31 maja 2016 - VI Rajd Rowerowy Gmin Slężańskich

W piątek, 3 czerwca, kolejny raz wystartuje rajd rowerowy młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gmin Ślężańskich.
Szkoła Podstawowa im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach i Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Wałbrzychu i Wrocławiu oraz Wójtem Gminy Marcinowice i Burmistrzem Miasta i Gminy Sobótka co roku w taki sposób podsumowują działania na rzecz promocji ekologii, aktywnego wypoczynku, znajomości historii regionu, a przede wszystkim bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym i bezpiecznego spędzania wolnego czasu   . . . czytaj więcej


31 maja 2016 - Strażackie zmagania

Była sportowa rywalizacja, słońce i dużo wody. Do rywalizacji stanęło aż 19 drużyn, w tym cztery żeńskie. Zarówno wśród pań jak i mężczyzn bezkonkurencyjna okazała się ekipa z Ochotniczej Straży Pożarnej Burkatów i OSP Witoszów. Doroczne gminne zawody strażackie odbyły się tym razem w Lutomi Dolnej.
Celem organizacji zawodów sportowo - pożarniczych OSP jest w szczególności mobilizowanie do intensywnego szkolenia pożarniczego, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, ocena stanu wyszkolenia pożarniczego oraz popularyzacja wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej   . . . czytaj więcej


30 maja 2016 - Otwarcie stadionów już w piątek

Najbliższy weekend (3-5 czerwca br.) zapowiada się bardzo atrakcyjnie i ekscytująco. Po blisko dwóch latach zostanie oficjalnie oddany do użytku zmodernizowany Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. To wielkie wydarzenie w najnowszej historii gminy. Ogromną metamorfozę przeszły dwie płyty boisk (górna ze sztuczną nawierzchnią i dolna z naturalną trawą) oraz bieżnia lekkoatletyczna pokryta nawierzchnią poliuretanową.
Dodatkowo powstały dwie zadaszone trybuny i rzutnie lekkoatletyczne. Dzięki temu Strzegom będzie mógł się pochwalić jedną z najnowocześniejszych baz sportowych na Dolnym Śląsku   . . . czytaj więcej


30 maja 2016 - Złote Dęby dla zasłużonych

Lokalni artyści, społeczni działacze i pasjonaci. Wśród nich strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy spieszą z pomocą innym ludziom i pomagają lokalnym mieszkańcom. Zawsze gotowi na współpracę i nowe wyzwania. Dziewięciu zasłużonych mieszkańców gminy Żarów zostało uhonorowanych statuetkami "Złotych Dębów".
Te najwyższe gminne odznaczenia odebrali podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Żarowa w piątek, 27 maja. "Złote Dęby" to najwyższe gminne odznaczenie, przyznawane w Żarowie od osiemnastu lat   . . . czytaj więcej


30 maja 2016 - Dzień Dziecka z atrakcjami

Marszem dla Życia i Rodziny rozpoczął się tegoroczny festyn z okazji Dnia Dziecka. Uczestnikom marszu towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda i radosne piosenki zespołu Arka Noego. Niestety, w dalszej części zabawy aura już nie była tak łaskawa.
Festyn z okazji Dnia Dziecka, połączony z marszem odbył się w sobotę, 28 maja. Zabawa w Parku Miejskim rozpoczęła się o godzinie 14:00, a wcześniej z Rynku na miejsce festynu przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, którego współorganizatorem była parafia pw. Św. Mikołaja   . . . czytaj więcej


30 maja 2016 - Wulkan pozytywnej energii

Na przełomie maja i czerwca brytyjski wokalista Roy Bennett zaśpiewa zgorzeleckiej, wałbrzyskiej, świdnickiej i wrocławskiej publiczności.
Wokalista zespołu Roy Bennet Group to rodowity Jamajczyk na co dzień mieszkający w Londynie. Liderem i założycielem bandu jest basista Krzysztof Witkowski, w październiku ubiegłego roku uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Do współpracy zaprosił znaczących w Polsce muzyków, grających na co dzień z gwiazdami takimi jak chociażby Justyna Steczkowska   . . . czytaj więcej


29 maja 2016 - Wysokie zwycięstwo

W dzisiejszym spotkaniu III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej świdniczanie w meczu wyjazdowym odnieśli wysokie zwycięstwo. KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Polonia-Stal Świdnica 1:4. Polonia-Stal Świdnica z 42. punktami zajmuje dwunaste miejsce w rozgrywkach. W tabeli III ligi piłki nożnej prowadzi Górnikiem Wałbrzych przed KS Polkowice. Oba zespoły mają po 75. punktów.
Następne spotkanie świdniczanie rozegrają na własnym boisku 5 czerwca o godzinie 17:00. Będzie to mecz: Polonia-Stal Świdnica - KS Stilon Gorzów Wielkopolski.


29 maja 2016 - IV liga piłki nożnej

W ostatniej, 28. kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Chrobry II Głogów - Granica Bogatynia 5:2, GKS Kobierzyce - Bielawianka Bielawa 6:0, Lotnik Jeżów Sudecki - Sokół Wielka Lipa 1:3, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Orkan Szczedrzykowice 0:3 walkower, Orzeł Ząbkowice Śląskie - Olimpia Kowary 0:2, Piast Nowa Ruda - Włókniarz Mirsk 1:0. Zespoły z Powiatu Świdnickiego grały ze zmiennym szczęściem. Pogoń Oleśnica - AKS Strzegom 4:1 i Zjednoczeni Żarów - Polonia Trzebnica 1:0.
W następnej kolejce spotkają się BKS Bobrzanie Bolesławiec - Zjednoczeni Żarów i AKS Strzegom - Orzeł Ząbkowice Śląskie   . . . czytaj więcej


27 maja 2016 - Niebanalnie o zabytkach i historii

Ciekawy projekt edukacyjny zrealizował Zespół Szkół w Świebodzicach. Placówka, przy współpracy z Miejskim Domem Kultury oraz Urzędem Miejskim, przygotowała dla uczniów interesującą podróż przez historię swojego miasta. Oglądanie najważniejszych zabytków, poznawanie najbardziej znanych i zasłużonych mieszkańców, wizyta w ratuszu, spotkanie z burmistrzem i radnymi - to dla trzydziestki dzieci była naprawdę wielka przygoda.
Autorką projektu pn. "Uczeń utożsamiający się ze swoim miastem, regionem, ojczyzną" jest nauczycielka ZS Mariola Gajdowska   . . . czytaj więcej


27 maja 2016 - Laur Młodego Samorządowca

Być może wielu spośród was to przyszli radni, a może i szefowie gminnych samorządów - mówiła wójt gminy do uczestników IX Konkursu o Laur Młodego Samorządowca. Jest on adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Ma za zadanie przybliżać uczestnikom tematykę samorządu terytorialnego na przykładzie gminy Świdnica.
Do rywalizacji stanęło dziewięć drużyn trzy osobowych (sześć ze szkół podstawowych i trzy z gimnazjum)   . . . czytaj więcej


27 maja 2016 - Marsz dla rodziny, festyn dla dzieci

28 maja (sobota) odbędzie się w Parku Miejskim w Świebodzicach festyn dla dzieci. Początek zabawy - godzina 14:00. Festyn poprzedzi Marsz dla Życia i Rodziny, który o godzinie 13:00 wyruszy z Rynku. Przemarsz ulicami miasta zakończy się w parku. Współorganizatorem marszu jest Parafia pw. Św. Mikołaja.
A podczas festynu na najmłodszych czeka mnóstwo niespodzianek: zabawy, konkursy, teatrzyk o przygodach Pinokia, dmuchańce, plac zabaw, kącik malucha i wiele innych. Dodatkową atrakcją będzie możliwość spróbowania pysznej kiełbaski z grilla, którą dla najmłodszych będą smażyć radni miejscy. Wśród uczestników festynu będzie rozlosowany rower.


27 maja 2016 - Nie wstydził się i nasikał, mimo że to miejsce publiczne

26 maja w godzinach wczesno-porannych operator monitoringu wizyjnego zauważył przy skrzyżowaniu ulic Budowlana-Łukowa dziwnie zachowującego się mężczyznę. Młody człowiek nie bacząc na nic i na nikogo oddawał mocz do stojących na rogu ulic klombów z kwiatami.
Trudno stwierdzić czy powyższy czyn był troską o nawożenie roślin czy też słabym pęcherzem młodzieńca? Nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania strażnikom, którzy niezwłocznie podjęli czynności związane z tym wykroczeniem. Całe zdarzenie zostało zakończone mandatem karnym w wysokości sto złotych.


26 maja 2016 - Wysokie zwycięstwo

W dzisiejszym spotkaniu III ligi piłki nożnej Polonia Stal-Świdnica odniosła wysokie zwycięstwo. Polonia-Stal Świdnica - Formacja Port 2000 Mostki 5:1. Polonia-Stal Świdnica z 39. punktami zajmuje trzynaste miejsce w rozgrywkach. W tabeli III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej prowadzi Górnik Wałbrzych przed KS Polkowice. Oba zespoły mają po 72. punkty.
Następne spotkanie świdniczanie rozegrają na własnym boisku 29 maja o godzinie 17:00. Będzie to mecz: KS Bystrzyca Kąty Wrocławskie - Polonia-Stal Świdnica.


