Wczesne wykrywanie osteoporozy – nowy program profilaktyczny dla mieszkańców Świdnicy

Wczesne wykrywanie osteoporozy – nowy program profilaktyczny dla mieszkańców Świdnicy

Mieszkańcy powiatu Świdnickiego będą mogli niebawem skorzystać z nowego profilaktycznego programu przeciwdziałającemu osteoporozie. Pojawi się on pod nazwą ,,Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy na lata 2021 – 2025’’.  

Jaki jest główny cel programu?

Celem programu jest wyłonienie pacjentów z ryzykiem wystąpienia zmian w obrębie kości. Specjalistyczne badania są w stanie wykryć wczesne objawy choroby lub przewidzieć ryzyko jej wystąpienia w ciągu najbliższych 10 lat.

Program ma także pełnić funkcje informacyjne i edukacyjne. Wiedza o zapobieganiu chorobie i jej wczesnych objawach jest bardzo cenna.  Pozwala przede wszystkim na zmianę zachowania i wyeliminowanie czynników sprzyjających powstawaniu osteoporozy lub złamań osteoporotycznych.

Kto może skorzystać z programu?

Z badania mogą skorzystać seniorzy, którzy należą do jednej z grup objętych programem. Kobiety w wieku 66 – 79 lat albo mężczyźni w przedziale wiekowym od 70 – 79 lat. Druga grupa obejmuje osoby młodsze, ale będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli kobiety w wieku 55 – 65 lat i mężczyźni 60 – 69 lat.

Organizatorzy wyjaśniają, że do drugiej grupy będą kwalifikowane osoby, które w wywiadzie lekarskim wskażą, że doznały złamań osteoporotycznych. Również takie, które w przeszłości doznały upadków, przyjmują leki z grupy glikokortykosteroidów lub chorują obecnie na reumatoidalne zapalenie stawów.  

Z programu do końca roku skorzysta 600 osób

Od pierwszego września ruszą telefoniczne zapisy do programu dla kwalifikujących się osób. W tym roku na jego realizacje zostanie przeznaczone 60 tysięcy złotych. Pacjenci będą mogli zgłosić się na badania do szpitala w Świdnicy bądź w Żarowie.