5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć na temat usług wywozu gruzu

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć na temat usług wywozu gruzu

Jeśli planujesz lub właśnie przeprowadzasz większy remont w swoim domu, lub mieszkaniu, na pewno zastanawiasz się, co zrobić z gruzem, który się przy okazji nagromadził? Gruz to wszelkie odpady budowlane, które powstają w wyniku prac rozbiórkowych czy remontowych. Zaliczamy do niego cegły, beton, płyty gipsowe, styropian, drewno, metal itp. Nie sposób zostawić go na posesji, a nie można wyrzucić go do zwykłego pojemnika na śmieci. Na szczęście istnieją firmy, które oferują usługi wywozu gruzu. Jednak nie każdy wie, jak z nich skorzystać. Dlatego przygotowaliśmy ten mini poradnik, w którym przedstawimy 5 zagadnień, o których możesz nie wiedzieć na temat wywozu gruzu, a powinieneś. Zapraszamy do lektury.

1. Wywóz gruzu podlega stosownym uregulowaniom prawnym

Oznacza to, że nie możemy wyrzucać go gdzie popadnie. Musimy przestrzegać zasad segregacji gruzu i powierzać go firmom, które posiadają odpowiednie zezwolenia do wywozu gruzu i jego utylizacji. Jeśli tego nie zrobimy i postanowimy pozbyć się go na własną rękę, narażamy się na wysokie kary finansowe. Dlatego najlepszą i najbezpieczniejszą opcją, jeśli mieszkamy np. w okolicy Wrocławia jest wynajem kontenerów Wrocław w jednej z tamtejszych firm. Pracownicy takiej firmy zajmą się za nas wszelkimi formalnościami, a nam pozostanie jedynie uiścić opłatę.

2. Nie ma jednego rodzaju gruzu

Gruz dzieli się na różne typy np. gruz betonowy, ceglany, ceramiczny, drewniany, metalowy, szklany itd. Ponadto, wyróżniamy czysty gruz oraz np. zmieszane odpady budowlane. To, jaki gruz zgromadzimy na swojej posesji, ma wpływ na to jaki kontener na odpady będzie nam potrzebny. Im więcej rodzaju gruzu, tym więcej kontenerów będziemy zmuszeni zamówić. Zanim zamówimy kontener na gruz Wrocław, należy mieć na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze rodzaj gruzu, po drugie jego ilość. Firmy, które oferują wywóz gruzu Wrocław mają kontenery w różnych rozmiarach. Lepiej zamówić nieco większy, aniżeli później martwić się, że nie zmieścimy wszystkich odpadów.

3. Do wywozu gruzu nie służą jedynie kontenery

Kontenery to najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób na pozbycie się gruzu z posesji. Nie są jednak jedyną opcją. Wywóz odpadów budowlanych może być również realizowany przy pomocy specjalnych worków na gruz tzw. big bag. Jeśli naszego gruzu, jest naprawdę mało, istnieje spora szansa, że nie będzie potrzebny nam kontener.

4. Odbiór gruzu należy zaplanować z wyprzedzeniem

Wynajem kontenerów na gruz to usługa bardzo popularna, dlatego należy zamawiać ją z wyprzedzeniem. Nie ma co czekać i zwlekać do ostatniej chwili, aż zgromadzimy na swojej posesji mnóstwo gruzu i dopiero wówczas zaczniemy myśleć co dalej. Mało która firma zajmująca się wywozem gruzu, będzie w stanie podjąć się zlecenia tego samego lub następnego dnia. Każdy odbiór odpadów budowlanych składa się z trzech kroków: zamówienia kontenera, podstawienia go pod wskazany adres, a następnie odbiór gruzu, gdy kontener będzie pełny.

5. Wywóz gruzu – różne nazewnictwo i definicje dla tej samej usługi

Ostatnia rzecz, o której warto wspomnieć to nazewnictwo dla tego typu usług. Wywóz gruzu występuje pod różnymi nazwami, które mogą niekiedy nas zmylić. Dlatego wymienimy poniższej kilka z nich, które, choć dotyczą praktycznie tego samego, brzmią bardzo różnie:
– wywóz gruzu,
– wywóz odpadów,
– odbiór odpadów od firm,
– odbiór odpadów z posesji,
– prywatny odbiór odpadów,
– wynajem kontenera na gruz,
– wywóz odpadów zielonych.

Jak widać, poszukując usług wywozu gruzu, nie warto ograniczać się do pierwszej nazwy.

Podsumowanie

Wywóz gruzu to usługa, która tylko pozornie wydaje się prosta i mało istotna. W praktyce pozbycie się odpadów budowlanych podlega stosownym regulacjom prawnym. Ze względu na różne rodzaje gruzu, należy mieć świadomość, że prawdopodobnie po zakończeniu prac remontowych konieczne będzie zamówienie nie jednego a kilku kontenerów. W wyjątkowych sytuacjach, gdy gruzu jest naprawdę mało, można rozważyć skorzystanie z tzw. worków na gruz big bag. Wynajem kontenera warto planować z wyprzedzeniem ze względu na dużą popularność usług tego typu usług. W trakcie poszukiwań firm świadczących odbiór gruzu należy mieć na uwadze, że usługi te mogą występować pod wieloma, różnie brzmiącymi nazwami. Życzymy sprawnych remontów i możliwe mało gruzu na posesji.