Weekend w Świdnicy

Weekend w Świdnicy

Miasto Świdnica, leżące na Przedgórzu Sudeckim nie należy do dużych miast w Polsce, jednak na pewno warto się nim zainteresować. Wybór tego miasta będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli szukamy ciekawego sposobu na spędzenie weekendu. Mimo niewielkich rozmiarów Świdnica przyciąga turystów i urlopowiczów licznymi atrakcjami. Miasto ma swój klimat i unikalną atmosferę, którą z pewnością odczuje i na długo zapamięta każdy, kto się tutaj zjawi.

Planując przyjazd do Świdnicy na weekend warto w planie zwiedzania połączyć ze sobą różnego typu atrakcje, tak, aby pobyt tutaj był jak najbardziej niezapomniany i pełny wrażeń. Nie trzeba oczywiście wykreślać z planu odwiedzin historycznych, zabytkowych elementów, gdyż stanowią one integralną część historii miasta. Ciekawe propozycje i miejsca do odwiedzenia znajdziemy w każdej części miasta, niezależnie od tego na jaki rejon się zdecydujemy. Warto też wspomnieć, że najlepszym sposobem na weekendową wycieczkę po centrum jest pieszy spacer, bo tylko w ramach niego dostrzeżemy interesujące szczegóły i detale, które w innym przypadku moglibyśmy przeoczyć. Po zaparkowaniu pojazdu wyruszamy na świdnicki szlak i zaczynamy naszą wycieczkę.

Świdnica – centrum. Tu zaczynamy

Jak w przypadku wielu innych miast ścisłe centrum jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie weekendowej wycieczki. Przemieszczając się w obrębie tej części miasta zobaczymy różnego charakteru ciekawe miejsca, które warto zwiedzić i obejrzeć bliżej.

Świdnica: Rynek Główny wraz z Ratuszem i kamienicami

Znajdujący się w centralnym miejscu miasta rynek to punkt, który obowiązkowo powinien się znaleźć w planie zwiedzania. Tutejszy centralny plac jest niewątpliwie jednym z najbardziej urokliwych i pięknych w skali całego Dolnego Śląska. Rynek zachwyca ciekawie zdobionymi fontannami autorstwa znamienitego tutejszego artysty George’a Leonarda Webera. Dodatkowo wokół placu podziwiać można rzędy atrakcyjnych wizualnie kamienic. Warto się im przyjrzeć choć nie wszystkie jeszcze doczekały się remontu i renowacji w celu przywrócenia im pierwotnego wyglądu. Mimo gorszego stanu kunszt i artyzm włożony w ich budowę i wykończenie nadal są doskonale widoczne. Jeżeli przyjedziemy do Świdnicy w okresie przedbożonarodzeniowym to niewykluczone, że będzie nam dane zobaczyć odbywający się tu jarmark świąteczny.

Przechadzając się po placu na pewno zwrócimy uwagę na stojący w jego centralnym punkcie budynek miejskiego ratusza wraz w wysoką wieżą. Poza funkcją użytkową, ta wysoka wieża jest popularnym miejscem widokowym z tarasem na wysokości 38 metrów często odwiedzanym przez turystów. Widać stąd całą panoramę okolicy, w tym wrocławski Sky Tower oraz górę Śnieżkę, jeśli dopisze nam dobra pogoda oraz widoczność.

Nie jest to obiekt stricte historyczny, gdyż obecnie stojąca wieża, powstała w 2012 roku jest tylko odbudowaną współcześnie konstrukcją w miejsce strawionej przez pożar. Historia wieży ratuszowej w tym miejscu sięga roku 1393. Wówczas to stanęła tu jej pierwsza wersja. W kolejnych dekadach i stuleciach kilka razy się paliła, w tym niemal doszczętnie w 1767 roku. Po rekonstrukcji jej nowsza wersja przetrwała blisko 200 lat kiedy to w 1967 roku kolejny raz strawił ją żywioł. Wieża, którą można podziwiać dziś jest młoda, gdyż powstała niecałą dekadę temu.

