Na co zwrócić uwagę przy zakupie cieląt?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie cieląt?

Decydując się na zakup cielęcia warto pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Jednak najważniejszym czynnikiem jest miejsce, z którego prowadzona jest sprzedaż cieląt. Cielęta to żywe istoty, dlatego powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki chowu i ogólny dobrostan życia.

Wiedza i wieloletnie doświadczenie.

Rogofarm to rodzinna firma zajmującą się sprzedażą cieląt. Dzięki szerokiej wiedzy i doświadczeniu oferta dopasowana jest do potrzeb i wymagań klienta. Firma gwarantuje świeże i codzienne dostawy najwyższej jakości zwierząt. Oferowane cielęta są głównie przeznaczone do dalszego chowu. Na stronie firmy https://www.rogofarm.pl/ można znaleźć wszelkie niezbędne informacje dotyczące sprzedaży cieląt typu MM, NCB oraz HF, które pochodzą wyłącznie z restrykcyjnie sprawdzonych hodowli.

Niestety wciąż wielu hodowców podejmuje ostateczną decyzje zakupu cielęcia na podstawie cen. Warto wspomnieć, że za cielęta mleczne płaci się znacznie mniej niż za takie typowo mięsne, czy też krzyżówki. Jednak warto pamiętać, że między tymi zwierzętami jest ogromna różnica. Dlatego też kupując cielęta warto dobrze przemyśleć swoją decyzję i zwrócić uwagę na szereg ważnych kwestii, które w mogą uchronić hodowcę przed poniesieniem strat.

Zakup cielęcia – na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że decydując się na zakup cielęcia należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych i pewnych źródeł, które posiadają odpowiednią dokumentację. Kolejną kwestią jest podpisanie umowy sprzedaży i sprawdzenie statusu zdrowotnego zwierzęcia. Z tego powodu należy żądać od podmiotu sprzedającego książeczki zdrowia oraz aktualnych wyników badań. Przed zakupem warto również sprawdzić prowadzenie monitoringu chorób i profilaktycznych programów szczepień.

Zarówno jakość, jak i ogólny stan zdrowia cielęcia w momencie zakupu oraz przez pierwszych kilka tygodni przebywania w nowym miejscu decydują o końcowym wyniku finansowym przeprowadzonej sprzedaży. Odrobienie poniesionych strat na późniejszym etapie czasem jest niezwykle trudna, a czasami wręcz zupełnie niemożliwe.

Jak poprawnie przyjąć nowe cielęta do stada?

Niestety wielu hodowców bydła ma duże problemy z upadkami cieląt, do których dochodzi niedługo po zakupie i wprowadzeniu do stada nowych sztuk. Z tego powodu tak istotne jest sprawdzenie stanu zwierzęcia przed jego zakupem. Połową sukcesu jest sprawny transport cieląt i ograniczenie stresu związanego z całą logistyką. To właśnie często przez nadmierny stres stan zdrowia cielęcia mogą doprowadzić do gwałtownego spadku odporności.

W praktyce problematyczne okazuje się również kwarantanna nowego cielęcia. Dzielenie nowo zakupionych zwierząt od posiadanego już stada na okres od 4 do 6 tygodni jest najbardziej rozsądną opcją, jednak w praktyce jest to niezwykle ciężka sprawa. Zwłaszcza kiedy jednego razu dokonuje się zakupu kilku sztuk bydła, a kolejnego 50, często w takiej sytuacji przeprowadzanie odpowiedniej kwarantanny jest niemal niemożliwe. Dlatego w takiej sytuacji należy zadbać o dobry transport, porządną profilaktykę i dobrostan stada oraz pamiętać o ścisłej kontroli każdego ze zwierząt.

Każdorazowe przyjęcie nowych zwierząt do stada bezpośrednio wiąże się z dużym ryzykiem. Jednakże zachowując zalecenia sprzedawcy i staranność w prowadzonych działaniach od wybory sztuk cieląt, poprzez logistykę transportu, a na profilaktyce kończąc, można powiększyć swoje stado w stosunkowo bezpiecznych warunkach.