Zapomniana szkoła

W publikacjach o powojennych szkołach świdnickich brak jakiejkolwiek wzmianki o szkole prowadzonej przez zakonnice. Istniała ona w Świdnicy od początku roku szkolnego 1947/48, to jest od września 1947 roku, jako Prywatne Żeńskie Gimnazjum Gospodarcze Sióstr Prezentek. Nauka odbywała się w pomieszczeniach dawnego klasztoru Urszulanek przy ówczesnej ulicy Miedzianej 19, zwącej się dziś ulicą Kotlarską.

Gimnazjum miało cztery klasy. Kierowała nim siostra prezentka Władysława Kozłowska. W szkole tej uczyli: Zofia Danielewska, Zofia Fortuna, Regina (?) Hałasowa (kroju i szycia), Eugenia Kuczyńska, Zdzisław Major (estetyki), Emilia Pająkowa, Janina Wendowa (matematyki), Zofia Zimna.

W 1947 roku decyzją Ministerstwa Oświaty Gimnazjum uzyskało prawa szkoły państwowej. W roku 1950 zostało upaństwowione i zmieniło nazwę na "Państwowe Liceum Przemysłu Gastronomicznego". Dyrektorem został mianowany Feliks Kiełczewski. Od 1 września 1952 roku szkoła została w Świdnicy zlikwidowana, a jej uczennice przeniesiono do analogicznego liceum w Wałbrzychu.

Edmund Nawrocki
na podstawie wywiadu z Heleną Grzelak zamężną Jakś, ongiś mieszkanką Pszenna, która w latach 1947-1951 uczęszczała do szkoły sióstr prezentek w Świdnicy20 czerwca 2019 - Bogny, Rafaeli, Rafała