17 czerwca 2016 -
Powstanie Via Artis Polonia
Powstanie Via Artis Polonia - Aleja chwały Sztuki i Rzemiosła Polskiego XXI Wieku. Tegoroczna Targira-art. w Świebodzicach jest szczególna, bowiem dzisiaj 17 czerwca po raz pierwszy zbierze się Kapituła Alei Chwały Sztuki i Rzemiosła Polskiego XXI Wieku.
Zapoczątkuje ona tym samym prace, które mają doprowadzić do powstania w Świebodzicach miejsca, w którym w godny sposób będziemy mogli nagrodzić naszych mistrzów za ich dotychczasowy dorobek artystyczny
. . . czytaj więcej
Naturalnie będzie to także w niedalekiej przyszłości niepowtarzalna okazja dla całej festiwalowej publiczności, aby osobiście spotkać się z nagradzanymi artystami, poznać ich dorobek twórczy i tajniki ich warsztatu. Zadaniem Kapituły będzie określenie sposobu realizacji przedsięwzięcia, akceptacja miejsca oraz wyboru partnerów niezbędnych do jego realizacji.
Obecny skład Kapituły nie jest przypadkowy. Wszyscy jej członkowie wyrazili chęć niesienia aktywnej pomocy w realizacji projektu, a ich dotychczasowa działalność i doświadczenie w sprawach sztuki sprawi, że ma on ogromną szansę powodzenia.
Wśród członków tego gremium są: były minister kultury Bogdan Zdrojewski, światowej sławy artysta szkła Paweł Borowski, rektor jedynej w Polsce Wyższej Szkoły Rzemiosła Artystycznego prof. Michał Sachanbiński, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, gospodarz terenu Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz oraz pomysłodawca dr Janusz Kujat dyrektor Festiwalu Targira-art.
17 czerwca 2016 -
Utrudnienia w ruchu podczas wyścigu
Mieszkańcy Witoszowa Dolnego na odcinku od ronda Wałbrzyska-Kochanowskiego w Świdnicy do skrzyżowania dróg Świdnica - Pogorzała z Burkatów - Komorów.
W dniach 22-26 czerwca zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym - Świdnica 2016.
W związku z powyższym wyjazd z posesji do Świdnicy 22 czerwca od godziny 9.00 do 19.00 będzie możliwy jedynie objazdem przez skrzyżowanie dróg Świdnica - Pogorzała z Burkatów - Komorów i dalej drogą nr 35 Świebodzice - Świdnica
. . . czytaj więcej
W pozostałych dniach zostanie wprowadzona zastępcza organizacja ruchu a dojazd do posesji będzie częściowo wstrzymany na czas przejazdu kolumny wyścigowej.
Mieszkańcy tzw. Osiedla "Krokus" i Osiedla Dzikowiec - Witoszów Dolny
W dniach 22-26 czerwca zostaną przeprowadzone Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym - Świdnica 2016.
W związku z powyższym dojazd do posesji będzie niemożliwy 22 czerwca od godziny 9.00 do 19.00.
W pozostałych dniach zostanie wprowadzona zastępcza organizacja ruchu, a dojazd do posesji będzie częściowo wstrzymany na czas przejazdu kolumny wyścigowej.
17 czerwca 2016 -
Od soboty na basen
Baseny napełnione, woda czysta i przebadana, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć sezon na kąpielisku przy ulicy Śląskiej. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na swoje obiekty od soboty, 18 czerwca.
W pierwszy weekend funkcjonowania basen będzie otwarty w godzinach od 10.00 do 18.00, a od 20 do 24 czerwca od godziny 14.00 do 18.00. Od soboty, 25 czerwca obiekt będzie czynny codziennie od godziny 10.00 do 18.00. - Na razie udostępnimy niecki 1, 2 i 3, natomiast w "czwórce" będzie można się kąpać od pierwszych dni wakacji - informuje Jan Czałkiewicz, kierownik działu obiektów ŚOSiR-u
. . . czytaj więcej
Obowiązujący cennik jest identyczny jak przed rokiem. Za całodzienny bilet normalny trzeba zapłacić pięć, a za ulgowy trzy złote. Bilet popołudniowy i przy nienapełnionych wszystkich nieckach kosztuje odpowiednio trzy i dwa złote. Na miejscu można skorzystać z depozytu, wypożyczyć leżak oraz skorzystać z usług sklepiku.
Cennik
bilet wstępu całodzienny normalny - 5 złotych
bilet wstępu całodzienny ulgowy - 3 złote
(grupy zorganizowane, posiadacze Świdnickiej Karty Dużej Rodziny) - osoba dorosła ponosi koszt biletu ulgowego, dzieci - wstęp bezpłatny
dzieci do lat siedmiu (pod opieką osoby dorosłej) - wstęp wolny
opiekunowie osób niepełnosprawnych - wstęp wolny
bilet wstępu rodzinny - 10 złotych
Do biletu wstępu rodzinnego uprawnione są dwie osoby dorosłe i dziecko lub jedna osoba dorosła i dwoje dzieci (dzieci w wieku do 16 lat)
karnet 10 - wejściowy normalny - 45 złotych
karnet 10 - wejściowy ulgowy - 25 złotych
bilet wstępu normalny od 18 do 24 czerwca, od 25 czerwca od godziny 16.00 do 18.00 oraz przy nieczynnych nieckach 3 i 4 - 3 złote
bilet wstępu ulgowy od 18 do 24 czerwca, od 25 czerwca od godziny 16.00 do 18.00 oraz przy nieczynnych nieckach 3 i 4 - 2 złote
(grupy zorganizowane, posiadacze Świdnickiej Karty Dużej Rodziny) - osoba dorosła ponosi koszt biletu ulgowego, dzieci - wstęp bezpłatny
szatnia/dzień (depozyt przedmiotów, przechowanie rowerów) - 2 złote
wypożyczenie leżaka - 5 złotych/dzień
17 czerwca 2016 -
Kasprowiczanie znów na Bałtyku
W dniach 28 maja - 4 czerwca uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy uczestniczyli w niecodziennej wycieczce, której celem był Bornholm, wyspa nie bez przyczyny nazwana "Perłą Bałtyku". Młodzież z I LO miała już okazję obcowania z morzem w 2012 roku, kiedy to odbył się "Bałtycki rejs przyrodników".
Tym razem, kapitanem 12,5 metrowego jachtu "Amajo" został Michał Żabrowski - na co dzień nauczyciel biologii w I LO, zabierając z sobą grupę szkolnych podopiecznych.
. . . czytaj więcej
Kasprowiczanie odwiedzili porty Niemiec, gdzie główną atrakcją było Ozeaneum w Stralsundzie, czyli jedno z największych i najbardziej nowoczesnych oceanariów w Europie, wreszcie dotarli do pięknej duńskiej wyspy - nadrzędnego celu wyprawy. Po zacumowaniu w porcie Nexo, przyszedł czas na wycieczkę rowerową, w czasie której uczniowie podziwiali niepowtarzalną przyrodę Bornholmu, ze skalistymi wybrzeżami i malowniczymi rybackimi osadami.
Ogółem, w czasie rejsu jacht pokonał 325 mil morskich, nawigując przez 49 godzin na silniku i 67 godzin pod żaglami oraz odwiedził pięć portów. Dla załogi, wycieczka okazała się wspaniałą przygodą, do której z pewnością każdy z młodych adeptów żeglarstwa morskiego będzie tęsknić i którą będzie długo wspominać. Na tęsknotę za morzem jest jedna skuteczna rada - możliwie szybki powrót.
Kasprowiczanie dobrze o tym wiedzą, zatem ich kolejna eskapada na Bałtyk jest tylko kwestią czasu.
17 czerwca 2016 -
Pt31-49 Nowość na rynku wydawniczym
Czy znacie ten parowóz? Tak to pospieszna lokomotywa parowa serii Pt31 - jedna z najcenniejszych lokomotyw parowych w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Spytacie dlaczego?
Parowóz owej serii zdobył uznanie wśród wielu europejskich przewoźników kolejowej i stanowi jedną z wizytówek polskiej myśli technicznej okresu międzywojennego. Model ten był wówczas najważniejszym produktem fabryki Fablok w Chrzanowie, która szybko zdobyła opinię ważnego producenta sprzętu kolejowego znajdującego licznych odbiorców zagranicznych
. . . czytaj więcej
Potwierdzeniem może być wyróżnienie uzyskane podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1937 roku.
Pomimo, iż parowóz posiada tak zasłużoną historię w chwili obecnej w Polsce pozostały wyłącznie dwa jego egzemplarze, będą w złym stanie technicznym. Materialne ślady po jednym z wyjątkowych epizodów w dziejach polskiej techniki mogą w najbliższych latach przestać istnieć. Aby tego uniknąć Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku dysponujące jednym z dwóch ocalałych egzemplarzy podjęło się inicjatywy jego wyremontowania i konserwacji.
Jednym z elementów projektu konserwatorskiego związanego z lokomotyw ą Pt31049 jest poznanie historii tego zabytku techniki, którego podsumowaniem jest oddana właśnie publikacja naszego pracownika Grzegorza Dejneki. W chwili obecnej Muzeum dysponuje kompletną dokumentacją projektową parowozu, która umożliwi wierne odtworzenie brakujących części i przeprowadzenie prac zgodnie z praktykami konserwatorskimi.
W momencie zakończenia całego projektu Muzeum w Jaworzynie Śląskiej będzie dysponować jedynym sprawnym egzemplarzem tak cennego polskiego parowozu. Książkę można zakupić w muzeum w cenie 45 złotych
17 czerwca 2016 -
Taneczny turniej Polish Open Shanpionships
Taneczny turniej Polish Open Shanpionships odbył się w dniach 11-12 czerwca w Karpaczu w Hotelu Gołębiewski.
Stawką był tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski. Państwo Wojasowie ze Świdnicy w swojej kategorii wytańczyli drugie miejsce i tytuł Międzynarodowego Wicemistrza Polski anno domini 2016.
16 czerwca 2016 -
Strzegom Horse Trials coraz bliżej
Na Hipodromie w Morawie koło Strzegomia powstaje już miasteczko zawodów. Do największych w Polsce zawodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (wkkw) pozostało tylko pięć dni. W przyszłą środę zobaczymy pierwsze konkursy ujeżdżenia.
W przyszły tygodniu w małej Morawie pod Strzegomiem zawita światowa czołówka wkkw, przez pięć dni zawodów w tej miejscowości będzie więcej koni niż mieszkańców. A widzowie będą mieli niepowtarzaną okazje zobaczenia na żywo największych gwiazd Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego
. . . czytaj więcej
Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (w skrócie wkkw) to jedna z trzech olimpijskich dyscyplin jeździeckich. Jest uważana za królową sportów jeździeckich. Należy do najbardziej widowiskowych i emocjonujących dyscyplin. WKKW składa się z trzech prób: ujeżdżenia, crossu i skoków. Celem tych zawodów jest zademonstrowanie zarówno zdolności, wytrzymałości i szybkości koni, jak również ich elegancji oraz zgrania konia z jeźdźcem.
Podczas pięciu dni sportowej rywalizacji rozegranych zostanie aż siedem konkursów międzynarodowych CI-short1*, CI-short1*J, CI-short2*, CI-long2*, CI-long3* oraz najbardziej prestiżowy w kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej - CIO-short3* - Puchar Narodów, w którym rywalizują teamy narodowe.
Przez pierwsze trzy dni będziemy podziwiać grację jeźdźców i piękne ruchy koni w konkursach ujeżdżenia, a w piątek i sobotę widowiskową i bardzo emocjonującą próbę terenową - cross. Konkurs skoków, na bardzo wymagającym parkurze, zostanie rozgrywane w czwartek, sobotę oraz niedzielę.
Program Strzegom Horse Trials
Środa, 22 czerwca
10.00 Ujeżdżenie
Czwartek, 23 czerwca
9.00 Ujeżdżenie
10.00 Skoki
Piątek, 24 czerwca
9.00 Ujeżdżenie
9.00 Cross
Sobota, 25 czerwca
9.00 Cross
Niedziela, 26 czerwca
10.30 Skoki
16.00 Ceremonia zakończenia i dekoracja zwycięzców
16 czerwca 2016 -
Absolutorium dla burmistrza
Przeważającą większością głosów burmistrz Bogdan Kożuchowicz otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu gminy Świebodzice za 2015 rok. Pozytywną opinię na temat realizacji założeń finansowych gminy wydała także Regionalna Izba Obrachunkowa. Sesja absolutoryjna odbyła się w środę, 15 czerwca 2016 roku.
