31 marca 2016 - "Nasze zdrowie" - bezpłatne konsultacje i badania z okazji Światowego Dnia Zdrowia

Po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Świdnicy wraz z Galerią Świdnicką zapraszają wszystkich mieszkańców Świdnicy i całego Powiatu Świdnickiego na profilaktyczną akcję pod nazwą "Nasze zdrowie". Na wszystkich, którzy przybędą do Galerii Świdnickiej 9 kwietnia czekają bezpłatne badania i konsultacje.
Na chętnych czekać będą między innymi takie badania jak: USG tarczycy, badanie ucha środkowego, spirometria, porady dietetyka wraz z pomiarem składu ciała, wykrywanie wad postawy, badanie poziomu cholesterolu, cukru we krwi i pomiar ciśnienia tętniczego, stoisko profilaktyczne, masaż relaksacyjny twarzy i dłoni, pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, porady żywieniowe   . . . czytaj więcej


31 marca 2016 - Zostań mistrzem pióra

Już po raz drugi Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie organizuje konkurs kaligrafii "Mistrz Pióra". Głównym celem konkursu jest rozpowszechnianie sztuki kaligrafii, uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego ksiąg ręcznie iluminowanych. Konkurs adresowany jest do wszystkich i nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.
Uczestnicy, zmagania rozpoczną we wtorek, 19 kwietnia o godzinie 14:30 w hali sportowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ulicy Piastowskiej 10a.


31 marca 2016 - Przerwali szaleńczą jazdę motocyklisty

Policjanci świdnickiej "drogówki" zatrzymali 20-letniego motocyklistę, który w terenie zabudowanym jechał blisko 150 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h. Mężczyzna nie zważał na sygnalizację świetlną, znaki drogowe i inne pojazdy poruszające się po drodze, a nawet przechodniów.
Nie zatrzymał się także do kontroli myśląc, że uda mu się zgubić policyjny pościg. Ponadto kierujący stwarzał duże zagrożenie jadąc ulicą "pod prąd" oraz wjeżdżając na chodnik z prędkością 100 km/h. Motocyklista został zatrzymany i stracił prawo jazdy na trzy miesiące, a sprawa będzie miała swój finał w sądzie   . . . czytaj więcej


30 marca 2016 - 2 kwietnia - wszystko o 500 +

Zapraszamy mieszkańców zainteresowanych rządowym programem Rodzina 500 + do odwiedzenia ratusza w najbliższą sobotę, 2 kwietnia. W godzinach 10:00-15:00 będzie można dowiedzieć się wszystkiego o warunkach korzystania z programu, pobrać i wypełnić formularz a także uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Informacjami i pomocą w wypełnieniu wniosku służyć będą pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach, który jest realizatorem programu w naszej gminie   . . . czytaj więcej


30 marca 2016 - Startuje okno transferowe ZUS-OFE

1 kwietnia rusza okno transferowe w ramach II filaru emerytalnego. Do końca lipca można decydować, czy całość składki emerytalnej pozostawić w ZUS, czy część przekazywać do OFE.
Od decyzji osób ubezpieczonych w II filarze zależy los składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć składki emerytalnej, czyli 16,6 procent trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 procent) i subkoncie (4,38 procent). Od 1 kwietnia do 31 lipca każdy, kto jest uczestnikiem drugiego filaru, może zdecydować czy część składki trafi na subkonto w ZUS, czy do wybranego otwartego funduszu emerytalnego   . . . czytaj więcej


30 marca 2016 - PTTK - przyjdź na piątkowe spotkanie

W naszym mieście powstaje lokalne koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W imieniu inicjatorów jego powstania zapraszamy świebodziczan na inauguracyjne spotkanie w najbliższy piątek, 1 kwietnia (i to nie jest prima aprilis), do Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wolności 13.
- Wszystkim zainteresowanym, a także tym nie do końca przekonanym pragniemy pokazać, że turystyka to nie tylko mozolna wspinaczka i zdobywanie szczytów, ale również poznawanie okolic z rowerowego siodełka czy spływ kajakiem, a także spacer w nartach, które tylko z nazwy są biegowe   . . . czytaj więcej


30 marca 2016 - Jeździć konno każdy może

Ośrodek Jeździecki Stragona ogłasza wiosenny nabór do Szkółki Jeździeckiej. Zapraszamy dzieci, młodzieży i osoby dorosłe. W zajęciach udział mogą wziąć zarówno początkujący, jak i zaawansowani amatorzy jeździectwa.
Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem oraz tych, którzy chcieliby do jazdy konnej wrócić.
Zajęcie prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra instruktorów i szkoleniowców Polskiego Związku Jeździeckiego. Jazdy odbywają się w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, posiadającym certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego. Czy warto zacząć jeździć konno? Ależ tak! Jazda konna to piękny sport   . . . czytaj więcej


30 marca 2016 - Jak bezpiecznie szukać pracy za granicą?

Wiele osób decyduje się na podjęcie pracy poza granicami kraju. Na rynku nie brakuje ofert wyjazdów do Niemiec, Wielkiej Brytanii. Szukamy lepszych warunków finansowych, ale chcielibyśmy znaleźć odpowiednią, a przede wszystkimi uczciwą ofertę.
Jak taką znaleźć? Jak nie dać się naciągnąć? Odpowiedzi na te pytania spróbują dać pracownicy Europejskich Służb Zatrudnienia EURES podczas spotkania w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


29 marca 2016 - Becker Sport Stragona Tour - wielkie rozpoczęcie sezonu w Morawie

W pierwszy weekend kwietnia na Hipodromie Ośrodka Jeździeckiego Stragona w Morawie zostaną rozegrane pierwsze w tym roku zawody WKKW. Zawody zaliczane są do prestiżowego cyklu BeckerSport Stragona Tour.
Na cykl ten w sezonie 2016 składa się pięć zawodów rozgrywanych w klasach od LL do 1*, zaczynając od pierwszych zawodów w kwietniu, a kończąc na zamykających sezon Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego w Polsce - Strzegom October Festival. Lista zgłoszeń przedstawia się imponująco - 125 zawodników i aż 195 koni   . . . czytaj więcej


29 marca 2016 - Świąteczne wykroczenie

Drugi dzień świąt tzw. "lany poniedziałek" na długo zapamięta dwudziestojednoletni mieszkaniec gminy Świdnica. Około godziny 11:40 wpłynęło do nas zgłoszenie, że z drugiego piętra jednej z kamienic przy Placu Grunwaldzkim, wyrzucane są balony napełnione wodą.
Interweniujący strażnicy szybko namierzyli sprawcę tych wygłupów. Ofiarą takiego działania stała się kobieta, która przechodziła tamtędy z mężem. Za popełnione wykrocznie bezmyślnego młodzieńca, ukarano mandatem karnym w wysokości 150 złotych. Na szczęście był to tylko incydentalny wybryk, gdyż nie odnotowaliśmy już tego dnia więcej podobnych zgłoszeń.


26 marca 2016 - Jednobramkowa porażka

W dzisiejszym spotkaniu Polonia-Stal Świdnica nie sprostała piłkarzom lidera z Polkowic. Polonia-Stal Świdnica - KS Polkowice 1:2.
W rozgrywkach III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej z 49. punktami prowadzą KS Polkowice. Na drugim miejscu z jednym punktem mniej znajduje się Górnik Wałbrzych.
Polonia-Stal Świdnica zdobywając 22. punkty zajmuje 15. miejsce. Następne spotkanie świdniczanie rozegrają 2 kwietnia we Wrocławiu ze Śląskiem II Wrocław


26 marca 2016 - IV liga piłki nożnej

W dzisiejszej rundzie spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Piast Nowa Ruda - Chrobry II Głogów 2:4, Bielawianka Bielawa - Granica Bogatynia 3:2, GKS Kobierzyce - Orkan Szczedrzykowice 2:2, Olimpia Kowary - Włókniarz Mirsk 3:0, Polonia Trzebnica - Sokół Wielka Lipa 0:3, Orzeł Ząbkowice Śląskie - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:0, Pogoń Oleśnica - Lotnik Jeżów Sudecki 0:0. Wyniki zespołów z naszego powiatu: AKS Strzegom - Zjednoczeni Żarów 1:4.
W następnej kolejce spotkają się 2 kwietnia Zjednoczeni Żarów - Piast Nowa Ruda i Polonia Włókniarz Mirsk - AKS Strzegom   . . . czytaj więcej


25 marca 2016 - Znamy mistrzów województwa dolnośląskiego

Znamy mistrzów województwa dolnośląskiego, którzy w finale ogólnopolskim powalczą o grę na Stadionie Narodowym i Puchar Tymbarku. Po trzech dniach zaciętej rywalizacji w Świdnicy poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa dolnośląskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12.
W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" triumfowały zespoły UKS Lechia Dzierżoniów i UKS Gryf Świdnica w kategorii U-8, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jeleniej Górze i LKS Dragon Miszkowice w kategorii U-10 oraz Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy i UKS Girls Soccer Academy w U-12   . . . czytaj więcej


25 marca 2016 - Strażnik pomoże odwiedzającym cmentarze

Straż Miejska w Świdnicy w dniach 25-28 marca pomoże odwiedzającym miejskie nekropolie. W dni poprzedzające Święta masowo odwiedzamy nekropolie, co staje się przyczyną dużego natężenia ruchu drogowego i zatłoczenia na parkingach otaczających cmentarze. Apelujemy w tym szczególnym czasie do kierujących i pieszych o wyrozumiałość, cierpliwość i zrozumienie.
Straż Miejska w Świdnicy ze swojej strony dołoży wszelkich starań, żeby spełnić oczekiwania społeczne, z życzliwością i wyrozumiałością będziemy pomagać potrzebującym działań i informacji. Do każdego strażnika, którego Państwo spotkacie, można podejść i poprosić o pomoc, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.


