Kolędy podczas X jubileuszowego Przeglądu Kolędniczego w Witoszowie Dolnym

Kolędy podczas X jubileuszowego Przeglądu Kolędniczego w Witoszowie Dolnym

Chociaż święta Bożego Narodzenia są już za nami, według polskiej tradycji kolędy oraz pastorałki nie przestają rozbrzmiewać aż do 2 lutego. Ich melodia i rytm sprawiają, że często z radością je nucimy lub słuchamy. Jest to również zasługa różnorakich zespołów ludowych oraz śpiewaczych, które poświęcają swój czas na pielęgnowanie tych cudownych tradycji. Dzięki nim możemy podziwiać różnorodność i bogactwo kolęd oraz pastorałek.

„Kontynuujcie swoje śpiewy jak najdłużej, aby utrzymać te piękne bożonarodzeniowe tradycje i przekazać je następnym pokoleniom” – mówiła wzruszona Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, podczas pożegnania z zespołami ludowymi na X jubileuszowym Przeglądzie Kolędniczym w Witoszowie Dolnym.

Aktorzy zaprezentowali nie tylko tradycyjne polskie kolędy i pieśni świąteczne, ale także oryginalną „Kolędę Wojcieszowską”, którą wykonał zespół Wojcieszowianie. Zespół składa się m.in. z emerytowanego księdza proboszcza oraz dwóch organistów. Łącznie, na scenie w tradycyjnych strojach ludowych wystąpiło pięć zespołów:

– „Jarzębina” z gminy Kobierzyce,
– „Zespół Kądziołeczka” z gminy Świdnica,
– „Ale Babki – zespół ludowy z kapelą Zdzicha” także z gminy Świdnica,
– „Dobromierzanie” z gminy Dobromierz,
– „Wojcieszowianie” z gminy Wojcieszów.