Ubiegłoroczne dochody gminy, zaplanowane na kwotę blisko 78 milionów 392 tysiące złotych zostały zrealizowane w 93,03 % rocznego planu, zaś wydatki planowane na 81 milionów złotych zł zostały zrealizowane na poziomie 92,55 % rocznego planu
. . . czytaj więcej
Zaznaczyć należy, że znaczną wartość wydatków stanowią co roku wydatki inwestycyjne - w 2015 roku wynosiły blisko 14 milionów 241 tysięcy złotych, co stanowi 18,99 % ogółu wydatków budżetowych.
- Utrzymujemy od dziesięciu lat pewien trend inwestycyjny mimo, iż ostatnie budżety nie należały do najłatwiejszych - podkreślał Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans.
Burmistrz przypomniał, że mimo i ż 2015 rok był drugim rokiem nowej perspektywy finansowania z UE, na razie wciąż czekamy na uruchomienie projektów.
- Jednak nie wpłynęło to na tempo i poziom inwestycji, zaplanowane zadania są realizowane z budżetu gminy, choć liczymy, że uda się część środków odzyskać - zaznaczył burmistrz.
16 czerwca 2016 -
Wyróżnienie dla bezpiecznego gospodarstwa
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w tym roku po raz XIV ogłosiła ogólnopolski konkurs "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Jest to jedno z wielu działań prewencyjnych, mające na celu zmniejszenie wypadków oraz chorób występujących w rolnictwie.
Bezpieczeństwo podczas pracy rolnika jest ogromnie ważne. Zwiększanie świadomości i podejmowanie odpowiednich działań, sprawia że liczba wypadków z każdym rokiem maleje
. . . czytaj więcej
Rozdanie nagród i wyróżnień odbyło się w piątek 10 czerwca w siedzibie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wałbrzychu.
W etapie regionalnym udział wzięło 17 gospodarstw, wśród których wyróżnione zostało gospodarstwo rolne - Grzegorza Bodnara z Klecina.
16 czerwca 2016 -
III Rodzinna Liga Piłki Halowej
11 czerwca w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbyło się podsumowanie III Rodzinnej Ligi Piłki Halowej.
Gościem honorowym był Arkadiusz Bator trener II drużyny Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław, który sędziował mecze oraz przeprowadził profesjonalny trening dla młodych piłkarzy.
Zwycięzcami tegorocznej ligi została rodzina Palińskich, na drugim miejscu uplasowała się rodzina Kaletów, a trzecie miejsce zajęła rodzina Galińskich
. . . czytaj więcej
Serdeczne podziękowanie dla sponsorów: L&G, Jako Polska, Dacco, Alior Bank, Skok Wielkopolski, Bank Zachodni WBK, Tauron, Cukiernia Kasia, Bikolor Świdnica
15 czerwca 2016 -
Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym Świdnica-Dolny Śląsk 2016
Świdnica jest w tym roku gospodarzem Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, które organizowane są przez firmę Lang Team sp. z o.o. Organizacja tak ważnego wydarzenia sportowego to dla Świdnicy duże wyzwanie organizacyjne, logistyczne, ale również okazja do promocji miasta w mediach ogólnopolskich.
Miasteczko wyścigu zlokalizowane będzie na terenie ulicy Polna Droga, co spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu w tym rejonie w dniach 21-26 czerwca
. . . czytaj więcej
Utrudnienia w obrębie miasta Świdnicy:
w dniach od 21 czerwca od godziny 8.00 do 26 czerwca do godziny 24.00 odcinek ulicy Polna Droga - od ulicy Wałbrzyskiej do ulicy Chopina - zostanie wyłączony z ruchu kołowego. W związku z powyższym dojazd do posesji będzie znacząco utrudniony, a w niżej wymienionych dniach i godzinach, całkowicie niemożliwy:
- 22 czerwca od godziny 8.30 do godziny 19.00,
- w dniach 24, 25 i 26 czerwca od godziny 9.30 do godziny 18.30
W pozostałych godzinach dojazd będzie możliwy za okazaniem specjalnego zawiadomienia dla służb porządkowych - policji, straży miejskiej i organizatora, które zostało dostarczone do każdej nieruchomości na tym terenie.
w dniach 21-26 czerwca, z uwagi na wyłączenie z ruchu kołowego ulicy Polna Droga, wyjazd z posesji zlokalizowanych w rejonie ulicy Polna Droga (m.in. ulicy Kościuszki, Moniuszki, Chopina, Szymanowskiego, Żwirki i Wigury) - mieszkańcy wszystkich ulic pomiędzy ulicą Polna Droga a Wałbrzyską - wyjazd w stronę miasta możliwy będzie tylko od strony ulicy Wałbrzyskiej.
22 czerwca wyłączenie z ruchu kołowego ulicy Wałbrzyskiej, m.in., na odcinku wyjazdu z osiedla Słowiańskiego. W tym dniu wyjazd z Osiedla Słowiańskiego będzie możliwy tylko w stronę ulicy Śląskiej. W dniach 24-26 czerwca nastąpi częściowe zamknięcie odcinka drogi, o którym mowa powyżej, co spowoduje, że dojazd do osiedla od strony ulicy Wałbrzyskiej będzie znacząco utrudniony. W tych dniach sugerowane korzystanie z wyjazdu z Osiedla w stronę ulicy Śląskiej.
Program Mistrzostw Polski >>> zobacz
Mapka wyścigu >>> zobacz
Mapka czasówki >>> zobacz
Mapka pętla >>> zobacz
Mapka parkingu >>> zobacz
15 czerwca 2016 -
Wernisaż twórczości artystycznej Ewy Solimy
Podczas Strzegomskiego Święta Granitu odbędzie się też wernisaż twórczości artystycznej Ewy Solimy. Oprócz malarstwa i kamiennych torebek będzie można zobaczyć także granitowe meble.
Wernisaż odbędzie się 17 czerwca o godzinie 17.00 w Centrum Aktywności Społecznej Karmel przy ulicy Kościuszki 2 w Strzegomiu. Wystawę będzie można oglądać do 30 września 2016 roku.
15 czerwca 2016 -
Świdniczanie w koszalińskim finale Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości
W dniach 10-12 czerwca w Koszalinie odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
W olimpiadzie wzięli udział świdniccy licealiści z "jedynki" i "dwójki": Agata Miklaszewska (I Liceum Ogólnokształcące), Dominika Gołąbek (I Liceum Ogólnokształcące) oraz Damian Ziomko (II Liceum Ogólnokształcące). Wszyscy uzyskali tytuły finalistów tej niełatwej Olimpiady. Zmagania trwały aż trzy dni. Do Olimpiady uczniów przygotowywali: Piotr Chlastawa (I Liceum Ogólnokształcące) oraz Tomasz Pietrzyk (II Liceum Ogólnokształcące).
15 czerwca 2016 -
Kolejna zbiórka elektrośmieci
Na sobotę, 18 czerwca zaplanowano zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To kolejna tego typu akcja w mieście i pierwsza zorganizowana w tym roku.
Zbiórka zostanie przeprowadzona na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy przy ulicy Armii Krajowej 49 w godzinach od 9.00 do 16.00. Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, które działają lub działały kiedyś na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, a nawet zabawki
. . . czytaj więcej
Tego typu odpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego muszą być zbierane selektywnie i oddawana do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom. Ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących przy zbiórce odpadów nie powinniśmy przynosić kineskopów bez obudowy, rozbitych telewizorów i sprzętu niekompletnego.
Jeżeli ktoś nie zdąży oddać elektrośmieci w terminie zbiórki, może na co dzień, bezpłatnie przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy tylko wylegitymowanie się. Jest to konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie. PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- zużyte baterie i akumulatory,
- odpady budowlane i rozbiórkowe (jednorazowo do 350 kilogramów),
- meble i inne odpady wielkogabarytowe (jednorazowo do 350 kilogramów),
- zużyte opony (jednorazowo do dziesięciu sztuk),
- chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
- odpady zielone (jednorazowo do stu kilogramów),
- odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
- inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
- papier i tektura, metal,
- tworzywa sztuczne,
- szkło i opakowania ze szkła,
- opakowania wielomateriałowe,
- opakowania ulegające biodegradacji.
PSZOK zlokalizowany jest przy ulicy Metalowców 4. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w soboty w godzinach od 10.00 do 16.00.
15 czerwca 2016 -
Bilety przez telefon
Od kilku dni świebodziczanie mają kolejne ułatwienie przy zakupie biletów komunikacji miejskiej. Zakład Gospodarki Komunalnej Świebodzice uruchomiło nową, mobilną aplikację do zakupu biletów.
Aplikację należy zainstalować na swojego smartfona, sparować z kartą płatniczą i aktywować. Pierwsze dwieście osób, które zainstalują nową aplikację i dokonają zakupu biletu przez aplikację, otrzymają dziesięć złotych na kolejne zakupy
. . . czytaj więcej
- W aplikacji dostępne są wszystkie bilety, również miesięczne - mówi Kacper Nogajczyk, prezes ZGK Świebodzice.
Aplikacja Polski Portfel to wygodny sposób zakupu biletu ze swojego smartfona - wsiadasz do autobusu, zajmujesz miejsce, (jeżeli jesteś zalogowany do aplikacji otrzymasz przypomnienie o zakupie bilety automatycznie na swojego smartfona, następnie poprzez aplikację klikasz na wybrany przez siebie bilet, zaznaczasz kierunek - i bilet kupiony. Po zakupie generuje się kod QR, który pokazujesz do kontroli. Do dokonania zakupu potrzebny jest Internet, ale sieć wi-fi to standardowe wyposażenie świebodzickich autobusów.
To kolejne ułatwienie, jeśli chodzi o kupno biletu w miejskich autobusach, od początku uruchomienia nowej komunikacji miejskiej bilet można także kupić za pośrednictwem zbliżeniowej karty płatniczej.
Cały czas obowiązują także tradycyjne bilety, które można zakupić w kiosku przy ulicy Żeromskiego, w punkcie z prasą na targowisku lub u kierowców.
Więcej informacji na zgk.swiebodzice.pl lub pod numerem telefonu 74 666 96 08
14 czerwca 2016 -
"Paszport nastolatka" dla absolwentów świdnickich gimnazjów
Czy nastolatek może zawrzeć umowę o pracę? Gdzie może szukać pomocy, kiedy zostanie okradziony za granicą? Na jakich zasadach może uczyć się i pracować w Unii Europejskiej?
Odpowiedzi na te i inne pytania 414 absolwentów kończących naukę w świdnickich publicznych gimnazjach znajdzie w "Paszporcie nastolatka". Jest to kieszonkowe wydawnictwo Centrum Edukacji Obywatelskiej, które otrzymają opuszczając mury swoich szkół
. . . czytaj więcej
Poradnik zawiera liczne informacje praktyczne, umożliwiające lepsze zrozumienie i funkcjonowanie młodej osoby w otaczającej rzeczywistości życia społecznego.
Publikację podzielono na kilkanaście podstawowych rozdziałów: rodzina, życie, bezpieczeństwo, służba wojskowa, nauka, praca, pieniądze, podróże, młody obywatel, samorządy, Unia Europejska. Materiały zostały tak dobrane, aby każdy nastolatek mógł zdobyć podstawowe wiadomości na temat swoich praw oraz praktyczne informacje dotyczące życia publicznego.
Młodzi obywatele coraz częściej sami podróżują, kupują, chodzą do lekarza, czasem nawet pracują i zarabiają. Już niedługo będą mogli brać udział w wyborach władz Rzeczypospolitej Polskiej. Potrzebują więc coraz większej wiedzy na temat swoich uprawnień i przepisów polskiego prawa.
14 czerwca 2016 -
Świdnica na rowery
Wspólne kręcenie rekordu Świdnicy w 24-godzinnej jedzie na rowerze trenażerowym, rajd rowerowy po Świdnicy, rowerowy piknik rodzinny z pokazami treningów fitness z mnóstwem konkursów z nagrodami, uroczyste wręczenie roweru w ramach akcji Rower Pomaga i podziękowań dla rowerzystów, którzy pokonali najwięcej kilometrów wpisując cel "Jeżdżę dla Świdnicy" - to tylko niewielka część atrakcji, w których będzie można wziąć udział w ramach wydarzenia "Świdnica na Rowery", jakie odbędzie się w weekend 18-19 czerwca
. . . czytaj więcej
Celem akcji jest promowanie i popularyzacja wśród mieszkańców Świdnicy jazdy na rowerze, zdrowego trybu życia i rodzinnego spędzania czasu.
