Oddłużenie osoby fizycznej a prowadzenie działalności gospodarczej
Oddłużenie jest to termin, który wbrew pozorom odnosi się nie tylko do konsumenta, ale dotyczy też przedsiębiorcy. Warto zauważyć, że prowadzenie działalności w Polsce nie jest łatwe i niejednokrotnie dochodzi do upadku firmy. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda oddłużenie przedsiębiorców.
Postępowanie upadłościowe, czyli oddłużenie osoby fizycznej, będącej przedsiębiorcą
Przedsiębiorcy, którzy są osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG w myśl polskiego prawa mogą zostać oddłużeni. Warto wiedzieć, że w przypadku przedsiębiorców oddłużenie nie toczy się w ramach tzw. upadłości konsumenckiej. Zastosowanie mają przepisy mówiące, że przedsiębiorca musi zgłosić upadłość i odbywa się to tak jak upadłość spółki z o.o. Jednak występuje tutaj jedna istotna różnica, a mianowicie po ogłoszeniu upadłości istnieje możliwość oddłużenia. Jeżeli decydujecie się na oddłużenie w ramach upadłości przedsiębiorcy, to musicie zgłosić wniosek o ogłoszenie upadłości i na jego podstawie sąd ogłasza upadłość Waszej firmy. Jeżeli chcecie uzyskać oddłużenie musicie spełniać określone wymagania, a mianowicie Wasze działanie nie może spowodować zwiększenia niewypłacalności. Dotyczy to sytuacji, gdy osoby niewypłacalne biorą kredyt po to, by spłacić wcześniejsze zobowiązania. Ponadto nie może Wam zostać postawiony zarzut nierzetelności. Nie możecie również otrzymać orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej ani być tzw. recydywą upadłościową. Ponadto jeżeli został Wam postawiony zarzut niewykonania ustalonego planu spłaty, to także nie zostaniecie oddłużeni. Podobnie w sytuacji, gdy doprowadziliście do pokrzywdzenia wierzycieli.
Oddłużenie przedsiębiorcy w ramach upadłości przedsiębiorcy oraz upadłości konsumenckiej – co warto wiedzieć?
Oddłużenie przedsiębiorcy może nastąpić w ramach upadłości konsumenckiej. Przede wszystkim na początek trzeba złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. W momencie gdy są oddali ten wniosek na skutek tzw. ubóstwa masy, to przedsiębiorca zamyka działalność gospodarczą i zostaje wykreślony z CEiDG. Wtedy też staje się konsumentem i może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W jego ramach ma możliwość skorzystania z tzw. oddłużenia. Trzeba pamiętać, że tylko i wyłącznie przedsiębiorca, który zamknął dotychczasową działalność może złożyć taki wniosek. Oddłużenie przedsiębiorcy w ramach upadłości konsumenckiej zachodzi, gdy zaistnieje niewypłacalność. Oczywiście nie może dojść do powstania zaległości w czasie prowadzenia działalności gospodarczej. W czasie prowadzenia działalności może powstać zobowiązanie tylko wobec jednego wierzyciela. Inną przesłanką jest niewypłacalność, która powstała w czasie prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadzenie takiej sprawy należy powierzyć specjalistom. Najlepiej wejść na stronę: https://kancelaria-slaski.pl/, by dowiedzieć się więcej. Sam proces oddłużenia nie jest krótki. Wymaga podjęcia naprawdę poważnych decyzji. Konieczne są negocjacje oraz konsolidacja zobowiązań. Warto wiedzieć, że oddłużanie przedsiębiorców obejmuje nie tylko tych, którzy zaciągnęli zobowiązania w różnego rodzaju instytucjach finansowych, ale także tych, którzy zalegają z opłatami w ZUS. Należy podjąć właściwe działania, dzięki którym zaległości nie będą rosły i nie będą prowadziły do jeszcze większych problemów finansowych.