25 marca 2016 - Mammobus w Strzegomiu

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. "Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi   . . . czytaj więcej


24 marca 2016 - Wsparcie Dolnoślązaków bez pracy

O zaawansowaniu prac i realizacji pomocy osobom bezrobotnym dyskutowali we wtorek, 23 marca w Świdnicy dyrektorzy 26. Powiatowych Urzędów Pracy z Dolnego Śląska. W tym roku, w ramach Regionalnego Planu Działania na rzecz Zatrudnienia, ponad 400 milionów złotych trafi na dolnośląski rynek pracy.
- To pierwsze z cyklu spotkań, które będziemy organizować ze wszystkimi dyrektorami Powiatowych Urzędów Pracy. Powód jest oczywisty - jest bardzo dużo funduszy do rozdysponowania, więc chcemy to wspólnie zrobić mądrze, a przede wszystkim skutecznie   . . . czytaj więcej


24 marca 2016 - Dzieciaki stworzą drukarkę 3D

Budowali już latającego drona, roboty sterowane komputerem a teraz czas na prawdziwy cud zaawansowanej technologii. Podopieczni MDK w Świdnicy rozpoczęli przygotowania do stworzenia drukarki 3D. Projekt możliwy jest dzięki partnerstwu placówki z WSSE.
Nie po raz pierwszy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wciela się w rolę mecenasa dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


24 marca 2016 - Wniosek o "Rodzina 500+" wyślesz na portalu PUE ZUS

Od 1 kwietnia można składać wnioski o nowe świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych. Można się o nie ubiegać także za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Program Rodzina 500+ to nieopodatkowane 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. Program Rodzina 500+ to wsparcie dla polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych   . . . czytaj więcej


24 marca 2016 - Praca wakacyjna dla studentów w Niemczech

Do jutra, 25 marca przyjmowane będą dokumenty aplikacyjne od studentów zainteresowanych pracą wakacyjną w Niemczech. Zarobić można sporo, bo minimum 8,50 euro na godzinę za pracę w przemyśle, hotelarstwie, gastronomii lub 7,90 euro w rolnictwie.
Studentów do pracy podczas wakacji szukają niemieccy pracodawcy, a ofertę od lat kieruje do Polski Federalny Urzędu Pracy (ZAV) w Bonn. O pracę mogą się ubiegać wszyscy studenci uczelni wyższych, którzy deklarują znajomość języka niemieckiego oraz gotowość do podjęcia pracy przez minimum 2 miesiące   . . . czytaj więcej


23 marca 2016 - Niech płacą dla swojego dobra - tak uważają rządzący

Od 4 kwietnia zostanie poszerzona strefa płatnego parkowania w Strzegomiu. Opłaty za postój będą pobierane w większości od strzegomskich i gminnych kierowców. Strefa znajdowac się będzie na ulicach: Świdnickiej od Rynku do budynku numer 33 przy Świdnickiej, Bohaterów Getta, Krótkiej od Rynku od Kamiennej, Paderewskiego od Rynku do Bankowej. Dwa dodatkowe parkomaty zostaną ustawione przy ulicach Paderewskiego i Bohaterów Getta.
Mimo, że strefa płatnego parkowania funkcjonuje w Strzegomiu już od 2012 roku, zdania wśród mieszkańców są podzielone. Jedni krytykują, inni chwalą (to bardzo interesujące)   . . . czytaj więcej


23 marca 2016 - Zostało już tylko osiem dni, żeby sięgnąć po marzenia

Do 31 marca Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego EFC prowadzi rekrutację do programu stypendialnego Marzenia o Nauce. 80 przyszłych stypendystów będzie uczyło się w najlepszych polskich liceach, a ich rodziny nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów.
W ciągu pięciu dotychczasowych edycji przez Marzenie o Nauce przewinęło się ponad 400 stypendystów. Każdy pochodził z małej miejscowości, był bardzo dobrym uczniem, a ich rodziny należały do niezamożnej części społeczeństwa. - W tym roku rozszerzamy nieco obszar naszych działań - mówi Jacek Michałowski Prezes Fundacji EFC. Naszych kandydatów szukamy we wszystkich miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców   . . . czytaj więcej


22 marca 2016 - Pomagają ratować zabytki

105 tysięcy złotych dotacji na renowację zabytków architektury sakralnej, znajdującej się na terenie gminy Świdnica przekazali na dzisiejszej sesji gminni radni. Finansowe wsparcie, udzielane z budżetu gminy w 2016 roku trafi do pięciu parafii rzymskokatolickich.
W trosce o poprawę stanu technicznego i wyglądu tych architektonicznych perełek, każdego roku z budżetu gminy przeznaczamy znaczną pulę pieniędzy na ten cel. Dzięki stałemu i systematycznemu wspieraniu prac przy obiektach zabytkowych, możemy już dziś cieszyć się efektami wykonanych renowacji w wielu kościołach na terenie naszej gminy   . . . czytaj więcej


22 marca 2016 - Namierzyli dziuplę

Dzisiaj, 22 marca około godziny 9:00 w trakcie rutynowej kontroli stanu jednego pustostanów przy ulicy Zygmuntowskiej strażnicy stwierdzili, że otwór drzwiowy, który dzień wcześniej został zamurowany, jest ponownie rozbity.
Postanowili sprawdzić wnętrze budynku. W jednym z pomieszczeń tego obiektu funkcjonariusze natrafili na złożone tam elektronarzędzia o znacznej wartości.
Od razu wzbudziło to ich podejrzenie, że mogą pochodzić z kradzieży.
Przybyły na miejsce patrol policji potwierdził te podejrzenia, ponieważ mieli zgłoszenie o kradzieży takich przedmiotów. Dalsze czynności w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy.


22 marca 2016 - Sportowe nagrody i wyróżnienia

Świdniccy sportowcy i trenerzy otrzymają nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Świdnicy za wyniki sportowe i osiągnięcia w działalności sportowej za 2015 rok. Ich uroczyste wręczenie odbędzie się podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.
Uhonorowane osoby i kluby sportowe - Nagrody indywidualne dla zawodników w wysokości po tysiąc złotych: Jerzy Brzostowski - Taekwon - do - Uczniowski Klub Sportowy Taekwon - do "Gryf", Piotr Jamro - Kickboxing - Stowarzyszenie Fighter Kaczmarek Grodowski,
- w wysokości po pięćset złotych   . . . czytaj więcej


21 marca 2016 - Jarmark Wielkanocny w Pszennie

Za nami kolejny Jarmark Wielkanocny w Pszennie. W sobotnie popołudnie na odwiedzających halę sportową w Pszennie czekała miła niespodzianka w postaci wielu radosnych akcentów wielkanocnych. Każdy z 26 wystawców oferował przepyszne potrawy oraz ciekawe ozdoby na stołach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko zaprzyjaźnionej gminy Żukowo oraz okolicznych wystawców.
Pierwsze jarmarki wielkanocne mieściły się w gminnych świetlicach. Jednakże wzrastające z roku na rok zainteresowanie nie tylko ze strony samych wystawców, ale przede wszystkim liczby odwiedzających spowodowało, że tegoroczna edycja gminnego jarmarku miała miejsce w hali sportowej, przy gimnazjum w Pszennie   . . . czytaj więcej


21 marca 2016 - Jeździć konno każdy może

Ośrodek Jeździecki Stragona ogłasza wiosenny nabór do Szkółki Jeździeckiej. Zapraszamy dzieci, młodzieży i osoby dorosłe. W zajęciach udział mogą wziąć zarówno początkujący, jak i zaawansowani amatorzy jeździectwa.
Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem oraz tych, którzy chcieliby do jazdy konnej wrócić.
Zajęcie prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra instruktorów i szkoleniowców Polskiego Związku Jeździeckiego. Jazdy odbywają się w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, posiadającym certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego. Czy warto zacząć jeździć konno? Ależ tak! Jazda konna to piękny sport   . . . czytaj więcej


20 marca 2016 - Straż Miejska nie podda się w walce z patologiami

Prowadząc cykliczne kontrole miejsc, gdzie może dochodzić do czynów zabronionych znajdują się wśród nich takie, na których prawie zawsze, pomimo naszych ostrzeżeń, publikacji prasowych, można zastać osoby łamiące prawo. Do takiego zdarzenia doszło 17 marca o godzinie 17:35 na ulicy Kopernika przy pawilonach handlowych. Gdy strażnicy patrolowali newralgiczny teren, zauważyli trzech mężczyzn, którzy pod balkonami raczyli się alkoholem.
Prawdopodobnie interwencja zakończyłaby się pouczeniami, ale jeden z mężczyzn w trakcie prowadzenia czynności wyjaśniających postanowił podać funkcjonariuszom, jak się okazało, fałszywe dane   . . . czytaj więcej


20 marca 2016 - Tanio skóry nie sprzedali

Wczoraj, 19 marca Wolsztyniak Wolsztyn zbliżył się do utrzymania w I lidze bez konieczności rozgrywania baraży z drugoligowcem. Zwycięstwo z ŚKPR Świdnica 22:21 (12:10) w Świdnicy odniósł jednak z wielkim trudem.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 34. punkty. 32. punkty zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Kolejny mecz świdniczanie rozegrają 2 kwietnia w Olsztynie z liderem rozgrywek Warmią Traveland Olsztyn.


