29 lutego 2016 - Wirtualny spacer

Swój wirtualny spacer mają miasta, znaczące muzea i ważne obiekty. Od kilku dni ma go także "Kasprowicz". Dzięki temu szkołę można obejrzeć nie wychodząc z domu. Wystarczy odwiedzić zakładkę pn. "Spacer po szkole" na stronie internetowej www.kasprowiczanie.com i kliknąć zamieszczony tam link. Jednocześnie przypominamy o realnej możliwości zapoznania się ze szkołą, już 19 marca, w trakcie Dnia Otwartego.
Pomysłodawcami i autorami tego ciekawego przedsięwzięcia są "politechnicy" z klasy II p: Kamil Drewnowski, Mateusz Zapotoczny, Karol Michalik, Wojciech Ziębicki i Adrian Pilch. Cała ekipa na foto, razem z koordynującym projekt - Jarosławem Moczulskim. Foto - autorzy projektu


29 lutego 2016 - Żywa Lekcja Historii

Jutro, 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) od godziny 12:00 w Cinema 3D w Świdnicy odbędzie się IX Żywa Lekcja Historii czyli organizowane przez nauczycieli i uczniów klas mundurowych z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy spotkanie dla młodzieży mające na celu w sposób ciekawy i oryginalny nauczyć młodych ludzi historii.
Po godzinnej lekcji prowadzonej przez uczniów podczas której odbędzie się inscenizacja jednej z akcji oddziału Roja (przygotowana przez Związek Strzelców ze Świdnicy) odbędzie się specjalny, przedpremierowy pokaz filmu "Historia Roja" Jerzego Zalewskiego.


29 lutego 2016 - Nielegalny pobór prądu

Ceny prądu najwidoczniej zachęcają do szukania "alternatywnych", choć nie zawsze zgodnych z prawem rozwiązań. Swój sposób na niepłacenie rachunków za energię znalazł jeden z mieszkańców ulicy Środkowej w Świdnicy, łamiąc w ten sposób prawo. Więcej już tego jednak nie uczyni, gdyż jego działania zostały zdemaskowane przez strażników miejskich.
W czasie rutynowej kontroli jednej z bram zauważyli i byli świadkami, jak mężczyzna nielegalnie montuje obejście w skrzynce elektrycznej. O zaistniałym fakcie patrol powiadomił Policję, a ta także Pogotowie Energetyczne   . . . czytaj więcej


28 lutego 2016 - Zasiedli do stołu, choć to stół do tenisa

26 lutego około 21:30 mieszkanka ulicy Armii Krajowej powiadomiła Straż Miejską o głośnym zachowaniu i spożywaniu alkoholu przez młodych ludzi przy stole do gry w tenisa na placu między ulicami Armii Krajowej i Bartosza Głowackiego.
Przybyli na miejsce funkcjonariusze stwierdzili, że przy kamiennym stole do gry w tenisa trwa w najlepsze impreza alkoholowa. Część biesiadników na widok strażników postanowiło się ewakuować, na pozostałych, nawet umundurowany funkcjonariusz, nie zrobił szczególnego wrażenia   . . . czytaj więcej


27 lutego 2016 - O Czerwonym Baronie w TV Arte

21 kwietnia 2015 roku, przez cały dzień gościła w Świdnicy ekipa niemieckich filmowców z Hamburga. Twórcy z MoersMedia realizujący materiały między innymi dla National Geographic, ZDF czy też ARTE zjawili się w Świdnicy, by nakręcić film dokumentalny o najsłynniejszym lotniku I Wojny Światowej, przez jego przeciwników zwanym Czerwonym Baronem.
Miano to nosił mieszkający w ówczesnej Świdnicy (Schweidnitz) Baron Manfred von Richthofen. Film jest już gotowy do emisji   . . . czytaj więcej


27 lutego 2016 - Bez niespodzianki

W meczu siedemnastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Spójnia Gdynia - ŚKPR Świdnica 35:27 (16:13). Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z czterema punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 30. punktów. Wybrzeże Gdańsk zajmuje z 27. punktami drugie miejsce. 26. punktów zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Następny mecz szczypiorniści ze Świdnicy rozegrają 5 marca w Świdnicy z KS Meble Wójcik Elbląg .


27 lutego 2016 - "Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów   . . . czytaj więcej


27 lutego 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Ebueee Ehee i Perlaże w finale ligi. Nie będzie powtórki z poprzedniego sezonu w finale zagrają Ebueee Ehee i Perlaże. O ile wygraną Ebueee z Darborem można było brać pod uwagę to porażkę obrońcy tytułu Osiedla i Przyjaciół w starciu z Perlaże można uznać za sporą niespodziankę. Wcześniej jednak w meczu o miejsca 5-7 Gimnazjum Junior przegrywa gładko ze Znajomymi Fryzjera 3:9 i tym samym Gimnazjum zajęło 7 miejsce a Znajomi powalczą z Venusem Nowice o miejsca 5-6.
Play-off - półfinały Gimnazjum Junior - Znajomi Fryzjera 3:9 (2:1), Darbor Bolesławice - Ebueee Ehee 1:7 (0:3), Osiedle i Przyjaciele - Perlaże 1:2 (0:1). Za tydzień kolejne spotkania i zakończenie sezonu.


26 lutego 2016 - Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym odbędą się w Świdnicy. Między 22 a 26 czerwca będą miały miejsce zmagania orlików, juniorów, elity kobiet oraz mężczyzn. Będzie to doskonała rozgrzewka przed igrzyskami olimpijskimi, ponieważ trasa została zaplanowana tak, aby w jak największym stopniu oddawała warunki, które czekać będą na zawodników w Rio de Janeiro.
Rywalizacja rozpocznie się w środę (22 czerwca) jazdą indywidualną na czas. Kolarze i kolarki będą rywalizować na 11-kilometrowej rundzie w Świdnicy, która będzie powtarzana kilka razy, w zależności od kategorii   . . . czytaj więcej


26 lutego 2016 - 500 plus w Świdnicy

Do realizacji programu 500 plus wyznaczono w Świdnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wniosek o to świadczenie wychowawcze trzeba będzie składać raz do roku. Będzie można to zrobić przez internet lub osobiście. W oddziałach MOPS uruchomione zostaną dodatkowe stanowiska do wydawania i przyjmowania wniosków - przy ulicy Franciszkańskiej (osiem stanowisk), przy ulicy Wałbrzyskiej (jedno stanowisko) i przy ulicy Westerplatte (jedno stanowisko). Przez pierwsze miesiące świdniczanie obsługiwani będą w godzinach od 8.00 do 17.30   . . . czytaj więcej


26 lutego 2016 - Jedyna w powiecie

Zwycięstwo w ustnym etapie konkursu zDolny Ślązak wywalczyła 19 stycznia uczennica Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera Aleksandra Galuba z klasy III b. Na salę wchodziła z numerem trzynaście, który okazał się szczęśliwy. Dzięki długiej i ciężkiej pracy oraz pomocy nauczycieli zdolna gimnazjalistka zasłużyła na zwycięstwo, zostając laureatką XV Dolnośląskiego Konkursu Historycznego. Jej nagrodą jest maksymalna liczba punktów oraz zwolnienie z części historycznej egzaminu gimnazjalnego.
Ola jest jedyną finalistką XV Dolnośląskiego Konkursu Historycznego w powiecie świdnickim, a w finale rywalizowała przede wszystkim z uczniami szkół miejskich.


