Oszustwo w sieci: Mężczyzna stracił ponad 6 tysięcy euro

Oszustwo w sieci: Mężczyzna stracił ponad 6 tysięcy euro

Ludzie próbujący oszukać innych, znajdują różnorodne preteksty do swoich działań. Przykładem może być sytuacja 51-letniego mieszkańca powiatu świdnickiego, który padł ofiarą oszustwa podczas poszukiwania pomocy online w celu odzyskania pieniędzy, które wcześniej stracił na rzecz oszustw. Okazało się, że dostarczona mu pomoc była tylko kolejnym fałszywym schematem, który skończył się dla niego dodatkową stratą finansową.

Pod koniec marca i na początku kwietnia mężczyzna ten zdecydował się zainwestować sumę 6 tysięcy Euro w rynek kryptowalut. Gdy zdał sobie sprawę, że został oszukany, postanowił odszukać ogłoszenia osób oferujących pomoc w odzyskiwaniu takich straconych funduszy. Na jednej ze stron społecznościowych natknął się na filmik promujący właśnie taką usługę. W odpowiedzi na to ogłoszenie wypełnił formularz kontaktowy, dostarczając wszystkie wymagane dane.

Po niedługim czasie otrzymał telefon od nieznajomego, który skontaktował się z nim za pomocą komunikatora internetowego. Ten nieznany mężczyzna chciał dowiedzieć się, ile poszkodowany mężczyzna zainwestował, a następnie poinstruował go, aby czekał na kolejny telefon, tym razem od ich rzekomego prawnika – opowiada aspirant Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

W ciągu tego samego dnia drugi oszust, twierdzący, że jest prawnikiem, skontaktował się z 51-latkiem za pomocą tego samego komunikatora. Ten tzw. „prawnik” przesłał mu instrukcje do wykonania przelewu, tłumacząc przy tym, że środki te będą tymczasowo przeniesione na fikcyjne konto, a potem zostaną zwrócone właścicielowi. Podkreślił też, że to konieczne działanie, które umożliwi specjalnemu systemowi cybernetycznemu detekcję środków.