20 marca 2016 - Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy "Gwiazdy Biznesu 2016"

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wraz ze spółką FRW Media Group oraz portalem www.naszbiznes24.pl zapraszają przedsiębiorców i samorządy do udziału w II Dolnośląskim Plebiscycie Gospodarczym "Gwiazdy Biznesu 2016". Kapituła Konkursu nagrodzi firmy w sześciu kategoriach: Mikro Firma, Mała Firma, Średnia Firma, Rodzinna Firma, Biznes Odpowiedzialny Społecznie, Samorząd Przyjazny Biznesowi. Przyzna też nagrodę dla osobowości Dolnego Śląska.
W bezpłatnej rywalizacji w ramach "Gwiazd Biznesu" mogą uczestniczyć podmioty z terenu całego Dolnego Śląska. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 kwietnia 2016 roku   . . . czytaj więcej


20 marca 2016 - Utrudnienie w ruchu

W poniedziałek, 21 marca rozpoczną się prace instalacyjne na ulicy Komunardów, na odcinku od ulicy Muzealnej do przejazdu kolejowego. Inwestorem zadania związanego z wymianą sieci wodociągowej jest Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Metoda którą będą wykonywane roboty wymaga wykonania wykopów i przeciągnięcia między nimi nowych, polietylenowych rur wodociągowych, które zastąpią stare żeliwne. Spowoduje to miejscowe zwężenia jezdni, nawet do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku oraz eliminację parkowania na ulicy Komunardów   . . . czytaj więcej


19 marca 2016 - Czy tzw. "Złoty Pociąg" naprawdę istnieje?

Czy tzw. "Złoty Pociąg" naprawdę istnieje? Co znajduje się pod 65. kilometrem linii kolejowej Wałbrzych - Wrocław? W sierpniu 2015 roku cały świat wstrzymał oddech, kiedy dwóch anonimowych poszukiwaczy poinformowało media o niezwykłym znalezisku. Ich zdaniem, niepozorne miejsce w pobliżu torów kolejowych w Wałbrzychu, skrywa zaginiony pod koniec II wojny światowej pociąg pancerny.
Bardzo szybko pojawiły się informacje, że być może jest wypełniony złotem i kosztownościami. Czy to prawda? Discovery Channel zaprasza na jedyny w swoim rodzaju program, analizujący wszystkie dotychczas potwierdzone fakty oraz mity, jakie narosły wokół rzekomego odkrycia tego pociągu   . . . czytaj więcej


19 marca 2016 - Dwa wdechy i trzydzieści ucisków - mogą uratować życie

Zajęcia z pomocy przedmedycznej to kolejna odsłona warsztatów prowadzonych w ramach III edycji Gminnego Programu Terapeutycznego "AsertywNIE używkom".
Akcja ta była dla dzieci formą urozmaicenia regularnie odbywających się w szkole zajęć związanych z pierwszą pomocą. Tym razem zaproszono panią Agnieszkę Klimas-Tyńską, pielęgniarkę. Najmłodsi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy. Podczas spotkania zostały zaprezentowane i omówione sposoby postępowania wobec poszkodowanych, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa osób udzielających pomocy   . . . czytaj więcej


19 marca 2016 - Dzień Talentów

Śpiew, taniec, gra aktorska? Kto w tym roku podbije serca jurorów i okaże się Największym Talentem Świdnicy? 21 marca zapraszamy na wyjątkowy przegląd - "Dzień Talentów". "Dzień Talentów" to impreza z wieloletnią tradycją. Organizowana jest przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, by popularyzować nieprzeciętne osobowości i talenty z różnych dziedzin artystycznych i aby integrować uczestników wszystkich pracowni oraz grona pedagogicznego.
Uczestnicy w ciągu 5 minut będą mogli w dowolny sposób zademonstrować swój program artystyczny przy wykorzystaniu przygotowanych wcześniej rekwizytów   . . . czytaj więcej


18 marca 2016 - Młodzież miała z czego wybierać

Około 600 gimnazjalistów ze Świebodzic, Wałbrzycha i Mokrzeszowa odwiedziło IV Świebodzickie Targi Przedsiębiorczości i Planowania Kariery w Świebodzicach. Edukacyjna giełda odbyła się w czwartek, 17 marca, w Miejskim Domu Kultury.
Zainteresowanie tym wydarzeniem wśród zarówno uczniów, jak i szkół wyższych, z roku na rok jest coraz większe, o czym świadczy rekordowa liczba podmiotów, prezentujących swoją ofertę edukacyjną i doradczą - było ich aż 27. Po raz pierwszy gościliśmy szkołę wyższą z sąsiedniego województwa - Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie   . . . czytaj więcej


18 marca 2016 - Miasto wspiera aktywnych

Po raz kolejny mieszkańcy Świdnicą mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie w ramach inicjatywy lokalnej. W tym roku z budżetu miasta przeznaczono na ten cel 60 tysięcy złotych.
Zakres działań w ramach inicjatywy lokalnej nie może wychodzić poza zadania gminy. A te mieszczą się w przykładowych zakresach: budowa lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury będących własnością gminy; działalność charytatywna; podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej; pielęgnowanie polskości; działalność na rzecz mniejszości narodowych; promocja i organizacja wolontariatu; edukacja, oświata i wychowanie; działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki   . . . czytaj więcej


18 marca 2016 - Paczki świąteczne dla potrzebujących

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach przygotowuje świąteczne paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących świebodziczan. W tym roku będzie to 400 paczek o wartości blisko 81 złotych, w skład których wchodzi: kurczak świeży, kiełbasa krakowska sucha, boczek wędzony, szynka gotowana, szynka konserwowa, kiełbasa biała.
Paczki zostaną przekazane rodzinom w środę, 23 marca. A tradycyjne śniadanie wielkanocne dla osób samotnych i potrzebujących odbędzie się w jadłodajni miejskiej w sobotę wielkanocną, 26 marca. Wezmą w nim udział władze naszego miasta i radni.


18 marca 2016 - Zbliża się Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie

2 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który został ustanowiony przez ONZ, ponieważ jest to zaburzenie uznawane za jedno z największych problemów zdrowotnych naszej ludności. Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 16 "Słoneczko" we współpracy ze Szkołą Integracyjną nr 1 im. Galla Anonima w Świdnicy planuje propagować wiedzę na temat tego zaburzenia i w tym celu podejmuje szereg działań. W tym dniu oświetlone zostaną na niebiesko te dwie placówki. Cieszymy się, że w "niebieskiej akcji" wezmą udział świdnickie przedszkola oraz Biblioteka Pedagogiczna, które zamieszczą u siebie plakaty informacyjne na temat tego zaburzenia   . . . czytaj więcej


18 marca 2016 - Wiosenna zbiórka elektrośmieci

Na sobotę, 19 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja w mieście i pierwsza zorganizowana w tym roku. Tylko w 2015 roku zebrano cztery tony elektrośmieci.
Zbiórka zostanie przeprowadzona na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49 w godzinach od 10.00 do 16.00. Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, które działają lub działały kiedyś na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, a nawet zabawki   . . . czytaj więcej


18 marca 2016 - Praca wakacyjna dla studentów w Niemczech

Do 25 marca przyjmowane będą dokumenty aplikacyjne od studentów zainteresowanych pracą wakacyjną w Niemczech. Zarobić można sporo, bo minimum 8,50 euro na godzinę za pracę w przemyśle, hotelarstwie, gastronomii lub 7,90 euro w rolnictwie.
Studentów do pracy podczas wakacji szukają niemieccy pracodawcy, a ofertę od lat kieruje do Polski Federalny Urzędu Pracy (ZAV) w Bonn. O pracę mogą się ubiegać wszyscy studenci uczelni wyższych, którzy deklarują znajomość języka niemieckiego oraz gotowość do podjęcia pracy przez minimum 2 miesiące   . . . czytaj więcej


17 marca 2016 - "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

Już w dniach 21-23 marca poznamy piłkarskich mistrzów województwa dolnośląskiego w kategorii U- 8 oraz zespoły chłopców i dziewcząt w kategoriach U-10 i U-12, które awansują do ogólnopolskiego finału. Dzięki temu staną przed szansą zagrania o Puchar Tymbarku na murawie Stadionu Narodowego w Warszawie.
Święto futbolu w każdym województwie. Do trwającej, XVI edycji Turnieju zgłoszonych zostało ponad 320 tysięcy dzieci, co stanowi kolejny rekordowy rok pod względem frekwencji. Po rozegraniu eliminacji gminnych i powiatowych rywalizacja o Puchar Tymbarku przenosi się na szczebel wojewódzki   . . . czytaj więcej


17 marca 2016 - Świdnickie Gimnazjum najlepsze w powiecie świdnickim i wałbrzyskim

Świdnickie Gimnazjum numer 1. najlepsze w powiecie świdnickim i wałbrzyskim w XV edycji interdyscyplinarnego konkursu Disce Puer 2016.
W konkursie wzięło udział 122 uczniów trzecich klas gimnazjalnych z powiatu świdnickiego i wałbrzyskiego. Uczennica Gimnazjum nr 1 w Świdnicy Gabrysia Rzepka okazała się być najlepszą zajmując pierwsze miejsce. Laureatami tego konkursu z Gimnazjum 1 zostali jeszcze Andrzej Jukla i Jakub Blach, a finalistką Hania Bieżyńska. Szkoła jako drużyna uzyskała pierwsze miejsce (klasyfikacja drużynowa)   . . . czytaj więcej