26 lutego 2016 - XIII edycja Festiwalu Nauki

17 marca 2016 roku po raz kolejny będziemy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej i niezwykle interesującej imprezie w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna, XIII edycja Festiwalu Nauki, który na dobre zagościł w kanonie imprez szkoły.
Tematem przewodnim tegorocznego XIII Festiwalu Nauki jest złoto....czyli "Nie wszystko złoto co się świeci". Temat ten będzie prezentowany przez specjalistów z różnorodnych dziedzin, czasami nawet w sposób bardzo zaskakujący i odkrywczy   . . . czytaj więcej


25 lutego 2016 - Historia z happy endem

Dzięki umiejętnościom udzielania pierwszej pomocy pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Świdnica uratowały życie klientowi, który stracił przytomność w Urzędzie Gminy Świdnica. Mowa o Agnieszce Plewińskiej, Joannie Poniatowskiej i Anecie Harchala.
Wtorkowe popołudnie, 23 lutego. W tym dniu mieszkaniec Słotwiny dokonywał płatności w kasie urzędu. Z niewyjaśnionych przyczyn nagle stracił przytomność. Niezwłocznie do akcji wkroczyły pracownice ośrodka pomocy społecznej, których biura znajdują się vis a vis kasy, przystępując do reanimacji   . . . czytaj więcej


25 lutego 2016 - Ugość małych artystów w swoim domu

W tegorocznej 7. już edycji Brave Kids uczestniczyć będzie 144 młodych artystów z 20 krajów, leżących na pięciu kontynentach. Projekt obędzie się w dniach 18 czerwca - 3 lipca w czterech polskich miastach. Właśnie ruszył nabór rodzin goszczących - przyjdź na spotkanie informacyjne w swoim mieście i dowiedz się jak ugościć dzieci w ramach Brave Kids.
Brave Kids to spotkanie dzieci i młodzieży z całego świata. W atmosferze przyjaźni i szacunku młodzi artyści w wieku od 8 do 16 lat wspólnie tworzą barwne spektakle, mieniące się różnorodnością kultur i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników   . . . czytaj więcej


25 lutego 2016 - Super wynik - 16 litrów

49 osób zarejestrowanych, 36 oddało krew, zebraliśmy ponad 16 litrów bezcennego leku - to fantastyczny wynik zbiórki, która odbyła się w czwartek, 25 lutego, w Świebodzicach.
Rezultat byłby jeszcze lepszy, gdyby nie konieczność zakończenia akcji - byli jeszcze chętnie do oddania krwi, jednak lekarz wykonujący badania potencjalnych dawców musiał pilnie wracać do szpitala. Frekwencja zaskoczyła bardzo pozytywnie członków Klubu Honorowych Dawców Krwi. - Jesteśmy pod wrażeniem takiej ilości krwiodawców, oby tak było zawsze   . . . czytaj więcej


25 lutego 2016 - Tesco przekaże 80 tysięcy złotych w województwie dolnośląskim

Już 25 lutego rusza I edycja programu "Decydujesz, pomagamy", w którym Tesco wesprze finansowo lokalne społeczności i organizacje pozarządowe z całej Polski. Program swoim zasięgiem obejmie całą Polskę - podzieloną na 160 obszarów. W każdym z nich przyznany zostanie grant w wysokości 5 tysięcy złotych, a o wyborze zwycięzcy zdecydują sami klienci sieci. W województwie dolnośląskim łączna pula grantów to aż 80 tysięcy złotych.
Dzielnice przyjazne rodzinom, integracyjne place zabaw, kluby naukowe dla dzieci, warsztaty o zdrowym odżywianiu czy zajęcia edukacyjne   . . . czytaj więcej


25 lutego 2016 - Rozmowy o bezpieczeństwie

Bardzo interesujące konsultacje społeczne dotyczące bezpieczeństwa w gminie Marcinowice odbyły się w świetlicy wiejskiej w Marcinowicach 24 lutego. To efekt wcześniejszych ustaleń pomiędzy wójtem gminy Marcinowice a komendantem powiatowym policji w Świdnicy.
Podczas debaty komendant powiatowy policji zapoznał zebranych ze zdarzeniami mającymi miejsce na terenie gminy Marcinowice w okresie od końca stycznia br. do chwili obecnej, które stanowią zagrożenie i powodują straty w mieniu mieszkańców. Komendant podkreślił, że podobne spotkania odbywają się we wszystkich gminach naszego powiatu   . . . czytaj więcej


25 lutego 2016 - Marzenia i detale

Kolejne wyróżnienia dla świdnickich artystów. Widzieć i pokazywać - to niesamowita sztuka, która charakteryzuje uzdolnionych plastycznie. To sztuka, która charakteryzuje podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. 22 lutego 2016 w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy podsumowano Ogólnopolski Konkurs Plastyczny"Detal w architekturze".
Pracownię plastyczną z MDK w Świdnicy reprezentowało liczne, bo aż dwudziestoosobowe grono uczestników   . . . czytaj więcej


24 lutego 2016 - Bohaterowie odznaczeni

Panowie Tadeusz Widła i Tadeusz Zakrzewski - kombatanci, żołnierze II wojny światowej, Sybiracy, zasłużeni dla kraju ludzie, otrzymali wysokie odznaczenia państwowe, nadane przez Ministra Obrony Narodowej. Uroczysta dekoracja obu weteranów odbyła się podczas XVII Sesji Rady Miejskiej w Świebodzicach we wtorek, 23 lutego.
Odznaczenia wręczył przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku, podpułkownik Krzysztof Kowalski. Nadanie medali poprzedzone było odczytaniem bogatych i budzących wielki szacunek życiorysów obu panów   . . . czytaj więcej


24 lutego 2016 - Mirosław Jabłoński z koncertem Jacka Kaczmarskiego

26 lutego (piątek) o godzinie 17:00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy odbędzie się Koncert w wykonaniu Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego.
Koncert poświecony będzie bardowi Solidarności, antykomunistycznej opozycji - Jackowi Kaczmarskiemu. Koncert jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się od wielu lat.


24 lutego 2016 - Mammobus na Dzień Kobiet

Przypadający w marcu Dzień Kobiet stanowi świetną okazję do zadbania o swoje zdrowie i wykonania profilaktycznej mammografii. Nie czekaj, zarejestruj się już teraz. Masz wątpliwość, czy badanie mammograficzne jest konieczne? Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi.
Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia   . . . czytaj więcej


24 lutego 2016 - Będzie auto dla policji i dodatkowe patrole

85 tysięcy złotych - tyle z budżetu gminy otrzyma Komisariat Policji w Świebodzicach na zakup nowego samochodu. Dodatkowo 10 tysięcy złotych samorząd, jak co roku, przeznaczy na dodatkowe patrole piesze.
Uchwała w tej sprawie została jednogłośnie podjęta na sesji Rady Miejskiej w dniu 23 lutego. Samorząd Świebodzic od wielu lat systematycznie wspiera miejscową jednostkę policji, przekazując środki na nowy sprzęt - m. in. w 2009 roku gmina przekazała 15 tysięcy złotych a modernizację dyżurki, a w 2010 kwotę 11 tysięcy złotych na zakup laptopów dla dzielnicowych. Od 2010 roku dofinansowywane są patrole ponadnormatywne - średnio jest to kwota 15 tysięcy złotych rocznie.


23 lutego 2016 - Południowa obwodnica Świdnicy ?

