Czerwona strefa w Polsce. Co to oznacza dla miasta Świdnica?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra to właśnie od dziś cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Dla wszystkich niezależnie od tego, czy jest to Kraków, Warszawa czy Świdnica oznacza to olbrzymie obostrzenia, które wpływają na całe funkcjonowanie. Posiłki tylko na wynos, ograniczenia w środkach komunikacji i sklepach. Do jakich zmian musimy się przygotować?
Świdnica i ograniczenia
Koronawirus rozprzestrzenia się niebywale szybko. W związku ze wzrostem liczby zarażonych od soboty 24 października cała Polska stała się jedną, wielką czerwoną strefą. Oznacza to powrót obostrzeń, które niejednemu Polakowi spędzają sen z powiek. Z czym przyjdzie nam się zmierzyć w najbliższym czasie?
- Duże trudności spotkamy w sklepach, gdzie zostały wprowadzone limity wpuszczanych osób, zgodnie z metrażem powierzchni lokalu usługowego. W przypadku sklepów powyżej 100m2 do wewnątrz będzie mogło wejść max. 5 osób na jedną kasę. W lokalizacjach powyżej podanego metrażu na każde 15m2 przypadnie jedna osoba.
- Wprowadzono zakaz działalności stacjonarnej restauracji i kawiarni, co w praktyce oznacza możliwość wydawania posiłków wyłącznie na wynos.
- Wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne mogą odbywać się przy udziale publiczności, która nie przekracza 25% dostępnych miejsc. W praktyce musi pozostać co czwarte miejsce wolne, o ile ich odstęp nie jest mniejszy niż 1,5 m.
- Ograniczenia dotyczą również środków komunikacji miejskiej. W każdym autobusie i tramwaju czy pociągu zawiśnie informacja o maksymalnej ilości pasażerów, którzy jednorazowo mogą przebywać w tym samym pojeździe.
- W kwestii organizowania zgromadzeń, liczba ich uczestników nie może przekraczać 5 osób.
- Wprowadzono również bezwzględny zakaz organizacji uroczystości takich jak wesela czy konsolacje.
- Czerwona strefa oznacza też ograniczenie przemieszczania się młodzieży do 16. Roku życia w godzinach pomiędzy 8 a 16. Nie dotyczy to sytuacji, w której dziecko idzie bądź wraca ze szkoły. W pozostałych przypadkach młodzież musi być pod opieką opiekuna prawnego.