Letnie wydarzenia muzyczne w Fundacji „Krzyżowa”
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowała niezwykłe wydarzenie kulturalne, które odbędzie się w drugi weekend lipca 2026 roku. Uczestnicy będą mogli cieszyć się dwudniowym programem pełnym atrakcji, obejmującym zarówno historyczne zwiedzanie, jak i muzyczne doznania na najwyższym poziomie. Wszystkie wydarzenia są dostępne dla publiczności bezpłatnie i skierowane do osób w każdym wieku.
Pierwszy dzień: 10 lipca 2026 – Wieczór w duchu wspólnoty i muzyki
Piątkowy wieczór w Krzyżowej to doskonała okazja do spędzenia czasu z bliskimi, zanurzenia się w historii i cieszenia się magiczną atmosferą tego miejsca. Urokliwy letni wieczór rozpocznie się o godzinie 17:00, kiedy to uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć odnowiony Dom na Wzgórzu. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli odkryć sekrety i bogatą historię tego zabytku.
Na godzinę 18:30 zaplanowano występ młodzieżowej orkiestry „Music for Future”. Ten koncert to przedsmak sobotniej uczty muzycznej, gdzie młodzi artyści z różnych krajów zaprezentują swoje umiejętności. Wieczór zakończy się o godzinie 20:00 ogniskiem, które stworzy okazję do integracji i wspólnej zabawy. Uczestnicy są zachęcani do przyniesienia własnych przekąsek na ruszt, by w pełni cieszyć się atmosferą.
Drugi dzień: 11 lipca 2026 – Kulminacja muzycznych emocji
Sobota z kolei przyniesie finał 5. edycji projektu „Music for Future 2026”. Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Smyczkowa, składająca się z utalentowanych muzyków z różnych krajów, zaprezentuje swoje umiejętności podczas koncertu pod dyrekcją Anny Sułkowskiej-Migoń. Ten dzień będzie zwieńczeniem tygodnia intensywnych warsztatów i prób, w trakcie których uczestnicy eksperymentowali z różnymi stylami muzycznymi.
Program koncertu został podzielony na dwie części. W pierwszej usłyszymy dzieła takich mistrzów jak Wojciech Kilar i Wolfgang Amadeusz Mozart. Druga część to premiera przygotowana z duetem SEKUNDa, która zaprezentuje nowe aranżacje utworów z albumu „Tchnienie”. Dodatkowo, występy wzbogaci udział uczestników projektów „Kreatywne Wakacje” i „Sztuka bez Granic”, którzy połączą muzykę z elementami sztuk performatywnych.
Informacje praktyczne i podziękowania
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, zlokalizowanej w miejscowości Krzyżowa, pod adresem Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze. Piątkowe atrakcje rozpoczną się o godzinie 17:00, a sobotni koncert finałowy odbędzie się o godzinie . Wstęp na oba dni jest wolny, a organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą dobrego humoru i przekąsek na piątkowe ognisko.
Projekt „Music for Future 2026” jest wspierany przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu oraz Freya von Moltke Stiftung für das Neue Kreisau. Organizatorzy wyrażają wdzięczność partnerom, których zaangażowanie i wsparcie umożliwiły realizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
Źródło: Urząd Gminy w Świdnicy