Władze miasta Świdnicy w dalszym ciągu zabiegają o budowę południowej obwodnicy Świdnicy. Pomimo wycofania projektu z oficjalnej listy Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014- 2023, prowadzone są rozmowy w celu jej realizacji. Swoje wsparcie w tej sprawie zadeklarował poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Siemoniak.
O wymienioną inwestycję Gmina Miasto Świdnica zabiega już od 13 lat. Pierwsze kroki w celu jej realizacji podjęto w roku 2001, w porozumieniu z Gminą Wiejską Świdnica oraz Powiatem Świdnickim, zlecono z własnych środków finansowych sporządzenie odpowiednich dokumentów   . . . czytaj więcej


23 lutego 2016 - Modernizacja oświetlenia

Zakończył się montaż nowych, energooszczędnych lamp ledowych przy ulicy Bora-Komorowskiego oraz przy ul. Fieldorfa (na odcinku od ulicy Bora-Komorowskiedo do ulicy Okulickiego). Powstało dziewięć punktów świetlnych.
Realizacja tego zadania to odpowiedź na liczne wnioski mieszkańców, dotyczące bezpieczeństwa i słabej widoczności w tym rejonie miasta. Wykonawcą zadania jest firma ze Świdnicy. Koszt robót to blisko 59 tysięcy złotych   . . . czytaj więcej


23 lutego 2016 - Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Przed nami kolejny "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Jak co roku udział w akcji brać będzie Prokuratura Rejonowa w Świdnicy, która w dniach 22-26 lutego zaprasza na bezpłatne porady prawne, gdzie prokuratorzy będą przyjmować pokrzywdzonych w godzinach 7:30-15:30.
Celem ogólnopolskiej akcji jest udzielanie niezbędnych informacji osobom pokrzywdzonym w zakresie przysługujących im uprawnień jako ofiarom przestępstw. Informacje będą udzielane bezpłatnie w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Świdnicy przy ulicy Zamkowej 2 (telefon 74/8563660)


23 lutego 2016 - Promocja kolejnej książki historycznej o Strzegomiu

Duszpasterska Rada Parafialna parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zapraszają na spotkanie promocyjne książki Aloysiusa Schadego zatytułowanej "Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. Piotra i Pawła w Strzegomiu", w tłumaczeniu Amandy Różańskiej.
Promocja odbędzie się 11 marca, o godzinie 17.00, w Sali Herbowej Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu. Na uczestników spotkania czekają niespodzianki.


22 lutego 2016 - Najlepsi łyżwiarze nagrodzeni

Przy sporym zainteresowaniu kibiców od piątku do niedzieli (19-21 lutego) na lodowisku Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbywały się zawody łyżwiarstwa figurowego w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych "Dolny Śląsk 2016". Świdnickie lodowisko okazało się najszczęśliwsze dla sportowców z Mazowsza.
Łyżwiarze ze stolicy wyjechali z pięcioma medalami (dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy), a dodatkowo triumfowali w klasyfikacji klubów i województw. W zawodach wystartowało 71 zawodników i zawodniczek z siedmiu województw. Rywalizowano w konkurencjach solistek i solistów oraz par tanecznych   . . . czytaj więcej


22 lutego 2016 - Doroczna odprawa w ratuszu

Mniej rozbojów, więcej ujawnionych przestępstw, szybsze reagowanie na zgłoszenia - takie wyniki swojej pracy przedstawili świebodziccy policjanci podczas dorocznej odprawy, która tradycyjnie odbyła się w ratuszu (19 lutego). W podsumowaniu 2015 roku wzięli udział funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Świebodzicach oraz Komendant Powiatowy Policji insp. Krzysztof Niziołek.
Wyniki pionu prewencji przedstawił Komendant Powiatowy Policji w Świebodzicach nadk. Piotr Galicki, zaś o wynikach sekcji kryminalnej mówił Zastępca Komendanta podinspektor Robert Brożyna   . . . czytaj więcej


22 lutego 2016 - Głupota i nadmiar siły mogą drogo kosztować

Niedzielny, wczesny poranek 20 lutego godzina 5:12 operator monitoringu wizyjnego miasta ujawnia podejrzane zdarzenie. Obserwuje jak przy skrzyżowaniu ulicy Traugutta z ulicą Wałbrzyską mężczyzna rzuca na jezdnię jakiś przedmiot, widać, że ten jest ciężki, czynność tą wykonuje kilkukrotnie.
Na miejsce zostaje wysłany patrol strażników. Okazuje się, że młody mężczyzna rzucał po jezdni żeliwną kratką studzienki burzowej, która została wyjęta z takiej, znajdującej się przy tym skrzyżowaniu   . . . czytaj więcej


22 lutego 2016 - Żarowska Prelekcja Historyczna

Pierwsza Żarowska Prelekcja Historyczna już za nami. Licznie zgromadzona w kawiarni Gminnym Centrum Kultury i Sportu publiczność miała niepowtarzalną okazję usłyszeć o legendarnym złotym pociągu oraz tajemnicach i skarbach skrywanych przez Masyw Ślęży. O tych wszystkich ciekawostkach opowiedziała w niepowtarzalny sposób znana podróżniczka i pisarka - Joanna Lamparska.
Nasza dotychczasowa współpraca oparta na wspólnym odkrywaniu tajemnic historii nabiera tempa, a co najważniejsze przyniosła mieszkańcom Żarowa wiele emocji podczas wczorajszego spotkania   . . . czytaj więcej


21 lutego 2016 - Budynki odnowione i nagrodzone

Przedstawiamy końcowe rozstrzygnięcia kolejnej edycji konkursu "Odnów i Wygraj". Komisja konkursowa wyłoniła laureatów za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury materialnej gminy Strzegom za rok 2015.
Nagrody pieniężne przedstawicielom poszczególnych Wspólnot Mieszkaniowych i właścicielom domków jednorodzinnych zostały wręczone - po raz pierwszy - w trakcie sesji Rady Miejskiej w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Strzegomiu 15 lutego br. Władze samorządowe Strzegomia pogratulowały naszym mieszkańcom, podkreślając że dzięki temu miasto i wsie zmieniają się nie do poznania   . . . czytaj więcej


21 lutego 2016 - Ufoludki? Kosmici? Ktosie? Nie, to dzieciaki w kosmosie!

16 lutego Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy zorganizowała Drzwi Otwarte Szkoły pod hasłem "Spotkanie w kosmosie". Pomimo niesprzyjającej pogody, licznie przybyli mali goście wraz ze swoimi opiekunami mieli okazję przenieść się w przestrzeń kosmiczną, którą wyczarowali dla nich uczniowie i nauczyciele szkoły.
Taki dzień jest niepowtarzalną okazją do tego, aby dokładnie poznać szkołę - zajrzeć do każdej klasy, skorzystać z porad szkolnego logopedy, pedagoga i psychologa. Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele wyczerpująco odpowiadali na pytania rodziców, dotyczące bazy dydaktycznej oraz oferty edukacyjnej szkoły   . . . czytaj więcej


20 lutego 2016 - Zbudowali roboty

Zainteresowanie warsztatami z robotyki organizowanymi przez Młodzieżowy Dom Kultury przerosło oczekiwania organizatorów. Na zajęcia zgłosiło się czterokrotnie więcej osób niż było miejsc. To niesamowite, jak wielu młodych, fajnych osób, interesuje się techniką i robotyką. Być może tu, w Świdnicy, uda nam się wychować kolejnego konstruktora robota nowej generacji - uśmiecha się Zbigniew Brożbar, inicjator i nauczyciel prowadzący zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Przypomnijmy, że w drugim tygodniu tegorocznych ferii zimowych placówka zorganizowała zajęcia dla dzieci, które chciały poznać zasady rządzące światem mechanicznym   . . . czytaj więcej


20 lutego 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Osiedle i Przyjaciele po wygranej z Ebueee Ehee powróciło na fotel lidera i zostało Mistrzem rundy zasadniczej i w półfinale spotka się z Perlaże , które ograło Gimnazjum Junior. Ebuee uplasowało się na trzecim miejscu i w półfinale zagra z drugim zespołem w tabeli Darborem Bolesławice. Venus Nowice mimo zwycięstwa nad Znajomymi Fryzjera nie zdołali awansować do półfinałów.
Poznaliśmy króla strzelców (bramki z półfinałów nie będą już zaliczane do kwalifikacji) został nim Bartek Bucki z Perlaże, który wyprzedził drugiego w kwalifikacji Marcina Stolarza - Gimnazjum Junior   . . . czytaj więcej


20 lutego 2016 - "Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów   . . . czytaj więcej


19 lutego 2016 - Łyżwiarze zawładnęli lodowiskiem

Po curlingu przyszedł czas na niezwykle widowiskowe łyżwiarstwo figurowe. Od piątku do niedzieli (19-21 lutego) ponad 70 zawodniczek i zawodników na lodowisku w Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczęło rywalizację o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych "Dolny Śląsk 2016". Wstęp na zawody jest wolny.
Podobnie, jak przed kilkoma dniami zmagania sportowców poprzedziła specjalna, olimpijska ceremonia otwarcia. Znicz olimpijski zapaliła zawodniczka z Torunia Agnieszka Rejment   . . . czytaj więcej


