Sądowy pojedynek Ringier Axel Springer Polska kontra Biskup Świdnicki – naruszenie dóbr osobistych na tapecie

Sądowy pojedynek Ringier Axel Springer Polska kontra Biskup Świdnicki – naruszenie dóbr osobistych na tapecie

Początek procesu przeciwko wydawnictwu Ringier Axel Springer Polska, którego inicjatorem jest Biskup Świdnicki, miał miejsce 11 grudnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. Zarzutem przeciwko wydawcy „Newsweeka” oraz portalu „Onet” jest domniemane naruszenie praw osobistych.

Środek konfliktu to wywiad, który ukazał się na łamach „Newsweeka” na początku sierpnia 2022 roku. Jego bohaterem był były seminarzysta ze Świdnicy, Andrzej Pogorzelski, który oskarżył biskupa Marka Mendyka o molestowanie go w dzieciństwie. Wskazane oskarżenia, pomimo ich przedawnienia i braku dowodów potwierdzających, zyskały rozgłos w mediach, powodując wzburzenie opinii publicznej i falę negatywnych emocji skierowanych w stronę biskupa świdnickiego.

Biskup Marek Mendyk nie pozostał bierny wobec zarzutów. Wydał oświadczenie, w którym stanowczo zaprzeczył oskarżeniom stawianym przez Pogorzelskiego i zapowiedział walkę o obronę swojej reputacji. W sprawę zaangażowała się prokuratura, która jednak szybko zakończyła śledztwo, nie dostrzegając podstaw do wszczęcia postępowania.