W sobotę, 18 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy wszystkich do Galerii Świdnickiej, w której będzie ustanawiany rekord Świdnicy w 24-godzinnej jeździe na rowerze stacjonarnym. Kręcenie zakończy się w niedzielę, 19 czerwca o godzinie 10.00.
Dla najmłodszych zostały przygotowane animacje. W ustanawianiu rekordu wezmą udział zaproszeni goście, profesjonalni kolarze, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy oraz wszystkie chętnie dorosłe osoby, które zapoznają się z regulaminem wydarzenia i odpowiednio wcześnie zgłoszą w nim czyny udział wypełniając >>> specjalny formularz rejestracyjny
Wykręcanie rekordu na rowerach stacjonarnych będzie się odbywać na odcinkach czasowych 5, 30, 60 minut.
W niedzielę, 19 czerwca o godzinie 10.00 spod Urzędu Miejskiego wyruszy przez Świdnicę rajd rowerowy. Uczestnicy rajdu pokonają dystans około 8 km w asyście Policji i Straży Miejskiej. Finalnym punktem rekreacyjnej przejażdżki przez nasze miasto - do której zachęcamy także rodziny z dziećmi - będzie dojazd na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam, na wszystkich - małych i dużych rowerzystów, a także mieszkańców, którzy nie jeżdżą na rowerze, a są fanami zdrowego stylu życia lub chcą zmienić swoje życie na zdrowsze - zostanie zorganizowany rodzinny piknik.
W jego programie znajdują się pokazy i wspólne treningi fitness: (dla uczestników zalecany strój sportowy) Step, Trening Crossfitowy, Atak Na Brzuch, Tabata, Piloxing, Zumba, miasteczko sportowe dla dzieci, rowerowy tor przeszkód, prezentacje sprzętu rowerowego, znakowanie rowerów, poczęstunek dla uczestników (ogródek owocowo - warzywny, grill), wyróżnienie uczestników akcji "Rower Pomaga" i wręczenie roweru dla dziecka oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabraknie smacznych, zdrowych oraz darmowych przekąsek.
14 czerwca 2016 -
Święto Granitu Strzegomskiego już od piątku
Już w najbliższy piątek rozpocznie się kolejna edycja najważniejszej imprezy plenerowej w gminie Strzegom - Święto Granitu Strzegomskiego.
Trzydniowe obchody jak zwykle dostarczą niezapomnianych wrażeń. Atrakcji dla każdego z pewnością nie zabraknie! W programie ŚGS: prezentacje amatorskich grup artystycznych i dorobku branży kamieniarskiej, bieg uliczny "Strzegomska 12", Giełda Minerałów, Turniej szachowy i gier komputerowych o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej, popisy historycznych grup rekonstrukcyjnych oraz koncerty gwiazd - Wilków, Małgorzaty Ostrowskiej, O. S. T. R., Mrozu czy też Gabi Gold.
13 czerwca 2016 -
Lodowisko już z wentylacją
Liczące sobie blisko trzydzieści lat sztuczne lodowisko w Świdnicy przeszło pierwszy etap remontu i przebudowy. Zamontowana wentylacja mechaniczna znacząco wpłynie na komfort korzystania z obiektu. - Wchodzimy w XXI wiek - obrazowo podsumowuje Andrzej Nowak z działu eksploatacji obiektów Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Montaż mechanicznej wentylacji i instalacji odgromowej trwał od kwietnia i zakończył się w ubiegłym tygodniu. Jaką zmianę odczują użytkownicy?
. . . czytaj więcej
- W lecie w hali lodowiska będzie zdecydowanie chłodniej, a w zimie dużo cieplej - nawet do 15 stopni Celsjusza - tłumaczy Andrzej Nowak. - Co więcej, dzięki wentylacji przestanie skraplać się para wodna, a na lodzie nie będą tworzyły się niebezpieczne dla jeżdżących "grzybki" - dodaje.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że w trakcie organizowanych w lecie wydarzeń (Miasto Dzieci, Silesian Cup) w hali lodowiska było bardzo ciepło i duszno, z kolei zimą temperatura oscylowała wokół zera - co czyniło świdnickie lodowisko jednym z najzimniejszych tego typu obiektów w Polsce.
W kolejnych etapach prac między innymi powstaną nowe szatnie, przebudowana zostanie strefa wejścia oraz odświeżona zostanie elewacja. Remont i przebudowa potrwa jeszcze około roku. W lipcu 2017 Świdnica będzie gościła uczestników The World Games - "igrzysk sportów nieolimpijskich". W hali lodowiska o medale będą rywalizowali hokeiści na rolkach oraz specjaliści od jazdy figurowej na wrotkach. - Organizacja w Świdnicy zawodów The World Games jest głównym powodem inwestycji. Cieszymy się, że dzięki tej imprezie nasz obiekt przechodzi bardzo potrzebną mu modernizację. To, co zostanie teraz zrobione odczują nie tylko sportowcy, ale przede wszystkim goście odwiedzający nas w sezonie zimowym. Ponad sto tysięcy ludzi, którzy co roku korzystają z lodowiska zasługuje na wyższy komfort - uważa Jerzy Żądło, dyrektor ŚOSiR-u.
13 czerwca 2016 -
Festiwal Sztuki i Rzemiosł "Targira-Art"
Po "Dniach Świebodzic" Świebodzice czeka kolejne, znaczące i promujące miasto wydarzenie - Festiwal Sztuki i Rzemiosł "Targira-Art". VI edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17-19 czerwca. Przez trzy dni - od piątku do niedzieli - w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji Świebodzice swoje wyroby będą prezentować najlepsi twórcy w kraju.
Zobaczymy m. in. artystyczną biżuterię, kowalstwo, malarstwo, rzeźbę i oczywiście przedmioty użytkowe - ale z artystyczną duszą
. . . czytaj więcej
Wszystko nie tylko do podziwiania, ale i do kupienia.
Festiwalowi zawsze towarzyszą ciekawe wykłady, wystawy i warsztaty, tak będzie i tym razem. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem - w tym roku będziemy się uczyć podstaw filcowania na sucho, wyrabiania ceramiki z gliny oraz powertexu.
Targi będzie można odwiedza w godzinach 10:00-18:00.
13 czerwca 2016 -
"Książki naszych marzeń" na półkach szkolnych bibliotek
Nie nauczyciele, lecz uczniowie mieli w ostatnim roku szkolnym możliwość wybrania do szkolnych bibliotek tych pozycji, które w ich uznaniu są najciekawsze.
W roku szkolnym 2015/2016 sześć publicznych szkół podstawowych ze Świdnicy wzięło udział w rządowym programie "Książki naszych marzeń". Każda z nich otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 2713 złotych na zakup książek do bibliotek szkolnych (w tym - 2170 złotych z budżetu Wojewody Dolnośląskiego i 543 złote z budżetu miasta)
. . . czytaj więcej
Łącznie na ten cel wydatkowano 16 278 złotych. Szkoły wzbogaciły swe księgozbiory o 832 nowe pozycje, wśród nich znaleźć można takie tytuły jak: "Opowieści z Narnii", "Magiczne drzewo", "Nela na 3 kontynentach", "Dziennik cwaniaczka". Zakupów dokonywano uwzględniając sugestie uczniów. Na półkach szkolnych bibliotek pojawiły się także książki z powiększonym drukiem, będące udogodnieniem dla uczniów niepełnosprawnych.
Uczestnicząc w programie, szkoły zorganizowały 92 wydarzenia promujące czytelnictwo wśród uczniów. Przeprowadzono 52 spotkania z rodzicami, uwzględniające tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci. W 131 oddziałach zrealizowano 150 projektów edukacyjnych. Cały program przełożył się na bardzo konkretne efekty. W porównaniu z ubiegłym rokiem szkolnym, liczba książek wypożyczonych wzrosła o 5392, a liczba czytelników o 245.
13 czerwca 2016 -
Dwa dni zabawy za nami
Fantastycznym koncertem legendarnej grupy Kombii zakończyły się tegoroczne obchodny Dni Świebodzic. Przez dwa weekendowe dni, 11 i 12 czerwca, mieszkańcy bawili się i odpoczywali na terenie kompleksu sportowego przy ulicy Rekreacyjnej 1.
Święto miasta rozpoczęło się w tym roku nietypowo i bardzo widowiskowo - barwnym korowodem z udziałem samorządowców, zaproszonych gości, przedstawicieli szkół, którzy z Rynku przeszli ulicami miasta na stadion miejski, gdzie rozpoczęła się główna część imprezy.
Korowód poprzedziły występy artystyczne dzieci i młodzieży ze świebodzickich szkół i przedszkoli
. . . czytaj więcej
Otwarcie Dni Świebodzic miało miejsce już na stadionie. Dla mieszkańców w każdym wieku przygotowano wiele atrakcji.
Na scenie odbywały się prezentacje szkół, a także naszych lokalnych artystów, m. in. wystąpił Chór Akord; na płycie boiska czekało wesołe miasteczko, dmuchańce, liczne punkty gastronomiczne, malowanie buziek, wesoły kącik dla maluchów, prowadzony przez harcerzy ze szczepu "Imago" i wiele innych. Podczas trwania Dni można także było wygrać sporo gadżetów promocyjnych miasta, biorąc udział w konkurach, organizowanych i prowadzonych wspólnie przez Wydział Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego oraz Młodzieżową Radę Miejską.
O godzinie 17:00 rozpoczął się festiwal disco polo, a na scenie zaprezentowali się: legendarny Voyager, następnie Gentelmen's, energetyczny Sonic z uroczą wokalistką i na koniec wieczoru artysta ukrywający się pod pseudonimem Marioo. W ramach dyskotekowych klimatów było też coś dla dobrej kondycji - disco zumba i jumping frog, przygotowane przez Martę Jasińską.
Taneczne rytmy porwały do tańca, a pogoda sprzyjała letniej dyskotece pod gwiazdami.
Niedzielę rozpoczęły kolejne występy maluchów z przedszkoli, następnie zobaczyliśmy na scenie utalentowanych mieszkańców, którzy zaprezentowali się w ramach bloku "Zostań gwiazdą Świebodzic". W trakcie niedzielnej zabawy trwała zbiórka krwi w mobilnym ambulansie, która przyniosła bardzo dobry wynik: 13 litrów bezcennego leku.
Stowarzyszenie Bona Fide tradycyjnie przygotowało coś dla siłaczy: wyciskanie sztangi leżąc w ramach otwartych mistrzostw w tej dyscyplinie, a UKS Jedynka zaprosiła na kręgielnię.
Koncertową część niedzieli otworzyła poznańska grupa Omni modo, poruszająca się w około-rockowych klimatach. Żywiołowy wokalista mocno rozruszał publiczność, wprowadzając wszystkich w fantastyczny nastrój przez główną gwiazdą Dni Świebodzic - Kombii. Finałowy koncert zgromadził na stadionie prawdziwe tłumy, a występ gwiazd był świetnym podsumowaniem dwudniowej zabawy.
11 czerwca 2016 -
IV liga piłki nożnej
W ostatniej, 30. kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Orzeł Ząbkowice Śląskie - Włókniarz Mirsk 4:4, Piast Nowa Ruda - Sokół Wielka Lipa 1:6, Pogoń Oleśnica - Granica Bogatynia 5:0, Chrobry II Głogów - Orkan Szczedrzykowice 2:2, Lotnik Jeżów Sudecki - BKS Bobrzanie Bolesławiec 3:0 walkower, Polonia Trzebnica - Olimpia Kowary 1:1.
Oba zespoły z powiatu świdnickiego przegrały swoje spotkania. GKS Kobierzyce - AKS Strzegom 2:0 i Zjednoczeni Żarów - Bielawianka Bielawa 1:3
. . . czytaj więcej
Rozgrywki na pierwszym miejscu zakończyła Olimpii Kowary gromadząc 80. punktów przed Sokołem Wielka Lipa 76. punktów.
Na dziesiątym miejscu w tabeli znalazł się AKS Strzegom 36. punktów. Zjednoczeni Żarów rozgrywki zakonczyli na trzynastym miejscu z 28. punktami.