19 lutego 2016 - Pierwsze posiedzenie

Ponad 117 tysięcy złotych to dotacja jaką otrzymała Świdnica na przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji. W piątek, 19 lutego odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez Prezydent Miasta Świdnicy, zespołu ds. rewitalizacji. Posiedzenie to zapoczątkowało proces omawiania problemów związanych z rewitalizacją w kontekście społecznym, gospodarczym i infrastrukturalnym.
W naradzie udział wzięli przedstawiciele instytucji kultury i edukacji, służb porządkowych, przedsiębiorcy, radni oraz reprezentanci stowarzyszeń   . . . czytaj więcej


19 lutego 2016 - Franciszek Jóźwik z Pszenna - człowiek z pasją

Urodzony w Szczawnie Zdroju w województwie dolnośląskim. Do 2009 roku mieszkaniec Wałbrzycha, a obecnie mieszkaniec Pszenna. Najważniejsze jest robić to co się kocha, mieć marzenia i je realizować, bez względu na wiek - mówi pan Franciszek, mistrz Dolnego Śląska w jeździe indywidualnej na czas.
Treningi odbywa 5-6 razy w tygodniu, od 3,5 do 4 godzin. Jednak całą przygodę z kolarstwem poprzedziły rozgrywki w piłce nożnej.
Pochodzę z rodziny sportowej, jednak po kontuzji byłem zmuszony zmienić dyscyplinę sportu. Wybrałem kolarstwo i to był strzał w dziesiątkę   . . . czytaj więcej


18 lutego 2016 - Kongres Turystyki Polskiej

Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy, który odbędzie się w naszym mieście od 12 do 14 października br. znalazł się na liście projektów rekomendowanych przez komisję konkursową Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki do dofinansowania projektu kwotą 250 tysięcy złotych. Organizatorzy tego wydarzenia rozpoczęli już przygotowania do kongresu.
Celem Kongresu Turystyki Polskiej jest wypracowanie wytycznych dla polityki turystycznej Polski, wskazanie kierunków rozwoju polskiej turystyki na kolejne lata oraz przygotowanie rekomendacji programowych i inicjatyw legislacyjnych, które zostaną skierowane do organów władzy publicznej   . . . czytaj więcej


18 lutego 2016 - Wizytacje w świetlicach wiejskich

17 miejscowości gminy Marcinowice odwiedziła Komisja Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Ośrodek Kultury 16 i 17 lutego. Celem wizytacji było sprawdzenie stanu faktycznego świetlic wiejskich oraz poznać pracę i potrzeby instruktorów prowadzących zajęcia dla dzieci. W każdej miejscowości towarzyszyli im gospodarze świetlic.
Była to okazja do poznania sposobów pracy instruktorów oraz porozmawiania z nimi o liczbie dzieci uczęszczających na zajęcia, problemach wychowawczych i bieżących potrzebach   . . . czytaj więcej


18 lutego 2016 - Pierwsze medale rozdane

Reprezentanci CCC Warszawa zwyciężyli w turniejach curlingu rozgrywanych w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2016. Wśród dziewcząt zwyciężyła ekipa pod nazwą Minisie, a wśród chłopców Mlekum. Lodowisko Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji od 15 do 17 lutego gościło ponad 40 zawodników, trenerów i sędziów curlingu. Od 19 do 21 lutego w obiekcie rozpocznie się rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym.
W turnieju curlingowym wystąpiły po cztery drużyny dziewcząt i chłopców. W pierwszej fazie rywalizowały systemem każdy z każdym   . . . czytaj więcej


18 lutego 2016 - Olimpiada Języka Niemieckiego

Franziska Gillmaier, uczennica klasy 2C I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, zakwalifikowała się do etapu centalnego XXXIX Olimpiady Języka Niemieckiego. Finał odbędzie się w kwietniu, w Poznaniu, a prawo startu w nim wywalczyły sobie tylko trzy osoby z całego Dolnego Śląska.
Franziska na etapie okręgowym olimpiady wykazała się nie tylko świetną znajomością języka niemieckiego, ale również głęboką znajomością zagadnień kultury, geografii i historii krajów niemieckojęzycznych. Opiekunem Franziski jest prof. Bożena Furmankiewicz. Foto I LO


17 lutego 2016 - "Kawka" rusza w Świdnicy

Miasto podpisało z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę dotacji i pożyczki na realizację programu "kawka" część druga. Przy ulicy Łącznej i Siennej trwają już prace nad budową magistrali ciepłowniczej, która ma doprowadzać ciepło aż do Śródmieścia. Pierwsze przyłączenia będą wykonane już w tym roku.
Program przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście i ograniczenia szkodliwych, rakotwórczych substancji pochodzących z palenisk opalanych paliwem stałym   . . . czytaj więcej


17 lutego 2016 - Klub LKS Stragona znowu w czołówce

Klub LKS Stragona Strzegom po raz kolejny uplasował się w czołówce polskich klubów wkkw. otrzymał Za sukcesy w sezonie 2015 klub zajął III miejsce w Rankingu Klubów WKKW Polskiego Związku Jeździeckiego. Wyróżnieni zostali również zawodnicy startujący w barwach klubu w sezonie 2015 - Szymon Nachotko w kategorii Młodych Jeźdźców (II miejsce) i Emilia Chmielowska w kategorii Młodzików (II miejsce).
Rozdanie nagród obyło się w podczas corocznej konferencji dyscypliny wkkw w Racocie. Podczas konferencji zostały wręczone również nominacje do Kadry Narodowej. Nominacje do Kadry WKKW Seniorów otrzymał zawodnik LKS Stragona Strzegom - Wiesław Nowak.


17 lutego 2016 - Stypendia dla najlepszych

Na przełomie lutego i marca w świdnickich publicznych szkołach podstawowych i gimnazjach wypłaconych zostanie 499 stypendiów motywacyjnych za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, za I semestr roku szkolnego 2015/2016. Miasto Świdnica ze środków własnych przeznaczyło na ten cel 49 455 złotych.
Stypendia przyznawane były przez dyrektorów szkół. Szkoły we własnym zakresie różnicowały wysokość indywidualnych stypendiów (w przedziale 50-210 złotych) w zależności od uzyskanej średniej ocen (co najmniej 4,75) oraz rangi osiągnięcia sportowego uzyskanego przez uczniów. Dzieci uzyskujący wysoką średnią ocen i wysokie wyniki sportowe mogą uzyskać stypendia w ramach obu kategorii.


17 lutego 2016 - Rodzina 500 +

Od kwietnia mają się rozpocząć wypłaty świadczeń z rządowego programu "Rodzina 500 +" , czyli 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Samorządy rozpoczynają przygotowania do tego nowego zadania.
- W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców miasta informuję, że po dzisiejszym podpisaniu przez Prezydenta RP Ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci będziemy udzielać wszelkich informacji nt. terminu i miejsca składania wniosków oraz wymaganych dokumentów - mówi Izabela Siekierzyńska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


17 lutego 2016 - Netto: wspieramy lokalny biznes

Sieć handlowa Netto oferuje producentom pieczywa oraz mięsa i wędlin unikalne warunki - przedsiębiorcy, którzy chcą wydzierżawić stoiska w wybranych sklepach przez pierwszy kwartał zapłacą za najem symboliczne 50 złotych miesięcznie.
Przez 21 lat obecności w Polsce Netto wypracowało efektywny model współpracy z lokalnymi producentami, oferując w swoich sklepach możliwość prowadzenia własnych stoisk, na których można znaleźć przede wszystkim świeże pieczywo, wyroby cukiernicze, mięso oraz wędliny. Stoiska te obecne są w większości placówek Netto   . . . czytaj więcej


17 lutego 2016 - Pierwsza Żarowska Prelekcja Historyczna

Gdzie jest złoty pociąg III Rzeszy? Czy naprawdę istnieje? I czy skład ze skarbami mógł zostać ukryty w Wałbrzychu? Wszystkie ciekawostki na temat istnienia złotego pociągu już niebawem w Żarowie zdradzi Jolanta Lamparska znana dziennikarka, podróżniczka i autorka wielu książek o Dolnym Śląsku.
Żarowska Izba Historyczna zaprasza na I Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w piątek, 19 lutego o godzinie 18.00 w kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Piastowskiej 10A w Żarowie   . . . czytaj więcej


17 lutego 2016 - Czekamy na kurczaczki i baranki

Urząd Miejski w Świebodzicach zaprasza wszystkich mieszkańców Świebodzic oraz okolic do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na kartkę świąteczną pn.: "Wielkanocne Tradycje".
Prace należy składać do 1 marca, w sekretariacie Urzędu Miejskiego, Rynek 1, a także w Wydziale Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego, ulica Świdnicka 7, pokój nr 3 (poniedziałki, środy, czwartki w godzinach 7:30-15:30, wtorki: 7:30-16:00 i piątki: 7:30-15:00) lub nadsyłać pocztą z dopiskiem: konkurs "Wielkanocne Tradycje"   . . . czytaj więcej


16 lutego 2016 - Olimpiada rozpoczęta

Z olimpijskim ceremoniałem: zapaleniem znicza, przyrzeczeniami zawodników i sędziów oraz Mazurkiem Dąbrowskiego otwarto dzisiaj w Świdnicy zawody curlingu, rozgrywane w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych Dolny Śląsk 2016.
Na lodowisku przy ulicy Śląskiej rywalizację o medale rozpoczęli zawodniczki i zawodnicy z Warszawy, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Łodzi i Gliwic. W turniejach dziewcząt i chłopców występują po cztery zespoły. Przed pierwszymi meczami odbyła się ceremonia otwarcia zawodów   . . . czytaj więcej


16 lutego 2016 - Centrum wsi w Mrowinach przejdzie metamorfozę

Nowe oświetlenie, chodnik łączący ulice Wojska Polskiego i Myśliwską z centrum wsi, nowe wiaty przystankowe i witacze. Niebawem centrum wsi w Mrowinach zmieni swój wygląd. Pierwszy etap rewitalizacji tego terenu już się rozpoczął i ścieżka między ulicą Wojska Polskiego a Myśliwską w Mrowinach zyskała nowe oświetlenie.
Na kolejne etapy przebudowy tego terenu trzeba będzie poczekać jeszcze do wiosny. Wspólny projekt mieszkańców wsi z pewnością zaowocuje konkretnymi efektami. - Na tym odcinku zaprojektowaliśmy do montażu dziewięć słupów oświetleniowych, na długości około trzystu metrów   . . . czytaj więcej


15 lutego 2016 - Spotkanie z podróżnikiem - Kanada i USA

Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejne spotkanie z podróżnikiem - Bolesławem Grabowskim. Podczas spotkania będzie można wysłuchać opowieści, obejrzeć fotografie i ciekawe pamiątki z podróży Pana Bolesława do Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Uczestnicy spotkania wysłuchają opowieści o podróży po Ameryce Północnej - o wielkich miastach amerykańskich, Niagarze niezwykłym wodospadzie w Krainie Wielkich Jezior Amerykańskich, o wizycie w szkole amerykańskiej i wiosce indiańskiej. Potężne Góry Skaliste i bezkresne prerie amerykańskie   . . . czytaj więcej


15 lutego 2016 - Piękni, młodzi, utalentowani

Niesamowity, wspólny koncert w wykonaniu polskiej i niemieckiej młodzieży, podsumował kilkumiesięczny projekt, realizowany przez nasz Miejski Dom Kultury oraz podobną instytucję w Lipsku pod patronatem fundacji Erinnerung Verantwortung Zukunft oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Utalentowani wokaliści, muzycy i tancerze zaprezentowali pełny profesjonalizm, ogromny entuzjazm i naprawdę wysoki poziom.
Chodzi o projekt Songs about life, który realizowany był przez świebodzicki Miejski Dom Kultury i jego odpowiednik w Lipsku   . . . czytaj więcej


14 lutego 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Kto zostanie mistrzem rundy zasadniczej? Lider Darbor przegrywa kolejny mecz tym razem z mającym jeszcze nadzieje na półfinał Venusem Nowice. Natomiast Mistrz Osiedle i Przyjaciele oddaje mecz walkowerem z Gimnazjum Junior. Na porażce Darboru i walkowerze Osiedla zyskuje Ebueee Ehee wygrywając dzisiaj ze Znajomymi Fryzjera zbliża się do zwycięstwa w rundzie zasadniczej. Wyniki ostatniej kolejki: Darbor Bolesławice - Venus Nowice 4:8 (2:4), Znajomi Fryzjer - Ebueee Ehee 4:10 (3:5), Osiedle i Przyjaciele - Gimnazjum Junior 0:3 walkower   . . . czytaj więcej


14 lutego 2016 - Remont rozpoczęty

W czwartek, 11 lutego, wykonawca remontu budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego 27 przejął plac budowy i tym samym rozpoczęła się długo oczekiwana modernizacja zabytkowego, neoklasycystycznego obiektu świebodzickiego magistratu. Wartość prac to prawie 2 miliony złotych.
Przed wykonawcą dużo pracy - remont obejmuje kompleksową przebudowę i rozbudowę wraz z termomodernizacją obiektu. Po wykonaniu tych prac budynek będzie bardziej funkcjonalny, przyjazny osobom niepełnosprawnym, poprawi się także jego efektywność energetyczna   . . . czytaj więcej


14 lutego 2016 - "Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów   . . . czytaj więcej


13 lutego 2016 - Pingwinki czekają na najmłodszych

Z sympatycznych pingwinków i misia panda, specjalistycznych chodzików do nauki jazdy na łyżwach od kilku dni mogą korzystać dzieci odwiedzające lodowisko w Świdnicy.
Do końca obecnego sezonu z urządzeń można korzystać za darmo. Lodowisko wzbogaciło się o trzy chodziki. Na zakupy wydano 3800 złotych. Chodziki przeznaczone są dla dzieci do 10 lat, które dopiero uczą się jeździć na łyżwach. Już pierwsze dni pokazały, że jest bardzo duże zainteresowanie ich wypożyczeniem   . . . czytaj więcej


13 lutego 2016 - Profile pomocy dla dolnośląskich bezrobotnych

Konkretne profile pomocy przypisywane są osobom bezrobotnym. 95 procent bezrobotnych Dolnoślązaków zakwalifikowano do jednego z trzech profili.
Dzięki temu wiadomo dokładnie jak dużo osób potrzebuje konkretnej pomocy oraz w jakiej są sytuacji. Każda z nich może liczyć na wsparcie w ramach indywidualnej ścieżki działań. Nowy sposób pracy z osobami bezrobotnymi obowiązuje w powiatowych urzędach pracy od niespełna dwóch lat. Został wprowadzony po to, by osoba bezrobotna wiedziała na co dokładnie może liczyć i w jakim czasie uzyska pomoc   . . . czytaj więcej


13 lutego 2016 - Nowa pani strażnik

Justyna Grześkowiak od 1 lutego dołączyła do składu świebodzickiej Straży Miejskiej. To druga kobieta w historii istnienia tutejszej Straży. Pani Justyna jest świebodziczanką, ma doświadczenie w służbie, przez kilka lat pracowała w wałbrzyskiej Straży Miejskiej. Ma wyższe wykształcenie, jest także żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych.
Po uzupełnieniu wakatu Straż Miejska w Świebodzicach liczy sześć osób - czyli tyle, ile dotychczas. Przypominamy jednocześnie, że siedziba SM mieści się obecnie w pomieszczeniach dworca PKP przy ulicy Plac Dworcowy 1. Ma to związek z remontem budynku urzędu przy ulicy Żeromskiego 27.