26 maja 2016 - Ponownie najlepsi w Polsce

23 maja drużyna Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach wzięła udział w trzeciej ogólnopolskiej edycji XIV Turnieju Wiedzy "Pierwsza Pomoc" w Nowej Rudzie. Grupa w składzie: Justyna Kutyba, Aleksandra Galuba, Krzysztof Dąbrowski oraz Hubert Kołodziej okazała się najlepsza, pokonując rywali z całej Polski.
Gimnazjaliści sprawdzali swoją wiedzę teoretyczną oraz praktyczną dotyczącą pierwszej pomocy. W zawodach uczestniczyło sześćdziesiąt osiem zespołów z całego kraju   . . . czytaj więcej


25 maja 2016 - 15-lecie partnerstwa

W piątek, 27 maja, obchodzić będziemy 15 lecie współpracy pomiędzy powiatami Świdnickim i Bergstraße. 15 lat temu umowę partnerską podpisali uwcześni starostowie Wojciech Murdzek i Norbert Hofmann.
Przez 15 lat współpracy samorządy skupiały się przede wszystkim na wymianach młodzieży i wspólnych projektach kulturalnych, oświatowych i sportowych. Jednak podejmowana była także współpraca gospodarcza. W roku 2011 w Powiecie Bergstraße gościła delegacja świdnickich przedsiębiorców   . . . czytaj więcej


25 maja 2016 - Z wizytą u południowych sąsiadów

Jest czas na pracę, ale też i na zasłużony wypoczynek - mówili seniorzy z Klubu Starszaka w Grodziszczu, którzy w minioną sobotę udali się na wyjazd do Pragi. Stolica Czech powitała uczestników wyjazdu piękną pogodą. To kolejny wyjazd seniorów i spotkanie z kulturą oraz zabytkami, po Wojsławicach, Wrocławiu i Dreźnie. Na jesień planują kolejną podróż, tym razem na południe Polski.
Praga to fascynująca stolica, piękne centrum wpisane jest na listę UNESCO   . . . czytaj więcej


25 maja 2016 - Coraz mniej pustostanów

W znacznie szybszym tempie dokonano remontów pustych lokali, niż działo się to w latach 2005-2015. Dzięki temu skrócił się czas oczekiwania na mieszkanie z puli miasta. Ponadto wszędzie tam, gdzie jest to możliwe dokonuje się remontów modernizacyjnych polegających na budowie łazienki i toalety.
Na przełomie 2014/2015 roku miasto Świdnica dysponowało 107 pustostanami. Były to bardzo zróżnicowane pod względem technicznym lokale mieszkalne i socjalne, o metrażach od 14,58 m2 (pokój w byłym budynku hotelowym) do 225,51 m2   . . . czytaj więcej


25 maja 2016 - Przedsiębiorco, sprawdź, na co możesz pozyskać dotacje

Dolnośląska Izba Rzemieślnicza oraz Dolnośląscy Pracodawcy zapraszają przedsiębiorców z terenu naszego województwa na bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące finansowania z Unii Europejskiej.
Eksperci z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej przedstawią informacje dotyczące Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz możliwości wsparcia, jakie przewidziane jest w tym programie dla przedsiębiorstw   . . . czytaj więcej


24 maja 2016 - Pierwsze prace na basenie zakończone

Pozytywnym odbiorem technicznym w poniedziałek 23 maja zakończono pierwszy etap przebudowy basenu odkrytego przy ulicy Śląskiej - jednej z najbardziej wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji związanych z obiektami rekreacyjnymi w Świdnicy. Prace wpłyną na poprawę komfortu korzystania z kąpieliska.
Roboty budowlane na terenie i w najbliższym sąsiedztwie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji trwały od marca do połowy maja. Między innymi powstała nowa stacja filtrów węglowych, remont przeszła instalacja do napełniania i opróżniania basenów, uzupełniono ubytki w nieckach, uszczelniono i pomalowano je   . . . czytaj więcej


24 maja 2016 - Wymyślił aplikację dla Świebodzic

Świebodziczanin, Adam Długaszek, stworzył bezpłatną aplikację, która umożliwia szybkie sprawdzenie w telefonie komórkowym aktualnego rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Aplikacja jest prosta w obsłudze i całkowicie darmowa. Obecnie miasto posiada system elektronicznego rozkładu jazdy w aplikacji myBus, ale niewykluczone, że ZGK Świebodzice wykorzysta propozycję świebodziczanina.
- To bardzo ciekawy pomysł, musimy jeszcze porozmawiać z autorem o szczegółach formalnych - mówi Kacper Nogajczyk, Prezes ZGK Świebodzice   . . . czytaj więcej


24 maja 2016 - Obchody czterdziestej piątej rocznicy

W ramach obchodów czterdziestej piątej rocznicy erygowania Parafii św. Mikołaja w Świdnicy zapraszamy na mini-konferencję o historii Prawosławia na Dolnym Śląsku, która odbędzie się 28 maja w godzinach 10-14 w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida przy ulicy Franciszkańskiej 18. Zostaną wygłoszone następujące referaty: Irina Bolszakowa"Misja Cyrylometodiańska na Dolnym Śląsku", Ks. dr Dariusz Ciołka: "Latynizacja i powrót unitów Galicyjskich do Prawosławia", Dr hab. Stefan Dudra: "Historia prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej"   . . . czytaj więcej


24 maja 2016 - Miasta UNESCO razem

Wspólny apel do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udzielenie absolutorium Zarządowi, uzupełnienie jego składu oraz ważna rozmowa z przedstawicielem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, to główne tematy walnego zebrania członków Ligii Polskich Miast i Miejsc UNESCO w Toruniu.
Na spotkaniu 20 maja Świdnicę reprezentowali prezydent Beata Moskal-Słaniewska oraz Waldemar Pytel - biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i jednocześnie proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy wraz z małżonką Bożeną   . . . czytaj więcej


24 maja 2016 - Porzucona torba

Dzisiaj, 24 maja o godzinie 12:30 Straż Miejska w Świdnicy została zaalarmowana o torbie, która została pozostawiona na przystanku autobusowym MPK przy ulicy Ofiar Oświęcimskich. Natychmiast zostali tam skierowani strażnicy, którzy stwierdzili, że jest pusta. To nie pierwszy tego typu przypadek w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu podobne zdarzenie miało miejsce na dworcu autobusowym.
Pamiętajmy o swoich rzeczach, nie pozostawiajmy ich w przestrzeni publicznej bez nadzoru. Może to wywoływać niepotrzebny niepokój wśród ludzi.


24 maja 2016 - "Miasto Dzieci" po raz trzeci

Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji po raz trzeci zorganizowane zostanie "Miasto Dzieci". Podczas dwóch turnusów od 19 do 28 lipca, dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ze szkół z terenu Gminy Wiejskiej Świdnica i Miasta Świdnica będą wypoczywać, uczyć się i bawić. W tej nietypowej formie półkolonii udział weźmie około 700 dziewcząt i chłopców.
Zapisy, tak jak w zeszłym roku, prowadzone będą w szkołach. Niedługo rodzice uczniów otrzymają szczegółowe informacje od szkolnych pedagogów i dyrekcji   . . . czytaj więcej


24 maja 2016 - Dni Świdnicy 2016

Wielkimi krokami zbliżają się Dni Świdnicy. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w przygotowanych wydarzeniach. Podobnie jak rok temu impreza odbędzie się w dwóch lokalizacjach: na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz w Rynku.
Oprócz Świdnickiego Ośrodka Kultury i Urzędu Miejskiego w organizację obchodów dni miasta włączą się m.in. Młodzieżowy Dom Kultury, Szkoła Muzyczna, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, TKKF Licznikowiec 2009, Nadleśnictwo Świdnica, Stawy Milickie, Miejska Biblioteka Publiczna, Świdnicki Klub Kultury i Tradycji Łowieckiej Hubertus   . . . czytaj więcej


23 maja 2016 - RST Półmaraton Świdnicki

Fundacja WroActiv oraz samorządy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki i Gmina Świdnica zapraszają do udziału w 2. RST Półmaratonie Świdnickim, który odbędzie się 5 listopada. Liczba miejsc jest ograniczona - maksymalnie w wydarzeniu może uczestniczyć 1500 osób. W biegu prawo startu mają zawodnicy, którzy ukończyli 18 lat do dnia 4 listopada 2016 roku.
Pakiet podstawowy dla mieszkańców powiatu świdnickiego pozostaje bez zmian i wynosi 40 złotych. Zawodnicy do pokonania będę mieli około 21 kilometrów ulicami Świdnicy i okolicznych miejscowości   . . . czytaj więcej


23 maja 2016 - Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty

Zakończyła się piąta edycja konkursu czytelniczego "Magiczne podróże po literaturze", którego organizatorem była żarowska biblioteka. W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.
Konkurs obejmował trzy kategorie wiekowe: Szkoła Podstawowa klasy I-III, IV-VI oraz uczniowie gimnazjum. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, okolicznościowe dyplomy oraz listy pochwalne do szkół   . . . czytaj więcej


23 maja 2016 - Świebodzice pobiegły

Jak zwykle - świebodziczanie nie zawiedli i w świetnych humorach wystartowali w tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Polska biega. Biegły całe rodziny, maluszki w wózkach, osoby niepełnosprawne, w różnym wieku, a wszystko po to by pokazać, że sport to nie tylko zdrowie, ale super pomysł na rodzinne spędzanie czasu.
Po biegu było moc atrakcji, losowanie nagród, a dla pokrzepienia ciała pyszna grochówka. Bieg wystartował w sobotę, 21 maja, spod hali sportowo-widowiskowej na Osiedlu Piastowskim, tu była też meta biegu   . . . czytaj więcej


22 maja 2016 - Strzegom Horse Trials za miesiąc

Za 30 dni na Hipodromie w Morawie zobaczymy pierwsze przejazdy na czworobokach. Do małej Morawy w dniach 22-26 czerwca już po raz czternasty zjadą zawodnicy z całej Europy i nie tylko. Właśnie dobiegają końca zgłoszenia i już niebawem poznamy tegoroczne gwiazd Strzegom Horse Trials. Czy uda się pobić zeszłoroczny rekord? Jedno jest pewne już dziś - emocji i wrażeń nie zabraknie.
Przez pierwsze trzy dni będziemy podziwiać grację jeźdźców i piękne ruchy koni w konkursach ujeżdżenia, a w piątek i sobotę widowiskową i bardzo emocjonującą próbę terenową - cross   . . . czytaj więcej


22 maja 2016 - Po punkcie

We wczorajszym spotkaniu III ligi piłki nożnej Polonia Stal-Świdnica z Foto-Higieną Gać zanotowała remis. Foto-Higiena Gać - Polonia-Stal Świdnica 1:1. Polonia-Stal Świdnica zajmuje z 36. punktami trzynaste miejsce w rozgrywkach. W tabeli III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej prowadzi Górnik Wałbrzych przed KS Polkowice. Oba zespoły mają po 69. punktów.
Następne spotkanie świdniczanie rozegrają na własnym boisku 26 maja o godzinie 15:00 . Będzie to mecz: Polonia-Stal Świdnica - Formacja Port 2000 Mostki.


