Zgaga – nieprzyjemny problem oraz zwiastun większych problemów

Zgaga – nieprzyjemny problem oraz zwiastun większych problemów

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w okolicy przełyku. Przyczyną problemu może być cofanie się soków żołądkowych. Zgaga bywa tymczasowym dyskomfortem, ale też objawem poważniejszych kłopotów ze zdrowiem. Co należy wiedzieć o czynnikach, które ją wywołują i sposobach na złagodzenie nieprzyjemnej dolegliwości?

Co powoduje zgagę?

Przyczyną zgagi może być niedokładne i pospieszne przeżucie pokarmu. Dyskomfort bywa spowodowany też przez przepełnienie żołądka albo nietolerancję określonych pokarmów. Zgagę wywołuje cofanie się kwasu solnego i treści pokarmowej do przełyku. Substancje działają drażniąco na znajdujący się tam nabłonek, co powoduje nieprzyjemne odczucia.

Domowe sposoby na złagodzenie dyskomfortu po posiłkach

Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się zgagi, warto jeść małe porcje pokarmów i robić to częściej. Należy unikać spożywania posiłków przed snem czy wysiłkiem fizycznym oraz noszenia ciasnych ubrań naciskających na brzuch. Wskazane jest picie niegazowanej wody przed posiłkiem i sięganie po ziołowe środki wspomagające trawienie (np. miętę). Żeby zapobiec zgadze, zaleca się ograniczyć spożycie tłuszczów, gazowanych napojów, czosnku, cytrusów, kawy, cebuli i czekolady oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Warto rzucić palenie, utrzymywać prawidłową wagę oraz spać na lewym boku (żołądek znajduje się wówczas niżej niż przełyk, co przeciwdziała cofaniu się soku żołądkowego).

Zgaga w ciąży

Zgaga należy do częstych dolegliwości ciążowych. W pierwszym trymestrze pojawia się z powodu rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, co z kolei jest spowodowane wytwarzaniem dużych ilości hormonów przez organizm. Omówiony stan sprzyja cofaniu się treści żołądkowej i odczuwaniu dyskomfortu. W dalszych trymestrach ciąży zgaga wynika z powiększenia macicy i uciskania przez nią żołądka. Treść żołądkowa może być mechanicznie wypychana do przełyku.

Zgaga jako objaw innej choroby

Zgaga jest charakterystycznym symptomem choroby refluksowej. Dolegliwość polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, a jej przyczyną okazują się zaburzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku. Jeśli wspomniany mięsień kurczy się nieprawidłowo albo ma zmniejszoną wydolność, treść żołądkowa cofa się i powoduje zgagę. Nieprzyjemne dolegliwości może nasilać leżenie albo schylanie się. Powstaniu zaburzeń w pracy dolnego zwieracza przełyku sprzyjają otyłość i nadwaga, palenie papierosów, nieprawidłowe odżywianie się oraz zaniedbywanie aktywności fizycznej. Jeżeli choroba refluksowa nie będzie leczona, może doprowadzić do powikłań takich jak przełyk Barretta (stan zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku).

Leczenie zgagi

Jeżeli zgaga zdarza się okazjonalnie, nie musi być powodem do niepokoju. Jeżeli jednak dyskomfort pojawia się częściej, a w jego łagodzeniu nie sprawdzają się domowe sposoby i towarzyszą mu inne objawy takie jak krwawienia, bóle brzucha, wymioty czy utrata wagi, należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli zgaga jest problemem przewlekłym, ale nie wiąże się z poważniejszym schorzeniem, można sięgnąć po leki na zgagę dostępne bez recepty. Tego typu preparaty zobojętniają kwas żołądkowy i powlekają błonę śluzową przełyku ochronną warstwą. Środki mogą też redukować uczucie pełności przez ograniczenie ilości gazów gromadzących się w żołądku. Warto pamiętać, że omawiane leki nie mogą być przyjmowane doraźnie ani w zbyt dużych dawkach. Aby działały efektywnie, należy zużyć całe opakowanie.

Zgaga jest powszechną dolegliwością, która może – choć nie musi – wiązać się z poważniejszymi problemami ze zdrowiem. Jeżeli pieczenie w przełyku pojawia się często i towarzyszą mu inne niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W innych przypadkach można z powodzeniem złagodzić dyskomfort, sięgając po domowe środki wspierające trawienie lub apteczne leki na zgagę dostępne bez recepty. Stosując te ostatnie, warto pamiętać o zaleceniach producentów zawartych w ulotce, aby zażywanie preparatów okazało się bezpieczne dla zdrowia.