11 lutego 2016 - Poszukiwana Maria Cunitz

Jeśli ciągle masz głowę w chmurach, szukasz w niebie odpowiedzi i zamiast spać wypatrujesz swojej gwiazdy - To Ty! To Ciebie szuka Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. MDK planuje uruchomienie nowej pracowni - pracowni Astronomii i otwiera rekrutację na jej prowadzącego.
- Mają to być niezwykle interesujące zajęcia dla młodych ludzi. Chcemy ich odciągnąć od komputerów i przykuć ich uwagę na ciałach niebieskich. Dlatego właśnie poszukujemy prawdziwego pasjonaty, nie tylko nauczyciela, ale przede wszystkim przewodnika w niezmierzonej przestrzeni Wszechświata - informuje Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


11 lutego 2016 - Targowisko - próba sprzedaży kradzionego towaru

Dzisiaj, 11 lutego o godzinie 10:45 do strażników patrolujących okolice targowiska podbiegła roztrzęsiona kobieta. Mieszkanka Osiedla Młodych poinformowała, że rozpoznała na targowisku przedmioty skradzione z włamania do jej altanki.
Funkcjonariusze natychmiast udali się we wskazane miejsce. Według relacji sprzedających kobieta zrobiła dużo zamieszania, czym spowodowała, że dwóch prawdopodobnie nieletnich natychmiast uciekło pozostawiając cały towar na stoisku   . . . czytaj więcej


11 lutego 2016 - Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego - szkolenia

Szkolenia dla rolników, organizowane przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oddział w Świdnicy organizowane są co roku i mają na celu ukazanie nowoczesnej technologii uprawy zbóż. Tym razem spotkanie odbyło się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica.
Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu realizuje na obszarach wiejskich województwa dolnośląskiego zadania z zakresu doradztwa rolniczego   . . . czytaj więcej


10 lutego 2016 - II część Encyklopedii Świdnicy - już od 15 lutego

Zainteresowanych dziejami naszego miasta zapraszamy do zapisywania się na listę subskrypcyjną II części Encyklopedii Świdnicy. To niepowtarzalny projekt, który zakłada stworzenie kompleksowej publikacji o dziejach Świdnicy, wybitnych świdniczanach, ważnych datach w historii miasta i wszystkim, co nierozłącznie wiąże się ze Świdnicą. W ramach pierwszej części encyklopedii miłośnicy wiedzy o naszym mieście mieli możliwość skompletowania dwunastu zestawów artykułów.
Osoby, które wpiszą się na listę subskrypcyjną, będą mogły co kilka miesięcy, nieodpłatnie odbierać kolejne karty encyklopedii   . . . czytaj więcej


10 lutego 2016 - Zaplanuj edukację i karierę

W marcu odbędzie się już czwarta edycja Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery. Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Po raz kolejny eksperci i doradcy zawodowi podpowiedzą, czym kierować się w wyborze dalszego etapu kształcenia, jak zaplanować karierę zawodową, jak podnosić swoje kwalifikacje czy poruszać się na wymagającym rynku pracy.
Targi odbędą się 17 marca w godzinach 10.00-13.00 w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13. Targi organizowane są przez Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Powiatowy Urząd Pracy, Filię w Świebodzicach.


10 lutego 2016 - Wystawa "Życie pod wodą"

Wystawa "Życie pod wodą", której otwarcie nastąpi 12 lutego o godzinie 18.00 w siedzibie świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa prezentuje zdjęcia będące plonem 33. Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec w Fotografii Podwodnej 2014 "Kamera Louis Boutan". Patron konkursu - Louis Boutan - uważany jest za ojca fotografii podwodnej. W 1893 roku wykonał on pierwsze zdjęcia w głębinach Morza Śródziemnego.
Konkurs fotograficzno-filmowy jest organizowany co dwa lata przez sekcję "mediów wizualnych" Związku Niemieckich Płetwonurków w dwóch kategoriach   . . . czytaj więcej


10 lutego 2016 - Tak Cię kocham - Walentynkowy Koncert

Już w najbliższy piątek, czyli 12 lutego, w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy odbędzie się koncert z miłością w roli głównej. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, a sam koncert adresowany jest nie tylko do par, ale do wszystkich zakochanych w lirycznych utworach.
Po raz kolejny Studio Piosenki, działające pod kierownictwem Mirosława Jabłońskiego, zaprasza do udziału w walentynkowym wydarzeniu odbiorców i uczestników.
- W tym roku do organizacji włączyła się również Rada Aktywnej Młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy - informuje Mirosław Jabłoński   . . . czytaj więcej


10 lutego 2016 - Pierwsza Żarowska Prelekcja Historyczna

Gdzie jest złoty pociąg III Rzeszy? Czy naprawdę istnieje? I czy skład ze skarbami mógł zostać ukryty w Wałbrzychu? Wszystkie ciekawostki na temat istnienia złotego pociągu już niebawem w Żarowie zdradzi Jolanta Lamparska znana dziennikarka, podróżniczka i autorka wielu książek o Dolnym Śląsku.
Żarowska Izba Historyczna zaprasza na I Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w piątek, 19 lutego o godzinie 18.00 w kawiarni Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Piastowskiej 10A w Żarowie   . . . czytaj więcej


10 lutego 2016 - W Świdnicy zapłonie olimpijski znicz

Blisko trzystu młodych sportowców z całej Polski przyjedzie do Świdnicy rywalizować o medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych "Dolny Śląsk 2016". Lodowisko przy ulicy Śląskiej będzie areną zawodów w trzech bardzo widowiskowych konkurencjach: curlingu, łyżwiarstwie figurowym i short-tracku. Wstęp na wszystkie zawody jest wolny.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych sportowych imprez w roku. Gęste sito kwalifikacji sprawia, że do finałowych zawodów kwalifikują się tylko najlepsi z najlepszych młodych sportowców   . . . czytaj więcej


10 lutego 2016 - Zbiórka krwi z niespodzianką

Zapraszamy serdecznie na lutową zbiórkę krwi, która odbędzie się 25 lutego, w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wolności 13. Tym razem potrwa nieco krócej - od godziny 9:00 do 12:30.
Na naszych krwiodawców czeka losowanie nagrody-niespodzianki, którą ufundowała firma Cast. Cieszymy się, że kolejna, świebodzicka firma dołączyła do grona przedsiębiorstw, wspierających szczytną ideę krwiodawstwa. Losowanie upominku odbędzie się pod koniec akcji.


10 lutego 2016 - Przebudowa alejek w parkach Kanonierów i Ułanów

W Parku Kanonierów trwają prace remontowe związane z budową alejek. Już niedługo rozpoczną się one także w Parku Ułanów. Koszt tych prac to 260 tysięcy złotych.
W parkach usytuowanych zostanie również trzydzieści nowych ławek oraz trzydzieści koszy na śmieci. Koszt ich zakupu i montażu to kolejne 52 tysiące złotych.
Oprócz tego w Parku Kanonierów za 71 tysięcy złotych przebudowane zostanie oświetlenie. Remont powinien zakończyć się w pierwszej połowie marca.


9 lutego 2016 - "Spotkanie w kosmosie" w 105-ce

Dyrektor i Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 105 przy ulicy Folwarcznej 2 w Świdnicy, serdecznie zapraszają Pięciolatków, Sześciolatków i Siedmiolatków z rodzicami do uczestnictwa w zabawach pod hasłem "Spotkanie w kosmosie".
Spotkanie odbędzie się 16 lutego (wtorek) w godzinach 14.30-17.00. W programie przewidziano konkursy i zabawy, zwiedzanie szkoły, gry edukacyjne z wykorzystaniem tablic multimedialnych oraz grill. Na każdego uczestnika zabawy czeka miła niespodzianka.


