Zielona rewolucja w Strzegomiu: Zespół Szkół zyska energię słoneczną!

Zielona rewolucja w Strzegomiu: Zespół Szkół zyska energię słoneczną!

Energetyczna modernizacja budynków powiatowych nabiera tempa. Zespół Szkół w Strzegomiu już wkrótce zyska nowoczesne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, a planowane prace obejmą kluczowe inwestycje wpływające na bezpieczeństwo i efektywność energetyczną placówki.

Nowe inwestycje w Zespole Szkół

Powiat Świdnicki podpisał kolejne umowy, które gwarantują przeprowadzenie robót budowlanych na budynku „B” Zespołu Szkół w Strzegomiu. W ramach zleconych działań przewidziano przede wszystkim montaż instalacji fotowoltaicznej oraz pełnej infrastruktury zabezpieczającej, co pozwoli szkole na korzystanie z energii słonecznej i podniesie poziom zabezpieczeń przeciwpożarowych.

System fotowoltaiczny, zgodnie z ustaleniami, osiągnie moc co najmniej 12,78 kWp. Panele zostaną dobrane kolorystycznie do dachu – zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – a całość zostanie zainstalowana na specjalnie przygotowanej konstrukcji wsporczej. Integralną częścią inwestycji będzie także wdrożenie rozdzielnicy oraz falownika, które umożliwią bezpieczne i efektywne zarządzanie wyprodukowaną energią.

Zabezpieczenia i wdrożenie systemu

Instalacja zostanie wyposażona w nowoczesny wyłącznik przeciwpożarowy, zintegrowany z rozdzielnicą główną, oraz pełny system odgromowy, co stanowi wymóg bezpieczeństwa dla tak rozbudowanego systemu PV. Po zakończeniu montażu planowane są szczegółowe pomiary powykonawcze, mające potwierdzić zgodność z obecnymi normami technicznymi i bezpieczeństwa.

Oprócz prac technicznych, wykonawca zadba także o niezbędne formalności: przygotuje zgłoszenia i podpisze umowy umożliwiające oddawanie nadwyżek energii do sieci Tauron Dystrybucja. O zakończeniu inwestycji zostanie powiadomiona również Państwowa Straż Pożarna w Świdnicy.

Terminy i finansowanie prac

Koszt modernizacji budynku w Strzegomiu wyniesie ponad 110 tysięcy złotych, a zakończenie robót przewidziano na wrzesień 2026 roku. Realizacja tej części przedsięwzięcia wpisuje się w harmonogram większego projektu energetycznego, który objął już kilka lokalizacji na terenie powiatu.

Efektywność energetyczna dla całego regionu

Przedsięwzięcie jest elementem programu „Zielona energia dla Powiatu Świdnickiego”. Cały projekt obejmuje nie tylko instalację 11 systemów fotowoltaicznych, ale także montaż 3 pomp ciepła w obiektach publicznych. Takie działania mają przynieść trwałe efekty, poprawiając efektywność energetyczną i udział energii odnawialnej w funkcjonowaniu lokalnych instytucji.

Projekt uzyskał solidne wsparcie finansowe z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027. Całkowity budżet przedsięwzięcia przekracza 3,2 mln zł, z czego zdecydowana większość pochodzi ze środków unijnych i państwowych. Prace rozpoczęły się już we wrześniu 2021 roku i potrwają do końca października 2026 r.

Informacje dla uczestników projektu

Uczestnicy i beneficjenci programu zostali poinformowani, że w przypadku wątpliwości dotyczących zgodności projektu z prawami osób niepełnosprawnych lub Kartą Praw Podstawowych UE, mogą zgłaszać uwagi do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej w formie pisemnej na adres we Wrocławiu, przy ul. Kwiatkowskiego 4.

Wszelkie podejrzenia dotyczące nadużyć finansowych, konfliktu interesów lub korupcji można anonimowo zgłaszać przez internetowy formularz kontaktowy.

Źródło: facebook.com/powiat.swidnica