22 maja 2016 - IV liga piłki nożnej

W ostatniej, 27. kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Granica Bogatynia - Lotnik Jeżów Sudecki 7:3, Polonia Trzebnica - GKS Kobierzyce 0:6, Bielawianka Bielawa - Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:2, Sokół Wielka Lipa - BKS Bobrzanie Bolesławiec walkower 3:0, Olimpia Kowary - Pogoń Oleśnica 2:1, Włókniarz Mirsk - Chrobry II Głogów 1:1. Zespoły z Powiatu Świdnickiego grały ze zmiennym szczęściem. AKS Strzegom pokonał Piast Nowa Ruda 2:0 a Orkan Szczedrzykowice rozgromił Zjednoczonych Żarów 8:0.
W następnej kolejce spotkają się Pogoń Oleśnica - AKS Strzegom i Zjednoczeni Żarów - Polonia Trzebnica   . . . czytaj więcej


22 maja 2016 - Czekają na zgłoszenia do Gryfiady

Po raz kolejny ulicami Świdnicy przejdzie kolorowa parada dzieci. Na chwilę znów przeniesiemy się do czasu legend i mało znanej, a niezwykle ciekawej historii miasta. Czym zaskoczy nas tym razem wyobraźnia młodych twórców? Będą smoki, księżniczki, alchemicy? Tegoroczna Gryfiada, która odbędzie się 3 czerwca, to już czwarta edycja.
Impreza obejmuje przemarsz zgłoszonych grup wyznaczoną trasą oraz prezentacje sceniczne w Rynku   . . . czytaj więcej


21 maja 2016 - Prace społecznie użyteczne

Już po raz 10. gmina Świdnica realizuje program prac społecznie użytecznych. Od 1 marca do 31 października 2016 zatrudnienie na terenie gminy znalazło trzydziestu bezrobotnych.
Do prac społecznie użytecznych kierowane są osoby, które muszą spełniać trzy warunki łącznie: są bezrobotne, bez prawa do zasiłku i korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. Po weryfikacji 57 osób, ostatecznie programem zostało objętych 30 bezrobotnych   . . . czytaj więcej


21 maja 2016 - Trwa budowa sceny

Mieszkańcy Dobromierza w ubiegłym roku podjęli decyzję o przeznaczeniu środków funduszu sołeckiego na budowę sceny rekreacyjnej w parku. Zadanie jest dosyć kosztowną inwestycją, dlatego też zostało podzielone na dwa etapy.
Pierwszy etap, który jest obecnie realizowany i potrwa do końca maja br. obejmuje wykonanie podstawy sceny wraz ze schodami (fundamenty pod budowę ścian, posadowienie słupów nośnych podtrzymujących konstrukcję dachu), a także wykonanie powierzchni sceny z kostki brukowej   . . . czytaj więcej


21 maja 2016 - Wulkan pozytywnej energii

Na przełomie maja i czerwca brytyjski wokalista Roy Bennett zaśpiewa zgorzeleckiej, wałbrzyskiej, świdnickiej i wrocławskiej publiczności.
Wokalista zespołu Roy Bennet Group to rodowity Jamajczyk na co dzień mieszkający w Londynie. Liderem i założycielem bandu jest basista Krzysztof Witkowski, w październiku ubiegłego roku uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Do współpracy zaprosił znaczących w Polsce muzyków, grających na co dzień z gwiazdami takimi jak chociażby Justyna Steczkowska   . . . czytaj więcej


21 maja 2016 - Rekordowo na "Polska Biega" w Strzegomiu

Już po raz szósty w Strzegomiu odbyła się ogólnopolska akcja "Polska Biega". 20 maja br. na terenie Strzegomskich Plantów aż 600 uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych oraz przedszkolaków (rekord) z placówek oświatowych gminy Strzegom wzięło udział w imprezie happeningowej, mającej na celu promocję biegania.
Impreza została zorganizowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Na koniec każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający ukończenie biegu.


20 maja 2016 - Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich także w Świdnicy

Świdnica kolejny raz włączy się w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich i organizowanego w jego ramach XXII Sportowego Turnieju Miast i Gmin.
Od 26 maja do 1 czerwca w szkołach i przedszkolach organizowane będą masowe przedsięwzięcia rekreacyjno-sportowe. Jeśli łączna liczba uczestników będzie wysoka, jest szansa na nagrody w postaci sprzętu sportowego.
Świdnickim koordynatorem STMiG jest Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich w Świdnicy zostanie zorganizowanych kilkanaście wydarzeń o charakterze sportowo-turystyczno-rekreacyjnym   . . . czytaj więcej


20 maja 2016 - Cyberprzemoc i inne zagrożenia w sieci

W poniedziałek, 23 maja w godzinach od 9.30 do 12.30 w Szkole Podstawowej Nr 105 w Świdnicy, uczniowie klas IV - VI wezmą udział w seminarium na temat zjawiska cyberprzemocy i innych zagrożeń, z którymi mogą spotkać się korzystając z Internetu. Koordynatorem tego spotkania edukacyjnego jest pedagog szkolny, Marzena Hawro.
Zajęcia dla uczniów zostaną przeprowadzone przez specjalistów z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie - profesora nadzw. dr hab. Józefa Bednarka oraz dr Annę Andrzejewską   . . . czytaj więcej


20 maja 2016 - Przedsiębiorco, sprawdź, na co możesz pozyskać dotacje

Dolnośląska Izba Rzemieślnicza oraz Dolnośląscy Pracodawcy zapraszają przedsiębiorców z terenu naszego województwa na bezpłatne spotkanie informacyjne dotyczące finansowania z Unii Europejskiej.
Eksperci z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej przedstawią informacje dotyczące Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz możliwości wsparcia, jakie przewidziane jest w tym programie dla przedsiębiorstw   . . . czytaj więcej


20 maja 2016 - Flesza czeka na miłośników

Wszystkich miłośników fortyfikacji, tych, którym leży na sercu los świdnickich zabytków, tych, którzy nie boją się lekkiego wysiłku i którzy nie uważają pracy fizycznej za coś szczególnie deprecjonującego - zapraszamy do wspólnego sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej. Spotykamy się w sobotę, 21 maja o godzinie 10.00 na łące obok parkingu, przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.
Organizatorzy zapewnią wszystkim uczestnikom sprzęt niezbędny do sprzątania (narzędzie, rękawice, worki), a po pracy - ognisko.


20 maja 2016 - Rewitalizacja - kolejne warsztaty i ankieta

Od kilku miesięcy pracuje zespół ds. rewitalizacji, który opracuje Program Rewitalizacji Gminy Świebodzice. Niedawno odbyły się kolejne warsztaty, a na terenach, które będą objęte działaniami rewitalizacyjnymi, przeprowadzona została ankieta wśród mieszkańców.
Drugie i ostatnie warsztaty zespołu odbyły się 10 maja 2016 roku. Grupa pracowała nad uporządkowaniem listy problemów, występujących na obszarze zdegradowanym, które oczekują rozwiązań   . . . czytaj więcej


20 maja 2016 - Sala w Bystrzycy na finiszu

Stan surowy zamknięty już jest. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Wszystko wskazuje, że w nowym roku szkolnym zajęcia z wychowania fizycznego odbywać się będą na nowym obiekcie sportowym, o powierzchni użytkowej blisko 910 m2.
Wartość inwestycji szacowana jest na 2,53 miliona złotych, w tym dofinansowanie z Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2015-2017 na kwotę blisko miliona złotych   . . . czytaj więcej


20 maja 2016 - Zapraszamy na kolejne szkolenia

Zapraszamy zainteresowanych płatników składek na kolejne bezpłatne szkolenia z obsługi Interaktywnego Płatnika Plus. Szkolenia odbędą się w Oddziale w Wałbrzychu oraz podległych jednostkach terenowych w Zgorzelcu, Lubaniu, Świdnicy i Kłodzku.
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem szkoleniami z obsługi Interaktywnego Płatnika Plus wałbrzyski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kolejny nabór. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prowadzone są zapisy na szkolenie   . . . czytaj więcej


20 maja 2016 - Cieplejsza i ładniejsza

Od kilku tygodni trwa duża inwestycja oświatowa. To termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4. Wartość tego zadania to ponad pół miliona złotych.
Rusztowania na budynku szkoły świadczą dobitne, że prace są zaawansowane, ale ekipy budowlane pracują także wewnątrz budynku. W sytuacji, gdy aura nie była sprzyjająca, wykonawca zajął się demontażem istniejącej instalacji c.o., ponieważ zakres prac obejmuje wymianę starych kaloryferów. Pozostanie jednak kocioł gazowy, który jest w dobrym stanie   . . . czytaj więcej


20 maja 2016 - Przegląd Małych Form Teatralnych

19 maja w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość podsumowania XV Przeglądu Małych Form Teatralnych organizowana przez Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy.
Pomysłodawczynią przeglądu, osobą, która rozpoczęła cykliczną akcję mającą prowokować do wspólnego dialogu, budzić fascynację teatrem, promować młodych aktorów, osobę bez której nie byłoby jubileuszu jest Teresa Cora wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy, polonistka   . . . czytaj więcej


19 maja 2016 - Zapraszamy do Morawy

W najbliższą niedzielę warto wybrać się do Morawy. W Ośrodku Jeździeckim Stragona będą rywalizować skoczkowie Polski i Czech.
W zawodach wystartuje blisko pięćdziesiąt koni, które będą pokonywać przeszkody o wysokości od 60 do 130 centymetrów. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji dla najmłodszych - zwiedzanie stajni, karmienie koni, przejażdżki na kucyku. Zawody rozpoznają się o godzinie 11.00. Na przejażdżki na kucyku zapraszamy w godzinach 13.00-14.00.


19 maja 2016 - Rajd wiosenny "W Pogoni za Złotym Pociągiem"

Zapraszamy mieszkańców zainteresowanych pięknymi, starymi automobilami do spotkania z uczestnikami rajdu "W Pogoni za Złotym Pociągiem", którzy w sobotę, 21 maja około godziny 10.00 przyjadą na świdnicki Rynek.
W rajdzie uczestniczyć będzie 50 załóg, czyli ponad 100 osób m.in. z Warszawy, Wrocławia, Poznania, czy Gliwic. Będzie również 6 załóg niemieckich. Wśród samochodów zobaczymy tak unikalne auta jak Opel z 1935 roku, DKW z 1937, Wanderer z 1940 roku, a także bardzo ciekawe auta powojenne z takimi ikonami motoryzacji jak Citroeny 2CV i DS, Volvo P1800, czy Jaguar E-type   . . . czytaj więcej


19 maja 2016 - Objazdy, zamknięte ulice

W związku z koniecznością przeprowadzenia przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji  prac modernizacyjnych na sieci wodociągowej, zlokalizowanej na ulicy Rzeźniczej w Świdnicy, w poniedziałek, 23 maja zmieniona zostanie organizacja ruchu drogowego w tym rejonie miasta.
Na odcinku ulicy Rzeźniczej (od Ogrodowej do Wrocławskiej) obowiązywał będzie jeden kierunek ruchu dla pojazdów poruszających się w stronę skrzyżowania z ulicą Wrocławską   . . . czytaj więcej