9 lutego 2016 - Nestlé Polska ufunduje siłownie zewnętrzne dla 16 gmin

W tym roku firma Nestlé S.A. obchodzi swoje 150-lecie. W wartości firmy od zawsze wpisana była troska nie tylko o jakość produktów, ale i o podnoszenie jakości życia konsumentów. Dlatego z okazji jubileuszu firma Nestlé porusza Polaków organizując konkurs dla gmin, w którym do wygrania będzie 16 siłowni terenowych.
Firma Nestlé ma w Polsce długoletnie tradycje propagowania zdrowego stylu życia wśród swoich konsumentów i od lat prowadzi działania społeczne m.in. w miejscowościach, w których znajdują się jej fabryki   . . . czytaj więcej


8 lutego 2016 - Walentynkowa zbiórka krwi

Zakochane pary w nadchodzące Walentynki mogą spełnić dobry uczynek. Wystarczy odpowiedzieć na apel żarowskiego klubu Honorowych Dawców Krwi, który tuż przed świętem zakochanych organizuje pierwszą w tym roku zbiórkę krwi i podzielić się tym życiodajnym płynem.
Zbiórka krwi zaplanowana została na wtorek, 9 lutego w godzinach 9.00-13.00. Krew będzie można oddawać w żarowskim Zespole Szkół. - Pomysł jest bardzo prosty. Zbliża się dzień św. Walentego, popularne walentynki, święto w wielu przypadkach bardzo komercyjne. Chcemy pokazać młodym zakochanym ludziom, że można dzielić się miłością nie tylko ze sobą nawzajem, ale też z osobami potrzebującymi   . . . czytaj więcej


8 lutego 2016 - O Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej

6 lutego odbył się kolejny, coroczny Turniej Piłki Halowej Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej. Do rywalizacji o Puchar Burmistrza Jaworzyny Śląskiej stanęły reprezentacje szkół podstawowych z Gminy Jaworzyna Śląska, w zawodach wzięło udział ponad 30 zawodników. Wszystkie mecze sędziował Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej - Ireneusz Besser.
Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, na drugim miejscu uplasowała się "podstawówka" z Pastuchowa, a na trzecim reprezentacja szkoły ze Starego Jaworowa   . . . czytaj więcej


8 lutego 2016 - Pod oknami mieszkańców

Piją, mimo że wiedzą o grożącej za to karze. Z tego założenia wyszło trzech młodych mężczyzn, którzy 5 lutego w godzinach popołudniowych postanowili urządzić imprezę zakrapianą alkoholem. Patrolującym Osiedle Młodych strażnikom nie mógł umknąć widok rozbawionych młodzieńców, którzy głośnym zachowaniem zwracali na siebie uwagę. Zdarzenie miało miejsce między ulicami Waryńskiego a Dąbrowskiego, gdzie często dochodzi do tego typu zakłócania porządku publicznego. Interwencja strażników zakończyła się nałożeniem grzywien na niesfornych mężczyzn   . . . czytaj więcej


7 lutego 2016 - Bez niespodzianki

W meczu czternastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Polski Cukier pewnie wygrał w Świdnicy z ŚKPR-em. ŚKPR Świdnica - Polski Cukier Pomezania Malbork 27:32. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli ostatnie, czternaste miejsce z dwoma punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 26. punktów. 22. punkty zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Wybrzeże Gdańsk zajmuje z 22. punktami trzecie miejsce. Następny mecz szczypiorniści ze Świdnicy rozegrają 13 lutego w Gdańsku z SMS ZPRP Gdańsk.


7 lutego 2016 - III ligi siatkówki mężczyzn

W rozgrywkach III ligi siatkówki mężczyzn w spotkaniach w grupie o miejsca 1-9 padły następujące wyniki: UKS PCO-Volley Żarów - KS Gwardia Wrocław 3:0 w setach 25:21, 25:20, 25:16, MUKS "Ziemia Milicka" Milicz - MUKS Ikar Legnica 3:1, w setach 17:25, 25:12, 25:16, 25:18, ULKS Opal Kudowa Zdrój - MKS Pogoń Góra 3:1 w setach 25:10, 25:23, 22:25, 25:17, ZTS Ząbkowice Śląskie - BTS Elektros Bolesławiec 0:3 w setach 20:25, 18:25, 22:25 .
13 lutego UKS PCO - Volley Żarów spotka się PKPS Siatkarz w Bierutowie   . . . czytaj więcej


6 lutego 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Kolejne porażki dwóch prowadzących zespołów sprawiły że tabela się nieco spłaszczyła. Darbor przegrywa po bardzo dobrym meczu z Ebueee Ehee a Osiele i Przyjaciele nie mogło skompletować składu i zostało rozgromione przez Perlaże. 9 bramek w tym meczu zdobył Bartek Bucki i uciekł w klasyfikacji strzelców na 4 trafienia nad Marcinem Stolarzem. W ostatnim meczu Gimnazjum Junior ponownie ograło Znajomych Fryzjera.
Dwie ostatnie kolejki zapowiadają się naprawdę interesująco ponieważ wszystko jest jeszcze możliwe i jak na razie nie wiadomo z jakich miejsc przystąpią drużyny do fazy play-off   . . . czytaj więcej


5 lutego 2016 - Przedsiębiorco, nie przegap szansy

Jeszcze tylko do 19 lutego 2016 przedsiębiorcy z Aglomeracji Wałbrzyskiej będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie swojego projektu. Do rozdania jest ponad 44 miliony złotych.
O dofinansowanie projektu mogą starać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy z obszaru 22 gmin tworzących Aglomerację Wałbrzyską. Dofinansowanie otrzymają projekty wspierające innowacyjność produktową i procesową polegającą np. na: wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów/usług, czy też dokonaniu zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług. Nabór wniosków o dofinansowanie projektów rozpoczął się 30 listopada 2015 roku.


5 lutego 2016 - "Bieg Tropem Wilczym" po raz drugi w Świdnicy

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację "Wolność i Demokracja" "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.
Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. - Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów   . . . czytaj więcej


5 lutego 2016 - Za naukę i osiągnięcia sportowe

135 uczniów otrzymało w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.
Największą liczbą stypendystów wśród 6 szkół podstawowych z gminy Świdnica może pochwalić się szkoła w Pszennie, a wśród 3 gimnazjów - również gimnazjum w Pszennie. Kluczem do sukcesu jest m.in. wiedza i wykształcenie. Inwestycja w naukę jest najlepszą inwestycją w przyszłość. Życzę zatem, abyście na zakończenie roku szkolnego zdobyli jeszcze lepsze wyniki - mówi wójt gminy Teresa Mazurek   . . . czytaj więcej


4 lutego 2016 - Spotkanie z komendantami

Ocena inspekcji gotowości operacyjnej ochotniczych straży pożarnych gminy Świdnica w ubiegłym roku oraz plany na 2016 rok, były głównymi tematami dzisiejszego spotkania wójta gminy Teresy Mazurek z prezesami i naczelnikami ośmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Spotkania odbyło się w Witoszowie Dolnym.
Spośród jednostek gminnych OSP aż trzy zostały włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego   . . . czytaj więcej


4 lutego 2016 - Rozstrzygnięto konkursy dla organizacji pozarządowych

2 lutego Zarząd Powiatu Świdnickiego rozstrzygnął konkursy, które Powiat Świdnicki ogłosił dla organizacji pozarządowych, działających na jego terenie, z zakresu kultury fizycznej i sportu, ochrony i promocji zdrowia oraz kultury, tradycji i ochrony dóbr kultury na rok 2016.
Na realizację zadań Zarząd Powiatu przeznaczył następujące kwoty: 40 tysięcy złotych - upowszechnianie kultury fizycznej i sportu >>> zobacz, 8 tysięcy złotych - kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji >>> zobacz, 15 tysięcy złotych - ochrona i promocja zdrowia >>> zobacz


4 lutego 2016 - Występ kabaretu "K2"

Miłośników dobrej zabawy i wybornego humoru zapraszamy na występ kabaretu "K2", który odbędzie się 13 lutego w obiekcie wielofunkcyjnym na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Kabaret "K2" z Zielonej Góry tworzą Barciś (Bartosz Klauziński) i Mimi (Michał Zenkner). Na scenie prezentują dynamiczne skecze, bawiące widza, będące przetworzoną do granic absurdu obserwacją naszej rzeczywistości. Zdobyli już kilkanaście ogólnopolskich nagród festiwalowych. Występ rozpocznie się o godzinie 17:00.
Bilety wstępu można nabyć w Sekretariacie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00. Cena biletów nabytych w przedsprzedaży to 15 złotych, bezpośrednio przed występem 20 złotych.


