Marcin M. – Świdnicki patriota, który zyskał sławę w Rosji

Marcin M. – Świdnicki patriota, który zyskał sławę w Rosji

25-letni Marcin M., mieszkający w Świdnicy, stał się medialnym bohaterem w Rosji, gdzie jest często porównywany do Emila Czeczki. Gdy przybył na rosyjskie lotnisko, został powitany przez tamtejszych urzędników oraz telewizję kontrolowaną przez Putina. Od ostatniego roku jest stałym gościem w rosyjskich mediach propagandowych, gdzie przedstawiany jest jako organizator pomocy dla Rosjan na okupowanym terenie Donbasu. Jego marzeniem jest odwiedzenie tego regionu – ustaliła „Gazeta Wyborcza”.

Historia Marcina M. po raz pierwszy pojawiła się w polskich mediach. Wiosną poprzedniego roku Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, na podstawie informacji od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, postawiła mu zarzuty „pochwalania wojny napastniczej” oraz zbrodni na obywatelach Ukrainy, które miał wychwalać za pomocą wpisów na Facebooku. Niewiele później Marcin M. uciekł na Białoruś. Tam wystąpił w tamtejszej telewizji, skarżąc się na antyrosyjskie nastroje panujące w Polsce.

Jak zauważył niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan, Marcin M. może być następcą Emila Czeczki. Czeczko to dezerter z polskiego wojska, który również uciekł na Białoruś i został wykreowany przez tamtejszą propagandę na patriotę troszczącego się o los Polski. W marcu ubiegłego roku Emil Czeczko został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Mińsku.