19 maja 2016 - "Miasto Dzieci" po raz trzeci

Na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji po raz trzeci zorganizowane zostanie "Miasto Dzieci". Podczas dwóch turnusów od 19 do 28 lipca, dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ze szkół z terenu Gminy Wiejskiej Świdnica i Miasta Świdnica będą wypoczywać, uczyć się i bawić. W tej nietypowej formie półkolonii udział weźmie około 700 dziewcząt i chłopców.
Zapisy, tak jak w zeszłym roku, prowadzone będą w szkołach. Niedługo rodzice uczniów otrzymają szczegółowe informacje od szkolnych pedagogów i dyrekcji   . . . czytaj więcej


19 maja 2016 - Świdnicki Rodzinny Konkurs Matematyczny

18 maja w Szkole Podstawowej 105 w Świdnicy odbył się finał V Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego.
Jedenaście drużyn wzięło udział w meczu matematycznym. Dzieci i rodzice wspólnie rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. Mecz matematyczny składał się z trzech części, każda z nich kończyła się zadaniem wykonywanym tylko przez dzieci. Rywalizacja była bardzo zacięta. Zwycięzcami V edycji Świdnickiego Rodzinnego Konkursu Matematycznego zostali   . . . czytaj więcej


19 maja 2016 - Prestiżowy konkurs w Świdnicy

Najlepsi z najlepszych, Asy nad Asami, czyli po prostu mistrzowie klawiatury przyjadą do Świdnicy na Ogólnopolski Konkurs Keyboardowy. W tym roku zaszczyt głównego organizatora imprezy przypadł Młodzieżowemu Domu Kultury w Świdnicy.
Jest to już czwarty finał konkursu, który co roku odbywa się w innej placówce wychowania pozaszkolnego w Polsce i w tym roku my, czyli MDK w Świdnicy, jesteśmy jego gospodarzami. Wcześniej etapy ogólnopolskie odbywały się w Łodzi, Krakowie i ostatni w Bytomiu - wyjaśnia Agnieszka Banach, koordynator konkursu, nauczyciel pracowni muzycznej w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy   . . . czytaj więcej


18 maja 2016 - Uhonorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP

Tegoroczne wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbyły się 15 maja br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym. Podczas uroczystej zbiórki Panu Józefowi Budzyniowi wręczony został Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej nadany przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W uroczystości udział wziął wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


18 maja 2016 - Wrocławskie lotnisko z najlepszym w Polsce systemem lądowania ILS

Port Lotniczy Wrocław otrzymał od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat uprawniający do wykonywania operacji startu i lądowania w ograniczonych warunkach widzialności. To oznacza, że lotnisko posiada obecnie najlepszy w Polsce system, który pozwala na operacje lotnicze przy bardzo ograniczonej widzialności.
Certyfikat opierający się o urządzenia ILS CAT II nadany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego to ogromny sukces Portu Lotniczego Wrocław   . . . czytaj więcej


18 maja 2016 - DZT Service ponownie sponsoruje "Muflony"

Już w najbliższy piątek odbędzie się finałowa gala XVIII edycji Muflonów - plebiscytu wspierającego przedsiębiorczość, innowacyjność, odpowiedzialny biznes i ekologię. Jednym z głównych sponsorów wydarzenia będzie DZT Service.
DZT Service angażuje się w rozmaite inicjatywy mające na celu rozwój Aglomeracji Wałbrzyskiej. Po raz kolejny wspiera również "Muflony", jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów organizowanych w regionie   . . . czytaj więcej


18 maja 2016 - Czekają na zgłoszenia do Gryfiady

Po raz kolejny ulicami Świdnicy przejdzie kolorowa parada dzieci. Na chwilę znów przeniesiemy się do czasu legend i mało znanej, a niezwykle ciekawej historii miasta. Czym zaskoczy nas tym razem wyobraźnia młodych twórców? Będą smoki, księżniczki, alchemicy? Tegoroczna Gryfiada, która odbędzie się 3 czerwca, to już czwarta edycja.
Impreza obejmuje przemarsz zgłoszonych grup wyznaczoną trasą oraz prezentacje sceniczne w Rynku   . . . czytaj więcej


18 maja 2016 - "Bezpieczny Dolnoślązak"

Na początku maja szkolny zespół ds. bezpieczeństwa zgłosił Szkołę Podstawową im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach do udziału w II edycji programu edukacyjnego Bezpieczny Dolnoślązak, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a realizatorem Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Celem tego przedsięwzięcia jest wsparcie szkół w projektowaniu działań mających na celu podniesienie świadomości uczniów na temat bezpiecznych zachowań oraz praktycznego wykorzystania umiejętności współdziałania ze służbami i organizacjami powołanymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa   . . . czytaj więcej


18 maja 2016 - RST Półmaraton Świdnicki

Fundacja WroActiv oraz samorządy: Miasto Świdnica, Powiat Świdnicki i Gmina Świdnica zapraszają do udziału w 2. RST Półmaratonie Świdnickim, który odbędzie się 5 listopada. Liczba miejsc jest ograniczona - maksymalnie w wydarzeniu może uczestniczyć 1500 osób. W biegu prawo startu mają zawodnicy, którzy ukończyli 18 lat do dnia 4 listopada 2016 roku.
Pakiet podstawowy dla mieszkańców powiatu świdnickiego pozostaje bez zmian i wynosi 40 złotych. Zawodnicy do pokonania będę mieli około 21 kilometrów ulicami Świdnicy i okolicznych miejscowości   . . . czytaj więcej


17 maja 2016 - Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

XI Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym odbędą się 19 maja 2016 roku na Gminnej Bocznicy Kolejowej biegnącej z Jaworzyny Śląskiej do Pastuchowa.
Organizacja XI Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym ma na celu wymianę doświadczeń, doskonalenie umiejętności służb ratunkowych, rywalizację załóg o uzyskanie najlepszego wyniku oraz promocję zadań, jakie realizują jednostki włączone do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Mistrzostwa będą sprawdzianem znajomości standardów postępowania medycznego, umiejętności prowadzenia i koordynacji akcji ratowniczych   . . . czytaj więcej


17 maja 2016 - Społeczni strażnicy leśni dbają o miasto

Kiedyś istniała formacja pod nazwą Liga Ochrony Kraju (LOK). Dziś powstają podobne inicjatywy, ale cel jest ten sam: dbanie o przyrodę i edukacja najmłodszych.
Następcą LOK-u stało się Stowarzyszenie Straży Ochrony Przyrody w Polsce, zarejestrowane w ubiegłym roku. Funkcję Komendanta Głównego pełni Michał Pancewicz w randze Pułkownika, a I Zastępcą Komendanta Głównego SSOP w Polsce i Komendanta Powiatowego na Powiat Świdnicki i Gminy Świebodzice w randze podpułkownika jest świebodziczanin Piotr Zwierzyński   . . . czytaj więcej


17 maja 2016 - Wulkan pozytywnej energii

Na przełomie maja i czerwca brytyjski wokalista Roy Bennett zaśpiewa zgorzeleckiej, wałbrzyskiej, świdnickiej i wrocławskiej publiczności.
Wokalista zespołu Roy Bennet Group to rodowity Jamajczyk na co dzień mieszkający w Londynie. Liderem i założycielem bandu jest basista Krzysztof Witkowski, w październiku ubiegłego roku uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Do współpracy zaprosił znaczących w Polsce muzyków, grających na co dzień z gwiazdami takimi jak chociażby Justyna Steczkowska   . . . czytaj więcej


17 maja 2016 - Od pierwszego czerwca dyrektor Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

Jerzy Żądło - absolwent Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Budownictwa Lądowego. Ma na swoim koncie także dwa kierunki studiów podyplomowych: menadżerskie oraz zarządzanie jakością na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu m.in. rozwoju umiejętności menadżerskich, komunikacji, zarządzania ryzykiem, operatywnego systemu zarządzania finansowego, audytu wewnętrznego. Zdał egzamin państwowy na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa   . . . czytaj więcej


17 maja 2016 - Wypłaty w ramach "Rodzina 500 plus"

Od 17 maja Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął wypłaty w ramach programu Rodzina 500 plus. W zdecydowanej większości pieniądze kierowane są na rachunki bankowe wnioskodawców z chwilą skutecznego odbioru decyzji. Do końca maja br. GOPS planuje wypłaty na kwotę około trzysta tysięcy złotych.
Przypominamy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, decyzja wiąże organ, z chwilą jej skutecznego doręczenia (za pośrednictwem poczty trwa to do siedmiu dni)   . . . czytaj więcej


17 maja 2016 - Lorentz poszukuje skarbów. I zaczyna od Świdnicy

Skrzynkę wódki kosztowało członków wyprawy rewindykacyjnej, jaka w 1945 roku wyruszyła z Warszawy do Świdnicy, zdobycie ksiąg magazynowych zawierających precyzyjne informacje o dziełach sztuki ukrytych na Dolnym Śląsku. To jedna z historii, jakie wydarzyły się naprawdę.
Inne - związane z poszukiwaniem ukrytych na Dolnym Śląsku skarbów, w tym głównie tych zrabowanych Polakom przez Niemców podczas II wojny światowej - będzie można usłyszeć 19 maja w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy   . . . czytaj więcej


17 maja 2016 - "Stary" odchodzą do lamusa

Zakład Gospodarki Komunalnej Świebodzice systematycznie inwestuje w tabor, modernizuje także swoją siedzibę. W garażach spółki stanęły właśnie trzy nowe auta, a niedawno zakończyła się także przebudowa wejścia do budynku wraz z budową podjazdu dla osób niepełnosprawnych.
Pojazdy spełniają wszystkie obowiązujące normy, w tym hałasu oraz emisji spalin. - Hakowce zastąpią używane dotąd przez nas, dwudziestoletnie Stary, które mocno dymiły i hałasowały   . . . czytaj więcej


16 maja 2016 - Flesza czeka na miłośników

Wszystkich miłośników fortyfikacji, tych, którym leży na sercu los świdnickich zabytków, tych, którzy nie boją się lekkiego wysiłku i którzy nie uważają pracy fizycznej za coś szczególnie deprecjonującego - zapraszamy do wspólnego sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej. Spotykamy się w sobotę, 21 maja o godzinie 10.00 na łące obok parkingu, przy ulicy Śląskiej w Świdnicy.
Organizatorzy zapewnią wszystkim uczestnikom sprzęt niezbędny do sprzątania (narzędzie, rękawice, worki), a po pracy - ognisko.


