Śmigłowce w Świdnicy

W sierpniu 1943 roku, Zakłady Flettnera zlokalizowane w Berlinie (dzielnica Johanistahl) stały się również celem ataków lotniczych wojsk alianckich. >>> zobacz film


Skromny dotychczas montaż śmigłowców FL-282 został przeniesiony z Berlina do Świdnicy. Do listopada 1943 roku montaż tych śmigłowców musiał być prawie całkowicie wstrzymany. Produkcję seryjną rozpoczęto dopiero pod koniec 1944 roku. W ostatnich dniach stycznia 1945 roku zmontowano tam trzy gotowe do lotu FL-282.
Z powodu szybko zbliżających się wojsk sowieckich zdecydowano, że maszyny te odlecą ze Świdnicy do Gorlitz lecąc trasą nad Jelenią Górą. 14 dni później (17 lutego) natrafiono na dwie pozostawione maszyny w hali (adS).

Pod koniec kwietnia 1945 roku udało się uratować następne dwa śmigłowce, które na rozkaz konstruktora - Antona Flettnera zostały przetransportowane do Bad Tolz i Pensburga.


Obie maszyny ostatecznie znalazły się w Monachium i tam dla oficerów wojsk alianckich odbył się pokaz lotów.
Drugi pokaz odbył się w Stuttgarcie.

Pojedyncze egzemplarze śmigłowców FL-282 trafiły do USA i Anglii. W Anglii można je podziwiać w Coventry w "Towarzystwie Miłośników Samolotów"

na zdjęciu 1 - FL-282 V14 (wersja 14 zwana była "Kolibrem") w październiku 1944 roku na lotnisku w Świdnicy

na zdjęciu 2 - daleko w tle widać wieżę kościoła


opracowanie - Jerzy Gaszyński
informacje pochodzą z opracowania - Waffen - Arsenal autorstwa: Manfreda Griehla i Joachima Dressela
19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii