Najstarszy mężczyzna w Polsce mieszka w Świdnicy!

Najstarszy mężczyzna w Polsce mieszka w Świdnicy!

Stanisław Kowalski, bo to o nim mowa skończył w kwietniu 111 lat. W wieku 104 lat wygrał zawody lekkoatletyczne w biegu na 100 metrów i ustanowił jednocześnie rekord Europy.

Najstarszy lekkoatleta na świecie

Urodził się w Rogówku, w powiecie Końskie 14 kwietnia 1910 roku. Pan Stanisław pomimo sędziwego wieku formą i dobrym zdrowiem może zawstydzić o wiele młodszych mężczyzn.

Przed przejściem na emeryturę pracował, jako odlewnik i na kolei. Do pracy miał daleko, dlatego dojeżdżał na rowerze. Na emeryturze nie zwalniał tempa i nadal starał się zachować formę jeżdżąc na rowerze. Chociaż nigdy nie uprawiał wyczynowo sportu nie przeszkadzało mu to w biciu kolejnych rekordów lekkoatletycznych.

Zdobył 3 złote medale w Mistrzostwach Europy Weteranów w Toruniu

Debiutował w 2014 roku w biegu na 100 metrów w swojej kategorii wiekowej. Występ był bardzo udany jak na amatora – lekkoatletę. Mężczyzna z czasem 32,79 sekundy zdeklasował rywali i przy okazji ustanowił nowy rekord Europy w biegu na 100 metrów.

W tym samym roku lekkoatleta wziął udział w ME Weteranów w Toruniu gdzie wygrał aż trzy konkurencje w kategorii wiekowej 100+.  Złoto otrzymał za bieg na 60 metrów, rzucie dyskiem i pchnięciu kulą.

W 2015 roku Pan Stanisław otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za promowanie zdrowego stylu życia i sportu.

Stanisław Kowalski jest znany nie tylko w Polsce

Za sprawą pobitego rekordu Europy w biegu na 100 metrów pan Stanisław stał się znany nie tylko w naszym kraju. Wiele zagranicznych gazet pisało o Polaku i doceniało jego zaangażowanie w sport. Jeszcze w 2019 roku Pan Stanisław zgłosił się do Halowych Mistrzostw Świata Masters. Niestety infekcja uniemożliwiła mu udział w zawodach.