Strój piłkarski – krótka historia. Jak się zmienił na przestrzeni lat?
Stroje piłkarskie odgrywają bardzo ważną rolę – stanowią jeden z elementów wyróżniających klub sportowy na tle konkurencji. W dzisiejszych czasach są one projektowane z najwyższą starannością. Konieczne jest uwzględnienie aktualnie obowiązujących trendów oraz historii danej drużyny. Ważne jest również zastosowanie najnowszych rozwiązań, które wpłyną pozytywnie na komfort gry. Współcześni piłkarze mogą liczyć na materiały o znakomitych parametrach użytkowych, które zapewniają pożądany poziom komfortu i swobody. Jednak czy zawsze tak było? Warto poznać krótką, a zarazem ciekawą historię strojów meczowych.
Sportowa elegancja i czapka
Początkowo strój piłkarski nie przypominał sportowego zestawienia. Był on elegancki, a jednocześnie mało praktyczny. W XIX wieku charakterystycznym elementem stroju piłkarskiego była czapka, która stała się symbolem omawianej dyscypliny. Należy jednak zaznaczyć, że nakrycie głowy negatywnie wpływało na efektywność piłkarzy. Z tego względu dość szybko z niego zrezygnowano.
Koszule z kołnierzykiem i pierwsze logotypy
W XIX wieku piłkarze zakładali na mecz bawełniane koszule z długim rękawem, zapinane na guziki. Koszule te posiadały ściągasz oraz kołnierzyk. Duży nacisk kładziono na funkcję reprezentacyjną odzieży. Z tego powodu starano się „przemycić” elementy nadające elegancji. Jednak takie koszule były niewygodne, dlatego strój piłkarski zaczął się stopniowo zmieniać. Na początku XX wieku zrezygnowano z dużej ilości guzików w koszulach. W latach 30-tych XX wieku z tyłu na koszulkach umieszczano numery, które określały pozycję na boisku, a zamiast kołnierzyków koszule miały wcięcia pod szyją. W latach 80 XX wieku na koszulach zaczęły pojawiać się pierwsze logotypy sponsorów, a po lewej stronie naszywano dużych rozmiarów klubowy emblemat. Współczesne koszulki meczowe posiadają niewielki emblemat klubu, a najwięcej miejsca zajmuje logo sponsora.
Bardzo krótkie spodenki
Początkowo w XIX wieku piłkarze grali w długich spodniach do kostek lub za kolana zakończonych szerokimi, bufiastymi nogawkami. Noszono do nich pasek. Jednak takie spodnie były niewygodne, ciężkie i znacząco utrudniały grę. Na początku XX wieku zdecydowano się na zwężenie nogawek spodni, następnie pasek został zastąpiony przez gumkę. W latach 70-tych oraz 80-tych XX wieku nastąpiła duża zmiana. Zaczęto grać w bardzo krótkich spodenkach. Omawiany trend pojawił się w krajach argentyńskich, jednak bardzo szybko rozprzestrzenił się niemal na całym świecie. Nie można jednak powiedzieć, że zagościł on na stałe. Relatywnie szybko powrócono do standardowej długości spodenek – lekko przed kolano, która jest wybierana do dnia dzisiejszego.
Odzież piłkarska a telewizja
W czasach czarno-białych odbiorników telewizyjnych stroje piłkarskie miały przede wszystkim kontrastować. Dzięki temu widz bez większego wysiłku mógł rozpoznać, kto jest w posiadaniu piłki. Jeśli jedna drużyna miała jasne stroje, to druga ubierała się na ciemno. Stosowano również połączenie „jasna koszulka, ciemne spodenki” oraz „ciemna koszulka, jasne spodenki”. Wraz z upływem lat niemal w każdym domu zagościł kolorowy telewizor. Dopiero wtedy projektanci odzieży meczowej zaczęli wykazywać się kreatywnością. Pojawiły się pstrokate, odważne zestawienia, obok których nikt nie przeszedł obojętnie.
Współczesne stroje sportowe
Strój piłkarski obecnych czasów często stanowi miejsce reklamowe dla sponsorów. Jest to zupełnie normalny zabieg – nawet w przypadku lokalnych drużyn, których rozgrywki nie są publikowane w telewizji. Krój koszulek oraz spodenek jest minimalistyczny. Unika się zbędnych elementów, które mogłyby rozpraszać oraz negatywnie wpływać na wygodę graczy. Warto wspomnieć także o lekkich materiałach, które nie stanowią obciążenia dla użytkownika. Przewiewne tkaniny poliestrowe nie nasiąkają wilgocią, ani nie zwiększają swojej wagi. Ponadto, nie przyklejają się do skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku rozgrywek toczących się w upalne dni. Nadruki są wykonywane przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Nie spotyka się już naszywanych emblematów, tak jak niemal sto lat temu. Producenci oferują stroje piłkarskie z nowoczesnym i ciekawym designem. Stosuje się również rozmaite akcesoria, takie jak np. ochraniacze na piszczele, kolana czy też łokcie.