Wielki pożar wysypiska śmieci w Sobolewie niedaleko Środy Śląskiej

Wielki pożar wysypiska śmieci w Sobolewie niedaleko Środy Śląskiej

18 września w godzinach porannych zapaliło się nielegalne wysypisko śmieci na Dolnym Śląsku. W miejscowości Sobolew 25 jednostek strażackich walczyło z ogromnym i niełatwym do opanowania pożarem.

Chmurę czarnego dymu było widać z A4

W zbiorowisku po dawnej żwirowni ktoś nielegalnie składował odpady przywiezione z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Na razie nie wiadomo, czy ktoś dokonał umyślnego lub nieumyślnego ich podpalenia. Śmieci zajęły się ogniem i pożar obejmował obszar około pół kilometra.

Do pożaru wezwano między innymi strażaków z Jawora, Legnicy i Wrocławia. Ich zadaniem było nie tylko ugaszenie trudnego do opanowania żywiołu, ale także zabezpieczenie przyległego terenu.

Na miejsce została wezwana policja, której zadaniem była blokada drogi prowadzącej do miejscowości Sobolew oraz zbadanie przyczyny wybuchu pożaru. Sprowadzono również ratownictwo chemiczne, które miało zbadać, czy w powietrzu nie ulatniają się niebezpieczne substancje zagrażające życiu.

Dogaszanie pozostałości ognia pianą i prowadzenie prac polegających na usunięciu pogorzeliska może potrwać nawet do dnia następnego.

Na razie wiadomo tylko, że ktoś podrzucał w tym miejscu i składował od jakiegoś czasu nielegalne odpady przywiezione z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Dokładne okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia obecnie policja.