11 czerwca 2016 -
Klasa okręgowa
W 30. ostatniej kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Polonia-Stal II Świdnica - Sudety Dziećmorowice 6:1, LKS Bystrzyca Górna - Victoria Tuszyn 3:2, Nysa Kłodzko - Unia Złoty Stok 1:4, Grom Witków - Skalnik Czarny Bór 1:3, Karolina Jaworzyna Śląska - Zamek Kamieniec Ząbkowicki 3:1, Zryw Gola Świdnicka - Victoria Świebodzice 1:2, Polonia Bystrzyca Kłodzka - Unia Bardo 2:1, Iskra Jaszkowa Dolna - Zdrój Jedlina Zdrój 1:0
. . . czytaj więcej
Rozgrywki na pierwszym miejscu z 76. punktami zakonczyła Victoria Świebodzice.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: Karolina Jaworzyna Śląska, która ma 64. punktów zajęła 3. miejsce. Czwarte miejsce LKS Bystrzyca Górna 63. punkty. Ósmy jest Zryw Gola Świdnicka - 41. punktów. Grom Witków 12. miejsce - 28. punktów.
Polonia-Stal II Świdnica mając 30. punktów zajęła 13. miejsce.
10 czerwca 2016 -
Strzegom Horse Trials znowu bije rekordy
Największa w Polsce impreza jeździecka - międzynarodowe zawody we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego (wkkw) - Strzegom Horse Trials nabrała wielkiego rozpędu. Tegoroczna, czternasta edycja zgromadzi na starcie czołówkę światowego wkkw i zawita do Morawy koło Strzegomia w dniach 22-26 czerwca.
Zawody odbywać się będą na Hipodromie w Morawie i będą pod każdym względem rekordowe: w programie aż siedem międzynarodowych konkursów, na trasie crossu wiele nowych przeszkód, zawody będą trwały całe pięć dni, a na liście zgłoszeń ponad 360 koni oraz aż 10 jeźdźców z TOP 50 Rankingu FEI - w tym World Number One - Michael Jung
. . . czytaj więcej
- Zgłoszenie nieustannie spływają. Na chwilę obecną przyjęliśmy 362 koni z 20 krajów. Na liście oczekujących mamy kolejne kilkanaście koni. Najliczniejsze są reprezentacje z Polski , Niemiec, Włoch - mówi Marcin Konarski, dyrektor zawodów.
- Bardzo cieszy nas obecność Światowego Numeru Jeden - Michela Junga, ale na liście zgłoszeń mamy również wiele innych sław światowego wkkw: Karin Donckers, Linda Algotson, Ingrid Klimke, Dirk Schrade, Stefano Breciarolii, Tim Lips i wielu innych. Można śmiało już w tej chwili powiedzieć, że Strzegom Horse Trials to jedne z najpopularniejszych zawodów w Europie.
Michael Jung jest aktualnym Mistrzem Olimpijskim (Londyn 2012), Mistrzem Świata (Kentucky 2010) i Mistrzem Europy (Blair Castel 2015,Malmo 2013 i Luhmuhlen 2011) oraz zwycięzca prestiżowego Wielkie Szlema w WKKW. Michael Jung przywiezie do Strzegomia swoje dwa najlepsze konie - Fischerrocana i Fichertakinou. Na jednym z nich planuje start na Olimpiadzie w Rio de Janeiro.
Próba ujeżdżenia została podzielona na trzy dni i odbędzie się w środę, czwartek i piątek, cross został podzielony na dwa dni piątek i sobotę. Skoki zostaną rozegrane natomiast w czwartek, sobotę i niedzielę. Najważniejszy konkurs zawodów zaliczany do Pucharu Narodów zostanie rozegrany w następującej kolejności: piątek - ujeżdżenie, sobota - cross, który o godzinie 11.00 na żywo będzie transmitowany do przeszło 30 krajów świata i w niedziele skoki przez przeszkody.
- W trakcie zawodów nie zabraknie także atrakcji pozasportowych dla publiczności. W programie mamy liczne pokazy, dla najmłodszych dmuchane zjeżdżalnie oraz przejażdżki na kucykach. Przed nami już niebawem wielkie jeździeckie widowisko - podsumowuje Marcin Konarski.
Bilety już w sprzedaży - www.tixer.pl
10 czerwca 2016 -
Odkrywamy Świdnicę - wycieczki z przewodnikiem
Zapraszamy na kolejną wycieczkę z cyklu "Odkrywamy Świdnicę - wycieczki z przewodnikiem".
W niedzielę, 26 czerwca odbędzie się wycieczka autokarowa do Wrocławia. W programie zaplanowano m.in. zwiedzanie Pałacu Królewskiego - Muzeum Miejskiego Wrocławia, spacer po Starym Mieście i Ostrowie Tumskim (Katerda p.w. św. Jana Chrzcieciela, Kościół Św. Krzyża) oraz odwiedzenie Kościoła NMP na Piasku
. . . czytaj więcej
Przypominamy, że podczas każdej wycieczki uczestnicy mogą wygrać atrakcyjne nagrody książkowe związane ze Świdnicą i Dolnym Śląskiem.
Zapisy na wycieczkę przyjmowane będą w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Świdnicy, ulica Wewnętrzna 2, telefon 74 852-02-90, od soboty 11 czerwca od godziny 10.00. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zapisać maksymalnie dwie dodatkowe osoby.
Koszt udziału w wycieczce to jedyne dziesięć złotych od osoby - opłatę należy wnieść przy dokonywaniu zapisów. Dodatkowo koszt biletów wstępu wyniesie osiem złotych.
10 czerwca 2016 -
Cała Polska czyta dzieciom
W czwartek, 9 czerwca, w ramach tej popularnej, ogólnopolskiej akcji, wiersz Lokomotywa czytano w Szkole Podstawowej nr 3 w Świebodzicach.
Spotkanie miało prawdziwie bajkowy klimat, bo gości i uczniów witały już na schodach piękne, teatralne lalki, animowane przez uczniów, wypożyczone z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Uczniowie poprzebierali się także w bajkowe postaci, mieliśmy więc i Czerwone Kapturki, królewny Śnieżki i wiele innych, znanych z kart książek, postaci
. . . czytaj więcej
Działająca w Szkole Podstawowej numer 3 grupa teatralna Kolorowa Maskarada prowadzona przez Agnieszkę Kiryczuk wystawiła Złotą Rybkę, a kulminacyjnym punktem spotkania było przeczytanie chyba najbardziej znanego wszystkim dzieciom wiersza, czyli Lokomotywy Juliana Tuwima, przez zaproszonych gości.
10 czerwca 2016 -
Festyn Rodzinny
Jutro, 11 czerwca w godzinach 10.00 - 14.00 na boisku szkolnym Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy odbędzie się Festyn Rodzinny. Na wszystkich czekają między innymi: przejażdżki na osiołkach, zabawy na dmuchanych zamkach, ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa w Świdnicy, pokazy broni, wozu bojowego, strażackiego i policyjnego, koncert Orkiestry Dętej, występ grup teatralnych, tanecznych, pokaz judo, bezpłatne pomiary cukru i ciśnienia, i wiele innych atrakcji . . .
W loterii można wygrać między innymi kuchenkę gazowo-elektryczną firmy Electrolux.
10 czerwca 2016 -
Dzieciństwo bez próchnicy
Dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Strzelcach biorą udział w projekcie "Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców" współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej - Dzieciństwo bez próchnicy.
Współfinansowanie krajowe dla projektu zapewnia Minister Zdrowia
. . . czytaj więcej
Celem głównym projektu jest obniżenie częstotliwości występowania próchnicy zębów u dzieci w wieku do pięciu lat.
W związku z przystąpieniem do projektu w roku szkolnym 2015/2016, w szkole podjęte zostały bezpośrednie działania edukacyjne i profilaktyczne realizowane z dziećmi i ich rodzicami. Dzieci otrzymały szczoteczki i pasty do zębów, dzięki czemu myją zęby po każdym posiłku. Prowadzone są również pośrednie działania edukacyjne i profilaktyczne mające na celu wsparcie rodziców oraz dzieci: prowadzenie zajęć z dziećmi przy pomocy otrzymanych pakietów edukacyjnych. maskotek, wykorzystanie materiałów edukacyjnych i promocyjnych, rozpowszechnienie ulotek.
Koordynatorem Projektu jest Anna Franków - wychowawca oddziału przedszkolnego
9 czerwca 2016 -
Po raz czwarty dla "Szymka"
Przed nami kolejna, już czwarta edycja Memoriału Bogdana Szymańskiego w tenisie ziemnym. Przyjaciele Bogdana i miłośnicy białego sportu spotkają się na kortach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w niedzielę, 19 czerwca.
Zawody rozpoczną się o godzinie 9.00. Odbędą się dwa turnieje - singlowy masters dla ośmiu zawodników z najwyższym rankingiem oraz deblowy, w którym udział może wziąć każdy, a ciekawostką jest fakt, że pary do gry zostaną wyłonione w drodze losowania
. . . czytaj więcej
W trakcie trwania imprezy tenisowa delegacja odwiedzi grób Bogdana Szymańskiego, a po zakończeniu sportowej rywalizacji odbędzie się spotkanie przy grillu.
Bogdan Szymański był prawdziwą ikoną świdnickiego tenisa ziemnego. Jako zawodnik grał na poziomie I i II ligi, później jako amator przyczynił się do popularyzacji tej dyscypliny w Świdnicy. Przez kilka lat piastował funkcję zastępcy dyrektora Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
- Rozruszał życie na kortach. To on był pomysłodawcą rozgrywek rankingu tenisowego, który nieprzerwanie funkcjonuje od ponad piętnastu lat, organizatorem meczów międzymiastowych i międzynarodowych reprezentacji Świdnicy. Poza tym przez długie lata był zdecydowanie najlepszym zawodnikiem - wspomina "Szymka" Stanisław Seweryn z Tenis Fan Klub-u.
9 czerwca 2016 -
Skwer przy placu 1000-lecia prawie gotowy
Kończy się przebudowa skweru przy placu 1000-lecia Państwa Polskiego w Świdnicy. W czwartek, 9 czerwca odbędzie się przegląd przedodbiorowy. Jak zapewnia inspektor nadzoru Tomasz Drożdż, prace wykonane są już prawie w 99 procentach. Odrestaurowano pomnik, przygotowano konstrukcje i okładziny fontanny - teraz trwają próby jej uruchamiania. Przebudowano kanalizację i instalacje elektryczne. Utwardzane są nawierzchnie alejek.
Pojawiła się większość nasadzeń, m.in. bukszpany, rododendrony, modrzewie, cisy, graby
. . . czytaj więcej
W najbliższych dniach zakończy się sadzenie róż i prace przy trawnikach. Jesienią pojawią się także rośliny cebulowe. Na placu stoją już nowe lampy i kosze na śmieci, montowane będą jeszcze ławki, tablice informacyjne i trejaże.
Przypomnijmy, że projekt powstał na podstawie historycznych informacji i zachowanych fotografii. Zakłada on odtworzenie kompozycji szaty roślinnej zarówno formy i charakterystycznych układów roślinności Przewiduje on zastosowanie dużej różnorodności gatunków roślin (drzewa, krzewy liściaste, iglaste i zimozielone, róże, byliny i rośliny cebulkowe oraz nasadzenia rabat kwiatowych z roślin jednorocznych).
Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się 30 czerwca.
9 czerwca 2016 -
Przegląd Muzyczny Młodych Artystów "Wysypisko"
Po raz 17 Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy gościli utalentowanych wokalistów, ramach Gminnego Przeglądu Muzycznego Młodych Artystów "Wysypisko".
Festiwal istnieje od 1999 roku. Celem stworzenia go było dostrzeganie młodych talentów i możliwość "wyłapania" ich spośród sporego grona utalentowanych uczniów. Cała impreza prowadzona jest w formie zabawy i mile spędzonego czasu. Każdy młody artysta może poczuć się wyjątkowo stojąc na scenie przed liczną widownią oraz konkurencją
. . . czytaj więcej
Głównym pomysłodawcą imprezy był Dariusz Jaros, natomiast w realizację festiwalu włączyli się wszyscy nauczyciele Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej.
"Ten festiwal ma już swoją rangę, a występy dzieci z naszych gminnych szkół są na coraz wyższym poziomie. Jest to także efekt pracy instruktorów na corocznych warsztatach muzycznych, które odbywają się w okresie wakacyjnym w Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. To bardzo cieszy, że uczniowie chętnie przyjeżdżają na nasz przegląd i chcą pochwalić się swoim talentem wokalnym" - podsumowała przegląd dyrektor Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej - Elżbieta Dolińska.
Jury w składzie: Tadeusz Szarwaryn Teresa Kmera i Jakub Curyl oceniło bardzo wysoko umiejętności wszystkich uczestników i co za tym idzie nie miało łatwego wyboru w przyznawaniu nagród. W konkursie udział wzięły wszystkie zespoły z terenu naszej gminy, które wystąpiły w dwóch kategoriach: "młodszej" - szkoły podstawowe oraz "starszej" - gimnazja.