17 marca 2016 - V Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

W dawnych czasach używano różnych jednostek długości. Na przykład sznur liczył 70 łokci, a pręt 14 stóp. Ponadto sznur liczył 140 stóp. Ile łokci liczył pręt? Liczbą doskonałą nazywa się liczbę naturalną, która jest równa sumie wszystkich swoich dzielników mniejszych od niej samej. W Starożytności znane były cztery takie liczby. Do dziś wykryto 39 takich liczb. Która z poniższych liczb jest doskonała? a-4, b-9 , c-24, d-28
Takie i inne zadania otrzymali do rozwiązania uczestnicy V Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy   . . . czytaj więcej


17 marca 2016 - Konkurs na logo ogłoszony

Pięć tysięcy złotych może wygrać autor najciekawszego, kreatywnego, nowego logo Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
- DWUP to nasza jednostka, która zajmuje się wspieraniem dolnośląskiego rynku pracy, ale nie tylko. Ma do dyspozycji również ogromne fundusze z Brukseli w ramach nowej perspektywy unijnej. Potrzeba wyłonienia nowego projektu logotypu wynika z chęci unowocześnienia wizerunku naszej instytucji. To już nie jest ten sam urząd, co jeszcze kilkanaście lat temu   . . . czytaj więcej


17 marca 2016 - Prezentacje wojewódzkie

Po raz kolejny panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lutomi Dolnej powalczą o pierwsze miejsce w prezentacjach wojewódzkich tradycyjnych stołów wielkanocnych, palm i pisanek we Wrocławiu. Naszą gminę reprezentować będzie również KGW Burkatów. Wzorem lat ubiegłych konkurs współorganizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i odbędzie się w Pasażu Grunwaldzkim w najbliższą niedzielę, 20 marca.
Start od godziny 11.00 W 2014 roku jury oceniające stoły doceniło KGW z Lutomi Dolnej, przyznając I miejsce za oryginalną palmę wielkanocną, ozdobioną kwiatami symbolizującymi cztery pory roku oraz za piękny stół wielkanocny   . . . czytaj więcej


16 marca 2016 - Grunt to rodzinka, czy to już wszyscy ?

Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. To ogólnopolska debata o systemie oświaty, przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 14 marca taka debata z u działem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej odbyła się w Świebodzicach.
Ale nie o niej chcemy naszych czytelników informować. Ciekawszy naszym zdaniem jest inny temat, a mianowicie artykuł w gazecie zatytułowany "Minister z PiS czyści struktury na Dolnym Śląsku. Wyrzuca niepokornych", w którym to ukazana jest niezwykle "ciężka praca" Pani Minister. Fragment tekstu >>> zobacz   . . . czytaj więcej


16 marca 2016 - Jeździć konno każdy może

Ośrodek Jeździecki Stragona ogłasza wiosenny nabór do Szkółki Jeździeckiej. Zapraszamy dzieci, młodzieży i osoby dorosłe. W zajęciach udział mogą wziąć zarówno początkujący, jak i zaawansowani amatorzy jeździectwa.
Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem oraz tych, którzy chcieliby do jazdy konnej wrócić.
Zajęcie prowadzi wysoko wykwalifikowana kadra instruktorów i szkoleniowców Polskiego Związku Jeździeckiego. Jazdy odbywają się w Ośrodku Jeździeckim Stragona w Morawie, posiadającym certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego. Czy warto zacząć jeździć konno? Ależ tak! Jazda konna to piękny sport   . . . czytaj więcej


16 marca 2016 - Paweł Krysiak wsiada do Fiesty R2

Na miesiąc przed Rajdem Świdnickim - Krause swoje plany na sezon 2016 zdradza Paweł Krysiak. Kierowca ze Strzegomia, który ma na swoim koncie m.in. tytuł II Wicemistrza Polski 2015 w klasie 4N przesiada się do Forda Fiesty R2. Samochód będzie wypożyczany z firmy Evo Tech z Wisły, a plan startów optymistycznie zakłada pięć rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Paweł Krysiak ma już za sobą pierwsze doświadczenia z jazdy nowym samochodem. Krótkie testy przed sezonem odbyły się na trasie w Kamionkach   . . . czytaj więcej


16 marca 2016 - XIII edycja Festiwalu Nauki

Jutro, 17 marca 2016 roku po raz kolejny będziemy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej i niezwykle interesującej imprezie w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna, XIII edycja Festiwalu Nauki, który na dobre zagościł w kanonie imprez szkoły.
Tematem przewodnim tegorocznego XIII Festiwalu Nauki jest złoto....czyli "Nie wszystko złoto co się świeci". Temat ten będzie prezentowany przez specjalistów z różnorodnych dziedzin, czasami nawet w sposób bardzo zaskakujący i odkrywczy   . . . czytaj więcej


15 marca 2016 - Dom Wycieczkowy z kolejnym wyróżnieniem

Ocena 8,5 punktu na 10 możliwych i prestiżowy tytuł Wzorowego Partnera serwisu booking.com - mieszczący się przy ulicy Śląskiej 37 Dom Wycieczkowy Świdnickiego Ośrodku i Rekreacji cieszy się coraz większym uznaniem gości. Jeszcze w tym roku standard obiektu pójdzie w górę, bo pokoje zostaną wyposażone w telewizory, a łazienki zyskają nowe kabiny prysznicowe.
Serwis booking.com to potężny portal prezentujący ofertę bazy noclegowej z ponad 800 tysięcy obiektów. Goście rezerwujący noclegi za pomocą serwisu proszeni są następnie o ocenę jakości usługi   . . . czytaj więcej


15 marca 2016 - Lodowisko z rekordem Polski

Rekord Polski juniorów młodszych na dystansie 777 metrów uświetnił zawody w short tracku w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych. Za nami ostatnia z trzech świdnickich odsłon OOM. W weekend 12 i 13 marca o medale walczyło 64 zawodników i zawodniczek z siedmiu województw i dziewięciu klubów.
Zawody były bardzo widowiskowe. Szybka jazda na krótkim, liczącym nieco ponad 110 metrów torze z ostrymi wirażami obfitowała w efektowne mijanki, a czasem upadki. Wyrzucani siłą odśrodkową zawodnicy z olbrzymią prędkością uderzali w zabezpieczające bandy materace   . . . czytaj więcej


15 marca 2016 - Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy "Gwiazdy Biznesu 2016"

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wraz ze spółką FRW Media Group oraz portalem www.naszbiznes24.pl zapraszają przedsiębiorców i samorządy do udziału w II Dolnośląskim Plebiscycie Gospodarczym "Gwiazdy Biznesu 2016". Kapituła Konkursu nagrodzi firmy w sześciu kategoriach: Mikro Firma, Mała Firma, Średnia Firma, Rodzinna Firma, Biznes Odpowiedzialny Społecznie, Samorząd Przyjazny Biznesowi. Przyzna też nagrodę dla osobowości Dolnego Śląska.
W bezpłatnej rywalizacji w ramach "Gwiazd Biznesu" mogą uczestniczyć podmioty z terenu całego Dolnego Śląska. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 kwietnia 2016 roku   . . . czytaj więcej


15 marca 2016 - Spotkanie Brave Kids w Wałbrzychu

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dot. międzynarodowego projektu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży z całego świata Brave Kids - 19 marca o godzinie 16:00 w Starej Kopalni (Sztygarówka). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej - przyjdź na spotkanie informacyjne.
Brave Kids to spotkanie dzieci i młodzieży z całego świata. W atmosferze przyjaźni i szacunku młodzi artyści w wieku od 8 do 16 lat wspólnie tworzą barwne spektakle, mieniące się różnorodnością kultur i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników   . . . czytaj więcej


15 marca 2016 - Dni Świdnicy 2016

Na tegoroczne Dni Świdnicy zapraszamy od 3 do 5 czerwca. Podobnie jak rok temu, impreza odbędzie się w dwóch miejscach - na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w Rynku. W piątek, 3 czerwca obchody Dni Świdnicy zainauguruje "Gryfiada", organizowana od kilku lat przez Młodzieżowy Dom Kultury. Następnie zaprezentują się świdnickie zespoły taneczne i muzyczne. Wieczorem zapraszamy na koncerty, które odbędą się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
W sobotę, 4 czerwca zapraszamy do Rynku, na Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego   . . . czytaj więcej


14 marca 2016 - Strzegom Horse Trials za sto dni

Sto dni pozostało o tegorocznej edycji Strzegom Horse Trials. W dniach 22-26 czerwca Strzegom już po raz czternasty stanie się światową stolicą jeździecką. W ciągu pięciu dni na Hipodromie w Morawie wystartuje ponad 350 koni i ponad 250 zawodników z ponad 20 krajów.
Rok 2015 był w Strzegomiu rokiem kobiet. W konkursie pucharowym w Strzegomiu triumfowała belgijka - Karin Donkers, drużynowo najlepsze były Brytyjki w składzie Izzy Taylor, Emily Llewellyn, Sarah Bullimore i Jodie Amos. Ciekawe kto będzie najlepszy w tym roku . . . Strzegom Horse Trials to największa impreza jeździecka w tej części Europy   . . . czytaj więcej


14 marca 2016 - Wyniki zbiórki krwi

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbyła się zbiórka krwi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Z zamiarem oddania krwi zgłosiły się 24 osoby, z czego po badaniu lekarskim do pobrania zakwalifikowało się 14 świdniczan. Udało się zebrać 6,3 litra życiodajnego płynu.
Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy.


14 marca 2016 - Pomożemy zaplanować przyszłość

W najbliższy czwartek, 17 marca, odbędzie się czwarta edycja Świebodzickich Targów Przedsiębiorczości i Planowania Kariery Zawodowej. W targach weźmie udział rekordowa liczba szkół wyższych i instytucji, wspomagających planowanie edukacji i ścieżki zawodowej - aż 27 podmiotów. Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wśród uczelni są nie tylko te z terenu naszego regionu, ale także spoza Dolnego Śląska, co z pewnością wzbogacił i poszerzy przygotowaną ofertę.
Na IV Świebodzickich Targach Przedsiębiorczości i Planowania Kariery będzie można znaleźć propozycje kształcenia się w różnorodnych dziedzinach   . . . czytaj więcej


14 marca 2016 - IX Rajd Nepomucynowy

To na pewno nie jest dobra propozycja dla telemaniaków, koneserów tapczanów, smakoszy długo doprawianych dań, czy wielbicieli szybkiej komunikacji. Osoby, które zaliczają się do grup wymienionych powyżej... nie skorzystają z tej propozycji. Za to ucieszy ona amatorów długich, pieszych wycieczek, zagadek, tajemnic i pięknych widoków. Zapraszamy na IX Rajd Nepomucenowy.
Impreza, jak sama jej nazwa wskazuje, organizowana jest cyklicznie od dziewięciu lat. Za jej powodzenie odpowiada Oddziałowa Komisja Piesza PTTK w Świdnicy oraz Dziecięce Koło Turystyczne "ToTuToTam" działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


13 marca 2016 - Sołtysi wyróżnieni przez wojewodę

11 marca, w ogólnopolskim Dniu Sołtysa, wojewoda dolnośląski rozstrzygnął konkurs "Sołtys Roku 2015". W gronie wyróżnionych znalazło się dwoje gospodarzy wsi z gminy Świdnica. Danuta Sawczuk z Krzczonowa oraz Bronisław Dratwa z Burkatowa.
Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Nagroda jest przyznawana sołtyskom i sołtysom z Dolnego Śląska za ich działalność i osiągnięcia w takich obszarach jak: zaangażowanie w sprawy społeczne, organizację inicjatyw związanych z aktywizacją mieszkańców, działalność na rzecz wsparcia kultury i miejscowego folkloru   . . . czytaj więcej


13 marca 2016 - Mistrzostwa kibiców sportowych rozstrzygnięte

W czwartkowy wieczór (10 marca) w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie odbyły się II Gminne Mistrzostwa Kibiców Sportowych, w których wystartowało sześciu miłośników wiedzy sportowej. Konkurs poprowadził pomysłodawca turnieju Ryszard Prawdzik, któremu pomagali Ewa Wołek oraz Jan Caliński.
W pierwszej części wszyscy uczestnicy odpowiadali na pytania zarówno z tematyki ogólnosportowej dotyczącej wydarzeń na świecie, jak również żarowskiego sportu. Po przeprowadzonej rundzie wstępnej najlepsza trójka kibiców odpowiadała na pytania w rundzie finałowej   . . . czytaj więcej


12 marca 2016 - Było jak zawsze . . .

W meczu dziewietnastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem ulegli w Lesznie z Astromalem. Real Astromal Leszno - ŚKPR Świdnica 30:19. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z czterema punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 34. punkty. Natomiast 30. punktów zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Następny mecz piłkarze ręczni ze Świdnicy rozegrają 19 marca w Świdnicy z Wolsztyniakiem Wolsztyn.


12 marca 2016 - V Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

Zapraszamy uczniów klas IV-V ze szkół podstawowych w Świdnicy wraz z rodzicami lub opiekunami do wspólnej matematycznej zabawy. Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o dostarczenie karty zgłoszeniowej do sekretariatu Szkoły Podstawowej 105, przesłanie faxem lub elektronicznie. Regulamin oraz kartę zgłoszeniową można pobrać ze strony internetowej >>> zobacz
I etap część pisemna (wyłonienie dziesięciu drużyn do finału) odbędzie się 16 marca o godzinie 16.30. II etap współzawodnictwo drużynowe 18 maja, godzina 16.30. Zgłoszenia przyjmowane są do 9 marca. Na zwycięzców czekają nagrody i dobra zabawa.


11 marca 2016 - Czy tzw. "Złoty Pociąg" naprawdę istnieje?

Czy tzw. "Złoty Pociąg" naprawdę istnieje? Co znajduje się pod 65. kilometrem linii kolejowej Wałbrzych - Wrocław? W sierpniu 2015 roku cały świat wstrzymał oddech, kiedy dwóch anonimowych poszukiwaczy poinformowało media o niezwykłym znalezisku. Ich zdaniem, niepozorne miejsce w pobliżu torów kolejowych w Wałbrzychu, skrywa zaginiony pod koniec II wojny światowej pociąg pancerny.
Bardzo szybko pojawiły się informacje, że być może jest wypełniony złotem i kosztownościami. Czy to prawda? Discovery Channel zaprasza na jedyny w swoim rodzaju program, analizujący wszystkie dotychczas potwierdzone fakty oraz mity, jakie narosły wokół rzekomego odkrycia tego pociągu   . . . czytaj więcej


11 marca 2016 - Głosujmy na najpiękniejszy rynek

Świebodzice biorą udział w plebiscycie Radia Wrocław na najpiękniejsze małe, dolnośląskie ryneczki. Nasze miasto zostało wybrane do tej kategorii razem z Jaworem, Środą Śląską, Lubomierzem i Chełmskiem. Aby zagłosować, wystarczy zajrzeć na stronę plebiscytu i oddać głos na Świebodzice! Pospieszmy się, zabawa potrwa tylko do soboty. Można zagłosować wchodząc na stronę www.radiowroclaw.pl
Na portalu radia można także przeczytać wiele komentarzy od mieszkańców, głosujących na swoje miasteczko, jest także wiele entuzjastycznych wpisów świebodziczan.


10 marca 2016 - Wiosenna zbiórka elektrośmieci

Na sobotę, 19 marca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja w mieście i pierwsza zorganizowana w tym roku. Tylko w 2015 roku zebrano cztery tony elektrośmieci.
Zbiórka zostanie przeprowadzona na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49 w godzinach od 10.00 do 16.00. Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, które działają lub działały kiedyś na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, a nawet zabawki   . . . czytaj więcej


10 marca 2016 - Najciemniej pod latarnią

Późnym wieczorem 9 marca 2016 roku operator monitoringu wizyjnego zainteresował się grupą młodych ludzi, którzy przebywali w Rynku u zbiegu z ulicą Łukową. Miał nosa, bo już po chwili ich zachowanie było nieodpowiednie i przerodziło się w wykroczenie.
Nie dość, że spożywali alkohol to do siedzenia posłużyły im łańcuchy oddzielające chodnik od jezdni. Interweniujący strażnicy nie spodziewali się, że ich reakcja nie będzie potraktowana ze zrozumieniem, szczególnie ze strony uczestniczących w zdarzeniu, młodych pań. Skończyło się na nałożeniu na nich trzech mandatów karnych za spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. Wyższy już wymiar kary w postępowaniu mandatowym spotkał jedną z dziewczyn, która w obecności funkcjonariuszy używała słów wulgarnych.


10 marca 2016 - Giełda edukacyjna - drogowskaz na przyszłość

23 marca Gmina Świdnica zaprasza na kolejną Giełdę Edukacyjną, której gospodarzem od 14 lat jest społeczność Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Będzie to doskonała okazja do poznania oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych i wybranie właściwej drogi edukacyjnego rozwoju.
Giełda edukacyjna to jedyna okazja na sprawdzenie ofert wszystkich dostępnych placówek i porównanie ich oferty w jednym miejscu. Zapraszamy w środę, 23 marca, do Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej od godziny 8.00 do 12.30 - mówi wójt gminy Teresa Mazurek.


10 marca 2016 - XIII edycja Festiwalu Nauki

17 marca 2016 roku po raz kolejny będziemy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej i niezwykle interesującej imprezie w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna, XIII edycja Festiwalu Nauki, który na dobre zagościł w kanonie imprez szkoły.
Tematem przewodnim tegorocznego XIII Festiwalu Nauki jest złoto... czyli "Nie wszystko złoto co się świeci". Temat ten będzie prezentowany przez specjalistów z różnorodnych dziedzin, czasami nawet w sposób bardzo zaskakujący i odkrywczy   . . . czytaj więcej


10 marca 2016 - Naukowy hat-trick Mateusza Drąga

Informowaliśmy już o sukcesach Mateusza Drąga, ucznia Gimnazjum w Jaworzynie Śląskiej, w ogólnowojewódzkich konkursach sprawdzających wiedzę z zakresu fizyki i geografii. Ostatnio Mateusz został również finalistą w konkursie "zDolny Ślązak Gimnazjalista" z chemii, zdobywając tytuł laureata.
Mateusz Drąg zapisał się na kartach historii Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej jako pierwszy uczeń, który trzykrotnie sięgnął po tytuł Laureata "zDolnego Ślązaka". Mateusza do udziału w olimpiadach przygotowywali nauczyciele gimnazjum.


9 marca 2016 - Krew ma rodzaj żeński

Wyjątkowy charakter miała zbiórka krwi, która odbyła się w naszym mieście 8 marca. Wyjątkowy - bo tego dnia obchodziliśmy święto pań, a okazało się, że to głównie one pojawiły się w ambulansie po to, by podzielić się bezcennym lekiem. Na 25 krwiodawców, którzy tego dnia oddali życiodajny płyn, 15 stanowiły panie.
Zebrano ponad 11 litrów bezcennego leku. Organizatorami zbiórki byli: Urząd Miejski w Świebodzicach oraz Regionalne Centrum Krwiodawsta i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu a także Klub Honorowych Dawców Krwi w Świebodzicach.


9 marca 2016 - Marcin Daniec rozbawił żarowską publiczność

To był wyjątkowy Dzień Kobiet w Żarowie. Marcin Daniec, znany satyryk, który wystąpił wczoraj w żarowskim Gminnym Centrum Kultury i Sportu z okazji Dnia Kobiet rozbawił zgromadzoną publiczność do łez. Artysta zafundował Żarowianom dużą dawkę humoru. Swoją nietuzinkową osobowością nawiązał znakomity kontakt z widownią i wywołał salwy śmiechu.
W jego programie pojawiła się tematyka głównie dotycząca polityki, choć na scenie królowały również skecze "o nas samych". - Nie byłbym sobą, gdyby teraz nie poleciało ze sceny w Waszym kierunku trochę wazelinki - mówił do licznie zgromadzonej publiczności kabareciarz   . . . czytaj więcej


9 marca 2016 - Spotkanie Brave Kids w Wałbrzychu

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dot. międzynarodowego projektu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży z całego świata Brave Kids - 19 marca o godzinie 16:00 w Starej Kopalni (Sztygarówka). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej - przyjdź na spotkanie informacyjne.
Brave Kids to spotkanie dzieci i młodzieży z całego świata. W atmosferze przyjaźni i szacunku młodzi artyści w wieku od 8 do 16 lat wspólnie tworzą barwne spektakle, mieniące się różnorodnością kultur i tradycji reprezentowanych przez wszystkich uczestników   . . . czytaj więcej


8 marca 2016 - Akcja poboru krwi

Zapraszamy do udziału w zbiórce krwi na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, która odbędzie się w poniedziałek, 14 marca w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy, w godzinach od 10.00 do 13.00. Na miejscu, tak jak podczas oddawania krwi w centrum, zostaniemy przebadani, a po oddaniu krwi możemy liczyć na słodki upominek i zaświadczenie o dniu wolnym od pracy.
Możesz zostać krwiodawcą, jeśli masz 18-65 lat i masz przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i adresem, masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kilogramów)   . . . czytaj więcej


8 marca 2016 - Dolnośląski Plebiscyt Gospodarczy "Gwiazdy Biznesu 2016"

Fundusz Regionu Wałbrzyskiego wraz ze spółką FRW Media Group oraz portalem www.naszbiznes24.pl zapraszają przedsiębiorców i samorządy do udziału w II Dolnośląskim Plebiscycie Gospodarczym "Gwiazdy Biznesu 2016". Kapituła Konkursu nagrodzi firmy w sześciu kategoriach: Mikro Firma, Mała Firma, Średnia Firma, Rodzinna Firma, Biznes Odpowiedzialny Społecznie, Samorząd Przyjazny Biznesowi. Przyzna też nagrodę dla osobowości Dolnego Śląska.
W bezpłatnej rywalizacji w ramach "Gwiazd Biznesu" mogą uczestniczyć podmioty z terenu całego Dolnego Śląska. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 kwietnia 2016 roku   . . . czytaj więcej


8 marca 2016 - Sięgając po marzenia

15 lutego Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego rozpoczyna kolejną, szóstą już rekrutację, do programu stypendialnego Marzenia o Nauce. 80 przyszłych stypendystów będzie uczyło się w najlepszych polskich liceach, a ich rodziny nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów.
W ciągu pięciu dotychczasowych edycji przez Marzenie o Nauce przewinęło się ponad 400 stypendystów. Każdy pochodził z małej miejscowości, był bardzo dobrym uczniem, a ich rodziny należały do niezamożnej części społeczeństwa. - W tym roku rozszerzamy nieco obszar naszych działań - mówi Jacek Michałowski Prezes Fundacji EFC   . . . czytaj więcej


7 marca 2016 - Świdnica ma swojego pierwszego kierowcę wyścigowego

Stefan Romecki zmienił barwy klubowe i będzie od tego sezonu reprezentował barwy Automobilklubu Sudeckiego. Zaliczył do tej pory 105 wyścigów w różnych kategoriach z czego 48 ukończył na podium. Teraz celem są starty za kierownicą prototypów w Mistrzostwach Europy ELMS oraz legendarnym "24h Le Mans". Stefan, kierowca - artysta jest także autorem kilku książek, w których prezentuje swoje rysunki.
W ubiegłym roku spędził dużo czasu na targach książek w Warszawie i w Krakowie, gdzie promował swoje prace. Całkowity dochód ze sprzedaży książek przeznaczony jest na Stowarzyszenie A3SR, które od 2004 roku zajmuje się finansowaniem kariery Stefana.


7 marca 2016 - Jedyne takie targowisko

Władze Strzegomia planują uruchomienie targowiska, na którym strzegomscy rolnicy oraz działkowcy mogliby handlować płodami rolnymi. Do tej pory takiego miejsca w Strzegomiu nie było, ale o potrzebie jego stworzenia mówiło się od dawna.
Targowisko będzie mieścić się przy ulicy Paderewskiego w Strzegomiu na terenie, dobrze znanego mieszkańcom, Zielonego Rynku. Bliskość centrum miasta i co za tym idzie duża liczba odwiedzających to miejsce, budzi szansę na spore zainteresowanie mieszkańców sprzedawanym tam towarem   . . . czytaj więcej


7 marca 2016 - Srebrny Laur Związku Miast Polskich dla Świdnicy

W Dąbrowie Górniczej w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polski odbyła się uroczysta gala, na której 25 wybranych przez Kapitułę miast członkowskich ZMP zostało uhonorowanych Srebrnymi Laurami na Srebrny Jubileusz Związku. Wyróżnienie zostało przyznane za wybitne rozwiązania czy osiągnięcia w rozwoju miasta i zarządzania nim w minionym 25-leciu, które zostało potwierdzone w najbardziej prestiżowych rankingach, ratingach, konkursach oraz publikacjach.
W gronie nagrodzonych znalazła się Świdnica, którą uhonorowano za nowatorskie rozwiązania przy zagospodarowaniu mienia poradzieckiego   . . . czytaj więcej


7 marca 2016 - IX Rajd Nepomucynowy

To na pewno nie jest dobra propozycja dla telemaniaków, koneserów tapczanów, smakoszy długo doprawianych dań, czy wielbicieli szybkiej komunikacji. Osoby, które zaliczają się do grup wymienionych powyżej... nie skorzystają z tej propozycji. Za to ucieszy ona amatorów długich, pieszych wycieczek, zagadek, tajemnic i pięknych widoków. Zapraszamy na IX Rajd Nepomucenowy.
Impreza, jak sama jej nazwa wskazuje, organizowana jest cyklicznie od dziewięciu lat. Za jej powodzenie odpowiada Oddziałowa Komisja Piesza PTTK w Świdnicy oraz Dziecięce Koło Turystyczne "ToTuToTam" działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


7 marca 2016 - Będzie wielki remont

Już niedługo w Strzegomiu rozpocznie się przebudowa ulicy Kościuszki, Ofiar Katynia oraz Promenady łączących się z drogą wojewódzką nr 374". Ulice zyskają nowe nawierzchnie, zjazdy, krawężniki, chodniki z kostki granitowej oraz miejsca postojowe z prawdziwego zdarzenia. Strzegomian z pewnością ucieszy fakt, że powstaną, tak bardzo oczekiwane, ścieżki rowerowe. Całości dopełni nowe oświetlenie, ławki parkowe, jak również kosze na śmieci. Uroku dodadzą z pewnością nowe nasadzenia krzewów.
Przypomnijmy, że na realizację tego przedsięwzięcia gmina Strzegom otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 milionów złotych.


7 marca 2016 - Szybki PIT 2016

Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego (PIT). Akcja odbędzie się już po raz ósmy i obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Rozpoczęła się 19 lutego, a zakończy dwa tygodnie po zamknięciu okresu rozliczeniowego, który w tym roku upływa 2 maja. Szybki PIT w swojej nazwie nawiązuje do faktu, że składając PIT przez Internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze   . . . czytaj więcej


6 marca 2016 - Jaworzyńska Amatorska Liga Piłki Halowej

Wygraną Ebueee Ehee 3:1 z Perlaże w finale zakończyła się XIII edycja Jaworzyńskiej Amatorskiej Ligi Piłki Halowej Darbor Cup. Ebueee Ehee zdobyło to trofeum po raz pierwszy, niespodzianką było dopiero 4 miejsce broniącego tytułu Mistrzowskiego Osiedla i Przyjaciół, którzy w meczu o 3 miejsce przegrali z Darborem Bolesławice 2:5 tym samym Darbor zrewanżował się za porażkę w ubiegłorocznym finale ligi.
W meczu o 5 miejsce Venus Nowice gładko ograł Znajomych Fryzjera 9:2. Siódme miejsce zajęła drużyna Gimnazjum Junior. Po zakończonym finale rozdano nagrody drużynowe i indywidualne   . . . czytaj więcej


6 marca 2016 - Ania Micińska i Marta Nowicka - XXVIII Olimpiada Filozoficzna

Znane są już wyniki etapu dolnośląskiego XXVIII Olimpiady Filozoficznej - etapu, który odbył się w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego 20 i 27 lutego 2016 roku. Z przyjemnością informujemy, że dwójka Kasprowiczan otrzymała "rekomendację" komitetu okręgowego do udziału w etapie centralnym Olimpiady.
Teraz jeszcze trzeba tylko poczekać na ostateczną akceptację komitetu centralnego Olimpiady. Zawody centralne odbędą się 16 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim   . . . czytaj więcej


6 marca 2016 - V Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

Zapraszamy uczniów klas IV-V ze szkół podstawowych w Świdnicy wraz z rodzicami lub opiekunami do wspólnej matematycznej zabawy. Wszystkich zainteresowanych udziałem w konkursie prosimy o dostarczenie karty zgłoszeniowej do sekretariatu Szkoły Podstawowej 105, przesłanie faxem lub elektronicznie. Regulamin oraz kartę zgłoszeniową można pobrać ze strony internetowej >>> zobacz
I etap część pisemna (wyłonienie dziesięciu drużyn do finału) odbędzie się 16 marca o godzinie 16.30. II etap współzawodnictwo drużynowe 18 maja, godzina 16.30. Zgłoszenia przyjmowane są do 9 marca. Na zwycięzców czekają nagrody i dobra zabawa.