16 maja 2016 - Zapraszamy na kolejne szkolenia

Zapraszamy zainteresowanych płatników składek na kolejne bezpłatne szkolenia z obsługi Interaktywnego Płatnika Plus. Szkolenia odbędą się w Oddziale w Wałbrzychu oraz podległych jednostkach terenowych w Zgorzelcu, Lubaniu, Świdnicy i Kłodzku.
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem szkoleniami z obsługi Interaktywnego Płatnika Plus wałbrzyski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna kolejny nabór. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prowadzone są zapisy na szkolenie   . . . czytaj więcej


16 maja 2016 - Wiosenne śpiewanie z jubileuszem

Radosny, wielobarwny i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami miasta w sobotę, 14 maja. A wszystko za sprawą Wiosennego śpiewania seniorów, które zorganizowali członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzicach oraz działający przy związku Chór Akord, świętujący okrągły jubileusz 10-lecia działalności.
Rozśpiewani seniorzy zaprosili do tego radosnego święta zaprzyjaźnione zespoły ludowe z Dobromierza, Bolkowa, z Siemianic, Kamiennej Góry, Goczałkowa oraz z Żarowa. Gośćmi specjalnymi byli: zespół indiański Catawba oraz skrzypaczka Anna Koszel z uczniami.


16 maja 2016 - Wybieraj zwycięzców w programie "Decydujesz, pomagamy"

Do 7 czerwca mieszkańcy Świdnicy, Świebodzic i Żarowa oraz klienci sklepów Tesco będą decydować, jaka inicjatywa prospołeczna powinna otrzymać dofinansowanie w programie "Decydujesz, pomagamy". W Świdnicy, Świebodzicach i Żarowie walka toczy się między 3 autorami najlepszych projektów z tego regionu, jeden z nich otrzyma grant na realizacje swojego pomysłu.
Od 11 maja do 7 czerwca potrwa głosowanie na najlepsze projekty nadesłane do programu "Decydujesz, pomagamy". Spośród 1075 zgłoszeń z całej Polski Jurorzy wyłonili 420 finalistów, którzy powalczą o 146 granty   . . . czytaj więcej


16 maja 2016 - Przebudowa ulicy Sprzymierzeńców

W środę, 18 maja rozpoczną się prace związane z przebudową ulicy Sprzymierzeńców, na odcinku od ulicy Pionierów do ulicy Rycerskiej. Wykonywane roboty wymagają całkowitego zamknięcia tego odcinka drogi. Koszt robót to blisko 1,7 miliona złotych.
Dokumentacja projektowa przewiduje między innymi przebudowę ulic oraz  skrzyżowania, przebudowę chodników, budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej,  modernizację oświetlenia ulicznego. Zakończenie prac planowane jest na 15 lipca br.


16 maja 2016 - Pamiętają o wyjątkowych patronach

18. rocznicę nadania imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania świętowali uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzicach. Uroczystość odbyła się w piątek, 13 maja. Wzięło w niej udział liczne grono zaproszonych gości - w tym między innymi żyjący jeszcze Nauczyciele Tajnego Nauczania - Irena Kozłowska i Stanisław Stelmach.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania to druga - obok Gimnazjum nr 1 im. Sybiraków szkoła w Świebodzicach, której uczniowie mają szansę spotkać się i porozmawiać ze swoimi patronami, a nie tylko poczytać o nich na kartach książek.


15 maja 2016 - Lechia twardsza od Stali

We wczorajszym spotkaniu III ligi piłki nożnej w Świdnicy Polonia Stal-Świdnica nie dała rady rywalowi zza miedzy i poległa w spotkaniu Polonia-Stal Świdnica - Lechia Dzierżoniów 0:1. Polonia-Stal Świdnica zajmuje z 35. puniktami trzynaste miejsce w rozgrywkach. W tabeli III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej prowadzi KS Polkowice przed Górnikiem Wałbrzych. Oba zespoły mają po 66. punktów.
Następne spotkanie świdniczanie rozegrają 21 maja. Będzie to mecz: Foto-Higiena Gać - Polonia-Stal Świdnica.


15 maja 2016 - IV liga piłki nożnej

We wczorajszej, 26. kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Orzeł Ząbkowice Śląskie - Polonia Trzebnica 5:2, Lotnik Jeżów Sudecki - Włókniarz Mirsk 4:3, Orkan Szczedrzykowice - Sokół Wielka Lipa 2:2, BKS Bobrzanie Bolesławiec - Granica Bogatynia walkower 0:3, Piast Nowa Ruda - Olimpia Kowary 0:3, Pogoń Oleśnica - Bielawianka Bielawa 2:1. Oba zespoły z Powiatu Świdnickiego doznały porażek. Chrobry II Głogów - AKS Strzegom 1:0 i Zjednoczeni Żarów - GKS Kobierzyce 0:3.
W następnej kolejce spotkają się AKS Strzegom - Piast Nowa Ruda i Orkan Szczedrzykowice - Zjednoczeni Żarów   . . . czytaj więcej


15 maja 2016 - "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy"

Już po raz czternasty Ministerstwo Finansów oraz Business Centre Club organizują ogólnopolski konkurs "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy". Przedsiębiorcy wybierają w nim najlepsze urzędy skarbowe w drodze konkursu. Przedsięwzięcie promuje wysokie standardy obsługi klienta oraz tworzenie przyjaznej atmosfery między urzędami skarbowymi i przedsiębiorcami. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2016 roku.
Konkurs jako ogólnopolskie niekomercyjne przedsięwzięcie przeprowadzono po raz pierwszy w 2003 roku   . . . czytaj więcej


14 maja 2016 - Strzegom Horse Trials: robi się gorąco

Do tegorocznej edycji Strzegom Horse Trials już coraz bliżej. W Strzegomiu robi się bardzo gorąco - zawitało do nas prawdziwe lato, na crossie trwają bardzo intensywne prace i zaczynają spływać pierwsze zgłoszenia.
- Pogoda nam bardzo sprzyja. Zrobiło się ciepło i słonecznie, co pozwala nam na szerokie prace na crossie - mówi Marcin Konarski, dyrektor zawodów i zarazem budowniczy strzegomskiego cross. Na tegorocznej trasie na pewno wiele się zmieni   . . . czytaj więcej


14 maja 2016 - Park pięknieje i zielenieje

Kilkadziesiąt krzewów iglastych posadziły dziś w Parku Miejskim dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świebodzicach. Zielona kompozycja w pobliżu placu zabaw powstała w ramach ogólnopolskiej akcji Wiosna z Mrówką.
Dwadzieścioro maluchów w asyście opiekunów i pracowników PSB Mrówka w Świebodzicach zabrało się ostro do pracy tuż przed godziną 10:00. Dzieci dostały rękawiczki i krótki instruktaż, w jaki sposób sadzić roślinki. Miejsce wskazał Wydział Ochrony Środowiska UM - powstanie urokliwy klomb, który z pewnością będzie cieszył oko spacerujących parkiem mieszkańców   . . . czytaj więcej


13 maja 2016 - Porządki nad Bystrzycą

Rozpoczęły się prace porządkowe nad brzegami rzeki Bystrzycy, co jest efektem niedawno podpisanego przez miasto porozumienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W celu wykonywania prac porządkowych RZGW, jako administrator rzeki, wyraziło zgodę na dysponowanie przez miasto gruntem będącym w ich zarządzie.
Ustalono zasady współdziałania przy realizacji zadania, którego celem jest utrzymanie czystości oraz prawidłowego stanu technicznego rzeki Bystrzycy   . . . czytaj więcej


13 maja 2016 - Wycieczki po Świdnicy i Dolnym Śląsku

Zapraszamy na kolejny cykl wycieczek po Świdnicy i Dolnym Śląsku w ramach turystyczno-krajoznawczego projektu miejskiego "Odkrywamy Świdnicę - wycieczki z przewodnikiem."
W sobotę, 28 maja odbędzie się wycieczka autokarowa do Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. W programie m.in. zwiedzanie zabytkowej Starówki (rynek, ratusz, plac Magistracki, dawny pałac Czettritzów), zwiedzanie Kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu oraz Kościoła Zbawiciela należącego do parafii ewangelicko-augsburskiej   . . . czytaj więcej


13 maja 2016 - VIII Świebodzickie Targi Pracy

- Życzę Państwu znalezienie dobrych ofert, a pracodawcom - dobrych pracowników - mówił podczas otwarcia VIII już Świebodzickich Targów Pracy Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz. Podczas tej edycji swoje oferty zaprezentowało 25 firm i instytucji, głównie z terenu miasta.
Targi odbyły się w czwartek, 12 maja, w Miejskim Domu Kultury. Tłumów nie było - ale to chyba dobry znak, co zresztą podkreślał w swoim wystąpieniu Tadeusz Kotlarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy   . . . czytaj więcej


13 maja 2016 - Badania w Marcinowicach

Już 18 maja w godzinach 10:00-15:00 w ramach akcji profilaktycznych, na parkingu Urzędu Gminy w Marcinowicach przy ulicy Tuwima 2, przeprowadzone zostaną badania mammograficzne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Badania będą realizowane w mammobusie, który jest przystosowany do przeprowadzania badań w miejscowościach, w których nie ma stacjonarnego sprzętu mammograficznego. Dzięki temu dostępność do badań posiada większa liczba kobiet. Mammografia to możliwość na szybkie wykrycie ewentualnych zmian już we wczesnym stadium, co daje sznsę na pełne wyleczenie   . . . czytaj więcej


13 maja 2016 - Jubileuszowe biegi w Rogoźnicy

Już po raz 30. w Rogoźnicy odbyły Otwarte Biegi przełajowe pn. "Bieg Pamięci". Wystartowało ponad czterysta osób w różnych kategoriach wiekowych.
Przed rozpoczęciem biegów złożono wieniec pod Mauzoleum Pomordowanych na terenie Muzeum Gross-Rosen oraz zapalono znicz pamięci przyniesiony przez sztafetę uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy. W ramach imprezy odbyło się kilkanaście biegów na dystansach od stu metrów do 10 kilometrów   . . . czytaj więcej


13 maja 2016 - XV Złaz Piechurów Dolnego Śląska - Krzyżowa 2016

XV Złaz Piechurów Dolnego Śląska Dolnośląski Zespół Turystyki Pieszej w Porozumieniu Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajobrazowego województwa dolnośląskiego, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy oraz Oddział PTTK w Świdnicy i Wrocławski Klub Piechurów "perpedes" zapraszają na XV Złaz Piechurów Dolnego Śląska.
Impreza odbędzie się 15 maja 2016 roku na terenie Kompleksu w Krzyżowej   . . . czytaj więcej


12 maja 2016 - Lorentz poszukuje skarbów. I zaczyna od Świdnicy

Skrzynkę wódki kosztowało członków wyprawy rewindykacyjnej, jaka w 1945 roku wyruszyła z Warszawy do Świdnicy, zdobycie ksiąg magazynowych zawierających precyzyjne informacje o dziełach sztuki ukrytych na Dolnym Śląsku. To jedna z historii, jakie wydarzyły się naprawdę.
Inne - związane z poszukiwaniem ukrytych na Dolnym Śląsku skarbów, w tym głównie tych zrabowanych Polakom przez Niemców podczas II wojny światowej - będzie można usłyszeć 19 maja w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy   . . . czytaj więcej


