Świdnica: Niepełnosprawni walczą o marzenia!

Świdnica: Niepełnosprawni walczą o marzenia!

Fantastyczna inicjatywa powstała dzięki uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej, które są prowadzone przez Fundację Bliżej Ciebie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną postanowiły bowiem otworzyć swoją własną kawiarenkę. I choć koronawirus sprawia, że Świdnica, jak i inne miasta powoli się zamyka, te osoby nie przestają walczyć o swoje marzenia.

Świdnica i lokal w centrum miasta

Już w ubiegłym roku Pani Prezydent miasta zgodziła się przekazać na rzecz fundacji niewielki lokal znajdujący się w centrum Świdnicy. Za przysłowiową złotówkę została podpisana z Urzędem Miasta umowa wynajmu nieruchomości na czas nieokreślony. To właśnie tu, na dawnym miejscu jubilera ma zostać stworzone miejsce, łączące ludzi zdrowych z tymi niepełnosprawnymi. Idea prowadzanie lokalu gastronomicznego przez osoby z ułomnością intelektualną sprawdziła się dotychczas w wielu innych miastach Polski. Mieszkańcy Świdnicy podkreślają, że sprawdzi się także u nich. Mowa o prowadzeniu lokalu, w którym takie osoby mogłyby serwować napoje i ciasta a jednocześnie pokazywać prace twórcze (i je sprzedawać), wykonane na WTZ.

Covid-19 i utrudnienia w związku z pracami

Niestety sytuacja w kraju skutecznie blokuje pewne działania, które mają na celu przyśpieszenie otwarcia lokalu. Przez prawie 4 miesiące dostęp do tego miejsca był niemalże niemożliwy, a jednak poczyniono wiele kroków, aby ruszyć z miejsca. Mowa tu przede wszystkim o przeglądzie kominiarskim wentylacji, uzyskanie wstępnej zgody konserwatora budynku na przeprowadzenie dość rozległego remontu, przeprowadzenie pierwszych prac rozbiórkowych czy powstanie planów uwzględniających wszystkie przyłącza oraz zmianę lokalizacji wejścia. Trzeba podkreślić, iż uczestnicy warsztatów zebrali już blisko 61 tysięcy złotych w różnego rodzaju zbiórkach, kiermaszach i licytacjach. Wszyscy chcący wspomóc ten szlachetny projekt, mogą dołożyć się poprzez portal zrzutka.pl