W pierwszej kategorii najlepszy okazał się "Miłosz Nowakowski" ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym, który zaśpiewał piosenkę "Za tobą szalałem" i otrzymał Nagrodę Główną. Jury przyznało także I Nagrodę, a otrzymała ją Agata Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu za wykonanie utworu "Poszukiwanie".
W kategorii "starszej" Nagrodę Główną zdobył zespół "The Six" z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, I Nagrodę zaś grupa "Cztery wokale" z Gimnazjum w Lutomi Dolnej. Wszyscy uczestnicy wyjechali z dyplomami, nagrodami rzeczowymi i upominkami, które ufundowali: Gmina Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz radni: Lucyna Mroczek, Ryszard Gawron, Piotr Błaszko oraz sołtys wsi Lutomia Dolna - Izabela Szmigiel.
Tegoroczny festiwal, co ważne podkreślenia, wzbogacił występ Klaudii Kutyby, uczennicy II klasy Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej, laureatki wielu prestiżowych przeglądów piosenki dla dzieci, kilkukrotnej uczestniczki warsztatów wokalnych zorganizowanych pod patronatem Wójta Gminy Świdnica - Teresy Mazurek.
9 czerwca 2016 -
Szachiści, tancerze, wokaliści, aktorzy, modelarze - już czas
Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy rozpoczął już przyjmowanie zapisów na zajęcia w nowym roku szkolnym. Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy to placówka, która powstała z myślą o kształtowaniu zainteresowań dzieci i młodzieży.
Misję tę realizuje od kilkudziesięciu lat wychowując talenty na szczeblu szkolnym, regionalnym, a nawet międzynarodowym. Z założenia jednak MDK w Świdnicy
nie jest ośrodkiem kreującym idolów do programów Talent Show
. . . czytaj więcej
MDK w Świdnicy to miejsce dla dzieci, które odnalazły w sobie pasję do działania, odnalazły chęci do rozwijania swoich hobby we własnym tempie. Dlatego właśnie MDK w Świdnicy daje możliwość pokazania swoich umiejętności na dużej scenie, ale również tylko wśród najbliższych. Dzieci same decydują, czy chcą błyszczeć, uczestnicząc w konkursach, czy też zależy im tylko na spędzaniu czasu w miłym towarzystwie.
Rodzice dzieci zainteresowanych udziałem w zajęciach prowadzonych w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy mogą już kontaktować się z sekretariatem placówki w celu pobrania i złożenia wypełnionej deklaracji udziału w zajęciach w roku szkolnym 2016/2017.
Wzór dokumentu znajduje się na oficjalnej stronie placówki: mdk.swidnica.pl
8 czerwca 2016 -
Grób żołnierzy Wehrmachtu
6 czerwca przebywał w Świdnicy przedstawiciel fundacji zajmującej się w Polsce ekshumacjami i poszukiwaniami grobów żołnierzy niemieckich poległych podczas II Wojny Światowej. Po byłym cmentarzu garnizonowym, bo tam z relacji świadków ma się znajdować masowy grób żołnierzy Wehrmachtu oprowadzał gościa Jerzy Gaszyński Prezes "Red Baron Foundation".
W związku, że trudno byłoby prowadzić poszukiwania na tak dużym terenie, warto z prac wykluczyć pewne obszary cmentarza jako te, na których z całą pewnością niemożliwe byłyby takie pochówki
. . . czytaj więcej
Bardzo pomocnymi byłyby zdjęcia ukazujące cmentarz przed wojną czy też zaraz po jej zakończeniu. Być może takie znajdują się w posiadaniu osób przybyłych do Świdnicy zaraz po wojnie. Fundacja zajmująca się ekshumacjami rozpocznie poszukiwania planów i ewentualnych zdjęć w niemieckich archiwach. Relacje przedwojennych, niemieckich mieszkańców Świdnicy są bardzo wiarygodne i dlatego o ekshumację żołnierzy od kilku lat zabiega pan Gaszyński.
Prezes "Red Baron Foundation" zabiega też, jak dotąd bezskutecznie o uporządkowanie spraw związanych ze szczątkami pochowanych na całym wspomnianym terenie zmarłych. Tam nadal znajdują się zmarli, między innymi szczątki ojca i brata najsłynniejszego lotnika I Wojny Światowej - Barona Manfreda von Richthofena, znanego jako Czerwony Baron. Gorąco apelujemy o przekazanie (w formie skanów, odbitek) wszystkich materiałów dotyczących tego miejsca - cmentarza pomiędzy ulicami Armii Krajowej - ulicą Wałbrzyską i ulicą Kolejową.
Materiały czy też informacje prosimy wysyłać na adres emailowy "Red Baron Foundation" - fundacja@richthofen.pl
8 czerwca 2016 -
Zmiana organizacji ruchu i remonty
Rozpoczął się długo oczekiwany remont fragmentu ulicy 3 Maja, na odcinku od ulicy Jeleniogórskiej do ulicy Dąbrówki, w kolejnym etapie prace obejmą fragment ulicy Dąbrówki od przystanku autobusowego do zjazdu w ulicę Witolda Pileckiego. Prace remontowe trwają także m. in. na ulicy Stawowej, niedawno zakończył się remont nawierzchni ulicy Polnej.
Inwestycja na Osiedlu Piastowskim spowoduje utrudnienia komunikacyjne w tym rejonie, ponieważ na pewnym etapie prac droga zostanie całkowicie zamknięta, a jest to jeden z wjazdów prowadzących na osiedle
. . . czytaj więcej
Remont ulicy 3 Maja dotyczy zarówno nawierzchni, jak i chodników, na odcinku około 175 metrów. Wymianę slupów linii energetycznej w tym rejonie planuje także Tauron. Natomiast jeśli chodzi o odcinek ulicy Dąbrówki, czyli fragment obwodnicy osiedla, tu prace dotyczyć będą nawierzchni ulicy i części chodnika. Zarówno jezdnia, jak i chodniki, będą wykonane z kostki betonowej.
Wartość prac to około 540 tysięcy złotych, wykonawca - firma Stańczyk - ma czas do końca sierpnia br. ZGK Świebodzice zakończył niedawno remont dużego odcinka nawierzchni ulicy Polnej. Na blisko 1/3 długości wykonano podbudowę jezdni, przełożono kostkę granitową, wymieniono krawężniki. Ekipy ZGK wykonały także nową drogę asfaltową na skrzyżowaniu ulicy Polnej i ulicy Rekreacyjnej o powierzchni ok 150 m2. Kolejne etapy będą robione sukcesywnie. Wartość prac to około 70 tysięcy złotych.
Dzieje się także na ulicy Stawowej, gdzie rozpoczęła się wymiana chodników po obu stronach ulicy. Powstanie estetyczna nawierzchnia z kostki betonowej.
8 czerwca 2016 -
VI Rajd Rowerowy Gmin Ślężańskich za nami
Po raz VI na terenie Gminy Marcinowice i Gminy Sobótka odbył się Rajd Rowerowy Gmin Ślężańskich. W ubiegły piątek 3 czerwca młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gmin ślężańskich, brała udział w rajdzie, który obejmował trasę od Strzelec do Sobótki.
Dzięki współpracy Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach, Publicznego Gimnazjum im. Piotra Włostowica w Sobótce, Wójta Gminy Marcinowice, Burmistrza Gminy i Miasta Sobótka oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu i Wałbrzychu, Ochotniczej Straży Pożarnej z Tworzyjanowa i Strzelc oraz Policji z Sobótki i Marcinowic, rajd rowerowy mógł odbyć się po raz szósty
. . . czytaj więcej
Działanie wspierali także: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenie Gmin Ślężańskich oraz Stowarzyszenie Ślężanie - Lokalna Grupa Działania.
Inauguracja rajdu miała miejsce w Szkole Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach, gdzie uczestnicy rozpoczęli swoje zmagania. Program rajdu przebiegał zgodnie z planem. Trasa miała długość 15 kilometrów, a po drodze na uczestników czekały zadania wymagające szerokiej wiedzy. Nie była to tylko znajomość przepisów ruchu drogowego, budowy roweru, ale również wiadomości z zakresu udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji, gdy poszkodowanym jest rowerzysta i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku. Każda z drużyn musiała wykazać się także znajomością historii regionu, wiedzy przyrodniczej i ekologicznej Masywu Ślęży i Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Zakończenie rajdu i wręczenie nagród odbyło się przy Domu Turysty "Pod Wieżycą" w Sobótce. Pomimo zachmurzonego nieba wszyscy uczestnicy, choć zmęczeni, dotarli do mety zadowoleni. Po tak wyczerpującej trasie na mecie na rowerzystów czekał poczęstunek.
Szkoły z gminy Marcinowice znalazły się na podium:
W kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego w Strzelcach,
II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Marcinowicach.
W kategorii gimnazja:
I miejsce drużyna z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich
II miejsce drużyna z Publicznego Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera w Marcinowicach.
Zbliżają się wakacje, dlatego wydarzenie było dobrą okazją, aby przypomnieć i utrwalić wiedzę na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku.
8 czerwca 2016 -
Nowe brodziki na letnim kąpielisku
Trwają prace przed rozpoczęciem nowego sezonu letniego na odkrytym basenie przy ulicy Rekreacyjnej 1. Na najmłodszych czekać będzie niespodzianka - nowe brodziki. Metalowe, ośmiokątne niecki zastąpiły wysłużone, betonowe budowle.
Na terenie kąpieliska sporo się dzieje, bo realizowana jest także stacja uzdatniania wraz z przyłączami do obu niecek oraz budowa nowych chodników wokół wszystkich basenów. Wykonawcy zapewniają, że do otwarcia sezonu zdążą. A jest ono planowane na piątek, 24 czerwca, czyli ostatni dzień roku szkolnego i jednocześnie początek wakacji
. . . czytaj więcej
- Liczymy, że pogoda pozwoli na otwarcie sezonu wraz z początkiem wakacji, ale sporo zależy także od wykonawców zadania - mówi Janusz Zieliński, prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji Świebodzice.
Bilety wstępu pozostają na dotychczasowym poziomie, czyli 6 złotych normalny i 3 złote ulgowy na cały dzień kąpieli. Wzorem lat ubiegłych OSiR przygotował także ofertę dla osób pracujących, które chciałyby po pracy jeszcze skorzystać z basenu - cena po godzinie 16:00 dla wszystkich będzie wynosić 3 złote.
Kąpielisko czynne będzie codziennie w godzinach 10:00-18:00.
Wymiana brodzików to kolejny etap modernizacji kąpieliska przy ulicy Rekreacyjnej. W I etapie objęła ona budowę zaplecza socjalnego - gastronomicznego wraz z infrastrukturą techniczną dla zespołu basenów (o powierzchni 712,4 m2 i kubaturze 1879,3 m3), a także montaż i przyłączenie nowej instalacji systemu uzdatniania wody. Wartość tego zadania to 3 miliony złotych.
Brodziki wraz ze stacją uzdatniania i przyłączami kosztowały miasto 670 tysięcy złotych, budowa nowych chodników to ponad 300 tysięcy złotych - kwota wydaje się spora, ale chodników jest naprawdę dużo - ponad 1000 m2.
W sąsiedztwie kąpieliska znajdują się także inne, atrakcyjne obiekty sportowe: zespół boisk ORLIK, skatepark, boisko piaszczyste, na którym można grać w plażową piłkę nożną, ręczną i siatkową, tor do boule.
7 czerwca 2016 -
Świdnica na rowery
Wspólne kręcenie rekordu Świdnicy w 24-godzinnej jedzie na rowerze trenażerowym, rajd rowerowy po Świdnicy, rowerowy piknik rodzinny z pokazami treningów fitness z mnóstwem konkursów z nagrodami, uroczyste wręczenie roweru w ramach akcji Rower Pomaga i podziękowań dla rowerzystów, którzy pokonali najwięcej kilometrów wpisując cel "Jeżdżę dla Świdnicy" - to tylko niewielka część atrakcji, w których będzie można wziąć udział w ramach wydarzenia "Świdnica na Rowery", jakie odbędzie się w weekend 18-19 czerwca
. . . czytaj więcej
Celem akcji jest promowanie i popularyzacja wśród mieszkańców Świdnicy jazdy na rowerze, zdrowego trybu życia i rodzinnego spędzania czasu.