12 maja 2016 - Świdnicę odwiedzi cyrk? bez zwierząt

W środę, 18 maja do Świdnicy zawita - po raz pierwszy - cyrk bez zwierząt. Będzie to cyrk Arlekin. Przedstawienie odbędzie się o godzinie 17.00 na terenie miejskim, przy ulicy Polna Droga.
Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska podjęła autorytarną decyzję w sprawie zakazu organizowania objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Tego typu wydarzenia nie mogą jej zdaniem odbywać się na terenach należących do miasta, bądź przez miasto zarządzanych   . . . czytaj więcej


12 maja 2016 - Koncert zespołu jazzowego "Die Original Blütenweg - Jazzer"

27 maja w piątek o godzinie 20.00 w Restauracji Manufaktura przy ulicy Bystrzyckiej w Świdnicy odbędzie się koncert zespołu jazzowego "Die Original Blütenweg - Jazzer". Zespół przyjedzie do Świdnicy na zaproszenie Starosty Piotra Fedorowicza w związku z jubileuszem partnerstwa powiatów Świdnickiego i Bergstraße.
Original oznacza wyjątkową i równocześnie pełną humoru interpretację znanych i mniej znanych standardów jazzowych i dawnych przebojów, które od zawsze zachwycały młodszą i starszą publikę   . . . czytaj więcej


12 maja 2016 - Noc Muzeów - Instytut Pamięci Narodowej

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu już po raz ósmy weźmie udział w wydarzeniu kulturalnym jakim jest Noc Muzeów. Wszystkich zainteresowanych działalnością Instytutu, jak i tym, "co kryją" jego archiwa, zapraszamy do archiwum IPN znajdującego się przy ulicy Sołtysowickiej 21a, a także na placu Strzeleckim 25 do "Przystanku Historia", gdzie prezentowane będą gry IPN i filmy dokumentalne.
Wszyscy zainteresowani udziałem w naszej Nocy Muzeów będą mogli dotrzeć do obu siedzib zabytkowym autobusem, który będzie co godzinę odjeżdżał z placu Dominikańskiego. Oddziałowe Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów ulica Sołtysowicka 21a   . . . czytaj więcej


12 maja 2016 - II Dolnośląski Kongres Obywatelski

Blisko 30 panelistów i uczestników debaty, ponad 300 uczestników Kongresu. W poniedziałek 16 maja, w Krzyżowej koło Świdnicy, odbędzie się II Dolnośląski Kongres Obywatelski. Razem organizujemy, razem finansujemy, razem uczestniczymy.
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych wraz z 32 partnerami, organizacjami pozarządowymi, sieciami z województwa oraz samorządem lokalnym, zaprasza na największe wydarzenie sektora społeczeństwa obywatelskiego na Dolnym Śląsku. Uczestnikami będą przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, lokalnych grup działania, spółdzielni socjalnych, ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń wiejskich, samorządów lokalnych, biznesu oraz aktywnych obywateli.


12 maja 2016 - Adria - Gmina Świdnica

Blisko pół roku od podpisania umowy przyjaźni z włoską gminą Adria w Urzędzie Gminy, uroczyste zawarcie aktu odbyło się 7 maja br. w ratuszu miasta Adria. Za wspólny cel stawiamy sobie przede wszystkim pogłębianie i rozwój obustronnej współpracy oraz szacunek i zrozumienie dla swoich osiągnięć, tradycji i dziejów - podkreślali zgodnie wójt gminy Teresa Mazurek oraz burmistrz Adrii Massimo Barbujani.
Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń   . . . czytaj więcej


12 maja 2016 - Przebudowa i budowa przejść dla pieszych

Do końca maja wyremontowane zostaną przejścia dla pieszych w kilku lokalizacjach w mieście. Przy skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Saperów, przy ulicy Saperów w okolicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przy skrzyżowaniu ulic Saperów-Parkowa oraz przy ulicy Gdyńskiej, wymieniona zostanie kostka  kamienna na kostkę betonową na podbudowie z betonu.
Na zastosowanym podłożu wymalowane oznakowanie poziome będzie bardziej trwałe   . . . czytaj więcej


12 maja 2016 - Noc Muzeów 2016 - Wakacyjny Pociąg Muzealny

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej tradycyjnie włącza się w największe wydarzenie na "muzealnej mapie Polski" - Noc Muzeów 2016.
Zapraszamy serdecznie 14 maja (sobota) do odwiedzenia Muzeum od godziny 10:00, wieczorne zwiedzanie rozpoczynamy od godzinie 18:00, kończymy o 23:00. W Muzeum czekać będą na Państwa Przewodnicy, którzy zabiorą Państwa w niesamowitą podróż po zabytkach techniki. Dodatkową atrakcją będzie czynny parowóz TKt48-18   . . . czytaj więcej


11 maja 2016 - "Małe Wielkie Historie"

Pod takim hasłem Muzeum Historii Polski rozpoczyna społeczną akcję zbierania pamiątek historycznych. Zbiórka zainaugurowana zostanie w Noc Muzeów 14 maja w kilku miastach Polski. Akcja kontynuowana będzie w następnych miesiącach, a jej podsumowanie nastąpi w Święto Niepodległości.
Celem zbiórki jest pozyskanie muzealiów do kolekcji Muzeum Historii Polski. Organizatorzy oczekują na najrozmaitsze obiekty o wartościach historycznych, także związane z osobistymi losami darczyńców   . . . czytaj więcej


11 maja 2016 - Schronisko dla bezdomnych zwierząt "rośnie w oczach"

Schronisko dla bezdomnych zwierząt rozpocznie działalność jesienią tego roku. Przypomnijmy, że przy ulicy Pogodnej powstanie budynek główny z segmentem administracyjnym i socjalnym, segmentem weterynaryjnym (sala zabiegowa, sala operacyjna, izolatka dla chorych zwierząt) oraz segmentem gospodarczym (kuchnia i pomieszczenie na zapasy karmy).
W następnym etapie wybudowany zostanie pawilon dla psów, chłodnia, śmietnik, dojazd oraz parking. Budowa pierwszego etapu potrwa do końca czerwca. Schronisko będzie ściśle współpracować ze świdnickim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W schronisku zajęcie znajdzie wielu miłośników psów i kotów, którzy w formie wolontariatu będą mogli pomagać bezdomnym zwierzętom.


11 maja 2016 - Wybieraj zwycięzców w programie "Decydujesz, pomagamy"

Do 7 czerwca mieszkańcy Świdnicy, Świebodzic i Żarowa oraz klienci sklepów Tesco będą decydować, jaka inicjatywa prospołeczna powinna otrzymać dofinansowanie w programie "Decydujesz, pomagamy". W Świdnicy, Świebodzicach i Żarowie walka toczy się między 3 autorami najlepszych projektów z tego regionu, jeden z nich otrzyma grant na realizacje swojego pomysłu.
Od 11 maja do 7 czerwca potrwa głosowanie na najlepsze projekty nadesłane do programu "Decydujesz, pomagamy". Spośród 1075 zgłoszeń z całej Polski Jurorzy wyłonili 420 finalistów, którzy powalczą o 146 granty   . . . czytaj więcej


11 maja 2016 - Tańczymy dla Zuzi

Czy ktoś powiedział, że poprzez dobrą zabawę i taniec nie można pomagać? Oczywiście, że nie. Tego samego zdania są organizatorzy Zumba Fitness Party - charytatywnego maratonu zumby, który odbędzie się 14 maja w żarowskim Gminnym Centrum Kultury i Sportu.
Cały dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie Zuzanny Skałbanii, dziewczynki, która cierpi na cechy odmiany zespołu Dandy Walkera, małogłowie, zaburzenia rozwoju psychomotorycznego, nadwzroczność, astygmatyzm obojga oczu, niedowład kończyn dolnych i górnych. Ciągłe leczenie i rehabilitacja są niezbędne do dalszego rozwoju dziewczynki i pomogą jej lepiej oraz sprawniej funkcjonować   . . . czytaj więcej


11 maja 2016 - Słoneczna zbiórka krwi

Piękna pogoda i duża frekwencja - tak było podczas ostatniej zbiórki krwi w Świebodzicach. Zaparkowany pod ratuszem ambulans, należący do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, odwiedziło wielu mieszkańców, a krew oddało 29 osób, co daje wynik 13 litrów bezcennego leku.
Akcja miała dodatkowy atut: osoby oczekujące na swoją kolej mogły spędzić bardzo miło czas na ławeczkach w Rynku, korzystając przy okazji z ciepłych promieni słońca   . . . czytaj więcej


11 maja 2016 - "Logika i Matematyka"

Michał Spisak, uczeń I klasy technikum mechanicznego w Zespole Szkół Mechanicznych w Świdnicy zajął pierwsze miejsce w Finale XII Międzyszkolnego Konkursu "Logika i Matematyka", który odbył się w tym roku w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu.
W finale konkursu znalazło się 39 uczniów z trzynastu szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska. Sukces Michała jest tym większy, że musiał zmierzyć się w konkursie nawet z tegorocznymi maturzystami, a jest uczniem klasy pierwszej. Szkołę reprezentowało w finale trzech uczniów wybranych spośród pięciu najlepszych w etapie szkolnym konkursu.