4 lutego 2016 - Półmetek I Turnusu Zimowiska

Nie ma śniegu, nie ma sanek, ale za to jest wiele atrakcji. Minęła połowa pierwszego turnusu Zimowiska organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy.
W tym roku MDK Świdnica, jak w poprzednich latach, zorganizował dwa turnusy Zimowiska. W każdym z nich bierze udział po 48 dzieci, dla których zaplanowano różnorodne formy aktywności. Poza zajęciami manualnymi, dla uczestników Zimowiska zaplanowano kilka wycieczek, dzięki którym m. in. uczestnicy Zimowiska będą mogli zdobyć odznakę PTTK "Zwiedzam - Poznaję"   . . . czytaj więcej


3 lutego 2016 - Powstają kolejne nisze

Rozpoczęła się budowa muru urnowego na cmentarzu przy ulicy Łukasińskiego. Koszt prac to 129 tysięcy złotych.
Do tej pory na cmentarzu jest 18 miejsc urnowych, które zostały już wykupione, dlatego powstaną kolejne 42 nisze urnowe. Trwa więc wykonanie muru z miejscami pochówków urnowych oraz remont przylegających przęseł muru. Wykonany zostanie także utwardzony placyk i chodnik przy murze, uporządkowany zostanie żwirowy chodnik. Nasadzona zostanie zieleń ozdobna przy murze i wzdłuż alejki. Zgodnie z umową roboty zakończone zostaną do 15 czerwca.


3 lutego 2016 - Gazeli skok świdnickiej firmy

Skok w górę o osiem miejsc wśród przedsiębiorstw dolnośląskich to duży sukces świdnickiego producenta innowacyjnego oprogramowania RST Software Masters w plebiscycie Gazele Biznesu 2015. Przed rokiem firma, która wówczas po raz pierwszy pojawiła się w rankingu, zajęła 42. miejsce, w tym roku - wskoczyła na 34.
Wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie organizowanym przez "Pulsu Biznesu" jest absolutnie zasłużone. W ciągu tylko jednego roku spółka zanotowała wzrost przychodu na poziomie 148% przy jednoczesnym zwiększeniu zatrudnienia z 70 osób w roku 2014 do 104 osób w roku 2015   . . . czytaj więcej


3 lutego 2016 - Wiózł kradzione drzewno

Dzisiaj, 3 lutego około godziny 9:00 patrol pieszy strażników miejskich zauważył mężczyznę, który idąc ulicą Pionierów pcha przed sobą wózek zapełniony dość dużymi pniami drzewa. Wzbudziło to u nich podejrzenie, że pozyskane zostało nielegalnie. W trakcie czynności wyjaśniających okazało się, że zostało skradzione z Fleszy Nowomłyńskiej, gdzie prowadzona jest wycinka przez właściciela terenu.
Na miejsce wezwano patrol policji, który wspomógł strażników. Szybka akcja doprowadziła do ujęcia sprawcy kradzieży oraz zwrotu zagrabionego mienia.


3 lutego 2016 - Na początek Pomezania

Po dwóch miesiącach przerwy do walki o ligowe punkty wracają piłkarze ręczni pierwszoligowego ŚKPR-u Świdnica. Na inaugurację rundy rewanżowej w sobotę, 6 lutego Szare Wilki podejmą we własnej hali Pomezanię Polski Cukier Malbork.
Na półmetku rozgrywek świdniczanie mają na koncie tylko dwa punkty i zamykają ligową tabelę. Pomezania z dorobkiem 14 punktów jest siódma. ŚKPR Świdnica - Pomezania Polski Cukier Malbork, sobota, 6 lutego, godzina 18.00 hala na osiedlu Zawiszów.
Bilety siedem złotych normalne, pięć złotych ulgowe dla dzieci i młodzieży do lat 18.


3 lutego 2016 - VI Szachowe Mistrzostwa Świdnicy

40. szachistów wzięło udział w VI Szachowych Mistrzostwach Świdnicy, które odbyły się 30 stycznia w Klubie Bolko. Mistrzem Świdnicy wśród seniorów został Janusz Kilański, który wyprzedził Krzysztofa Serwina oraz Pawła Bochenka.
Mistrzem miasta do 18 lat został Michał Turek. Drugi był Michał Sroka. Wśród chłopców do 14 lat triumfował Radosław Natanek, który wyprzedził Krystiana Kudelę oraz Huberta Trzosa. Wśród dziewcząt do 10. lat pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Kwiatkowska. Drugie miejsce zdobyła Natalia Głogiewicz, a trzecie Wioleta Bajcer   . . . czytaj więcej


2 lutego 2016 - Świebodzice na fali

Na około siedem kilometrów. wzniósł się szybowiec, który wystartował w sobotę rano ze świebodzickiego lotniska. To rekordowa wysokość zważywszy, że standardowo szybowce latają na pułapie 1,5-2 kilometrów. Tego niesamowitego wyczynu dokonał doświadczony pilot szybowcowy i instruktor Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach Jacek Zowczak. Wyczyn jest nie tylko dowodem na ogromne umiejętności i doskonałe wyszkolenie naszych pilotów, ale także dowodzi jednoznacznie, że Świebodzice mają jedne z najlepszych warunków powietrznych do lotów sportowych   . . . czytaj więcej


2 lutego 2016 - Bezpieczniej na kolejnym skrzyżowaniu

W Świdnicy zakończyły się prace przy budowie kolejnego ronda. Zakres prac obejmował przebudowę ulicy Wałbrzyskiej na odcinku od mostu nad potokiem Witoszówka, do skrzyżowania z ulicą Kochanowskiego, budowę ronda skrzyżowania ulic Wałbrzyskiej, Polna Droga oraz Kochanowskiego, przebudowę dojazdów do ronda, budowę nowych chodników i ścieżek rowerowych, budowę nowego mostu żelbetowego nad potokiem Witoszówka, budowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego, usunięcie kolizji urządzeń obcych oraz urządzenie zieleni. Całkowity koszt prac wyniósł blisko cztery miliony 200 tysiecy złotych.


1 lutego 2016 - Chronią przed wiatrem, jest też gdzie się położyć

Tak z pewnością pomyślał młody, dwudziesto dwu letni świdniczanin, który wracając z pracy w dniu 30 stycznia 2016 roku, tak się rozgrzał alkoholem, że zapragnął odpocząć na przystanku MPK przy ulicy Kopernika w Świdnicy. Nie było by w tym nic dziwnego i zdrożnego gdyby zachowywał się normalnie. Ten jednak wyłożył się na ławkę i leżał w taki sposób, że wywoływał zgorszenie wśród przechodniów i osób tam przebywających.
Dopiero interwencja strażników postawiła go na nogi, a już na dobre otrzeźwiał jak wręczono mu mandat za to wykroczenie czyli wybryk nieobyczajny w miejscu publicznym.


1 lutego 2016 - Kącik historyczny w Starostwie Powiatowym

Wszyscy wiemy, że stanie w kolejce i cierpliwe oczekiwanie na obsługę potrafi dłużyć się w nieskończoność.
Aby ułatwić klientom dostęp do najbardziej obleganego wydziału w Starostwie Powiatowym w Świdnicy (Wydział Komunikacji) uruchomiony został niedawno internetowy system umawiania się na wizytę oraz możliwość sprawdzenia jak długa jest kolejka aktualnie oczekujących na załatwienie sprawy. Natomiast rodzice, którzy do urzędu przyszli ze swoimi pociechami mogą umilić im czas w kąciku zabaw   . . . czytaj więcej


21 czerwca 2019 - Alicji, Alojzego, Rudolfa