Domy urzędnicze przy ulicy Pionierów

W Świdnicy przy dzisiejszej ulicy Pionierów zbudowano około 1924 roku kilka domów mieszkalnych przeznaczonych na mieszkania służbowe dla urzędników poszczególnych instytucji.
Na rogu ulicy Sprzymierzeńców i ulicy Pionierów stanął dom oznaczony nr 36 i 38, w którym mieszkali urzędnicy kolei państwowych. W suterenie było mieszkanie dozorczyni domu. Jej mąż był ogrodnikiem terenów kolejowych. Do jego obowiązków należało ukwiecanie dworców i dbałość o wygląd terenów przydworcowych. Na pierwszym piętrze, w olbrzymim, wielopokojowym mieszkaniu rezydował dyrektor zakładów naprawczych taboru kolejowego (dzisiaj Fabryka Wagonów "Świdnica"). Pozostałe obszerne mieszkania tego domu zajmowali różni wyżsi urzędnicy kolejowi.
Podczas nalotu samolotów radzieckich na Świdnicę, 11 lutego 1945 r. w dom ten trafiła bomba lotnicza. Była tzw. niewybuchem, bo tylko przebiła dach i stropy i została potem rozbrojona w piwnicy.
Obok, przy ulicy Pionierów i przy ulicy Rycerskiej, zbudowano pięć domów dla urzędników pocztowych.
Dalej, w kierunku dworca kolejowego, miasto zbudowało w 1912 roku gmach dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Kasprowicza. Po wojnie zajmowała go Armia Radziecka na tzw. "dom oficera", klub, w którym mieściło się m.in. kino i sklep z tańszymi, często deficytowymi towarami. Niektórym Polakom udawało się wtedy zdobyć przepustki uprawniające do zakupów w tym sklepie. Gmach dzisiejszego Liceum im. Kasprowicza był do drugiej wojny światowej państwową średnią szkołą żeńską zwaną "Oberlyzeum Friedrichschule". W czasie wojny wykwaterowano stamtąd klasy szkolne i urządzono szpital wojskowy.
W czasach hitlerowskich dzisiejsza ul. Pionierów nazywała się Franz-Becker-Strasse ku czci hitlerowca, który 19 lutego 1932 roku zginął podczas zamieszek w Żarowie. W pobliżu miejsca, gdzie przez pewien czas stał tzw. "krzyż pokutny", u zbiegu ulicy Pionierów i ulicy Traugutta, stał kamień upamiętniający Beckera, którego grób zachował się do niedawna na cmentarzu w Pszennie. W hitlerowskie dni pamięci przy kamieniu odbywały się uroczystości.

Edmund Nawrocki
rozdział z książki "Z dziejów Świdnicy"

19 czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego, Sylwii