Papiery firmowe

"Gebruder Crotogino"
Fabryka Narzędzi Stolarskich i Wyrobów Metalowych. Widok z około 1900 roku. Obecnie ulica Mleczna Droga 7

Fabrik chemischer Erzeugnisse Robert Semmt - Schweidnitz
Fabryka Wyrobów Chemicznych. Widok z około 1920 roku. Fabryka produkowała między innymi wazelinę, atrament, pastę do butów.

Browar Parowy "Brau-Commune"
Widok z około 1900 roku. W latach 1879-1871 przy obecnym placu Grunwaldzkim wzniesiono nowoczesny browar. Zajmował on między innymi pomieszczenia dzisiejszego Miejskiego Domu Handlowego oraz byłej spółdzielni "Aparatura Pomiarowa". Na pierwszym piętrze obecnego klubu "Bolko" znajdowała się duża sala widowiskowo - restauracyjna. W miejscu gdzie obecnie stoi pawilon handlowy "Jonatan" urządzono pod koniec XIX wieku ogród piwny.

Fabryka Majoliki Terakoty i Fajansu "R.M.Krause-Schweidnitz"
Widok z około 1908 roku. Obecna ulica Ofiar Oświęcimskich 15. Fabryka została założona w 1882 roku przez Richarda Maxa Krause. Upadła na początku lat trzydziestych w czasie wielkiego kryzysu.

"Frams & Freudenberg, Schweidnitz"
Zakład budowy maszyn i kotłów, odlewnia żelaza założona w 1868 roku przez Heinricha Frambsa i Adolfa Freudenberga. Widok zakładu z 1902 roku. Po II wojnie światowej w miejscu tym znajdowała się Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych.

Dampffagewerk, Riften u.Holzwarenfabrik vorm.C.Polte u.Gohn.
Tartak parowy, fabryka skrzyń i wyrobów drewnianych. Obecnie ulica Ofiar Oświęcimskich. Widok z około 1920 roku.

"R.Conrad Nachf. - Metallwarenfabriken"
Fabryka towarów metalowych. Widok z 1930 roku. W skład firmy wchodziły dwa zakłady: jeden przy obecnej ulicy Sikorskiego, a drugi na ulicy Łukasińskiego. Zakłady produkowały wyroby druciane, guziki, sprzączki, haki.

"Heinrichshulle" H.Geislers Eisenwerk
Odlewnia żelaza i fabryka maszyn. Widok z 1918 roku. W zakładzie produkowano maszyny dla przemysłu ceramicznego, kratki ściekowe, urządzenia do C.O. wentylacji i suszarni. Fabryka znajdowała się przy obecnej ulicy Wałbrzyskiej.

"M. Weissenberg vorm. Carl Francisci Magnesitsteinfabrik"
Fabryka pieców i cegieł ogniotrwałych oraz wyrobów magnezytowych. Widok z 1930 roku. Dziś ulica Westerplatte 51. Po II wojnie światowej znajdowały się tam Dolnośląskie Zakłady Magnezytowe, a obecnie schronisko Brata Alberta. Zakład produkował wyroby szamotowe, cegły i piece.

"Carl Wolff" Mobelfabrik.
Fabryka mebli. Widok z 1930 roku. Obecnie ulica Kliczkowska. W zakładzie do dziś produkuje się meble.

"Gebruder Herbich"
Fabryka rękawiczek. Widok z 1933 roku. Obecnie znajduje się w tym miejscu SANEPID - ulica Wałbrzyska.

"August Rittner" Maschinenfabrik.
Odlewnia żelaza, farbyka maszyn i kotłów. Fabryka powstała w 1870 roku. Widok z 1905 roku. Obecnie jest to ulica Wrocławska.

"Berthold-Bohm"
Obecnie zwany domem pod Hermesem
Widok pochodzi z 1929 roku. W budynku mieścił się markowy sklep, w którym handlowano cygarami, tabaką i papierosami.

"Hugo Roithner & Co."
Fabryka zabawek i sprzętu sportowego. Widok z 1900 roku. W 1872 roku Hugo Roithner założył w Świdnicy przy ulicy Budowlanej fabrykę w której wytwarzano między innymi powrozy, lalki i meble dziecięce. W 1899 roku wybudowano nowy duży zakład w Kraszowicach, wtedy podświdnickiej wsi. Około 1908 roku pracowało w nim ponad 400 pracowników. W zakładzie produkowano sprzęt gimnastyczny, sportowy i zabawki. Wyroby te cieszyły się uznaniem w wielu krajach świata.W firmie wyprodukowano pierwszą rakietę tenisową na terenie Niemiec. Obecnie teren ten zajmuje "Diora Świdnica".

"Moreno Adania" Schweidnitzer Holz-und Eisenstifte-Fabrik
Widok z 1918 roku. Firma produkowała między innymi: sztyfty, sztyfciki metalowe i drewniane, ołówki.


16 lipca 2019 - Eustachego, Mariki, Mirelli