PIT 37 rozliczysz online w kilka chwil

PIT 37 rozliczysz online w kilka chwil

Deklaracja PIT 37 to najpopularniejsza deklaracja, wypełniana przez Polaków. Coraz więcej osób decyduje się na jej wypełnienie przez internet, ponieważ jest to szybki i prosty sposób na rozliczenie podatku.

  1. Jak wypełnić PIT 37 online?
  2. Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?
  3. Rozliczenie PIT 37 dla emerytów i rencistów

Deklarację podatkową możemy wypełnić ręcznie i dostarczyć do urzędu skarbowego lub wypełnić i wysłać przez internet. Ta druga opcja jest dużo wygodniejsza, a program e-pity, który przeprowadza nas przez cały proces, eliminuje ryzyko pomyłki. Wypełniając PIT 37 przez internet rozliczysz się samodzielnie lub z małżonkiem i skorzystasz ze wszystkich ulg, które Ci przysługują.

Jak wypełnić PIT 37 online?

Wypełnianie deklaracji PIT 37 przez internet jest bardzo proste i poradzą sobie z tym nawet osoby, które dotąd korzystały z biur rachunkowych, ponieważ obawiały się, że nie poradzą sobie z samodzielnym wypełnieniem deklaracji. Teraz jest to bardzo proste i każdy może rozliczyć się sam. Wystarczy skorzystać z programu e-pity, który przeprowadzi przez cały proces, który trwa tylko chwilę. Jak się za to zabrać? Przygotuj PIT otrzymany od pracodawcy lub organu rentowego i uruchom program. Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie, które ułatwiają wykonywanie kolejnych kroków. Łatwo odliczysz też przysługujące Ci ulgi w PIT 37 oraz przekażesz 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Możesz też skorzystać z automatycznie przygotowanego zeznania pobranego z profilu podatnika z usługi Twój e-PIT, które uzupełnisz w programie e-pity o inne informacje, takie jak ulgi. Wypełnioną deklarację możesz wydrukować i osobiście dostarczyć do urzędu skarbowego lub od razu wysłać online. Ta druga opcja jest dużo bardziej praktyczna, ponieważ wszystko załatwisz w kilka chwil bez wychodzenia z domu i szybciej otrzymasz zwrot podatku, jeśli taki Ci przysługuje.

Jak rozliczyć się wspólnie z małżonkiem?

PIT 37 można rozliczyć samodzielnie lub wspólnie z małżonkiem. Wspólne rozliczenie PIT jest możliwe, jeśli oboje małżonków spełnia warunki do złożenia PIT 37. Ważne jest też, aby małżeństwo trwało przez cały rok podatkowy. Jeśli w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie, nastąpiło zawarcie małżeństwa lub rozwiązanie wspólnoty majątkowej, nie można rozliczyć się wspólnie. Wspólne rozliczenie nie będzie też możliwe, jeśli jedno z małżonków rozlicza się podatkiem liniowym, tonażowym lub poprzez ryczałt ewidencjonowany (wyjątkiem jest najem prywatny i dzierżawa). Jeśli natomiast jedno z małżonków prowadzi działalność opodatkowaną według skali podatkowej, nie można rozliczyć z nim na PIT 37 dochodów z tytułu stosunku pracy. Należy wtedy rozliczyć się wspólnie, wypełniając deklarację PIT 36.

Rozliczenie PIT 37 dla emerytów i rencistów

Jeśli jedyne dochody, jakie posiadasz pochodzą z tytułu renty lub emerytury, rozlicza Cię organ rentowy i nie musisz już robić tego samodzielnie. Jeśli jednak chcesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z przysługujących Ci ulg, możesz wypełnić deklarację PIT 37. Nawet jeśli nie chcesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem i nie przysługują Ci żadne ulgi ani odliczenia, a chcesz przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, możesz to zrobić. Wystarczy wypełnić i wysłać Oświadczenie PIT-OP. Jest to deklaracja, która umożliwia emerytom i rencistom przekazanie 1% podatku. Można ją wysłać do systemu e-Deklaracji lub wydrukować i dostarczyć do urzędu skarbowego w tradycyjnej formie.

Jeden komentarz o “PIT 37 rozliczysz online w kilka chwil

  1. Bardzo dobrze. Osobiście nie lubię biurokracji ale raz do roku trzeba…;(

Comments are closed.