Opryski nalistne – czym się charakteryzują?

Opryski nalistne – czym się charakteryzują?

Stosowanie odpowiednich zabiegów ochronnych na bazie dobrej jakości preparatów jest istotnym etapem w walce z roślinami segetalnymi. Jednym z popularnych rozwiązań są opryski nalistne. Jakie mają właściwości?

Rośliny segetalne, atakujące różnorodne gatunki zbóż

Na rynku dostępne są różnorodne preparaty, zwalczające chwasty takie jak np. oprysk na chwasty dwuliścienne. Są to organizmy, mające zdrewniałe lub zielne łodygi o silnym rozgałęzieniu. Ich wiązki przewodzące układają się w charakterystyczny pierścień z przyrostem wtórnym. Chwasty dwuliścienne mają palowy system korzeniowy. Kwiaty ułożone są z pięcioczłonowych okółków z kielichem i koroną. U roślin obserwuje się zazwyczaj bielmowe lub bezbielmowe nasiona. Wyróżnikiem segetalnych odmian są dwa liście, kiełkujące w okresie wschodów. Mają one wyraźny ogonek i siatkowe unerwienie. Pochwy liściowe występują rzadko. Górna skórka ma grubą warstwę kutykuli, dolna natomiast wyposażona jest w aparaty szparkowe i cienki nabłonek. W obrębie chwastów dwuliściennych wyróżnia się wiele gatunków. Atakują one różnorodne odmiany zbóż, a ich odporność nierzadko jest dużo większa niż w przypadku uprawianych roślin.

Efektywne metody zwalczania

Przeciwko chwastom dwuliściennym, stosuje się opryski nalistne lub doglebowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od konkretnej odmiany rośliny segetalnej, atakującej uprawy. Opryski nalistne nie wymagają dostosowania zabiegu ochronnego do panujących warunków pogodowych. W przypadku chwastów, rozprzestrzeniających na ścierniskach, warto zdecydować się na wykonanie zabiegu, bazującego na herbicydzie nieselektywnym. Selektywne preparaty idealnie sprawdzą się w walce z konkretną odmianą segetalnej rośliny. Warto pamiętać, by stosowanie środków ochrony dostosować do fazy rozwojowej zboża.

Opryski nalistne stanowią skuteczną metodę zwalczania roślin segetalnych, atakujących uprawy. Warto pamiętać, by zabiegi ochronne wykonywać na bazie sprawdzonych, wysokiej jakości środków. Znaleźć je można na stronie internetowej Syngenta.pl.