Rozkład głosów w powiecie świdnickim – wybory parlamentarne 2022

Rozkład głosów w powiecie świdnickim – wybory parlamentarne 2022

Wyborcze poparcie dla partii politycznych różniło się w poszczególnych powiatach Lubelszczyzny. Jednak w powiecie świdnickim, podobnie jak w większości regionów, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdobyło największy procent poparcia, wynoszący 45,76%. Najbardziej popularnym kandydatem ze strony tej partii był Artur Soboń, pełniący obowiązki wiceministra finansów.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z poparciem 19,27%, co oznaczało 7 447 oddanych na nią głosów. Następnie z wynikiem 17,56% znalazła się Trzecia Droga, podczas gdy Konfederacja uzyskała 8,10% głosów. Lewica mogła liczyć na poparcie na poziomie 5,6%, a najniższe wsparcie odnotowała Polska Jest Jedna- 1,9%.

Analizując rezultaty wyłącznie w kontekście Świdnika, partia pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego uzyskała tu poparcie na poziomie 41,42% (co przekładało się na 8 886 głosów), natomiast Koalicja Obywatelska zdołała przekonać do siebie 23,82% wyborców, co przekładało się na 5 109 głosów.

Największą popularnością wśród kandydatów cieszył się Artur Soboń, wiceminister finansów i przedstawiciel PiS. W powiecie świdnickim oddano na niego aż 9 329 głosów. Tylko w Świdniku zaufanie do niego wyraziło ponad 5 tysięcy osób, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że jest on miejscowym obywatelem. Z drugiej strony Marta Wcisła, posłanka z KO i kontrkandydatka Sobonia, zdobyła 3 713 głosów.