W sobotę, 18 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy wszystkich do Galerii Świdnickiej, w której będzie ustanawiany rekord Świdnicy w 24-godzinnej jeździe na rowerze stacjonarnym. Kręcenie zakończy się w niedzielę, 19 czerwca o godzinie 10.00.
Dla najmłodszych zostały przygotowane animacje. W ustanawianiu rekordu wezmą udział zaproszeni goście, profesjonalni kolarze, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy oraz wszystkie chętnie dorosłe osoby, które zapoznają się z regulaminem wydarzenia i odpowiednio wcześnie zgłoszą w nim czyny udział wypełniając >>> specjalny formularz rejestracyjny
Wykręcanie rekordu na rowerach stacjonarnych będzie się odbywać na odcinkach czasowych 5, 30, 60 minut.
W niedzielę, 19 czerwca o godzinie 10.00 spod Urzędu Miejskiego wyruszy przez Świdnicę rajd rowerowy. Uczestnicy rajdu pokonają dystans około 8 km w asyście Policji i Straży Miejskiej. Finalnym punktem rekreacyjnej przejażdżki przez nasze miasto - do której zachęcamy także rodziny z dziećmi - będzie dojazd na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tam, na wszystkich - małych i dużych rowerzystów, a także mieszkańców, którzy nie jeżdżą na rowerze, a są fanami zdrowego stylu życia lub chcą zmienić swoje życie na zdrowsze - zostanie zorganizowany rodzinny piknik.
W jego programie znajdują się pokazy i wspólne treningi fitness: (dla uczestników zalecany strój sportowy) Step, Trening Crossfitowy, Atak Na Brzuch, Tabata, Piloxing, Zumba, miasteczko sportowe dla dzieci, rowerowy tor przeszkód, prezentacje sprzętu rowerowego, znakowanie rowerów, poczęstunek dla uczestników (ogródek owocowo - warzywny, grill), wyróżnienie uczestników akcji "Rower Pomaga" i wręczenie roweru dla dziecka oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabraknie smacznych, zdrowych oraz darmowych przekąsek.
7 czerwca 2016 -
Amerykańska wizyta w Lutomi
Posługiwanie się językiem angielskim nie jest nam obce - mówią uczniowie Gimnazjum Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Okazję do sprawdzenia swoich umiejętności mieli uczniowie klas II i III. Wszystko za sprawą Douglasa Ades, obywatela Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, który od 25 lat regularnie przyjeżdża do Polski i od ponad dziesięciu lat odwiedza szkoły w ramach programu English Teaching. Tym razem zawitał do Lutomi Dolnej.
Do programu English Teaching szkoła w Lutomi Dolnej przystąpiła w 2014 roku
. . . czytaj więcej
Celem projektu było promowanie naszego obszaru, w którym znajduje się szkoła i z którego pochodzą nasi uczniowie. Dlatego też razem z uczniami gromadziliśmy informacje o naszej okolicy i tłumaczyliśmy zdobyte materiały na język angielski. Dzięki temu powstał przewodnik o naszym terenie pt "Our Surroundings" oraz krótki film reklamowy, a wszystko to w języku angielskim- podkreśla Joanna Kulig, koordynator projektu i nauczyciel języka angielskiego.
Podczas wizyty w gimnazjum w Lutomi Douglas Ades, starszy konsultant Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności poprowadził zajęcia z uczniami klas II i III, jako native - speaker, bo posługuje się tylko językiem angielskim. Dzieci przyjęły go entuzjastycznie, bo to pełen ogromnej energii i zapału człowiek. Na co dzień mieszka w Kalifornii, ma żonę Polkę i często bywa w naszym kraju. Pan Ades pokazywał slajdy i opowiadał o najciekawszych miejscach, a potem rozmawiał z nami na różne tematy w zależności od stopnia opanowania języka angielskiego- mówili uczniowie.
Krótko po wizycie sam wykładowca przesłał serdeczne podziękowania.
Pragnę serdecznie podziękować za gościnę oraz możliwość spotkania z Paniami oraz uczniami Gimnazjum Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Wizyta w szkole była dla mnie i dla mojej żony niezwykle miłym przeżyciem. Spotkanie z uczniami, pokazało jak bardzo potrzebne są podobne inicjatywy. Aktywne uczestniczenie uczniów w lekcji angielskiego oraz bardzo ciekawe pytania, które przygotowali są dowodem na to, ze fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności z pewnością zostały wykorzystane bardzo dobrze. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem choć trochę urozmaicić program nauczania.
Gratulujemy tak doskonale prowadzonej szkoły, czego dowodem są mądrzy, kreatywni, ciekawi świata i radośni uczniowie. Mam nadzieję, że będziemy mogli również w przyszłości odwiedzić gimnazjum w Lutomi Dolnej oraz uczącą się w nim młodzież. Życzę Paniom oraz całej kadrze nauczycielskiej dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, a uczniom doskonałych ocen na świadectwach. Bardzo dziękujemy za film o przepięknych okolicach Lutomi oraz broszurki o okolicznych zabytkach wykonane przez uczniów, które są miłą pamiątką naszej wizyty w gimnazjum.
7 czerwca 2016 -
Świdnica dała radę. Dobry wynik w Sportowym Turnieju Miast i Gmin
Blisko półtora tysiąca świdniczan czynnie włączyło się w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich i organizowanego w jego ramach XXII Sportowego Turnieju Miast i Gmin. Od 26 maja do 1 czerwca w świdnickich szkołach i przedszkolach odbyły się masowe przedsięwzięcia rekreacyjno-sportowe.
Wyniki lokalnych działań zostały już wysłane do organizatorów ETSdW. Jeśli Świdnica dobrze wypadnie na tle innych miast o porównywalnej wielkości zostanie uhonorowana nagrodami w postaci sprzętu sportowego
. . . czytaj więcej
W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich w Świdnicy zostało zorganizowanych szesnaście wydarzeń o charakterze sportowo-turystyczno-rekreacyjnym. Wśród zaangażowanych placówek były Przedszkole Miejskie nr 3, Przedszkole Miejskie nr 6, Szkoła Podstawowa nr 1, SP 6, SP 105 i Podstawowa 315, a koordynatorem akcji był Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Zaproponowane formy aktywności fizycznej były urozmaicone. Dzieci z Przedszkola nr 3 między innymi wędrowały po Górach Bystrzyckich, a ich koledzy i koleżanki z "szóstki" przeżyły niezapomnianą w Zagrodzie Kraszowickiej. - Na miejscu poznały zwierzęta mieszkające w zagrodzie, karmiły je, dowiedziały się od ich właścicieli jak prowadzona jest hodowla, nauczyły się piec chleb, wspólnie się bawiły w zabawy i gry terenowe - opowiada Danuta Wencko, dyrektor placówki. W Szkole Podstawowej 1 i SP 6 odbyły się wielkie zawody sportowe.
W "jedynce" Dzień Sportu przyciągnął ponad 400 uczniów. Ponad 200 osób bawiło się w "szóstce". Tam grano między innymi w ringo, bule czy dwa ognie. Sporo działo się też w mniejszych szkołach. W Szkole Podstawowej 105 zorganizowano aż cztery ciekawe imprezy w tym wycieczkę do Karpacza, a w Szkole Podstawowej 315 atrakcją był sportowy festyn rodzinny: Przeprowadzono konkurencje dla całych rodzin. Były to: nalewanie wody do butelek na czas, strzały do bramki przy użyciu kija hokejowego i różnych piłeczek, koniczynka na czas, rzuty do kosza i rzuty ringiem do celu. Wzięło w nich udział 45 dzieci i tyle samo dorosłych. Zmaganiom przyglądało się i kibicowało zawodnikom ponad dwieście osób, które również aktywnie spędzały czas korzystając w przerwach między kolejnymi konkurencjami ze zjeżdżalni i ruchomego zamku - opowiada Alicja Komarnicka, kierownik nadzoru pedagogicznego szkoły.
We wszystkich przedsięwzięciach wzięły udział dokładnie 1406 osoby.
7 czerwca 2016 -
Wro Runway Run. Wieczorne atrakcje wrocławskiego lotniska
Wirtualna rzeczywistość, warsztaty z drużyną Panthers Wrocław, pokazy sportowe na scenie, a na wielki finał nocny bieg po drodze startowej lotniska. Wro Runway Run to nietypowe wydarzenie wypełnione atrakcjami, a przy tym impreza charytatywna. Start już 11 czerwca o godzinie 18.
To pierwsza taka impreza w regionie. Blisko tysiąc osób pobiegnie w nocy - tuż po wylądowaniu ostatniego samolotu - po zmodernizowanej drodze startowej lotniska
. . . czytaj więcej
Ale impreza zacznie się już kilka godzin wcześniej.
W blasku lotniskowych świateł
W sobotę 11 czerwca od godziny 18.00 do 00.00 w części ogólnodostępnej terminalu oraz w hali odlotów będą czekać atrakcje sportowe i lotniskowe, w tym m.in.:
- Ergowiosła - stanowisko z dwoma ergometrami wioślarskimi, na których każdy będzie mógł spróbować swoich sił ścigając się na wirtualnym torze wioślarskim.
- Stanowisko z wirtualną rzeczywistością z okularami Gear VR powered by Oculus, na których każdy będzie mógł się poczuć jak sportowiec dyscyplin The World Games 2017.
- The Panthers Wrocław - warsztaty z drużyną futbolu amerykańskiego na tarasie widokowym.
- Pokazy m.in.: Wild Cats Cheerleaders, tańca sportowego, sztuki walki Muay Thai, pokazy sportowe, a także techniki i sprzętu Służby Celnej oraz Straży Granicznej.
- Spotkanie z zawodowym mistrzem świata w kickboxingu Michałem Turyńskim oraz mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim Zbigniewem Bródką - ambasadorami imprezy.
- Tego dnia wrocławskie lotnisko zamieni się w scenę wielu atrakcyjnych wydarzeń z wielkim finałem w postaci nocnego biegu po drodze startowej - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. - To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby wejść na drogę o długości 2,5 kilometra i szerokości 60 metrów, która na co dzień dostępna jest tylko dla samolotów. W blasku dwóch tysięcy świateł zawodnicy zmierzą się na dwóch dystansach.
Pierwsi uczestnicy Wro Runway Run wystartują w niedzielę 12 czerwca o godzinie 00.30
i przebiegną dystans pięciu kilometrów. Kolejni (dystans 10 kilometrów) o 00.35.
W ten sposób lotnisko uczci zakończenie kluczowej inwestycji, której elementem była modernizacja drogi startowej i jej oświetlenia. Dzięki temu port podniósł kategorię lotniska do drugiej.
Bieg ma charakter charytatywny. Wpisowe zasili fundację "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" i sfinansuje zakup wózka dla Antka Kozaka, chorującego na dystrofię mięśniową, syna pracownika portu. Na zawodników czekają atrakcyjne nagrody, w tym tygodniowe wczasy dla dwóch osób na Karaibach, ufundowane przez biuro podróży Itaka.
- To pierwsze w historii wrocławskiego lotniska tego typu wydarzenie, a warto w nim wziąć udział także dlatego, że wesprzemy szczytny cel. Czek dla Fundacji zostanie przekazany przez zawodników po skończonym biegu. Odbierze go związana z instytucją prof. Alicja Chybicka - mówi Dariusz Kuś.
Wro Runway Run cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wystartuje w nim blisko tysiąc osób, a zapisy zakończyły się po kilkunastu minutach.
Czas i miejsce:
11 czerwca, od godzina 18.00 - atrakcje sportowe i lotniskowe w terminalu.
12 czerwca, godzina 00.30 - start zawodników na dystansie 5 kilometrów; godzina 00.35 - start na dystansie 10 kilometrów.
6 czerwca 2016 -
Trening systemu ostrzegania
Wojewoda Dolnośląski informuje, że w dniach 7 lub 9 czerwca 2016 roku odbędzie się trening systemu powszechnego ostrzegania o zagrożeniach uderzeniami z powietrza polegający na uruchomieniu akustycznych sygnałów ostrzegawczych.
Trening odbywać się będzie w ramach ćwiczeń pod kryptonimem Renegade/Sarex. Prosimy mieszkańców o wyrozumiałość - mówi Kazimierz Siemieniecki Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
6 czerwca 2016 -
Stadiony otwarte
Pierwszy weekend czerwca br. upłynął wszystkim mieszkańcom Gminy Strzegom i zaproszonym gościom na sportowo. A to za sprawą wielkiego otwarcia strzegomskich stadionów i mnóstwa imprez towarzyszących temu wspaniałemu i niepowtarzalnemu wydarzeniu.
W trakcie 3-dniowych obchodów (3-5 czerwca br.) każdy wielbiciel sportu mógł znaleźć coś dla siebie.
Odbyły się liczne mecze piłkarskie i siatkarskie w różnych kategoriach wiekowych, "Mityng Lekkoatletyczny" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, "Turniej Przedszkolaka" z udziałem sześciu placówek oświatowych, biegi i test Coopera, pokazy judo i łucznictwa, gminne zawody sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Strzegom i wiele, wiele innych
. . . czytaj więcej
W niedzielę kolejny już raz został zorganizowany Festyn Dziecięcy pn. "Wspólnie przeciw uzależnieniom", gromadząc całe rodziny. Na jego zakończenie wystąpił legendarny zespół "Czerwone Gitary", który zaśpiewał swoje największe przeboje.
Wśród gości piątkowej ceremonii otwarcia strzegomskich stadionów byli m. in.: wicewojewoda dolnośląski - Kamil Krzysztof Zieliński, dwukrotny mistrz świata w rzucie młotem - Paweł Fajdek, były zawodnik i obecnie trener siatkówki - Krzysztof Stelmach oraz dziennikarz TVP Sport - Jacek Kurowski. Do Strzegomia przyjechali także przedstawiciele miasta partnerskiego - Pavullo nel Frignano z Włoch na czele z byłym burmistrzem - Vito Tedeschinim. Dodajmy jeszcze, że relację i wywiady na żywo ze stadionu przeprowadzało Radio Wrocław, a najbardziej zasłużonym działaczom i sympatykom AKS-u Strzegom wręczono Odznaki Honorowe Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.
Zaproszeni goście byli pod wrażeniem zmodernizowanych stadionów i gratulowali realizacji inwestycji. Burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta stwierdził: - Cieszę się, że ta inwestycja została zakończona. Jestem przekonany, że będzie ona służyła naszym mieszkańcom, młodzieży i nie tylko. Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję za współpracę przy tym dziele i cieszę się, że mamy taki dzień w Strzegomiu - podkreślił.
Piękne i nowoczesne obiekty zostały oddane do użytku. Znając pasję i zamiłowanie mieszkańców gminy Strzegom do uprawiania sportu i rekreacji, nie ma żadnej obawy, że pozostaną one puste i niewykorzystane.
5 czerwca 2016 -
Dolnośląskie święto sztuki i rzemiosła
W dniach 17-19 czerwca Świebodzice już szósty raz będą gościć artystów i rzemieślników wielu branż z całej Polski. To wyjątkowe święto polskiej sztuki, na którym, jak co roku będzie można nie tylko zobaczyć wspaniałe dzieła polskich twórców, ale również pobawić się w artystę na przygotowanych przez organizatorów warsztatach oraz zakupić dla siebie lub na prezent ręcznie wykonane unikatowe wytwory naszych artystów.
Dla pań zapewnie najciekawsze będą stoiska z biżuterią zarówno tą ze srebra, miedzi lub z sutaszu, jedwabnymi szalami czy ubiorami - również z lnu
. . . czytaj więcej
Panów zapewne zaciekawią z kolei stoiska zegarmistrzowskie czy kowalskie. Najmłodszych naszych gości zainteresuje stoisko z artystycznymi lizakami. Wśród wystawców znajdziemy również twórców patchworku, stolarzy, kowali artystycznych, ceramików, witrażowników, ręcznie wykonywanych kartek i zaproszeń, pudełeczek ozdabianych w technice decoupage, wspaniałych obrusów z tradycyjnej koronki czy torebek z filcu i naturalnej skóry oraz stoisko z polskim winem.
Jak co roku ciekawie także będzie wyglądało stoisko ze szkłem artystycznym Pawła Borowskiego, na którym teraz pojawi się najnowsza kolekcja oferowana obecnie na światowym rynku sztuki.
Jak co roku na Festiwalu odbędą się bezpłatne warsztaty artystyczne. Tym razem zapraszamy do udziału w zajęciach z gliny ceramicznej, filcowania i papierowej wikliny. Te ostatnie to obecnie bardzo modne i nowatorskie zajęcie nie tylko dla dzieci, ale również i osób dorosłych. Równie ciekawie zapowiadają się wystawy fotografii i malarstwa. Na tegorocznej Targirze-art. będzie także można wysłuchać wykładów z zakresu kowalstwa artystycznego okresu art.-deco i współczesnego, a także spotkać się z autorem najnowszej książki o dolnośląskich ametystach.
Warto nadmienić, że Festiwal Targira-art. to niepowtarzalna atmosfera i niezwykle wysoki poziom artystyczny. Wśród tegorocznych wystawców będą również osoby, które posiadają honorowy tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, co gwarantuje najwyższą jakość i artyzm prezentowanych dzieł. Ale Festiwal to także okazja do osobistego kontaktu z twórcami, bowiem tylko oni osobiście mogą oferować swoje dzieła na imprezie. Dzięki temu można zarówno kupić, jak również indywidualnie zamówić wybrane dzieło według swoich potrzeb i wymagań. Należy również wspomnieć, że udział w warsztatach artystycznych, a także wstęp dla dzieci i młodzieży na Festiwal jest bezpłatny.
Dla publiczności, która zechce wziąć udział w konkursie organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe nagrody - w tym podniebną wycieczkę samolotem nad ukrytym złotym pociągiem i największą atrakcją Dolnego Śląska - Zamkiem Książ.
5 czerwca 2016 -
Pożegnanie z ligą
W dzisiejszym spotkaniu III ligi piłki nożnej w grupie dolnośląsko-lubuskiej świdniczanie przegrali z Gorzowem Wielkopolskim. Polonia-Stal Świdnica - KS Stilon Gorzów Wielkopolski 0:3. Polonia-Stal Świdnica z 42. punktami zajęła w rozgrywkach trzynaste miejsce. W tabeli III ligi piłki nożnej pierwsze miejsce zajął KS Polkowice i wyprzedził Górnika Wałbrzych. Oba zespoły zgromadziły po 78. punktów.
Na trzecim miejscu rozgrywki zakończyła Ślęza Wrocław zdobywając 65. punktów.
5 czerwca 2016 -
Klasa okręgowa
W 29. kolejce spotkań klasy okręgowej w grupie wałbrzyskiej zanotowano następujące wyniki spotkań: Skalnik Czarny Bór - Polonia-Stal II Świdnica 5:1, Zdrój Jedlina Zdrój - Grom Witków 5:1, Unia Złoty Stok - Zryw Gola Świdnicka 4:1, Zamek Kamieniec Ząbkowicki - Iskra Jaszkowa Dolna 2:3, Victoria Tuszyn - Karolina Jaworzyna Śląska 1:2, Victoria Świebodzice - LKS Bystrzyca Górna 2:1, Unia Bardo - Nysa Kłodzko 1:2, Sudety Dziećmorowice - Polonia Bystrzyca Kłodzka 1:0
. . . czytaj więcej
W tabeli rozgrywek prowadzi Unia Bardo z 73. punktami przed Victorią Świebodzice również 73. punkty.
Miejsca pozostałych zespołów z powiatu świdnickiego grających w tej klasie: Karolina Jaworzyna Śląska, która ma 61. punktów zajmuje 3. miejsce. Czwarte miejsce LKS Bystrzyca Górna 59. punktów. Ósmy jest Zryw Gola Świdnicka - 41. punktów. Grom Witków 11. miejsce - 28. punktów.
Polonia-Stal II Świdnica mając 25. punktów zajmuje 13. miejsce.
4 czerwca 2016 -
Festiwal Sztuki i Rzemiosł "Targira-Art"
Po "Dniach Świebodzic" Świebodzice czeka kolejne, znaczące i promujące miasto wydarzenie - Festiwal Sztuki i Rzemiosł "Targira-Art". VI edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17-19 czerwca. Przez trzy dni - od piątku do niedzieli - w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji Świebodzice swoje wyroby będą prezentować najlepsi twórcy w kraju.
Zobaczymy m. in. artystyczną biżuterię, kowalstwo, malarstwo, rzeźbę i oczywiście przedmioty użytkowe - ale z artystyczną duszą
. . . czytaj więcej
Wszystko nie tylko do podziwiania, ale i do kupienia.
Festiwalowi zawsze towarzyszą ciekawe wykłady, wystawy i warsztaty, tak będzie i tym razem. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się ogromnym zainteresowaniem - w tym roku będziemy się uczyć podstaw filcowania na sucho, wyrabiania ceramiki z gliny oraz powertexu.
Targi będzie można odwiedza w godzinach 10:00-18:00.
4 czerwca 2016 -
IV liga piłki nożnej
W ostatniej, 29. kolejce spotkań IV ligi piłki nożnej padły następujące wyniki: Granica Bogatynia - Piast Nowa Ruda 5:3, Sokół Wielka Lipa - Chrobry II Głogów 4:3, Orkan Szczedrzykowice - Lotnik Jeżów Sudecki 3:0, Włókniarz Mirsk - Pogoń Oleśnica 1:2, Bielawianka Bielawa - Polonia Trzebnica 2:0, Olimpia Kowary - GKS Kobierzyce 1:0. Zespoły z Powiatu Świdnickiego - AKS Strzegom - Orzeł Ząbkowice Śląskie 1:1 oraz BKS Bobrzanie Bolesławiec - Zjednoczeni Żarów 0:3 walkower .
W następnej kolejce spotkają się Zjednoczeni Żarów - Bielawianka Bielawa i GKS Kobierzyce - AKS Strzegom
. . . czytaj więcej
W rozgrywkach prowadzi zespół Olimpii Kowary z 79. punktami przed Sokołem Wielka Lipa 73. punkty.
Na dziesiątym miejscu znajduje się AKS Strzegom 36. punktów. Zjednoczeni Żarów zajmują trzynaste miejsce z 28. punktami.
3 czerwca 2016 -
Poziom wiedzy wciąż zaskakuje
Do jednej z europejskich stolic pojedzie w nagrodę zwycięzca konkursu historycznego "Świdnica - moje miasto", który po raz trzynasty organizuje Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. W szranki staną uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Na uporanie się z barwną historią zabytków Świdnicy będą mieli 45 minut.
Uczniowie zmierzą się z testem wyboru. Merytoryczny nadzór nad konkursem sprawuje zespół pracowników naukowych Muzeum Dawnego Kupiectwa pod kierownictwem dyrektora, Wiesława Rośkowicza. Główną nagrodą w rywalizacji, która odbędzie się 8 czerwca będzie wyprawa do jednej z europejskich stolic
. . . czytaj więcej
- Poziom z roku na rok jest coraz wyższy, co nas bardzo cieszy. Organizując konkurs chcemy, by jego forma uczyniła historię Świdnicy czymś ciekawym oraz skłoniła do zainteresowania się tym, co buduje lokalną tożsamość.
Przez wiele lat trwania konkursu zdołaliśmy zaszczepić w młodych ludziach pasję, którą później kontynuowali, choćby na studiach historycznych. Laureaci zwiedzili niemal wszystkie stołeczne miasta Europy. W tym wybierzemy wśród tych, które pozostały, czyli Lizbony, Madrytu albo Rzymu - informuje Leszek Mazurek, koordynator projektu z ramienia SPiKS.
Oprócz nagrody głównej przewidziano wyróżnienia za drugie i trzecie miejsce - wysokiej klasy sprzęt fotograficzny oraz muzyczny. Nagrodę otrzyma również szkoła, której uczniowie zdobędą najwięcej punktów w teście.
3 czerwca 2016 -
Dużo radości, zabawy, niespodzianek . . .
Zdrowo i na sportowo zapowiada się festyn "Mama,tata i ja" . . . przy centrum oświatowym w Witoszowie Dolnym. Będzie można bezpłatnie dokonać pomiaru ciśnienia, cholesterolu, poziomu cukru, a także skorzystać ze ścianki wspinaczkowej na hali sportowej.
Wspólnie ze współorganizatorami, partnerami i sponsorami zapraszamy na wspaniała zabawę z konkursami rodzinnymi, przejażdżkami konnymi, ścianką wspinaczkową, dmuchanymi zjeżdżalniami, badaniami poziomu cukru, cholesterolu, ciśnienia, badaniami prawidłowej postawy u dzieci, występów dzieci ze szkoły w Witoszowie Dolnym pt. "Mam talent"
. . . czytaj więcej
To tylko niektóre atrakcje jakie czekają na wszystkich przybyłych do Witoszowa Dolnego, 12 czerwca od godziny 13.00.
