Śledztwo w sprawie zbezczeszczenia zabytkowego muru Kościoła Pokoju w Świdnicy

Śledztwo w sprawie zbezczeszczenia zabytkowego muru Kościoła Pokoju w Świdnicy

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy podjęła działania śledcze w związku ze skandalicznymi napisami, które pojawiły się na historycznym murze Kościoła Pokoju. Osoba odpowiedzialna za ten akt wandalizmu stanie przed sądem za publiczne obelgi skierowane przeciwko konstytucyjnym organom Rzeczpospolitej Polskiej oraz za uszkodzenie obiektu o szczególnym znaczeniu kulturalnym i historycznym.

Służby policyjne zapewniły wsparcie dla prokuratury, zabezpieczając nagrania z kilku monitorów znajdujących się w okolicy miejsca zdarzenia. Prokurator rejonowy Marek Rusin wyraził optymizm co do możliwości ustalenia personaliów sprawcy. Przypuszcza, że zebrane dowody mogą przyczynić się do skutecznego rozwiązania tej sprawy.

W przypadku skazania, autor obraźliwych napisów na murze Kościoła Pokoju może zostać ukarany karą pozbawienia wolności do 10 lat. To surowa, ale adekwatna sankcja za naruszenie godności konstytucyjnych instytucji państwa i uszkodzenie dziedzictwa narodowego, jakim jest zabytkowy Kościół Pokoju w Świdnicy.