Kiedy zaczną grzać w Świdnicy?

Kiedy zaczną grzać w Świdnicy?

Ostatnie dni do najcieplejszych nie należą. Mieszkańcy Świdnicy regularnie pytają kiedy MZEC puści ogrzewanie. 

Ostatnie zimne dni sprawiły, że w mieszkaniach zrobiło się bardzo zimno. Mieszkańcy bloków czy kamienic nie mogą decydować o włączeniu ogrzewania. Pytają zatem świdnicki MZEC, kiedy zakład puści ogrzewanie. Jak argumentują mieszkańcy, podwyżki za ciepło są ogromne, a w mieszkaniach jest poniżej 20 stopni. Wszyscy marzną i muszą włączać awaryjnie piecyki elektryczne, a to dodatkowe koszty.

Jak informuje Witold Tomkiewicz, rzecznik prasowy miejskich spółek, decyzja o uruchomieniu ogrzewania nie leży po stronie MZEC. Zakład dostarcza ciepło przez cały rok, a o tzw. “odkręceniu kurka’ w poszczególnych węzłach cieplnych decyzję podejmują zarządcy, czyli spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe i to do nich należy kierować pytania.

Tomkiewicz dodaje również, że MZEC nie odpowiada za różnice w cenach ogrzewania. Odbiorcy ciepła z całego miasta mają takie same ceny w ramach swojej grupy taryfowej. Pytania odnośnie kosztów należy również zwracać do spółdzielni. Ewentualne zmiany w cenniku MZEC zależeć będą od zmian taryfowych czynników kosztotwórczych takich jak węgiel, cena uprawnień do emisji CO2 czy cena energii elektrycznej.