Dzieci odkrywają historię niedźwiedzia Wojtka podczas majowych warsztatów w bibliotece
Majowe uroczystości to czas, który niesie ze sobą wiele okazji do refleksji i nauki, zwłaszcza dla najmłodszych. W Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy, noszącej imię Polskich Podróżników i Odkrywców, odbył się cykl warsztatów, które miały na celu przybliżenie dzieciom istotnych wydarzeń historycznych. Spotkania te, zorganizowane w Filii nr 1, były inspirowane książką Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”.
Przyjaciel na froncie – historia niedźwiedzia Wojtka
Centralnym elementem warsztatów była opowieść o niedźwiedziu Wojtku, który stał się symbolem odwagi i przyjaźni. Historię tego niezwykłego zwierzęcia, które towarzyszyło żołnierzom Armii Andersa podczas II wojny światowej, dzieci mogły poznać dzięki lekturze wspomnianej książki. Wojtek nie tylko był towarzyszem broni, ale także stanowił źródło wielu wzruszających momentów. Jego przygody pokazały młodym uczestnikom warsztatów, jak silne mogą być więzi między człowiekiem a zwierzęciem.
Warsztaty plastyczne z historią w tle
Po części literackiej, każde spotkanie było wzbogacone o sesję warsztatów plastycznych. Dzieci z entuzjazmem tworzyły swoje wersje niedźwiedzia Wojtka, co nie tylko rozwijało ich kreatywność, ale także pozwalało lepiej zapamiętać przedstawioną historię. Podczas zajęć plastycznych dominowały biało-czerwone barwy, co podkreślało patriotyczny charakter całego wydarzenia.
Znaczenie edukacji historycznej
Warsztaty te były nie tylko doskonałą okazją do nauki, ale także ważnym elementem obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa. Książka „Dziadek i niedźwiadek” posłużyła jako narzędzie do przybliżenia dzieciom skomplikowanych wydarzeń z czasów II wojny światowej w przystępny i interesujący sposób. Poprzez zabawę i twórcze działania, młodzi uczestnicy mogli lepiej zrozumieć i zapamiętać te ważne aspekty historii.
Podsumowując, spotkania w Szkole Podstawowej nr 105 w Świdnicy były nie tylko wartościową lekcją historii, ale także wspaniałą okazją do rozwijania wyobraźni i zdolności artystycznych dzieci. Takie inicjatywy pokazują, jak ważne jest łączenie edukacji z kreatywnym podejściem do nauczania, co z pewnością zostanie zapamiętane przez uczestników na długo.
Źródło: facebook.com/MBPswidnica