10 maja 2016 - Wulkan pozytywnej energii

Na przełomie maja i czerwca brytyjski wokalista Roy Bennett zaśpiewa zgorzeleckiej, wałbrzyskiej, świdnickiej i wrocławskiej publiczności.
Wokalista zespołu Roy Bennet Group to rodowity Jamajczyk na co dzień mieszkający w Londynie. Liderem i założycielem bandu jest basista Krzysztof Witkowski, w październiku ubiegłego roku uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Do współpracy zaprosił znaczących w Polsce muzyków, grających na co dzień z gwiazdami takimi jak chociażby Justyna Steczkowska   . . . czytaj więcej


10 maja 2016 - Zwyciężyła w Kłodzkim "Pegaziku"

Gimnazjalistka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie - Zofia Malinowska zdobyła wyróżnienie w eliminacjach wojewódzkich XXI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik", które odbyły się w ostatnich dniach kwietnia w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
Swoimi umiejętnościami i talentem recytatorskim Zosia zachwyciła jury już na etapie szkolnym, gdzie zdobyła pierwsze miejsce. Od tego momentu zaczęło się pasmo sukcesów. Zwyciężyła w etapie gminnym w Jaroszowie i powiatowym w Świdnicy   . . . czytaj więcej


10 maja 2016 - Uczcili 71. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej

9 maja w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Dobromierzu odbył się apel, podczas którego uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z historii, a także zaprezentowali krótkie scenki oraz piosenki patriotyczne.
Apel uświetniła swoją obecnością Pani Julia Kołosowska, która w krótkim wystąpieniu wspominała trudne wojenne czasy. Dyrektor Zespołu Szkół Dariusz Fica podziękował Pani Kołosowskiej za to, że piękną patriotyczną postawą daje przykład młodemu pokoleniu   . . . czytaj więcej


10 maja 2016 - Trwa nabór wniosków do programu "kawka"

Już tylko 11 dni zostało świdniczanom na złożenie wniosku o udzielenie dotacji celowej w ramach programu "kawka". Osoby, które chciałyby skorzystać z dotacji, a w szczególności te, które deklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu, powinny do 16 maja br. złożyć wniosek, którego wzór można pobrać ze strony >>> strony internetowej urzędu miejskiego lub w siedzibie Urzędu, w pokoju 313. Każdy właściciel lokalu mieszkalnego, użytkowego lub domku jednorodzinnego na obszarze miasta, znajdującym się w zasięgu sieci ciepłowniczej, powinien do wniosku dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością oraz zapoznać się z zapisami udostępnionych umów   . . . czytaj więcej


10 maja 2016 - Strzegom Horse Trials 2016 - ruszył nabór wolontariuszy

Kochasz jeździectwo i atmosferę zawodów? Chcesz zobaczyć z bliska przejazdy najlepszych na świecie zawodników i koni wkkw? Jeśli tak - dołącz do nas, pomóż nam stworzyć zawody na najwyższym poziomie! Zostań wolontariuszem na Strzegom Horse Trials 2016!
Strzegom Horse Trials to największe zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w Polsce, które Ludowy Klub Sportowy Stragona organizuje na Hipodromie w Morawie nieprzerwanie od 2003 roku. W 2016 roku w dniach 22-26 czerwca Strzegom będzie gospodarzem czternastej już edycji   . . . czytaj więcej


10 maja 2016 - XV Złaz Piechurów Dolnego Śląska - Krzyżowa 2016

XV Złaz Piechurów Dolnego Śląska Dolnośląski Zespół Turystyki Pieszej w Porozumieniu Oddziałów Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajobrazowego województwa dolnośląskiego, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy oraz Oddział PTTK w Świdnicy i Wrocławski Klub Piechurów "perpedes" zapraszają na XV Złaz Piechurów Dolnego Śląska.
Impreza odbędzie się 15 maja 2016 roku na terenie Kompleksu w Krzyżowej   . . . czytaj więcej


10 maja 2016 - Mieszkańcy Mrowin dbają o swoją wieś

Rękawice, foliowe worki i ... chęć do pracy. To wszystko wystarczyło, aby uzbierać całą przyczepę śmieci. Ciężka praca przyniosła spodziewane efekty. Mieszkańcy Mrowin sprzątali swoją wieś. Do wspólnej akcji przyłączyło się wielu chętnych mieszkańców sołectwa.
- Cieszę się, że zbiórka sprzątania wsi wzbudziła takie zainteresowanie mieszkańców Mrowin. Wśród nich nie zabrakło także młodzieży, która takim zachowaniem może dawać przykład innym młodym ludziom. Zebraliśmy całą przyczepę worków ze śmieciami   . . . czytaj więcej


9 maja 2016 - Dumni ze swojej historii

Genialny poliglota Emil Krebs to, obok Gustava Beckera, jedna z najsławniejszych postaci, którą Świebodzic mogą się poszczycić w blisko 750-letniej historii miasta.
I choć Krebs mieszkał w mieście tylko kilka lat, doczekał się wyjątkowego upamiętnienia. Na szkole, w której pobierał naukę, od 5 maja widnieje tablica, przypominająca te wydarzenia. Uroczystość odsłonięcia marmurowego napisu na Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się 5 maja 2016 roku. Wzięli w niej udział zaproszeni goście - a wśród nich wnuk Emila Krebsa, Eckhard Hoffmann z małżonką, Guner Hille Wiceminister w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec a także starosta świdnicki Piotr Fedorowicz i burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz   . . . czytaj więcej


9 maja 2016 - Odznaczony Orderem Świętego Stanisława

8 maja w Kościele Św. Krzyża w Warszawie, Wielka Narodowa Kapituła Orderu Świętego Stanisława w Polsce odznaczyła Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka Orderem Świętego Stanisława.
Marek Michalak otrzymał Order II klasy (Krzyż Komandorski z Gwiazdą) i został wpisany do rejestru Kawalerów i Dam Orderów pod pozycją 558. Odznaczenie zostało ustanowione przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 7 maja 1765 roku. Order wręczył Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława prof. dr hab. Marek Kwiatkowski   . . . czytaj więcej


9 maja 2016 - Noc Muzeów 2016 - Wakacyjny Pociąg Muzealny

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej tradycyjnie włącza się w największe wydarzenie na "muzealnej mapie Polski" - Noc Muzeów 2016.
Zapraszamy serdecznie 14 maja (sobota) do odwiedzenia Muzeum od godziny 10:00, wieczorne zwiedzanie rozpoczynamy od godzinie 18:00, kończymy o 23:00. W Muzeum czekać będą na Państwa Przewodnicy, którzy zabiorą Państwa w niesamowitą podróż po zabytkach techniki. Dodatkową atrakcją będzie czynny parowóz TKt48-18   . . . czytaj więcej


9 maja 2016 - Znaleźli sporą ilość amfetaminy

Policjanci ze Strzegomia, zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych ustalili i zatrzymali 21 - letniego mężczyznę, podejrzewanego o posiadanie środków psychotropowych. Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu.
Podczas przeszukania mieszkania mężczyzny, funkcjonariusze znaleźli w lodówce sporą ilość amfetaminy. Z zabezpieczonych narkotyków można było uzyskać niemal dwa tysiące porcji handlowych. Mieszkaniec Strzegomia usłyszał już w tej sprawie zarzuty posiadania znacznej ilości środków psychotropowych.   . . . czytaj więcej


8 maja 2016 - Punkt świdniczan

We wczorajszym spotkaniu III ligi piłki nożnej w Gorzowie Wielkopolskim rywalizujące zespoły z dolnej strefy tabeli podzieliły się punktami nie zdobywajac żadnej bramki. Piast Karnin (Gorzów Wielkopolski) - Polonia-Stal Świdnica 0:0. Polonia-Stal Świdnica zajmuje trzynaste miejsce w rozgrywkach. Górnik Wałbrzych prowadzi w tabeli z 66. punktami.
W rywalizacji III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej na drugim miejscu z 65. punktami znajduje się KS Polkowice.
Następne spotkanie świdniczanie rozegrają 14 maja. Będzie to mecz: Polonia-Stal Świdnica - Lechia Dzierżoniów.


8 maja 2016 - IV liga piłki nożnej

We wczorajszej, 25. kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Granica Bogatynia - Orkan Szczedrzykowice 0:7, Bielawianka Bielawa - Piast Nowa Ruda 3:1, GKS Kobierzyce - Orzeł Ząbkowice Śląskie 3:1, Włókniarz Mirsk - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:0 walkower, Olimpia Kowary - Chrobry II Głogów 1:2, Polonia Trzebnica - Pogoń Oleśnica 1:1. Wyniki zespołów z naszego powiatu: AKS Strzegom - Lotnik Jeżów Sudecki 0:0 oraz Sokół Wielka Lipa - Zjednoczeni Żarów 3:0.
W następnej kolejce spotkają się Chrobry II Głogów - AKS Strzegom i Zjednoczeni Żarów - GKS Kobierzyce   . . . czytaj więcej


8 maja 2016 - Klasa okręgowa

W 24. kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Grom Witków - Nysa Kłodzko 3:10, Karolina Jaworzyna Śląska - Skalnik Czarny Bór 5:2, LKS Bystrzyca Górna - Polonia-Stal II Świdnica 4:1, Zryw Gola Świdnicka - Polonia Bystrzyca Kłodzka 4:0, Zdrój Jedlina Zdrój - Unia Bardo 1:2, Victoria Tuszyn - Victoria Świebodzice 1:0, Iskra Jaszkowa Dolna - Sudety Dziećmorowice 1:0, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Unia Złoty Stok 0:0   . . . czytaj więcej


7 maja 2016 - Nie dali rady

W rozegranym dzisiaj spotkaniu I ligi piłki ręcznej grupy "A" świdniczanie mimo atutu własnego boiska nie zdołali zdobyć punktów z zespołem z Kościerzyny. ŚKPR Świdnica - Sokół Browar Kościerzyna 22:25.
W rozgrywkach tej grupy prowadzą nieoczekiwanie Meble Wójcik Elbląg z 42. punktami. Dotychczasowy lider Warmia Traveland Olsztyn niespodzianie przegrał u siebie jedna bramką z Polskim Cukrem Pomezanią Malbork 29:30 i zajmuje drugie miejsce z 41. punktami.
Świdniczanie zajmują przedostatnie miejsce w tabeli rozgrywek z siedmioma punktami.


6 maja 2016 - Jak pozyskiwać fundusze unijne

Spotkanie na temat jak efektywnie pozyskiwać fundusze unijne odbędzie się we wtorek, 17 maja, w godzinach 9:30 -12:30, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Świebodzicach w Rynku 1. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zainteresowani proszeni są o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu do 13 maja (piątek) e-mailowo na adres: akademiaaktywnychkobiet@interia.eu
Spotkanie podzielone będzie na trzy części: pozyskiwanie funduszy - temat zreferuje Magdalena Frydrych, windykacja oraz antywindykacja - to zagadnienie przedstawi radca pracy Judyta Górniak oraz prawnik Dominik Ciecierski, indywidualne spotkania ze specjalistami.


6 maja 2016 - Włączą się w obchody 150 rocznicy urodzin Krebsa

W czwartek, 5 maja w Świdnicy gościli krewni Emila Krebsa, państwo Margit i Eckard Hoffmann (pan Hoffmann jest historykiem oraz wnukiem brata Emila Krebsa). W wizycie uczestniczył także Gunnar Hille z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Melinda Kovacs - Mosbacher - artystka grafik, która przygotowała projekt komiksu, poświęconego Krebsowi. Gościom towarzyszył Sobiesław Nowotny - świdnicki historyk.
Przypomnijmy, że Emil Krebs to największy poliglota wszechczasów, urodzony w Świebodzicach, a od 1870 roku mieszkający w Opoczce, gdzie jego ojciec miał warsztat ciesielski   . . . czytaj więcej


6 maja 2016 - Przedsiębiorczość popłaca. Program wsparcia dla nowych firm

Założenie firmy wydaje się doskonałym sposobem na osiągnięcie niezależności finansowej oraz sukcesu osobistego i zawodowego. Ten, kto zarejestrował własną działalność gospodarczą, awansuje w oczach otoczenia na osobę zaradną, aktywną i przedsiębiorczą. W dużej mierze tak właśnie jest, ponieważ decyzja o uruchomieniu swojego biznesu zwykle nie zostaje podjęta przypadkowo.
Jednak początki każdej firmy to nie droga usłana różami. Nowe przedsiębiorstwo napotyka wiele trudności, począwszy od czysto administracyjnych (sprzęt, meble, siedziba, pracownicy), poprzez merytoryczne (oferta, produkt, rozwój), aż po marketingowe (sprzedaż, reklama, promocja)   . . . czytaj więcej


6 maja 2016 - Majowe krwiobranie

Z powodu wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy kwietniowa zbiórka krwi (28 kwietnia) została odwołana.
Ale nic straconego - szansę na oddanie bezcennego leku wszyscy chętni będą mieli już w najbliższy wtorek, 10 maja.
Tym razem w krwiobusie, który zaparkuje w Świebodzickim Rynku. Zapraszamy w godzinach 9:00-13:00.


5 maja 2016 - Trwa nabór wniosków do programu "kawka"

Już tylko 11 dni zostało świdniczanom na złożenie wniosku o udzielenie dotacji celowej w ramach programu "kawka". Osoby, które chciałyby skorzystać z dotacji, a w szczególności te, które deklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu, powinny do 16 maja br. złożyć wniosek, którego wzór można pobrać ze strony >>> strony internetowej urzędu miejskiego lub w siedzibie Urzędu, w pokoju 313. Każdy właściciel lokalu mieszkalnego, użytkowego lub domku jednorodzinnego na obszarze miasta, znajdującym się w zasięgu sieci ciepłowniczej, powinien do wniosku dołączyć dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością oraz zapoznać się z zapisami udostępnionych umów   . . . czytaj więcej


5 maja 2016 - Strzegom Horse Trials 2016 - ruszył nabór wolontariuszy

Kochasz jeździectwo i atmosferę zawodów? Chcesz zobaczyć z bliska przejazdy najlepszych na świecie zawodników i koni wkkw? Jeśli tak - dołącz do nas, pomóż nam stworzyć zawody na najwyższym poziomie! Zostań wolontariuszem na Strzegom Horse Trials 2016!
Strzegom Horse Trials to największe zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego w Polsce, które Ludowy Klub Sportowy Stragona organizuje na Hipodromie w Morawie nieprzerwanie od 2003 roku. W 2016 roku w dniach 22-26 czerwca Strzegom będzie gospodarzem czternastej już edycji   . . . czytaj więcej


5 maja 2016 - "Koperty życia dla świdniczan"

2500 "Kopert życia" trafiło już do świdniczan. Kolejne 1600 sztuk czeka na potrzebujących do odebrania w kilku miejscach w mieście. "Koperta życia" - to akcja skierowana do osób przewlekle chorych, starszych, niepełnosprawnych lub samotnych.
Polega ona na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach, kontaktach do najbliższych oraz danych osobowych. Pakiet ten należy przechowywać w lodówce, na której trzeba przykleić naklejkę - "Tu jest koperta życia"   . . . czytaj więcej


5 maja 2016 - Nauka nie musi być nudna

Zwłaszcza, jeśli wiedzę przekazuje się w sposób niebanalny, a nauczyciel to prawdziwy pasjonata i do tego showman. Temu opisowi z pewnością odpowiada Karol Wójcicki, znany z programów telewizyjnych popularyzator astronomii, pracownik Centrum Nauki Kopernik, dziennikarz telewizyjny, laureat nagrody "Popularyzator Nauki 2015" przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
W sobotę, 30 kwietnia, spotkał się z uczniami Publicznego Zespołu Szkół Integracyjnych w Świebodzicach   . . . czytaj więcej


5 maja 2016 - Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne konsultacje indywidualne w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego.
We wtorek, 10 maja w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych. Dyżur w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu   . . . czytaj więcej


5 maja 2016 - Targi Pracy już za tydzień

Zapraszamy osoby poszukujące zatrudnienia lub chcące się zorientować w sytuacji na lokalnym rynku pracy - na VIII Świebodzickie Targi Pracy.
Będzie tu można zapoznać się nie tylko z aktualnymi ofertami pracy i bezpośrednio porozmawiać z pracodawcami, ale także zasięgnąć porad służb zatrudnienia.
Zaproszenia do udziału w targach zostały skierowane wyłącznie do firm oferujących bezpośrednie zatrudnienie. Proszę pamiętać o zabraniu ze sobą CV   . . . czytaj więcej


5 maja 2016 - Reprezentanci województwa dolnośląskiego z medalami

Wielki Finał XVI edycji Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" został rozstrzygnięty. 2 maja na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy mistrzów Polski w kategoriach U-10 i U-12. W finałach ogólnopolskich uczestniczyły cztery drużyny z województwa dolnośląskiego, z których najwyższe miejsce zajęła drużyna U-10 chłopców z SP 6 Jelenia Góra.
Wśród chłopców w tej kategorii zwyciężyło województwo zachodniopomorskie, a w kategorii U-12 - warmińsko-mazurskie. Wśród dziewczynek do lat 10 triumfowały piłkarki z województwa kujawsko-pomorskiego, a w kategorii U-12 bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z województwa mazowieckiego   . . . czytaj więcej


4 maja 2016 - Słodki trzeci maja

Czekolada pod każdą postacią królowała podczas trzeciej edycji Święta Czekolady w Świebodzicach. trzeciego maja, czyli w rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Na ten wyjątkowy, rodzinny festyn zaprosili świebodziczan organizatorzy: Burmistrz Miasta Świebodzice oraz Śnieżka-Invest, producent wyjątkowych i niepowtarzalnych Michałków. Zakład świętuje w tym roku rocznicę 70 lat istnienia, nie mogło więc zabraknąć prezentów, życzeń i niespodzianek   . . . czytaj więcej


4 maja 2016 - W nagrodę pojadą do Rosji

Wśród dwudziestki laureatów VIII edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce" znalazło się dwoje uczniów z Powiatu Świdnickiego. Natalia Adamczewska z Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym oraz Stanisław Ciućka uczeń Gimnazjum numer 1 w Świdnicy.
W konkursie wzięło udział 283 uczniów z 38 dolnośląskich gimnazjów. Do ścisłego finału przystąpiło dniach 27 i 28 kwietnia 42 uczniów z 18 dolnośląskich gimnazjów   . . . czytaj więcej


3 maja 2016 - "Bóg, Honor, Ojczyzna"

Obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja połączone z Gminnym Dniem Strażaka oraz 70-leciem istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zebrzydowie, które odbyły się 1 maja br. w Zebrzydowie, miały swój szczególny wyraz.
Tego dnia jednostce OSP Zebrzydów nadany został sztandar. Charakter tych jakże ważnych uroczystości oddawało hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna". - Symbolizuje ono wartości, z którymi na trwale związana jest historia naszej ojczyzny i ruchu strażackiego jednocześnie - podkreśla wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski   . . . czytaj więcej


2 maja 2016 - Przebudowa ulicy Komunardów

W środę, 4 maja rozpocznie się kolejny etap przebudowy ulicy Komunardów. Prace drogowe obejmą przebudowę ulicy w zakresie wymiany warstwy ścieralnej jezdni oraz budowy wyspy segregacyjnej na skrzyżowaniu z ulicą Żeromskiego i wyniesionego przejścia dla pieszych przez ulicę Księcia Bolka Świdnickiego (etap pierwszy).
Poprawiony zostanie również system odwodnienia ulicznego i oświetlenia tego odcinka drogi. W związku z prowadzonymi pracami należy spodziewać się zmienionej organizacji ruchu drogowego   . . . czytaj więcej


2 maja 2016 - Motocyklowa sobota

Trzy rzeczy na świebodzickich zlotach motocykli są niezmienne: świetna frekwencja, doskonała pogoda i super zabawa. Tak też było w sobotę, 30 kwietnia, podczas tegorocznej edycji motocyklowej fiesty.
Od godziny 14:00 w Rynku przybywało lśniących jednośladów i świebodziczan, chcących zobaczyć z bliska wypieszczone cacka. Jak co roku zjechali do nas miłośnicy motocykli z całej Polski, prezentując rozmaite modele pojazdów, od zabytkowych po najnowsze ścigacze   . . . czytaj więcej


1 maja 2016 - IV liga piłki nożnej

We wczorajszej, 24. kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Sokół Wielka Lipa - Granica Bogatynia 6:1, Lotnik Jeżów Sudecki - Olimpia Kowary 2:4, Piast Nowa Ruda - Polonia Trzebnica 2:2, Pogoń Oleśnica - GKS Kobierzyce 2:2, Chrobry II Głogów - Bielawianka Bielawa 2:2, Orkan Szczedrzykowice - Włókniarz Mirsk 1:1. Wyniki zespołów z naszego powiatu: BKS Bobrzanie Bolesławiec - AKS Strzegom 0:3 walkower oraz Zjednoczeni Żarów - Orzeł Ząbkowice Śląskie 2:3.
W następnej kolejce spotkają się AKS Strzegom - Lotnik Jeżów Sudecki i Sokół Wielka Lipa - Zjednoczeni Żarów   . . . czytaj więcej


1 maja 2016 - Weekend z drezyną

W dniach 30 kwietnia - 3 maja tego roku Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej w Jaworzynie Śląskiej odbywają się przejażdżki drezynami.
Przejazdy drezynami spalinowymi realizowane są na trasie gminnej bocznicy Jaworzyna Śląska - Pastuchów.
Odjazdy drezyn w godzinach 14:00 - 18:00 z przejazdu kolejowego na ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej.


1 maja 2016 - Klasa okręgowa

W 22. kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Karolina Jaworzyna Śląska - Polonia Bystrzyca Kłodzka 5:4, Victoria Tuszyn - Unia Bardo 1:4, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Sudety Dziećmorowice 3:1, Victoria Świebodzice - Unia Złoty Stok 2:1, Grom Witków - Zryw Gola Świdnicka 1:2, Zdrój Jedlina Zdrój - Skalnik Czarny Bór 2:1, LKS Bystrzyca Górna - Nysa Kłodzko 1:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Polonia-Stal II Świdnica 1:0   . . . czytaj więcej


1 maja 2016 - Mammobus w Twojej miejscowości

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
"Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi - mówi dr Małgorzata Cymerman z Lux Med Diagnostyka   . . . czytaj więcej


20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała