nad potokiem Witoszówka, do skrzyżowania z ulicą Kochanowskiego, budowę ronda skrzyżowania ulic Wałbrzyskiej, Polna Droga oraz Kochanowskiego, przebudowę dojazdów do ronda, budowę nowych chodników i ścieżek rowerowych, budowę nowego mostu żelbetowego nad potokiem Witoszówka, budowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego, usunięcie kolizji urządzeń obcych oraz urządzenie zieleni. Całkowity koszt prac wyniósł blisko cztery miliony 200 tysiecy złotych.
1 lutego 2016 -
Chronią przed wiatrem, jest też gdzie się położyć
Tak z pewnością pomyślał młody, dwudziesto dwu letni świdniczanin, który wracając z pracy w dniu 30 stycznia 2016 roku, tak się rozgrzał alkoholem, że zapragnął odpocząć na przystanku MPK przy ulicy Kopernika w Świdnicy. Nie było by w tym nic dziwnego i zdrożnego gdyby zachowywał się normalnie. Ten jednak wyłożył się na ławkę i leżał w taki sposób, że wywoływał zgorszenie wśród przechodniów i osób tam przebywających.
Dopiero interwencja strażników postawiła go na nogi, a już na dobre otrzeźwiał jak wręczono mu mandat za to wykroczenie czyli wybryk nieobyczajny w miejscu publicznym.
1 lutego 2016 -
Kącik historyczny w Starostwie Powiatowym
Wszyscy wiemy, że stanie w kolejce i cierpliwe oczekiwanie na obsługę potrafi dłużyć się w nieskończoność.
Aby ułatwić klientom dostęp do najbardziej obleganego wydziału w Starostwie Powiatowym w Świdnicy (Wydział Komunikacji) uruchomiony został niedawno internetowy system umawiania się na wizytę oraz możliwość sprawdzenia jak długa jest kolejka aktualnie oczekujących na załatwienie sprawy. Natomiast rodzice, którzy do urzędu przyszli ze swoimi pociechami mogą umilić im czas w kąciku zabaw
. . . czytaj więcej
Od niedawna na II piętrze, przy Wydziale Komunikacji, dostępna jest kolejna ciekawostka, której celem jest urozmaicenie czasu spędzonego w kolejce. Na zainteresowanych czeka edukacyjna gablota, w której przedstawiona jest historia ziemi świdnickiej oraz Piastów Śląskich władających Księstwem Świdnicko - Jaworskim.
Warto znać historię swojej małej ojczyzny, zwłaszcza jeśli jest ona tak interesująca jak dzieje ziemi świdnickiej - mówi twórca gabloty Tomasz Żmidziński, stażysta w Archiwum Zakładowym Starostwa Powiatowego. Projektując tę niewielką wystawę chciałem dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, którzy do tej pory nie mieli okazji poznać dziejów tych ziem. Zamiast nerwowo przechadzać się po korytarzu w oczekiwaniu na obsługę można chociaż w niewielkim stopniu zaznajomić cię z historią Księstwa.
Być może zainspiruje to kogoś do dalszego pogłębienia wiedzy w tym temacie - dodaje Tomasz Żmidziński.