Nielegalny tytoń bez akcyzy zabezpieczony przez celników
W trakcie akcji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy, w jednym z mieszkań odkryto sporą ilość nielegalnego towaru. Znaleziono tam 45 worków wypełnionych krajanką tytoniową. Po dokładnym zważeniu okazało się, że łączna masa tytoniu wynosi 22,5 kilograma. Towar ten nie posiadał polskich znaków akcyzowych, co oznacza, że jego sprzedaż była nielegalna.
Znaczące straty dla budżetu państwa
Nielegalny handel tytoniem to nie tylko problem prawny, ale także poważne straty dla Skarbu Państwa. Szacuje się, że w tym przypadku, z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, straty przekraczają 29 tysięcy złotych. To pokazuje, jak duże są konsekwencje finansowe tego typu działalności dla budżetu.
Akcja Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego
Cała operacja została przeprowadzona przez funkcjonariuszy Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego z siedzibą we Wrocławiu. To właśnie oni zajęli się zabezpieczeniem nielegalnego towaru oraz prowadzą dalsze czynności wyjaśniające w tej sprawie. Ich zadaniem jest nie tylko konfiskata nielegalnych produktów, ale także docieranie do źródeł i sieci dystrybucji, co może pomóc w zapobieganiu podobnym sytuacjom w przyszłości.
Konsekwencje prawne dla sprawcy
Na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego, posiadanie oraz handel tytoniem bez polskich znaków akcyzowych są surowo karane. Sprawcy tego przestępstwa grozi nie tylko wysoka kara grzywny, ale także możliwa kara pozbawienia wolności. Takie przepisy mają na celu odstraszenie potencjalnych przestępców oraz ochronę rynku przed nieuczciwą konkurencją.
Funkcjonariusze kontynuują swoje działania, mając na uwadze zarówno ochronę interesów państwa, jak i bezpieczeństwo konsumentów. Współpraca z innymi organami ścigania oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat konsekwencji nielegalnego handlu to kluczowe elementy strategii Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Źródło: Bieżące informacje Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy
