Muzeum Dawnego Kupiectwa – Świdnica

Muzeum Dawnego Kupiectwa – Świdnica

Fantastyczne miejsce, które przenosi odwiedzających w czasy handlu i kupiectwa. Lokalizacja wyjątkowa i ciekawa, pozwalająca na poznanie historii miasta Świdnica oraz mentalności i kultury. Rozwiązanie stanowiące obowiązkowe „must have” podczas odwiedziń na Dolnym Śląsku. Co możemy zobaczyć w tym nietuzinkowym miejscu?

Wystawy stałe Muzeum Świdnica

Dla wszystkich zainteresowanych Muzeum Dawnego Kupiectwa udostępnia wystawy stałe, które nawiązują do kultury i historii miasta. Należą do nich Dział Dawnego Kupiectwa, Dział Historii Świdnicy oraz Dział Metrologiczny. Pierwszy z nich to fantastyczna podróż w przeszłość. Odwiedzający mogą zobaczyć szereg dawnych eksponatów, związanych zarówno bezpośrednio z miejscowości, jak i samym handlem w danym wydaniu. Poza klasyczną formą prezentacji eksponatów w gablotach, turyści mogą wejść do zainscenizowanego sklepu kolonialnego z początku XX wieku czy doskonale wyposażonej apteki z XIX wieku.

Kolejnym działem jest Historii Świdnicy, znajdująca się obecnie w najbardziej reprezentatywnej Sali dawnego, średniowiecznego Ratusza- Sali Rajców. Poza doskonale zaprojektowaną makietą miasta, odnaleźć tu można ruchome eksponaty, dodające dynamizmu zwiedzaniu. To interesująca wystawa dla wszystkich, którzy chcą poznać dzieje Świdnicy oraz zobaczyć, jak zmieniła się na przestrzeni wieków.

Do wystaw stałych zaliczany jest również Dział Metrologiczny. Ma on związek z wszystkimi przedmiotami materialnymi, powiązanymi z handlem. Wśród eksponatów dominują więc odważniki wagowe, średnicomierze, a także wagi monetarne i narzędzia, które służyły do produkcji różnorodnych przedmiotów na handel. Fantastyczna podróż przenosi odwiedzających na przełom XIX i XX wieku, choć niektóre ze zgromadzonych zbiorów datowane są na wiek XIV.