Na zakończenie festynu odbędzie się losowanie nagród głównych. Zapraszamy bez względu na wiek i pogodę. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie wiele interesujących atrakcji.
3 czerwca 2016 -
Strażnicy edukują i egzaminują
W dniach 31 maja i 2 czerwca odbyły się egzaminy na kartę rowerową w trzech Świdnickich Szkołach Podstawowych nr 6, 105 i 315. Ten egzamin to pierwsze poważne wyzwanie przed przyszłymi uczestnikami ruchu drogowego. Straż Miejska w Świdnicy postanowiła włączyć się czynnie w edukację komunikacyjną dzieci i młodzieży prowadząc pogadanki w szkołach.
Następnym etapem działań było zorganizowanie festynu rowerowego, który odbył się w niedzielę 29 maja na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy. Egzamin na kartę rowerową to ostatni etap działań podjętych przez Straż Miejską w Świdnicy.
2 czerwca 2016 -
"Szkoła dla rodziców i wychowawców" zaprasza na kolejne warsztaty
W Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ulicy Długiej 33 w Świdnicy rozpoczęła się kolejna edycja "Szkoły dla rodziców i wychowawców". Program realizowany jest w mieście od 2010 roku. Do tej pory z warsztatów skorzystało ponad pół tysiąca rodziców i nauczycieli - mieszkańców Świdnicy.
Warsztaty prowadzone są przez trenerów rekomendowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji przy MEN w Warszawie - Urszulę Larecką i Paulinę Rękas, a finansowane z budżetu miasta. Głównym celem programu jest wsparcie rodziców, nauczycieli i wychowawców w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą
. . . czytaj więcej
Opanowanie umiejętności lepszego porozumiewania się dorosłych z dziećmi, zastanowienie się nad własnymi metodami i postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń - to jego główne założenia.
"Szkoła dla rodziców i wychowawców" uczy otwartej, konstruktywnej komunikacji w rodzinie i w szkole, a poprzez to budowania silnej więzi emocjonalnej między dorosłymi a dziećmi. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w grupach 12-15 osobowych, w formie dziesięciu spotkań po cztery godziny.
Informacje i zapisy na warsztaty u prowadzących pod numerem telefonu 721 132 292, 785 412 999.
2 czerwca 2016 -
Dzień Dziecka w Gminie Marcinowice
Mnóstwo atrakcji, wspaniała atmosfera, słoneczna pogoda, a co najważniejsze i najcenniejsze, uśmiechy na dziecięcych buziach. Tak przebiegał Gminny Dzień Dziecka w Marcinowicach.
Impreza odbyła się 1 czerwca na terenie Zespołu Szkół w Marcinowicach przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Marcinowicach. Podczas wydarzenia wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski złożył życzenia wszystkim dzieciom i życzył udanej zabawy
. . . czytaj więcej
Na najmłodszych czekał ogromny plac zabaw, na którym znajdowały się m.in. chętnie odwiedzane dmuchane zamki, boisko do gigantycznych piłkarzyków, gdzie młodzież rozgrywała mecze, a także nauka Zumby, do której udziału nie trzeba było zachęcać.
Wyjątkowym wydarzeniem podczas imprezy było przedstawienie przygotowane przez wrocławski Teatr na Walizkach. Aktorzy zorganizowali również warsztaty, dzięki czemu dzieci mogły poznać arkana sztuki aktorskiej.
2 czerwca 2016 -
Zadłużenie świdnickich mieszkań komunalnych
Ponad 18 milionów złotych sięgają zaległości czynszowe najemców lokali komunalnych i socjalnych w Świdnicy. Zadłużone są 994 mieszkania. W 218 zaległości wynoszą od stu do tysiąca złotych, w trzystu przypadkach od tysiąca do dziesięciu tysięcy złotych, a w 476 - powyżej dziesięciu tysięcy złotych.
Od kilkunastu miesięcy zadłużenie czynszowe utrzymuje się na tym samym poziomie, a windykacja bieżących należności wzrosła o kilka punktów i obecnie waha się na poziomie 85 procent. W ostatnich latach wynosiła około 75 - 80 procent
. . . czytaj więcej
Najemcy lokali komunalnych i socjalnych mogą zwrócić się o pomoc w spłacie zadłużenia. Sprawy zaległości do sześciu tysięcy rozpatrywane są w Miejskim Zarządzie Nieruchomości, a pozostałe w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.
Pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej udzielana jest w postaci rozłożenia długów na maksymalnie 36 rat, odroczenia terminów płatności, czy też umorzenia części długów w zamian za wykonywanie czynności wolontarystycznych. Warunkiem każdej z tych opcji jest płacenie bieżącego czynszu w pełnej wysokości.
Dodatkową zachętą dla dłużników, którzy podejmą decyzję o uregulowaniu zobowiązań, jest możliwość ubiegania się o umorzenie odsetek. Decyzję w tej sprawie może podjąć prezydent miasta.
W 2015 roku o różnorodną pomoc w spłacie zaległości czynszowych zwróciło się 246 lokatorów, zawarto również 138 porozumień. Świdniczanie, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą także starać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego, aby go otrzymać spełnić należy kilka kryteriów, m.in. metrażowe i dochodowe.
Wszelkie informacje na temat zaległości czynszowych uzyskać można w Wydziale Gospodarki Mieszkaniowej, pokój 223 osobiście lub telefonicznie (74) 856 28 79.
1 czerwca 2016 -
"Cała Świdnica czyta"
W sobotę, 4 czerwca w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek rusza projekt czytelniczy "Cała Świdnica czyta". Jego realizatorem będzie Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy. Akcję promować będą dwie sympatyczne rodziny - Książków i Czytelników.
- Celem naszych działań będzie szeroko rozumiana promocja czytelnictwa wśród mieszkańców naszego miasta. Chcemy zachęcić świdniczan do aktywności kulturalnej, jaką jest czytanie - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Adriana Miara
. . . czytaj więcej
Projekt składa się z dwóch elementów:
- programu lojalnościowego pod nazwą "Indeks Czytelnika", skierowanego dla najmłodszych czytelników w wieku od 6 do 12 lat.
Każdy uczestnik programu otrzyma bezpłatny indeks, w którym będzie zbierał informacje na temat przeczytanych książek. Indeks będzie miał charakter zeszytu aktywności czytelniczej. Dzieci będą miały do zrealizowania szereg zadań np. przygotowanie recenzji przeczytanej książki, wykonanie ilustracji itp.
Projekt trwać będzie do końca roku. Po jego zakończeniu wybrane zostaną najciekawsze indeksy, a ich autorzy zostaną nagrodzeni.
1 czerwca 2016 -
Puchar Narodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego - Teraz Strzegom
W miniony weekend w brytyjskim Houghton Hall rozegrano trzecie w tym sezonie zawody z cyklu Pucharu Narodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.
Kolejne odbędą się w Strzegomiu podczas Strzegom Horse Trials, już za niespełna trzy tygodnie. W klasyfikacji ogólnej, po trzech edycjach, prowadzą Francuzi, za nimi kolejno Brytyjczycy i Niemcy.
Klasyfikacja po trzech imprezach
. . . czytaj więcej
1. Francja (250 punktów), 2. Wielka Brytania (225 punktów), 3. Niemcy (200 punktów), 4. Irlandia (170 punktów), 5. Australia (160 punktów), 6. Holandia (100 punktów), 7. Szwecja (60 punktów), 7. Nowa Zelandia (60 punktów), 9. Włochy (50 punktów), 9. USA (50 punktów), 11. Belgia (40 punktów)
Kalendarz Pucharu Narodów w sezonie 2016:
Fontainebleau (FRA), 23-25 marca
Ballindenisk (IRE), 22-24 kwietnia
Houghton Hall (GBR), 26-29 maja
Strzegom (POL), 24-26 czerwiec
The Plains (USA), 8-10 lipca
Aachen (GER), 14-17 lipca
Vairano (ITA), 16-18 września
Waregem (BEL), 22-25 września
Boekelo (NED), 6-9 października
Bilety na Strzegom Horse Trials już w sprzedaży - www.tixer.pl
1 czerwca 2016 -
Dolnośląska Gala Talentów
Szósta edycja Dolnośląskiej Gali Talentów za nami. Finałowe prezentacje odbyły się w Centrum Kultury "Agora" we Wrocławiu. Na 119 uczestników z całego województwa dolnośląskiego do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko 25 kandydatów, a wśród nich utalentowana akrobatyczna Roksana Niedziałkowska, uczennica Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.
Gala nie miała charakteru konkursu. Była prezentacją najlepszych, zdaniem jurorów, uczestników wyłonionych podczas regionalnych zmagań konkursowych z Wrocławia oraz okręgów: wrocławskiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i legnickiego
. . . czytaj więcej
Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowało się 25 utalentowanych w różnych dziedzinach uczestników, ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Okręg wałbrzyski reprezentowała uczennica Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej Roksana Niedziałkowska, która wykonała układ taneczno - akrobatyczny do muzyki Cirque du Soleil - Totem - Que Viyera.
Warto dodać, że na 29 kandydatów z regionu wałbrzyskiego do finału zakwalifikowało się 6 uczestników, a wśród nich Karolina. Za swój występ utalentowana sportsmenka otrzymała dyplom oraz statuetkę z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka.
Przypomnijmy
Roksana Niedziałkowska - urodzona w 2004 roku to uczennica Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej. Roksana od najmłodszych lat wykazywała ogromne zainteresowanie w kierunku sportu. Mając sześć lat zaczęła uczęszczać na akrobatykę sportową przy klubie MKS Polonia Świdnica.
"Wyginanki" jak na nie mówiła, będąc czteroletnią dziewczynką, są jej największą pasją. Bardzo szybko okazało się, że ma do tego talent. Jest dziewczyną ambitną i pracowitą - mówią rodzice. Poświęca akrobatyce wszystkie swoje wolne chwile, trenując sześć razy w tygodniu od 2 do 3 godzin. Swoją karierę zawodniczą rozpoczęła w wieku 7 lat od występów indywidualnych. Z czasem tworzyła zespoły w dwójce dziewcząt i dwójce mieszanej.
Aktualnie występuje w zespole trójki dziewcząt z Amelią Cieślak i Karoliną Kozieł, reprezentując swój klub na zawodach o randze ogólnopolskiej i poza granicami naszego kraju, zdobywając liczne laury. Podczas ostatnich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych Roksana Niedziałkowska zajęła II miejsce w kategorii akrobatyka sportowa (trójki dziewcząt).
Drugim zamiłowaniem Roksany są biegi. Bierze czynny udział w dolnośląskich mitingach lekkoatletycznych, w których na dystansie 200 i 400 metrów nie ma sobie równych. Rywalizuje również w biegach przełajowych, gdzie w swojej kategorii wiekowej zdobywa czołowe miejsca. Największymi osiągnięciami są zdobyte pierwsze miejsca na Igrzyskach Dolnego Śląska LZS w 2015 roku w Lubinie
1 czerwca 2016 -
Pieniądze dla szkolnych bibliotek w Marcinowicach
Gmina Marcinowice uzyskała dofinansowanie na zakup książek nie będących podręcznikami do bibliotek szkolnych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".
Szkoły, które otrzymały dofinansowanie to Szkoła Podstawowa w Marcinowicach i Publiczne Gimnazjum im. Kazimierza Przerwy - Tetmajera w Marcinowicach.
Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu państwa a wsparcie, jakie otrzymały szkoły to kwota 24 tysięcy złotych.
1 czerwca 2016 -
Ulewa dała się we znaki
Podmyte krawężniki, tony piasku naniesione na chodniki i jezdnie, połamane gałęzie, częściowo zalana stołówka w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych i uszkodzona nawierzchnia ulicy Świdnickiej - to bilans wtorkowej ulewy, która przeszła nad Świebodzicami.
Pracownicy ZGK Świebodzice od rana usuwają najpoważniejsze zniszczenia - przede wszystkim uszkodzenia w jezdni na ulicy Świdnickiej. Woda zerwała fragmenty asfaltu na wysokości dawnej rzeźni
. . . czytaj więcej
Ponieważ droga, jednostronną decyzją władz powiatu, została przekazana gminie, samorząd niezwłocznie zajął się naprawą uszkodzeń.
Intensywny deszcz spowodował także straty w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi. Rynny nie nadążały z odprowadzaniem wody i zalaniu uległa szkolna jadłodajnia. Pomieszczenie zostało na razie wyłączone z użytkowania, dyrekcja czeka na opinię fachowca, który oszacuje straty.