Wydawca "Newsweek Polska" musi przeprosić biskupa świdnickiego Marka Mendyka za publikację kontrowersyjnego wywiadu w 2022 roku

Wydawca "Newsweek Polska" musi przeprosić biskupa świdnickiego Marka Mendyka za publikację kontrowersyjnego wywiadu w 2022 roku

Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał orzeczenie, zgodnie z którym wydawca tygodnika „Newsweek Polska”, Ringier Axel Springer Polska, ma obowiązek przeprosić biskupa Marka Mendyka z diecezji świdnickiej. Przyczyną konfrontacji sądowej była publikacja rozmowy z byłym klerykiem, który w 2022 roku oskarżał duchownego o dopuszczenie się molestowania seksualnego.

W następstwie omawianej publikacji, bp. Mark Mendyk stanowczo zaprzeczył zawartym w niej zarzutom, określając je jako nieprawdziwe. Zapowiedział on również, że podejmie działania prawne, aby wymóc przeprosiny od wydawcy. W efekcie, Ringier Axel Springer Polska zostało pozwane przez biskupa.

Magdalena Mroczkowska, sędzia i rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy, przekazała Polskiej Agencji Prasowej informacje na temat wyroku. Sąd postanowił nakazać wydawcy usunięcie ze strony internetowej wspomnianego wywiadu i opublikowanie tam przeprosin skierowanych do biskupa. Dodatkowo, wydawca ma obowiązek przekazać 50 tys. zł na cele społeczne.

W wywiadzie, który ukazał się w sierpniu 2022 roku na łamach „Newsweeka”, były kleryk o imieniu Andrzej Pogorzelski opowiedział, jak w wieku ośmiu lat miał zostać molestowany przez ówczesnego księdza z Głuszycy, Marka Mendyka, który obecnie pełni funkcję biskupa świdnickiego.

Po opublikowaniu owego wywiadu, bp Mendyk postanowił odpowiedzieć publicznie. „Decyduję się na stanowcze zaprzeczenie zarzutom zawartym w dzisiejszym wydaniu 'Newsweeka’. Zarzuty te są nieprawdziwe. Nie mogę dopuścić, aby kłamstwa i pomówienia pod moim adresem były powielane przez inne media. Powierzam tę sprawę odpowiednim prawnikom, a od osoby formułującej takie oskarżenia domagam się publicznego przeproszenia” – napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie diecezji świdnickiej.