9. Festiwal Filmowy Spektrum

9. Festiwal Filmowy Spektrum

Świdnicki Ośrodek Kultury przygotowuje się na gospodarowanie 9. edycji Festiwalu Filmowego Spektrum, której początek zaplanowano na najbliższy wtorek. Program tego wydarzenia zasila ponad 50 tytułów filmowych, wśród których nie brakuje tych, które miały okazję zaprezentować się na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych bieżącego roku.

Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod hasłem „Save the changes /Zachowaj zmiany” i ma na celu skupić uwagę widzów na otaczającej nas rzeczywistości. Jak podkreślił dyrektor festiwalu, Paweł Kosuń, współczesny świat jest zbyt skomplikowany, aby go całkowicie zrozumieć, dlatego warto skoncentrować się na swoim najbliższym otoczeniu. Filmy prezentowane podczas tej edycji festiwalu zgodnie z tym podejściem skupiają się na drobiazgach, nie próbując opowiadać historii świata w skali makro, ale koncentrując się na małych fragmentach opisujących świat poprzez relacje z bliskimi osobami.

Kosuń, przybliżając charakter filmów, które będą prezentowane podczas Festiwalu Spektrum, zwrócił uwagę, że nie jest to wyjątkowość świdnickiego wydarzenia. W 2021 roku na scenach światowych festiwali dominowały bowiem filmy o charakterze intymnym. Kino staje się miejscem ucieczki przed szybkim tempem życia, miejscem, gdzie globalne problemy są odłożone na bok. Dyrektor zachęca do wyłączenia komputerów, skorzystania z opcji „Save the changes” i spotkania się w ciepłych, przytulnych salach kinowych.