Jaki termostat wybrać?
Początkowo wybór odpowiedniego termostatu wydawać się może skomplikowanym zagadnieniem. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników takich jak liczba i rodzaj pomieszczeń, w których znajdują się instalacje grzewcze oraz to jak często są aktywnie używane. Warto poświecić chwilę na dobranie optymalnego termostatu, ponieważ pozwala to w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą ogrzewanie podłogowe. Powierzchowny wybór termostatu może okazać się również kosztowny. Poniżej podpowiadamy jak uniknąć drogich błędów oraz czym różnią się poszczególne modele termostatów.
Do czego potrzebny jest termoregulator?
Termostat to urządzenie umożliwiające nam precyzyjne sterowanie temperaturą pomieszczenia poprzez utrzymywanie temperatury instalacji grzewczej na zdefiniowanej przez użytkownika wysokości. Odpowiednia temperatura podłogi oraz powietrza są niezbędne, aby ludzki organizm mógł prawidłowo funkcjonować.
Jak bezpiecznie sterować temperaturą w kilku pomieszczeniach?
Nie każdy elektroniczny termoregulator ma wbudowany moduł WIFI, który umożliwia zdalne sterowanie smartfonem, tabletem czy komputerem. Nowoczesne rozwiązanie tego typu jest łatwe i przyjemne w użytkowaniu. Pozwala ono zarządzać systemem pomieszczeń bez potrzeby manualnej regulacji temperatury poszczególnych termostatów. Istnieje również możliwość blokady dostępu, dzięki czemu dzieci oraz osoby nieupoważnione nie będą miały możliwości zmiany aktywnych ustawień.
Jakie czujniki może mieć termoregulator?
Zasadniczo wyróżnić można dwa rodzaje czujników temperatury, jakie obsługiwane są przez termoregulatory. Pierwszym z nich jest czujnik podłogowy, który świetnie sprawdza się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy sypiania. Jeśli ogrzewanie podłogowe jest jedynym źródłem ciepła, niezastąpiony będzie jednak termoregulator posiadający także czujnik temperatury powietrza. Jest on niezbędny również w przypadku ogrzewania ściennego, sufitowego oraz za pomocą promienników. Termoregulatory obsługujące czujniki podłogowe oraz posiadające wbudowany czujnik temperatury są zatem bardziej praktyczne i o wiele częściej spotykane.
Czy termoregulator pozwala oszczędzać?
Oczywiście, że tak. Odpowiednio skonfigurowany termoregulator z wbudowanym programatorem to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy, aby instalacja grzewcza uruchamiana była jedynie w chwili kiedy jest potrzebna. Pozwala on także utrzymać pożądaną temperaturę w zależności od pory dnia. Dzięki temu można oszczędzić masę energii w nocy lub kiedy nie ma nas w domu, co przekłada bezpośrednio na niższy koszt ogrzewania. Tego typu rozwiązania doceniają szczególnie osoby mające na uwadze dobro planety.
Jakich błędów nie popełniać?
Dosyć nieoczywistym błędem czasem się jest umiejscowienie termostatu z czujnikiem temperatury powietrza w nieodpowiednim miejscu. Jeśli czujnik narażony jest na działanie niepożądanych czynników zewnętrznych jak bliskość zasłony lub kominka, może prowadzić do nieprawidłowych odczytów temperatury, co uniemożliwi prawidłową pracę urządzenia. Warto również upewnić się, czy wybrany termoregulator posiada adekwatny stopień ochrony do pomieszczenia, w którym się ma znajdować.