Jako miasto Świdnica miała sporo szczęścia podczas trwania Drugiej Wojny Światowej w efekcie czego większość stojącej tu zabudowy w postaci kamienic przetrwała do dziś w oryginalnej postaci przechodząc tylko niezbędne prace konserwatorskie. Najstarsze stojące wokół rynku kamienice pamiętają aż XIV wiek.

Spacerując rynkiem z pewnością zwrócimy uwagę na przynajmniej niektóre stojące tu kamienice. Wśród wartych uwagi na pewno jest powstała w 1741 roku „Pod Złotą Koroną” z numerem 7 oraz sąsiednia „Pod Złotym Chłopakiem”. Numer 25 to Pałac Hochbergów a obok niego wiekowa, wzniesiona aż w XIV wieku „Pod Złotym Okrętem”. Dalej widzimy XVIII-wieczną kamienicę „Pod Kogutem” mającą dziś adres Rynek 27 a na rogu placu, od strony ulicy Grodzkiej z numerem 1 stoi ozdobiona rzeźbą patrona kamienica „Pod Hermesem”. To oczywiście tylko kilka wybranych pozycji, gdyż wokół Rynku Głównego stoi ich znacznie więcej.

Świdnica – budynek dawnego dworca kolejowego

Pierwszym budynkiem jaki mamy okazję zobaczyć w Świdnicy kiedy przyjeżdżamy tu pociągiem na pewno będzie dworzec kolejowy. Dzisiejsza stacja kolejowa powstała w 1961 roku i jest lokalnym centrum przesiadkowym ulokowanym blisko centrum miasta. Należy jednak wiedzieć, że historia kolei w mieście jest dużo starsza a pierwszy budynek dworca pojawił się na miejskiej mapie już w 1844 roku. Pod koniec wieku XIX w 1898 roku, kiedy to powstawało nowe połączenie kolejowe Wrocław – Kobierzyce z przystankami Sobótka oraz Świdnica zadecydowano o budowie nowego, bardziej reprezentatywnego obiektu. Nowa stacja oddana została do użytku w latach 1903-1905 i działała pełniąc swoją funkcję do 1945 roku. Od tamtej pory obiekt stracił na znaczeniu i stał odłogiem nieużywany przez kilkadziesiąt lat aż nadszedł rok 2010, kiedy to doczekał się w końcu gruntownego remontu. Mimo że wizualnie prezentuje się nie najgorzej, zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz, to jednak nie pełni on dziś swojej pierwotnej roli. Nie znajdziemy w nim ani dworcowych punktów usługowych ani kas a jedyną instytucją tu działającą jest komenda straży miejskiej.

Wieża ciśnień – kolejny przystanek na trasie

Wieża ciśnień jest na pewno obiektem, który powinno się zobaczyć. Ulokowana przy ulicy Nauczycielskiej wysoka 57 metrowa wieża wyraźnie dominuje nad okolicznymi zabudowaniami. Jest już zabytkiem wpisanym do rejestru, mimo to jednak nadal pełni funkcję użytkową, chociaż już niezwiązaną ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Mieści się tu kilka firm biurowych, więc co do zasady nie jest to obiekt przeznaczony do zwiedzania a po dawnej funkcjonalności zostały tylko wspomnienia i materiały archiwalne.

Wieża powstała w 1876-1877 roku i od początku stanowiła integralną część miejskiej sieci wodociągowej. Na początku była niższa niż obecnie a najwyższe trzy kondygnacje dobudowane zostały dopiero na progu XX wieku. Z czasem, wraz z modernizacją miasta odłączane były od sieci kolejne stare zbiorniki wodne a ostatnim etapem, który zakończył działalność wieży było odłączenie i wyłączenie z użycia ostatniego z nich w latach 1994-1996.

Katedra diecezjalna – kościół pw. św. Wacława i Stanisława

Świdnica od 2004 roku jest miastem diecezjalnym w związku z czym posiada kościół pełniący funkcję katedry. Jest nim zbudowana w XIV wieku świątynia nosząca wezwanie świętych Wacława i Stanisława. Kościoła tego nie sposób nie zauważyć ze względu na jego mającą 103 metry wysokości wieżę wznoszącą się nad niską zabudową w tym regionie miasta. Spostrzegawcze oko patrząc z zewnątrz bez problemu wyłapie, że bryle świątyni brakuje symetrii. Wszystko przez brak drugiej wieży. Powodem tego stanu rzeczy jest wyczerpanie się na etapie budowy środków finansowych na jej dokończenie. W efekcie zapadła decyzja o tym, aby odejść od pierwotnego projektu i zakończyć budowę tylko z jedną z wież.

Podczas weekendowej wizyty w mieście katedrę warto odwiedzić. Osoby wierzące mogą połączyć zwiedzanie kościoła z uczestnictwem w niedzielnej mszy, pozostali natomiast pojawić się tu mogą choćby z uwagi na walory architektoniczne oraz bogate zdobnictwo i wykończenie. Bez wątpienia pasjonaci sztuki zwrócą uwagę na znajdujące się pod sklepieniem kościoła obrazy namalowane przez malarza Rohana Riedla. Jest ich kilka i każdy z nich zajmuje około 50 m2 powierzchni co tworzy imponującą i jedną z największych tego rodzaju kolekcji w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej. W świątyni znajdują się też dwa niezwykłe ołtarze, główny oraz boczny. Pierwszy z nich, wykonany w barokowym stylu wyraźnie pokazuje inspirację paryskim Van-de-Grace, drugi natomiast nazywany ołtarzem Zaśnięcia NMP zdecydowanie wzoruje się krakowskim ołtarzem Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego.

Ewangelicki Kościół Pokoju i Plac Pokoju

Była świątynia katolicka to teraz dla odmiany ewangelicka. Świdnica była jednym z miast, w których na mocy pozwolenia cesarza Ferdynanda III Habsburga powstał w XVII stuleciu Kościół Pokoju. Pozostałe 2 w tym samym czasie wzniesiono też w Głogowie oraz nieodległym Jaworzu. To jednak ten znajdujący się w Świdnicy w najlepszym stanie przetrwał do dziś i obecnie jest jednym z najlepiej znanych na świecie Kościołów Pokoju. Świątynia nosi wezwanie Świętej Trójcy i widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto nosi też nadany jej przez National Geographic tytuł Pomnika Historii.

Ten powstały w roku 1657 roku ewangelicki świdnicki kościół podobnie jak pozostałe dwa aby powstać musiał spełnić kilka narzuconych odgórnie przez władcę warunków. Świątynie miały być wykonane z nietrwałych materiałów, a do takich zaliczone zostało drewno, piasek, słoma oraz glina. Cesarz nie wydał zgody na to by kościoły posiadały dzwonnicę, ta która obecnie stoi po sąsiedzku powstała w późniejszym czasie, w roku 1708. Z pozostałych wymagań należy wymienić brak działającej przy gmachu szkoły parafialnej oraz lokalizacja obiektu miała się znajdować poza murami miejskimi. Ponieważ użyto materiały nietrwałe nikt nie spodziewał się, że kościół wytrzyma dłuższy okres czasu, tymczasem przetrwał on do dziś i ma już ponad 350 lat. Zwiększoną trwałość konstrukcja zawdzięcza użyciu podczas budowy tzw techniki szachulcowej. Metoda ta polegała na wypełnieniu drewnianego wnętrza konstrukcji gliną oraz słomą.

Projekt świdnickiego Kościoła Pokoju był autorstwa ówczesnego XVII-wiecznego projektanta Albrechta von Saebisch’a. Patrząc na niego z zewnątrz poza rozmiarami niczym szczególnym się on nie wyróżnia. Prawdziwe perełki zobaczymy wchodząc do środka. Jest tu między innymi pochodząca z 1661 roku, a więc kilka lat młodsza od samego gmachu kościoła, chrzcielnica. Wnętrze jest bardzo przestrzenne i pojemne. Jednocześnie wewnątrz budynku znajdować się może nawet 7500 osób. Nie ma też problemu, że wychodzący tłum się będzie tłoczył przy wąskich pojedynczych wyjściach bowiem w całej świątyni znajduje się aż 27 odrębnych wyjść. Gabaryty i inne parametry powodują, że niezmiennie, do dnia dzisiejszego Świdnica może szczycić się największym w całej Europie drewnianej kościołem.

Kościół Pokoju ulokowany jest przy placu noszącym tą samą nazwę a po sąsiedzku znajduje się też zabytkowy cmentarz. Obecnie nie pełni on już swojej funkcji, chociaż miejsce to utrzymane jest w dobrym stanie a w ostatnich latach przeszło kompleksowy remont. Ostatni pogrzeb miał tu miejsce w roku 1957 a wśród pochowanych znaleźć można znane nazwiska osób zasłużonych dla miasta i regionu.

W odległości kilkudziesięciu metrów od świątyni stoi wzniesiona w 1708 roku dzwonnica, której powstanie było możliwe dzięki Ugodzie Altransztadzkiej. Choć dzwonnica sama w sobie już nie pełni swojej pierwotnej roli. W jej wnętrzu znajduje się dzisiaj galeria malarska Jacka Sikory. Także w 1708 roku w stojącym nieopodal budynku powołano do istnienia lokalne ewangelickie liceum. Jest to to miejsce, gdzie obecnie mieści się pensjonat o nazwie „Barokowy zakątek”. Z innych wartych zobaczenia w tej okolicy obiektów jest dawna siedziba Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego, które obecnie należy do jednego z kluczowych i największych obecnie archiwów luterańskich w naszym kraju. W ramach zgromadzonych zbiorów znajdują się tu liczne starodruki, a także wieloletnie księgo parafialne, pamiętniki i rękopisy.

Świdnica – Piwnica Ratuszowa

W tym ulokowanych w centrum miejscu, zwanym Świdnicką Piwnicą, przez wiele lat w przeszłości warzone było wyśmienite lokalne piwo. Lokalizacja ta jest bardzo łatwa do rozpoznania dzięki temu, że jej portal wejściowy ozdobiony jest charakterystycznym miejskim herbem. Świdnicka Piwnica Ratuszowa jest zdecydowanie obowiązkowym punktem programu dla wszystkich miłośników i smakoszy dobrego piwa.

Muzeum Dawnego Kupiectwa

To jedna z popularniejszych placówek muzealnych w mieście Świdnica mieszcząca się przy Rynku 37. Tym co je wyróżnia na tle innych jest to, że nie tylko przybliża i nawiązuje do historii miasta ale jednoznacznie odnosi się do jednego z kluczowych dla miasta aspektów jakim jest kupiectwo i handel. To właśnie one niezmiennie przez kolejne stulecia były dominującym źródłem przychodów miasta.

W ramach prezentowanej w tym miejscu ekspozycji możemy zapoznać się z bogatymi tradycjami handlu w tej okolicy. Muzealna ekspozycja prezentuje bogate zbiory dotyczące miar i wag, a podczas zwiedzania poznamy bliżej handlową rzeczywistość sprzed kilku wieków. Poznamy w jaki sposób przeliczane były dawniej między sobą poszczególne kategorie towarów. Dowiemy się, że nie było to takie proste jak dziś więc uczciwa wymiana wymagała uzupełnianych na bieżąco przeliczników.

To jednak nie wszystko bowiem odwiedzając muzeum w ramach ekspozycji możemy obejrzeć także szczegółową makietę dawnego miasta Świdnica. Zobaczymy tu także sprzęt będący niezbędnym wyposażeniem każdego handlarza a wśród nich wagi czy takie perełki jak prototypy kas oraz dawne opakowania na towar. Część ekspozycji stanowią także dawne monety oraz banknoty. Odrębna część ekspozycji zawiera między innymi historyczny motocykl a w następnych pokojach zobaczymy między innymi wierną replikę karczmy sprzed kilku wieków oraz dawnego sklepu kolonialnego. W ramach wycieczki po muzeum na sam koniec obejrzymy kolekcję eksponatów powiązanych z piwowarstwem i wyrosłą wokół niego wielowiekową tradycją.

Ogród Różany

Jeśli podczas zwiedzania centrum miasta zechcemy odpocząć i na chwilę odetchnąć od zgiełku miasta to z pomocą przychodzi nam nietypowy, nieduży ale urokliwy ogród różany ulokowany nieopodal rynku głównego. To zielone miejsce jest idealne na relaks, a co najważniejsze nie musimy w tym celu zasadniczo zbaczać z zaplanowanej trasy po centrum miasta. Ze względu na mnóstwo kwiatów i przyjemną roztaczaną przez nie woń, ma ono swój urok oraz własną specyficzną atmosferę. Mieszkańcy lubią ogród z wielu powodów. Miejsce cieszy się popularnością także wśród zakochanych, którzy często wybierają je na swoje spotkania randkowe.

Budynek Sądu Okręgowego

Budynek leżący nieopodal dworca kolejowego przy placu Grunwaldzkim jest trudny do przeoczenia ze względu na charakterystyczną fasadę wykonaną z czerwonej, rzucającej się w oczy cegły. Obiekt wzniesiono w roku 1885 na zachowanych fundamentach rozebranego wcześniej klasztoru, który się tu niegdyś znajdował. W sąsiednim względem sądu budynku ulokowany jest Areszt Śledczy więc oba obiekty są ze sobą stricte powiązane.

Świdnicki Ośrodek Kultury

Miejsce, które jest kulturalnym sercem miasta Świdnica. Są to właściwie dwa równolegle działające serca mieszczące się w ścisłym centrum. Pierwsze z nich to Sala Widowiskowa ulokowana przy rynku głównym miasta i to w niej odbywają się liczne i najważniejsze wydarzenia kulturalne i rozrywkowe a także spektakle czy koncerty na dużą liczbę osób. Sala ta mieści do 300 widzów jednorazowo. Druga lokalizacja to Klub Bolko znajdujący się z kolei przy Placu Grunwaldzkim, gdzie mają miejsce mniej oficjalne wydarzenia. Inną sferą działalności Ośrodka Kultury jest także dbanie o rozwijanie zainteresowań mieszkańców miasta Świdnica. W klubie regularnie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia w tym np. warsztaty plastyczne. Przy ośrodku działa też chór oraz lokalny zespół pieśni i tańca, widać więc, że pod względem kulturalnym ośrodek ma szeroką i bogatą ofertę, z której warto skorzystać przyjeżdżając na weekend do miasta.

Sala zabaw Cinema Fun

Jeśli przyjeżdżamy do Świdnicy całą rodziną wraz z dziećmi to to miejsce jest wręcz pozycją obowiązkową. W tej sali zabaw Twoje dzieci po wielu godzinach zwiedzania miasta znajdą sposób na odpoczynek i beztroską zabawę, pełne radości i wigoru. Sala mieści się w ścisłym centrum miasta Świdnica w miejscu, gdzie niegdyś mieściło się kino Gdynia. Na powierzchni 1000 m2 rozstawione jest mnóstwo atrakcji dla najmłodszych w wielu od 0 do 11 lat, więc z pewnością Twoja pociecha niezależnie od wieku będzie się tu doskonale bawić. Jest tu wiele atrakcji dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych. Dla najmłodszych dzieciaków organizatorzy przygotowali Strefę Malucha a w niej znajduje się między innymi suchy basen z kulkami. Dla starszych dzieci przygotowane są atrakcje takie jak np. trampoliny. Wszystkie miejsca zabaw są oczywiście odpowiednio zabezpieczone w związku z czym rodzice mogą być spokojni o bezpieczeństwo swoich pociech.

Inne ciekawe miejsca i atrakcje

Kiedy już zwiedzimy najbardziej znane miejsca i atrakcje w ścisłym centrum miasta to warto drugi weekendowy dzień poświęcić na zobaczenie mniej znanych oraz ulokowanych poza ścisłym centrum miejsc. Przynajmniej część z nich z pewnością zapadnie na długo w pamięci.

Ławeczka Marii Kunitz

Dedykowane ważnym i znanym postaciom ławeczki są coraz częściej spotykane w mniejszych i większych miastach. Miejsce takie ma także Świdnica a uhonorowana nią postać to Maria Kunitz, żyjąca tu w XVII wieku kobieta-astronom nazywana Kopernikiem w spódnicy. Ławeczka z jej podobizną ulokowana jest przed wejściem do wspomnianego wcześniej Muzeum Dawnego Kupiectwa. Widzimy postać kobiety, która w prawej ręce trzyma pierwsze historyczne wydanie swojego największego autorskiego dzieła „Życzliwa Urania” (łac. „Urania propitia”). Publikacja ta wydana została w 1650 roku nakładem własnych środków autorki w języku niemieckim oraz łacińskim, co było w tamtym czasie działaniem prekursorskim. W swoim dziele Maria Kunitz zawarła poprawki do opisanej wcześniej teorii Johanna Keplera i jego metod obliczania położenia i ruchu planet.

Ta pochodząca z bogatej lekarskiej rodziny kobiety była kompleksowo jak na owe czasy wykształcona, dzięki czemu odniosła w nauce duże sukcesy. Mieszkała w Świdnicy do momentu wybuchu wojny trzydziestoletniej, w wyniku którego musiała uciekać do Polski. Osiadła w bezpiecznym miejscu na terenie wielkopolskiego klasztoru Cystersek w Łubnicach. Zapomniana na kilka wieków, lecz pamięć o niej wróciła w XX wieku, a jej nazwisko otrzymał jeden z wenusjańskich kraterów oraz jedna z planetoid.

Rzeźba świdnickich dziczków z Kapsułą Czasu

Weekendowe odwiedziny w Świdnicy to okazja na zobaczenie wielu ciekawych rzeczy. Jedną z takich małych atrakcji jest rzeźba przedstawiająca grupę dzików buszujących przy dużej skrzyni. Rzeźba znajduje się po sąsiedzku z dawnym budynkiem klasztoru Cystersów, gdzie obecnie mieści się siedziba Biblioteki Miejskiej. Nie każdy jest w stanie zrozumieć wymowę tego miejsca oraz jego lokalizację dlatego warto w skrócie to wyjaśnić. Skrzynia ma symbolizować księgi znajdujące się w bibliotece, zwierzęta natomiast odzwierciedlają miasto wraz z jego historię.

Rzeźba jest wyjątkowa jeszcze z innego powodu. Pod monumentem bowiem zapieczętowaną została w 2013 roku kapsuła czasu, a w niej na współczesnych nośnikach danych zapisano informacje i materiały audio-wideo dotyczące aktualnych mieszkańców. Zgodnie z założeniem po jej otwarciu za 100 lat przyszli mieszkańcy miasta Świdnica będą mogli poznać życie dzisiejszych.

Srający Chłopek

I kolejna, tym razem nietypowa rzeźba, którą warto potraktować z przymrużeniem oka. To jeden z nietypowych pomysłów, którymi Świdnica na pewno Cię zaskoczy. Postać „srającego” kolorowego ludzika zwana jest też Srajludkiem na pewno ma lekko humorystyczny charakter. Stoi około 4 kilometry od ścisłego centrum miasta w regionie Zawiszowi więc nie każdy będzie miał po drodze, żeby specjalnie jechać ją zobaczyć. Można więc pojawić się w okolicy „po drodze” przy okazji zwiedzania tej dzielnicy. Figurka Srajludka pamięta czasy Pierwszej Wojny Światowej kiedy Świdnica należała do Państwa Niemieckiego i przedstawia siedzącą w niedwuznacznej pozie postać, która zdaniem niektórych nawiązuje do kontemplującego dawnego księcia Bolka Myśliciela.

Muzeum broni oraz militariów

Muzeum militariów znajdujące się częściowo w plenerze tuż za granicą miasta Świdnicą będące gratką dla każdego pasjonata militariów. Można tu dotknąć praktycznie każdego eksponatu, przymierzyć każdy ubiór oraz wejść do każdego z pojazdów. Wszystko po to aby jeszcze lepiej poznać codzienną rzeczywistość żołnierzy. Jedną z niewątpliwych atrakcji jest możliwość wybrania się w krótką przejażdżkę haubicą.

Wśród zgromadzonych na wewnętrznej ekspozycji przedmiotów są liczne karabiny, stare militarne motory, łuski po zużytej amunicji i wiele innych. Druga część wystawy znajduje się na zewnątrz i tutaj są już prawdziwe cudeńka. Stoją tu samoloty, między innymi SU-22, Iryda czy samolot szkoleniowy Iskra. Po drugiej stronie obejrzymy pojazdy począwszy od wozów piechoty po te z wyrzutniami czy wozy radiolokacyjne. Na ich tle zdecydowanie wyróżnia się ogromnych rozmiarów stacja radarowa.

Parki świdnickie: Sikorskiego i Centralny

Świdnica, jak wiele innych miast ma w swoich granicach urocze zielone tereny, gdzie można odpocząć, poprawić kondycję i się zregenerować. Spośród nich chwilę uwagi warto poświęcić zwłaszcza dwóm z nich, a są to Park Sikorskiego oraz Park Centralny.

Park Sikorskiego widzimy już dojeżdżając pociągiem od strony Jaworzyny Śląskiej. Park ten mieści się w północno-zachodniej części miasta. Miejsce to często jest pełne przechodniów i są to zarówno mieszkańcy miasta jak i przyjezdnych oraz turystów. W cieplejszych porach roku jest tu mnóstwo biegaczy i osób aktywnie spędzających czas. Park kilka lat temu przeszedł gruntowną renowację a w ramach tego procesu powstała między innymi część nazwana „psim parkiem”. W samym parku jest też górka, z której dzieci mogą zjeżdżać na sankach oraz wiele nowych ławeczek. Aby zapewnić bezpieczeństwo przebywającym tu osobom zainstalowany został tu system monitoringu.

Drugi z parków – Park Centralny – także w nieodległej przeszłości przeszedł rewitalizację, w wyniku której stał się jednym z najpiękniejszych tego rodzaju miejsc w skali całego Dolnego Śląska. W trakcie prac powstał tu nowy podświetlany most a także wykonano oświetlenie na istniejących historycznych fragmentach murów miejskich oraz schodach. Dla dzieci powstał plac zabaw a dla spacerowiczów i rowerzystów alejki oraz ścieżki rowerowe. Miejsca na aktywne spędzanie czasu jest tu więc aż nadto.

Hotele

Z myślą o przyjezdnych odwiedzających miasto Świdnica na weekend działa tu wiele hoteli, w których można przenocować. Wśród tych wartych polecenia są zwłaszcza trzy z nich.

Hotel Merkury stoi w centrum miasta tuż przy rynku jest więc często pierwszym wyborem wśród odwiedzających. Ten nowoczesny i świetnie wyposażony i co najważniejsze relatywnie tani obiekt. Druga propozycja to Barokowy Zakątek, który dla odmiany jest starszym obiektem. Miejsce na pewno przypadnie do gustu pasjonatom historii, ze względu na historyczne sąsiedztwo między innymi z XVIII wiecznym Kościołem Pokoju. Ze względu na oryginalny wystrój i atmosferę na pewno pobyt tutaj będzie niezapomniany. Trzeci z hoteli to Apartament Sędziego stojący tuż przy miejskim rynku. Wyróżnia on się tym, że ściany w jego wnętrzach zostały ozdobione unikalnymi i oryginalnymi historycznymi meblami w większości pochodzącymi ze Świdnickiej Giełdy Staroci Numizmatów oraz Osobliwości. Także i ten hotel oferuje unikalny i niepowtarzalny klimat.

Kilka popularnych restauracji i kawiarni

Kiedy chcemy sobie zrobić odpoczynek i posilić się w przerwie między zwiedzaniem kolejnych miejsc Świdnica przychodzi z pomocą oferując szeroką bazę kawiarni oraz lokali restauracyjnych. Jest ona imponująca, jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiary miasta więc nie sposób wymienić wszystkie w jednym miejscu w ramach krótkiego opracowania. W okresie letnim bogatą ofertę poszerzają liczne rozstawione na rynku ogródki piwne. Przy samym tylko rynku warto wymienić kilka znanych lokali, choćby takie jak kawiarnia Trykotaż przy Rynek 20 albo No Sugar pod adresem Basztowa 1. Są tu też restauracje, gdzie zjemy pełny obiad, takie jak Gospoda Kuflowa przy Równej 3 albo też znajdującą się przy Wrocławskiej 46 Karczmę Zagłoba.

I tak oto dobrnęliśmy do końca naszego subiektywnego przeglądu atrakcji jakie Świdnica proponuje na weekend. Ich wielość oczywiście powoduje, że nie sposób wszystkie wymienić w krótkim opracowaniu więc każdy z pewnością stworzy własną indywidualną listę miejsc, które planuje odwiedzić podczas swojego niezapomnianego weekendu w tym urokliwym mieście.