Jak inwestować w akcje chińskich spółek?

Jak inwestować w akcje chińskich spółek?

Na przestrzeni ostatnich lat Chiny wielokrotnie przyciągały uwagę zagranicznych inwestorów. Kiedy jednak władze Państwa Środka przystąpiły do akcji zaciskania regulacyjnego, wzrosły obawy rynku. Można to było odczuć w kursach spółek z wielu sektorów. Część analityków jest jednak zdania, że właśnie pojawiła się doskonała okazja inwestycyjna, podczas gdy inni twierdzą, że wcale tak nie jest. Nie zmienia to jednak faktu, że druga najpotężniejsza aktualnie gospodarka na świecie ma olbrzymie aspiracje stania się numerem jeden w bliskiej perspektywie. Jak zatem inwestować w chińskie spółki? Sprawdź nasz poradnik.

Chiński rynek nie jest nawet w połowie tak popularny jak rynek amerykański, brytyjski czy japoński. Właśnie dlatego trudniej o dobrą ofertę handlu chińskimi akcjami u polskich brokerów.

Niemniej jednak nawet w przypadku tak niszowego rynku, jakim jest chiński rynek kapitałowy, dobra oferta zawsze się znajdzie. Jeśli jesteś zainteresowany, sprawdź ofertę Saxo Bank Polska i otwórz konto demonstracyjne, aby zdobyć doświadczenie.

Warto przy tym pamiętać, że w doborze ofert trzeba być bardzo ostrożnym. W przypadku giełd z Chin, koszty obsługi inwestycji mogą być znacznie wyższe niż w przypadku handlu akcjami, które pochodzą z zachodnich giełd. To jednak nie wszystko. Część akcji notowanych na chińskich giełdach bywa niedostępna dla inwestorów spoza terytorium tego kraju.

Handel kontraktami terminowymi i opcjami

Nie ulega wątpliwości, że inwestycje w chińskie spółki są dość ryzykowne. Jednakże dla urodzonych spekulantów tamtejsze giełdy, a w szczególności w warunkach lokalnego spowolnienia gospodarczego, to prawdziwy raj. Właśnie dlatego warto się zapoznać z ofertą polskich brokerów, gdyż nie tylko pozwalają na zakup akcji spółek choćby z Hong Kongu, ale również na spekulację z zastosowaniem kontraktów futures czy opcji.

Co więcej, zachodni inwestorzy bardzo sobie upodobali spekulowanie na chińskich indeksach, takich jak popularny Hang Seng Index, który skupia aż 50 największych spółek z Hong Kong Stock Exchange, czy też czy SSE Composite – chiński odpowiednik NASDAQ Composite.

O czym warto pamiętać inwestując w akcje spółek z Dalekiego Wschodu? Otóż znaczna część oferty handlu na chińskich parkietach skierowana jest do doświadczonych inwestorów dysponujących zdecydowanie grubszym portfelem. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo dużych kosztów transakcyjnych. Zanim więc podejmiemy decyzję co do wyboru pośrednika zapewniającego dostęp do instrumentów opierających się na chińskich akcjach i indeksach, warto dokładnie przeanalizować wszystkie propozycje dostępne w danym momencie na rynku.