Świdnica i prace odnawiające katedrę

Świdnica i prace odnawiające katedrę

Od dłuższego czasu świdnicka Katedra jest poddana generalnemu remontowi. Na kolejnym spotkaniu inwestora, konserwatora wojewódzkiego oraz wykonawcy były omawiane poszczególne etapy prac. Czego się dowiedzieliśmy w tym temacie?

Świdnica inwestuje w zabytki architektury

Zajmując się tym tematem, warto przypomnieć zamysł i cel projektu, który został dofinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Termin realizacji inwestycji został zaplanowany na 30 czerwca 2022 roku. I choć czasu jest jeszcze sporo, prace w Katedrze Świdnickiej idą pełną parą. Niestety, w ramach projektu Parafia jest zobowiązania do wkładu własnego, wynoszącego prawie 3 mln złotych. Oznacza to, iż co miesiąc musi płacić blisko 80 tys. złotych, co jest dla niej niezwykle dużym obciążeniem. Dlatego duchowni namawiają wszystkich wiernych do wsparcia finansowego, dzięki któremu zabytkowa Katedra odzyska swój dawny blask. Miasto Świdnica postanowiło wesprzeć remont kwotą 500 tys. złotych. Prace, które obecnie są zaplanowane nie uwzględniają prezbiterium, które wymaga dodatkowego i niezwykle kosztownego remontu. Stąd prowadzona jest specjalna zrzutka poprzez portal internetowy, do której może dołożyć się każdy zainteresowany.

Jakie prace odbywają się w mieście Świdnica?

Obecny projekt zakłada konserwację, rewitalizację i digitalizację wnętrza barokowego zabytku. Najtrudniejsze prace, odbywają się na wysokości 24 metrów, gdzie znajdują się gwieździste sklepienia. To trudna technika zdobienia ścian złotem, które w połączeniu z tradycyjnymi malowidłami tworzy trójwymiarowy efekt. Najważniejsze jednak, iż prace wykonawcy postępują. Miejmy nadzieję, że uda się uzbierać kwotę niezbędną do remontu ołtarza głównego. Wówczas Katedra w Świdnicy stanie się znów dumą jej mieszkańców.