6 marca 2016 - Prowadzenie sprzedaży truskawek

Do 30 marca można składać wnioski w sprawie udostępnienia miejsc na prowadzenie sprzedaży truskawek w ramach handlu okrężnego poza targowiskami, na terenie miasta Świdnicy w dniach od 1 maja do 15 lipca br. Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w pokoju 1.
Po upływie tego terminu nie będą one przyjmowane, niedopuszczalna jest zmiana we wnioskach już złożonych, a wnioski niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu. Na miejsce do handlu, przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek zgłoszeniowy uczestnictwa w losowaniu   . . . czytaj więcej


6 marca 2016 - Promocja kolejnej książki historycznej o Strzegomiu

Duszpasterska Rada Parafialna parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zapraszają na spotkanie promocyjne książki Aloysiusa Schadego zatytułowanej "Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. Piotra i Pawła w Strzegomiu", w tłumaczeniu Amandy Różańskiej.
Promocja odbędzie się 11 marca, o godzinie 17.00, w Sali Herbowej Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu. Na uczestników spotkania czekają niespodzianki.


6 marca 2016 - Mobilny Punkt Informacyjny w Świdnicy

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne konsultacje indywidualne w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego.
W dniu 10 marca w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


5 marca 2016 - Bez niespodzianki

W meczu osiemnastej kolejki spotkań I ligi grupy "A" świdniccy piłkarze ręczni przegrali kolejne spotkanie. Tym razem ulegli na własnym parkiecie szczypiornistom z Elbląga. ŚKPR Świdnica - Meble Wójcik Elbląg 25:31. Świdnicki zespół zajmuje w tabeli przedostatnie, trzynaste miejsce z czterema punktami.
W rozgrywkach I ligi piłki ręcznej grupy "A" prowadzi Warmia Traveland Olsztyn mając na koncie 32. punkty. 28. punktów zgromadzili szczypiorniści Mebli Wójcik Elbląg. Następny mecz piłkarze ręczni ze Świdnicy rozegrają 12 marca w Lesznie z Realem Astromal Leszno.


5 marca 2016 - Skarbnik Miasta Świdnicy

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę w sprawie powołania Skarbnika Miasta Świdnicy. Nowe obowiązki powierzone zostały od 1 marca br. dotychczasowemu zastępcy skarbnika, Kacprowi Siwkowi, który w Urzędzie Miejskim w Świdnicy pracuje od września 2005 roku.
W obecności Prezydent Miasta, jej zastępców oraz Sekretarza Miasta, nowy skarbnik złożył uroczyste ślubowanie. Pan Kacper Siwek jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego im. O. Langego, ukończył kierunek finanse i bankowość, specjalność finanse przedsiębiorstw i instytucji samorządowych na wydziale Gospodarki Narodowej   . . . czytaj więcej


5 marca 2016 - XIII edycja Festiwalu Nauki

17 marca 2016 roku po raz kolejny będziemy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej i niezwykle interesującej imprezie w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Właśnie tego dnia odbędzie się kolejna, XIII edycja Festiwalu Nauki, który na dobre zagościł w kanonie imprez szkoły.
Tematem przewodnim tegorocznego XIII Festiwalu Nauki jest złoto....czyli "Nie wszystko złoto co się świeci". Temat ten będzie prezentowany przez specjalistów z różnorodnych dziedzin, czasami nawet w sposób bardzo zaskakujący i odkrywczy   . . . czytaj więcej


5 marca 2016 - Wirtualny spacer

Swój wirtualny spacer mają miasta, znaczące muzea i ważne obiekty. Od kilku dni ma go także "Kasprowicz". Dzięki temu szkołę można obejrzeć nie wychodząc z domu. Wystarczy odwiedzić zakładkę pn. "Spacer po szkole" na stronie internetowej www.kasprowiczanie.com i kliknąć zamieszczony tam link. Jednocześnie przypominamy o realnej możliwości zapoznania się ze szkołą, już 19 marca, w trakcie Dnia Otwartego.
Pomysłodawcami i autorami tego ciekawego przedsięwzięcia są "politechnicy" z klasy II p: Kamil Drewnowski, Mateusz Zapotoczny, Karol Michalik, Wojciech Ziębicki i Adrian Pilch. Cała ekipa na foto, razem z koordynującym projekt - Jarosławem Moczulskim. Foto - autorzy projektu


4 marca 2016 - Największe targi turystyczne w Europie

Świdnica weźmie udział w największych w Europie Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB Berlin 2016, które odbędą się od 9 do 13 marca na terenach Messe Berlin. ITB Berlin to targi turystyczne, na które zjeżdża się cały świat. W czasie ubiegłorocznej edycji imprezy wzięło w nich udział ponad dziesięć tysięcy wystawców ze 186 krajów, którzy byli zlokalizowani w 26 halach, a liczba odwiedzających sięgnęła ok. 115 tysięcy osób.
Świdnica podczas ITB Berlin zaprezentuje swoją ofertę razem z pozostałymi członkami Lokalnej Organizacji Turystycznej "Aglomeracja Wałbrzyska", której miasto jest członkiem od stycznia 2016 roku   . . . czytaj więcej


4 marca 2016 - Młodzi europejczycy w Krzyżowej

Do soboty, 5 marca trwa projekt "My, młodzież Europy" z zakresu edukacji europejskiej, obywatelskiej, włączającym społecznie młodzież i opartym na dialogu międzykulturowym. 20 osobowa grupa młodzieży z gminy Świdnica (w wieku 16-18 lat), z gimnazjum w Lutomi Dolnej i Pszenna debatuje ze swoimi rówieśnikami z Niemiec.
W dzisiejszym świecie należy rozwijać w młodym pokoleniu samodzielność myślenia niezbędną do twórczego odbioru i kreowania otaczającego świata. Samodzielność bowiem często pociąga za sobą większe zaangażowanie i odpowiedzialność   . . . czytaj więcej


4 marca 2016 - Short track na lodowisku

Przed nami trzecia i ostatnia odsłona świdnickiej części Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych. Od piątku 11 do niedzieli 13 marca lodowiskiem Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zawładną specjaliści o łyżwiarstwa szybkiego na krótkim torze - tak zwanego short tracku. W tym czasie na obiekcie nie odbędą się ogólnodostępne ślizgawki, ale wszyscy chętni mogą dopingować młodych sportowców. Wstęp na zawody jest wolny.
Do Świdnicy przyjedzie ponad stu zawodników i zawodniczek, trenerów i sędziów z ośmiu klubów i siedmiu województw (kujawsko-pomorskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie)   . . . czytaj więcej


4 marca 2016 - Pan Błyszczak ponownie odwiedzi świdnickie przedszkolaki

Pan Błyszczak, bohater akcji "Czysta Świdnica" ponownie odwiedzi wszystkie przedszkolaki. Tym razem przygotował dla najmłodszych świdniczan wielką grę planszową. Na dzieci czekają zagadki, rebusy oraz specjalne zadania związane z segregacją odpadów.
Od 7 do 18 marca w zajęciach edukacyjnych uczestniczyć będzie czternaście świdnickich placówek. Dzieci zostaną zaproszone do wspólnego spaceru z panem Błyszczakiem po czystej Świdnicy - planszy do gry. Na gigantycznej plandece będzie umieszczona gra planszowa w wersji max (trzy na trzy metry)   . . . czytaj więcej


4 marca 2016 - Szkolne Schronisko Młodzieżowe - matura

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie to nie tylko doskonała baza noclegowa i turystyczna. To również wyjątkowe miejsce na przeprowadzenie warsztatów szkoleniowych i konferencji. Dowodem na to jest wizyta maturzystów z VIII Liceum Ogólnokształcącego, którzy właśnie w Lubachowie postanowili odbyć trzydniowe warsztaty maturalne.
Z gościnności obiektu maturzyści wrocławskiego liceum korzystają od 2012 roku. Za każdym razem jest to grupa kilkudziesięciu maturzystów, którzy wspólnie ze swoimi opiekunami przygotowują się do egzaminu dojrzałości   . . . czytaj więcej


4 marca 2016 - Świdnica i IT - technologie informatyczne

"ŚwIT" - to nazwa nowego wydarzenia skierowanego do świdnickiej młodzieży. Nazwa jest skrótem od słów: Świdnica i IT - technologie informatyczne. Jego inauguracja będzie miała miejsce w środę, 9 marca o godzinie 11.00 w kinie Cinema 3D w Świdnicy. Tego dnia odbędzie się pierwsze spotkanie z uzdolnioną technicznie młodzieżą. Uczestniczyć w nim będą wybrani uczniowie szkół średnich oraz drugich i trzecich klas gimnazjów.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest firma RST, która przy współudziale Urzędu Miejskiego w Świdnicy i Starostwa Powiatowego organizować będzie cykl spotkań z młodzieżą zainteresowaną techniką i naukami ścisłymi   . . . czytaj więcej


