Podatek od nieruchomości w górę

Podatek od nieruchomości w górę

Zła wiadomość dla tych, którzy liczyli, że wysokość podatku od nieruchomości nie ulegnie zmianie – od przyszłego roku stawki w górę. Ma to związek, z tym że Rada Miejska w Świdnicy podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia nowych stawek.

Co jeszcze wiemy?

Wiadomo również, że stawki zostaną podwyższone do maksymalnego poziomu określanego przez ministra finansów. Oznacza to zmianę stawek zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu inflacji za pierwsze półrocze – wskaźnik ten wynosi 3,6%. Wiemy też, że przyszłoroczne wpływy mogą wynieść 40 mln 500 tys. zł. Gdyby ktoś potrzebował porównania, nie pozostaje nic innego jak zapoznać się z planem na tegoroczny rok – w tym roku wpływy mają wynieść 36 mln 800 tys. zł. Jak łatwo można obliczyć, prognozowany wzrost to 3 mln 700 tys. zł. Wypada też podkreślić, że więcej pieniędzy za nieruchomości to nie tylko efekt podwyżekznaczenie ma też uszczelnienie systemu płatności.

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że opodatkowanie nieruchomości to temat, o którym możemy usłyszeć stosunkowo często.