Dolnośląskie służby w walce z nielegalnym hazardem
Dolnośląskie służby mundurowe i skarbowe mają ręce pełne roboty z nielegalnym hazardem w regionie. Choć walka jest toczona od wielu lat to jednak wciąż na miejsce likwidowanych nielegalnych salonów gier powstają kolejne. Wydaje się więc, że jest to walka z wiatrakami, jednak kolejne sukcesy służb ograniczające ten proceder świadczą o czymś całkiem przeciwnym. Oto przegląd kilku wybranych akcji na Dolnym Śląsku. Duża część spośród przytoczonych przykładów to miejsca i lokale, w których była to już kolejna z rzędu interwencja służb. Widać więc, że perspektywa konfiskaty urządzeń i wysokich kar wielu organizatorów nielegalnego procederu już nie odstrasza.
Chojnów, 2018 rok
Na początek przykład nieco starszy z 2018 roku. Wówczas to w kwietniu policjanci z Legnicy wspólnie z funkcjonariuszami zgorzeleckiej Izby Celnej w jednym z lokali w Chojnicach odkryli 3 nielegalnie działające automaty do gier hazardowych. Lokal był obserwowany i na celowniku mundurowych znajdował się od pewnego czasu. Przeprowadzona kontrola potwierdziła przypuszczenia a wszczęte na miejscu procedury hazardowy charakter zatrzymanych urządzeń. Na organizatorów jak i właścicieli lokalu nałożono przewidziane w ustawie sankcje.
Początek 2021 roku
Przeskakujemy teraz do bieżącego roku. W pierwszych dniach marca przeprowadzone zostały zakończone sukcesem trzy kontrole nielegalnych salonów gier w różnych regionach Dolnego Śląska. W lokalach we Wrocławiu Nadodrzu oraz powiatach świdnickim i bolesławieckim dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa przejęła i zabezpieczyła łącznie 14 nielicencjonowanych automatów do gier o charakterze hazardowym oraz gotówkę w kwocie 4425 złotych.
W pierwszym z salonów we Wrocławiu w Śródmieściu na skutek przeprowadzonej kontroli w ręce służb wpadło 5 automatów bez licencji. Interwencja obyła się bez konieczności użycia siły. Druga kontrola miała miejsce w nielegalnym salonie gier na terenie powiatu świdnickiego. Przeprowadzili ja wspólnie dolnośląscy funkcjonariusze z Urzędu Celno – Skarbowego oraz przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Świdnicy. W sumie była to już szósta kontrola w tym miejscu więc organizator dopuścił się tu recydywy. Na miejscu zatrzymano 4 automaty bez licencji oraz zabezpieczono kwotę 1460 złotych. Przy tej interwencji, podobnie jak przy poprzednich wejściach służby zmuszone były użyć siły.
Trzeci skontrolowany lokal znajdował się w powiecie bolesławieckim. Tutaj kontroli dokonali funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej z Dolnego Śląska wspólnie z bolesławiecką policją. W tym przypadku do środka udało się wejść bez użycia siły a na miejscu znaleziono 5 automatów bez licencji, a w kasie gotówkę w wysokości 2965 złotych. Zostały one wraz w zatrzymanymi urządzeniami przekazane do magazynu depozytowego jako dowody w sprawie.
Kolejna zmasowana akcja antyhazardowa
Aż 38 nielegalnych maszyn przejęły łącznie dolnośląskie służby podczas kwietniowych kontroli na terenie powiatów ząbkowickiego, bolesławieckiego, świdnickiego, lubańskiego, złotoryjskiego, polkowickiego oraz legnickiego a także w miastach Kamienna Góra, Jelenia Góra i Wrocław. Część tych interwencji służb celno – skarbowych wsparła lokalna policja. W sumie podczas wszystkich tych operacji oprócz nielicencjonowanych maszyn zatrzymana została także gotówka w kwocie 31,5 tysiąca złotych. Wśród zajętych urządzeń oprócz tradycyjnych automatów znalazły się także 3 przenośne urządzenia walizkowe, pozwalające na ich szybkie i sprawne przenoszenie i grę w różnych miejscach. Większość z kontrolowanych miejsc była już znana służbom wcześniej z uwago na wielokrotne kontrole. Konfiskata nielegalnych urządzeń nie powstrzymała organizatorów niekoncesjonowanego hazardu przed recydywą i powrotem do swojej działalności. Urządzenia i zatrzymana gotówka trafiła jako dowody w prowadzonych postępowaniach do magazynów depozytowych służb celno – skarbowych.
Pracowity początek wakacji
Mimo początku wakacji służby celne i skarbowe nie próżnowały. Na Dolnym Śląsku nielegalny hazard kwitnie i się pleni niezależnie od pory roku i akcje na przełomie czerwca i lipca tylko to udowodniły. Służby Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowały aż 7 punktów w różnych miastach i powiatach, które podejrzewano o bycie nielegalnymi salonami gier. W sumie skontrolowane zostały salony w powiatach takich jak zgorzelecki, lwóweckim, legnicki, średzki oraz jaworski. Oprócz tego służby udały się także do wytypowanych na podstawie obserwacji i prowadzonych czynności nielegalnych salonów w Głogowie i Legnicy. W ramach tej masowej operacji w ręce dolnośląskich służb celno – skarbowych trafiło łącznie 48 automatów bez wymaganej licencji. Dodatkowo suma przechwyconej we wszystkich siedmiu lokalach gotówki wyniosła 56857 złotych. Jako, że pochodzi ona z nielegalnego procederu i przeznaczona była między innymi na wygrane, ale na nielegalnych maszynach, toteż wraz z zatrzymanymi urządzeniami do gry hazardowej została zdeponowana w magazynie lokalnych służb celno – skarbowych w charakterze dowodów w dalszym postępowaniu.