Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na inspirującą lekcję “Proust w teatrze” 

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na inspirującą lekcję “Proust w teatrze” 

Marcel Proust i jego dzieło życia „W poszukiwaniu straconego czasu” to jedno z najwybitniejszych dzieł literatury w historii. Okazuje się, że powieść ta świetnie nadaje się do rozmów o teatrze. 

Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na lekcję teatralną „Proust w teatrze”, która odbywa się w ramach projektu Alchemia Teatralna. Lekcję o inscenizacjach arcydzieła wybitnego prozaika przełomu XIX i XX wieku Marcela Prousta, poprowadzi Krzysztof Dix z ŚOK. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 20 października w Galerii Fotografii oraz w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Pierwsza lekcja będzie mieć miejsce o godz. 20.00, a druga o 13.35. Wstęp wolny.

O czym jest dzieło Prousta?

„W poszukiwaniu straconego czasu” to dzieło monumentalne i totalne. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to powieść o pamięcią i jej trudnym zdefiniowaniu. Tetra jest jednym z wielu motywów, które pojawiają się w książce. W pierwszym tomie obserwujemy, jak dziecięcy bohater pragnie po raz pierwszy zobaczyć spektakl na własne oczy, ale najpierw odmawiają mu tego rodzice, a potem lekarz. Dopiero w tomie drugim trafi on do teatru. Uda się do tego wytęsknionego miejsca wraz z ukochaną babką, by zobaczyć wielką aktorkę Bermę. 

Powieść Prousta bardzo trudno przenieść na deski teatru. “W poszukiwaniu straconego czasu” jest dłuższa od Biblii ponad dwukrotnie! Introspektywny i refleksyjny charakter dzieła tylko utrudniają pokazanie powieści na żywo. W ostatnich latach powstały jednak dwa ważne spektakle mierzące się zarówno z całością (pojmowaną oczywiście umownie), jak i częścią dzieła Prousta: „Francuzi” Krzysztofa Warlikowskiego i „Le Côté de Guermantes” Christophe’a Honoré.

O tym wszystkim będzie jednak mowa podczas czwartkowego spotkania.