3 marca 2016 - Powstaje świebodzicki oddział PTTK

To z pewnością dobra wiadomość dla miłośników pieszych wędrówek i wycieczek krajoznawczych. Przy wsparciu i współpracy z Miejskim Domem Kultury oraz Wydziałem Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM powstaje w Świebodzicach Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - pod patronatem świdnickiego oddziału tej organizacji.
Koło będzie nie tylko propagować pieszą turystykę, ale także zachęcać jak najwięcej osób do czynnego wypoczynku. Dlatego w imieniu organizatorów zapraszamy na spotkanie inaugurujące działalność Koła PTTK w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


3 marca 2016 - Kolejne dzieci nauczą się pływać

Od 7 marca br. 30 osobowa grupa uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie rozpocznie 20-godzinny cykl zajęć z nauki pływania. Zajęcie będą realizowane w ramach ogólnopolskiego programu "Umiem pływać" finansowanego z środków Ministerstwa Sportu.
Realizatorem programu na Dolnym Śląsku jest Dolnośląska Federacja Sportu we Wrocławiu, która sfinansuje wszystkim dzieciom wstęp na basen oraz zatrudnienie instruktorów, a także koszty transportu. Szkoła zapewni uczestnikom programu opiekę nauczycieli w drodze na basen i z powrotem   . . . czytaj więcej


3 marca 2016 - Trzecia siła ligi zagości w Świdnicy

Walczący o awans do PGNIG Superligi zespół Meble Wójcik Elbląg będzie kolejnym rywalem piłkarzy ręcznych pierwszoligowego ŚKPR-u Świdnica. Ciekawie zapowiadający się pojedynek już w sobotę, 5 marca o godzinie 18.00 w hali na osiedlu Zawiszów.
Po siedemnastu kolejkach spotkań piłkarze z Elbląga plasują się na trzecim miejscu w tabeli z zaledwie punktem straty do drugiego Wybrzeża Gdańsk i czterema do liderującej Warmii Traveland Olsztyn. Świdniczanie nadal zajmują trzynaste miejsce, mając w dorobku cztery punkty   . . . czytaj więcej


3 marca 2016 - Zdolna Ślązaczka z "jedyneczki"

Każdy uczeń trzeciej klasy gimnazjum marzy, by nie musieć pisać egzaminu na koniec szkoły. Kto może być zwolniony z testu gimnazjalnego? Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub krajowym z zakresu jednego z grupy przedmiotów objętych testem gimnazjalnym.
W tym roku swój sukces może świętować Gabriela Rzepka uczennica klasy trzeciej Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. A jest co świętować   . . . czytaj więcej


3 marca 2016 - Rozśpiewany Dzień Kobiet

Zapraszamy panie na niezwykły, muzyczny, rozśpiewany i pełen niespodzianek Dzień Kobiet. We wtorek, 8 marca w Miejskim Domu Kultury o godzinie 17:00 rozpocznie się wyjątkowy wieczór, dedykowany rzecz jasna paniom. Będzie to wieczór niezwykły, bo panowie przygotowują dla pań muzyczny prezent - - koncert życzeń w wykonaniu burmistrza i radnych.
Wykonawcy pilnie już ćwiczą i z pewnością zaskoczą publicznośc wyjątkowym repertuarem i wykonaniem. Kolejną niespodzianką będzie spotkanie z Robertem Moskwą, czyli Arturem Rogowskim z uwielbianego przez płeć piękną serialu "M jak miłość"   . . . czytaj więcej


2 marca 2016 - IX Rajd Nepomucynowy

To na pewno nie jest dobra propozycja dla telemaniaków, koneserów tapczanów, smakoszy długo doprawianych dań, czy wielbicieli szybkiej komunikacji. Osoby, które zaliczają się do grup wymienionych powyżej... nie skorzystają z tej propozycji. Za to ucieszy ona amatorów długich, pieszych wycieczek, zagadek, tajemnic i pięknych widoków. Zapraszamy na IX Rajd Nepomucenowy.
Impreza, jak sama jej nazwa wskazuje, organizowana jest cyklicznie od dziewięciu lat. Za jej powodzenie odpowiada Oddziałowa Komisja Piesza PTTK w Świdnicy oraz Dziecięce Koło Turystyczne "ToTuToTam" działające w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


2 marca 2016 - "Mali Wspaniali" w świdnickich przedszkolach

W świdnickich przedszkolach realizowany będzie ogólnorozwojowy program z elementami sztuk walki. W bezpłatnych zajęciach zorganizowanych w od kwietnia do czerwca oraz od października do grudnia udział weźmie 350 dzieci z siedmiu miejskich przedszkoli.
Ambasadorką programu "Mali Wspaniali" jest Anna Lewandowska, a realizatorem przedsięwzięcia - Fundacja Infinity z Wrocławia przy współudziale Referatu Sportu UM Świdnica oraz Klubu Tiger Taekwondo Świdnica. Inicjatywa ta jest jednym z elementów strategii promocji aktywności i zdrowego trybu życia w związku z igrzyskami The World Games 2017, które odbędą się Świdnicy   . . . czytaj więcej


2 marca 2016 - Szybki PIT 2016

Szybki PIT to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego (PIT). Akcja odbędzie się już po raz ósmy i obejmie swoim zasięgiem całą Polskę. Rozpoczęła się 19 lutego, a zakończy dwa tygodnie po zamknięciu okresu rozliczeniowego, który w tym roku upływa 2 maja. Szybki PIT w swojej nazwie nawiązuje do faktu, że składając PIT przez Internet, można zrobić to naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza czas i pieniądze.   . . . czytaj więcej


2 marca 2016 - Mammobus na Dzień Kobiet

Przypadający w marcu Dzień Kobiet stanowi świetną okazję do zadbania o swoje zdrowie i wykonania profilaktycznej mammografii. Nie czekaj, zarejestruj się już teraz. Masz wątpliwość, czy badanie mammograficzne jest konieczne? Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi.
Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia   . . . czytaj więcej


2 marca 2016 - Niebawem rozpocznie się remont drogi

We wtorek, 8 marca planowane jest rozpoczęcie remontu drogi krajowej nr 35. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi termin ten może ulec zmianie. Prace prowadzone będą pod nadzorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pierwszy etap prac obejmie odcinek ulica Szarych Szeregów pomiędzy ulicą Łączną a ulicą Częstochowską.
Podczas remontu przejezdność drogi będzie cały czas utrzymana. W trakcie robót drogowych będzie wprowadzony ruch wahadłowy, sterowany ręcznie   . . . czytaj więcej


1 marca 2016 - Prowadzenie sprzedaży truskawek

Do 30 marca można składać wnioski w sprawie udostępnienia miejsc na prowadzenie sprzedaży truskawek w ramach handlu okrężnego poza targowiskami, na terenie miasta Świdnicy w dniach od 1 maja do 15 lipca br. Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w pokoju 1.
Po upływie tego terminu nie będą one przyjmowane, niedopuszczalna jest zmiana we wnioskach już złożonych, a wnioski niekompletne nie będą uwzględnione w losowaniu. Na miejsce do handlu, przedsiębiorca może złożyć tylko jeden wniosek zgłoszeniowy uczestnictwa w losowaniu   . . . czytaj więcej


1 marca 2016 - Budowa żłobka na osiedlu Zawiszów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu ofert w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech "Maluch 2016" moduł 1. Miasto Świdnica otrzyma milion osiemset tysięcy złotych na budowę żłobka na osiedlu Zawiszów.
Moduł pierwszy skierowany jest do gmin i dotyczy tworzenia oraz utrzymania nowych miejsc opieki nad najmłodszymi. Ministerstwo przeznaczyło na ten cel 60 milionów złotych   . . . czytaj więcej


1 marca 2016 - Promocja kolejnej książki historycznej o Strzegomiu

Duszpasterska Rada Parafialna parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zapraszają na spotkanie promocyjne książki Aloysiusa Schadego zatytułowanej "Historia kościoła joannitów oraz komandorii św. Piotra i Pawła w Strzegomiu", w tłumaczeniu Amandy Różańskiej.
Promocja odbędzie się 11 marca, o godzinie 17.00, w Sali Herbowej Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" w Strzegomiu. Na uczestników spotkania czekają niespodzianki.


1 marca 2016 - Pamiętamy o żołnierzach niezłomnych

W Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych władze Świebodzic złożyły kwiaty na grobie Ś.P. Podpułkownika Władysława Supronia, członka polskiego, wojennego podziemia, żołnierza Armii Krajowej, jednego z Żołnierzy Wyklętych.
O złożeniu kwiatów pamiętało także wojsko - przy grobie pojawił się przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień, kapitan Jacek Baran. Świebodzice uczciły Pana Władysława jeszcze w inny sposób - w ubiegłym roku na murze przy ulicy Wałbrzyskiej powstał mural, upamiętniający podpułkownika. Inicjatorami jego powstania były środowiska związane z kibicami Górnika Wałbrzych.


1 marca 2016 - Jubileuszowa edycja programu "Odyseja Umysłu"

W sobotę, 27. lutego, w murach X LO we Wrocławiu, odbyły się 25. regionalne eliminacje "Odysei Umysłu" - międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Krajowa edycja programu realizowana jest pod auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Konkurs obejmuje dwa etapy - Eliminacje Regionalne i Finał Ogólnopolski. W roku szkolnym 2015/2016 w Odysei Umysłu bierze udział 3509 młodych Polaków skupionych w 522 drużynach z 245 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju   . . . czytaj więcej


1 marca 2016 - Mobilny Punkt Informacyjny w Świdnicy

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne konsultacje indywidualne w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego.
W dniu 10 marca w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała