Eksport do Rosji, czyli kusząca alternatywa

Eksport do Rosji, czyli kusząca alternatywa

Jednym ze sposobów na rozwój firmy jest zwiększenie grona potencjalnych klientów. Przedsiębiorstwo często podejmuje wówczas decyzję o wprowadzeniu produktów na nowy rynek zbytu. Mimo, że polscy producenci najczęściej w takiej sytuacji kierują swoje towary do państw Unii Europejskiej, coraz częściej krajem docelowym staje się Rosja.

Dlaczego eksport do Rosji jest warty uwagi?

Cechą charakterystyczną rosyjskiego rynku zbytu jest chłonność, co wpływa pozytywnie na jego potencjał rozwojowy. Dla polskiego przedsiębiorcy stanowi to szansę, którą opłaca się wykorzystać. Warto zauważyć, że nasze rodzime produkty cieszą się na Wschodzie dużym zaufaniem klientów, wynikającym z wysokiej jakości oraz konkurencyjnych cen proponowanych przez Polaków towarów.

Co Polacy eksportują do Rosji?

Wśród produktów cieszących się popularnością na rynku rosyjskim można wymienić wyroby przemysłu maszynowego, elektrycznego, samochodowego, chemicznego oraz włókienniczego. Rosjanie chętnie kupują zatem polskie AGD, kosmetyki i wyroby farmaceutyczne, materiały budowlane, odzież, obuwie, części motoryzacyjne, meble czy sprzęt medyczny.

Eksport do Rosji – perspektywy

Mimo obowiązujących sankcji, wartość eksportu z Polski do Rosji wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat o około 40%, co wynosi ponad 9 mld zł. Dane te wskazują na dobry stan polsko-rosyjskich stosunków gospodarczych oraz prognozują dalszy korzystny rozwój.

Plusy eksportu do Rosji

Niezależnie od panującego przekonania, iż trudniej rozpocząć sprzedaż swoich produktów na rynkach wschodnich niż w państwach zachodnich, warto zauważyć plusy kontaktów gospodarczych z Rosją. Ze względu na uwarunkowania kulturowe są oni bowiem nastawieni na długoletnią współpracę. Jeżeli zatem uda się wejść na rynek rosyjski, zdobyte relacje biznesowe procentują przez lata.

Podsumowanie

Eksport do Rosji jest bardzo obiecującą alternatywą dla rynków Unii Europejskiej. Jest ogromny, bardzo chłonny, a wyprodukowane przez nas produkty cieszą się bardzo dobrą opinią. Zwłaszcza urządzenia przemysłowe są oraz ubrania cieszą się popularnością u naszych wschodnich sąsiadów.

Zobacz także stronę www.ccrw.pl